58ct Moeders tweede leven Wajang in-'t-kuipje. Nieuw kleedlokaal-kantine voetbalvereniging „Bruse Boys" Zestig jaar „scouting" in Nederland v? O Rondvraag gemeenteraad Bruinisse „De Zeemeermin" te Haamstede geopend f--f— Gasfornuizen: 10 modellen ^/cuiler ARAM EN DE BROEDERS DER KUST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 april 1870 Nr. 20393 Advertentie BRUINISSE, 25-4. In de vrijdag avond te Bruinisse gehouden verga dering van de gemeenteraad is uit voerig gesproken over de was- en kleedgelegenheid annex kantine voor de, voetbalver. Bruse Boys. Burgemeester G. Hokken zette uit voerig uiteen wat aan de verwezen lijking van het al enige jaren oude plan was voorafgegaan. Door hem was van het bestuur van de plaatselijke Raiffeisenbank toezegging verkregen van een lening groot f 50.000 tegen een rente van 5 procent, onder voorbehoud van goedkeuring van de Centrale Raif feisenbank te Utrecht. Deze goed keuring werd echter door Utrecht niet gegeven, zodat een eerst met vreugde ontvangen geste uitliep op een teleurstelling. De Ned. Sportfe deratie (Totopot) stelt voor de bouw van de was en kleedgelegenheid f 10.000,— beschikbaar au fonds per- du, terwijl de heer Hokken zelf f 10.000,wist aan te trekken van een bevriende relatie, die renteloos wordt beschikbaar gesteld. Een par ticulier te Bruinisse stelde ook f 10.000,ter beschikking tegen een rente van 6 u'u, de Amrobankt te Zierikzee wil een lening van f 30.000 geven tegen een rente van 8 Alles bij elkaar f 60.000. De firma v.h. S. Capelle en Zonen wil het complex kleedlokaal-kantine bouwen voor f 72.370,waarvan in mindering kan worden gebracht een bedrag van f 3600,eigen werk zaamheden te verrichten door de clubleden van Bruse Boys. Berekend is, dat de bouw te ver wezenlijken is tegen een annuiteit van ruim f 4100 gedurende 30 jaar en van ruim f 5200 gedurende de laatste 10 jaar en b. en w. stellen voor de bouw van de wasgelegen heid en kantine door Bruse Boys te laten verrichten, de bouw op te dra gen aan de firma S. Capelle en de jaarlijkse lasten voor rekening vari de gemeente te nemen. Met het bestuur van Bruse Boys is een bespreking gehouden over fi nanciering en lasten. Het bestuur zegde toe, naast de f 30.000 die men van de Sportfederatie en ande re geldgevers ter beschikking ge steld kreeg, alles in het werk te zul len stellen, nog meer „goedkoop" kapitaal aan te trekken hetzij rente loos of tegen een matige rente, ter wijl men zou onderzoeken of nog mogelijkheden bestonden in de ex ploitatie bij te dragen. Als een en ander slaagt verminderen de lasten voor de gemeente. Advertentie t Dntftn ar. Oegrigmt^^ Afwijkend standpunt Wethouder Jumelet zei, dat hij in het college een afwijkend stand punt inneemt. Ook hij is voorstan der van de bouw van was- en kleed gelegenheid en kantine, die moeten er, komen, dat staat ook voor hem vast. Maar hij zou met klem van re denen wilen aandringen, dat Bruse Boys zijn belofte om voor „goed koop" geld te zullen zorgen inder daad waar maakt, terwijl hij daar naast voorstander is van een gedeel telijk bijdragen in de jaarlijkse ex ploitatiekosten van ruim f 4000. Een jaarlijks kado van f 4.000 aan Bruse Boys gaat hem te ver. Men heeft op Bru meer verenigingen die zelf hun exploitatiekosten laag houden door het verzinnen van diverse financiële akties. Bruse Boys zou om te begin nen zich moeten gaan toeleggen op het aantrekken van meer donateurs. Twee voorwaarden verbond hij dus aan het geven van zijn stem. Goed koop geld en een deel van de ex ploitatiekosten door Bruse Boys zelf te financieren. De heer M. J. van de Velde was blij, dat het nu na zo lange tijd van voorbereiding zo ver is, dat men binnenkort met de bouw op het sportveld zou kunnen beginnen, al speet het hem dat de zelfwerk zaamheid veel minder is, dan oor spronkelijk was geraamd. Laagste inschrijving Maar de heer Van de Velde had nog een ander bezwaar. Laagste in schrijver was niet de firma Capelle, maar de firma Den Herder en niet voor f 68.000 min B.T.W., maar voor f 48.000,(ronde cijfers). Dat scheelt enorm. Waarom mag de fir ma Den Herder nu niet