Een all-round auto, dieMercedes280 Een klasse apart. Al eens gereden? Fa. W. Gilijamse V.V.V. Ouvverkerk hield algemene voorjaars-ledenvergadering Voedselhulp aan Indonesië Om behoud van liet Anne Frank-huis ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Russische piloten opereren boven Egypte Turk schoot op vrouw en schoonmoeder De R.K.-kerk en het gemengde huwelijk Pax Chrïsti vraagt regering maatregelen tegen flitsen" wapenleveranties aan Portugese gebieden in Afrika het buitenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 29 april 1970 Nr. 20394 Forum gut toelichting op Streekplan OUWEKKEIt, 27-4. Onder voor zitterschap 'yan de heer M. K. Ro- mejjn hiela/VVV-Ouwerkerk de al gemene voorjaarsvergadering. Op 14 mei a.s. zal tijdens een hoor zitting in de Concertzaal te Zierik- zee het streekplan worden besproken Dit zal ook geschieden op 19 mei a.s. in de „Ark" te Renesse. Verder was ingekomen het jaar verslag van de streek-WV Schou- wen-Duiveland. Deze instantie gaat een onmisbare functie vervullen. Ter tafel kwamen: „vaststelling jaarverslag 1969", waarin wij o.a. lezen, dat het ovcmachtingscijfer een lichte stijging te zien geeft. Er zijn enkele uitbreidingen gekomen: Camping „Het Sluitgat", de „staan ders" bij familie Wijnen, uitbreiding van het verzorgingspaviljoen „De Vier Bannen" te Ouwerkerk en te Sirjansland de camping „Het Hooge- gezand". De evenementen waren: Tweemaal een kampvuur met lam pionoptocht, een hengel wedstrijd en „Krekennymf-verkiezing". Ook was er een concert van het muziekcorps van „Het Leger des Heils" uit Vlaar- dingen. Het verslag betuigde dank voor de goede samenwerking van het plaatselijk muziekgezelschap en de vrijwillige brandweer. De dagre creatie neemt toe. Een probleem vormt de vervuiling van het strand je. De wervingsfolder „Zon-Zee- Zeeland kan als geslaagd worden aangemerkt. Men gaat besseffen, dat er in gro ter verband gewerkt moet worden. Vorming van één eilandelijke WV lijkt in het verschiet te liggen. De financiën Uit de rekening 1969 van penning meester Raamsdonk blijkt, dat het contributiebedrag en de subsidie van de gemeente mooi op peil zijn; de kassituatie is gezond en de kascom- missieleden, mevr. Harmsen pn de heer De Ronde adviseerden tot goed keuring Evenementen 1970 Het voornemen bestaat, in 1970 de volgende evenementen te realiseren: 1. Kampvuur op 17 en 31 juli met een uitwijkmogelijkheid op 18 en 7 augustus; 2. hengel wedstrijd; 3. Kre- kennymfverkiezing op 24 juli, even tueel op 31 juli. Op één der campings zal er verder een concert plaatsheb ben. De sportvereniging wil ook een wedstrijd organiseren. Op dit laatste zal nader worden teruggekomen, teneinde e.e.a. te bespreken. Ook de mogelijkheid voor een filmavond zal onder de loep worden genomen. Eind mei hoopt het bestuur, de evene- mentenlijst gereed te hebben. Forum Er werd vervolgens een forum ge vormd bestaande uit de wethouders C. P. Kuijper en A. Stoutjesdijk en volgde een bespreking over het door de P.P.D. samengestelde streekplan. Gezegd werd, dat dit een vóór-ont werp is en niet bindend. Omdat Sir jansland op het streekplan „maag delijk" is, zei weth. Stoutjesdijk, dat aldaar misschien een groot parkeer- terein komt en enkele dijkovergan- gen. Weth. Kuijper merkte op, dat het voor een gemeentebestuur moei lijk is, investeringen e.d. te doen, in dien er geen definitief plan bestaat. Een bestemmingsplan ls in voorberei ding. De wethouder zei, dat Bruinisse een zekere voorkeur heeft