Nog steeds staan wij machteloos tegenover stormen Radio en televisie op 30 april ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Kleuters op drift Fiscale positie van de werkende vrouw i Eén cycloon doodde 300.000 mensen ancUar volk in Europa is zo vertrouwd met de wind en het water als lerlajftdse? Aan deze twee natuurverschijnselen danken wij onze roem Welk het Neder! op de wereld, onze welvaart ten dele en meer dan eens is er ons ongeluk aan te wijten geweest. Onze studie van wind en water is derhalve in de loop der jaren omvang rijk geworden, met het doel deze dikwijls zo wilde elementen te beteugelen. Speciaal als we door een van die erfvijanden weer eens ernstig getroffen worden, nemen we nieuwe maatregelen om hun krachten te leren kennen. Orkanen zijn in hoofdzaak een tropisch verschijnsel. In de tropen woeden ze in veel heviger vorm dan hij ons .En ook daar, combineert zich de wind met het water om de mens enorme schade toe te brengen. Be vindt zich een storm boven de oce aan, dan kan zij een enorme kracht ontwikkelen, die boven het land wordt uitgeput. De watermassa's zijn vlak en veroorzaken weinig wrij ving. Het oneffen land werkt uitput tend op de windgolf en ontneemt hem zijn gevreesde macht! Daarom wordt een storm aan de kust steeds het hevigst. Cycloon en tyfoon Naast orkanen speken we ook van cyclonen. Dit zijn de echte tropische orkanen, die we reeds noemden. Wij N ederlanders hebben meestal een echte wervelwind dus een cirkelen de wind in gedachten wanneer we over een tyfoon spreken. Dit woord is afgeleid van het Chinese „tai foeng" en betekent: een wind uit alle hoeken. Een scherp onderscheid tussen de woorden is niet te vinden en zij worden door elkaar gebruikt, vooral in het buitenland. In Nederland komt een echte wer velstorm gelukkig weinig voor. In 1925 hebben we de eigenschappen van dit verschijnsel echter aan den lijve kunnen ondervinden. En vooral in Borculo zal men er nog uitvoerig over kunnen vertellen, omdat deze plaats toen ernstig werd getroffen. Er is altijd sprake van een wind kracht van 125 km. per uur of meer. Bij ons trekken die enorme wind stoten steeds van west naar oost. Op het zuidelijk halfrond is de richting omgekeerd. De cyclonen beginnen hun gemeenlijk op zee. Hoe ontstaan ze In de tropen, waar ze de gunstig ste omstandigheden hebben om te ontstaan, vindt er op een bepaald moment een verstoring plaats van de oost-west gerichte wind. De wind slaat voor een deel een zijweg in. Maar op die brede windgolf werkt ook de draaiing der aarde in en cle luchtdruk, die overal verschilt. Steeds meer wind slad( de gemaak te zijweg in door een combinatie van oorzaken. Tenslotte ontstaat er een complete draaikolk. Men kan het een depressie noe men. Het is ee?i gebied van hoge luchtdruk met in het midden een centrum. Wie zich daar bevindt, waant zich in een mild klimaat met weinig storing. Maar rondom tolt de wind door het luchtruim. Vanzelfsprekend speelt zich dit na- tuurdrama niet af op een opper vlakte van een flink weiland. Er zijn honderden kilometers in lengte en breedte voor nodig om de cycloon ruimte te verschaffen. Maar toch is de depressie dan zeer compact, want de normale depressies, zoals wij die gewend zijn, beslaan duizen den kilometers. De geheimzinnige motor Binnen in de genoemde draaikolk stijgt de lucht op. Die stijgende lucht koelt af, geeft dus warmte vrij door de condensatie tot wolken. Die warmte blijkt