Minister Nelissen verwacht prijsstijging dicht bij vier procent „Apartheidspolitiek wordt voortgezet" Demka moet ruim 80 werknemers ontslaan Structuurverbetering van de visserij Ongeregeldheden kostten Brusselse universiteit 70.000 gulden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UiiiMlaj: 2It april 1970 l£(iste jaargang Nr. 20393 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 188S RFDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekfcen II, Zierikzee, Postbus I, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77 Redakteur: M. J. Bij de Vaale. tel (01110) 2938. Uitgave: NV Drukkerij i h Lakenman Ochtman, Zierikzee Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 Vo B.T.W In dit nummer: Later aardgas op Schoaweii-Duireland DEN HAAG, 27-1. Minister mr. K. Nelissen van economische '/aken houdt vast aan zijn, in maart j.l. uit gestippelde, prijsbeleid. De minister meent dat de prijsstij ging over 1970, overeenkomstig de raming van het Centraal Plan Bu reau, op vier procent zal uitkomen. Aan deze verwachting verbond mi nister Nelissen vanochtend, tijdens het prijzendebat met de commissie voor economische zaken in de Twee de Kamer, de voorwaarde dat de door het Centraal Plan Bureau gege ven analyses zullen uitkomen. De minister van economische za ken kondigde aan een onderzoek te zullen instellen naar de prijsontwik keling van sinaasappelen en bana nen, terwijl hij voorts een gesprek zal voeren met het bedrijfschap voor slagers. Hij had n.l. geconstateerd, zo deelde hij mee, dat de detailhandel in deze branche de prijsbeweging van de groothandel traag volgt. Ook naai de kledingprijzen zal een onderzoek worden ingesteld. Zorgelijke geluiden Vanuit de commissie werd vrij al gemeen met zorg over de prijsont- Mevrouw Soekarno verblijft in Amsterdam AMSTERDAM. 27-4. Mevr. Dervi Soekarno, echtgenote van de voor malige president van Indonesië, is maandagavond vanuit Genève in ons land aangekomen voor het regelen van persoonlijke zaken en het ple gen van overleg met haar advocaat. Mevrouw Soekarno logeert in een Amsterdams hotel. Minister Klompé over NOS-programma HILVERSUM. 27-4. Minister M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is van mening de Nederlandse Omroep Stichting dat het gezamenlijk pragramma, dat krachtens de wet verplicht is te ge ven, behalve uit informatie en actu aliteit ook uit andere programma categorieën mag bestaan. De minis ter wil daarmee een ruimere inter pretatie geven aan het begrip „even wichtig totaalprogrammabeeld", zo als dat in de omroepwet staant ge noemd. Minister Klompé heeft dit laten weten in 'n brief an het bestuur van de NCS, als reactie op het eind 1969 door de NCS ingediende rapport „uitgangspunten gezamenlijk pro gramma in radio en televisie". Herstel van oud Rotterdams stadsdeel ROTTERDAM. 27-4. In opdracht van de gemeente Rotterdam is in het Bouwcentrum een maquette ge bouwd (schaal 1 100) van het laat ste stükje oude stad dat Rotterdam nog bezit, van Delfshaven. De maquette geeft een beeld van Delfshaven zoals het er na een to tale restauratie uit zou kunnen zien en zal onder meer naar Amerika gaan met het doel geld bijeen te brengen om het ideaal tot werke lijkheid te maken. PARIJS. Nog steeds zijn de vuilnis mannen van Parijs in staking en dat betekent, dat de stapels huisvuil in de lichtstad zich op onrustbarende wijze uitbreiden. Men heeft nu mili- tairen ingeschakeld om althans een deel van de ontsierende bergen vuil te verwijderen. Hier zijn soldaten bij de Place de V Opera bezig met het slechten van een vuilnisbarricade wikkeling gesproken. Mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A.): „de prijsont wikkeling gedurende de eerste drie maanden van dit jaar vind ik schrik barend. „Zij vroeg de minister of de handelsmarges voor agrarische pro- dukten niet te hoog liggen. Mr. Port- heine (V.V.D.) was eveneens van zorg vervuld en hij verlangde van de re gering tal van nadere details over de prijsstijgingen, aan welk verlangen de pacifistisch-socialistische drs. -Wiebenga de stelling toevoegde dat niet uitsluitend het prijsbeleid, maar ook het budgettaire en het monetaire beleid een rol vervult. Ook vanuit de K.V.P.