1 kleur- bekennen tussen rivella en rivella Wetsontwerp bestuiirshervorming universiteiten en hogescholen Uitbreiding „Tuinbonwhuis Sluijs" te Haamstede AGENDA Jeugd aanwezig op „hearing" over uitbouw jeugdwerk op Sch.-Duiveland Openbare hoorzittingen over Streekplan Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS MUNT DEN HAAG, 27-4. De Staten-Ge- neraal is maandag het wetsontwerp voor de bestuursvorming van de Ne derlandse universiteiten en hoge scholen aangeboden. Minister Verin- ga van onderwijs en wetenschappen heeft, samen met zijn collega Lardi- nois van landbouw en visserij ver andering aangebracht in hun voor ontwerp, dat op 17 februari van dit jaar werd gepubliceerd. Zo blijft volgens het wetsontwerp het initiatief aan de besturen van de bijzondere instellingen voor weten schappelijk onderwijs om bestuurs- hervormingen voor de bijzondere universiteiten en hogescholen te ont werpen. De Academische Raad zal meer dan in het voorontwerp de spreek buis van de instellingen van weten schappelijk onderwijs zijn. De da gelijkse raad zal niet naast een voor zitter, een vice-voorzitter en twee kroonleden vijf andere leden tellen, maar één lid voor elk van de weten schappelijke instellingen tellen. Ook is in het wetsontwerp het aantal van twee kroonleden op drie gebracht. Een andere bestuursorganisatie voor de Universiteitsraad of het Col- leeg van Bestuur blijft niet toege staan. Wel blijft de mogelijkheid op het basis- en middenniveau experi menten op te zetten en uit te voeren. Het verzoek om een afwijkende be stuursorganisatie toe te passen moet volgens het wetsontwerp middels de Academische Raad met advies van deze instantie worden gedaan en niet rechtstreeks door de Universiteits raad. De kroon neemt dan een be slissing. Volgens het voorontwerp van wet zou de Academische Raad slechts door de Kroon worden ge hoord. In twee gevallen kan herzie ning van de beslissing worden ge vraagd: als het verzoek wordt afge wezen of als de machtiging tot een experiment onder bepaalde voor waarden wordt verleend. Voor de herziening wordt opnieuw door de Kroon beslist nadat de Raad van State is gehoord. De Universitaire Gemeenschap blijft uit drie geledingen bestaan. De positie van het tijdelijk personeel is in de Universiteitsraad en de facul teitsraad versterkt een bestuursre glement zal gaan aangeven hoeveel van leden uit het wetenschappelijk personeel moeten behoren tot het wetenschappelijk personeel in vaste dienst. Prinses Margriet opent containerhaven ROTTERDAM, 27-4. Prinses Mar griet heeft maandagmiddag in Rot terdam de nieuwe containertermlnal van do Amerikaanse containerrederij Sealand officieel geopend. De con tainerhaven in het Eemhavencom- plex in Rotterdam is aangelegd door Europe Container Terminus N.V. (een gezamenlijke onderneming van onder meer grote Rotterdamse stu- wadoorsbedrijven) en aan Sealand - de grootste containerrederij ter we reld - verhuurd. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 29 APRIL. NED. I. Het kinderprogramma, een hele grote Q. Na de fabel en het journaal de kerkelijke rubriek Ken merk. Dan het klapstuk van de avond: de finale van de de Europa cup 2. waarvoor P.S.V. zo verdrietig werd uitgeschakeld. De wedstrijd komt uit Wenen. In de pauze tien minuten voor de politieke partijen. Na de match vijf minuten voor So- cutera, die het heeft over het werk van de Nederlandse Hartstichting. Daarna - mei 1970, de maand van de herdenkingen. Een groot aantal amateurvoetbalverenigingen viert in deze maand