Moeders tweede leven caballero. de sigaret Nixons moeizaam losmaken van Vietnam Congres vrouwenverenigingen uit Europa I BLIK DOOR HET WERELD VENSTER 150.000 Amt Vietnam nat president N sterkte duu bracht tot d van zijn ambtsaanvaarding. Out kwam een beetje ver - men had geducht aan vijl -end in de komende vier nu juist omdat het in zuidoost-/ niet zo goed gaat dut men a lange termijn veel zinnigs k slissen. Maar dit is misschien Ni.cons handigheid - hij heeft zich nu de vrijheid gelaten zelf liet tempo van de terugtrekking te bepalen, mis schien weinig in de eerste tijd, zo als zijn generaals willen, en de meesten aan het eind van dit jaar. 'Tenslotte heeft hij zijn vertrouwen gesteld in hel vermogen van de Zuidvietnamese militaire en burger lijke leiders om snel zelfstandig vol ledig de last ie dragen van de strijd. En vooj+cen deel lijkt die opvatting ook wel juist. Beter dan ooit tevoren in de lan ge Vietnamese oorlog zijn de troe pen van Saigon in staat slag te le veren - het zijn niet langer de Ame rikanen die het spits ten. Moeilijke beslissing noeten afbij- Dit grotere Zuidvietnamese elan echter heeft ook zijn kwalijke kan ten. Hoewel de Ver. Staten zich het liefst buiten de troebelen in het aan Vietnam grenzende Cambodja hou den in de hoop dat een of ander regime duur weet terug te keren lot de neutraliteit die de afgezette prins Sihanouk zo goed en zo kwaad het MARKTBERICHTEN Eierveilingen Barnevclri Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveltl BARNEVELD. 24-5. - Aanvoer 1.089.502 Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 7,69-7.71; van 56-57 gram f 7.62-8.15; van 00-01 gram f 8,05-8.40; van 64-65 gram f 8.51- 9.10. Eierveiling Barneveltl Aanvoer 973.986 stuks. Stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 7.02-7.56; van 56-57 giam f 7,81-8.15; van 6-62 gram f 8,27-8.78: van 06-07 gram f 8.39- 9,25. Eiermarkt Barneveld Aanvoerca: 2:250.000 stuks, han del traag. Prijzerf'por 100 stuks: eieren van 50-58 gram 7.75-8,55, kg. prijs f-1,55-1,47; eienn van 59-65 gram f 8,70-9,80, kg. prijs f 1,47-1,51. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 lager. ging in acht wist te nemen, mengen de Zuidvietnamese troepen zich daar opgewekt in de strijd. Dat wil zeg- gen_dat ze hun energie moeten gaan besteden over een nog veel groter terrein, terwijl ze nog maar ten dele ui staan zijn binnen eigen grenzen de Vu-tcong te bedwingen. Uil is haast vragen om een afsffaf- ing en als die komt, wat kan Nixon dan doen'.' Toch maar terugtrekken en de regering van Saigon op de blaren laten zitten'.' Dat wordt eeu moeilijke beslissing. Dreigt in Cambodja door acties van bondgenoten dat de V.S. dieper in het oorlogsmoerus raken, in Laos is het hun eigen ambassadeur die - blijkens een onderzoek door de se naat in Washington - de rol van veldheer vervult en de luchtmacht acties uit laat voeren op grotere schaal en al veel langer dan men in Amerika vermoed had Ook hier een situatie die het zich volledig losmaken uit de strijd door een onverwachte ontwikkeling heel moeilijk kan maken voor Nixon. a Vier Israëlische vliegtuigen heb ben vrijdag twee akties boven Jor danië uitgevoerd. Een militaire woordvoerder in Amman zei, dat daarbij vijf burgers zijn gedood en drie gewond. Vreemde (haiik)- klanlenwerving HONGKONG. 