HAITI PRAKTISCH VAN BUITENWERELD AFGEZONDERD Brug geopend over Brielse Maas MORBIS Zeker twintig slachtoffers in het verkeer Veel niet-studerenden in de leeftijden van 14 tot en met 17 jaar Peking-China lanceert met succes eerste aard-satelliet Franse militairen halen huisvuil op Noorse zeevaarder wil opnieuw in papyrusboot over Atlantische Oceaan De auto en de luchtverontreiniging Honger in Brazilië i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RF.DAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, (el. (01110) 2255, ia 18 00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging n« 18.00 uur (01110) 2l 58. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. Bil de Vaate, lel. (01110) 2933. Uitgave: N.V Drukkerij t h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) f 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/„ B.T.W. 27 april 1970 126ste jaargang Nr. 2Ü392 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 In dit nummer: Recreatieprojekt voor Brouwershaven Onrust in Caraïbisrh gebieil WASHINGTON, 25-4. Een dag na dc beschieting van de hoofdstad Port-au-Prince, met inbegrip van de omgeving van het paleis van presi dent Duvalier, door muiters van drie of vier schepen van de Haitiaanse kustwacht heeft het eiland zich praktisch geheel van dc buitenwe reld afgesloten. Een woordvoerder van het State Department in Was hington verklaarde zaterdag dat Amerika geen informatie bezit over de toestand op Haiti. „Het telexver- kcer met onze ambassade in Port- au-Prince ligt volledig stil", zei de woordvoerder. Onduidelijkheid bestond op dat moment ook over het lot van de muiters. De Haitiaanse ambassadeur in Washington, Arthur Bonhomme, verklaarde dat de schepen blijkbaar gevlucht waren naar Cuba of de Ba- hama-eilanden. Bonhomme had in de nacht van vrijdag op zaterdag twee maal met president Duvalier getele foneerd, waarbij de laatste er de na druk op had gelegd dat hij „de situ atie volledig onder controle had". Terwyl Bonhomme echter over muiterij op twee of drie schepen van de kustwacht sprak viel in ingelichte kringen in Washington tc beluisteren dat minstens vier of vijf schepen aan de beschieting van het presidentiële paleis hadden deelgenomen. Volgens nog onbevestigde berich- Driejarig kind vermist EINDHOVEN, 26-4. De 3-jarige Julia Dcveny uit de Aleanderstrhat in Aalst-Waalre die sinds woens dagmiddag vermist wordt is nog steeds niet gevonden. Ook zondag hebben de nasporin gen van de kikvorsmannen geen en kel resultaat gehad. Prinselijk paar bezocht Expo in Osaka OSAKA. 25-4. Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdag jl. onder grote belangstelling van het Japanse tentoonstellingspubliek en de Japanse pers, die door ongeveer veertig fotografen was vertegen woordigd, een bezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de Expo in Osaka Tijdens dit bezoek werdefu zij be geleid en voorgelicht door commis saris-generaal dr. J. M. -L. Th. Cals en de cineast Jan Vrijman, onder wiens leiding de filmpresentatie van ons land in het paviljoen tot stand kwam. Het prinselijk paar bezocht verder enige Japanse paviljoens, alsmede die van Ivoorkust. Engeland. Sowjet- Unie, Pakistan. Mexico cn België. BRIELLE. 25-4. Het lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, dr. R. Eysink. heeft de 10 miljoen gulden gekost hebbende brug over de Brielse Maas geopend, die een schakel vormt in de verbinding Maassluis-Voorne en waarvan de Calandbrug over het Calandkanaal en de Harmsenbrug over het Har- telkanaal ook een onderdeel vor men. Het veer bij Brielle kan dooi de openstelling van de brug komen te vervallen. De brug en de daarop aansluitende wegen verbindt verder de Europa weg (op Rozenburg met de Groene Kruisweg (op Voorne en Putten). v (JÖHLITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 ten in de Amerikaanse hoofdstad wordt de muiterij geleid door het hoofd van de kustwacht ovetste Oc tave Cayard. Geen marine De kustwacht van Haiti beschikt in totaal slechts over vijf schepen. Een marine bezit het land niet. Bon homme omschreef de muiterij als een deel van een „communistisch komplot" en hij voegde daar nog aan toe: „tijdens de laatste twee maan den hebben wij vele inlichtingen ontvangen, dat er op eilanden in de Caribische Zee opstanden en invasies zouden worden ontketend en dat Haiti daar ook toe zou behoren". In het verleden zijn er zoals be kend al meer pogingen ondernomen tot oproer tegen het regiem van Du valier. Een geheim bericht van de organisatie van Amerikaanse Staten zegt onder meer dat Duvalier een re giem van terreur voert en dat hij door aanslagen en andere geweld dadige acties hele families van poli tieke vijanden heeft gedood. Hoewel Duvalier eerder op de dag nog zei dat zijn verzoek om hulp aan de V.S. niet was aangewezen kon men in Washington vernemen dat Amerika de muiterij als een binnenlandse aangelegenheid van Haiti beschouwt en dat het niet bereid is aan de wens van Duvalier om militaire bijstand te voldoen. Triest weekeinde DEN HAAG. 26-4. Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde in ons land zeker 20 doden geëist, het ernstigste ongeval vond zondagmid dag plaats op de Rijksweg nr. 20 in de gemeente Naaldwijk, daarbij vie len vijf slachtoffers, een gezin van vader, moeder en twee kinderen van resp. drie en één jaar uit Maassluis, cn een jonge vrouw van 24 jaar, eveneens uit Maassluis, Twee perso nenauto's reden frontaal op elkaar cp de middenbaan van een drie- baansweg. Zaterdagmorgen vroeg, rond half drie, werden twee Haagse jongens resp. 17 en 19 jaar op een fiets ge schept door een met hoge snelheid rijdende, onder invloed verkerende automobilist. Na zijn aanhouding be kende de man zondagavond. In Oranjewoud overleden zaterdag twee meisjes uit Heerenveen van 4 en 6 jaar die plotseling de weg over staken en daarbij werden aangere den door een Franse automobilist. Zondag overleden in een zieken huis in Meppel een 68-jarige moeder en haar 42-jarige dochter, nadat hun auto in een slip was geraakt en over de kop was geslagen. Zaterdagmiddag werd een 34-ja- rige Turkse gastarbeider, die pas twee weken in Nederland was, in Loenen (gem. Apeldoorn) aangered den toen hij plotseling de weg over stak. In de nacht van vrijdag op za terdag is een 34-jarige man uit Cuijk overreden. Hij zat op de pro vinciale weg Beers-Gassel (N.B.) naast zijn fiets. In dezelfde nacht overleed in een ziekenhuis in Am sterdam een 60-jarige bromfietser die was aangereden door een wagen met Amerikaans kenteken. Zater dagochtend kwam een 17-jarige bromfietser op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Oisterwijk en Boxtel onder een trein. In de nacht van vrijdag op zater dag is een 58-jarige man uit Geleen uit een bestelauto geslingerd waar van de bestuurder onder invloed was Zaterdagavond overleed een 44-jari ge mevrouw uit Ruurlo aan de ge volgen van een ongeval op zaterdag middag in Neede. Zondagmiddag was een 66-jarige mevrouw uit Am sterdam het slachtoffer van een aan rijding. Bij een zeer gecompliceerde botsing in Rucphen, zaterdagavond, werd een 27-jarige mevrouw uit Utrecht zodanig gewond dat zij zon dagmiddag overleed. In St. Michels- gestel tenslotte is zondagavond een 59-jarige wielrijder geschept door een bij een aanrijding -betrokken personenauto. DEN HAAG, 25-4. Uit de .jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek blijkt, dat in het school jaar 1967 - '68 totaal 78.200 jongens en 162.500 meisjes in leeftijden van 14 tot en met 17 jaar geen onderwijs meer genoten. 35.700 jongens en 4.000 meisjes namen deel aan hel leerling wezen. 12.000 jongens en 16.600 meis jes volgden cursussen van het vor mingswerk. In west-Nederland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland) waren er toen 110.900 jeugdigen, die geen onderwijs kregen, in noord-Ne derland (di'ie noordelijke provincies) waren het er 24.500 in oost-Neder land (Overijssel en Gelderland) 48.900 en in zuid-Nederland (Noord- Brabant en Limburg) 56.400. In deze vier delen van ons land was het aantal meisjes, dat niet meer naar school ging, meer dan het dub bele van het aantal jongens. In ver houding namen in west-Nederland Opzienbarende gebeurtenis PEKING HONGKONG WAS HINGTON MOSKOU HAMBURG 25-4. Tot veler verrassing heeft Chi- Nieuw-China is de start geheel naar gelanceerd. Volgens het persbureau Nieuw-Shina is de start geheel naar wens verlopen en draait de kunst maan nu iedere 114 minuten een baan Gm de aarde, waarby de groot ste afstand tot die aarde 2384 km cn de kleinste 493 km bedraagt. Het to- ta'e gewicht van de kunstmaan be draagt 173 kilo. Ze zendt op een golflengte van 20.009 megacycles het lied „Het oosten is rood" uit. Radio Peking heeft de lancering een goed begin van de ontwikkeling van de Chinese ruimtevaart-techno logie genoemd, een overwinning van de gedachten van Mao Tse Toeng en een vruchtbaar resultaat van de grote proletarische culturele revo