nu de snelheid van de rondcirkelende wind steeds op te voeren. Dit gaat altijd gepaard aan geweldige regens. Nadat de cycloon zijn geweldigste kracht heeft verloren, is hij ook meer geneigd de oost-west-richting te ver laten en zuid- of noordwaarts te trekken. Ze worden dan steeds min der kwaadaardig en eindigen hun bestaan als goedaardig, meer nor male depressies. Het meest fascinerende van de wervelwind is wel het centrum, waar niets aan de hand is. Hier daalt zelfs de lucht, ze wordt er ver warmd en de wolken, die in dit „oog" van ae wervelwind terecht mochten komen, verdampen door de verwarming, die zij ondergaan. Ter wijl er clus in de randgebieden een stijgende luchtkolom aanwezig is, zien we in het centrum een dalende massa lucht. De op de cycloon in werkende krachten zijn dus wel ge heel verschillend van aard. Het noordelijk halfrond heeft in cle maanden juli tot en met novem ber van orkanen, cyclonen etc. te lijden, terwijl de eerste vier maan den het gevaarlijkst zijn voor de zuidelijke streken. Vooral oost-Azië is het arbeidsterrein van die wind stoten. Men treft er daar gemiddeld tien per jaar aan. De ergste tropische cycloon, die in de geschiedenis der mensheid is voorgekomen, heeft de Golf van Ben galen beleefd in oktober 1737. In de kuststreken van dit gebied verloren toen naar schatting 300.000 mensen het leven. Steeds is het niet de wind, die de meeste slachtoffers maakt, maar het opgezwiepte water. Het komt voor dat door de enorme windkracht mensen worden opgeno men om elders te worden verplet terd. Het ontzag voor dit soort stor men is in het verre oosten groter dan in Nederland. En wie daar eenmaal door een „tai foengveroorzaakte schade heeft gezien, die zal dat be grijpen. DEN HAAG, Prins Bernhard zal woensdag 6 mei het verzetsmonu- ment „Het Zwaantje" in Delfzijl officieel onthullen. Advertentie een uitnodiging voor een bezoek aan feestelijk Rotterdam! 5 Mof gaat COMMUNICATIE TO van sfartf Hot groto feest viaarmco Rotto'rdam 25 jaar bevrij ding on v/cdcropbouw viert. Volo altracticsl HAV0DAM, do spectaculaire ma quette van 's v/orolds grootste haven. Een kabelbaan door Rotterdams centrum. DOL- F1R0DAM, Rotterdams fonkelnieuwe dolfinarium. Nederlands hoogsto punt, do Euromast. Nu 170 m hoog! 5 Maanden lang is Rotterdam een stad In fecstloof. Feest in do talloze nieuwe restaurantjes en cafeetjes, dlo door heel Rotterdam in vrolljko paviljoens worden gobouwd. Waar u ook komt, wanneer u ook komt, S maan» V den lang is heffeest In Rolterdaml bevrijdingsdag vlerf u Tn Rotterdam? 5 Mol Is Rotterdam hoofd- en hofstad van Neder land. Het koninklijk huis vereert Rotterdam met een bezoek. Officiële opening van C 70 met oen groto Zweed se witlebroodmaaltljd om 12.00 uur. Om 13.00 uur een spectaculair dellló van haven- en transport- werktuigen mot zelfs ochto schepen van haven- polltio o.d.Orri21.00:uur première van hot fasci nerend© klank en lichtspel over Rotterdams geschiedenis bij do St. Laurenskerk. 22.45 uur groots vuurwerk. Veie, vela andere evenementen» Bczookhct natlonaio bevrijdingsfeest In Rotterdam! Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mensenstpdl DEN HAAG. Prinses Margriet zal vrijdag 15 mei een bezoek brengen aan het bejaardentehuis in Aarden- burg (Zeeuws-Vlaanderen). Flitsen uit het buitenland LONDEN. Dame Adeline Genee, een bekende balletdanseres uit be gin 1900, is op 92-jarige leeftijd in een plaatsje bij Londen overleden. HAVANNA. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft in een toespraak ter gelegenheid ven 't eeuwfeest van Lenins geboorte blijvende steun toe gezegd aan de „anti-irr.perialistische revolutionairen" in Latijns-Amerika. Tegelijkertijd zal Cuba de banden met Moskou handhaven. TEL AVIV. De 72-jarige Engels man Arthur Peterson, die naar zijn zeggen hoogleraar en journalist is, is door de Israëlische politie gearres teerd. Petterson wordt beschuldigd van spionage. BRUSSEL. Afgevaardigden uit 53 landen zijn het te Brussel eens ge worden over een internationale con ventie tot bescherming van toeristen die via reisbureaus een reis laten verzorgen. WASHINGTON. President Nixon heeft bepaald dat voortaan jonge mannen tussen 19 en 26 jaar in be ginsel om beroepsredenen geen uit stel van dienstplicht meer kunnen krijgen. De maatregel geldt niet voor bepaalde beroepen zoals de politie en de brandweer, waarvoor ook nu al uitstel wordt gegeven. LONDEN. Engeland heeft maatre gelen getroffen voor de „onmiddellij ke verzending van lichte wapens" naar Trinidad-Tobago zodra premier Williams daarom vraagt. Dit heeft het ministerie van buitenlandse za ken in Londen bekendgemaakt. TEL AVIV. „Wij zullen niet aar zelen, de regering te verlaten, als de voorstellen, die door zekere minis ters zijn gedaan, worden aangeno men", dit heeft voor 400 afgevaardig den van de Nationalistische Partij Heroeth, de leider van deze partij, minister van staat Menahem Begin, gezegd. PHILADELPHIA. Drie bureau's van de universiteit van Philadelphia zijn zwaar beschadigd door brand bommen. CAIRO/TEL AVIV. Israëlische straal vliegtuigen heben driemaal overdag en eenmaal 's avonds lucht aanvallen uitgevoerd op militaire doelen aan de Egyptische kant van de zuidelijke en de middensector van het Suezkanaal, zo heeft een Israëli sche woordvoerder in Tel Aviv mee gedeeld. SAIGON. Zuid-Vietnam heeft de Cambodjaanse leiders ernstig ge waarschuwd dat het doden van Vietnamese burgers onmiddellijk moet ophouden. MADRID. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft in Madrid tot veler ver rassing een gesprek gehad met vier Spaanse oppositieleiders. Deze zou den zich met Scheel hebben onder houden over het ontbreken van di verse democratische vrijheden in hun land. JGENEVE. De V.S. en de Sowjet- Unie hebben op de Geneefse ontwa peningsconferentie een herziene ver sie van hun verdrag op het verbod op kernwapens op de zeebodem in gediend. BRUSSEL. De Belgische regering heeft de Griekse ambasade in Brus sel gevraagd alle festiviteiten die voor de komende dagen zijn georga niseerd, af te gelasten. PHNOM PENH. De Cambodjaanse troepen hebben na gevechten die een hele ochtend duurden - de plaats Saang op 33 kilometer ten zuiden van .de hoofdstad Phnom Penh ver overd op de Vietcong. ISTANBOEL. Bij een aardbeving in het Turkse dorpje Demirci, 60 km ten westen van Gediz, zijn donderdag volgens een voorlopige telling 30 mensen gewond geraakt. Vervelende dingen rond feest Comité 5 mei Bruinisse legt het bijltje er bij neer BRUINISSE, 25-4. Het feestcomité te Bruinisse dat de voorbereiding trof voor dc viering van de herden king van de bevryding heeft het bijltje erbij neergelegd. Slechte samenwerking onderling, veelvuldig voo'rkamen van absentie van een aantal van de 15 leden op de belegde vergaderingen, commu nicatiestoornissen met het gemeente bestuur en niet in het minst een ver moedelijk tekort aan