25-4. Een Oos- tenrijkse bank biedt inleggers de keuze uit race-boten, auto's of wereldreizen wanneer zij een bedrag van 10.000 Ame rikaanse dollar of meer voor een periode van twee jaur bij de bank vastzetten. In een ad vertentie in de Hongkongse pers biedtBankhaus Deak en Co. deze beloningen of „een vergelijkbare prijs" aan. Een woordvoerder van de vertegen woordiging van de Weense bank in Hongkong heeft ver klaard dat de actie in feite vooruitbetaling van de rente is in de vorm van race-boten, auto's of reizen naar het bui tenland. De inleg dient in Amerikaanse dollars te ge schieden. De hoogste beloning is een eerste-klas-vliegbiljet naar West-Duitsland om een Mercedes 250 te halen. De in legger dient dan 50.000 dollar vast te zetten voor een periode van twee jaar. Wanneer een bedrag van 25.000 dollar vast gezet wordt voor een termijn van twee jaar krijgt men een ivereldreis aangeboden, inclu sief alle bijkomende kosten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARRAS. De 30-jarige Nederland se vrachtwagen-chauffeur Adrianus de Weert uit Etten-Leur is op de autoweg Parijs - Rijssel ter hoogte van Rceul bij een ongeluk om het leven gekomen. Zijn vermoedelijke bijiijder, de 29-jarige Petrus Kor- vaets, moest met zware verwondin gen in het ziekenhuis van Arras worden opgenomen. AFFERDEN. Op de Heemstraweg in zijn woonplaatts Afferden (gom. Lieten) verongelukte de 52-jarige G. J. ven Atteveld toen hij zonder op te letten de rijbaan overstak. Hij weid gegrepen door een personen auto. En overleed ter plaatse aan de de cpgelopen verwondingen. DEN HAAG. Mr. Pieter van Vol- lenhove zal op zaterdag 25 april deelnemen aan de „Inter Service And Civil Air Rally" (ISACAR) 1970. Prins Bernhard zal s avonds in aan wezigheid van prinses Margriet de prijzen uitreiken op de vliegbasis Soesterberg. In totaal nemen zeven tig vliegtuigen aan deze rally deel. DFN' HAAG. Op 27 mei komt vch'! het t ist een commissie bijeen dii de problematiek van de doorstro ming van het lager beroepsonderwijs in het algemeen naar het middelbaar beroepsonderwijs in het algemeen zal bekijken. UTRECHT. Met 23 tegen 13 stem men heeft de Utrechtse gemeente raad het voorstel verworpen om ad hesie te betuigen aan de aktie van de greep „Behoud Harskamper den nen en omgeving" tegen het plan om het militaire oefenterrein de Hars kamp uit te breiden op recreatie- gronden. AMSTERDAM. De Generale ker kelijke vergadering van de Evange- lische-Lutherse kerk zal maandag 11 mei in Amsterdam worden gehou den. Er zal o.a. worden gesproken ever de oecumene. DEN HAAG. Gp het departement v?n Economische Zaken wordt thans nagegaan of aan huishoudtrappen en eventueel ook aan andere huishou delijke apparaten veileigheidseisen dienen te werden gesteld. Minister mr. R. J. Neilssen (Eco nomische Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van mevrouw G. Brautigam (P.v.A.). ROERMOND. De directie van de eeiste steenfabriek Joosten te Maasniel-Roermond zal haar onder neming "met plusminus twintig werk nemers op korte termijn gaan slui ten. Het betreft hier een bedrijf met een verouderd produktieapparaat. De fabriek ligt zodanig temidden van de bebouwde kom, dat modernise ren geen zin heeft. LICHTENVOORDE. In het St." Benifatiusziekenhuis te Lichtenvoor de overleed de 46-jarige J. B. Meu- lenbeek uit Harreveld (gem. Lich tenvoorde, (Gld.) aan de gevolgen van een verkeersongeval. De man was toen hij per fiets de