58ct Wajang in-'t-kuip/e. AGENDA GELDMIDDELEN VRIJ VOOR ZWEMBAD-SPORTHAL Grote buitenlandse drukte verwacht S1REEKNIEUWS Europese landbouw Zeskamp - klapstuk van Zierikzees koninginnedag-programma Kenianeii van liet kastje naar de muur... Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 28-4. De gemeenteraad, ouder voorzit terschap van burgemeester D. W. Kastelein, ging op de woensdagavond gehouden vergadering akkoord met een voorgestelde begrotingswijziging voor het dienstjaar 1970, betreffende de aanwending van gel den voor de stichting van een sporthal-zwembadcom- binatie. De aan te wenden gelden zyn: f 300.000,uit de gasreserve, f 100.000,uit het Gemeentefonds en de opbrengst van de verkoop burgemeesterswoning ad f 29.240,33. Andere begrotingswijzigingen hebben betrekking op: 1) het subsidievoor schot voor 1970 ten behoeve van op Schouwen-Duiveland werkende instel lingen voor maatschappelijk werk; 2) verbetering jachtenaccomodatle in de haven f 197.000,—; 3) de stichting van een nieuw lokaal t.b.v. de Theo Thijssenscnool f 63.000,—; 4) de consolidatie van vlottende schuld f 150.000, en verbetering Calahdweg en vöorbereldlngskosten rioolwaterzuiveringsin stallatie f 256.000,—. Naar aanleiding van de ingekomen stukken, vroeg de heer Sprengel- meyer bij herhaling naar de maan delijkse mededelingen over het be jaardencentrum. De mededelingen bleken aan een ander raadslid te zijn toegestuurd. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat de bejaardenwoningen in september gereed kunnen zijn. Teruggrijpend op door de heer Doeleman in een vorige raadsver gadering ge-uite kritiek op de bezet ting van de voorzittei-zetels der stembureaux zei de heer Den Boer zich terug te willen trekken als voorzitter en de funktie over te wil len geven aan zijn mede-raadslid. De heer Doeleman herinnerde er aan dat de regeling ook geldt voor de komende raadsverkiezingen en had geen behoefte aan een tussentijdse wijziging. Vermindering bouwvolume Enige discussie lokte uit de aan gekondigde vermindering van het bcuwvclume voor 46 woningen in bouwplan-West, dat is teruggebracht tot bouwvolume voor 32 woningen, waarin opgenomen bejaardenwonin gen. De heer Simmers hoopte dat la ter de 14 onthouden woningen als nog* zullen worden toegewezen. Het college is diligent geweest op het punt van - de door de raad x-eeds vaak verlangde - verhoging van de wedde der wethouders. Mevr. Schouls bracht het college dank voor de bemoeiingen m.b.t. de positie van de chef van de afd. sociale zaken. De voorzitter lichtte toe dat de sala riëring plaats vindt naar funktie; in het onderhavge geval in de klasse van 8- tot 10.000 inwoners. Het col lege wil bezien of er mogelijkheden vtfor bijwex-k zijn, zodat betx'okkcne aanvullend tot een optimaal salaris kan komen. De heer Doeleman achtte de funktionax-is reeds ovex-- belast, zodat hij voor deze „oplos sing" niet veel voelde. Een en ander zal - naar mededeling van wethou der mr. Keuning - wellicht veran deren, als het personeel is uitgebreid met een nieuwe adjunct-commies. Verhoging watcrtaricven Inzake een aangekondigde mede deling van de N.V. Waterleiding Mij. Zeeland over komende tariefsverho ging, herinnex'de de heer Spx-engel- meyer aan een eex'dere mededeling, dat de fusie juist een verlaging van de tarieven zou inhouden. Hij vond het verder niet juist dat een ter za ke dienende brief van 18 december '69 eerst op 6 april op tafel was ge komen. De voorzitter merkte op dat bij de fusering x-eeds is vastgesteld, dat de tarieven inderdaad eerst om laag, maar later weer omhoog zou den gaan. De heer Sprengelmeyer had verder kritiek op het vex*schil in autovergoeding voor de directeur van de N.V. Bx-ugverbinding „Ha ringvliet" en die voor de tolgaarders respektievelijk f 0,25 en f 0,15. De voorzitter deelde mee, dat de f 0,15 wat wordt opgetrokken. Mr. Keuning zei dat bij de tai-iefsvaststelling de omvang van de auto een rol speelt. De kermis De heer M. Flohil krijgt een jaar pachtvex-lenging