geldelijke mid delen, omdat men minder subsidie kreeg dan men meent nodig te heb ben om een behoorlijk feest te kun nen organiseren, is een aantal fac toren, die tot dit besluit hebben ge leid. Burgemeester Hokken zal maandagavond proberen toch nog HILVERSUM, 25-4. Het nationaal (radio)programma van de NOS op Koninginnedag zal dit jaar voor het eerst worden gepresenteerd vanuit de Gooise gemeente Laren, dit in verband met de moeilijkheden, die verleden jaar bij de hulpstudio voor de verzorging van het nationale pro gramma vanuit Amsterdam op de Dam zijn ontstaan. Het nationaal programma, dat van 7.00 tot 24.00 uur rechtstreeks via Hilversum 1 wordt uitgezonden, zal bestaan uit muziek, afgewisseld door nieuwsberichten. Sportflitsen en ge deelten uit het nationaal str'atmuzi- kantenfestival, dat in Laren wordt gehouden. In vier gratis voor het pu bliek toegangkelijk etablissementen in Laren zal een groot aantal Ne derlandse artisten optreden. Burgemeester N. W. Eisen van La ren zal 's morgens om acht uur via de radio een gelukwens uitspreken. In het nationaal programma is ook een reportage van het bloemendefilé bij paleis Soestdijk opgenomen. De NOS-televisie begint haar uit zendingen Koninginnedag om 10.20 uur op Nederland I met een namens de regering uit te spreken gelukwens van minister-president P. J. S. de Jong. Van 10.25 tot 11.30 uur zal een rechtstreekse reportage in kleur wor den uitgezonden van het bloemende- filé. ,s Avonds zal nog een reportage worden uitgezonden van de finale van het straatmuzikantenfestival in Laren, waaraan enkele tientallen straatmuzikanten uit alle delen van het land zullen deelnemen. 18. Onder het lage dak van de slecht be faamde herberg groepten woeste piraten- gestalten samen. Een schor gelach en ge zang, afgewisseld met getier en geroep, kwam Seewart de Handelaar tegen toen hij koelbloedig nader trad. Al spoedig ont dekte hij z'n broeder Seewart de Schuimer, die met enkele van zijn onderaanvoerders aanzat, doch met een woedende uitroep half uit z'n zetel oprees toen hij de Hande laar in het oog kreeg. „Bij de zwarte geesten van de storm, broeder!" beet hij hem toe. „Ge zijt wel roekeloos om u hier te wagen. Hoe denkt ge dat ik over u denk, nu ge mij m'n ge vangenen ontroofd hebt en me bovendien nog bezwendelde voor honderd goudstuk ken? Weet dat ik grote lust voel u eens te laten merken hoe zwaar een henneplus om do nok weegt!" Vol gehuicheld verdriet schudde de han delaar het hoofd. „Broeder, broeder", sprak hij verwijtend. „Ge zinkt steeds dieper in een leven van misdaad en uitspatting. In wolk gezelschap moet ik u thans vinden! En dan te bedenken dat ik goed met kwaad wil vergelden en u een dienst bewijzen. Het schijnt dat ge naar Inijn gasten verlangt - zonder twijfel om hen uw verontschuldi gingen aan te bieden over uw lomp gedrag. Ik zal de laatste zijn om u te verhinderen uw fout te boeten". Er trok een flauwe glimlach om zijn dunne lippen. „Wellicht zou ik u kunnen zeggen waar ge mijn gast Aram en diens vrienden morgen kunt vin den, broeder". „Bij de haaien van Nacurie, dat is betere laai, broeder! Spreek op!" ,,Nict. zo haastig, brooder", hernam do handelaar zalvend. „Als ik me goed herin ner bezit ge nog een oud schip, te ver molmd en verwaarloosd om nog te varen", dat in de haven ligt. Hoe denkt ge er over wanneer ik de vreemdelingen daar morgen heen breng om hen het vaartuig te ver kopen? De rest is dan uw