AMERIKAANSE VERKOOP MEDEDELING DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meer dan zeshonderdduizend toeristen passeerden grenzen Brand in de binnenstad van Utrecht Uitgebreid studentenprotest in de V.S. LET OP: INTERSH0P Minder gevaarlijk „kopen aan de deur" Hoofdkwartier van Vietcong in Cambodja nog niet gevonden Hotel „Concordia", Steenbergen verbrand HERENKOSTUUMS Unpjnillff ..tlPl (lOTD de deur van de slaapkamer opende f G i kwam een geweldige rook hem tege INTERSH0P HOOGWATERSTANDEN Geen noodtoestand meer in Biafra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 mei 1970 12Cste jaargang Nr. 20391» WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «ÊDAKTIE EN ADMINISTRATIE: tannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255. na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v'h Lakenman 6» Ochtroan, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Engels marinebezoek aan Zierikzee Toeristen „over de weg" Nederland binnen DEN HAAG, 3-5. Volgens een schatting van het Nationaal Bureau voor Toerisme kwamen van vrijdag 1 tot en met zondag 3 mei 610.000 buitenlandse toeristen over de weg Nederland binnen, tegen 540.000 met pasen. De drukte begon vrijdagmorgen al vroeg. Bij West-Europa's grootste grensdoorlaatpost, Berg-autoweg (E 36), reden toen per uur circa 2500 auto's ons land in. Het merendeel van de buitenland se bezoekers waren Duitsers, Fran sen (45 procent van de via de WV- Amsteidam ondergebrachte logies- zoekenden) en Belgen, voor welke 1-mei-viering in Moskou C' MOSKOU, 1-5. Leonid Brezjnev, de Russische Communistische Partij leider, heeft de steun van z(jn land betuigd aan „de heroïsche patriot ten van Vietnam en de volkeren van de Arabische landen". Hij deed dit in een korte rede op het Rode plein ter gelegenheid van de viering van de eerste mei. Zijn toespraak bevatte geen rechtstreekse aanvallen op Amerika. Ook ging Brezjnev niet in op de jongste mili taire gebeurtenissen in Cambodja. Evenals vorig jaar werd de dag van de arbeid niet met een militaire machtsvertoon gevierd. Wel trok een grote parade van arbeiders en boeren langs het podium, waarop naast Brezjnev premier Kosygin, presi dent Podkorny en andere partijlei ders en hoge militaire functionaris sen stonden. nationaliteiten 1 mei een vrije dag was en dus het begin van een lang weekeinde. Voorts reisde een vrij groot aantal Engelsen, Zweden en in Duitsland gestationeerde geallieerde militairen en buitenlandse gastarbei ders naar Nederland. De Randstad De drukte concentreerde zch, zoals steeds op hoogtijdagen in het voor jaar, op de randstad. Behalve de grote steden, de badplaatsen en de andere bekende toexistencentra trok Het waren er in 3 dagen 120.000 vcoral Keukenhof vele bezoekers. (13.000 met pasen en 140.000 in de vier dagen van het lange 1-mei- weekeinde van 1969). Doordat in de randstad Holland al vóór vrijdag een zeer groot aan tal hotels en pensions en zelfs ka mers bij particulieren volgeboekt was, vormden zich vrijdagavond bij de VVV-kantoren steeds langere rij en logieszoekende buitenlanders. Spontane medewerking van Bussum en Hilversum maakte het echter het Nationaal Bureau voor Toerisme mogelijk via de televisie en de ra dio een beroep te doen op de bur gers van Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Leiden, Gouda, Delft. Zandvoort en Noord wijk om eventueel voorradige niet-gebruikte logiesruimte aan de dakloze buiten landse toeristen beschikbaar te stel len. UTRECHT, 2-5. Twee winkelwoon huizen aan de Lünmarkt in de Utrechtse binnenstad zjjn door een felle uitslaande brand verwoest. De brandweer heeft slechts met grote moeite kunnen voorkomen dat het vuur is ovex-geslagen naar om liggende woningen en winkels in dit dicht bebouwde en zeer brandbai-e deel van de stad. Alle personeelsle den en bewoners van de getroffen panden konden tijdig worden