W Moeders tweede leven Bolletje DOORGAAN MET MAANREIZEN OM GELD VERLEGEN? ga meluw tijd mee-ga naardenmb! Van de boekenplank BLOEDBAD IN SLEESWIJKS DORP ARAM EN DE BROEDERS DER KUST ZIEKIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 24 april I27U Nr. 2U3D1 V.V.VIIuaiiiste(le-Bui'"li HAAMSTKDK/BURGIl, 21-1. Op de jongste i^efgadering van V.V.V. Haamstede/Bttrgh zijn nog verschil lende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Het bestuur heeft een aantal eve nementen in voorbereiding. Daarbij zit o.a. een optreden van de Amster damse Politie Kapel, lampion-op tocht met twee muziekkorpsen, (lam pions gratis door de Middenstand), camping - voetbal competitie (alleen voor campings die lid van V.V.V. zijn), skeltei wedstrijden op het vlieg veld, expositie planten en vogels in oude school Noordstraat, excursies Domeinen en wielerronde. De auto rally voor de burgerij is vastgesteld op 12 mei a.s. Uitvoerig is verder gesproken over de classificatie der te verhuren huis jes een onderwerp waarop vorig jaar de heer W. Bakker strandde. De heer BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Psychologen kunnen hun hurt op halen aan nabeschouwingen over cl'e toch nog gelukkig verlopen onge- lukstochl van de Apollo 13. Zolang alles ging zoals gebruikelijk is ge worden, was de belangstelling mi niem. Maar zodra het gevaar beseft uierd dat de drie astronauten wel eens fataal verongelukken konden, was er opeens grote aandacht - ove rigens ook maar weer zolang tot ook dit routine werd. De miljoenen kijkers naar het tv- scherm ongeveer in de rol van de geestdriftige bezetters van de stoe len vlak langs de boksring De behoefte om te bewonderen werd even bevredigd door de kalme wijze waarop Lovell, Haise en Swi- gert reageerden. Hoewel ivellicht een nog grotere prestatie werd geleverd door de anonieme mannen in Hous ton die als meesters over de inge wikkeldste rekenapparatuur de aan wijzingen gaven waardoor de Apol lo 13 toch nog op aarde terugkeerde. Discussies Dat aan de ruimtevaart geweldi ge risico's kleven was van stonde uan bekend en het is ietewat hypo criet om juist naar aanleiding van deze maar net voorkomen rump de discussie weer op gang te brengen of men er wel mee door moet gaan. Een simpele berekening toont aan dat als men zelfs het onehoord hoge percentage van 99.90 pct. betrouw baarheid kan garanderen van de twee miljoen onderdelen er per tocht toch altijd een tweeduizend kunnen bezwijken: vroeger of later moest een ongeluk gebeuren. De vraag is alleen of het dit waard is. En daarom herleven de discussies die al bij het begin van het maan- reisprogramma zijn verzand in een massa woorden. De geboorte van het Apolloprogramma is zuiver politiek geweest: de Ver. Staten hadden een psychologische prestatie nodig om te bekomen van een paar gevoelige schokken, zoals de eerste tocht van een ruimtevaarder die de Rus Gaga rin was en de nederlaag in de Var kensbaai op Cuba. Sindsdien is de Amerikaanse superioriteit op ruim- tevaurlgebied duidelijk bewezen - wie nog twijfelde moet na dit avon tuur van de Apollo 13 wel bekeerd zijn. En prompt zijn allerlei redenen van andere aard aangevoerd om als het ware het voortzetten pan de maanreizen te rechtvaardigen. Motto De luatste reis werd ondernomen onder het motto: wetenschap. Een 'ietewat aanvechtbaar motto, want zo grote vruchten voor de wetenschap hebben de expedities niet opgele verd. En wellicht zullen ze dat ook nooit, tenzij voor de zuivere weten schap, zoals de sterrenkunde, maar daarvoor hoeven niet zozeer mensen de ruimte in dan wel telescopen en dergelijke. Herleefd is ook de discussie of het geld er wel aan besteed mag wor den, nu voor de sanering van de steden, de strijd tegen de luchtver vuiling, de opheffing van de schrij nendste armoede in de Ver. Staten zelf veel geld nodig is. Waarbij men dan vergeet dat Apollo op dit mo ment minder kost per jaar dan de Amerikanen besteden alleen aan hei opsieren van hun auto's. Een goede verklaring waarom men zo nodig naar de maan moet reizen is eigenlgk nooit gegeven, maar wel licht dat astronaut Armstrong er in dertijd het dichtste bij kwam toen hij opmerkte dat hij en zijn collega's hel deden net zoals een zalm tegen de stroom opzwemt. Het is gewoon iets menselijks om uitdagingen dat iets niet gedaan kan worden grif aan te nemen en te bewijzen dat het wel kan. Dat is ook de basis van iedere vooruitgang:- iets durven. En als symbool daarvan - wellicht ook als voorbeeld voor de politici die op de aardbodem blijven - is het Apollo- program waarschijnlijk meer waard dan in dollars valt te berekenen. Advertentie Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om maar een bedrag te noemen: ƒ5000,- kunt u aflossen in 24 x 238,09. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB-kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! J. de Reegt zei dat van hogerhand, (A.N.W.B.. N.K.T.B. en Rekron) aan een gezamenlijke opbouw hiervan beginnen, zodat het een nationaal beg! ip gaat worden. Binnen vier we ken is hier meer over bekend. De heer De Regt zei nog dat, willen we sterk op de markt van het toe risme blijven, een samenbundeling meer financiële mogelijkheden biedt. Wethouder V. d. Klooster atten deerde er op dat hij hier al jaren over gesproken heeft. Een plaatselij ke classificatie door de V.V.V. in sa menwerking met het gemeentebe stuur moet mogelijk zijn want alle recreanten hameren steeds meer op een goede accomodatie. De voorzitter wees er wel op dat het een beknotting der vrijheid gaat betekenen. „Hoeft niet" zei de wet houder, „als ze maar een dak boven het hoofd hebben en de zaak zui ver en schoon is. De leunstoel in de slaapkamer, zoals de A.N.W.B. voor schrijft, hoeft er voor mij niet bij". De heer C. v. d. Klooster sr. zag moeilijkheden met de appartemen ten der niet-leden, hetgeen ook de voorzitter beaamde. Dc rondvraag Bij de rondvraag werd een groot aantal vragen gesteld. Wethouder V. d. Klooster, (in het persoonlijke vlak spiekend) kwam nog eens terug iop de samenvoeging der V.V.V.'s zo als op Texel. Dr. v. Zuylen zei dat Texel niet te vergelijken is met Schouwen-Duiveland, Texel heeft maar één toegangsweg, Schouwen- Duiveland drie. De wethouder „dan niet". De heer C. v. d. Klooster sr. vroeg naar een goed aanduidingsbord voor het verkeer naar het nieuwe post kantoor naar de bouwbedrijven die nog geen lid zijn en waarom de leden alhier geen folder hebben gekregen zoals elders. Daar het antwoord van de voorzitter hem niet tevreden stelde merkte de heer V. d. Klooster op: „U is rijk aan woorden, doch ik zie liever daden". Dr. v. Zuylen:,, Als u wilt stel ik met de najaarsverga dering mijn funktie ter beschikking". De heer Lysen suste de gemoederen snel en er werd zand over de zaak gestrooid. De P. Slager wilde wat banken rond de vuurtoren hetgeen bezien zul worden. Opnieuw ageerde de heer J. Geleijnse sr. tegen de Streek- V.V.V. en wilde per 1 oktober het lidmaatschap opzeggen, doch de voorzitter meende dat er nog ge meentelijke subsidiés aan vast zitten, die node gemist kunnen worden. Tot slot merkte de heer L. C. Hooger- huis op dat de samenwerking met Renesse tot nu toe perfect is. Kind krijgt „de pil" LONDEN, 22^-4. Een Engelse vrou welijke arts heeft haar tweejarig dochtertje de pil toegediend om te bewijzen dat de pil onschadelijk is. De arts, Caroline Days, heeft ver klaard, dat zij haar kind voor het eerst de pil gaf toen het nog geen jaar oud was. Het kind heeft er nu „tien a twaalf' 'gehad. Zeeliengelen op kabel jauw-zeèbaars- liarder-geep-lniai Een uniek boek, waarin 10 jaar experimenteel vissen van Wadden tct Zeeuwse stromen, op kabel ja uw- ?ecbaars-harder-geep en haai wordt behandeld, L. J. Veen's uitgevers- maatchappij N.V. Amsterdam, ver schenen. Het boek geschreven door Uvee ervaren specialisten I. Garaij en C. v. Heugten, geeft de zeehengelaars een uitgebreide voorlichting over de manier van vissen en de goede vis- plaatsen van de bovengenoemde vis soorten. Ruime aandacht is geschon ken aan de zeebaars die de laatste jaren, o.a. op de Oosterschelde, steeds meer gevangen wordt. Een bijzonderheid isook de manier om op harder te vissen. Deze vissoort, die in de zomer veelvuldig langs de kust van Schouwen-Duiveland voor komt, was tot heden toe zeer moei lijk te