gekregen. De heer Kesteloo vroeg, wanneer het gemeentebestuur verwacht, dat de plannen vaste vorm gaan aanne men. Dit is zeer moeilijk te bepalen. liet strandje Weth. Kuijper verklaarde verder, dat het gemeentebestuur er alles aan TEL AVIV, 29-4. De Israëlische regcrig heeft heden (woensdag)mor- gen in Jeruzalem een communiqué BRUSSEL, 28-4. In Brussel hebben dinsdag de Belgische minister voor ontwikkelingssamenwerking en de Indonesische ambassadeur in België, de heren Scheyven en Raden B. I. N. Djajadiningrat een Belgisch-Indone sisch akkooi'd getekend voor Belgi sche voedselhulp aan Indonesië. In het raam van dit akkoord zal België 10.000 ton graan aan Indonesië! leve ren. zal doen, om de vervuiling van het strandje tegen te gaan. Een eventu eel toilet zou aan de binnenkant moeten komen; dit geeft minder pro blemen en is arbeidsbesparend. Ge tracht zal worden, voor het laatste toestemming te verkrijgen. Mis schien is het ook mogelijk, nog enige papierbakken te plaatsen. Tenslotte zei weth. Kuijper: „We moeten de ontwikkelingen in de gaten houden". Een jachthaven te Ouwerkerk zou een duur object worden. De heer Lotggering van de Prov. WV voelde meer voor een gelegenheid voor sportvissers. Dit is een grote, niet te veronachtzamen groep. De heer Kesteloo daarentegen ver wachtte weinig van de sport visserij. Op verzoek van de heer W. Bolijn zullen de convocaties voor de verga deringen vroeger worden verzonden. Op zijn desbetreffende vraag werd geantwdord, dat voor simpele afba kening van de zwemgelegenheid in de kreek zal* gezorgd worden. De voorzitter hoopte dat er geen onge lukken zullen gebeuren. Weth. Kuijper verklaarde tenslotte dat er niets van bekend is, dat het hertenkamp zal verdwijnen. De voorzitter sloot de vruchtbare be spreking met de hoop op een goed zomerseizoen uit te spreken. gepubliceerd met de volgende in houd: Russische piloten vliegen al met gevechtsopdrachten boven Egypte. Zij komen vanaf Russische bases die op Egyptisch grondgebied zijn gebouwd". Het communiqué zegt wel dat de Russische piloten nog niet in het ge bied van de bestandslijn (Suez-ka- naal) vliegen en dat ze ook nog niet hebben deelgenomen aan luchtge vechten over die bestandslijn. Het communiqué voegt daar nog aan toe: „De escalatie van de Russi sche inbreng in Egypte moet een grote bron van zorg zijn niet alleen voor Israel maar voor alle vrijheids lievende landen. Israel zal voort gaan zich te verdedigen tegen alle daden van agressie of die nu schen dingen van het bestand, lucht-aan- vallen of een nieuwe oorlog betref fen". Juwelier beroofd ALMELO, 28-4. Bij de juwelier L. Wolters in Wierden is in gebroken. Hij is beroofd van sieraden tot een totaal bedrag van f 20.000 a f 25.000. Door de etalageruit te vernielen konden de inbrekers hun slag slaan. De juwelier stelt voor degene die de tip verstrekt die tot aanhouding van de daders kan leiden, een beloning van f 3.000 beschikbaar. Hij was niet tegen diefstal verzekerd. Bomaanslag in Belfast BELFAST, 29-4. In de nacht van dinsdag op woensdag is in Belfast een bomaanslag gepleegd op het huis van Richard Ferguson, ex-parle mentslid van de Noordierse unionis ten. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor, terwijl de schade beperkt bleef tot enkele inge drukte ruiten. Cultureel paspoort voor bejaarden en gehandicapten AMSTERDAM, 28-4. Burgemeester en wethouders van Amsterdam heb ben besloten tot het instellen van een speciaal cultureel paspoort voor bejaarden en bepaalde categorieën van gehandicapten. Uit talloze be roepen door bejaarden en organisa ties van bejaarden op de gemeente gedaan was het duidelijk geworden, aldus bureau voorlichting, dat zij graag concerten en uitvoeringen in theaters zouden bijwonen, maar dat hun inkomens ontoereikend waren om de voor hen hoge kosten van toe gangsbewijzen, vervoer en program ma's te bestrijden. Ook gehandicap ten hadden zich tot het gemeentebe stuur gewend met verzoeken om te gemoet te komen aan hun proble men. DEN HAAG, 28-4. Het landelük bestuur van Fax Christ! Nederland heeft er by de regering met klem op aangedrongen dat alles wordt gedaan dat de NAYO-richtlijnen t.a.v. de wapenleveranties aan Portugal wor den nageleefd en dat met name geen NAVO-wapens in Portugese gebie den van Afrika worden gebruikt. In een uitgegeven verklaring vraagt het bestuur met klem dat de Nederlandse regering er in de eerst komende bijeenkomst van de NAVO- raad op aan zal dringen dat de NA- VO-richtlijnen t.a.v. wapenleveran ties aan Portugal zodanig worden herzien, .dat het Portugal onmogelijk wordt gemaakt wapens uit NAVO- Twee jaar gevangenisstraf ALMELO, 28-4. De rechtbank in Almelo heeft de Turkse arbeider M. T. (29), die vorige week terecht heeft gestaan, nadat hy drie pistoolscho ten op zijn vrouw en haar moeder had gelost, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met af trek van voorarrest. De eis was twee en een half jaar. Archeologische vondst in Egypte CAIRO, 28-4. De Egyptische ar cheoloog Sjafik Farid, directeur van het Koptisch museum in Sairo, heeft in de westelijke Nijldelta een 5000 jaar oude begraafplaats gevonden, aldus berichten die dinsdag Cairo bereikten. Het uitgestrekte terrein is 3000 jaar lang als begraafplaats gebruikt. Behalve mummies zijn er ook vazen, juwelen, spiegels en aar dewerk aangetroffen. Britse oorlogsnabestaanden bzoeken Nederland DEN HAAG, 28-4. Op uitnodiging van het Nederlands Oorlogsgraven Comité - het zg. Klaprooscomité - komen op 1 mei tachtig Britse oor logsnabestaanden in Hoek van Hol land aan, om gedurende een aantal dagen in Nederland gastvrijheid te ontvangen voor het bezoeken van de graven van hun in de tweede we reldoorlog gesneuvelde familieleden. Zij arriveren om ongeveer 6 uur en gaan dan met een speciale trein naar Nijmegen, in welke stad - en in Groesbeek - zij bij Nederlandse ge zinnen worden ondergebracht. HAMBURG, 28-4. Een katholiek mag ook in de toekomst alleen met bijzondere toestemming met een niet-katholieke partner in het huwe lijk treden. Dit is door paus Paulus de zesde vastgelegd in een nieuwe wet op het gemengde huwelijk, die volgens Vaticaanse kringen a.s. donderdag zal worden afgekondigd. De nieuwe wet zal op 1 oktober van kracht worden. Het katholiek huwelijk moet ook voortaan worden voltrokken door een katholiek geestelijke in aanwe zigheid van twee getuigen. Oecume nische huwelijken door een katho lieke en een niet-katholieke geeste lijke zijn nadrukelijk verboden. Een landen in zijn overzeese gebiedsdelen te blijven gebruiken. Dit in overeen stemming met de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende de leve ring van wapens aan Portugal. Voorts wordt gevraagd, dat de Ne derlandse regering ter verhoging van de kans van slagen van de door haar te ondernemen stappen samenwer king zoekt met de andere NAVO- landen, zoals Denemarken en Noor wegen, die haar streven willen onder steunen en dat de Nederlandse rege ring in het openbaar verantwoor ding zal afleggen