Bijkantoor Zierikzee Alg. Bank Nederland officieel heropend STREEKNIEUWS Sloping van aantal panden aan Mosselslop Uittocht uit Spanje Vijf doden bij ernstige autobotsing Nieuwe 8 proeent Staatslening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 april 1970 ZIERIKZEE. 25-4. Vrijdagmiddag werd door burgemeester D. W. Kas telein het bijzonder stijlvol verbouw de bijkantoor Zierikzee van de Alge mene Bank Nederland - gevestigd aan de Óude Haven 9 - officieel her opend. .Aansluitend aan deze ope ningsplechtigheid vond een zeer druk bezochié receptie plaats in het nieu we en uiterst modern ingerichte bankgebouw, dat - zoals in de krant van vrijdag al uitvoerig werd ge meld - weinig meer laat zien van dp oude toestand, waaraan velen onge twijfeld nog herinneringen zullen be waren. Bij de eigenlijke openingsbijeen komst sprak de directeur van het kantoor Zierikzee, de heer J. J. v. d. Sande een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot burgemeester Kastelein en de direc teur van het districtskantoor van de A.B.N. te Rotterdam, mr. C. N. Geise. De districtsdirecteur, de heer Gei se wees vervolgens in een korte toespraak op de toenemende belang stelling voor Zierikzee, na totstand koming van Grevelingendam en Zee- landbrug, als trekpleister voor toe- risten en als forensenplaats. Hij voorzag een stormachtige ontwikke- No» eens voetlsel- (lroppingsvlucht DEN HAAG, 26-4. - Als de weersomstandigheden het op woensdag 29 april a.s. toela ten, dan zal die dag tussen halfeen en halftwee met een vlucht van Britse en Neder landse militaire vliegtuigen over een deel van ons *land het voedselwerpen uit de lucht worden herdacht. Het is nl. woensdag a.s. precies een kwart eeuw geleden dat de eerste van die voedselvluchten naar hongerend westelijk Neder land door formaties bommen werpers van de geallieerde luchtmachten werd onderno men. Het is de bedoeling dat vier groepen vliegtuigen niet alleen op dezelfde datum, maar ook op hetzelfde tijdstip en zoveel mogelijk volgens de routes van destijds boven ons land zullen vliegen. LAND- EN TUINBOUW Uienexport is nog zeer belangrijk DEN HAAG, 25-4. Nog altijd ne- men de uien een belangrijke plaats in bij de export van Nederlandse tuinbouwprodukten. Reeds vele maanden is dat het geval. Er wordt nog een goede kwaliteit aangeboden uit de koelhuis. Duide lijk blijkt dat het selectie-werk, dat was gericht op langer houdbare ras sen, goede resultaten gaat opleve ren en dat het mogelijk wordt gedu rende het grootste deel van het jaar de Europese uienmarkt te voorzien van goede Nederlandse uien. De prijs ligt op het ogenblik tus sen 85 en 90 cent per kg voor een goede kwaliteit exportgeschikte uien Vooral Frankrijk is de laatste we ken een grote afnemer. In de derde week van april ging volgens de cij fers van het uitvoer controle bureau voor tuinbouwprodukten meer dan de helft van de Nederlandse uienex port naar dit land. Dat beliep toen een kwantum van 1154 ton bij een totale export van 2213 ton. West- Duitsland nam in die week 524 ton Nederlandse uien af, Engeland 355 ton, België en Luxemburg 104 ton en kleinere zendingen gingen er naar Afrikaanse Inden, West-Indië, Ier land, Noorwegen, Denemarken en Zwitserland. ling van het toerisme en noemde in dit verband sprekende cijfers: voor 1980 luidt de prognose tot honderd vijftig duizend toeristen en daarbij nog eens twee honderd tot tweehon derdvijftigduizend dagtoeristen. Deze verwachte ontwikkeling was voor de Raad van Bestuur van de A.B.N. mede aanleiding te besluiten tot een drastische en moderne ver bouwing van het kantoor Zierikzee, aansluitend by de algemene iyn van deze tüd om „de