gered. Eén brandweerman moest met ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis worden gebx-acht. Zes meisjes die in een wolwinkel tegen over de brandende huizen werkten, Taakten op de eerste verdieping op gesloten. Zij durfden door de vuurzee Na interventiebesluit Cambodja NEW YORK. 2-5. De brede golf van protest die vrijdagmiddag aan vele Amerikaanse universiteiten los brak naar aanleiding van president Nixon's besluit tot interventie in Cambodja, heeft zich tot diep in de nacht voortgezet. Het comité voor de mobilisatie van studenten om een eind te maken aan de oorlog in Vietnam, heeft in Wash ington aangekondigd, dat in alle Amerikaanse staaten een serie beto gingen zal worden georganiseerd. Het comité voorspelt dat „alle universi teiten zullen worden gesloten". Ongeveer 1500 studenten aan de univex-siteit van Maryland (bij Washington) leverden een ware veld slag met de politie en 500 man van de nationale garde, die duurde tot zaterdagmorgen vroeg. Tevoren had den zij gebouwen van de militaire opleiding geplunderd. In Schenectady, iri de staat New York, verbrandden studenten een poriret van Nixon, alvorens zich te begeven naar een fabriek van „Ge neral Motors", om tegen de militaire produktie van het bedrijf te protes teren. In Geneva, ook in de staat New York, is een bomaanslag gepleegd op de gebouwen van militaire oplei ding in het Hobert College. niet meer naar buiten, maar konden door een brandmeester worden ge red. De eigenaar van een der uitge- brande zaken, de 78-jai*ige heer C. van Oosti-om moest worden belet nogmaals zijn woning in te gaan om nog iets te halen. Cuba heeft de gx-ootste suiker- - oogst binnengehaald sinds de revo- lutie van 1959, zo is officieel in Ha vanna meegedeeld. In verband met de feestdagen zijn wij geopend op: WOENSDAG 6 MEI VRIJDAG 8 MEI ZATERDAG 9 MEI VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Appelmarkt 2 Zierikzee SAIGON, HONGKONG, 3-5. Het Amerikaanse en Zuidvietnamese of fensief in Cambodja heeft zondag nog niet tot het gewenste resultaat geleid. In het gebied dat de vishaak wordt genoemd en waar zich een hoofdkwartier van de tegenstander zou bevinden van waaruit de oorlog in Zuid-Vietnam wordt geleid ,is nog niets van dien aard ontdekt. In de vishaak en de ten zuiden daar van gelegen papegaaisnavel waar vcoral Zuidvietnamezen strijden, zijn volgens een Amerikaanse opga ve in de eerste drie dagen van de operatie meer dan duizend tegen- standex-s gedood, te weten 575 in de papegaaiesnavel en 519 in de vis haak. De meesten van hen sneuvel den door luchtaanvallen. De eigen vei'liezen zijn volgens de Amerikanen 11 doden en 32 gewon den in de vishaak. In de papegaaie snavel vielen volgens een regerings woordvoerder in Saigon tot zondag 86 Zuidvietnamezen. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft meegedeeld dat Ame rikaanse soldaten zondag een tweede punt op de strategisch belangrijke verkeersweg nr 7 hebben bereikt. Deze weg, die naar het noordoosten van Cambodja leidt is een belang rijke aanvoersweg van de tegenstan der. In de vish?.ak zijn wel veel barak ken en bunkers aangetroffen, maar het gezochte hoofdkwartier niet. In Saigon is het vermoeden uitgespro ken dat de Vietcong een dag of tien geleden zijn hoofdkwartier heeft verplaatst toen men lucht kreeg van de inval. Het Noordvietnamse pex-sbureau meldde zondag, dat Amerikaanse vliegtuigen doelen en bevolkte ge bieden in het zuiden van het land hadden gebombardeerd. Twee Ame rikaanse vliegtuigen waren neerge haald. PHNOM PENH, 3-5.'