vangen. Dit voor de zeehengelaars zeer waardevolle boek, is tegen een prijs a f 9,90 verkrijgbaar in de boekhan del en bij de hengelsportwinkelier. Voor de hengelaars met een visboot bevat dit boek vele goede tips over het veilig vissen op zee. KIEL, 23-4. In dc plaats Falirdorf bij Sleeswijk in West-Duitsland z\jn in een woning de lyken van negen personen gevonden. Volgens de poli tie zou de 44-jarige Harry Kezinsky zijn 40-jarige vrouw en zeven van zijn kinderen in de leeftijd van vier tot zestien jaar hebben doodgescho? ten en daarna zelfmoord hebben ge pleegd. Waarschijnlijk was het bloedbad al in het afgelopen weekeinde aan gericht. Kezinsky, die tot voor kort PRETORIA. Mevrouw Helen Suz- man van de progressieve partij, de solo-kampioene in het parlement voor gelijke rechten van de niet- blanke bevolking in Zuid-Afrika, is met een drievoudige meerderheid herkozen. In het kiesdistrict Houxh- ton (Johannesburg) versloeg zij met 2049 stemmen haar tegenstander van de Verenigde partij. De verkiezingen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 23-4. Uit de eerste uitslagen van de woensdag in Zuid-Afrika gehouden algemene verkiezingen blijkt, dat de nationa listische partij van premier John Vorster een verpletterende nederlaag heeft toegebracht aan de rechter vleugel van zijn partij, de vorig jaar 'gevormde „Herstigte Nasionale Par ty" van Albert Hertzog. Veel van de HNP-kandidaten hebben het moeten afleggen tegen de nationalistische tegenstanders. als ambtenaar werkzaam was, had te voren laten weten, dat zijn kinde ren met oog op een dringende reis maandag niet op school zouden kun nen komen. Toen de kinderen ook dinsdag en woensdag niet versche nen stelde het hoofd van de school een onderzoek in. In de woning werd de verlamde moeder van mevrouw Kezinsky aan getroffen, die door gebrek aan ver zorging" zo verzwakt was dat zij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Mogelijk is het drama veroorzaakt door financiële moeilijkheden. AMSTERDAM. - De Amsterdamse politie heeft bij een routinecontrole in een woning in de warme buurt" een tas met een interessante collectie vuurwapens in beslag genomen. Op cle foto de collectie op het bureau V/armoesstraat. HEEMSTEDE. De 43-jarige recep tionist J. F. Coppens uit Heemstede is bij het oversteken van de Heren weg nabij de Prinsenlaan in zijn woonplaats geschept door een vrachtauto, bestuurd door een 27- jarige chauffeur uil Sassenheim. De man was op slag dood. De heer Cop pens stak met zijn bromfiets tussen een file auto's door de weg over om het rijwielpad naar Eennebroek te bereiken. Advertentie l i *pndst°n<* <i® vln(9eU ot*®6 Y.0^1® FEUILLETON •„Ik snap niet, wat jij altijd met Lettie hebt! Het kind is zo gezegge- lijk en gemakkelijk als het maar mogelijk is. Ik heb nooit last met haar". Ze knikte. „En ik altijd. Dat komt omdat wij samen niet één lijn trek ken ten opzichte van haar opvoeding. Wat ik zwart noem, noem jij wit. En omgekeerd. Als ik zeg: Lettie, dat mag je niet doen, ga jij er tegen in en zegt verontwaardigd: Waarom niet? Wat steekt daar nu voor kwaad in? En zo voort. Daar profi teert het kind van". Hij zuchtte. „Maar goed, dat we niet meer kinderen hebben. Jij bent helemaal niet geschikt om kinderen op te voeden". „O nee? En Simon dan? Heb je 17. Seewart de Handelaar troonde Aram en zijn vrienden met verbijsterende geest drift mee naar binnen zodra hij vernomen had dat zij een schip wilden huren. „Waartoe?" riep hij uit. terwijl hij een exquise maaltijd voor hen liet aanrichten, „zoudt gij verder zoeken, mijn vrienden. Het is nu te laat, maar morgen zal ik U een schip tonen dat U met blijdschap en geestdrift zal vervullen. En de prijs is be lachelijk laag!" Het kan zijn dat dc waardige handelaar de waarheid sprak en werkelijk van plan was slechts een eerlijke zaak af ie hande len. Doch Aram had een vaag, onberede- neerbaar gevoel van wantrouwen jegens hem. En vermoedelijk zou dat wantrouwen, snel gegroeid zijn indien hij had kunnen zien hoe Seewart de Handelaar later, toen zijn gasten zich reeds lang te rust hadden begeven, behoedzaam z'n woning verliet en zich door de donkere