DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKAANS-ZllIDVIETNAMESE AANVAL IN CAMBODJA Vietnam verslindt miljarden De financiering van Jaguars en ocelots sterven uit Russen in Libië? Moskou en Peking gem. inètellingen Knalverbod boven Nederland? Prof. Presser - „De ondergang" - overleden Rode-Kruishulp voor Turkije BILT Knoeien met ontwikkelingsgeld Indonesië ZIERIKZEESCH NIEUWSBODE Vrijilu» 1 mei 197U 126ste jaargang Nr. 20395 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij <Je VaaIe, lel. (01110) 2938. Uitgave. N.V. Drukkerij 'b Lakenman 4 Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cenl per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusie! In dit nummer: Ongelukjes tijdens Oranjefeest WASHINGTON. 1-5. Ken leger van verscheidene duizenden Ameri kanen en Zuidvietnamezen is Cam bodja binnengetrokken om in een gebied aan de grens met Zuld-Viet- nam dat de „vishaak" wordt ge noemd, het communistische hoofd kwartier van waaruit de stryd in Zuid-Victnam wordt geleid, op te ruimen. Men wil alleen de voorraden en de verbindingen van de communis ten vernietigen. Als dat gebeurd is, trekt het leger, dat vdor iets meer dan de helft uit Amerikanen bestaat, zich weer terug. Men verwacht dat de expeditie zes weken tot twee maanden in beslag zal nemen. Het rode hoofdkwartier ligt 30 km van de grens. Naar president Nixon in een tele visietoespraak heeft meegedeeld, kan niet langer worden geduld dat de Noordvietnamezen en de Vietcong opereren van uit een bevoorrechte positie. Het is niet de bedoeling,_ zei hij, de obrlog tot Cambodja uit te breiden. Integendeel, de actie maak te deel uit van het streven naar be ëindiging van de strijd en naar een rechtvaardige vrede. Zij was nodig om met succes te kunnen voortgaan- met het terugtrekken van troepen uit Zuid-Vietnam. De president zei ook, dat Cambod ja niet de omvangrijke wapenhulp krijgt waarom het gevraagd heeft, omdat het maar een klein leger be zit. Er zullen lichte wapens en ande re uitrusting worden geleverd die WASHINGTON, 30-4. Charles Schultze. voorheen directeur van het Amerikaanse begrotingsbureau, heeft woensdag voor de commissie van bui tenlandse betrekkingen van de se naat verklaard dat de oorlog in Viet nam aan de V.S. in het begrotings jaar 1971 12 tot 13 miljard dollar zal kosten. Daarbij is geen rekening gehouden met eventuele stijging van Ameri kaanse militaire hulp aan Laos of Cambodja. Voor het huidige begro tingsjaar wordt 17 miljai-d dollar aan Vietnam besteed. De senaatscommissie bestudeert de uitwerking van deze gaven op de Amerikaanse economie. President Nixon heeft de geschatte kosten voor het begrotingsjaar dat op 1 juli be gint nog niet meegedeeld. het land nodig heeft voor de verde diging van zijn neutraliteit. Presdent Nixon, die 22 minuten sprak, verduidelijkte van tijd tot tijd voor de kijkers op een landkaart de militaire situatie in Cambodja. Hij zei dat de aanval niet tegen de vei ligheid van enig land is gericht. „Een regering die de acte wil gebruiken als voorwendsel om de betrekkin gen met Amerika te schaden, doet dat op eigen verantwoording en wij zullen daaruit onze conclussics trek ken". De president noemde zijn binnen landse critici predikers van twijfel en nederlaag. „Als Amerika op het kritieke moment handelt als een zie lige, hulpeloze reus, zullen de krach ten van' totalitarisme en anarchie de vrije naties en de vrije instellingen in de gehele wereld bedreigen", zei hij. Op het Witte Huis verwacht men, dat de nieuwe gecombineerde actie tegen het communistische hoofd kwartier tussen de zes weken en twee maanden zal duren. Een dag tevoren zijn Zuidvietna- mese troepen, gesteund door Ame rikaanse