- en de CH-fractie klonken weinig opgewekte geluiden over de prijsstijgingen. De heer Peijnenburg (K.V.P.) was de frappante stijging van de prijzen voor kleding en agra rische produkten opgevallen. Waarbij de heren Van der Meij (CH) en Goud zwaard (A.R.P.) ziph aansloten. Premier Vorsler van Zuiil-Afrika: PRETORIA, 28-1. Premier Vostcr heeft maandag in een radiotoespraak gezegd, dat de regering van Zuid- Afrika haar apjrthcidspoütiek zal voortzetten. Wat zijn buitenlandse politiek be treft is Zuid-Afrika bereid vriend schappelijke betrekkingen met an- deie landen te onderhouden mits de ze zijn gebaseerd op het beginsel van niet-inmenging in eikaars bin nenlandse aangelegenheden en men bereid is Zuid-Afrika te nemen zo als het is. Geen enkele druk kan ons dwingen onze politiek van geschei den ontwikkeling te laten varen. De regering is bereid telkens wanneer zulks noodzakelijk en onvermijdelijk is het isolement te kiezen, aldus pre mier Vorster. Zuid-Afrika's „politiek van ge scheiden ontwikkeling" verdedigend, zei Vorster dat deze niet de ontken- Onderzoek bepleit naar „pil"-gevolgen LUNTEREN, 27-4. Dc overheid moet een onderzoek entameren naar de schadelijkheid van de pil, door vrouwen die de pil nu al acht jaar gebruiken te vergelyken met vrou wen die dit middel niet gebruiken. De verlangens heeft dr. P. J. F. Dupuis uit Rotterdam uitgespro ken als voorzitter van de protestant se stichting voor verantwoorde ge zinsvorming, op een zaterdag gehou den medewerkersbijeenkomst van de P.S.V.G. in Lunteren. Tevens pleitte dr. Dupuis voor een centrale regi stratie van alle gevallen van ernstige ziekten bij pilgebruiksters althans die, waarbij een verband niet uit te sluiten is, alleen op die manier zul len goede conclusies mogelijk zijn over de werkelijke schadelijkheid van de pil. Met deze twee wensen haakte dr. Dupuis in op de onrust die recente publicatie rondom de pil hebben gebracht. ning van dc ménselijke waardigheid betekent. „De basis ervan is cok niel dc onderdrukking van mensen of het ontroven van iemands rechten of grond. Integendeel, gescheiden ont wikkeling garendeert het onver- v reenibare recht van elkeen zichzelf te zijn en te blijven. Dit geldt zowel voor blanken als niet-blanken". Geen Amerikaanse wapens meer voor Cambodja DJAKARTA/HANOI, 26-4. De In- donesische minister van buitenland se zaken, Adam Malik, heeft de Ver enigde Staten verzocht, geen wa pens aan Cambodja te leveren. Hij zei dit in een reactie op berichten uit Washington, dat president Nixon wapenleveranties zou overwegen. Malik meent, dat dergelijke wapen zendingen het welslagen van een in ternationale conferentie over Cam bodja - die hij onlangs heeft voor gesteld - in gevaar zullen brengen. Uit welingelichte kringen wordt vernomen, dat Indonesië ook de Chinese volksrepubliek zal uitnodi gen om aan de conferentie deel te nemen. UTRECHT, 27-4. Na de fusie tus sen Demka Staalgietwerk in Utrecht en de Franse onderneming Sambre et Meuse zullen bij de nieuwe ven nootschap staalgietwerk en het res terende deel van Demka (de walse- rij) 744 mensen werken. Op het ogenblik heeft Demka 828 perso neelsleden, zodat er na de fusie 84 mensen zullen moeten afvloeien. Zij zullen moeten worden ontslagen, als - "V/oor hen binnen het Hoogoven-con- cern geen andere