lutie. In een communiqué van Nieuw -China dat in Hongkong werd opge vangen wordt onder meer het vol gende gezegd: „Onze grote leider president Mao heeft gezegd: ook wij moeten door mensenhanden gemaak te satellieten produceren. Tijdens de triomfale mars van ons volk naar het succes in de jaren zeventig zijn wij verheugd nu reeds te kunnen aankondigen dat de oproep van Mao werkelijkheid is geworden: China heeft met succes zijn eerste kunst maan gelanceerd op 24 april 1970. Dit succes kon worden bereikt door de gedachte van de eenheid en de overwinning van het negende partijcongres hoog te houden, door vast te houden aan het principe van de onafhankelijkheid en door alleen op onszelf te rekenen, door trouw de algemene lijn van de partij te volgen die er onder meer in bestaat maximale krachtsinspanningen te leveren. De succesvolle lancering betekent een goed begin van de ont wikkeling van de Chinese ruimte vaart-technologie. Het centrale co mité van de Chinese communistische partij wenst alle arbeiders, chefs, strijders van het bevrijdingsleger, stulenten, ingenieurs en technici ge luk". Nadat de succesvolle lancering van de satelliet bekend was gewor den, viel met name in de hoofdstad Peking een explosie van vreugde waar te némen. meer jeugdigen deel aan het leer lingwezen. Relatief namen in oost en zuid-Nederland meer jeugdigen deel aan het vormingswerk. De gegevens, waaraan bovenstaan de werd ontleend, werden door staatssecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschappen verstrekt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kleisterlee. PARIJS, 25-4. In Parijs zijn vrij dag 750 militairen in actie gekomen om de enorme hoeveelheid huisvuil op te ruimen, die zich heeft opge hoopt als gevolg van een staking van het personeel van de gemeente reiniging. Het 3.800 man omvattende perso neel van deze dienst is sinds vorige week vrijdag in staking. De militairen die de steun hadden van burgervrijwilligers. slaagden er in, in één dag ongeveer 1.500 ton huisvuil weg te halen. Dit komt neer op de helft van de dagelijkse „pro- duktie" van de Parijzenaars. Als de vuilnislieden hun staking voortzet ten krijgen hun militaire „zaakwaar nemers" versterking. DEN HAAG. De politie heeft de 44-jarige Hagenaar J. B. O. zonder beroep, in zijn woning aangehouden. De man heeftbekend vorige week na een aanrijding met dodelijke afloop te zijn doorgereden. De man ver keerde, toen hij het ongeluk veroor zaakte, onder invloed van alkohol. BRUSSEL. De Brusselse studenten demonstraties tegen het Griekse ko lonelsbewind hebben tot ernstige botsingen met de politie geleid. Op de jolo: studenten en politie slaags. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RECIFE. 25-4. De gouverneurs van drie staten in het noordoosten van Brazilië, die door droogte worden geteisterd, hebben de federale auto riteiten gewezen op de mogelijkheid dat de bevolking massaal in opstand komt. In verschillende gebieden in deze staten dwalen groepen mensen rond op zoek naar voedsel. Te Mossoro jn de staat Rio Grande do Norte hebben rond 800 mensen de markt bestormd en binnen enkele yninuten de aanwezige voorraad levensmid delen letterlijk verslonden. UTRECHT, 25-4. „Met het invoe ren van de zg. naverbrandingsmotor in auto's zouden wij slechts een mar ginale verbetering aanbrengen in het probleem van de luchtverontreini ging. Een verbetering bovendien, die door de grote toeneming van auto's binnen tien jaar weer te niet zal worden gedaanaldus prof. ir. E. Asmussen in Utrecht. Prof. Asmus- sen, directeur van de stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid. zei dit tijdens een lezing in het kader van studium generale De toestand op Trinidad PORT OF SPAIN. 26-4. De rege ring van Trinidad en Tobago heeft aangekondigd dat maandag een uit drie man bestaande legercommissie een onderzoek gaat instellen naar de uiterij van vorige week. Deze op standige actie ontstond in een ka zerne in Teteron Bay, op 20 km van de hoofstad, Port of Spain, nadat daar leden van de Black Power-be- weging bij demonstraties tegen de regering tot gewelddaden waren overgegaan. van de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij zei ook n^et te begrijpen, dat de Nederlandse regering door het hef fen van extra-wegenbelasting het gebruik op grotere schaal van de gas motor tegengaat terwijl juist door een dergelijke motor de luchtveront reiniging tienmaal zo gering zou worden. Wat betreft de veiligheid van de