adviseurs en Amerikaanse vliegtuigen, de zg. eendesnavel in Cambodja ai binnengetrokken om strijdkrachten van de Vietcong en Noox-dvietnam te verdi'ijven. Volgens het Witte Huis nemen aan die actie hoogstens hondex-d Ameinkaanse mi litairen deel. Uit het congres heeft Nixon hierop veel kritiek gekregen. De president antwoordde daarop, dat Hanpis agressie in geheel Indo- China en zijn onverzoenlijkheid aan de conferentie tafel onverdraaglijk waren geworden. Het militante nieuwe mobilisatie- comité ter beëindiging van de oorlog in Vietnam heeft opgeroepen tot een grootscheepse demonstratie op 9 mei icm te protesteren tegen het wat het noemt Nixon's invasie in Cambodja cn de uitbreiding van de oorlog in zuidoost-Azië. Men wil de demon stratie houden in het Lafayette park, vlak bjj het Witte Huis. Het comité heetf gezegd zich te zullen inzetten voor mobilisatie van de Amerikanen tegen de oorlog. DEN HAAG, 30-4. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft opnieuw dc aandacht gevraagd van de ministers van binnenlandse za ken cn van financiën voor de steeds nijpender problematiek van de fi- Man poogile zijn vrouw te vergiftigen DELFT, 30-4. De Delftsc politic heeft een 34-jarige Delftenaar gear resteerd verdacht van poging tot moord op zijn vrouw. Hjj zou hebben geprobeerd haar met parathion van het leven te beroven. Op maandag 13 april stxooide de man toen zijn vrouw even weg was, het vergif op haar eten. De vrouw, wantrouwig geworden door het roze poeder op haar voedsel, stapte naar de politie die het eten door deskun digen lieten onderzoeken, pe man ontkent de bedoeling te heben gehad zijn vrouw te doden. Over de her komst van het vergif heeft hij geen mededelingen gedaan. Hij zal vxïjdag aan de officier van justitie in Den Haag wox*den voorgeleid. Er bestaan al geruime tijd moeilijkheden tussen man en vrouw. Het echtpaar heeft twee kinderen. 1 MORGES (ZW KANTON WAADT) 30-4. Het wereldnatuurfonds heeft bekendgemaakt, dat dc jaguars en ocedots (een katachtig roofdier) die vroeger in grote getale in Lat(js- Amerika voorkwamen, met uitster ven worden bedreigd. Elk jaar worden er 200.000 ocelots gedood, voor het mex'endeel door stropeirs die de huiden clandestien verkopen. Behalve de jaguar en de ccelcts worden er nog 19 soorten LONDEN, 30-4. Het Engelse blad „Daily Telegraph" meent op grond van inlichtingen uit betrouwbare bron te kunnen melden, dat Russi sche technici op de Libische militai re basis El Adem zijn aangekomen. Deze basis werd door de Britse luchtmacht op 28 maart ontruimd. Volgens het blad zouden Russen en Egyptische technici door de Libische regering belast zijn met het onder houd van de basis El Adem. Een correspondent van de „Daily Telegraph" in Beiroet, zegt voorts van Arabische diplomaten vernomen te hebben dat Frankrijk en de Sow- jet-Unie een diplomatieke ooi'log zouden voexen om de meeste invloed te verkrijgen bij het Libische staats hoofd, kolonel El Kadhafi. Op de Rijn zonken twee Nederlandse schepen DUSSELDORP, 30-4. Twee Neder- landse schepen zijn woensdag bij stormweer op de Nederrijn nabij de Duits-Nederlandse grens gezonken. De twee opvarenden van het ene vaartuig wisten met een vlet de oe ver te bereiken. De bemanning van het tweede, vermoedelijk vader en zoon zijn volgens de Westduitse wa- terpolitie verdronken. Dit laatste schip is de 17.9 ton me tende „Eendracht" uit Giesbeek. Het verdween woensdagmiddag plotse ling in de hoge golven. Er is alleen een reddnigsboei met de naam ge vonden. Of er behalve de vader cn de zoon nog meer mensen aan boord waren, kon de rivierpolitie niet zeg gen. .katachtigen met uiti'oeiïng bedi'eigd. Dc hoofdschuldige is de mode die elk jaar meer