straten der stad haastte. Ilij begaf zich naar dc beruchte buurt om de haven, waar slechts gespuis en kwaadwillige elementen zich ophielden. Blijkbaar kende hij de weg hier uitstekend, want zonder aarzelen begaf hij zich naar een zeer slecht bekend staande herberg, en tegen de gluiperige waard, die op zijn kloppen antwoordde, sprak hij zalvend: „Goedenavond, brave vriend. Als ik mij niet vergis heeft mijn broeder Seewart cle Schuimer hier onderdak gevonden, niet- ooit last van hem?" „Dat is toch geen vergelijking?" riep hij laatdunkend uit. „Er zit voor geen cent leven in die jongen. In te genstelling tot Lettie, die één en al aktiviteit is. Bovendien gezegend met een uitzonderlijk gaaf verstand. Wal er van die jongen terecht moet komen, weet ik niet. maar ik vrees het ergste". „Maak je daarover maar geen zorgen, meneer m'n gemaal, want dat zal best meevallen. Hij kan gewoon meekomen op school. Tot nog toe geen enkele onvoldoende". „Laten we er maar over zwijgen, want op dit punt worden we het nooit eens". 12. September 1953 ging Lettie de Vorn naar de .Uloschool. Met een prachtig eindrapport van de lagere school, die ze in vijf jaar had door lopen. Het meisje was toen ruim elf jaar en de jongste van haar klasge noten. Bram de Vorn liep trots als een pauw door zijn huis ,tien keer op een dag verklarend, dat zijn dochter een grote toekomst tegemoet ging. Dat zeiden ze yroeger van mij ook. dacht Willemien. En tot hoever heb ik het gebracht? Tot een huwelijk met een fabrikant, welk huwelijk al sinds een jaar of twee in het slob zit. Als die lamme oorlog er niet tussen was gekomen, zou ik nu mis schien een der meest bekende mode ontwerpsters zijn geweest, veel geld verdienende en bezitster van een mooi huis in de omgeving van Pa lijs. Inplaats daarvan slijt ik mijn dagen in een oud herenhuis met een man die alleen maar belangstelling heeft voor zijn speelgoedfabriekje en zijn dochter. En zich af en toe rea liseert. dal hij in het bezit is van een vrouw, waarmee hij zich van tijd lot tijd kan amuseren. En.... nu ja ook nog een zoon. De verwijdering tussen moeder en dochter hield gelijke tred met de ont wikkeling van hel meisje. Ze had nu haar tweede nieuwe fiets, maar als het slecht weer was, stuurde Bram een chauffeur met de wagen naar 4, door Henk van Heeswijk de school om Lettie tc halen. Dat een twintig minuten fietsen in weer en wind, mits goed ingepakt, hele maal niet erg was voor een gezond kind, kon er bij Bram niet in. Van daar, dat Lettie zich geleidelijk aan ontpopte als een kasplantje en een kruidjeroermeniet. Omdat ze nu stu deren moest, was een der kleine bo venvertrekken ingericht als studeer kamer. Vader en dochter waren sa men naar de stad geweest om de be nodigde meubels te kopen. Willemien had aangeboden ook mee te gaan. doch Lettie verklaarde rustig, dat zulks niet nodig was. „U hebt alleen maar verstand van jurken", was haar conclusie. Waarop Bram het uitschaterde en helemaal niet inzag, dat deze uitdrukking denigrerend en beledigend was. Toen Willemien hem daarop opmerkzaam maakte, haalde hij enkel zijn schouders op. „Dat komt, omdat jij geen gevoel voor humor hebt. Zo moet je hel bekij ken. Wat is dat kind anders gevat, hè?" De derde dag. nadat Lettie haar studeerkamer had betrokken, ont stond al een conflict. Willemien wilde er haar opmerkzaam op ma ken, dat ze nog moest baden. Dus betrad ze liet vertrek, waar Leltic languit op een rustbank lag le lezen. Het kind kwam overeind, haar moeder boos aankijkend. „Had u niet kunnen kloppen? Ik kon me wel aan het verkleden zijn". „Nou. en?" „Daar houd ik niet van. Anders draai ik voortaan de sleutel om". „Stel je niet zo aan. Leg dat boek maar weg. Naar de badkamer. Af mars". „O. ik baad wel na hel eten". „Nee. dat doe je nu. Terstond. Is dat duidelijk?" Lettie keek haar moeder enige ogenblikken aan. Daarna liep ze naar dc kast om dc nodige kleding stukken le pakken. Willemien keek nog even toe, waarna ze het vertrek verliet. Ik bewonder m'n eigen zelf beheersing, zei ze tot zichzelf. Hoe wel dat kind het bloed onder je na gels vandaan haalt. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9