ABN Spaarbiljet 1970176 Moeders tweede leven Algemene Bank Nederland f100.- groeit naar f155.- in vijf jaar en acht maanden China's debuut als supermacht iVIosselvloot vist zaad en halfwasprodukt in de Waddenzee Paniek in horecasector is niet nodig Verder toenemend verkeer Zeelandbrug BLIK DOOR HET WERELD ZiEKIkZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 29 april 1970 Nr. 20294 Vangst wortlt uitgezet in Zeeuwse wateren ZlKKIKZEK/BIll'lNISSE. 28-J.A1- Ie mu^eUchepen vertoeven deze week L de Waddenzee waar gedu rende \*n week gelegenheid bestaat mosselzaad of halfwas mosselen te vissen, welk zaad op de percelen in Zeeland mag worden uitgezaaid. Dat betekent dan tevens het einde van het mosselseizoen v^or de kwekers, die de aanvoer van een wel zeer lang uitlopend seizoen thans min of meer noodzakelijk moeten staken. De handel gaat ook deze week nog door met de export, men is bezig de voorraad op de venvaterpercelen weg te v issen en nog steeds gaan er mosselen naar Frankrijks hoofdstad. De export naar Boulogne is vorige week gestaakt, het koude weer dat nog steeds aanhoudt, was uiterst gunstig voor de levering van mosse len naar Frankrijk. Met een export van 675.000, komt het seizoen 1969-1970 ongeveer over een met dat van 1967-1968 (bijna 680.000 tonnen). Het vorig seizoen was met 775.000 tonnen een record jaar. De aanvoer tot 18 april bedroeg 885.000 tonnen, waarvan 397.000 ton nen uit Zeeland en 488.000 tonnen uit de Waddenzee. Naar België werden tot 18 april ge ëxporteerd 207.000 tonnen, naar Frankrijk 327.726 tonnen, naar West-Duitsland 4674 tonnen, naar diverse landen 1200 tonnen, naar het binnenland 21.850 tonnen, terwijl de inleggerijen 11.680 tonnen afnamen. Is het seizoen 1969-1970 vergelijk baar met dat van eerverleden jaar, een groot verschil zit wel in de aan voer uit Zeeland, de aanvoer uit de Waddenzee is praktisch gelijk nu 487.608 tonnen toen 492.261 tonnen, maar uit Zeeland nu 397.904 tonnen, toen 249.571 tonnen, een verschil van bijna 150.000 tonnen, waar tegen over staan ruim 8.000 tonnen uit het mosselfonds en de 110.000 tonnen uit Duitsland en Denemarken. De im port bedroeg in 1969 slechts 22.678 tonnen. Groot verwaterverlies Er blijkt uit de cijfers, dat men in het seizoen 1969-1970 een aanvoer van plm. 50.000 tonnen meer ncxlig had, om tot eenzelfde export te ge raken, waaruit blijkt, dat het z.g. verwaterverlies. dut is het verschil tussen de mosselen die worden aan gevoerd en die worden geëxporteerd en die in de sehoningsmachines ver dwijnen, dit jaar enorm groot was. Normaal ligt het verwaterverlies tussen 20 en 25 Nu ligt het zeker boven de 30 Omdat er na december een voort durende vrees was. dat er te weinig mosselen zouden zijn, liepen de prij zen gestadig op. Inderdaad kennen ^we geen jaar waarin de mosselvoor- raad zo beperkt was (jarea met bui tengewone catastrofes natuurlijk uitgesloten.) Maar toch bleef men tot het laatst toe aanvoeren. Kenmerkte het seizoen 1969-1970 zich dus door krappe aanvoeren en hoge prijzen, nog in ander opzicht was het een merkwaardig jaar. Meegevallen ,ramp" Voordat het seizoen begon kwam de jobstijding van veel zaadval op de mosselen, waardoor verschillende percelen inderdaad ook verloren gingen, waardoor individueel slacht offers vielen die van de hoge prijzen niet konden profiteren. Maar veel wat zich in juni-juli slecht liet aan zien herstelde toch, de omvang van de ramp (want dat was .het) liet zich in het begin groter aanzien dan het in werkelijkheid was. Het begin van het