huiden eist voor bont mantels. De Amex-ikaanse afdeling van het wereldnatuurfonds heeft nu besloten een program uit te voeren ter beschenning van gevlekte x-oof- dieren. Men wil onder meer komen tot een verbod op de ongecontro leerde verkoop van de huiden van deze dieren. Storm en hoog water teisterden strandtenten DEN HAAG, 30-4. Storm cn hoog water hebben woensdagmorgen voor ettelijke tonnen schade aangericht aan vele van de juist de afgelopen weken \opgebouwdc, ingerichte, op getuigde cn bevoorrade kramen en terrassen op het Scheveningse strand Diverse exploitanten keken hulpe loos toe. Inderhaast werd personeel aangetrokken om te redden wat nog te redden viel. Met kabels werden wanden van bouwsels, waarvan er één was weggeslagen, bijeen gehou den. Strandstoelen werden op de boulevard opgestapeld en met vrachtwagens afgevoerd. HONGKONG, 30-4. Radio-Moskou heeft in een uitzending in de Chine se taal gezegd, dat de leiders in Pe king het Chinese volk ervan probe ren te ovextuigen, dat de Sowjet-Unie voorbereidingen treft om China aan te vallen en dat de bevolking daar om gereed moet staan een invasie uit het nooxden af te slaan. „Chinese troepen worden naar het grensge bied met de Sowjet-Unie overge bracht en er worden aan de gx-ens steeds meer verdedigingswerken aangelegd", aldus radio-Moskou, die eraan toevoegde dat deze troepen vaak langs gedenktekens komen voor Russische militairen die tij dens de tweede wereldoox'log in China in de strijd tegen de Japan ners zijn gesneuveld. „Het is niet waar", aldus radio- Moskou. „dat het Russische volk zich voorbereid om agressie tegen China te plegen. Het is venijnig cn laster lijk om op deze wijze te praten". naneiering van de gemeentelijke in vesteringen. Zij heeft een zeer drin gend beroep gedaan op de bewinds lieden om voor 1970 de voorziening van de gemeenten met vaste finan cieringsmiddelen tot rond f 3300 min. veilig te stellen. In een biief aan de beide ministers wijst zij ex'op, dat de bank voor Ne- derlandsche Gemeenten in 1969 op kasbasis slechts een bedi'ag van f 1.944 min. aan vaste geldleningen kon verstrekken. De raad voor de gemeente financiën had de behoefte van de gemeenten evenwel geraamd op f 2.820 miljoen. Als gevolg van de ze ver achtex-blijvende vast-geld-fi- nanciering nam de netto vlottende schuld van de gemeenten met rond f 600 min toe. De Vereniging van Nedex-landse Gemeenten heeft de totale financie ringsbehoefte van de gemeenten voor 1970 berekend op minimaal f 3.337 miljoen. AMSTERDAM, 30-4. „Moeten wij de spersonische knal boven Neder land gaan verbieden?" zo vroeg prof. mr. P. Zonderland, hoogleraar in het burgerlijk recht aandc economische hogeschool in Rotterdam, zich af tij dens zijn voordracht over: geluids hinder als uitdaging van het recht, die hij hield voor het Amsterdams juridisch genootschap „Notariële Vereniging". Op zijn minst zou deze kwestie eens grondig moeten worden over wogen. Het is volgens prof. Zonder land duidelijk dat men juist in een klein land geen enkele mogelijkheid heeft om de knal op te lossen door het aangeven van vliegi-outes e.d. Het knaltapijt is daarvoor immers te veel te breed. Het spx-eekt vanzelf dat een intei-nationale oplossing de beste is. In de ki'ingen die daarvoor zouden moeten zorgen is echter ver bazing te bespeux-en over het uitblij ven van duidelijke afwijzende stand punten vanuit de bevolking. Het' is de taak van de juristen hier iets aan te doen, aldus prof. Zondexiand. Herman Wigbolil kandidaat hoofdredaktenr Het Vrije Volk AMSTERDAM, 30-4, Het curato- rium van Het Vrije Volk heeft in zijn vergadering van woensdagavond 29 april 1970 besloten de heer Herman Wigbold voor te dragen als