van haar beleid in deze, mede ter doorbreking van de geheimhouding die er in NAVO- kringen over deze kwestie bestaat. De schoten die de man loste, had den geen ernstige gevolgen. Hij schoot, toen zijn pogingen om het huwelijk met de Almelose vrouw te redden, faalden. De vrouw was niet meer van hem gediend, haar moeder nog minder. Na de schoten nam de Turk de benen. De rechtbank achtte evenals de officier van justitie poging tot dood slag bewezen. Kleuter omgekomen bij zinken van schip HEUSDEN, 28-4. In de Dode Maas nabij Kerkdriel is een met zand ge laden schip, dat stillag, gezonken. Daarbij is het bijna 2 jaar oude dochtertje van het schippersecht- paar van Hooft verdronken. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. HILVERSUM, 28-4. De VARA- radio gaat op korte termijn een nieuwe „Van Harte"-actie organise ren voor het behoud van het Anne Frankhuis te Amsterdam. Het aan de Prinsengracht gelegen Anne Frankhuis, dat thans is ingericht als documentatiecentrum en museum, verkeert in ernstige financiële moei lijkheden. De problemen hebben dusdanige vormen aangenomen, dat een definitieve sluiting van het Anne Frankhuis dreigt. De „Van Harte"-actie wordt met een uitzending na het nieuws van 18 uur op Hilversum I geopend op woensdag 29 april. De presentatie is weer in handen van Henk van Stip- riaan. verandering in de nieuwe wet is, dat de dispensatie voor een huwelijk van een katholiek met een niet-katholiek niet meer moet worden aangevraagd in Rome, maar bij de bisschop van het desbetreffende diocees. De bis schop moet echter naast een waar schuwing in de kanonnieke vorm, waarvan alleen bij zeer belangrijke moeilijkheden mag worden afgewe ken, staan op een belofte van de ka tholieke partner, dat de uit het hu welijk geboren kinderen katholiek zullen worden gedoopt en worden opgevoed. Hoever van de vastgestel de vorm mag worden afgeweken en hoe de belofte moet worden afgelegd, zal nog op de bisschopsconferentie worden bepaald. Straaljager verloor een (ongeladen) raket PARIJS, 28-4. Een Franse straal jager van het type Super-Mystere B-2 van de basis Kamerijk heeft bij een oefening een niet-geladen raket van het type Sydewinder verloren. Dit is dinsdag van militaire zijde in Parijs vernomen. De oefenraket werd vermist na een vlucht boven het Frans-Belgische grensgebied. De Si dewinder is een Amerikaans wapen, dat door vliegtuigen tegen luchtdoe len wordt gebruikt. Conferentie over veiligheid van auto's WASHINGTON, 28-4. In Milford, in de Amerikaanse staat Michigan, gaan op 11 en 12 mei de belangrijk ste autobouwers van de V.S., Enge land, Frankrijk. Italië, West-Duits- land, Japan en Zweden praten over methoden om inzittenden van auto's tegen ongelukken te beschermen. ANKARA. Een groep saboteurs heeft een aanslag gepleegd op de gebouwen van dc Amerikaanse hulpmissie in Turkije, die gelegen zijn in de onmiddellijke omgeving van Ankara. SYDNEY. De Australische minis ter van buitenlandse zaken William Memahon, heeft gezegd, dat het af gezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek, kennelijk een gevangene in China is. LOS ANGELES. Gypsy Rose Lee, in Amerika bekend als de .koningin van de striptease", is in het acade misch ziekenhuis van de universteit van Californië aan kanker overle den. Zij was 56 jaar. LONDEN. De 44-jarige Ameri kaanse filmacteur Tony Surtis is in Londen veroordeeld tot een boete van 50 pond (ongeveer 430 gulden), omdat de politie de dag tevoren bij zijn aankomst uit New