bouwen. Hij had vernomen, dat firma Den Her der onder dwang van burgemeester Hokken, de inschrijving heeft inge trokken, niettegenstaande het feit dat de aannemingssom van Den Herder in de buurt lag van de be groting, die volgens een bericht in „Bouwbelangen" f 50.000,heeft bedragen. De heer Den Herder heeft zich in de loop der jaren doen ken nen als een uitstekend vakman, het is hem nog nooit overkomen dat hij als laagste inschrijver een werk niet mocht uitvoeren. Burgemeester Hokken was ver baasd over de voorstelling van zaken van de heer M. J. van de Velde en noemde die pertinent onjuist. De heer De Herder schreef in voor f 47.768,de firma Capelle voor f 67.070, de begroting was f 66.010, een verschil van 28 Waar het be richt vandaan kwam. dat de begro ting f 50.000 zou zijn is getracht na te gaan maar niemand kon als de man die het aan de krant Bouwbe langen gaf worden opgespoord, het is ook beslist onjuist. De begroting De begroting was op het gemeen tehuis, eer dat de inschrijvingen er waren. Aan Den Herder was geadvi seerd zijn inschrijving in te trekken omdat 't zeker was, dat Den Herder het voor die prijs niet kon maken. Maar dit was een advies en van eni ge dwang is geen sprake geweest. Wel is Den Herder nadat hij aan het advies gevolg had gegeven en zijn inschrijving in trok, terug geweest om die intrekking ongedaan te ma ken, maar tenslotte heeft hij niet meer gereageerd op het gezegde van mij. .Schrijf maar een briefje, dat je je inschrijving handhaaft". De heer Van de Velde meende dat het van geen belang is, of de begro ting hoger is, dan de laagste in schrijver, als de laagste inschrijver het voor de door hem opgegeven prijs wil maken is dat zijn zaak. Bur gemeester Hokken zei nogmaals dat het briefje dat Den Herder zijn in schrijving handhaafde nooit is ge komen. De suggestie om nog te wachten met de gunning aan Capel le wees hij van de hand en aldus werd het vöorstel van b. en w. aan genomen. ODIJK, 27-5. We moeten erop be dacht zijn van het jeugd- en jonge renwerk geen geïsoleerd veld te ma ken. We moeten het op eigen wijze weten in te voegen in een algemene structuur waarin het sociaal en cul tureel welzijn van de burgers be hartigd kan worden. Daartoe zal uiteindelijk eèn wet moeten komen waarin de voorzieningen voor sociaal en cultureel welzijn alle geregeld worden waarin mogelijk gemaakt wordt dat hierbij aan alle belang hebbenden zo goed mogelijk in spraak wordt gegeven. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, zei dit vanochtend bij dc viering van 60 jaar Scouting ■"Nederland in Odijk, in een toespraak waarin zij een beeld gaf van het jeugdwerk in het algemeen en de waardevolle plaats en de grote in breng van het „spel van verkennen" in de eigen geschiedenis daarvan. De minister wees in haar toespraak op het belang van het vrijwilige werk in het jeugdwerk, zonder het- BRUINISSE, 24-4. Bjj de rond vraag in de gemeenteraad van Brui nisse drong de heer De Koning (VVD) aan op een spoedige uitbag gering van de haven. (Als de schepen naar de Wadden zee zijn, gaat het waterschap Schou wen peilingen uitvoeren). Verder wees de heer De Koning op de deso late toestand van het achtèrterrein tussen Accacialaan en Deltastraat. De heer Bal (PvdA) was verre van enthousiast over de toestand van de camping langs de rand van de ijs baan geëxploiteerd door de heer Van der Vlies. De heer Bal drong op meer toezicht aan. (Werd toegezegd) Ook wees de heer Bal op een ver zakking in het tegelpad langs de Dorpsweg. (Zal worden hersteld). De heer M. Verspoor (VVD) vroeg nog eens naar de opdrachtgever van de scholenbouw die de verbinding tussen Burgemeester Hagelaan en Prinses Margrietstraat afsloot. (Op dracht gever niet bekend). De heer M. J. van de Velde vroeg inlichtingen over de sloop van de woningen aan 't Kerkplein. Hij wil de ook de „Koekoek" slopen en de vier woningen aan 't Kerkplein en de Deestraat eertijds eigendom van de familie Capelle. (Zal nader wor den bekeken.) Ook vroeg de heer Van de Velde aandacht voor de zij gevel van de woning van de heer L. Haeck aan de Pr. Irenestraat. Visbektegcls