lekker lui 5a Treffer nachtmodo mfg> DE ZIERIKZEESCHE COURANT Haardenfabriek B.B.B. moet sluiten - Ontslag 700 werknemers „Rampregeling" bepleit in Tweede Kamer thuis of op reis.zorg dat u altijd 'n doosje bij de hand hebt Nixon wil programma van strategische bewapening in de V.S. verder opvoeren Tweede Kamer gestart met behandeling wijziging Bijstandswet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lei. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij s 'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. V i i ii 11 Woensdag 29 april 1979 120ste jaargang Nr. 20394 WAARIN OPGENOMEL 1797 - 1889 In dit nummer: Zierikzee voteert geld voor sporthal/zwembad Na afwijzende beslissing van ministerie op verzoek om financiële hulp Hypotheek Tot de voorgestelde wijzigingen van deze in 1965 in werking getre den wet behoort ook de regeling, waarbij leenbijstand kan worden verleend onder verband van hypo theek. Een derde wijziging heeft be trekking op de regeling, dat de be voegdheid tot het nemen van beslis singen op aanvragen om bijstand (in grote gemeenten) ook kan worden opgedragen aan een of meer gemeen te-ambtenaren en niet langer uitslui tend aan burgemeester en wethou ders. Van de zijde der Kamer werd aangedrongen op het eigen vermo gen, dat buiten beschouwing wordt gelaten bij de beslissing op een aan vraag tot bijstandsverlening (thans voor een echtpaar gesteld op f 6000,-) te koppelen bij voorbeeld aan het minimum-jaarloon, zodat het met de' loon- en prijsontwikkeling meegaat. Ook werd de suggestie gedaan de rente van dit (bescheiden) vermogen buiten beschouwing te laten. Bij de bespreking van de voorge stelde wijzigingen werd voorts nog gewezen op de vraagstukken bij de uitvoering van de wet van bovcngc- meentelijke aard. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan handhaaft zich een gebied van hoge barometerstan den, dat zich uitstrekt van het zee gebied tussen de Azoren en de Golf van Biscaje naar het noorden tot boven IJsland. Op de noordoostflank van dit druksysteem trok een actie ve depressie van Jan Mayen naar het Skagerak. Het bij deze depressie behorende frontensysteem, dat werd voorafgegaan door een omvangrijk regengebied trok de afgelopen nacht en ochtend van noord naar zuid over ons land. Hierbij werd op de meeste waarnemingsstations 8 tot 11 millimeter neerslag gemeten. In het komende etmaal zal de depressie langzaam verder naar het zuidoos ten trekken terwijl boven de Britse eilanden de luchtdruk blijft stijgen. Als gevolg hiervan zal met harde noordwestelijke winden koude en onstabiele lucht, waarin regen-, sneeuw- en hagelbuien voorkomen, naar ons land stromen. In de ko mende nacht moet plaatselijk met nachtvorst rekening gehouden wor den. MAR1EHAMN - Aland in de Balti- sche Zee: hel vlaggeschip Kapella van de Vikinglijn ramde het kleinere zusterschip „Viking doordat een storing optrad in de stuurboord machine. De geramde veerboot liep een gal van twee meter op onder de waterlijn, terwijl de bovenbouw ern stig werd beschadigd. Gelukkig werd niemand gewond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als de dronkaard de drank t binnen heeft wreekt de drank 1 zich op de drinker, De ziekenhuiskwestie le Dirkslancl DEN HAAG. 28-4. Dc Tweede- Kamerleden Vollenga en Laban heb ben de minister en de staatssecreta ris van sociale zaken >pn volksge zondheid gewezen op het zich toe spitsen van de conflictsituatie in liet Van YVeel-Bcthesda ziekenhuis te Dirksland. Deze situatie zou onder meer ge leid hebben tot het aftreden van do penningmeester en tot het. door de medische staf, eisen van het ontslag van de directeur. Beide vraagstellers verzoeken dc bewindslieden zo snel mogelijk ant woord te geven op eerder door hen gestelde vragen of mededeling te doen van de redenen waarom dit antwoord nog steeds uitblijft. Advertentie BERGEN OP ZOOM. 28-4. De heer A. W. M. Dille, directeur van de N.V. Verenigde Bedrijven Bec kers, Becking en Bongers, heeft dins dagmiddag op een persconferentie het volgende communique voorgele zen: „Directie en commissarissen van N.V. Verenigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers met bedrijven in Bergen op Zoom en Ulft, hebben het personeel moeten inlichten dat het niet langer mogelijk is het be drijf voort te zetten. De leiding van de onderneming heeft sinds de herstructuering in 1968 het mogelijke gedaan om door mechanisering en reorganisaties bin nen de onderneming tot verbetering van de resultaten te komen. Door ge brek aan liquide middelen en het niet meer kunnen verkrijgen van verdere kredieten, is het niet moge lijk de produktie voort te zetten. Dit betekent dat aan 500 personeelsleden in Bergen op Zoom en 193 perso neelsleden in Ulft onmiddellijk ont slag moet worden aangezegd. Directie en commissarissen betreu ren de te nemen maatregelen in het bijzonder, omdat het verlies van ruim 4 miljoen gulden in 1968 kon worden teruggebracht in 1969 tot een verlies van 1-1 Vz miljoen gulden, terwijl voor 1970 een winst was te voorzien" .aldus het communique. Op de persconferentie is voorts on dermeer gebleken, dat vrijdag j.l. om RIJSWIJK. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft een ontvangst gehouden voor de Nederlandse afvaardiging naar de Europese en wereldkampioen schappen. V.l.n.r.: Carry Geyssen, Rieneke Demming, Atje Keulen- Deelstra, minister mej. dr. M. A. M. Klompé, Ard Schenk, Eddie Ver hepen, Jappie van Dijk, Peter Nottet en coach Leen Pfrommer. 5 uur van de kant van het ministerie van Economische Zaken een afwij zende beslissing bekend werd op het verzoek dat de directie en commissa rissen in december aan het ministe rie hadden gericht om financiële hulp. Sinds vrijdagmiddag 5 uur hebben directie en commissarissen alle maat regelen moeten nemen. Inmiddels is surseillance van beta ling aangevraagd. De mogelijkheid van een faillissement is niet uitge sloten. De aandeelhouders van de N.V., leden van de families Beckers. Becking cn Bongers, zijn al hun geld kwijt. Uit mededelingen op twee pers conferenties, achtereenvolgens een persconferentie van de directie en twee commissarissen der N.V. B.B.B. en een van een aantal werknemers organisaties, uit gesprekken met le den van de ondernemingsraad van het bedrijf in Bergen op Zoom, is het volgende nader naar voren gekomen: Directie en commissarissen van het bedrijf hebben, nadat pogingen bij banken om verdere leningen mis lukten, eind december 1969 het mi nisterie van Economische Zaken om steun verzocht. Nog vorige week, al dus commissaris mr. P. M. H. van Boven uit Breda, voorzitter van het Christelijk Werkgeversverbond, is daarover gesproken met staatssecre taris Van Son. Toen is uit niets ge- DEN HAAG, 28-4. De Tweede Ka mer is dinsdagmiddag begonnen aan de behandeling van de wijziging van de Algemene Bijstandswet welke wijziging noodzakelijk werd om de bepalingen van de wet aan te pas sen aan de eisen van de tijd en van de doelmatigheid. Met de nu voorgestelde wijzigin- bleken dat vrijdagmiddag j.l. om vijf uur 's middag's de mededeling van het ministerie zou komen: we ver lenen geen steun. Het ministerie was zeer goed op de hoogte van de gevolgen van een eventueel afwijzende mening: on- middelijke sluiting van de onderne ming en onmiddelijk ontslag voor alle werknemers zowel in Bergen op Zoom als in Ulft. De mededeling van met ministerie sloeg bij de directie en commissaris sen in als een bom. Men was ge dwongen onmiddellijk maatregelen te nemen op een ogenblik waarop de wekelijkse arbeidstijd van vrijwel iedereen in ons land eindigde en ook vrijwel iedereen die men nog zou hebben willen bereiken niet meer te bereiken was. Van de kant van de directie en commissarissen heeft men aandeel houders ingelicht, de Federatie Me taal- en Electrotechnische Industrie (F.M.C.) in dé arm genomen, de werknemersorganisaties uitgenodigd voor een bespreking op dinsdag 28 april in Tilburg, de leden van de on dernemingsraden en het personeel in beide vestigingen dinsdagochtend om twaalf uur ingelicht, surseapce van betaling aangevraagd. Interpellatie DEN HAAG, 28-4. Drs. G. M. Ne- derhorst, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., heeft dinsdagmid dag de Kamer verlof gevraagd tot het houden van een spoed-interpel- latie over de sluiting van de N.V. Verenigde Bedrijven Beckers, Bec king en Bongers. De Kamer zal daar over heden (woensdag)middag een van het verzoek de interpellatie nog beslissing nemen en bij inwilliging dezelfde middag houden. Een en an der hangt nog af van de vraag of minister B. Roolvink, van Sociale Zaken, aanwezig kan zijn. Het is in middels bekend geworden dat wél minister R. J. Nelissen, van Econo mische Zaken, in de Kamer aanwe- gen wordt beoogd o.m. een grotere uniformiteit te bereiken in de richt lijnen voor het bijstandsbeleid, het geen men wil bereiken door o.m. een openbaarheid van deze richtlijnen. In het dinsdagmiddag gehouden de bat werd erop gewezen, dat 66 pro cent van de gemeente zich aan deze richtlijnen houdt en dat 34 procent van de gemeenten daarvan afwijkt DEN HAAG, 28-4. Drs. A. D. W. Ti!anus, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, heeft dinsdagmiddag in de Tweede Kamer - bij de behan deling van een aantal wijzigingen van de algemene bijstandswet - aangedrongen op instelling van een „rampregeling". Naar het oordeel van dit Kamerlid werd tot dusverre nog geen goede re geling getroffen voor het opvangen van de gevolgen van een ramp. Hij wees erop, hoe - na een ramp - steeds gezocht moet worden naar een methode om de getroffenen te hel