York een kleine hoeveelheid Indische hennep in zijn bagage had gevonden. Curtis verklaarde dat het middel voor ei gen gebruik was bestemd. FRANKFORT/MAIN. Op vijf ki lometer van de luchthaven Rhein- Main bij Frankfort is een Canadese Starfighter neergestort. De piloot wist zich met zijn schietstoel in vei ligheid te brengen. UNDINE. Bij een ongeluk met een Italaans militair vliegtuig boven de miltaire basis Rivolto, bij de Noord- Italiaanse stad Udine, zijn 18 miltai- ren om het leven gekomen, twee in zittenden werden ernstig gewond. GUADALAJARA, MEXICO. De Nederlandse ambassadeur in Mexico mr. S. baron van Heemstra, heeft een buste van Rembrandt onthuld, die de Mexicaans-Nederlandse ver eniging in Mexico aan Guadalajara, de hoofdstad van de staat Jalisco, heeft aangeboden. DJAKARTA. President Soeharto van Indonesië heeft naar uit gezag hebbende bron in de Indonesische hoofdstad is vernomen, een einde gemaakt aan een poging tot het zen den van wapens uit Indonesië naar Cambodja. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers, heeft Noord-Vietnam ervan beschuldigd, dat dit land door Cambodja binnen te vallen interna tionale verdragen hoeft geschonden. Hij deed een beroep de .wereldge meenschap" tussenbeide te komen. SALISBURY. Israel heeft besloten verstek te laten gaan in de Davis cup-wedstrijd tegen Rhodesië, die van 8 t/m 10 mei a.s. in Israel zou worden gespeeld. BRAZILIA. Een Boeing 738 van de Braziliaanse maatschappij „Vasp" is met 38 passagiers aan boord ge dwongen naar Cuba te vliegen. Dit is in Brazilia bekendgemaakt. Het toestel was op weg van Brazilia naar Manaus. TGULON. In de omgeving van de Zuidfranse stad Toulon is ongeveer 100 ha dennenbos verbrand. Bij Nice woedde ook een brand, die echter minder schade veroorzaakte. PRAAG. Ongeveer 20 Jemeniti- sche studenten hebben de ambassa de van Jemen in Praag bezet uit protest tegen de overeenkomst die een maand geleden in Djedda i$ ge sloten tussen de regering van Saoe- di-Arabië en de premier van Noord- Jemen, Moehsen El-Einy. Advertentie MEUBELNIEUWS ZIERIKZEE. Voor de prijs- uitpluizers, de kiraliteits-proe- vers en de garantie-zoekers is er de kans van hun leven! Alles onder één dak in „de meubelshowroom van Zierik- zee". Bankstellen, wandmeubels etc. voor vele honderden guldens goedkoper en tóch met garan tie. Deurloo - Meelstraat 31 - de meubelshowroom van Zierik- zee. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 21 april Waldemar, z. van Barteld Egbert Diederik Raad, en Louise-Marie Hollmann (Zierikzee); 22 april Silvan, z. van Remo Aloy- sius de Spirt en Henrica Paulina Catharina Verdonck (Zierikzee); 22 april Robert, z. van Triest Nicolaas de Jonge en Hielkje Versluis (Zie rikzee); 21 april Evelien, d. van Ma- rinus Boudewijn Heijboer en Lauw- rina Adriana Stoutjesdijk (Zierik zee); 23 april Maria Janny, d. van Jacobus de Jonge en Louisa Catha rina Doorns (Brouwershaven); 26 april Cornelis, z. van Christiaan Bolijn en Thona Okkerse (Bruinisse) Gehuwd. 24 april Bastiaan Jan Noordijk, 20 jr. (Zierikzee) en Cor nelia Hendrika Wilhelmina Maria van der Wielen, 18 jr. (Zierikzee); 24 april Jan Krijn Brouwer, 23 jr. (Duiveland) en Machelina Maria Borremans, 19 jr. (Zierikzee); 25 april Anthonij Jumelet, 35 jr. (Bruinisse) en Neeltje Marina de Jonge, 25 jr. (Zierikzee). 'Overleden. 