mosselseizoen moest enkele weken worden ver schoven in verband met ambtelijke rapporten over vervuild Ooster- schelde water, zodat men besloot in de Grevelingen te gaan verwateren. Ook dit euvel trok binnen enkele weken over te gaan, toen kwam de meergemelde grote vraag, tegen over een beperkt aanbod. (Het af sterven van grote hoeveelheden on der het zaad verstikte mosselen, was daaraan uiteraard niet vreemd.) Merkwaardig is (een gelukkige ontwikkeling) dat het verbruik van mosselen in het bnnenland iéder jaar toeneemt. De mosselvissers zul len dit jaar weinig rust kennen. Na de periode van thans die slechts één week duurt, zal na 10 mei, nog een periode van verschillende weken mosselzaad vissen volgen. Maar het nieuwe seizoen is reeds gepland op 15 juni te beginnen. De voorraden consumptiemosselen voor het nieuwe seizoen, ztfn echter beslist niet groot, daarvoor is in het afgelopen seizoen te veel verkocht. Maar ieder jaar stelt de mosselkwe ker c.q. de mosselexporteur weer voor andere verrassingen. Ook 1970- 1971 zal wellicht zijn verrassingen in petto hebben. AMSTERDAM, 28-4. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Hotel- Café en Restaurantpersoneel, de heer J. A. Wagencr, heeft op het congres van zyn bond in Amsterdam gezegd, dat er geen reden is om in paniek te raken over het feit, dat in één jaar ongeveer 75 van de 33.000 horecabedrijven in ons land moesten sluiten. Er zijn volgens hem nog talloze bedrijfjes waarin eigenaar en echt genote de hele dag op de been zijn Z1ERIKZEE, 28-4. Het verkeer over de Zeelandbrug is sinds de ope ning van de Heinenoordtunnel in de tweede helft van juli 1969 belangrijk sterker gegroeid dan daarvoor het geval was. Het feit dat de automobi list thans de afstand tussen Rotter dam en Walcheren bf de Bevelanden in niet veel meer dan een uur kan afleggen is kennelijk een rol gaan spelen. Ondanks de wat tragere vooruitgang in de eerste zeven maanden kon door die sterkere &roei in de daarop volgende maanden het jaar 1969 weer gunstiger cijfers la ten zien dan 1968. Een en ander wordt medegedeeld in het deze week verschenen jaar verslag ovei- 1969 van de N.V. Pro vinciale Brug Maatschappij „Zee landbrug". In het verslagjaar over schreed het totale verkeer, exclu sief autobussen, de 1.200.000 stuks. De tolopbrengst steeg met f 336.019,50 tot f 3.877.804,—. Over 1966, 1967 en 1968 bedroeg de tolopbrengst respec tievelijk f 2.948.404,50, f 3.286.802,50 en f 3.541.784,50. De verwachtingen die omtrent de toeneming van het verkeer in de ra ming van de tolopbrengst tot uit drukking zijn gebracht zijn niet vol ledig bewaarheid. De totale op brengst van de tolgelden bleef met f 84.046,beneden de raming. Verwacht wordt dat de jongste verlaging van het toltarief van de Haringvlietbrug stimulerend zal werken voor de toeneming van het verkeer over de Zeelandbrug. In 1969 zijn er ruim 116.000 motor voertuigen meer de Zeelandbrug ge passeerd dan in 1968, hetgeen een toename van 10,6 procent betekent. Dit is duidelijk meer dan de gemid delde verkeerstoename op de rijks wegen die slechts circa 8 procent be droeg. Opvallend is dat vooral het verkeer met zware vrachtauto's is toegenomen. dat Is een samengestelde Interest van 8% per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de maar samen nog niet tweemaal het wettelijk minimum inkomen verdie nen. Laag geschat, aldus de heer Wagener, zijn er 5000 bedrijven of bedrijfjes die met kunst en vlieg werk op de been worden gehouden en waarvan de eigenaars niet graag hun aanslagbiljet