hoofdre dacteur van Het Vrije Volk, aldus is in een communiqué meegedeeld. De bevoegdheid van benoeming van een hoofdx-edacteur van Het Vrije Volk berust bij de raad van commissaris sen van de N.V. Arbeidex-spers. De cux-atorenvex-gadering stond onder leiding van de heer ir. H. Vos. Vliegtuigen maakten voedseldrojipingsvlucliten DEN HAAG, 30-4. Met een vlucht door drie „Fxiendships" van de Ko ninklijke Luchtmacht en een „Nep tune" van de Marineluchtvaartdienst over een deel van het land, wordt vandaag, woensdagmiddag, hei'dacht dat px-ecies vijfentwintig jaar gele den de eei'ste van een reeks voedsel- vluchten naar hongerend westelijk Nedexdand werd gemaakt door bom- menweipei's van de geallieei'den. De hei'denkingsvlucht wordt gezien de weersomstandigheden slecht met vier toestellen uitgevoerd in plaats van 13 of 14 zoals oorspx-onkelijk de bedoeling was. AMSTERDAM, 30-4. Prof dr. J. Presser, oud-hoogleraar in de ge schiedenis aan de universiteit van Amsterdam, is donderdagochtend in het Wilhelmina gasthuis in Amster dam op 71-jarige leeftijd overleden. Prof Presser was onder meer de schrijver van het twee-delige boek Ongelukstank „Apollo" was gevallen HUSTON, 30-4. De Nasa heeft dondex'dag toegegeven dat de ont plofte zuui'stoftank in de Apollo-13 voor de installatie was gevallen, maar dat bij ondex-zoek was gebleken dat zij nog goed bx-uikbaar was. PI a t te lands j ongeren willen „grondbank" DEN HAAG, 30-4. „Voor de agra- rier is grond een px-oductiemiddel en geen beleggingsobject. Grondgebruik en grondeigendom zouden gesplitst moeten worden. De grond zou inge bracht kunnen worden in een grond bank, die zo snel mogelijk verkezen- lijkt moet worden", zo menen de drie samenwerkende Plaatelandsjon- gerenorganisaties de Nederlandse Christelijke Plattelands Jongeren, de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland en de Katholieke Platte lands Jongeren Nederland. Zij gaan deze wens en een sei-ie andere ter kennis brengen van de minister van landbouw en visserij. DEN HAAG, 30-4. Het Ncdcrland- Roode Kruis heeft voor de tweede maal een gift van f 100.000 kunnen overmaken aan de Turkse Rode Hal ve Maan, als een bijdrage in de kos ten van de noodhuisvesting van tienduizenden daklozen in het door aardbevingen geteisterde deel van Turkije. Het totaal bedrag aan giften van de NedeiJandse bevolking en van Turkse gastai'beiders op rampengiro 777 is thans aangegroeid tot x-ond de f 300.000. Zoals bekend heeft het Nedexiand- se Roode Kruis direct na de ramp reeds grote bedx-agen besteed aan snelle hulpzendingen dekens, medi camenten, voedsel en röntgenappa- raten per vliegtuig. Bovendien wer den vorige week per schip nieuwe voorraden hulpgoedei'en verstuurd, die speciaal waren afgesleind op de jeugd van het getroffen gebied. Daaxonder bevonden zich bijna elf honderd rampenzakjes, waarmee werd voorzien in de elementaire be hoeften van minstens evenzovele kindei'en na de aai-dbevingen. „Ondergang" waarin hij zijn lezers confronteerde met de liquidatie van de Nederlandse joden in de tweede wereldoox'log. Aanleiding tot deze publicatie in 1965 was de in 1950 aan hem vex'strekte regeringsopdracht betreffende de geschiedenis van de Joden in de afgelopen oox-log. Al eerder had Px-esser zich in de novelle „De nacht der gix-ondijnen" met dit thema bezig gehouden. In 1941 schreef hij een boek over de tachtig jarige oox-log. Automobilist omgekomen AMSTERDAM, 30-4. De 62-jarige A. C. Baerts uit Amsterdam is bij een verkeex-songeluk op het Damrak in zijn woonplaats om het leven ge komen. Het slachtoffer was op de rijbaan bezig zijn auto te kêx'en toen hij door een andere wagen in de lin- kex-flank wex'd gegx-epen. De botsing