21 april Dingenus Kwaak, 77 jr. West er schouwe n)26 april Johanna Joppa Kraak, 65 jr., geh .gew. met Jan Cornelis Fonteine (Brouwershaven). Advertentie De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden; de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te eindigen met een proefrit Apropos: voor de snelle beslissers die willen Mezen uit wat beschikbaar is of komt, kan de levertijd voor deze typen kort zijn. AUTOMOBIELBEDRIJF Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 35 Voorlichting over eigen woningbouw te Oosterland OOSTERLAND, 27-4. Maandag avond vond in de koffiezaal van de Conferentiekamer alhier een voor lichtingsbijeenkomst plaats over de mogelijkheid een eigen woning te laten bouwen. Burgemeester De Kam van Dui veland opende deze vergadering met een welkomstwoord tot ongeveer 25 belangstellenden. Mede aanwezig waren de heer F. Schuiling, hoofd van gemeentewerken van Duiveland en de heer M. Kloet, directeur van de N.V. Bouwfonds voor Ned. Ge meenten, uit Goes. De burgemeester wees op doel en streven van deze vergadering om te komen tot de bouw van een eigen woning, nu de premieregeling hiervoor met ingang van 1 januari j.l. een gunstiger ten dens vertoond. De premie beloopt over 10 jaren ongeveer f 12.000, vöor een woning met drie slaapka mers. Wanneer er een aantal wonin gen gelijk kan worden gebouwd is het mogelijk voor rond f 37.000 reeds een eigen woning te krijgen met cen trale verwarming, bouwgrond en ar chitectenhonorarium. De heer Schui ling wees op de beschikbare bouw grond die in de Van den Abeele- straat op f 15,per m2 komt en in de nieuw aangelegde weg bij de turnzaal f 29,70 per m2. Het bouw bedrijf Boogert had een drietal bouwplannen met prijzen, terwijl ook de fa. Capelle-Stouten enige plannen in het verschiet heeft voor buhgalowbouw met premie. De heer KLoet wees tenslotte op de premie regeling voor deze bouwwijze. 20. „Welk een vaartuig", juichte Seewarl de Handelaar, nadat hij Aram, Tudor en Tamahia aan boord van het vermolmde wrak had gebracht. Zo vindt gij het ner gens. Zó solide, zó betrouwbaar, zó ver groeid met wind en golven, zó...." „Èh, een tikje oud is het welaar zelde Tudor, die met één been door een vermolmd luik was gezakt. Maar de sluwe handelaar wist te goed dat zijn „gasten" toch geen ander schip zouden vinden dat de haven durfde verlaten, nu Seewart de Schuimer in de buurt was, om zich veel van die bezwaren aan te trekken. En ook Aram eh Tudor beseften dit. De reus had moeite om z'n drift te bedwingen toen hij hel hoge bedrag hoorde dat Seewart de Handelaar voor dit vervallen karkas durfde eisen. Doch er was geen andere uitweg. Indien zij ook Tudor's rijk wilden bereiken, moesten zij van dit schip gebruik maken - een ander was er eenvoudig niet. Zwijgend betaalden ze de handelaar met Tamahia's kostbare juwelen, welke hij geestdriftig in ontvangst nam. „Thans laat ik u met uw schat alleen", waren zijn huichelachtige, opgewekte af scheidswoorden. „Nu ge een dergelijk ver rukkelijk vaartuig het uwe mag noemen, wilt ge uw vreugde natuurlijk ongedwon gen aan elkander' kenbaar maken. Vaar wel. En weet dat gij in Seewarl de Han delaar steeds een warmvoelend vriend zult vinden!" Met een zwierig handgebaar daalde de nijveere zakenman naar de kade omlaag. Even keek hij zoekend om zich heen, om dan met een sluw lachje de troep ongunstig uitziende kerels, in wie de opmerkzame le zer reedó de volgelingen van Seewart de Schuimer vermoedt, nader te wenken. „Zij zijn op het schip", voegde hij hen in het voorbijgaan toe. „Dit is uw kans Israëlisch bericht: KERKNIEUWS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3