een jubileum, zilveren of jgouden. Huib de Vries is van oor deel, dat er nu zoveel is gezegd van de grote kanonnen, dat er best eens op de kleintjes mag worden gelet. Roel van Duyn en zijn Oranje Vrij staat krijgt veertig minuten, voor dat het laatste nieuws begin. Ruud van Hemert maakte een film ovei de kabouters van Amsterdam. Wai doen, wat willen en wat denken de kabouters? Dat is het thema. NED. II. Na fabel en journaal dv reet de VARA. In Midweek zien we de Marsupilami's en Roy Harper nogal opzienbarende en hypermo derne artiesten. Bovendien aandachx voor veertien uur puur Naarden tips voor mondelinge examens en zo meer. Een programma voor jongelui tot een jaar of achttien. Na het jour* naai een oude serie, de Canadese reeks avonturen van de lijkschouwer dr. Steve Wojeck, een man met v^eel sociaal gevoel. Ditmaal is Wojeck van oordeel, dat door onachtzaam heid in zijn ziekenhuis een jonge vrouw is gestorven bij de geboorte van haar kind. Hij dient een aan klacht in tegen het ziekenhuisperso neel. Er komt een proces, waarin Wojeck opnieuw optreedt als de man die het onrecht bestrijdt. Daarna het Canadees produkt, gevolgd door Jan Blaasers aflevering van Uit Belle- vue. Hij ontvangt weer kunstenaars van allerlei slag. De HIRO komt hierna met een programma over li chamelijk gehandicapten, waarna het laatste nieuws en Teleac (Spaans en Kosmovisie). ZIERIKZEE. 25-4. Onder vrU goe de belangstelling, met name van de zijde van de jeugd, vond in het Huis van Nassau de door het Comité Jeugdwerk voorbereide „hearing" plaats. Het voortgezet onderwijs had verschillende afgevaardigden naar deze - voor de ontwikkeling van het jeugdwerk in de toekomst belangrij ke - bijeenkomst gestuurd en daar door kwam het tot een zinvolle sa menspraak. De aanwezigen werden opgesplitst in een viertal groepen, die met de bestaande toestand van het jeugd werk en nieuw aangedragen mate riaal als uitgangspunt, aan de dis- kussie deelnamen. Algemeen werd de wens geuit tot stimulering c.q. in standhouding van verschillende ont moetingspunten in de „kern", waar bij ook Zierikzee als „kern" in de normaal gebruikelijke zin des woords werd aangemerkt. Naast deze aparte centra, dient te Zierikzee een inspirerend centrum te komen, een ontmoetingsplaats voor Bommetje gooien en wegivezen LONDEN, 27-4. Met de vraag of ze binnen op een vriendje mccht wach ten wandelde maandag een 19-jarige blondine een televisiestudio van de Londense „Thames-Television" bin nen en wierp er onverwachts een benzinebom in de afdeling receptie. De bom kwam tussen twee veilig heidsmensen terecht en stond on middellijk in lichterlaaie. Het meisje rende daarop de studio uit met ach terlating van een handtasje, waarin nog eens twee bommen en een groot mes zaten. Voordat de ontplofte bom veel schade had kunnen aanrichten slaag den de veiligheidsmensen erin de vlammen te doven. Jongen onder trein UTRECHT, 27-4. Op een niet met automatische knipperlichten bevei ligde overweg tussen Oosterwijk en Boxtel is de 17-jarige scholier Mar tin Wessels Beljaars uit Oosterwijk met zijn brommer onder de trein Rotterdam-Venlo gekomen. De jon gen werd met zware verwondingen naar een Boxtels ziekenhuis overge bracht waar hij kort na aankomst overleed. De trein kreeg een half uur vertraging. Eerste asperges van de koude grond BERGEN OP ZOOM, 27-4. Aan de Bergen op Zoomse groenten- en fruitveiling werden maandagmiddag de eerste asperges van de koude grond aangevoerd. Ze waren afkom stig van de tuinder S. Boldes uit Ossendrecht