Over de verkoop van visbektegels door de gemeente, die niet door ging stelde de heer Van de Velde even eens enkele vragen. Een viertal raadsleden had vorige week over deze zaak een spoedeisende raads vergadering aangevraagd, maar deze was niet doorgegaan omdat b. en w. hun aanbieding visbektegels hadden ingetrokken. Wethouder Jumelet tenslotte was getuige geweest van het verdrin- kingsgeval aan de Grevelingendam op zaterdag 18 april. Hij drong aan op het beschikbaar stellen van doel matig reddigsmateriaal voor de poli tieauto. Bij voorkomende gevallen zal dit materiaal dan wellicht goede diensten kunnen bewijzen bij het redden van drenkelingen, dat urgen ter zal worden naarmate de recrea tie drukte toeneemt. welk volgens haar het jeugdwerk ontkracht zou zijn. Beroeps- en vrijwilligerswerk Het onderscheid dat in de con cept-subsidieregeling inzake het jeugdwerk is gemaakt tussen het be roeps werk en het vrijwlligerswerk, welke laatste groep niet voor subsi die in aanmerking zou komen, dien de volgens de mnister dan ook niet te worden gezien als een gebrek aan waardering voor het vrijwilligers werk. Het onderscheid stoelde vol gens haar op meer zakelijke redenen Bij het geprofessionaliseerde jeugd werk gaat het volgens minister Klompé om de verlichting van de daar voorkomende extra zware las ten door salarissen en duurdere ex ploitatie van gebouwen. Zij zei ove rigens zich bereid te hebben ver klaard ook subsidiëring van het vrij willige werk positief te willen be zien als daartoe een voorstel zou worden gedaan dat technisch uit voerbaar en financieel gezien haal baar zou zijn. DEN HAAG. Ruim 5.000 Zuidmo- lukkers, onder wie veel jongeren, hebben vanmorgen een demonstra tieve toch door Den Haag gehouden. Onder hen waren enkele honderden, die deze week een mars gemaakt hebben van Assen naar de residentie tergelegenheid van het feit dat dc republiek der Zuid-Molukken twin tig jaar geleden werd uitgeroepen. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Aangenomen naar Enschede-Noord M. Drost te Dalfsen. Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt (buiten verband) Bedankt voor Haarlemmermeer H. van Ommen te Zaandam. Chr. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Soestdijk J. van der Vlies, kandidaat te Apeldoorn. Oud Gereformeerde Gemeenten Aangenomen naar Den Haag (2e predikant) C. P. Groenewegen *e Aalburg. kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Prof. H. J. Prakke onderscheiden ZWEELO, 27-4. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is prof. dr. H. J. Prakke onderscheiden met de medaille en oorkonde van de universiteit van Münster (west Duits land). Prof. Prakke doceerde tot verleden jaar aan deze Duitse uni versiteit leer van communicatiemid delen. Deze plechtigheid die plaats vond in zijn woning te Meppen (gem. Zweelo) werd bijgewoond door de commissaris der koningin dr. mr. K. H. Gaarland. Een kijkje in „De Zeemeermin". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SPORT DOSKO i-Brouwershaven ii Dosko won haar eerste competitie wedstrijd tegen Brouwershaven II met 4-0. De thuisclub toonde zich in alle vakken de betere ploeg, maar toch duurde het nog vrij lang voor dat DOSKO de leiding in handen kon nemen. Uit de manier van schieten op de korf bleek wel dat de ploeg nog vrij ongeoefend is. Langzaam bouwde DOSKO niettemin een voor sprong op en wist op deze wijze een mooie overwinning te boeken. HAAMSTEDE, 25-4. De directie van de „Beheer en Exploitatie Maat schappij Zeeland" n.v. opende vrij dagavond het café-restaurant „De Zeemeermin" aan de Noordstraat in Haamstede. Na twee jaar geleden te zijn ge bouwd en geopend door de familie v. d. Zande, nam genoemde Exploi tatie-Mij. dit restaurant over. Als be heerder kwam de heer P. A. v. d. Heiden uit Amsterdam naar Haam stede, die, samen met zijn echtgeno te, zal zorg dragen voor een uitste kende service zowel aan burger als aan toerist. De mogelijkheden in lunches en diner's zijn zeer groot. Aan het gebouw is praktisch niets veranderd, behalve een grote schoonmaak en opknapbeurt. Het ligt in de bedoeling van de heer