pen. Bij de wateroverlast in Twenthe werd de rijksgroepsregeling zelfstan digen toegepast, bij de windhoos in Tricht werd de rijksgroepsregeling Oorlogsslachtoffers gevolgd en bij de bomexplosie te Zierikzee werd het Rampenfonds bereid gevonden iets te doen. Een „rampregeling" zou, naar de mening van dhr. Tilanus, per geval van toepassing kunnen worden ver klaard en de getroffenen weten dan onmiddellijk op welke wijze zij ge holpen zullen worden. en voor het merendeel naar boven. Opgemerkt werd o.m., dat en uit een oogpunt van de rechtsgelijkheid en uit het oogpunt van de samenhang van het bijstandsbeleid met het ge hele sociale zekerheidsbeieid en het loonbeleid er één norm moet worden gebruikt ten aanzien van de vaststel ling van de algemeen noodzakelijke dagelijkse kosten van hef bestaan. De nu in de wet voor te schrijven verplichte openbaarheid van de richtlijnen zou de openheid en de duidelijkheid van de bijstandverle ning ten goede komen, zo werd be toogd. Bij het pleidooi van de heer Tila nus sloten zich in het debat nog aan mej. A. van Leeuwen (ARP) en me vrouw mr. M. N. W. Dettmeijer-Lab- berton (VVD), die deze „ramprege ling" eventueel ook graag zag uit gestrekt tot mensen, die plotseling in omstandigheden komen, die een zeer sterke vermindering van het inko men veroorzaken. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel (CRM) zal deze suggestie woensdag of mogelijk eerst op 12 mei beantwoorden. Twee Egyptische vliegtuigen neergeschoten t TEL AVIV, 28-4. Dinsdagmiddag zijn bij luchtgevechten boven het Suezkanaal twee Egyptische jacht bommenwerpers van het type Soe- choi-7 neergeschoten, zo is in Tel Aviv meegedeeld. India wil versnelling i ruimteprogramma NIEUW DELHI, 28-4. De Indische minister van defensie, Saran Singh, heeft vandaag in het parlement ge zegd, dat Inlia bespoediging zal overwegen van de uitvoering van z'n tienjarenprogram voor de ruimte vaart, in het licht van de Chinese vorderingen op dit gebied. Op grond van het huidige program zou Indi; binnen vier a vijf jaar in staat moe ten zijn een kunstmaan in een lage baan om de aarde te brengen. Vol gens minister Singh was het feit. dat China een kunstmaan van 174 kilo in een baan om de aarde heeft kun nen brengen, een aanwijzing, dat het een raket had ontwikkeld, die krachtig genoeg is om een intercon tinentale ballistisch raket met een reikwijdte van meer dan 8.000 km te lanceren. bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80 WASHINGTON, 29-4. Integenstel- ling tot geruchten als zouden enkele onderdelen van 't programma van de strategische bewapening van de V.S. zijn stopgezet in verband met de Salt-besprekingen is in Washington bekend geworden dat president Nixon juist vastbesloten is het pro gramma verder op te voeren. Hij wil daarbij ondermeer dat het netwerk van lanceerbases voor an ti-raket-raketten (het Safe-Guard- Systeem) versneld wordt afgebouwd en dat een onmiddellijk begin wordt gemaakt met het oprichten van bases voor de raketten met meervoudige kernkopppen, de zogenaamde Mirv's. De Amerikaanse president heeft over deze plannen reeds vorige week donderdag gesproken met leiders van de republikeinse partij tijdens een bijeenkomst achter gesloten deuren. Berichten hierover zijn nu pas ge publiceerd en door het Witte Huis bevestigd. Het doel van Nixon is tweedelig: aan de ene kant pogen het strate gisch overwicht dat de Amerikanen op de Russen hebben te handhaven en aan de andere kant proberen de Salt-besprekingen succesvol te doen beëindigen. zig kan zijn. De heer Nederhorst heeft meege deeld in het bijzonder vragen te wil len stellen over hetgeen voorafging aan de plotselinge sluiting en over de economische en sociale gevolgen daarvan. Ook wil hij worden ge-in- formeerd over de wijze waarop die gevolgen kunnen worden opgevan gen. JERUZALEM. Israëlische troepen zijn een grootscheepse actie begon nen tegen Arabische guerrillastrij ders in het gebied van Hebron in het bezette deel van Jordanië. Dit is in militaire krngen te Jeruzalem vernomen. WAT UQT Pt BILT Verwachting tot donderdagavond: KOUD Wisselend bewolkt met enkele re- gen-, hagel- of sneeuwbuien; matige tot krachtige, aan de kust aanvanke lijk harde tot stormachtige noord westelijke wind; aanhoudend koud. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procen|. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 30 april. Zon op 5.13, onder 20.02. Maan op 3.22. onder 13.34. 1 mei. Zon op 5.11. onder 20.04. Maan op 3.35, onder 15.01. Nieuwe maan: 5 mei te 15.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 april 10.17 v.m. 22.50 n.m. 1 mei 11.43 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 30 april 10.10 v.m. 22.54 n.m. 1 mei 11.31 v.m. n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1