en werden verkocht voor prijzen van f 36 tot f 40 per kilogram. jongeren, dat velerlei mogelijkheden dient te bieden. „Niet betuttelen" Uitvoerig werd de gesignaleerde be duchtheid besproken, als zou een vaste jeugdwerker, de jeugd willen „betuttelen". Deze gedachte is fout en voor vrees in dit opzicht is ook geen aanleiding, want de werker zal juist staan in dienst van de jeugd. Een ruime marge wordt bovendien opengehouden voor eigen initiatief van de jeugd. De reeds bestaande werkcommissie werd nog uitgebreid met enkele jongeren. In 't algemeen was er wel overeenstemming over de idee dat een vakkundige begeleiding van de jeugd op Schouwen-Duive- land een broodnodige zaak is. Zijn taak zal een adviserende en begelei dende zijn en veel ten goede kan van een dergelijke kracht worden ver wacht. HEERLEN. In een schrijven aan alle gemeentebesturen hebben Ge deputeerde Staten van Limburg deze in overweging gegeven voortaan jaarlijks omstreeks de maanden mei en juni een schoonmaakactie te hou den om vervuiling langs de binnen wegen te bestrijden. Ditmaal wonnen de Indianen WASHINGTON, 27-4. - De Choctaw, Chickasaw en Che- rokke Indianen hebben laten zien dat de Indianen niet al tijd verliezen. Ditmaal won nen zij het van de blanke man en wel in een rechtszaak in iet Amerikaanse hooggerechts hof. In zijn uitspraak bepaalde het hof dat de bedding van de Arkansasrivier, die zeer waar devol is wegens mineralen on der het wateroppervlak, aan de Indianen toebehoort op de plaatsen waar de rivier door hun reservaten stroomt. De beslissing van het hof betekent een zware slag voor de staat Oklahoma, die inkomsten kreeg uit het verpachten van de ri vierbedding aan oliemaat schappijen. De federale rege ring stond aan de zijde van de Indianen in de juridische strijd door het argument naar voren te brengen dat het standpunt van de staat in strijd was mei het verdrag van de „Konijnen kreek" uit 1830, waarbij de rechten van de Choctaw en Chickasaw stammen werden vastgelegd, en het uit 1835 da terende verdrag van Nieuw Echota, waarbij de rechten ge regeld werden van de Chero kee Indianen. Na de brochure ZIERIKZEE, 28-4. Op Schouwen- Duiveland zullen binnenkort twee openbare hoorzittingen worden ge houden over het voorontwerp- Advertentie Prijsbewust eis gerust kwaliteit en garantie voor uw geld onze SERVICE krijgt u extra élégant stieekplan Schouwen-Duiveland. De eerste is op donderdag 14 mei in de Concertzaal te Zierikzee, de tweede op dinsdag 19 mei in „De Ark", Hoo- geboomlaan te Renesse. Beide bij eenkomsten zuKcn om half acht be ginnen. De hoorzittingen, die bestemd zijn voor de gehele bevolking zullen worden geleid door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Een team dei- Provinciale Planologische Dienst onder leiding van de directeur, ir. M. de Vink zal aanwezig zijn om toe lichting op 't voorontwerp te geven Na de uiteenzetting zal er alle gele genheid zijn tot het stellen van vra gen en het maken van opmerkingen. Het is voor de eerste maal, dat het provinciaal bestuur op deze wijze de inwoners Van een bepaald streek- plangebied uitnodigt voor bijeen komsten als deze in een stadium, waarin neg aan de opbouw van het streekplan wordt gewerkt en die voorafgaan aan de wettelijk vobr- gcschreven procedure bij de behan deling van onlwerp-streekplannen op grond van de wet ruimtelijke or dening. Het is ook voor dc eerste maal, dat een samenvatting van een vooront werp in de vorm van een brochure op zeer ruime schaal is verspreid. Zo'n 8.000 brochures