. Noordvietna- mese militairen en eenheden van de Vietcong hebben zondag drie stx-ate- gisch belangx-ijke steden ten zuiden van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh aangevallen. Naar uit deze stad wordt gemeld, wordt ge vochten in de px-ovincie hoofdstad Takeo, alsmede in Neak Leoeng en Phong Trabek, die beide dicht bij een belangrijk veer over de Mekong liggen. DEN HAAG, 1-5. Het kabinet heeft een colportagewet besproken, die het mogelijk maakt binnen tien dagen, nadat men heeft besloten iets aan de deur te kopen, van zjjn besluit terug te komen. Deze „afkoelingspei'iode" is in be ginsel beperkt tot koopovex-eenkom- sten die het onmiddellijk gevolg zijn van de activiteiten van een colpor teur die. _wanneer.de nieuwe wet van kracht is geworden, ook als zodanig moet zijn ingeschx-even. Zij heeft niet betrekking op normale verkoop- transacties die in winkels, warenhui zen etc. zijn gesloten. Vooralsnog geldt de afkoelingspe riode evenmin voor zaken waax-in de vrijheid van meningsuiting in het ge ding is, zoals boeken ,encyclopediën), abonnementen op tijdschriften, het lidmaatschap van boeken- en platen- clubs, ën schriftelijke cux-sussen. Vermist meisje terecht AMSTERDAM, 2-5. De 14-jarige Els Huizinga uit Amstex-dam, die sinds 30 maart spoorloos was, is te recht. Het meisje had twee weken geleden onderdak gekregen van een 20-jarige Haarlemse bouwvakarbei der nadat zij 'n fantastisch maar ge loofwaardig verhaal had verteld. De man, die volkomen te goeder trouw was, herkende het meisje van een opsporingsfoto in de krant en bracht haar naar de Amsterdamse politie. De overbx-enging kostte de bouwvak arbeider zijn bx-il doordat zij zich on derweg verzette. Maar juist omdat op dit terrein veel klachten worden gehoord laat het wetsontwerp de mogelijkheid open, bij algemene maatregel van bestuur de werkingsfeer van de afkoelings- ï-egeling tot deze sector uit te brei den. Colpox-teurs zullen moeten zijn in geschx-even, hetgeen mogelijk is als zij ouder dan 21 jaar zijn en een vei'klarirxg van goed gedrag kunnen overleggen. De inschrijvingsplicht geldt niet voor colpox-teurs van boe ken, tijdschriften etc. kortom van zaken waarbij de vrijheid van me ningsuiting in het geding is. Winkelcentrum verwoest ALPHEN A/D RIJN, 1-5. Bij een brand en explosie, waarbü het win kelcentrum in de woonwijk „Ridder- veld" in Alphen a/d Rijn werd ver woest, is vrijdagmorgen de 47-jarige winkelier F. A. Zwetsloot onder het puin bedolven. Zijn vex-koolde lichaam werd latex- geborgen. Gewond wex-den de 46-ja rige brigadier van politie A. Hoogex*- dijk, die de bi*andenede supermarkt van de heer Zwetsloot was binnen gegaan om de helpende hand te bie- den, de 26-jarige uitvoerder bij gx*ondwex*kzaamheden H. Oppelaai-, en de 47-jax-ige timmei-man T. Ver- duijn. De politieman en de uitvoer der werden in het ziekenhuis Rijn oord opgenomen. De timmerman wex-d met zeer ernstige brandwonden naar het Rode Kx-uis ziekenhuis in Beverwijk gebracht, de uitvoerder brak een enkel en een arm en had eveneens brandwonden opgelopen. Alle kostuums t/m woensdag 6 mei 99,— Van 7 mei t/m 13 mei89,— Van 14 mei tot Pinksteren79,— Wacht niet tot de laatste week STEENBERGEN, 2-5. Een felle brand heeft zaterdag in de vroege uren van de morgen het hotel Con cordia in Steenbergen volledig in de as gelegd. De plaatselijke brandweer kon in feite weinig meer uitrichten dan de naastliggende huizen voor de vlam men te behoeden en moest toezien hoe binnen vi-ij korte tijd het hotel vei-anderde in een ti-oosteloze puin massa. -De brand is rond kwart voor vier ontdekt door eigenaar P. Planje, die y~v tt 99 wei'd gewekt door geluiden. Toen hij moet. Ternauwex-nood slaagde de ho telier, die vorig jaar augustus het in zijn kinderen te redden en de straat op te vluchten. Met de brand is ook de volledige inventax-is v?n het hotel alsmede de huisraad van de eigenaar verloren gegaan. Niets kon worden gex-ed. Over de oorzaak en bedrag der schade is nog niets concreets te zeggen. De heer Planje is verzekerd. Er waren geen slacht offers. Advertentie De mooiste kostuums gaan er het eerst uit Appelmarkt 2 - ZIERIKZEE ARNHEM, 3-5. Op vrijdag 29 en zatei'dag 30 mei wordt „Het Dorp" te Arnhem, dat dan geheel afge bouwd zal zijn officieel in gebruik genomen. Bui-gemeester di-s. J. A. F. Roeien van Arnhem zal het dorp op de eerste dag openen als nieuwe wijk van "Arnhem. Op de tweede dag zal het dorp door de minister van cultuui-, x-eci-eatie en maat schappelijk werk, dr. M. Klompé, in gebruik genomen woi'den als na tionaal project. Kortsluiting oorzaak van „Apollo"-ongelük WASHINGTON. 