CHAFF) In hotel „De Wereld" te Wageningen werd bevrijding een feit Programma 5 mei voor Burgh-Haamstede Koninginnedag op de Ned. Antillen Schouwen-Duiveland moest met westen wachten op de bevrijding ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Het einde van vijf oorlogsjaren WAGËMNQEN, 5 mei 1945. liet stadje, dat, evenals in 1940, op de route van strijdende partijen heeft gelegen,, toont op vele plaatsen de sporen daaJrvan, Kr zijn vrü veel verwoestingen aangericht. In het centrum staJt hotel „De VVere'd". Het gebouw *eeft veel van de oor logshandelingen der laatste dagen geleden. De „W" van het opschrift „Wereld" is van de muur afgescho ten. Het dak is zwaar beschadigd en vrijwel alle ruiten zijn versplinterd. Voor het hotel neemt de activiteit van hoge geallieerde militairen toe. De Canadese generaal Poulkes arri veert met zijn stafofficieren en ver gezeld van,prins Bernhard. Even la ter naderen Duitse militaire auto's. Zy brengen generaal Blaskowitz, het type van een Pruisisch militair. In 1939 vocht hij reeds in Polen. Pas in april was Blaskowitz, net op het nippertje via de Afsluitdijk, ons land binnengekomen. Hij verving, als „Obcrbefchlsha- ber" van de Vesting Holland, gene raal Christiansen. Enige dagen ge leden was hij niet tot het sluiten van een wapenstilstand bereid. Het bleek dat zelfs Seyss-Inquart toeschietelij ker was. Op 28 april praatte deze nazi met generaal Bedell-Smith. chef staf van Eisenhyuwer, met de chef staf van Eisenhower, met de generaal De Guinsland, met prins Bernhard en met een Russische ge neraal te Achterveld over het uit voeren van „voedseldroppings" bo ven het hongerige, bezette gebied. In 1939 nam generaal Blaskowitz de capitulatie van de Poolse strijd krachten in ontvangst. Nu zijn de rollen omgekeerd.De generaal zal nu misschien begrepen hebben wat het vd,or een militair betekent zich te moeten overgeven. In Polen heeft Blaskowitz geprotesteerd tegen het wrede optreden van de Duitse SS al daar. Hij is toen door Hitier voor straf overgeplaatst. Wellicht heeft hij het bij zijn Führer in 1945 weer goed willen maken, want onder zijn commando werd, geheel onnodig, een paar dagen voor de capitulatie de Wieringermeerpolder onder water gezet. Maar nu hebben de bazen van Blaskowitz zelfmoord gepleegd of zich overgegeven. En op deze 5e mei, te 16.30 uur, tekent de Duitse géne raal zijn capitulatie. Voor Nederland zijn de oorlogsjaren, begonnen met een ongelijke strijd van enkele da gen, welke werd gevolgd door een donkere bezettingstijd en afgesloten met een bloedige en verwoestende bevrijding, voorgoed voorbij; Als één der laatste bezette gebieden zou heel Nederland dan eindelijk vrij zijn. Merkwaardige gelijkenissen Cp 19 mei 1940 verlieten de laatste Nederlandse soldaten via de Belgi sche grens met Zeeuws-Vlaanderen ons land; op 20 september 1944 over schreden de eerste Nederlandse sol daten - van de Prinses Irene Brigade bij Valkenswaard eveneens de Bel gisch-Nederlandse grens. Het is zelfs mogelijk, dat dezelfde soldaten, die in 1940 als laatsten ons land verlie ten, bij de troepen, die 4 jaren latei- ons land weer binnen kwamen om deel te nemen aan het verjagen van de bezetter van ons grondgebied. Dit is niet het enige merkwaardige punt van overeenkomst tussen de oorlogshandelingen in 140 en die in 1944 en 1945. Er zijn vele gelijkenis sen. Zo daalde zowel de vijand als de bevrijder in groten getale uit de lucht op ons neer. En in beide geval len met het doel om de oorlog aan merkelijk tè verkorten. Was het in 1940 de Duitsers te doen om het in bezit rernen van de rivier-overgan gen bij Moerdijk, Dordrecht en Rot terdam. en tevens tot het uitschake len van het regeringscentrum te Den Haag, tijdens de grootscheepse ope ratie „Market Garden" landden Amerikaanse, Engelse en Poolse luchtlegers om het snel in bezit ne men van bruggen over het Wilhel- minakar.aal en de rivieren, Dommel, Dinkel, Maas en Rijn. In beide gevallen moest de weg worden vrijgemaakt voor het uit voeren van een snelle beslissende dcorstoot. In 1940 