Europaweg in Lichtenvoorde wilde oversteken geschept docr een personenauto en werd daarbij ernstig gewond. Advertentie BERGEN (NH.), 25-4. Delegaties van 26 vrouwenverenigingen uit ze ventien Europese landen houden van 27 april tot 1 mei in de volkshoge school in Bergen (NH.) een congres over het thema „De taak van de vrouwen in en buiten Europa". Het congres is de regionale bijeen komst van de wereldorganisatie van vrouwen verenigingen. De regionale bijeenkomsten worden gehoudèn in de jaren tussen de driejaarlijkse anders dan andere. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 2& APRIL. NED. I. Ook vanavond tobben de scholieren weer voor Tokio en wor den aan de tand gevóeld door Nico Nanninga. Na het journaal jawel, ja wel Peyton Place, een dubbeldikke aflevering. Steven heeft grote pro blemen, want hij ontdekt feiten die betrekking hebben op zijn grote te genspeler in het proces. Feiten die hij uitstekend zou kunnen gebrui ken in het proces, maar waarvan hij eigenlijk liever niets geweten had. Willem Duys ontvangt daarna weer allerlei bijzonder gewone en gewoon bijzondere mensen. Wibo van der Linde is AVRO-sluiter met Televi- zier-magazine. En dan nog les ne gen Ruimtelijke ordening. NED. II. Voor het nieuws van acht uur vanavond Scala, en een pro gramma rond Dr. Frederik Franck van André Truynman. Deze Neder landse Amerikaan heeft een tand artsenpraktijk in Maastricht. Hij heeft de hele wereld afgereisd en was bevriend met Albert Schweitzer Erna Brandpunt Buitenspel en De wrekers. Dit deel heet Clowns en moordenaars. De directeur van een bedrijf dat een atoomvrije schuil plaats bouwt voor de regering, wordt neergeschoten. De moorde naars zijn verkleed als artiesten van een musical. De laatste 50 minuten worden besteed aan de Andy Wil liams show. Deze zoetgevooisde zan ger ontvangt een aantal bekende 'iui£ ftuij, 'Doorns (iouDN :uajsöiuv The Osmond Brothers - With a little help from my friends, weet je wel - en Kenny Rodgers and the first edi tion. conferentie van vrouwenorganisaties uit de gehele wereld. Uit ons land nemen delegaties deel van: De Nederlandse Bond van plat telands vrouwenverenigingen, de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de Katholieke plattelands vrouwen van Nederland en de Ne derlandse vereniging van Electrici- teits vrouwen. Het congres in Ber gen voor voorgezeten door mevrouw M. K. Schleurholts- Grotenhuis. WOENSDAG 29 APRIL. NED. I. Voor de kinderen 's mid dags voor de tweede keer Een hele grote Q, met deel twee van het spel van Raoul Chapkis. Na Kenmerk gaan we vanavond rond half acht voetballen. Koen Verhoef levert het verslag vanuit Wenen. Als de wed strijd is afgelopen besteedt Socutera vijf minuten aan het werk van de Hartstichting. Hierna weer een voet balprogramma, deze keer over de amateurvoetbalverenigingen, die in deze maand een gouden of zilveren jttibleum vieren. Ruud van Hemert maakte de kabouterfilm die de VP RO uitzendt. Het werkstuk heet Maatschappij provoceert kabouters. NED. II. Wie bij de tijd is, of al thans denkt een trendsetter te zijn, moet naar Midweek kijken. Daarin komen vanavond de Marsupilami's en Roy Harper. Na het journaal de bekende lijkschouwer Dr. Steve Wojeck, de man die twee jaar gele den zo populair was. Ook nu duldt hij geen onrecht en hij dient een aanklacht in tegen ziekenhuisperso neel van een inrichting, waar naar