was zo hevig, dat de bestuux-der en zijn naast hem zittende 35-jarige dochter B. Bx-uning-Baerts uit de au to werden geslingex-d. De heer Baerts was vi'ijwel op slag dood, de vrouw moest met een schedelbasisfractuur en een gebx-oken heup in het Wilhel- minagasthuis wox-den opgenomen. Geen toerisme meer in door Israël bezette gebieden TEL AVIV, 30-4. De Israëlische xriinister van toerisme heeft alle reisbureaus vei-zocht geen excursies meer naar door Israel bezette ge bieden te organiseren of anders dit soort tochten te beperken. Dit be sluit is genomen in verband met de aanslagen van de laatste tijd op toui'ingcai-s. Piraten-televisiezender NEW YORK, 30-4. Met ingang van I juli zal een „piraten-televisiezen der" in de lucht komen. Elke avond van zes uur tot middernacht zullen vanuit een boven de Noordzee krui send vliegtuig op Engeland gerichte televisie-uitzendingen worden ver zorgd. Deze zullen films, interviews en reclame bevatten. TEL AVIV. Een Egyptische een heid, die woensdagavond probeeide het Suezkanaal over le steken om Is raëlische stelingen aan te vallen, is teruggedreven, aldus een xrxilitaire woordvoerder in Tel Aviv. De Egyp- tenaren hebben daarbij verliezen ge leden. Daarna is aan het Suezkanaal een vuurgevecht geleverd. Woensdagavond is in Bastia de Giovani overleden, drie maanden 109-jax-ige Corsicaan Anloine-Jean vóór zijn 10de verjaardag. „Dozijnen" ambtenaren gearresteerd DJAKARTA, 30-4. Dc Indonesische regering heeft „dozijnen" ambtena ren laten arresteren op beschuldiging van liet knoeien met ontwikkelings gelden waarbij bedragen van onge veer 9 miljoen gulden worden ge noemd. SCHIPHOL. Zaterdag vindt een reünie plaats van de Nederlandse gevangenen uit het concentratie kamp Dachau. Speciale gasten zullen twee van de bevrijders zijn: de voor malige luitenant William P. Walsh (1) en soldaat Sidney Shafner. Bei den arriveerden met hun echtgeno tes op Schiphol. Zij kenden elkaar niet. Dit nummer bestaat uit 14 pagiuals Dinsdag 5 mei a.s. (Bevrijdingsdag) donderdag 7 mei a.s. (Hemel\raartsdag) zal de Zierikzeeschc Nieuws bode NIET worden uitgegeven en zullen onze bureaus dc ge hele dag GESLOTEN zijn. Woensdag 6 mei a.s. zal WEL een krant worden uit gegeven. Advertenties voor dit nummer dienen uiterlijk maandagmid dag 4 mei (13.00 uur) in ons bezit te zijn. Dc directeur. WA T nar De betreffende ambtenaren zouden valse rapporten hebben opgesteld over wérk dat nooit is uitgevoerd. De procureur-generaal in Djakar ta zei woensdag dat de ambtenaren werkzaam waren als penningmees ters bij een honderdtal regeringspro- jecten die in het kader van het vijf- jarenplan moesten gerealiseerd. Het jeugdcorps zal zich tijdens dc aubade van dinsdag 5 mei aan de burgerij lonen en laten horen in gloednieuwe uniformpjes. Verwachting tot zaterdagavond: Iels zachter Zonnige periodexi en droog weer; meest zwakke wind; iets hogere tem peraturen dan vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-tempex-alux-en: van ongeveer normaal tot 4 graden onder noimaal. Max.-tempex-'atui-en: 0 tot 5 graden onder nox-maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 pxocent. Kans op een geheel dx*oog etmaal: 60 procent. 2 mei. Zon op 5.09, onder 20.06. Maan op 3.47, onder 16.26. 3 mei. Zon op 5.08, onder 20.07. Maan op 3.59, onder 17.51. 4 mei. Zon op 5.06, onder 20.09. Maan op 4.12, onder 19.17. Nieuwe maan. 5 mei te 15.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 mei 3 mei 4 mei 0.12 v.m, 1.16 v.m. 2.08 v.m. BROUWERSHAVEN 2 mei 3 mei 4 mei 0.12 v.m. 1.10 v.m. 1.58 v.m. 12.53 n.m. 13.50 n.m. 14.40 n.m. 12.38 n.m. 13.32 n.m. 14.19 n.m. Doodtij; 1 mei.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1