voor een perceel aan de Boex-enweg, daar de gemeente de grond toch niet onmiddellijk nodig heeft. Een perceel grond (sectie H no. 57) wordt verpacht aan de fa. C. Bij de Vaate Zn., Boerenweg 2, Zierikzee. De Bond van kermisbedrijfshou- ders vroeg openstelling van de ker- mis op zondag, maar geen der raads leden bleek hieraan behoefte te heb ben. De heer Doeleman merkte - evenals de heer de Moor - op, dat zijn standpunt niet inhoudt tegen verschillende festiviteiten en verma kelijkheden op zondag te zijn. De heer Simmers meende dat de kermis verplaatst zou kunnen worden naar de eerste helft van juli, hetgeen hij gunstig achtte voor het toex-isme. Deze zaak zal nadex-e overweging vex-dienen, als er een verzoek zou ko men. De heer den Boer was het eens met het voorstel van b. en w. afwij zend te beschikken over een vex-zoek tot openstelling op zondagen, gelet ook op de belangen van omwonen den. Over eventuele andex-soortige openstellingen en evenementen op zondagen, wilde de heer den Boer - sprekend namens de fx-aktie - zich thans nog niet vastleggen. De heer Sprengelmeyer onderstreepte de woorden van de heer den Boer. De heer Simmers confox-meex-de zich met het P.v.d.A.-V.V.D.-standpunt. Een wijziging van de Drank- en Het komende weekeinde DEN HAAG, 28-4. Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht dat van vrydag tot en met zondag a.s. een groot aantal buitenlandse toe risten een bezoek aan Nederland gaat brengen. Dit geldt in het bijzonder voor Duitsers, Belgen en Fransen, voor wie 1 mei een vxije dag is, zodat ze over e enlang weekeinde kunnen be schikken. Miljoenste schuilde.. ISAKA, 27-4. De oorzaak dat juist de 14-jarige Tatsoeo Oni- shji uit Taki-Coein in Japan de miljoenste bezoeker van het Nederlandse paviljoen op de Expo 70 werd kan niet Hollandserzijn. Hij kwam namelijk schuilen voor de re genDe volkomen verraste Tatsoeo-vertelde dat hij eigen lijk helemaal niet van plan was een bezoek aan het Ne derlandse paviljoen te bren gen, maar nadat hij de pavil joens van Algerije, Brazilië, Groot Brittannië en Zwitser land had bekeken, begon hel hard te regenen. Met zijn even oude vriend Tomoyuki Moto wilde hij toen in het gebouw van Nederland gaan schuilen. Hij heeft er geen spijt van ge had en niet alleen omdat hij droog bleef. De grootste ver rassing ivas natuurlijk dat hij de miljoenste bezoeker bleek te zijn. De heer J. H. van Ge- mert, directeur van de Neder landse inzending, ontving hem als een vorst. In de ontvangst zaal tekende hij plechtig maar wat verlegen het receptieboek, waarna hem een boek over iet leven en werken van Rem- jrandt. werd aangeboden. - Toen hij het Nederlandse pa viljoen goed had. bekeken, verklaarde hij „zeer nrt'er de ndrnk te zijn gckomc.i ran de 'ilmische presentatie en het landschap van Nederland'1. Horecaverordening wex-d aangeno men. Op grond hiervan mogen in een lokaliteit voorzieningen, die ge hele afzondering van een gedeelte van de lokaliteit mogelijk maken, slechts aanwezig zijn, indien het af te zonderen gedeelte voldoet aan een bepaalde oppervlakte. Hetgeen - blijkens toelichting van de vooi-zitter - er op neer komt dat splitsing slechts mogelijk is boven een bepaalde maat en beneden die maat niet. De heer Simmers infor meerde of acht horeca-bedrijven door deze maatregel niet in moei lijkheden komen. Adhesie zal worden betuigd aan een motie van de raad van Purmer- end, waaiin het vexgoedingspercen- tage voor de kosten sociale zorg dient te worden opgetrokken tot 90. Ge pleit wordt dat meer middelen in het gemeentefonds vloeien, om deze verhoogde uitkering mogelijk te maken. Enkele posten aanslagen ge meentelijke belastingen werden on- invorderbaar verklaard. KERKNIEUWS Classis Zierikzee Ned. Hervormde Kerk Naar de Algemene Kerkvex-gade- ring te Driebergen zijn in de Classis Ziex-ikzee afgevaax-digd de dames: A. M. Moerland-Koopman te St. Anna- land; Mevr. J. Bolkenbaas-Geleijnse te Ooostexland en M. W. Geuze-van de Zande, Oud-Vossemeer; en de he ren: A. F. Slager Haamstede en H. A. van der Werf, Oostex-land. Ook mevx'ouw D. de Vrieze-Gakeer te Haamstede wex*d afgevaardigd. Rijkswaterstaat en het maaien van de bermen Grevelingendam Van de zijde van Eijkswatei-staat worden wij gewezen op een onjuiste mededeling, gedaan in de vergade- ï-ing van de Vogelwacht Schouwen- Duiveland, waarvan in de krant van maandag jl. verslag werd uitgebx-acht Het is nl. bepaald niet het geval - zo als te lezen stond - dat Rijkswater staat geen toestemming zou hebben verleend om de bermen van de Gre velingendam wat later te maaien om het bi'oeden van de vogels niet te verstoren. Het tegendeel is waar: x-eeds in augustus '69 is door Rijks waterstaat aan de Vogelwacht mede gedeeld er volledig mee akkoord te gaan wanneer het voorde eerste maal maaien van de brede bermen en gx-ote terreinen aan de Gx-evelin- gendam zal plaats vinden na één juli. ZIERIKZEE Engelse en Nederlandse marineschepen Met bevrijdingsdag zullen Engelse en Nederlandse mijnenvegex-s afge meerd zijn in de Nieuwe Haven. De bemanningen worden betrokken bij het feestprogramma waarop wij nog nader terug komen. Subsidie voor „ZZ-Zeventig" Gedeputeei'd Staten van Zeeland stellen px-ovinciale staten voor om te besluiten voor ten hoogste f 1000 deel te nemen in het garantiefonds van de stichting „ZZ-Zeventig", voor de kosten van een visserij- en scheepvaarttentoonstelling te Zierik- Er zijn al veel bedden in hotels en pensions in toeristencentra in het westen van ons land besproken en een aantal VVV's is druk bezig zijn noodvoorraad reserve-bedden bij particuliex-en uit te bx-eiden. Studeiiteiistaking universiteit Amsterdam AMSTERDAM, 28-4. Studenten en stafleden van de universiteit van Amsterdam hebben dinsdagavond tij dens een bijeenkomst in de aula van de universiteit alle leden van de uni versitaire gemeenschap opgei-oepen deel te nemen aan een algemene sta king op 13 mei a.s. De actie is be doeld om het verzet tegen minister Veringa en de regex-ingscommissaris Posthumus kx-acht bij te zetten en duidelijk te maken dat geen enkele medewei-king aan de wet-Veringa zal worden gegeven. Hongerstaking van Arabische gevangenen TEL AVIV, 28-4. Een 700 Arable- ren die. gevangen zitten in Isx-aël en in het bezette deel van Jordanië zijn dinsdag een hongei-staking begonnen als pi-otest tegen het feit dat zij nog niet zijn bex-echt. BRUSSEL, 28-4. Dc landbouw- ministex-s van de Europese Economi sche Gemeenschap hebben dinsdag in Brussel een definitief besluit ge nomen over een onderwerp dat al drie jaar lang in discussie is: de sui- kerinvoer uit Suriname in de E.E.G. Besloten is dat met terugwerkende kracht tot 1 juli 1968 jaarlijks 4.000 ton Surinaamse suiker heffingvrij binnen de gemeenschap zal worden toegelaten. Over deze kwestie loopt een door de Europese commissie bij het Europese hof in Luxemburg aanhangig gemaakte procedure. Do Nederlandse minister van landbouw, Lardinois, verklaarde dat het raads besluit van dinsdag de Europese commissie er wellicht toe -al bren gen deze proocdurc .terug te trekken. HAAMSTEDEBURGH „Witte van Haemstede" in het nieuw De Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" heeft de beschikking gekregen over nieuwe unifoi-men. Teneinde de bux-gex-ij een blik te gunnen op al dat moois, zal de com plete hai-monie met drumband zich donderdagavond met een max-s laten zien. De muzikale mars begint om half acht in Haamstede waax-na naar Burgh gemarcheerd wordt. Op de weg terug zal de nieuwe wijk „Boom- gaardwekken" door gemarcheerd worden om ook de velen die hier reeds wonen te laten meegenieten van de muziek en van de nieuwe pakjes. Ruiterdeelname aan het Bevrijdingsfeest Het betx-effendecomité dat het bevrijdingsfeest voorbereidt deelt de dames en' heren x-uiters mee dat ook zij zich voor deelname aan de op tocht, om twee uur moeten opstellen aan de Zandweg, ter hoogte van ga- i-age Rademaker. Voor deelname aan de stoelendans te paard kunnen de gegadigden zich nu i-eeds opge ven bij de heren