v. d. Heiden om in het vervolg ook des winters zijn zaak open te houden, omdat steeds meer bewoners van tweede huisjes in het „koude" jaar getijde naar de Westhoek komen en ook voor deze mensen moet men klaar staan. De naam „Beheer en Exploitatie Maatschappij „Zeeland" n.v. kwam dit jaar al in het nieuws toen het in Renesse „The Game" opende. Moe derorganisatie van deze Mij is „Ka- vero", een n.v. die de laatste jaren in Renesse furore maakte en die lang zaam maar zeker ook haar vleugels in de richting Haamstede Burgh uit slaat. Kavero bouwt zomerhuisjes en koopt de grond ervoor. Vooral boom gaarden zijn in trek bij deze maat schappij en zij ontwikkelt aan de Hogezoom reeds activiteiten. Hier liggen grootse plannen die allen in nauw verband staan met de tot| standkoming der bestemmingsplan nen. Wie momenteel door de Hoo- genboomlaan in Renesse rijdt kan de beginresultaten in de vorm van verschillende bungalows aan weers zijden van de weg zien. Bij de opening gaven diverse per sonen en instellingen op de gehou den receptie acte de précense. Daar bij waren o.a. vertegenwoordigers der Coöp. Raiffeisenbank Schouwen, van V.V.V. Burgh-Haamstede en van de Middenstandsvereniging Burgh- Haamstede. Ook de familie v. d. Zande, de vorige eigenaresse, felici teerde Kavero-directie met de ope ning. Advertentie MAWtM Exclusieve vormgeving Reeds vanaf f 290,- Inclusief BTW compagnie Compleet met Cxb- generale afdekplaat o'electricite glasruit en la de koninginnegracht ój - den haag telefoon: 070 - 60 88 10* FEUILLETON Zonder haar antwoord af te wach ten, verliet ze het vertrek. Maar op de gang klemde ze haar handen tot vuisten. In het jaar dat Simon naar de exa menklas van de Ulo ging, deed Lettie eindexamen en slaagde als de beste leerlinge van haar school. Met uit sluitend achten en negens. Bram, die er rotsvast van overtuigd was, dat „zijn" dochter zou slagen, had al een groot vakantieplan op touw gezet: een zwerftocht met de auto door Europa. „Jij houdt meer van de zee als van lange reizen in de auto, leg de hij uit. „Als jij nu eens een maand met Simon naar zee ging?" Willemien had al jaren geleden opgegeven tegen zijn plannen en be slissingen te protesteren, dus zei ze nu ook enkel: „We zullen wel eens zien, wat we gaan doen. Misschien we ook wel een buitenlandse 19. Dc zon was nog maar enkele uren ho vende horizon verschenen, toen Seewart de Handelaar de volgende ochtend Aram. Tu dor en Tamahia wekte en hen uitnodigde hem naar de haven te vergezellen. „Ik zal u een schip tonen, een vorst waardig", be loofde de nijvere handelsman met een fijn glimlachje. ..Ah. men zal u benijden. Die gelukkigen bezitten een bodem van Sec- wart de Handelaar", zal men bewondeiend mompelen. Het is dat ik u als vrienden liefheb! Lieden die mij minder aan het hart gaan dan gij zou ik deze lieveling der zeeën nimmer afstaan!" Zo sprekend voerde hij hen langs de kade waar vele schone schepen hun slanke masten opstaken in de blauwe ochtedlucht. Aram's hart ging telkens open als hij zulk een boot zag. Maar dc handelaar leidde hen met min achtend commentaar daaraan voorbij, tot zij het uiterste puntje van de haven be reikt hadden. „Ziedaar!" riep hij opge togen, op een oude boot wijzend, die er zó vermolmd en afgeleefd uitzag dat men voor het minste windzuchtje moest vrezen. „Daar ligt mijn Glorie der Golven. Aan schouw die lijn! Die prachtige steil dei- masten! Het fijne zeildoek dat zij draagt. Een schip om trots op te zijn!" Tamahia bekeek het oude karkas een beetje onthutst en ook do heide mannen hadden moeite om hun teleurstelling te verbergen, maar Seewart de Handelaar troonde hen met overdreven enthousiasme mee. „Ha, ge zijt sprakeloos van verruk king, nietwaar? Ik kan het me voorstellen. Ge durft niet aan uw eigen geluk te ge loven. Maar volgt mij maar gerust. Begeeft u aan boord. Nooit vond ge veiliger, be trouwbaarder vaartuig". Vooral wat de laatste eigenschappen be trof mocht men echter wel iets door de vingers zien. Want terwijl de drie reizigers zich aan boord begaven, sloop een aantal mannen van Seewart de Schuimer behoed zaam nader. En