moest de Duitse 9e pantserdivisie via Noord-Brabant Dordrecht en Rotterdam de Vesting Holland binnendrongen. In 1944 moest 't 11e Engelse leger onder be vel van generaad Dempsy door Noord Brabant, langs de lijn Valkenswaard Eindhoven, Grave, Nymegen, Arn hem en vervolgens over de Veluwe, yde IJsselmecrkunst bereiken. Advertentie Ruil bij ons uw oude naaimachine in (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF electrische zigzag lichtgewichtmachine Ons zigzag-programma loopt van 259,- tot 968,- compleet in koffer. PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 35878 BON VOOR GRATIS FOLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats: BURGH/HAAMSTEDE. 1-5. Het be stuur der Oranjevereniging „Burgh- Haamstede heeft het programma voor a.s. dinsdag 5 mei rond. Het ziet er als volgt uit: 8.45 uur: Aubade voor het gemeen tehuis te Haamstede. Aldaar worden ballonnen uitgereikt aan de kinde ren die later opgelaten worden. 9.45 uur: Kinderwedstrijden op de Beatrixweide. Tekenen, hindernisba- nen, rolschaatsen enz. Oudere jeugd: Vrij tekenen, modeshow op het schoolplein Chr. Nat. School. 13.30 uur: Opstellen versierde wa gens in de W. G. Bootlaan te Burgh. 14.00 uur: Start optocht. Route: Burgh - Haamstede - Rusthuis - Westenschouwen. 15.30 uur: Beatrixweide. Stoelen dans met paaiden. 19.30 uur: Uitreiking lampions bij slagerij' De "Jonge, Noordstraat, Haamstede. 20.00 uur: Vreugdevuur. Na afloop prijsuitreiking in de feestzaal van garage Noordhoek, waar de dag besloten wordt met een gezellig samenzijn. De aandacht wordt gevestigd op de maandag 4 mei 's avonds 20.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Haamstede te houden herdenkingsdienst van de gezamenlijke kerken. Dit programma is via opvallende affiches, vervaardigd door leden van de Jeugdsoos „Big S" op diverse plaatsen aangeplakt. Ten overvloede wordt nog eens gewezen' op de ge bakkraam die bij de ingang Beatrix weide staat en waarvan de baten ten goede komen aan het tehuis voor het geestelijk gehandicapte kind op Schouwen-Duiveland. Na 25 jaar vrijheid in ons land blijkt het dat elders mensen vast zit ten, in gevangenissen of concentra tiekampen. Er zijn talloze vluchtelin gen, vanwege, geloof, huidskleur of politieke opvatting. De schooljeugd heeft aan hen opdracht en zal op be vrijdingsdag collecteren voor kinde nen, voor akties tegen rassendiscri- In hotel „De Wereld" te Wageningen werd de wapenstilstand getekend. De foto toont de Canadese bevrijder1 van Nederland generaal oulkes. Geheel vooraa Z.K.H. prins Bernhard. Generaal Blaskowitch lekende de overeen komst voor Duitsland. Snelle acties leiden altijd tot pa niek bij de tegenstander. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de angst voor de „vijfde colonne" - een in het binnenland wérkende vijand - in de meidagen van 1940, maar ook de 5e september 1944, be ter bekend als „Dolle Dinsdag", toen Duitsers, N.S.B.ers en collaborateurs in paniek de vlucht namen en de be volking van vele steden, zowel in het zuiden als in het noorden, naai de standsrand toog om de bevrijders te verwelkomen. Verloren slagen In 1940 verloren de Duitsers de slag om de Residentie en in 1944 verloren de geallieerden de slag bij Arnhem. In beide gevallen waren de troepen te ver van het doel - dat spoedig bij de tegenstander werd vermoed - geland. Zouden de Duitse acties rond Den Haag succes hebben gehad, dan zou 't Nederlandse ver zet in één dag zijn gebroken. Zouden de Engelse luchtlandingen bij Arn hem een overwinning hebben opge leverd, dan zou de Rijn gepasseerd zijn. Van geallieerde bruggehoofden over de IJssel uit zouden dan om de Westwall heen, (de Duitse verdedi gingslinie, die langs onze grens zich uitstrekte tot Nijmegen) aanvallen zijn gedaan door de Duitse laagvlak te. Hierdoor zou het Ruhrgebied zijn omsingeld en Berlijn open liggen. In dat geval zou de oorlog wellicht in 1944 geëindigd zijn. Leverde in 1940 de 9e Duitse tank divisie in Noord-Brabant slag bij Mill (Peel-Raam-stelling), in 1944 woedde eveneens een zware tank