zaak!" „Een uitnemend plan, broeder! Top! Ik zal hen weten te vinden!" „Akkoord! Dan rest mij nog slechts één ding. Ik neem uw schip dus in commissie nietwaar. Onder goed bekend staande han delaars is er dan steeds sprake van een commissieloon, als ik mij niet vergis". „Ge zult het hebben, broeder!" lachte de schuimer ruw, de ander een buidel goud stukken. overhandigend. „Maar zorg dat mijn gevangenen morgen op dat schip zijn of ik snij riomon van uw ellendige huid!" een comité te vormen, dat de feeste lijkheden wil organiseren. Een aan tal buurtverenigingen heeft al een „wagen" klaar, om aan de optocht deel te nemen, of is daarmee bezig, zodat mislukken van de feesten eige- lijk niet kan worden geduld. De kerkdienst op 4 mei en de kin derspelen op 5 mei zullen echter al tijd doorgaan, ongeacht of men een comité heeft of niet. Fusie padvinders en verkenners DEN HAAG, 25-4. De Nederlandse Padvinders en de Katholieke Ver kenners zullen zo mogelijk voor 1 januari 1972 opgaan in één nationale scoutsorganisatie voor jongens. De Nationale Padvindersraad, waarin de beide organisaties reeds zijn ver enigd, hebben deze fusie voorbereid. Zij wensen, dat in de nabije toekomst ook de beide organisaties voor meisjes zullen samensmelten. Duits verzetsman herdacht COEVORDEN, 25-4. Mej. R. W. Duinkerken, een zuster van de ver zetsman Piet Duinkerken, heeft bij café Duinkerken in Coevorden een gedenksteen onthuld ter nagedach tenis van de Duitse verzetsman ko lonel Wilhelm Staehle. Kolonel Staehle werd 25 jaar ge,leden in Ber lijn door een nekschot4 van de SS gedood. Leden van het vroegere Ne derlandse en Duitse verzet, met wie Staehle contacten had gehad, waren bij de plechtigheid aanwezig. Sla-prijs valt tegen DEN HAAG, 25-4. De West Euro pese slamarkt werd de afgelopen weken en maanden gekenmerkt door een zekere matheid. Door~ de lange winter en het koude voorjaar werd de consumptie kennelijk geremd ter wijl diezelfde weersomstandigheden bij de teelt van natuursla veel uitval kwaliteitsverlies en groeivertraging veroorzaakte. Dit schrijft het produktschap voor groenten en fruit in een marktover- zicht voor sla waarin speciaal wordt ingegaan op de Nederlandse situatie. De openbare school in Dreischor werd in 1902 gebouwd en de speel plaats van de school grensde rechts aan de dokterstuin. Deze kaart - uit 1930 - laat ons ook nog even de grote „luifel" zien, die er later werd afgebroken. Deze school doet nu al weer jaren dienst als voorlopige gemeentesecretarie van Brouwers haven. APELDOORN, 25-4. Twee onder nemende knaapjes van respectieve lijk vier en vijf jaar hebben de po litiekorpsen van Arnhem, Apeldoorn en Epe handenvol werk bezorgd. Een vijfjarig jongetje uit Ernst (gem. Epe) stapte 's middags om vijf uur op zijn fietsje en reed daar mee twintig kilometer naar Ugche- len. Daar werd hij moe. Hij trok de aandacht van enkele mensen, die de Apeldoorne politie belden. Het knaapje wist alleen zijn naam. Na enkele uren zei hij tot de verbaasde politiemensen dat zijn kleuterjuf Hofland heette en dat die uit Apel doorn kwam. Na heel veel omzwer vingen gelukte het de politie juf op te sporen en toen bleek al gauw dat het kereltje uit Ernst kwam. In Epe waren inmiddels vijftig politiemen sen en een groot aantal burgers een grootscheepse opsporingsactie begon- Eerder op de avond bracht een inwoner van Apeldoorn een vierja rig knaapje naar het politiebureau. Het kind was tegelijk met