58ct Moeders tweede leven Bent u al in een 'kaas uit't vuistje' boetiek geweest? GAZELLE FIETSEN Wajang in-'t-kuipje. NIXONS BEURSKOERS DAALT BLIK DOOR HET WERELD Dolle Mina's op Gereformeerde synode Mevrouw Meir richt zich tot Nixon ZIERIKZILSCUE NlEL'WSliOÜE Vrijdag 1 mei 1970 Nr. 20395 De New Yorkse beurs wordt vaak beschouwd als de weerspiegeling van de yernoedstoti^tand van de Verenig de Staten. De koersen zijn daar ge zakt lot een dieptepunt als toen pre sident Kennedy werd vermoord en we mogen dus aannemen dat de V. S. de toekomst niet optimistisch in zien. En mischien zelfs de vooruit zichten van de regering-NLvon maar als heel matig kwalificeren. Washington staat voor de moeilijke keus of hel al dan niet Cambodja te hulp snelt. Duidelijk is dat de Vietcong en Noordvietnamese leger eenheden het land onder de voet lo pen als geen hulp komt. Weliswaur wordt met name door de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken ijverig gewerkt aan een Azia tisch beraad over de kwestie, maar het is zonneklaar dat - als dit al iets oplevert - Cambodja daarmee niet valt te redden. Zomin als met een paar vliegtuig ladingen buitgemaakte wapens die uit Saigon zijn opgestuurd. Zelfs als de V.S. de enorme hoeveelheid wa pens zouden sturen die generaal Lon Nol schijnt te vragen, dan betekent dit nog niets. Er zijn geoefende man schappen nodig om die wapens ook effect te verlenen en die heeft men niet in Pnomh Penh. Moeilijke keuze Wat zeggen nu de militairen In Washfiigton? Die zien er iets in om inderdaad een Amerikaans offensief in Cambodja te beginnen dat als heilzaam neveneffect zou hebben dat een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wie op kwaliteit staat, gaat op Gazelle zitten! er ook een eind komt aan de Viel- congaanvallen vanuil Cambodja in Zuid-Vietnum. Dat klinkt vrij lo gisch, maar we moeten daarbij uit gaan van de mogelijkheid dat het enige Amerikaanse divisies inderdaad lukt even Cambodja te „zuiveren". Maar wie gelooft dat nu echt? De politici in meerderheid kennelijk niet: de machtige senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft al - volgens voorzitter Fulbright na genoeg unaniem - nee gezegd. Voor Nixon is nog een extra moei lijkheid dat net de Chinezen weer bereid schijnen tot een gesprek in Warschau, waarbij behalve Vietnam ook belangrijke zaken als de nieuwe kernraketten aan de orde kunnen komen. Verhevigt hij de oorlog in zuidoost-Azië dan verspeelt hij ook die gesprekskansen. En hoe zit het met zijn eigen op Guam afgekondigde doctrine dat de Aziatische landen in de eerste plaats zichzelf moeten helpen? Nog zwaar der weegt voor Nixon dat hij zijn aanzien in eigen land voornamelijk dankt uan de overtuiging bij de Amerikanen dat hun president in derdaad kans zal zien het land los te maken uit de Vietnamese oorlog. Dat geloof slinkt al een beetje, maar het is geheel verdwenen als hij juist in Cambodja een tweede Vietnam zou beginnen. Aan de ande re kant mag hij overwegen dat als hij Cambodja niet helpt prins Siha nouk binnen afzienbare tijd terug is met Vietcong en Pathet Lao als bondgenoten - in een niet langer neutraal maar aan de communisti sche kant staand land. Wat nog van Laos, het land ten noorden van Cam bodja, vrij was van de communisten kan dan ook wel opgegeven worden en in Vietnam wordt de toestand er ook al niet beter op. Nixon kan bijna niets kiezen of h\j wordt er slechter op en de man nen aan de beurs hebben hun som bere conclusie al getrokken: het is misère. ROME. Het treinverkeer in Italië is twee dagen vrijwel geheel tot stil stand gekomen door staking van het spoorwegpersoneel. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 2 en zondag 3 mei Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter K. van Leeuwen, Bruinissc, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nicmver- kerk, Ooststraaat 51, tel. 01114 -788, neemt waar voor dieren arts Van Roon. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. KERKNIEUWS LUNTEREN. 30-4. Veertien Dolle Min?-'s uit Utrecht verschenen ver kleed als dominees in de kffiepauzc van de Gereformeerde Synode te Luntcren. De synode was juist be gonnen met de behandeling van een rapport over echtscheiding. In dc grote hal van het synodale vergadercentrum „De Blijde We reld" hield een van de Dolle Mina's een pleidooi voor de sociale en eco nomische onafhankelijkheid van de vrcuw. Pas als die bereikt is, zal het prcbleem van huwelijk en echtschei ding kleiner worden, zo betoogden ze De synodeleden applaudiseerden en boden de Dolle Mina's koffie aan. Er ontstonden levendige discussies. Daarna werd de synodezitting voort gezet. In het besluit over echtschei dingsgronden, dat de synode nam, werd gesteld d~t er situaties kunnen ontstaan waarin echtscheiding on ontkoombaar is. Dit kan het geval zijn wanneer er, zoals het wetsont werp van minister Polak stelt, spra ke is van duurzame algehele ont wrichting. De kerk is, zo stelde de Synode, geroepen tot intensieve pas torale bijstand in huwelijksproble matiek. Besloten werd een pastoraal geschrift op te stellen waarin voor lichting wordt gegeven over de he dendaagse vragen van huwelijk en echtscheiding. ,JFlitsen" uit het buitenland MOSKOU. In Boedapest is de tweedaagse bijeenkomst van de mi litaire raad van de strijdkrachten van het Warschau pact geëindigd. BRUSSEL. De Franse legering heeft aan Belgische autoriteiten haar voornemen bevestigd om in de toe komst de haven van Le Havre toe gankelijk te maken voor olietankers van 500.000 ton tot 1.000.000 ton. De bouw van deze tankers wordt in de loop van de komende tien jaar ver wacht. PRAAG. Tsjeeho-SIowakije's voor malige leider Alexander Dubcek heeft nog twee van de weinige open bare functies, die hem overgebleven zijn, verloren: het lidmaatschap van het federale en het Slowaakse par lement. PHNOM PENH. In Phnom Penh is bij verstek een proces begonnen tegen het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek, die van verraad wordt beschuldigd. WOLFSBURG. In het afgelopen jaar heeft het Westduitse Volkswa gen-concern ruim twee miljoen auto's geproduceerd, zo blijkt uit het jaarverslag over 1969. KOEALA LOEMPOER. Premier Abdoel Rahman van Maleisië gelooft dat de communisten in zijn land op nieuw zullen trachten in opstand te komen. De regering was evenwel in staat daaraan het hoofd te bieden. PARIJS. De Europese Organisatie voor de ontwikkeling van draagra- ketten (ELDO) heeft besloten de Britse Blue Streak-raket uit haar nieuwe programma te schrappen. WILLEMSTAD. De volksvertegen woordiging van het eiland Curagao heeft zich er unaniem voor uitge sproken dat op Curasao een nieuwe vestiging van petrochemische indus trie moet komen. SAIGON. De Vietcong heeft aan gekondigd dat ze een aantal gewonde Zuidvietnamese soldaten zal vrijla ten bij Dak Seang, het kamp van de speciale Zuidvietnamese troepen dat vlak langs de grens met Laos gele gen is. BELGRADO. In diplomatieke kring te Belgrado wordt vernomen, dat president Tito voornemens is in het begin van de herfst bezoeken te brengen aan België, Luxemburg en Nederland. Het bezoèk aan België zou in principe in de eerste helft van oktober vallen, gevolgd door een bezoek aan Luxemburg. MOSKOU. Een woordvoerder van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft gezegd, niets af te weten van een Israëlische re geringsverklaring, volgens welke Russische piloten militaire opdrach ten uitvoeren in Egypte. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een weerkunstmaan met de naam „Meteoor" in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan heeft, vol gens het Russische persbureau Tass, behalve meetinstrumenten ook foto toestellen aan boord. JERUZALEM. In Israëlische poli tieke kringen is er de nadruk op gelegd, dat de „interventie van Rus sische piloten in Egypte" niet slechts Israël aangaat, maar de gehele westelijke wereld. LISSABON. Drie arbeiders die werkzaam waren bij de stuwdam van Salgasa in te Temega, een rivier in het noorden van Portugal, zijn woensdag bij een instorting om het leven gekomen. Hun verminkte li chamen, die bedolven lagen onder tonnen steen en aarde, zijn na uren van hard werken door brandweer lieden opgegraven. TEL AVIV, 30-4. Premier Golda Meir van Israël heeft volgens Israëlische bladen een boodschap gezonden aan president Nixon van de V.S. met het verzoek, de situ atie in het midden-oosten opnieuw in ogenschouw te nemen, in het licht van „de interventie van Russische piloten in Egypte". Volgens de Israëlische pers zal het Israëlische regeringshoofd ook boodschappen zenden aan andere bevriende regei'ingen. Advertentie De boetieks springen als paddestoelen uit de grond. Wat deksel, moeten wij achter blijven? Wanneer noemt de eerst* kaashandelaar zijn zaak ,The Golden Fist' of .Kiezukaas' Als hij zijn vele soorten kaas in dolle Mexicaanse schalen legt - dèn roept ieder een opeens ,Oh, wat enig!' en ,Wat héé£t-ie veel!'Aan de andere kant: als u van wanten weet koopt u al lang verschil lende kaasjes voor 't vuistenwerk. Oud, jong, komijne-roomkaas, Hollandse Gruyère - leg die es bij elkaar op een grappige schaal. Kaasboetiekje bij u thuis! Schouiveii-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee A I won verdienstelijk van Zeeland Sport AI* Rcnessc C I bleef ongeslagen aan de leiding in groep C 16 S.K.N.W.K. C I behaalde de volle winst tegen Zierikzee CI* Duiveiand C I ver sloeg M.E.V.O. Cl* Zomcrkorfbalcompetitie afdeling Zuid-West van start gegaan. JUNIOREN. In groep A I behaalde Zierikzee A I, op het sportpark Bannink, een verdienstelijke 3-2 overwinning op het veel hoger ge plaatste Zeeland Sport A I. Door deze zege kon Zierikzee haar positie weer verbeteren daar hekkesluiter Kapelle A I de puntjes bij Terneu- zense Boys A 1 moest achterlaten (4-3). Middelburg A l liet de kans om op gelijke hoogte met leider Vo gelwaarde A I te komen glippen daar het bij HVV '24 A 1 met 2-0 verloor. HVV '24 A I had eerder in de loop van de afgelopen week met 1-1 gelijk gespeeld tegen Vogelwaar de A I. Vlissinen A l kwam op ge lijke hoogte met Middelburg A I dank zij een overigens benauwde 3-2 overwinning bij Steen A I. Vogelwaarde A 1 18 12 4 2 54-20 28 Middelburg A It 18 12 2 4 67-20 26 Vlissingen A I 18 11 4 3 47-21 26 Zeel. Sport A I 18 9 4 5 50-35 22 HVV '24 A I 18 6 5 7 39-35 17 Terneuzen A I 16 7 2 7 31-31 16 Axel A I 16 6 3 7 38-39 15 Tern. Boys A I 15 6 2 7 37-38 14 Steen A 1 18 5 3 10 36-58 13 Arnemuiden A 1 16 3 6 7 26-50 12 Zierikzee A I IS 3 3 12 26-66 9 Kapèllé A I 15 1 4 10 19-57 6 ■In groep C 16 bleef Renesse C I door thuis met 3-0 van DFS C I te