functie kan wor den gevonden. De betrokkenen zijn door de Demka-directie ingelicht. Toen de fusie op 20 februari van dit jaar werd aangekondigd, schatte men het aantal personeelsleden dat zou moeten afvloeien op 150. DEN HAAG, 27-4. In het kader van de maatregelen ter verbetering van de structuur van de Nederlandse visserij, kan ook dit jaar weer on der bepaalde voorwaarden een over heidsbijdrage worden toegekend voor opslag, be- en verwerking van vis. De regeling beoogt toepassing te bevorderen van produktiewijzen en aanschaffing van produktiemiddelen, die in ons land nog niet of nog te weinig worden gebruikt. Een en an- der blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw en visserij, gepubliceerd in de staatscourant van 20 april j.l. Bijdragen kunnen worden toege kend voor de aanschaf van; appara tuur voor diepgevroren opslag in het algemeen; apparatuur voor diepge vroren opslag voor detailhandelsbe drijven; invriesaparatuur; koelappa ratuur (inbeginsel alleen ter verbe tering van de uitrusting van veilin gen en marinadebedrijven); overige apparatuur, voorzover deze in Ne derland nog niet of nauwelijks wordt gebruikt. BRUSSEL, 27-4. Drie dagen van ongeregeldheden op de campus van de Vrije Universiteit van Brussel, be gin vorige week, hebben de univer siteit 70.000 gulden gekost. Dat is maandag in Brussel meegedeeld door de voorzitter van de Raad van Be heer van dc universiteit, prof. Si- monet. Prof. Simonet verklaarde tijdens een persconferentie dat hij een cri- tische universiteit wil waar echter geen plaats kan zijn voor geweld. Een universiteit moet een laborato rium zijn, geen broeinest, zo zei hij. De voorzitter van de Raad van Be heer schrijft de uitbarsting van ge weld aan universiteiten in de wereld toe aan de „burgeroorlog" tussen de generaties en aan de „maatschappe lijke onrijpheid" van een aantal stu denten. Hij schatte dat drievierde van „zijn" universiteit zich enkel door de studie betrokken voelen bij het universitaire leven. Een klein vierde deel'is actief en is politiek ge- engageerd. Dit deel is bereid zich in te zetten voor een goede zaak. Een derde categorie, slechts klein in aan tal, tracht de maatschappelijke orde ingrijpend en met geweld te wijzigen en probeert de geëngageerden mee te slepen. Bij de 84 werknemers die naar een andere baan moeten omkijken zijn 68 beambten eh 16 handarbeiders. WAT UdT K BIL7 Een sobere gedenksteen in het voor malige concentratiekamp Mauthausen duidt de plaats aan, waar de as rusl van de slachtoffers van het „Enge- landspiel". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een goede naam siert iemand t niet, maar belast hem als hij j hem geen eer aan doet. Baby in deken gestikt ROTTERDAM, 27-4. Een baby van drje maanden, Judith Eijer, is vrij dagavond thuis in een trappeldeken gestikt. Haar ouders hadden haar in de trappeldeken op bed gelegd. Een •deel van de trappeldeken is om het halsje van de baby gesnoerd waar door het is overleden. Beto«iii!! van Krim- C O tartaren voorkomen MOSKOU. 27-4. De Russische vei ligheidspolitie heeft een betoging van 160-Krim-Tartaren, die op het eeuwfeest van Lenin tegen hun ach terstelling wilden protesteren, weten te voorkomen. De kennelijk tevoren gewaarschuwde politie wachtte de groepjes betogers op bij de, stations, waar zij vanuit verschillende delen van de Sowjet-Unie aankwamen, al dus kringen die in nauw contact staan met de dissidente intellectu elen in Moskou. Deze zegslieden me nen dat de Krim-Tartaren weer op de trein naar hun woonplaats zijn gezet, nadat hun petities werden verscheurd. Geen luister- en kijkgeld voor A OW- trekkers DEN HAAG, 27-4. A.O.W.