slag in onze zuidelijke provincie. In 1940 werd Zuid-Limburg onder de Voet gelopen door het 6e leger, dat tot doel had België te veroveren en in de morgen van de 10e mei was Maastricht al in Duitse handen. Be gin september 1944 werd Zuid-Lim burg veroverd door troepen van het minatie, voor vluchtelingen, kortom voor de vrijheid van de ander! In de Beatrixschool wordt een ten toonstelling georganiseerd van oor logsdocumentatie en specifieke ge bruiksvoorwerpen. De tentoonstelling is geopend van 7-8 uur des avonds op 4 mei, en van 10-12 uur en 14-18 uur op 5 mei. Mocht er nog iemand zich geroe pen voelen om de feestorganisatie geldelijk te steunen, dan gaarne op de rekening Oranjevereniging Raif- feisenbank Schouwen. Veel doden bij val van Laotiaanse stad VIENTIANE, 30-4. De verovering van de strategische Laotiaanse stad Attopeu door Noordvietinamese troepen heeft de Laotiaanse rege ringstroepen 93 doden en 23 gewon den gekost. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van de fensie in Vientiane donderdag .be kendgemaakt. In de Laotiaanse hoofdstad telt men bovendien nog 500 vermisten onder wie de goever- neur van een van de zuidelijke pro vincies kolonel Khong die tezamen met zijn staf en de verdedigers van de stad donderdagmorgen vroeg reeds vermoedelijk naar veiliger oorden is getroken. Ook over het lot van de 10.000 inwoners van de stad is niets bekend. WILLEMSTAD. Uit de memorie van toelichting in de suppjetoire be groting voor het dienstjaar 1970 zoals door het het bestuurscollege van Cu racao aan de eilandsraad is inge diend blijkt dat de begroting 1970, rekening houdende met thans aan het bestuurscollege bekende gege vens, een totaal te financieren tekort vertoont van Naf. 17.881.293,— WILLEMSTAD, 30-4. Op de Ne derlandse Antillen zijn ter gelegen heid van de verjaardag van konin gin Juliana o.m. aubades van school kinderen gehouden. Op Curacao werd de aubade afgenomen door de wnd. gouverneur, drs. B. Leito, die na afloop de kinderen een extra vrije dag gaf. Voorts is er een kerk dienst in de Fortkerk in Willemstad gehouden. Later op de ochtend was er een grote militaire parade. Vijf daklozen door uitslaande brand AMSTERDAM. 3U-4. Donderdag- middag heeft een felle uitslaande brand de derde verdieping van het perceel Jan Hansensfraat 111 in Amsterdam verwoest. De brandweer rukte uit met drie motorspuiten en een ladderwagen en slaagde er in binnen een half uur het vuur te overmeesteren. De bewoners van het huis, vijf in totaal, raakten dakloos en zijn opgevangen door de gemeen telijke rampendienst, die voor voor lopige huisvesting en voor zover nodig kleding zorgde. Omtrent de oorzaak van de brand konden nog geen mededelingen worden gedaan. Acht jongelui aangehouden met hasjies LEIDEN, 30-4. De politie te Lei den heeft woensdag zeven jeugdige Leidenaren en een meisje uit Zoe- lerwoude aangehouden die ieder en kele grammen hasjiesj bij zich had den. De jongelui werden aangetrof fen in een leegstaand huis in Lei den, nadat de ouders van het Zoe«^s terwoudse meisje om haar opsporing hadden verzocht. Alle gearresteer den zijn tussen de 16 en 20 jaar oud. 5 MEI 1945 le Amerikaanse leger, dat niet veel tegenstand ontmoette. De soldaden van generaal Hodges bevrijdden Maastricht als de eerste Nederland se sta<£ Het eigenlijke doel van de Amerikanen was de Westwall. Ook in 1944 werd Zeeland weer oorlogstoneel en evenals in 1940 le den Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren weer de meeste schade. Wegens de sterke verdediging van de Sloe- dam tussen Walcheren en Zuid-Be veland braken de Duitsers het verzet door het bombarderen van Middel burg. In 1944 werden door de geal lieerden cm dezelfde reden de dijken van Walcheren gebombardeerd, waardoor het eiland onder water kwam te staan. Invasie en bevrijding uit het oosten Het merkwaardige-is'echter wel, dat in 1945 voor wat de bevrijding van het midden en westen van ons land betreft, de bevrijders, evenals 5 jaren geleden de veroveraars, uit het oosten kwamen en via Arnhem en de Veluwe de