winnen, ongeslagen aan de leiding. DFS C II zorgde voor een verras sing door ZSC C I in eigen huis met 3-1 te kloppen. Renesse C I DFS C 1 DFS C II ZSC C I Br.haven C I 33 0 0 12- 2 6 4 2 0 2 15- S 4 3 111 7-10 3 3 10 2 2-9 2 3 0 12 2-9 1 In groep C 17 was het een bijzon der goede dag voor de Duivelandse clubs. SKNWK C I haalde de volle buit binnen tegen Zierikzee C. I (4-1) terwijl Bruse Boys C I met 4-0 van Zierikzee C II wist te winnen. Dui veiand C I maakte het succes volle dig door met 5-2 van MEVO C I te winnen. Bruse Boys Cl 4 3 1 0 14- 0 7 Duiveiand Cl 4 3 0 1 18- 4 6 SKNWK Cl 3 2 1 0 6- 2 5 MEVO Cl 3 2 0 1 8- 6 4 Zierikzee Cl 4 0 0 4 2-12 0 Zierikzee C II 4 0 0 4 0-24 0 KORFBAL. Hoewel het weer nog allerminst zomers aandoet is inmid dels de zomerkorfbalcompetitie van de afdeling Zuid-West, rayon 4, weer van start gegaan. Brouwershaven zorgde min of meer voor een verras sing door in de Westhoek met -3 van DFS te winnen. Het Nieuwer- kerkse SKNWK, dat een zware ader lating heeft~moeten ondergaan, kreeg van het naar de eerste klas terug gekeerde WIK een zware 11-1 ne derlaag te slikken. WIK 2 1 1 0 13- 3 3 Brouwershaven 2 110 7-5 3 ZSC 10 0 1 2-3 0 DFS 2 10 1 6-7 2 SKNWK 10 0 1 1-11 0 In de 2e klas wist NOAD in de ontmoeting tegen All Ready.11 een 2-0 achterstand in een uiteindelijke 4-2 overwinning om te zetten. Te Noordwelle toonde DÖSKO zich meU 4-0 de sterkste over Brouwersha ven II. DEN HAAG. Omdat voorshands moet worden aangenomen, dat de woningkraker J. Jansen met zijn ge zin nog het huis Honthorststraat 41 in Den Haag kan bezetten, heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, hem bevo len het pand te verlaten. Doet „de kraker" dit niet, dan kan hij er zo nodig met de sterke arm worden uitgezet. 'ii Komende uit de richting Schudde- beurs zag de Zuiddijk te Dreischor er zo uit en in 1915 komt de land bouwer J. J. Klompe juist met zijn „gerijlje" vanuit de Langeweg de dijk op. Op dit punt is overigens niet veel veranderd. De bomen in de grasdriehoek zijn wel een stuk gro ter geworden. x Circustenten door storm vernield HILLEGOM. 30-4. Door de hevige storm is de grote tent van circus Bol- tini in Hillegom voor een groot deel verrfield. Hierdoor komen de voor stellingen in Hillegom te vervallen. De voorstellingen in Beverwijk (op koninginnedag) en in Amsterdam (1 tot 10 mei) kunnen wel doorgaan. De afgelopen maand moest op drie dagen de voorstelling worden afge last wegens stormschade aan de tent. voor het circus betekent dit een schadepost van f 1000 per dag. Advertentie Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. FEUILLETON Wat de verdere voortgang van de zaak betrof, begreep Willmien, dat er op vrij korte termijn maatregelen genomen moesten worden. De be zielende leiding was plotseling weg gevallen, maar de fabriek draaide door, de orders kwamen even regel matig binnen, de bestellingen verlie ten als voorheen het bedrijf, doch er moest voor Bram een opvolger ge vonden worden. Het viel haar dan ook wel een beetje koud op het dak, toen ze ver nam, dat de speelgoedfabriek „De- vor" al sinds vier jaar een naamloze vennootschap was, waarvan Bram de directeur was geweest en de bezit ter van 51 procent der aandelen. Hij was allang niet meer alleen baas. Integendeel: En nu de directeur er niet meer was, waren er stemmen opgegaan om de familie De Vorn uit te kopen. „Wat of mevrouw daar van dacht?" „En mijn kinderen dan, meneer?" „Volgens de wet kunt u beslissen, zolang ze nog minderjarig zijn. Hebt u er al over nagedacht, wat u van