van de inkomsten belasting aan de openbaarheid prijs zouden willen geven omdat dan de belachelijkheid van hun poging, hun status te bewaren, zou worden aan getoond. Als deze eigenaars zouden beslui ten, niet langer tegen de stroom op te roeien, zou er volgens de heer Wagener misschien een arsenaal van werknemers vrijkomen waaraan ze ker in het westen van het land gro te behoefte is. Japanse bomen op „Floriade"-terrein AMSTERDAM, 28-4. Op hel ter- rein, waar in 1972 de Internationale Tuinbouwtentoonstelling „Floriade" zal worden gehouden, zijn door Ja panse leerlingen van de internatio nale school in Amsterdam de eerste exemplaren geplant van 200 Japan se bomen, die door Tokio aan de hoofdstad zijn geschonken. De over dracht geschiedde door de Japanse ambassadeur in ons land, de heer Masato Fujisaki. Drs. R. J. de Wit, wethouder voor publieke werken, nam het geschenk in ontvangst. Het betreft 100 bomen genaamd .gingko biloba" en 100 van de soort „prunus yedoensis matsum". Met zijn 175 kilo is de eerste Chi nese aardsotelliet zonder meer een opmerkelijk debuut in de ruimte - aanzienlijk zwaarder dan de eerste Russische en Amerikaanse. En dat is dan het verontrustendste aspect van de „Het oosten is rood" zingende kunstmaan: de Chinezen moeten een zeer behoorlijke raket hebben om een dergelijke lading in een aardomloop te brengen. Diezelfde raket is daarom in staat om een niet geringe lading kern koppen naar iedere hoek van de aar de te brengen. Ook al staan die be wapende raketten bepaald nog niet in dreigende rijen gereed kunnen we stellen dat Peking met zijn kunst maan demonstratief over de drem pel is gestapt, de club van super machten binnen, zij het dat China in die club niet wordt erkend. Mogelijke tegenstander Dit nu juist maakt de in Wenen begonnen SALT-gesprekken tussen de Russen en Amerikanen over be perking van het strategisch raket- arsenaal een beetje onwerkelijk. China laat duidelijk weten dat dit geen zaak meer is tussen de twee supermachten maar dal het als der de partij ook erbij betrokken be hoort te zijn. Dit temeer omdat zo wel de Amerikaanse als de Russische strategen bij hun beschouwingen eenvoudig niet over het hoofd kun nen zien dat voor beiden de Chinese raket-kernmacht een mogelijke te- genstander zal kunnen zijn: een af spraak tussen twee van de drie is eenvoudig niet meer genoeg. Niet verwaarlozen Hei is een aspect temeer in de kwestie of het nog zin heeft de Chi nese volksrepubliek volkomen in isolement te laten. Of we het leuk vinden of niet: het enorme land is bezig zich te ontwikkelen tot een su permacht zowel ill omvang als in technisch kunnen en in de toekomst evenzeer in economisch potentieel, mogen we aannemen. Dal wil zeggen dat het land een fcictor van belang is niet alleen- in Azië, maar in de hele wereld. Dat wil ook zeggen dat de rest van de wereld deze factor niet kan blijve7i verwaarlozen. Wal gebeurt door het buiten de Ver. Na ties te houden, buiten vrijwel alle internationale organisaties waarvan het een hoe weinig gewaardeerd ook, lid behoort te zijn. We moeten nu al rekening houden niet de Chinezen en dit zal in de ko mende jaren alleen meer en zekrer niet minder het geval worden. We kunnen dan wel hel binnenhalen van China in de wereldgemeenschap nog even uitstellen, maar niet tot hel oneindige. En hoe langer we wach ten hoe moeilijker en pijnlijker het wordt. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. ,De Reisduif te St. Philipsland vanaf Moeskroen. In coucours waren 206 duiven. De dui ven werden met een zuidwestenwind gelost om 10.10 uur. De snelheid van de eerste duif vas 1760.00 m m. Aan komst 11.16.59. De snelheid van -de laaste duif was 1062.05 m<m. Aan- komst 12.0d.54... Joh. Quist 1, 2, 6. 7, 15. 22 en 56; C. Verwijs 3, 12 en 47; L. Reijngoudt 4. 28, 38, 44 en 62; A. Faasse 5, 10, 18. 19, 25, 48, 49. 51, 57 en 60; J. v. «Oe- veren 8 en 66; Jac. Geense 9, 24, 34 en 65; A. Verwijs 11, 36, 37, 55 en 67; Gebr. Fonteijne 13, 17, 27, 52 en 63; J. Verwijs Zn. 14, 43 en 58. L. Ver- meij en Zn. 16, 26, 30, 35, 42, 46, 64 en 68; J. C. Verwijs 20, 33, 41, 53 en 69; Th. Bakker 21, 23 en 54; M. v. d. Est 29, 39, 45. 59 en 61; M. Meijer 31; Kr. Reijngoudt 32, 40 en 50. AMSTERDAM. De studenten, die nu al bijna een week 'het instituut voor de Wetenschap der Politiek in Amsterdam bezet houden, zijn niet van plan te vertrekken, althans voorlopig niet. Bij de stafvergadering van het instit,uut hebben zij een eis ingediend. SA-ANG (Cambodja). - Deze Cam bodjaanse soldaat hanteert een in de Sowjet-Unie ontworpen en in China vervaardigd automatisch ge weer AK-47. Cambodja ontving een zending AK-47 wapens uit Saigon. Het materieel is buitgemaakt op communistische strijders in Zuid- Vietnam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het tweede slachtof fer van het verkeersongeluk op de Vaillantlaan in Den Haag in de vo rige nacht, dat het leven van twee- jongens heeft geëist, is thans ook ge ïdentificeerd. Het is de 17-jarige B. uit den Duiken, uil de Jouberlslraal in Den Haag. UTRECHT. De Bond van Automo biel-, Garage- en Aanverwante Be drijven (BOVAG) gaat met ingang van 1 mei a.s. het z.g. Bovagbemid- delingsbureau instellen. De bond wil op deze wijze zijn bemiddeling aan bieden in gevallen waarin tussen au tomobilisten en bij de Bovag aange sloten autobedrijven geschillen zijn ontstaan inzake onderhoud en repa ratiewerkzaamheden van technische aard. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers (B.N.M.O.) waarvan lid zijn militaire invaliden, oorlogswedu wen en -wezen, wordt vrijdag 1 mei 's middags om half vier een krans gelegd door het hoofdbestuur van de B.N.M.O. bij het monument voor dc gevallen grenadiers en jagers aan de Johan de Wittlaan in Den Haag. DEN HAAG. H.K.H. prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen zondag 3 mei namens H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins der Ne derlanden tijdens een herdenkings plechtigheid op het oorlogskerkhof in Groesbeek een krans leggen bij het monument voor de Canadezen, die tijdens de tweede wereldoorlog voor de bevrijding van Nederland hun leven hebben gegeven. ROTTERDAM. De 30-javige Joego slaaf M. K., een lasser werkend in Rotterdam, heeft in de dancing Bris tol in Rotterdam de 29-jarige Itali aanse lasser G. Parodi 'uit Zwijn - drecht bij een ruzie in de buik ge schoten. De Joegoslaaf is in zijn wo ning aangehouden. De toestand van de Italiaanse lasser is niet ernstig. FEUILLETON Bram schaterde het uit. „Houd op, Willemien, wil je de zaak te zijner tijd in de kortst mogelijke tijd naai de haaien hebben? Dan moet je er Simon inzetten". ,Hoe weet je dat zo precies?" „Vrouw, houd er over op. Ik ken die jongen door en door. Zit niks bij. Hij heeft z'n diploma's gehaald, maar, vraag niet hoe. Heb je zijn cijfers gezien? Zulke mensen kan ik in mijn dienst gebruiken". „Eén van beiden. Bram, en dat meen ik. Of je neemt Simon in sep tember in de zaak „Ik denk er niet aan. Zet dat maar gerust uit je hoofd". ,Oké. Je hebt nog zes weken om er over na te denken. Blijf