Grebbelinie na derden. In het laatste geval was deze verdedigingslijn door de Duitsers bezet. En dezelfde generaal, die in 1940 't commando had bij de Duit se luchtlandingsoperaties in Neder land, de parachutisten-generaal Stu dent, leidde in het voorjaar van 1945 de verdediging tegen de geallieerde invasie in ons land. Op 6 april verliet hij echter ons land om de Duitse te genstand aan de Weser te organise ren. In april 1945 was Friesland bevrijd en stonden de geallieerden,-evenals de Duitsers 5 jaren tevorén, voor de verdedigingswerken bij Kornwerder- zand. In beide gevallen werd de Af sluitdijk niet veroverd. Tenslotte begon de oorlog op 10 mei en eindigde de strijd in ons land cp 5 mei. Op beide dagen was het weer zonnig, maar vrij fris. SCHOUWEN-DUIVELAND. Mei. Schouwen-Duiveland heeft in 1945 - met de rest van westelyk Neder land - moeten wachten tot de 5e mei 1945, voordat het licht van de bevrij ding gloorde. Dit licht - waarnaar hartstochtelijk was verlangd - speel de over een geschonden Schouwen- Duiveland, want bijna tot het laatste uur moest het eiland, de beker vol bittere oorlogservaring drinken. De excentrisch^ ligging van het eiland enerzijds en de vrijwel totale inuddatie waren oorzaken, .dat de geallieerden Schouwen-Duiveland links lieten liggen, ondanks de aan dacht die werd gevestigd op de on houdbare noodtoestand in dit afge sloten stuk-je Nederland. Hierover kan en mag uiteraard nooit een veto worden uitgesproken. Er waren tal rijke militair-technische faktoren, die mede over het tragische lot van deze streek beslisten. Schouwen- Duiveland moest wachten tot de al gehele bevrijding van het vader landse grondgebied en het profiteer de niet van de snellere bevrijding van het zuiden des lands. Schip by Borrcndamme Voordat de bevrijding hier kwam, was teutoons geweld uit geallieerde kanonnen over het eiland uitge strooid. Daar voegde zich tevoren bij de terreur, die zijn sinister hoog tepunt had gevonden in het ombren gen van verzetsstrijders te Renesse. Op 5 mei 1945 arriveerde een schip bij Borrendamme, met aan boord de delegatie, die met de Düitse „Insel- kommendant" zou spreken over de capitulatievoorwaarden. Onder de delegatie van het Mili tair Gezag, bevond zich de toenma lige commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, toen majoor bij het M.G. Contact werd opgenomen met de Duitse commandant, zetelend in het Vrije en met hem werden de capitu latievoorwaarden doorgepraat. Eén der maatregelen was dat de aanwe zige Duitse troepen achter een dooi Schouwen getrokken scheidingslijn dienden te worden geconcentreerd. Enkele afgevaardigden van de on- Heden (vrijdag) start toernooi te Ouwerkerk om het gewestelijk kampioenschap hoofdklasse libre OUWERKERK, 1-5. De biljartver eniging D.O.S. te Ouwerkerk is in het langzamerhand aflopende biljart seizoen de eer te beurt gevallen met het organiseren van het toernooi om het Gewestelijk kampioenschap Hoofdklasse libre. Heden (vrydag)- avond zal hiermee in hotel Vijver berg om half acht een aanvang wor den gemaakt, nadat het toernooi of ficieel door de voorzitter van het dis- trikt Schouwen-Duiveland, de heer J. A. Vasseur, zal zijn geopend. De eerste stoot zal worden ver richt door wethouder C. Kuyper van de gemeente Duiveland. Aan dit toer nooi zal worden deelgenomen door een tweetal Zeeuwen, n.l. P. D. Vij verberg, die dus in eigen omgeving speelt, en J. Leraert uit Hulst. Hun verdere tegenstanders zullen zijn: C. Luykx, Etten-Leur; J. Smits, Abeel; P. v. d. Gein, Heeswijk-Dinter; P. Noordijk, Fijnaart; F. Lemmens, Val kenswaard en P. van Dijk, Geffen. Het toernooi gaat van start met op tafel I de partij tussen J. Smits en D. Noordijk en op tafel 2 J. Leraert en P. v. d. Gein. Hierna gaat P. D. Vijverberg het opnemen tegen J. van Dijk en C. Luykx tegen F. Lemmens. De lengte der partijen bedraagt 250 caramboles. Morgen (zaterdag) zal én s middags én 's avonds worden ge speeld waarna zondagmiddag, met dc TILBURG. Donderdagavond vond op de rijksweg Breda-Tilburg, nabij het Piusoord in