-trekers die geen andere bron van inkomsten hebben zullen geen luister- en kijk geld behoeven le betalen, aldus heeft de minister van C.R.M., mej. dr. M. A. M. Klompé, meegedeeld in ant woord op vragen van de Tweede Ka merleden P. J. Engels en J. H. J. Maenen (beiden KVP). In verband met dc verhoging van de A.O.W.-uitkeringen per 1 januari hadden zij de minister gevraagd ook dc vrijstellingsnorm voor omroep bijdragen, eveneens per 1 januari, zodanig te verhogen dat zij die uit sluitend A.O.W.-inkomen hebben vrijgesteld blijven van dc omroep bijdrage. Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk regen Tijdelijk regen, maar later ook weer opklaringen; matige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, la ter ruimend naar noordwest; minder koude nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een. geheel droog etmaai: 60 procent. 29 april. Zon op 5.15, onder 20.01. Maan op 3.05, onder 12.05. Laatste kwartier: 28 april te 18.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 april 8.57 v.m. 21.29 n.m. BROUWERSHAVEN 29 april 8.48 v.m. 21.31 n.m. Doodtij: 1 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht kwam op vele plaatsen in West-Europa nachtvorst voor. In Engeland daalde het kwik tot drie graden onder nul, in ons land vroor het in het binnen land één tot twee graden en in heel Frankrijk schommelde de tempera turen om het vriespunt. Deze lage temperaturen kwamen voor tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk, die een uitloper vormt van een krachtig gebied van hoge barometerstanden tussen de Azoren en de Golf van Biseaje. Aan de noordflank van dit hoge- drukgebied trekt een storing met re gen van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar de Britse eilanden, terwijl een depressie voor de kust van midden Noorwegen zich naar de omgeving van Stockholm verplaatst. Fronten van deze depressie, alsmede van de storing bij IJsland zullen in het komende etmaal dicht bij ons land komen, waardoor de regenkan sen toenemen. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Zes-en-dertig mille verdwenen uit brandkast AMSTERDAM. 27-4. Uil de brand- kast van het RAI-restaurant in Am sterdam zijn dil weekeinde een aan tal papieren zakken en vier geld kistjes mei een totale inhoud van bijna f 36.000 gestolen. Volgens dc politie waren de brandkast alsmede verschillende deuren in het restau rant' met passende sleutels geopend. Maandag 4 mei 1970 Herdenking der gevallenen De nationale herdenking van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen gedurende de bezetting door de vijand in de jaren 1940-1945, heeft dit jaar, nu het 25 jaar geleden is. dat ons land van de overheerser werd bevrijd, een bijzonder karakter. Wij - de levenden - mogen hen nooit' vergeten, die in de strijd om de bevrijding zijn gevallen. Daarom doe ik een beroep op u deel te nemen aan de stille tocht en de herdenkingsdienst, en vraag u op maandag 4 mei a.s. halfstok te vlaggen vanaf 18.00 uur tot zonsondergang. Het programma is als volgt: 1. om 18.00 uur sluiting van winkels en openbare gelegenheden: de café's tot 21.00 uur; 2. dc gebruikelijke Stille Tocht begint om'18.55 uur bij de Grote Kerk en eindigt op de Algemene Begraafplaats: 3. tussen 19.45 en 19.57 uur luiden de klokken van de Gasthuiskcrk. R.K.- en Chr. Ger. Kerk; van 20.00 af worden overal en algemeen twee minuten volkomen stille in acht genomen. Begin én einde der stilte worden aange geven door de sirene; 5. in aansluiting op de Stille Tochl wordt een samenkomst gehou den in de Gasthuiskcrk, waaraan Kapelaan Loonen, Mr. Nieu- wenhuijsen, de Zierikzeese Oratoriumvcreniging en Kunst en Eer medewerking zullen geven. Iedereen is daar van harte welkom. Zierikzee, 27 april 1970 De burgemeester van Zierikzee, D. W. KASTELEIN i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1