bank dichter bij het publiek te brengen". Mr. Geise dankte in verband met de overdracht van het pand met na me de heer C. van der Vliet oud directeur van de destijds in het ge bouw gevestigde R. Koole en Zn. Bank N.V. Dank bracht de districts directeur ook aan de architect ir. P. A. v. d. Heiden, hoofd bouwzaken van de A.B.N. te Amsterdam en de heer H. Drenth, bouwopzichter van de bank te Rotterdam. Hij wenste vpr- der de directeur en alle medewer kers het beste voor de toekomst. Het oude gebouw De heer v. d. Sande schetste hierna op sprekende wijze de toestand van het oude gebouw en de wijze waarop er gedurende vele jaren werd ge werkt. Hij dankte met name de di recteur van de dienst gemeentewer ken de heer J. Louwerse, de heer Staal van Monumentenzorg, de aan nemer en verschillende onderaanne mers, zoals die reeds werden ver meld in het vrijdagnummer. (Hierbij diende nog vermeld te worden dat de c.v. werd aangelegd door de fa. Korporaal te Zierikzee). Namens de aannemers werd een klok aangebo den. Dank bracht de heer V. d. San de ook aan de Waterleiding Maat schappij voor de verleende huisves ting van de bank in het pand aan de Nobelstraat, tijdens de verbouwings werkzaamheden. Vervolgens bood de directeur aan burgemeester Kas telein een cheque aan, bestemd voor de uitvoering van het sporthal zwembad plan voor Zierikzee. Burgemeester Kastelein zei in een korte toespraak bijzonder verheugd te zijn over de totstandgekomen ver bouwing. De nieuwe bank is een uit stekend voorbeeld van op welke wij ze een modern interieur gerealiseerd kan worden in een historische om geving. Gelet op de geschetste verwach tingen voor de toekomst sprak de burgemeester de wens uit dat de bank in die toekomst verder zal mo gen groeien. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE. 24-4. In de vrydag- avond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse onder leiding van burgemeester G. Hokken werd besloten aan het schryven van de gemeente Purmerend over de verhoudingswet tussen ryk en ge meenten geen adhesie te betuigen, omdat men van mening was dat der- geiyke verzoeken via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten behoren te lopen. Van de heer L. Schrader te Am stelveen zal het pand Kerkplein 11 worden aangekocht. Dit pand van de gemeente kan dan samen met de an dere panden 9 en 10 (het rijtje hui zen aan het Mosselslop) worden ge sloopt. Aannemer van dit sloopwerk is de heer Joh. Giljam voor f 1680, In één van deze pandjes is het club huis van de Jeugdsociëteit gevestigd. Burgemeester G. Hokken zal zich beraden in hoeverre een aanvaard bare ontspanningsmogelijkheid op meer maatschappelijk aangepaste wijze kan worden gevonden. De heer M. J. van de Velde voelde meer voor slopen in eigen beheer. Hij was blij met het voornemen van de voorzitter zich met de jeugd te gaan bemoeien en zou graag zien, dat de bouw van een dorpshuis zou worden bespoedigd. Aangekocht zullen worden twee woningen van de heer A. Jumelet voor de prijs van f 6000,waarbij de heer Van de Velde opmerkte dat men ook eens aandacht zal moeten gaan besteden aan het z.g. ijskast- plan, de doorbraak Van Hertsbeeke- straat-Kerkstraat. T.a.v. de verkoop van 30 meter grond (erfpacht) van de Lange Dam, Oostelijk van de fabriek van de heer P. Maaskant merkte de heer van de Velde op, dat betrokkene beter ook de nog resterende meters kan kopen. Niemand kan zich nu verder aan de Lange Dam vestigen. Het kruispunt Lange Weg-Rijks- weg 18 zal worden verlicht met twee lichtmasten, kosten f 2450,De heer van de Velde wilde hierin ook het waterschap en het rijk laten mee betalen, maar dat is volgens de voor zitter