zijn oordeel een jonge vrouw door onachtzaamheid is gestorven. Aan Uit Bellevue gaat een Bulgaars te kenfilmpje vooraf. Het is Jan's laat ste Bellevue. Gehandicapt leren en leven heêt het volgende programma, waarna nog de lessen Spaans en Kosmovisie volgen. Paus Paulus is vrijdag vanuit Rome op Sardinië aangekomen voor de viering van de zeshonderdste verjaardag van de dag, waarop een Mariabeeld aanspoelde aan de kust van de Sardijnse hoofdstad Cagliari, hij werd bij het Maria-heiligdom welkom geheten door een menigte van ongeveer 100.000 mensen. FEUILLETON 30 door Henk van Heeswijk met boeken en schriften. Lettie legde haar pen neer. Ze dronk van de thee, haar moeder aankijkend met een blik van: Ben-je-er-nu-nog? Willemien deed net of ze er geen erg in had. doch vroeg plompverlo ren: „Weet je eigenlijk al precies, waarvoor je leert? Heb je al toe komstplannen?" Lettie keek laatdunkend- langs haar heen. „Natuurlijk, wat dacht, u dan? Als ik m'n diploma heb, kom ik bij vader op kantoor. Om inge werkt te werden. Dan ga ik ook met hem op reis om de zaak zo goed mo gelijk te leren kennen. Ik ben van plan de zaak later over te nemen." De rouw lachte. „Wal een lucht kastelen," antwoordde ze, maar in wendig werd ze boos, omdat Bram daar met nog geen woord op had gezinspeeld. ,En Simon dan? Hij heeft net zo veel rechten als jij. Misschien nog meer, omdat hij een man is." Het meisje schoof het lege kopje van zich af. „Die moet maar ergens anders onder dak zien te komen. Hem kunnen we niet gebruiken op de fabriek." Ze keek even naar haar moeder. „Dan weet u het alvast". Ik heb zin om ergens mee te smij ten, dacht Willemien. Vader en dochter maken de dienst uit. Moeder telt niet mee en Simon is bijvoor baat al uitgerangeerd. Maar voor hem zal ik vechten. Daar kunnen ze van opaan. „Simon is de stamhouder en heeft als zoon de oudste rechten", betoog de ze op kalme toon. „Knoop dat goed in je oren, mijn dochtertje. Bo vendien heb ik ook nog een vinger in de pap. Haal eerst je diploma maar, daarna zullen vader en ik wel verder zien". (Wordt vervolgd) In deze jaren leefden Bram en Willemien vrijwel geheel langs el kaar heen. Ze zagen elkaar door gaans uitsluitend tijdens de maaltij den, omdat Bram 's avonds nogal eens weg moest. Doch als hij thuis was, zal hij doorgaans met zijn neus in ,de krant en dronk een borrel welke gewoonte hij sinds korte tijd had aangenomen. Zelf hield ze zich onledig met een handwerkje,- of het verstellen van Simons kleVen. Of ze las een boek. Op zo'n avond werden er ternauwernood enkele woorden gesproken. En omdat Tootje tegen woordig de meeste avonden vrij was, zorgde Willemien zelf voor de kof fie. Op een avond zakte ze door het ledikant. Bram, die de laatste jaren een buikje had gekregen en angstig dicht bij de tweehonderd pond kwam, had de gewoonte om min of meer met een plof in bed terecht te komen. Met als gevolg, dat een half- vcrmolmde steunlat het begaf. Wil lemien zag alleen het koddige van de situatie in en schaterde van het lachen, onderwijl proberend uit haar ongemakkelijke houding te ko men. Bram beet haar toe: s,Is dat zo om te lachen? Ik heb me_bezeerd en niet zo'n beetje, leuk hè?" Zelf had ze ook een pijnlijke el leboog, doch zweeg er over. Die nacht sliepen ze op de logeerkamer. Aan het ontbijt opperde Willemien „Nu we toch een nieuw slaapka merameublement nodig hebben, kun