Tilburg, tijdens een inhaalmanoeuvre tussen twee perso nenauto's een frontale botsing plaats. Hierbij zijn tenminste twee perso nen urn het leven gekomen. finale-partijen het toernooi zal wor den afgesloten. Ongetwijfeld zullen de biljartliefhebbers die een bezoek aan dit toernooi brengen aan hun trekken kunnen komen daar deze hoofdklasse-spelers elkaar wel .niet veel zullen ontlopen. Vooral buiten Zeeland, wordt vaak vergeten dat de ramp van 1953 voor Schouwen-Duiveland een tweede inundatie betekende. De eerste werd ver oorzaakt door de bezetter in 1944. Hier één der zeer schaarse foto's uit die tijd. De Grachtweg te Zierikzee onder water. dergrondse namen contact op met een Duits marine-officier. Weder zijds werd afgesproken dat de onder grondse eerst actief zou worden, als de geallieerde troepen Schouwen- Duiveland zouden hebben bereikt. Tegen de avonduren rukte ccn Engels - Canadees legeronderdeel binnen. Nadien werden toen dc maatregelen, die ook elders in het land de bevrijding in alle .opzichten zichtbaar maakten voor de ogen van het (hier schaarse) publiek, dat maar nauwelyks kon geloven dat de oor logsnacht voorby was. De bewoners van Schouwen- Dui veland vonden hun eiland in een de plorabele toestand terug. De huizen hadden onbeheerd gestaan en dat in een tijd, waarin schier alle nonnen van fatsoen schenen te hebben ont broken. Plundertochten Eindeloze plundertochten hadden een onvoorstelbare chaos in de wo ningen achtergelaten, die op vele plaatsen triest en. eenzaam in het inundatiewater stonden. Periodiek artilleriestoringsvuur had een ge spreide verwoesting teweeggebracht en stadjes en dorpen - met name Oosterland en Bruinisse - een lugu bere aanblik van verwoesting gege ven. De velden waren verzilt, vele boerderijen verwoest of beschadigd en de landbouwinventarissen her en derwaarts verspreid of verroest. Het vee was afgevoerd af omgekomen. Een litanie van lijden was aan de bevrijding van deze toen geheel geïsoleerde streek vooraf gegaan. Dc hand aan de ploeg In de bevolking (zij die bleven, weldra aangevuld met terugkerende evakué's) echter veerde de wils kracht op en men sloeg de hand-aan de ploeg. Voor de huidige generatie die ook deze bevrijdingstijd niet van nabij heeft gekend, is het onvoor stelbaar hoeveel werk er is verzet dbor mensen, die vijf bittere oor logsjaren achter de rug hadden en vaak physiek en psychisch niet wei nig hadden geleden. Een klein woord van respekt van allen, de het toen 4 toch maar deden, lijkt niet mis plaatst nu wij ons zetten om een kwart eeuw bevrijding te vieren! 21. Aram en Tudor hadden intussen met steeds zorgelijker gezichten de oude schuit geïnspecteerd, welke Seewart de Hande laar hun verkocht had. „Dfe kerel is een schurk", gromde Tudor verbitterd, nadat hij tol driemaal toe een stuk van de reiling omlaag had getrokken, wanneer hij er maar even tegen leunde. „Deze hoop brandhout is nog niet het tiende waard van de prijs die wij hem betaald hebben. Het zal heel wat zeemansschap vergen eer we hiermee mijn reik bereikt hebben, vriend Aram. Hot hout schiet wortel onder je voeten!" „Schepen zijn duur, nu Seewart de Schui mer de kust tyraniseert, mijn vriend", zei de jonge krijger opgeruimd lachend. „La ten we er het beste van hopen. In ieder geval kunnen we onder zeil gaan.... Hé, wal is er Dc laatste vraag ontsnapte hem toen hij zijn reusachtige vriend eensklaps met een ruk zijn zwaard zag trekken. „Een stel letje kerels valt ons schip aan!" brieste Tudor. „Een gezegend vaartuig. Snel, Aram! Te wapen!" En werkelijk zag de jonge krijger een troep ongunstig uitziende figuren, wier uiterlijk hem sterk aan de mannen van Seewart de Schuimer herinnerde, in storm pas op hen toekomen. Blijkbaar vertrou wend op hun overmacht, namen zij niet eens de moeite zich te dekken. Reeds be stormden dc voorsten de ladder welke naar het dek voerde. Doch, terwijl hij een woeste krijgskreet uitstootte, sprong de reus hen tegemoet en reeds viel de eerste onder zijn groot, zwaard S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5