auto. zei prof. Asmussen dat deze helaas nog steeds wordt opge offerd aan het comfort van de wa gen. Voorwaardelijke schorsing studenten TILBURG, 25-4,De dertien Til- burgse studenten die vrijdag 17 april de werkkamer van prof. dr. R. A. de Moor bezetten, zijn voorwaar delijk geschorst. Als ze voor 1 ja nuari 1971 opnieuw meedoen aan het bezetten van kamers of andere ruimten en lokalen van de katholie ke hogeschool, zal hun voor twee maanden de toegang tot de hoge school worden ontzegd. Dat heeft hct#senaatsbestuur de-studenten, on der wie twee dames, schriftelijk individueel meegedeeld. SAFI (MAROKKO) 25-4. De be kende Noorse zeevaarder Thor Hcy- crdahl wil opnieuw in een papyrus boot dc Atlantische Oceaan overste ken in de richting Afrika-Amerika. Vorig jaar moest hij zijn poging na 60 dagen varen met de „Ra" opgeven Op het ogenblik bouwt Heyerdahl in de Marokkaanse stad Safi een nieu we boot, die een exacte nabootsing moet worden van de schepen van het oude Egypte. Heyerdahl wil bewijzen dat de Phoeniciërs, gebruik makend van gunstige stromingen, de Atlanti sche Oceaan zijn overgestoken en zich in Latijns-Amerika vestigdenl waar zij invloed hebben uitgeoefend op de Indiaanse beschaving. Boni voor liet Witte Huis SEATTLE. 25-4. Dc Amerikaanse geheime dienst heeft vrijdagavond onthuld dat een uit Seattle afkom stige bom in een postpakket geadres seerd aan het Witte Huis, tijdig is ontdekt en onschadelijk gemaakt. Datzelfde gebeurde met een bom. die bestemd was voor hot centrale bureau voor de dienstplicht. De bom voor president Nixon was ontdekt tijdens een fluorescopisch onderzoek, waaraan alle aan het Witte Huis ge adresseerde pakjes worden onder worpen. Er was daarop snel alarm geslagen, waarna ook de tweede bom kon worden achterhaald. Op donderdag 30 april a.s. (Ko ninginnedag) zal de Zierik- zeesche Nieuwsbode niet ver schijnen. In plaats hiervan wordt op woensdag 29 april wel een courant uitgegeven. Advertenties voor dit nummer dienen uitcrlylc dinsdag 28 april 's morgens half twaalf in ons bezit te zijn. DE DIRECTIE Roken is geld verstoken'. (I WA7 UOT PEr Hij wil de tocht ondernemen met dezelfde bemanning als vorig jaar: een Amerikaanse navigator, een Ita- - liaanse filmer, een Russische arts, 'n Egyptische duiker, een inwoner van Tsjaad, die specialist in papyrusbo- ten is en een Japanner. De vertrekdatum is nog niet be kend, maar rekening houdend met weersomstandigheden en gunstige stromingen zal de afvaart waar schijnlijk in mei plaatsvinden. BONN. De Wcstduitse bondskan selier, Willy Brandt, heeft „in zyn hoedanigheid van voorzitter van dc Wcstduitse Socialistische Party" een brief gezonden aan dc eerste secre taris van het Centraal Comité van dc Poolse verenigde arbeidsparty, La- dislaw Gomulka. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk nachtvorst Vannacht opklaringen met plaatse lijk nachtvorst; morgen overdag half tot zwaar bewolkt piet enkele buien: matige tot krachtige wind tussen west en noord; aanhoudend koud. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tol 8. Min.-temperaturen: 1 tol 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 28 april. Zon op 5.17, onder 19.59. Maan op 2.43. onder 10.35. Laatste kwartier: 28 april te 18.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 april 7.47 v.m. 20.14 n.m. BROUWERSHAVEN 28 april 7.37'v.m. 20.13 n.m. Doodtij: 1 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende hel weekeinde trok een depressie van Engeland naar zuid Noorwegen. Een trogvor- mige uitloper hiervan passeerde ons land zondag omstreeks het middag uur .waarna de wind mede onder de -aanwezigheid van een krachtig ho- gedrukgebied op de oceaan naar het noordwesten draaide. Hiermede werd koude en onstabiele lucht van de Noordzee naar ons land gevoerd, waarbij tijdens opklaringen in dc afgelopen nacht op het vliegveld Eelde de temperatuur tol 1 graad daalde. Inmiddels is de depressie bo ven de Oostzee en noordwest Rus land aangekomen, terwijl tegelijker tijd de koude lucht tot zuid- en oost Europa is doorgedrongen. Dinsdag zal het weer in ons land opnieuw bepaald worden door een depressie, die van het Groenland plateau naar IJsland is getrokken en vervolgens zich via Schotland naai^ onze omge ving zal verplaatsen. Deze storing wordt in dc komende avond en nacht voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, waarbij dc kans op nachtvorst zeer groot is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1