nen we net zo goed een lits-jumeaux nemen. Dan word ik tenminste niet meer zo gauw wakker, als jij laat thuiskomt". Bram had geen bezwaren, dus het werd een lits-jumeaux. De eerste avond, dat ze er in lag, met een nachtkastje, waarop de telefoon en een schemerlamp, tussen haar bed en dat van Bram, dacht ze: Dit sym boliseert onze scheiding. Voor de wet en de mensen blijven we man en vrouw. In feite zijn we allang van elkaar vervreemd. De keren, dat hij behoefte aan me heeft, worden steeds meer sporadisch. Soms vraag ik me af, of hij geen vriendinnetje heeft. Maar iedere keer verwierp ze dit denkbeeld. Hij leeft alleen maar voor z'n zaak en z'n dochter. Vrou wen spelen hoegenaamd geen rol meer in z'n leven. In 1955 ging Lettie over naar de HBS, de eerste klas daarvan passe rend. Ook op de Ulo had ze uitste kende cijfers. Ze was nu ruim der tién jaar en al een dametje, want Bram stond erop, dat Lettie altijd pijnlijk keurig gekleed en verzorgd naar de school ging. En omdat het meisje vroegrijp was, leek ze veel ouder dan ze in werkelijkheid was. De jongens begonnen al aandacht aan haar te besteden. Tot Willemiens onuitsprekelijke opluchting bleek, dat Lettie nog niets van jongens wilde weten. Maar ze had ook geen vriendin, omdat ze zich vrijwel da delijk overal isoleerde .Op de des betreffende vraag van haar moeder, antwoordde het meisje: „Er is er geen een op school ,die ik leuk vind. Allemaal van die flauwe, giechelen de meiden. Dat is niets voor mij". Van Simon. die in hetzelfde jaar overstapte naar de Ulo, wist, ze, dat Lettie de bijnaam had van „Prinses en ongenaakbaar heette. Maar ze leerde gemakkelijk en was daarom al vrij gauw het paradepaardje van de deftige school. Op een middag, toen Tootje ziek was en Willemien het meisje thee bracht op haar kamer, bleef ze nog even toe kijken. De tafel lag bezaaid DEN HAAG. Juist voor de 18-ja- rige schilder W. A. K. uit Den Haag een kraak zou zetten bij een juwe- licrszuak aan de Winkelstede, werd hij opgemerkt door een politieman, die o\ ei igens geen dienst had. In zijn vrije lijd besloet de rechercheur de schilder aan de tand te voelen, maar deze voelde nattigheid en vluchtte. Na achtervolging werd de man ge grepen. KERKNIEUWS Het uittreden van religieuzen en geestelijken UTRECHT, 25-4. In de jaren 1968 - 1969 heeft het „Centraal ad- viesbureau voor priesters en reli gieuzen" in Utrecht kontakt gehad met 310 vrouwelijke religieuzen en 451 mannelijke religieuzen en pries ters voor advies en begeleiding. Van de priesters en broeders die zich tot het bureau wendden om hulp en ad vies trad plm. 30 procent uit kloos ter cf ambt, bij de zusters bedroeg dit percentage 50. Dit blijkt uit de landelijke cijfers van het Centraal Adviesbureau dat in opdracht van het Nederlandse episkopaat de landelijke instantie is voor de opvang en begeleiding van uittredenden. Gemeente Zierikzee In verband met Koninginnedag en Hemelvaartsdag wordt de WEEKMARKT van 30 april en 7 mei gehouden op WOENSDAG 29 april en 6 mei. HET GEMEENTEBESTUUR AMSTERDAM. - De beeldhouwer Jutte heeft zich letterlijk en figuur lijk in de verkiezingsstrijd geworpen. Hij is - met een levensgroot verkie- zinysbord - de Oude Schans te Am sterdam ingedoken, om - ondanks het nog zeer koude water - zijn eis voor: „Kinderstemrecht - Nu", kracht bij te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 6