niet mogelijk. Om wyziging parkeerverbod De heer C. Kik was tegen wijziging van het parkeerverbod in de Van Herstbeekestraat van de noordzijde naar de zuidzijde. Dit zijn maar lap middelen aldus de heer Kik, die par keerhavens wil aangebracht zien, in- plaats van de groenstrook die door die straat loopt. De jeugd trapt daar toch alles kapot. Burgemeester Hok ken is echter een voorstander van het groen waaraan Bruinisse toch al zo arm is. In het Bestemmingsplan West II is gereserveerd voor de stichting va™? Jaarvergadering gymnastiekver. „Kwiek", Bruinisse autoboxen. Er kunnen daar 16 boxen Sluitingsuur Horecabedryven In verband met het toenemen van het toerisme is het gewenst dat het sluitingsuur van de Horecabedrijven wordt verzet van 11 uur naar 12 uur 's avonds, wijziging van de politie verordening in die zin wordt aange nomen. Nu heeft echter een drietal andere caféhouders inlichtingen ge vraagd of het mogelijk is de slui tingstijd op 11 uur te handhaven. Dit is altijd mogelijk aldus de voorzitter, ieder mag zijn zaak sluiten op elk door hem zelf gewenst tijdstip. Om moeilijkheden met klanten te voor komen, die bm 11 uur nog willen blijven zitten, verdient het aanbeve ling dit in het betrokken café ken baar te maken. De achtste wijziging van de poli tieverordening betreft de verkoop van condooms in automaten (althans buiten besloten ruimten) B. en w. zijn van mening van de bevoegdheid om dit te verbieden, gebruik te ma ken, omdat een groot deel van de ingezetenen de verkoop buiten be sloten ruimten aanstootgevend zal achten. Met de stem van de heer Van de Velde tegen werd dit aange nomen. Het installatiefeest van burge meester Hokken heeft in zijn geheel plm. f 3100 gekost, besloten wordt het krediet hiervoor beschikbaar te stellen en ten laste van de bégroting 1970 te brengen. Aanschaffing en vervanging mate riaal gemeentewerken zal f 23.208,88 vergen, daarvoor heeft men dan: een nieuwe Gazonmaaier, een nieuwe Holder tractor, een sneeuwschuif en een zandstrooier. Tot aanschaf van al deze machines en werktuigen werd met algemene stemmen beslo ten. Aanleg duiker Besloten werd verder in verband met de bouw van de burgemeesters woning tot het leggen van een dui ker van betonriool op de splitsing Molenweg-Rijksweg (en het dempen van een sloot op de grens van de bestemmingsplannen West II en West III). In verband met de arbeidstijdver korting, 16 vakantiedagen in plaats van 15 en 42% uur per week werken inplaats van 433/s uur werd het Al gemeen Arbeidsreglement dienover eenkomstig gewijzigd. De voorzitter deelde mede dat 16 personen interesse hebben voor een eigen woning, te bouwen met Rijks- steun ter bevordering van het eigen woningbezit. Om rationeel te kunnen werken is het nodig dat de garantie daarvoor gedelegeerd wordt aan b. en w.. Aldus werd besloten. ZIERIKZEE Bouw ponton ZIERIKZEE. De Dienst Gemeente werken van Zierikzee heeft het ma ken van 2 drijfkisten voor de pon ton aan de Nieuwe Haven te Zierik zee opgedragen aan Fa. Saman Deurloo te Zierikzee voor f 17.640. Uitbreiding bij fabriek Smit Bolnes ZIERIKZEE. Het Ingenieurs- en Architectenbureau Ir. F. C. de We ger w.i. te Rotterdam heeft het uit breiden van de motorenfabriek van de N.V. Smit Bolnes te Zierikzee opgedragen aan D. Verstoep Neder land N.V. te 's-Gravenhage voor f 700.000. Wedstrijd H.S.V. „De Krabbe" Astmafonds-collecte Afgelopen week vond in Zierikzee de jaarlijkse collecte voor hel Ne derlands Astmafonds plaats. De Zie- rikzeese burgerij liet zich weer van haar goede zijde kennen en gaf gul. Vier dames-collectanten brachten niet minder dan f 490,92 bijeen en vrijdagavond collecteerden 26 pad- vindsters onder leiding van mej. Schell - in de stromende regen - er nog f 579,62 bij, zodat de totale op brengst f 1070,54 werd (vorig jaar f 968,08). Het is zeer verheugend, dat in een tijd, waarin zo vaak een beroep op de offervaardigheid van de bevol king wordt gedaan, toch weer een fraaie som is bijeengebracht voor de astma-bestrijding. Milde gevers en geefsters,alsook padvindsters, kun nen er van overtuigd zijn, dat de astmapatiënten hun dankbaar zullen zijn. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B.-afdeling Kerkwerve vergaderde in het verenigingsge bouw, samen met de afdeling Brui nisse, die per bus naar Kerkwerve gekomen was. De presidente, mevr. Viei-gever, opende de avond met het laten zingen van Psalm 146 1, 4 en met gebed. Ze las een gedeelte uit de Brief aan de Galaten en hield n. a.v. het gelezene een meditatie over de christelijke vrijheid. Hoofdge dachte was dat Christus ons echt vrij gemaakt heeft van de zonde. In aansluiting hierop werd Gez. 120 1 en 3 gezongen. De presidente sprak een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezi gen en zei blij te zijn zoveel dames te mogen begroeten. Ze besprak nog even enkele huishoudelijke zaken en gaf meteen het woord aan de heer Olff, die samen met zijn vrouw deze avond zou verzorgen. De heer Olff hield een lezing over de Scandinavische landen, de Lap landers en de middernachtzon. Hij vertoonde hierbij prachtige dia's, die hij tijdens de vakantie in de Scandi navische landen gemaakt had. Hij begon met iets te vertellen over Ko penhagen, de Deense hoofdstad. Vervolgens over Stockholm in Zwe den. Nadat hij enkele dia's vertoond had van beelden, gemaakt door de beeldhouwer Karl Milles, declameer de mevr. Olff een gedicht van Theo van Baren „Wat ben ik zonder God". Hierna was er pauze, waarin de dames van een kopje koffie konden genieten. Na de pauze werden dia's vertoond van de Laplanders en van de middernachtzon. Bij deze dia's werd Noorse muziek ten gehore ge bracht, nl. een gedeelte uit de Peer Gynt suite van Edward Grieg. Spreker trok een vergelijking tus sen de-middernachtzon en de eeuwig heid. In het hiernamaals zal het nooit meer nacht zijn. Mevr. Olff de clameerde nog een gedicht over de middernachtzon. De dichter is in verrukking gekomen door dit na tuurwonder. Als afsluiting klonk nog het „Blijf bij ons Heer". De presidente, mevr. Viergever dankte de heer en mevr. Olff voor deze prachtige avond, waarin we even stil geworden wa ren van de majesteit van Gods Voor slecht» enkele centen mée'r per glas genietUvan een jonge jenever van wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER worden gebouwd. Het is noodzake lijk het binnenterrein daarvoor aan te leggen. Dit werk wordt opgedra gen aan de firma v/h M. van de Vel de en Zoon voor f 18.700, Lastige weduwe CHICAGO, 24-4: De 42-jarige, zeer aantrekkelijke vrijgezel Henry Fokt, heeft vrijdag jl. een rechtbank in Óhicago verzocht hem te verlos sen uit de greep van een naar liefde smachtende weduwe, die dreigt hem te vermoorden wanneer hij niet met haar naar het stadhuis gaat. De weduwe, de 37-jarige mevrouw Baczyk, werd door de benarde vrij gezel voor de rechter omschreven als „zeer aantrekkelijk, maar agres sief en vechtlustig bij haar pogingen om met hem te trouwen". Hij vertelde, dat mevrouw Baczyk vorig jaar juli zijn huis binnendrong en dat zij, toen hij haar uitingen van liefde niet accepteerde, zijn keu ken kort en klein sloeg en hem op de grond tussen de scherven achter liet. Dat haar liefdesvuur hierna niet in het minst bekoeld was, blijkt volgens Fokt uit het feit, dat zij hem nog steeds twee maal per dag op belt en zich