plan bent? Ik weet wel, het is nog erg kort. maar hei leven gaat nu een maal verder. En de zaak moet door draaien. Ik heb enkele bevoegdhe den en ben, volgens de statuten, se dert het overlijden van uw echtge noot volledig verantwoordelijk voor het bedrijf. Doch tijdelijk. De aan deelhoudersvergadering moet te zij ner tijd beslissen omtrent de functie van directeur". Willemien dacht enige tijd na. Veel verstand had ze er niet van. „Als erfgename van mijn man ben ik dus in het bezit van 51 pet. der aande len?" „Zo is het. mevrouw". „Dan wordt de zaak voorlopig op de oude voet voortgezet. Mijn zoon komt volgende week hier aan het werk. Het is mijn bedoeling, dat hij geheel wordt ingewerkt en te zijner tijd de leiding gaat overnemen". „Ik denk, dat de vergadering daarmee niet voetstoots akkoord zal gaan". „Meneer van Loesink, dit bedrijf is een schepping van mijn man. Ik zou handelen tegen de wil van de over ledene, als ik'zonder meer mijn aan delenpakket overdeed. Onverschillig aan wie. Ik denk er niet aan. Ik be zit zelf een klein kapitaaltje en als er geld nodig is voor eventuele uit breiding, kan ik het in eerste instan tie fourneren. Waardoor mijn aan delenbezit uitgebreid kan worden". v „Dat is niet mogelijk, mevrouw. In de statuten staat, dat uw bezit maximaal 51 pet. mag bedragen". Ze begreep het niet helemaal. „Waarom is er indertijd een n.v. van gemaakt? Wij hadden toch voldoen de geld? Ik heb mijn man nooit over geldgebrek horen klagen. In dat ge val had hij het van mij kunnen krij gen". Deze fabriek groeide in de naoor logse jaren zo snel, mevrouw, dat uw man de noodzakelijke uitbrei ding op geen stukken na alleen kon financieren. Er kwam dus kapitaal van anderen, derden, en zodoende werd het een n.v. Dat is zo de ge bruikelijke procedure". Na een hele middag praten, was Willemien nog niet veel wijzer. Al leen kreeg ze de indruk, dat Van Loesink, dc adjunct-directeur die ze ternauwernood kende, graag de erf genamen van de overleden directeur wilde elimineren. Om zodoende zo- door Henk van Heeswijk veel mogelijk zeggenschap le kun nen krijgen in de fabriek. Thuis wachtte haar een nieuwe verrassing. Lettie, die zo'n beetje over het ergste verdriet heen was. zei: „Over enkele maanden ben ik achttien. Tegen die tijd vraag ik handlichting aan en kan dan. als ik achttien ben. de leiding overnemen". „Ik heb andei's vanmiddag een heel gesprek gehad met meneer van Loesink. Die wil ons er uit werken". „Loesink krijgt volgend jaar zijn ontslag", besliste het meisje op zo'n vaste toon. dat Willemien er van schrok. „Die man deugt niet voor de zaak en is alleen maar op promotie uit. Die wil de fabriek inpikken, dat heb ik al lang gezien. Ik heb vader dikwijls genoeg gewaarschuwd. Maar in dit opzicht was hij blind". „Kind. je weet niet wat je zegt". „Ik ken de fabriek nu tot in de kleinste 'bijzonderheden. Vader heeft me geed ingewex'kt. Maar ik heb m'n leeftijd tegen. Moeder, ik reken op uw medewerking, hoor! U laat me toch zeker niet in de steek?" „Geen sprake van. En ik denk er niet over de fabriek over te doen. Hij was van je vader, die heeft hem zó ongeveer opgericht, in ieder geval groot gemaakt. Zolang ik leef. krij gen ze wat dit betreft geen voet aan de grond". „Dank je moeder, ik wist wel. dat ik op je kon rekenen". „En... Simon komt maandag ook op de fabriek. Ik help jou moreel en zo nodig met een advokaat. Jij helpt Simon inwerken. Jullie kunnen la ter samen dc leiding vormen. Is dal afgesproken? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9