hem in Arnhem op de bus gestapt. Het zette het in Apeldoorn op een huilen. En kele ui'en later kwam via de politie in Arnhem het bericht door dat het vierjarig zoontje van een Italiaanse gastarbeider was vermist. Terwijl de dienstdoende agent de naam Max^- jo Cocco spelde, zei het knaapje: „Dat ben ik".... Daarmee was ook dit mysterie «pgelost. HAASTRECHT. De 38-jarige J. van der Ban uit Gouda is op de px-o- vinciale weg west in Haasti-echt bij een vex-keersongeluk om het leven gekomen. De pei'sonenauto, waarin het slachtoffer ï-eed, werd aangex-e- den door een tegemoetkomende auto bus, die als gevolg van een klapband op het linkei'weggedeelte was geko men. BEN HAAG, 25-4. In een brief aan de minister en de staatssecre taris van financiën heeft de Raad voor de arbeidsmarkt zyn mening kenbaar gemaakt over twee alter natieve voorstellen van de staats secretaris van financiën totwyziging van dc bestaande fiscale aftrekrege ling van de werkende gehuwde vrouw, zoals die vervat zyn in een nota aan de Tweede Kamer, dd. 22 januari 1970. De Raad heeft zich beperkt tot een beschouwing van de consequenties van deze vooi-stellen voor de situatie op de arbeidsmax-kt. De door de staatssecretaris aan gegeven alterna tieven worden in de nota aangeduid als „aangepaste regeling" en „ver nieuwde regeling". Het eerste voor stel, de aangepaste x-egcling (aange past aan de gevolgen van de px*ijs- stijgingen) ziet er als volgt uit: een afti'ekpex'centage van 33 13 px-ocent met een minimum van f 750 en een maximum van f 3.000,hetgeen neerkomt op een herstel van de i'eëlo waarde van de aftrekx-egeling, zoals die in 1962 wei'd ingevoerd. De hui dige regeling luidde van 1962 tot en met 1969: aftx*ek 33% procent met een minimum van f 500,cn een maximum van f 2.000,van 1 jan- uax'i 1970 af zijn beide bedi'agcn ver hoogd met 11 px-ocent, dus tot f 555 cn f 2.220. Dc vernieuwde regeling houdt in dat de eerste f 1.000 vxij is van be lasting, benevens 20 px-ocent van het inkomen dat boven de f 1.000 uil- gaat. De maximum afti-ek zou f 4.000 bedi'agen, De Raad voor de ai'beidsmarkl constateei'd dat de z.g. aangepaste regeling aansluit bij zijn opvatting, neergelegd in een eerder advies (van 13 november 1969). ke verbetering in t.o.v. de huidige regeling, zy het dat de vergroting van de aftrek beperkt blijft tot dc vrouw die meer dan f 555 maar niet meer dan f 2250 arbeidsinkomsten geniet en dc groep die meer dan f 6660 verdient. In de vernieuwde x'egeling krijgen ook de inkomensklassen van f 2250 tot f 6.660 enige verlichting, tei-wijI de vex-gx'oting van de afti-ek voor de inkomensklasse f 750 tot f 2.250 meer^ bedraagt dan in de aangepaste rege ling. De Raad ziet in de vernieuwde regeling duidelijk voordelen voor de laagste inkomensgroepen, d.vv.z. de part-time werkende gehuwde vrou wen en voor de hogere inkomens groepen, d.w.z. de full-time werken de gehuwde vrouwen, die een mid- delbai-e of hogex-e opleiding hebben genoten. Advertentie MEUBELNIEUNVS Z1ERIKZEE. - Prijskopers. grijpt Uw kans, om voor hon derden guldens minder, bank stellen, wandmeubels enz. Ie bemachtigen. Bezoek de (spe ciale afdeling) in „(de meubel showroom van Zierikzce". Al deze meubelen ivorden on der garantie verkocht cn na kontante betaliJig gratis bij U thuis bezorgd. DEURLOO -de meubelshow room van Zierikzee - Meel- straat 31. Bit voorstel houdt een aanzienlij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5