met zijn zaken bemoeit. Ook zou zij zeker honderd maal voor zijn huis hebben staan schreeu wen, wanneer hij haar hartstochte lijke liefdesbetuigingen niet wilde aanhoren. Fokt is gedwongen zijn deur de gehele dag af te sluiten, omdat hij de „liefdevolle" weduwe niet binnen wil hebben. Volgens de advbcaat van Fokt, zal zijn cliënt zich tenminste tot de rechterlijke uitspraak schuil moeten houden. BRUINISSE, 25-4. De gymnastiek vereniging „Kwiek" hield vrydag- avond de jaarvergadering in hotel Storm, onder leiding van mevrouw Van Leeuwen-Sieling. Hoewel het ledental van „Kwiek" nog zeer groot is, sloot de rekening van de penningmeesteresse mej. E. de Waal met een nadelig saldo. De secretaresse mevrouw A. Jumelet- van Dienst liet in het jaarverslag al le voor „Kwiek" belngrijke feiten uit 1969 de revue passeren. De heer L. Becu, wilde als inwo ner van Zierikzee niet meer voor een bestuursverkiezing in aanmerking komen. Waar de vereniging een uit de cursus „Beter Bewegen" voortge komen groep oudere dames telt werd uit die groep een plaatsvervangster voor de heer Becu gekozen, me vrouw P. IJzelenberg-Olree. De af tredende secretaresse mevrouw A. N. Jumelet-van Dienst kreeg alle stemmen, de heer M. Haeck zag zich herkozen met 27 van de 36 stemmen. Verhoging contributie Aan verhoging van contributie viel niat te ontkomen, dit besluit werd dan ook met algemene stem men genomen. Ziekte van bestuursleden, gebrek aan leiding, maar vooral het gebrek aan animo om wekelijks de oefen stof in te studeren, waren faktoreri, die er toe leidden dat vorig jaar geen uitvoering kon worden gegeven. Al werkt het bestuur nog zo hard, te gen onwil te trainen kan men niet op Gehoopt werd dat in 1970 toch een uitvoering kan worden gegeven. De heer L. Becu, die 11 jaar be stuurslid was, werd door de presi dente bedankt voor het vele voor de vereniging gedaan. schepping. Na het zingen van het Bondslied eindigde mevr. Olff deze avond met dankgebed. BROUWERSHAVEN Voor het diploma Leergang Me thodische R ij-instructie, uitgereikt door de stichting Vakexamens Auto- en Motorrijschool Bedrijven „VA- MOR" in Nederland slaagde te Baarn onze stadgenoot, de heer G. de Oude. NIEUWERKERK De in Nieuwerkerk gehouden Sa- kor-collecte bracht op f 92,50. Col lectanten waren Constance Hendriks Gerda Thiery, Joleen Doeleman, Liesbeth Viser, Ineke Wandel, Luci- enne Hendriks, Saar Folmer, Anne- marie van Putten. Cora Geuze en Laura van Klinken. SIRJANSLAND De opbrengst van de collecte voor het Astma-fonds bedroeg al hier f 49,10. Collectante was Nel op 't Hof. BRUINISSE Hel bejaardentehuis Van de 114 aanmeldingen voor op neming in het bejaardentehuis te Bruinisse in aanbouw komen 51 per sonen uit Bruinisse, 24 personen uit Oosterland, 10 uit Sirjansland en 6 uit Nieuwerkerk en zes uit Ouwer- kerk 17 personen die zich hebben aangemeld komen van buiten Schou- wen-Duiveland. Het aantal personen dat kan worden opgenomen is 83. Ouderdag Chr. Nijverheidsschool De ouderdag van de Chr. Nijver heidsschool voor meisjes te Bruinisse was zeer druk bezocht door belang stellende ouders van de meer dan 100 leerlingen. Zij werden welkom geheten door de directeur, de heer A. P. Ouweneel en in de verschillende klassen waar het werk van de meis jes te bewonderen was opgehangen door de leraressen. Werkstukken op het gebied van de naaldvakken, maar ook op het gebied van de Algemene Ontwikkeling. In de keuken kon men ook proe ven: een bord lekkere soep, hartige hapjes in soorten, bitterballen en pannekoeken. Redder beloond De 14-jarige Machiel Jumelet Wz. redde op 20 oktober 1969 zijn vriend Jan Post, die in de haven was gegle den en niet