hebben op Schouwen-Duiveland hun weg naar de brievenbussen gevonden. Bovendien is aan alle instanties, organisaties, verenigingen oh instel lingen op het eiland in brieven van het provinciaal bestuur gevraagd in eigen kring aandacht aan de inhoud van het voorontwerp te besteden. Zij zijn tevens uitgenodigd tot het bijwonen van de hoorzittingen. De gemeente en alle organisaties, die daaraan behoefte hebben, krijgen vier maanden de tijd hun mening kenbaar te maken, voordat het de finitieve ontwerp ter visie wordt ge legd. Tegen dat ontwerp kan ieder binnen twee maanden bezwaren in dienen. Tenslotte zullen provinciale staten hun ooi-deel geven en tot vaststelling van het streekplan over gaan. TEL AVIV. Israëlische troepen hebben zondagmorgen een Egypti sche commando-aanval afgeslagen en daarbij zeker drie Egyptische soldaten gedood. Herilenkingszegel Nederland—Canada DEN HAAG, 27-4. De Vereniging Nederland-Canada voor de bevorde ring van de culturele en persoonlij ke betrekkingen tussen beide landen heeft een herdenkingszegel uitgege ven, waarvan de baten bestemd zijn voor het Nederlands Oorlogsgraven- comité, als bijdrage in de kosten van de overkomst naar ons land van familieleden van Canadese mili tairen, die in ons land begraven liggen. HAAMSTEDE, 27-4. De heer van Sluijs en zijn zoon, die gezamenlijk het Tuinbouwhuis Sluijs exploiteren hebben zich gestemd op de vraag van het publiek. Aan de Hogezoom vlak achter de woning werd een Bio-be- tonbouwsel neergezet dat een dezer dagen werd voltooid en inmiddels is ingericht en voorzien van de te ver kopen artikelen. ZIERIKZEE Nieuw hoofd der school Tot hoofd van de „Jan Wouter van den Doelschool" aan de Raamstraat, is benoemd de heer A. van Oosterom, thans hoofd ener school te Bergum (Friesland). Herhaling D.T.P. Men verzoekt ons onderstaand te willen meedelen. Op woensdag 29 april 1970 zal in het wijkgebouw van het Groene Kruis gelegenheid worden gegeven om kinderen behorende tot de jaar- klasse 1961 en 1966 te laten inenten tegen DTP. ELLEMEET Programma voor feestdagen Het Oranje, Comité stelde onder staand programma voor Ellemeet- Scharèndijke op voor de komende feestdagen. 30 april Ellemeet: 10.00 uur, Filmvoorstel ling voor de jeugd in het „Durps"- uus", met. tractatie. Scharendijke: 20.30 uur. Lampion optocht met muziek. 4 mei Scharendijke: 19.30 uur, Gezamen lijke dienst in de Hervormde Kerk. 5 mei Scharendijke: 8.30 uur: Optocht voor kinderen met versierde fietsen, autopeds, kar retjes enz. 10.00 uur: Wedstrijden voor de schooljeugd en oplaten van ballon nen op het sportveld. ±11.00-12.30 uur: Tentoonstelling „de jaren '40-'45" in de Chr. Nat. School. Ellemeet: 13.30 uur: Estafette met hindernis sen voor 13 jaar en ouder; Gekostu meerd korfballen. Beiden op het sportveld. DODELIJKE ONGELUKKEN VRIES. In Vries is de 27-jarige Jo hannes Woldman uit Tinaarlo veron gelukt. De man kwam met zijn au to op de rijksweg Assen-Groningen in botsing met een tegemoetkomende personenauto, na de botsing vloog de auto van Woldman in brand. Hij kon de auto niet meer tijdig verlaten. BORGER. In Borger is op de grote kruising Rijksweg 34 de 30-jarige J. Otter uit Assen dodelijk veronge lukt. Hij reed de kruising op en ver leende geen voorrang aan een vrachtauto, die de personenauto greep en totaal vernielde. De man was op slag dood. DEN HAAG. De 16-jarige Mare Rümke uit Den Haag, is in een zie kenhuis overleden aan de verwon dingen die hij zondagavond opliep bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats. Hij