M. C. Geleijnse, El zenpad, Haamstede, tel. 1298 en J. Hanse, Steui-sweg 2, Haamslede, tel. 1244. De deelname te paard geldt zo wel voor particulieren die een eigen paard bezitten dan wel voor hen die een paard willen huren bij de ma neges. DREISCIIOR NOORDGOUWE Kerkelijk beroep Dc Hervormde gemeen-len van Drcischor en Noordgouwe hebben een beroep uitgebracht op de predi kant ds. E. C. van Offex-en te Gel sela ar. BROUWERSHAVEN Bejaardensociëteit Donderdagmiddag 30 april a.s. hoopt de heer Beri-evoéts voor de bejaardensociëteit alhier een optre- den te verz.ox-gen met het voordra gen van Zeeuwse schetsen. Gezien het grote succes dat een eerder op treden van de heer Bcrrevocls heeft gehad belooft ook dit programma alles voor een geslaagde en feeste lijke middag. Woensdag 29 april Zierikzee Hex*v. Vexenigingsgebouw, 7.30 uur vergadering C.P.B. Donderdag 30 april BUemeot Dorpshuis, 8 uur, Oranjebal. Brouwershaven Bijeenkomst Bejaardensociëteit. Tsjechoslowaakse grenswachten hebben maandagnacht een poging van een aantal onbekende Tsjechen om naar Oostenx-ijk te ontkomen, verijdeld. HILVERSUM. Bij een verkeers ongeluk op de Bussumer Gx'indweg in Hilvex'sum is de 62-jax-ige H. van den Velden uit Hilvei'sum om het leven gekomen. Hij werd bij het ovex-steken van de weg door een auto aangereden. De heer Van den Vel den was op slag dood. PARIJS. In het debat over de buitenlandse politiek in de Franse Nationale Vergadering heeft minis ter van butenlandse zaken Maurice Schumann gezegd dat er enige voortgatog is bereikt bij dc bespre kingen van de grote vier over het Midden-Oosten. De standpunten wa ren dichter bij elkaar gekomen. Advertentie. H.M. Kóningin Juliana, die morgen (donderdag) liaar 61ste jaardag hoopt te vieren. Vooraf massale optocht deel van stad door ZIERIKZEE, 29-4. Klapstuk van het Koninginne-feestprogramma, dat door de Z.O.V. voor morgen (don- OOSTERLAND Brommer contra auto Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur reed een personenwagen, bestuurd door de heer C. D. uit Bruinisse, over x'ijksweg 18 bij de Blauwe Keet, in de richting Zijpe, die de Oud Heilige weg in wilde slaan. Op het zelfde moment nadex-de uit dezelfde richting een bromfiets bestuurd door de heer A. E. de L. uit Zierikzee, die rechtdoor wilde, dus vooxTang had. D. gaf hem dit niet, waax-door een botsing volgde. De brommer vloog tegen het voorspatbord van de auto aan en de bestuurder wérd van het voertuig afgeslingerd en bekwam een gewond linkex-been, benevens schaaf wonden. Dokter Speelman uit Oos- terland vex-leende eex-ste hulp en liet de onfox-tuinlijke bx-omfietsxijder per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vex-voeren. De brommer werd zwaar en de auto licht beschadigd, de chauffeur be kwam geen letsel. De x-ijkspolitie stelde een onderzoek in naar de toe dracht van het geval. BRUINISSE Schelpenpoort weer opgericht De zg. Schelpenpoort is te Bruinis se aan de ingang van het dorp weer opgex-icht. Deze poort stond ook op die plaats, tijdens de viering van het 500-jai-ig bestaan, en opgeplakt zijn allerlei soorten schelpen van in de Zeeuwse Stromen levende schaal- en schelpdieren. Oud-kerkelijk ontvanger overleden Te Bx-uinisse overleed maandag nacht op 86-jarige leeftijd de heer M. Beekman. De heer Beekman was vele jaren diaken en later ook ker kelijk ontvanger in de Hervormde Kerk van Bruinisse. Honderdjarige inwoonster De weduwe C. van Vessem-Voox-- beijtel te Bruir.ise hoopt vx-ijdag 1 mei haar 100e geboortedag te vieren. Zij mag dat vieren in een goede ge zondheid. Mevrouw Van Vessem wqbnt nog alleen in haar huisje, dat is ingericht in de trant van zestig jaar geleden. Haar kleindochter woont naast haax'. (Een zoon met wie zij samenwoonde, is enkele jax-en ge leden overleden). Haar kleindochter is dan ook steeds pax-aat, als de hoog bejaax-de iels zal ovex'kome^ terwijl in de middag haar dochter vaak bij haai- vertoeft. Mevr. Van Vessem ontvangt vëel bezoek. ANNA-JACOBAPOLDER Door het bestuur van dc Oxanje- vei-eniging „Anna Jacoba" werd voor 30 april, 4 en 5 mei het volgende programma opgesteld: 30 april: Door alle kindex-cn van de lagere scholen zal een zanghulde worden gebracht op het gemeente huis te St. Philipsland. 