kon zwemmen. Voor de ze menslievende daad werd hij be loond met een vierkleuren ballpoint van het Carnegie Heldenfonds met inscriptie herinnerend aan het ge beurde. Dit geschenk werd hem door burgemeester G. Hokken te Bruinis se (vergezeld door beide wethouders) overhandigd met een passend toe spraakje. Kleuter onder auto UTRECHT, 25-4. Op de weg tussen Hamersveld en Woudenberg is het driejarige jongetje J. C. A. Kok uit Hamersveld bij een aanrijding zo ernstig gewond, dat hij in een zie kenhuis in Amersfoort is overleden. De kleuter liep plotseling van ach ter een stilstaande vrachtauto de weg op. De bestuurster van een per sonenauto, een 62-jarige vrouw uit Woudenberg kon hem niet meer ont wijken. Deens centrum te Rotterdam ROTTERDAM, 25-4. De nieuwe Deense Zeemanskerk in Rotterdam is ingewijd in aanwezigheid van ko ning Frederik van Denemarken, ko ningin Juliana en prins Bernhard. Opvarenden van de talrijke Deen se schepen in de Rotterdamse haven (1200 per jaai') vinden voortaan een stukje Denemarken aan de Coolha- ven, niet ver van de Euromast, met niet alleen een kerk (80 plaatsen) maar ook recreatieruimte, een bil jard- èn een tv-kamer en een café- taria. Er is een groeiende behoefte aan een Deens centrum in Rotter dam, doordat steeds meer Deense zeelui in Rotterdam af- en aanmon steren en er ook bezoek krijgen van familieleden ujt Nederland. Bij de rondvraag klaagden enkele voorturnsters over het geringe con tact met het bestuur bij die oefenin gen, over gebrek aan voorlichting en oefenstof en over het gedrag van sommige jonge kinderen. MADRID, 25-4. De afgelopen tien jaar zijn meer dan twee miljoen Spanjaarden uit hun land wegge trokken om elders in Europa, Latijns Amerika en Australië betere midde len van bestaan te zoeken. Dit heeft een gezaghebbende zegsman in Ma drid, officiële statistieken citerend, meegedeeld. Frankrijk neemt de eerste plaats in onder de landen die deze toevloed verwerkten, gevolgd door west-Duitsland, België en Ne derland. De verzakking van Venetië AMSTERDAM, 25-4. Venetië kan voorlopig van zijn drei gende ondergang worden ge red door de bouw van een dam die de stad van de zee afsluit. Dit vergt een bedrag in de orde van grootte van ongeveer 1,5 a 2 miljard gul den. Dit is de conclusie van prof. Roberto Frassetto, direc teur van het laboratorium van de Nationale Raad van Onder zoek in Venetië tot behoud van de stad, die hierover een lezing hield in het Rijksmuse um. in Amsterdam. FINANCIËN EN ECONOMIE DEN HAAG, 25-4. De minister van financiën heeft besloten tot de uit gifte van een 8 pct-staatsleuing te gen een koers van 98? pet. Het be drag van de lening wordt na slui ting van de inschryving vastgesteld. Indien op deze inschryvingen een reductie wordt toegepast, zal deze systematisch geschieden. De aflossing van deze lening zal, te beginnen 1 juni 1971, geschieden in 15 jaarlijkse termijnen en wel afwis selend 7 pet, 6 pet en 7 pet per jaar, zodal telkens in drie opeenvolgende jaien 20 pet van de lening wordt ge delgd. Versterkte of algehele aflos sing is niet toegestaan. De rente gaat in op 1 juni 1970, de coupons ver schijnen op 1 juni. De storting op de toegewezen schulbewijzen verhoogd met f 0,67 per f 1000,aan lopende rente zal moeten geschieden op donderdag 4 junj 1970. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1000,en 1' 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrij vingen zal kunnen geschieden tot bedragen van ten minste f 100.000, Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op dinsdag 12 mei a.s. van 9 tot 16 uur. Inschrij vingen dienen te worden ingediend door tussenkomst van een bankin stelling of commissionair in effecten. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, vermoedelijk 29 april a.s., verschij nen. Die anderen horen erbij NAALDWIJK, 26-4. In Naaldwyk reed zondagmiddag een auto komend uit de richting Wcstcrlce, rijdend op de middenbaan van een driebaans- weg, frontaal op een auto, komende Uit de richting Vlaardingcn. Van de eerste auto waren vier in- zttenden, vader (34), vrouw (30) en twee kinderen (3 en 1 jaar) op slag dolod. Het gezin is afkomstig uit Maassluis. Van de tweede wagen is de chauf feur levensgevaarlijk gewond. De drie andere inzittenden werden ook gewond. (Ingezonden). We hebben alle reden om feest te vieren. Om de hoge hoeden en de feest- petten voor de dag te halen en in cptocht door de stad trekken. Want we denken aan die dag, vijfentwintig jaar geleden, dat we bevrijd werden. Wat een woord: vrijheid! Een van die woorden die des te sterker werken als je het mist. Als je onvrij bent. En dat is nu precies de reden waarom wij straks op die vijfde mei zullen moeten denken aan hen voor wie het woord vrijheid alleen nog maar een woord is. Geen werkelijkheid. Ze zitten vast. In gevangenissen, of concentratiekampen. Of misschien is hun hele land wel één groot concentratiekamp. Misschien zijn het vluchtelingen. Of worden ze gediscrimineerd. Vanwege huidskleur. Of geloof. Of politieke opvatting. Of ze zijn onvrij, omdat onze onrechtvaardige wereldeconomie hen onvrij houdt. En wij mogen dan wel vrij zijn - zolang zoveel anderen onvrij zijn, kan ons feest nooit helemaal zonder bijsmaak zijn. Want de onvrijheid van onze medemens, van onze broeders en zusters, waar dan ook ter wereld, gaat ons aan. Juist als we feest vieren, zullen we daar aan moeten denken. En er iets aan doen. Bijvoorbeeld door het steunen van de projekten die in de aktie „Vrijheid, ook voor de ander" op deze vijfde mei negentien honderdzeventig aan ons worden voorgelegd. Steunen via giro 252424, Amsterdam. Voor kinderen in India. Voor emigrantenkinderen in Israël. Voor politieke gevangenen. Voor akties tegen rassendiscriminatie. Voor vluchtelingen. Voor de vrijheid van de ander. Die er ook bij hoort! Twee jongens gedood i»i verkeersongeluk DEN HAAG, 25-4. Een verkeers ongeluk op de' Vaillantlaan in Den Haag heeft het leven gekost aan twee omstreeks twintigjarige jon- ge"s- Inmiddels is een vijfde slachtoffer betrokken bij deze aanrijding over leden. Het is de 24-jarige mej. M. C. van der Velde uit Maassluis, die in zittende was in de uit Vlaardingcn komende auto. Zij was levensge vaarlijk gewond overgebracht naar het Holy-ziekenhuis in Vlaardingcn. De bestuurder van deze auto, de 21- jarigc O. Bonte uit Vlaardingen, is zeer zwaar gewond en twee overige inzittenden, een broer en een schoonzuster van mej. Van der Velde zijn zwaar gewond naar het Vlaar- dingse ziekenhuis overgebracht. De jongelui sloegen per fiets links af naar de Hoefkade en werden door 'n achteropkomende personen auto geschept die met hoge snelheid (ca. 80 km. per uur volgens de poli tie) dezelfde richting koos. De be stuurder van deze (lichtgekleurde) auto reed na het ongeluk door zon der zich om de jongelui te bekom meren. Achter deze personenauto kwam volgens de politie nog een tweede auto die vermoedelijk ook nog een van de jongens raakte. Ook deze automobilist reed door zonder acht te slaan op de slachtoffers. De ze werden met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal waar zij kort na aankomst overleden. Naar de identiteit van de slachtoffers en de twee doorgereden automobilisten wordt door de Haag se politie een onderzoek ingesteld. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3