was met zijn brom fiets op de hoek van de Raamweg en de Carel van Bylandtlaan aangere den door een personenwagen. LEIDEN. In het Academisch Zie kenhuis te Leiden is de 17-jarige J. C. Dubbeldam uit Leiden overleden aan de gevolgen van een auto-onge luk dat hem vorige week donderdag in Voorschoten overkwam. MOERKAPELLE. De 26-jarige H. Verschoor uit Moerkapelle is, toen hij hielp bij het omzagen van een boom in zijn woonplaats om het le ven gekomen. De boom stortte plot seling neer, de jongeman kon niet op tijd weglopen cn was op slag dood. BERGSCHENHOEK. Op de Pro vinciale Weg 22 onder Bcrgschen- hoek is de bestuurster van een per sonenauto frontaal aangereden door een andere wagen die aan het inha len was. Deze bestuurster, de 48-ja- rige mejuffrouw A. Broekhuizen uit Bergschenhoek, overleed op weg naar het ziekenhuis. Püür-natuurlijke Rivella voor iedereen die niet alleen een „Frisdrank" wil, maar een échte frisse drankl Zonder kleurstof/en en conserveermiddelen, lékker omdat het zo zuiver is! U mag kleur bekennen: Rood etiket: voor de liefhebbers, van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. iiliyil RIVELLA (huis. op Uw gezondheid! Dinsdag 28 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, vor mingscursus Herv. kerkeraadsleden. De Lichtboei, 6.30 uur opening jaar lijks werkstukkententoonstelling. Jannewekken 23, 7.30 uur, bestuurs vergadering „All Ready". Stadhuis. 8 uur, vergadering gemeen teraad. Drelschur De Drie Schorren, 8 uur, vergadering Coöp. Raiffeisenbank. Woensdag 29 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur vergadering C.P.B. Donderdag 30 april Ellemeet Dorpshuis, 8 uur, Oranjebal. (Foto: Zierikzeesehc Nieuwsbode). Daar horen o.a. toe de diverse uit voeringen van motor-gazonmaaiers, handmaaimachines, diverse tuinza den, kunstmeststoffen, natuurlijke meststoffen in gedroogde vorm, car- bolineum, verf plastics, golfplaten enz. Voor de fruitteler zijn er de nieuwste scharen, zagen en andere noodzakelijke artikelen. De tuin- doe het zeiver kan hier zijn of haar hart ophalen. Nieuw voor dit huis is de verkoop van voedsel voor vo- lierevogels, waarbij zelfs witte zon nebloempitten speciaal voor pape gaaien. De afdeling bestrijdingsmiddelen, waaronder veel vergiften heeft de heer Van Sluijs in een andere op bergruimte gelaten omdat dit het ge heel afbreuk zou doen. Kortom een grote verbetering en de keurige opstelling van alle arti kelen zal het de kopers zeer gemak kelijk maken. Evakuatie Vietnamezen uit Cambodja SAIGON, 28-4. Een vierde toestel maatschappij met „betalende" Viet- van de Cambodjaanse luchtvaart- namese vluchtelingen is vandaag in de Zuidvietnamese hoofdstad aange komen. Gisteren zijn met drie vlieg tuigen 200 welgestelde Vietnamezen in Saigon aangekomen. De Zuidvietnamese minister van staat, dr. Phan Kwang Dan, die be last is met de repatriëring van Viet namezen uit Cambodja, heeft ver klaard, dat voor de Vietnamezen, die geen vliegreis kunnen betalen, vol doende militaire vliegtuigen zijn ge reserveerd om 200 mensen per dag te repatriëren. HAVANNA. Ook vliegtuigen met slechts één passagier zijn niet voor kaping gevrijwaard. Maandagavond is een klein toestel, dat slechts één passagier aan boord had, door deze gedwongen van Florida naar Cuba te vliegen. BRUSSEL. De Nederlandse me vrouw Brooymans uit Tilburg (65 jaar) is om het leven gekomen toen de door haar man bestuurde auto op de Rijksweg tussen Gent en Kortrijk in botsing kwam met een Franse personenwagen. De