hun uiterlijk was noch veilig, noch betrouwbaar.... reis maken". Doch ze huurde een bungalow en liet zich met Simon naar Hoek van Holland brengen. Daar bracht ze met Simon de dagen door, af en toe bezoek krijgend van Janneke met haar kinderen, soms tot ongenoe gen van de vijftienjarige Simon,-die een hekel aan al die drukte had, maar toch tamelijk goed overweg kon met zijn zes nichtjes en neefjes. Op een warme augustusmiddag was Janneke er weer, ditmaal ver gezeld van haar man, die vakantie had. Janneke had gezwommen en keerde terug naar de tent, zich heftig afwrijvend. Willemien keek naar haar figuur en toen naar het lachen de gezicht van Janneke, die alleen maar knikte en nog eens lachte. „Ja het is weer zover. Volgend jaar januari. Nummer zeven, als alles goed gaat". Willemien trok haar wenkbrauwen op, doch zweeg. Janneke kwam bij haar zitten, nog altijd lachend. „Ik weet al lang, wat je wou zeggen. Maar wat geeft het? Hans en ik hebben altijd een groot gezin willen hebben. Financieel kunnen we het doen. Volgende maand verhuizen we naar Hillegersberg. Ons nieuwe huis is bijna klaar. Een droompaleisje, je moet maar gauw komen kijken, als we zijn ingericht. En ruimte voor twaalf kinderen als het moet". „Wordt het je dan nooit teveel?" „Waarom? Ik heb een goeie hulp". Ze wees naar het meisje, dat met de twee kleinsten bij het water speelde. De anderen waren met een grote bal aan het spelen, stuk voor stuk gebruind door de zon. Toon beelden van levenslust en blijheid. „Zijn het geen schatten? O, het zijn ook bengels, hoor. Niets liever dan andere kinderen, maar ook niet on deugender. Ben ik geen gelukkige moeder? Allemaal kerngezond, bla kend van energie, onvermoeibaar en druk. Maar ik heb ze liever zo dan jouw Simon, Willemien. Jammer, dat hij nooit een paar broertjes of zusjes heeft gekregen. Zou-d-ic veel vlotter geworden zijn". „Hoe oud is de tweeling nu?" in formeerde Willemien, die zich in wendig ergerde om hetgeen ze van haar zoon zei. doch er niet op wilde reageren. „Die zijnHans, zeg jij het eens zijn ze nu twee en een half?" „Twee jaar en acht maanden", door Henk van Heeswijk vulde haar man aan. „Ik heb hun kleren gemerkt", lichtte Janneke toe, anders kunnen wij- ze niet uit elkaar houden". In haar hart wist ze, dal Janneke gelijk had. Als ze nog een paar kin deren erbij had gehad, zou Simon ongetwijfeld anders geworden zijn. Nu was de 15-jarige jongen een stil teruggetrokken kind, dat zich moei lijk uitte en alleen maar bij vlagen vertrouwelijk werd bij zijn moeder, als hij wist dat zijn vader en zuster ver weg waren. Na de vakantie ging Simon weer naar school. Lettie stapte de eerste september met een triomfantelijk gezicht naast haar vader in de auto om haar arbeid te beginnen in de speelgoedfabriek „Devor". Want zo had Bram de Vorn beslist. In deze had hij er wel wat van willen zeg gen, maar de dreigende blik in de ogen van Willemien weerhield hem. Als antwoord haalde hij zijn porte feuille uit zijn zak en haalde er twee briefjes van honderd uit. „Nu ga je eerste wal genieten van het le ven", zei hij. „Is je pas in orde? Ga jaren vroeg hij al lang niet meer het oordeel van zijn vrouw. Nog eenmaal ontstond er een hef tig konflikt tussen man en vrouw. Dat was het jaar daarna, toen Simon het Ulodiploma in zijn zak had. Hij was lang niet een van de eersten maar ook niet de laagste. Op zijn cijferlijstje prijkte geen enkele on voldoende. maar het hoogste cijfer was een zeven. Bram had het met weing interesse bekeken. Misschien maar wat zwerven. Als je maar op past en we geen klachten over je krijgen. In september zullen we wel verder zien". Nadat de jongen de kamer had verlaten, zei Willemien: „Hij gaat in september natuurlijk ook met jou mee". «Maar dat ontmoette weerstanden. „Geen sprake van. Ik heb aan "Si mon niets. Laat hem maar wat an ders zoeken. Ik zal mijn zakenrela ties wel eens polsen. Ik vind wel wat". ...Je hoeft niemand te vinden en niemand te polsen. Hij is ook jouw zoon. Bram en hij is je stamhouder. Hij gaat je opvolgen in dc zaak". (Wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9