je bij je weigering, dan gaan Simon en ik in september hier weg om nooit meer' terug te komen. Is dat duidelijk?" Hij keek haar enige tijd, nu wat belangstellerder aan. „Dat meen je niet. Jij riskeert geen schandaal". „Als jij je eigen zoon niet wil ac cepteren, zal ik er mijn conclusies uit trekken. Dan zal ik proberen voor zijn toekomst te zorgen. Maar niet hier". Willemien de Vorn behoefde in september niet de grote woning aan dc Amstelveenseweg te verlaten. Want midden augustus werd Bram de Vorn plotseling getroffen door 'n hartverlamming cn nog voor zijn ijlings per telefoon gewaarschuwde vrouw do zaak had kunnen bereiken was hij al overleden, negen en veer tig jaar oud. In zijn kantoorstoel achler zijn bureau. Gestorven in het harnas, zoals een collega op dc dag van zijn begrafenis aan dc geopende groeve zei. Einde van helpeerste deel TWEEDE DEEL 1 Die eerste maanden na het overlij den van Bram de Vorn was alles nog onwezenlijk. De enige, die er het meeste verdriet over had, was on getwijfeld de 17-jarfge Lettie. Het kind, dat op die middag in het kan toor naast dat van haar vader werk te, was na de alarmkreet van zijn sekretaresse, het eerste bij hem en was nog in staat hem et hulp Van een der mannen op de in 't kantoor staande rustbank neer te leggen. Dat was alles, wat Lettie voor hem kon doen. Enkele minuten later waren dc levensgeesten reeds geweken en de arts, die per telefoon gewaarschuwd was, had na een korl onderzoek maar één diagnose: overleden door een hartinfarct. In zijn leven was Bram de Vorn vrijwel nooit ziek geweest. Als kind had hij de gebruikelijke ziekten doorstaan: roodvonk, ontstoken amandelen en nog een paar andere kwaaltjes. Maar in zijn huwelijk kwam de dokter alleen voor dc an dere huisgenoten over de vloer. Aan hem mankeerde nooit iets. Al leefden man en vrouw de laat ste jaren min of meer naast elkaar, Willemien sloeg wel nauwkeurig acht op zijn gezondheid. Maar van een dokter wilde hij nooit iets we len: „Vrouw, zanik niet zo. ik ben zo gezond als oen man op mijn leeftijd maar kan zijn. En die flauwtes ko men van de warmte of drukte. Niets door Henk van Heeswijk te betekenen." Desondanks vroeg ze haar huis arts eens onverwachts te komen. Een fel tegensputterende man liet zich tenslotte overhalen zijn bloeddruk op te laten meten en deze bleek veel te hoog. Bovendien was de arts niet helemaal tevreden over zijn hart. Hij kreeg druppels, terwijl Wille mien er van die dag af voor zorgde, dat haar man zoutarm eten kreeg. Iels, waarover hij de eerste dagen danig mopperde, maar tenslotte mee verzoend raakte. Ook had de arts hem aangeraden wat kalmer aan te gaan doen. maar daar wilde hij niets van weten. Dokters waren goed voor vrouwen en kinderen,maar mannen, die altijd gezond Waren, hadden ze niet nodig. En dat kalmer aan doen was {naar onzin, want van werken was nog nooit iemand dood gegaan. Ondanks al haar zorgen verweet Willemien zich later vaak. dat ze toch niet voldoende op hem had ge let. Maar ze wist, dal hij haar raad en advies toch naast zich neer gelegd zou hebben. Hij had immers nooit anders gedaan? Een week na de begrafenis van met dc adjunct-directeur van hel haar man had ze een lang gesprek bedrijf, in gezelschap van dc hoofd boekhouder en een notaris. Dc kwes tie van dc successie-rechten liet ze maar aan beide laatstgenoemden over. Die kregen volmacht het ge heel volgens wettelijke bepalingen te regelen. Te zijner tijd hoorde zij dan wel het resulaat. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7