heer Brooymans is ernstig gewond overgebracht naar een kliniek in Waregem. Uw geldzaken vlot en zakelijk geregeld in een prettige sfeer bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Uw moderne gezinsbank! Dagelijks geopend Jean Paul Sartre gaal de leiding op zich nemen van het elke twee we ken verschijnende Maoistische tijd schrift „La cause du peuple". In Spanje is een Jehova's getuige vrijgelaten, nadat hij bijna elf jaar in de gevangenis had doorgebracht wegens dienstweigering. Dit heeft een woordvoerder van de sekte in Madrid meegedeeld. Italië is vandaag een week inge gaan van talrijke stakings-acties die naar verwachting zullen leiden tot een algehele verlamming van de spoorwegen en de ziekenhuizen en die indirect de handel en industrie in het land zullen treffen. OOSTERHOUT. De 76-jarige heer J. van Ham uit Oosterhout is in het Sint-Jorisziekenhuis aldaar overle den, nadat hij in bewusteloze toe stand drijvend in het Wilhelminaka- naal in Oosterhout was aangetrof fen. Het is niet bekend, hoe hij in het kanaal was terechtgekomen. De tijden van herdenken naderen. Ieder heeft zijn eigen herinnering aan „toen", waarvan een nieuwe ge neratie geen weet kan hebben. Ver schrikkelijke, zeldzame, ongelofelij ke verhalen kunnen in de overeen komstige rubrieken worden onder gebracht en hier dan iets uit de serie „die men niet verzinnen kan", omdat de werkelijkheid altijd de fantasie zal overschrijden. Het is een Zeeuw se man overkomen, die destijds car rière meende te kunnen maken in het toenmalige Nederlands Indië, maar besprongen werd door de klei ne mannetjes van de Mikado en - na veel ellende en omzwervingen - te recht kwam aan de beruchte Birma- spoorweg, onder elke biels waarvan wel een aantal gevallenen moeten liggen. De Zeeuw vult de uitputten de dagen met graven en graven, maar eens op een dag gebeurde een wonder, dat hem niet redde uit zijn precaire positie, maar wel als een su perieur geval van toeval moet wor den aangemerkt, als men in toeval wil geloven tenminste. De man groef tot ongeveer een halve meter diepte. Met moeite wrong hij de schop op hoogte om de uitkomende grond op de kant te kunnen gooien. Honger en hitte had den hem al sterk geteisterd, maar plotseling zag hij iets blinken tussen de bruinzwarte massa, waarin hij stond te wroeten. Hij keek nauwkeuriger en raapte even later een vrij gave munt op, die hij oppervlakkig schoonmaakte en daarna onmiddellijk kon „thuisbren gen". Het ivas een Zeeuwse rijder uit de 18e eeuw, een fraaie munt, die ieder verzamelaar wel wat graag in zijn bezit heeft. De munt heeft de lange en moei zame tocht tot aan het einde van de oorlog overleefd. De man heeft er voor gezorgd als een relikwie, hem verborgen op allerlei mogelijke en onmogelijke plaatsen om hem uit handen te houden van de Jappen- soldalen en uiteindelijk het genoegen gesmaakt met de munt te repatri ëren. Ook deze man heeft zijn smar telijke herinneringen aan de oorlog, maar, bij het vertellen lichten zijn ogen toch even op, als hij aan zijn vondst denkt. Zijn er gasten, dan gaat hij meestal even iveg om zijn kleinood te halen en te tonen. Nog altijd mompelt hij dan meer tot zichzelf, dan tot de aanwezigen: „hoe is het mogelijk?" Een fantast mag er van wakker liggen hoe die munt ooit in Birma is terecht gekomen. Een varensgezel verloor hem mis schien toen hij zijn viermastbark even in de steek liet en aan de rol ging. Zo ver van huis en zo lang ge leden! SCH1EREILANDMAN. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2