2-5. Een kortslui- ting in de elektrische leiding van zuurstoftank nummer 2 is waar schijnlijk de oorzaak geweest van hel mislukken van de maanreis van Apollo-13. De onderzoekcommissie van de NASA gaf in een tussentijds verslag deze mogelijkheid als meest waarschijnlijke. iciieiuic vui ig j""' verbouwde hotel heeft heropend, er V erkeersongeluk eisl twee doden TETERINGEN, 1-5. Een verkeei-s- ongeluk dat in de nacht plaatsvond op de Oostex-houtseweg te Teteringen, waarbij een auto met vier Bredase jongelui tegen een boom opreed heeft twee doden geëist. De 20-jarige Chi-istiaan J. M. van Tilburg overleed kort na het onge luk tijdens de overbrenging naar het Laurensziekenh'uis in Breda. Daar overleed enige uren later de 19-jar- rige A. J. Cembregts aan de opge lopen verwondingen. De beide om gekomenen waren met twee 15-jari- ge meisjes in een eigen auto op weg naar huis, nadat zij in Oosterhout wax-en afgezet door de bus waarmee zij met de personeelsvex-eniging van een emballagebedrijf in Oostex-hout naar een feest in Amstex-dam waren geweest. De beide meisjes werden bij de botsing ernstig gewond. PdJTYRtST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 UTRECHT. Negen tankwagens ont spoorden vorige week even buiten Utrecht. Aangezien de lading van vijf der wagons explosief was, wer den uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen bij de bergingswerk zaamheden. De foto geeft een beeld van de ravage. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het gelukkigste volk is. het volk dat in de geschiedenis het minst genoemd wordt. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig Vrij zonnig en tot de avond op de meeste plaatsen dx-oog; ovex*wegend matige zuidoostelijke wind; zacht weer. Voor woensdag: Aantal ux-en zon: 2 tot 9. Min.-temperatui-en: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-tempex-atux-en: van ongeveer normaal tot 4 gi-aden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 px-ocent. 5 mei. Zon op 5.04, onder 20.11. Maan op 4.28, onder 20.42. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.12. Maan op 4.49, onder 22.05. Nieuwe maan: 5 mei te 15.51. ZIERIKZEE 5 mei 6 mei 2.54 v.m. 3.40 v.m. BROUWERSHAVEN LAGOS, 2-5. Het Nigcriaansc Rode Kruis heeft zaterdag laten weten dat de noodtoestand in Biafra wat de voedselvoorziening betreft vrijwel voorbij is en dat het z\jn hulpwerk op 30 juni zal beëindigen. Het Nigex'iaanse Rode Kruis heeft na het einde van de burgeroorlog wekelijks rond 3.00 ton levensmidde len naar Biafra gezonden en ver strekt op het ogenblik nog voedsel aan cii'ca 2Vz miljoen mensen in het gebied waar de hongex-snood het erg- ste is geweest. Het hulpwerk zal worden overgenomen door staats commissies. 5 mei 6 mei Springtij: 7 mei. 2.40 v.m. 3.23 v.m. 15.24 n.m. 16.06 n.m. 15.02 n.m. 15.44 n.m. Dieren verwaarloosd BARNEVELD. 7-5. Op een stuk vex-waax-loosde grond in de omgeving van Barneveld trof de gewaarschuw- de politie van Barneveld dit week einde een stervend paard aan. Een dierenarts constateerde ondervoeding en een bijkomende ziekte. De ge meentelijke vleeskeuringsdienst ver loste het dier uit zijn lijden. Op het- zeldfe stuk grond wex-den dertig schapen in ondex-voede toestand aan- getx-offen, zo constateex-de de dicx-en- arts. Het onderzoek is in handen ge steld van de veeartsen-kundige dienst. Een inwoner uit Kootwijk blijkt de eigenaar van de dieren te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1