4 mei: Dodenherdenking. Vertrek vanaf „Ons Dox-pshuis" om 7.45 uur Stille Tocht met kx-anslegging, waar na twee minuten stilte in acht zal woi'den genomen. 5 mei: In de morgenuren zullen kinderspelen worden georganiseerd. In de middag zal het programma worden voortgezet voor de oudere jeugd en de dames en heren. Het programma vermeld: hindcrnisficl- sen, estafetteloop, hardlopen, ring steken, stoelendans en verspringen. Om half acht zal dan tot slot. de toneelgroep „Amsterdam" in „Ons Dorpshuis" optx-cden. derdag) werd opgesteld is de Zicrik- zecse Zeskamp op het Havenplein. Diverse sportploegen zullen elkaar bekampen in behendigheid, vinding rijkheid en snelheid, alles onder de vrolijke tonen van de boerenkapel- len van Zonnemaire en Zierikzee. Be aanvangstijd is 20.30 uur. Het programma begint "s xriorgens om 10 uur met een jeugd programma dat voorziet in het optx-eden. van „Leonax-do en Bendee" in het hex*- vox-md verenigingsgebouw. Om 14 uur volgen atletiekwedstrijden, on der auspiciën van S.V. „Delta Sport" op het sportpark Bannink. Hiervoor zijn prijzen beschikbaar gesteld door de Z.O.V. In de vroege avond (19 uux-) vindt een irxassale optocht plaats van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", „Delta Sport", „Rust Roest" met drumband en majox*etten-peloton. De route is als volgt: Balie. Raam straat, Regenboogstraat, Ravenstraat Hcofdpoortstraat, Nieuwe Haven, Nieuwe Boogerdstraat, St. Domus- stx-aat, Korte Gx-oendal, Kraanplein, Havenpark, Haveixpiein. Na deze mars is er - .io meent de Z.O.V. - voldoende „warming up" geweest om de zeskamp tot een echt Oranje feest-succes te maken. d China heeft zich verzet tegen iedere poging vai) de Verenigde Sta ten en zijn bondgenoterx een confe- réntie over Cambodja bijeerx te roe pen. HEERLEN. De rechex-che van Heexden heeft de 51-jai'ige H. S. uit Kerkrade gearx-esteerd, die ervan wordt verdacht 32 ongedekte cheques te hebben uitgegeven. Advertentie kennismaking Wajang blijft ook gewoon vex-krijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Oók bij de aan- en verkoop van EFFECTEN vexdeent de Nutsspaarbank haar bemiddeling NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Voor ALLE bankzaken KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN TE ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 29-4. Bij gelegenheid van de 61ste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin krijgen twee inwoners van Zierikzee, die nog vrij onlangs hun dienstjubileum mochten vieren, een koninklijke onderschei ding. De eremedaille in goud, verbonden aan de Ox-de van Oranje-Nassau, werd verleend aan de heer L. van Sluis alhier, oud-hoofdemployé voor bijzondere diensten der P.T.T. Bij bevordering werd de ereme daille in zilver toegekend aan dc heer A. J. van Dixhoorn te Zierikzee, voorheen magazijnmeester eerste klasse bij het kantoor van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits- Maatschappij. De heer A. J. van Dixhoorn. De heer L. van Sluis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). lemmermeer betaalt thans het logies van dc 7 onfortuinlijke i-eizigei\s in een hotel in Kaag. Het zevental reisde vorige week via Schiphol naar Londen, maar werd daar door de immigratiedienst tegen gehouden, omdat het niet be schikte over de vereiste inx-eis-ver- gunning. Maandag werden ze terug gezonden naar Schiphol. SCHIPHOL. 28-4. Zeven inwoners van Kenia, die van Pakistaanse en Indiase origine zijn en die vorige week een poging deden om met hun Britse paspoort Engeland binnen Ie komen, bevinden zich thans als een soort nomaden in vogelvrije toestand in ons land: Engeland zijn ze uitge zet en Kenia wil ze niet meer terug hebben. De sociale-dienst van Haar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2