159 29 WELVAART, WELZIJN, NIETZIJN Ds J. Karens nam afscheid van Ger. Gemeente te Nieuvverkerk Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65r kaart yjmtïïïïi rnu5S Tarwi-rog roggebrood fck,K Bolletje^ lINlBili, fimCjepïoeveft/f jÊÊmÊÊ cle candy drop SMIILEGANGE ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 april 1970 Nr. 20391 NIEUWEKKEKK. 22-4. In een bij zonder goed gevulde kerk, nain woensdagavond ds. J. Karens af scheid van de Gereformeerde Ge meente van Nieuwerkerk, die hij ruim zes en een half jaar heeft ge diend. Na het zijgen van Psalm 89:1 las voorlezer/di)aken de heer X». Braam Handelingen 20:17-29 voo\\ Hierna ging ds. Karens voor in gebed Naar aanleiding van Mattheus 28 20 „En zie, Ik ben met u lieden, al de dagen tot de voleinding der wereld", hield ds. Karens zijn af scheidspreek, en legde er bijzonder het accent op de God van Jacob, die er altijd geweest is en blijft. Ds. Ka rens memoreerde dat een „jawoord" veel in beweging kan brengen, „na ruim zes en een half jaar moet ik dan van Nieuwerkerk vertrekken'. Al mijn arbeid is op een zeer gebrek kige manier verricht, en in alle zwakheid. Wie zou nu op dit ogen blik durven zeggen „ik heb me vrij gemaakt van Uw bloed?" en dat slechts na zes en een half jaar. Slechts de Zoon heeft dit mogen zeggen. Op deze avond blijft voor ons niets anders over dan te leren verstaan dat Zijn Naam eeuwig eer moet ontvangen'. Ds. Karens gaf de voor hem ach terblijvende gemeente een troostvol le toezegging en predikte over: a.) wat er via die toezegging gezegd wordt; b.) aan wie wordt toegezegd; c.) en wat er toegezegd wordt. De predikant sprak over onrustvolle tij den, waarin, wat de Here te zeggen heeft, teveel wordt verzwegen. Hij vroeg om een „Zend Heer Uw Licht en Waarheid neder", en stelde voorts de vraag of men al een „ander mens" is geworden. „We zitten teveel in het historiale zadel en denken zomaar binnen té mogen gaan. Ik wens u toe, dat uw ogen de zalf van node hebben", al dus de predikant. In de preek werd een tussenzang gezongen, Psalm 72 11, „Heerlijk worde geloofd Zijn Name". Dankwoorden Ds. Karens dankte de afgevaardig den van de Synode „Zuid" voor de goede samenwerking en de onder vonden liefde, de plaatselijke kerken, die hij toewenste „al wat van node is". Een speciaal woord van vriend schap tot oud-collega, ds. M, G. Wes terhof, emeritus van de Nederlandse Hervormde Kerk alhier. Voorts de afgevaardigden van de Classis Tho- len en zijn eigen gemeente van Nieu werkerk, voor het zoveel ondervon den medeleven en de vele attenties tijdens zijn verblijf hier ter plaatse. Vervolgens de kerkeraad van zijn gemeente. De verenigingen, commis sies en catechesanten betrok ds. Ka rens in zijn dankwoord, eveneens de kosters en de organisten, de burge- lijke overheid, de oud-burgemeester, de heer A. A. van Eeten, die ter ge legenheid van dit afscheid ook aan wezig was, de politie, die het extra druk had met het verkeer voor de kerk en de pers. Voorts de Christe lijke School en de Christelijke Huis houdschool waar hij bij de laatste als godsdienstleraar heeft mogen wer ken. Verschillende sprekers Vervolgens kwamen de sprekers aan de beurt. Ds. A. Zijderveld uit Middelburg, sprak namens de Clas sis Tholen en de Synode „Zuid" en namens de overige predikanten. Bur gemeester J. D. de Kam van Duive- land wenste het predikantengezin een goede tijd toe, met bovenal Gods zegen. Ouderling van de Christelijke Gereformeerde Kerk alhier, de heer Inschrijving 8.000ste student V.U. AMSTERDAM, 23-4. In de loop van de maand maart is aan de Vrije Universiteit de 8000ste student in dit studiejaar ingeschreven. Het is de 23-jarige Tsjechische student La- dislav Vasak, die bij de V.U. geolo gie studeert. Hij ontving via het University Assistance Fund (U.A.F.) een rijksstudietoelage om zijn studie te bekostigen. De heer Vasak is drie jaar geleden in zijn geboorteland begonnen met de studie in de geologie: hij zet deze studie hier voort. De klad zit in de eierprijzen BOEKEN EN BROCHURES 1970 moet het Europese Natuur beschermingsjaar worden. In het kader hiervan heeft de werkgroep publiciteit van het comité ter voor bereiding van dat jaar, een brochure uitgegeven, die de titel kreeg „Wel vaart, Welzyn, Nietzjjn" en handelt over de toenemende verontreiniging van ons leefmilieu. De tekst is gro tendeels van Kees Stip. Welvaart, Welzijn, Nietzijn zegt over de natuurbescherming: Natuur bescherming is bescherming van de mens die als overwinnaar van de zijn onze eerste levensbehoeften. Be reikt de verontreiniging daarvan een kritiek punt dan komen we in grote moeilijkheden. Student verdronken MUIDEN. 22-4. Woensdagmiddag zijn vijf Delftse studenten met een tjalk de haven van Muiden uitge varen. Zij zouden voor een boten verhuurder uit Muiden, die zij goed kenden, met het bootje naar Fries land gaan via Enkhuizen en Stavo ren, om daar een bommast op de boot te laten zetten. Nauwelijks bui ten de haven, kregen zij averij, waarbij een der studenten, de 22- jarige P. Hesselink uit Arnhem, overboord sloeg. Zij konden hun vriend niet meer terugvinden en zijn weer in de haven van Muiden teruggekeerd om hulp te halen. De rijkspolitie van M.uiden heeft toen direct een onderzoek ingesteld en de hele omgeving afgezocht, omdat men de mogelijkheid niet uitgesloten achtte, dat de jongen nog was weg gezwommen. Maar m enheeft nie mand kunn envinden, zodat aange nomen wordt dat de student ver dronken is. natuur zichzelf ten- gronde dreigt te richten. En verder: Lucht en water Advertentie Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9,12,13, 20, 21, 23, 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-maandskaart f 20.-» echtpaar f30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f 75.- voordelig uit met NS D. van"^ijke sprak namens de plaat selijke kerken. Tot slot sprak de heer S. van Klinken, namens ge meente en kerkeraad warme woor den van dankbaarheid tot»de schei dende predikant en diens' gezin. In zijn toespraak hoopte hij op een gro te groei van het zaad dat ds. Karens in dit korte tijdsbestek mocht uit strooien. Hij liet de predikant voorts nog Psalm 134 3 toezingen. Vele be langstellenden waren bij de dienst aanwezig. tandpasta Behoud van Uw tanden In de meeste grote Italiaanse ste den zijn donderdag chaotische toe standen ontstaan als gevolg van een staking van 600.000 leden van het gemeentepersoneel in het gehele land. Advertentie V ct. grootpak ct.enkelpak vacuum verpakt! BARNEVELD, 23-4. De prijzen van de eieren hebben donderdag op de Barneveldse markt een dieptepunt bereikt. Zelfs de fcware eieren van 65 gram bleven beneden de 10 cent per stuk. Volgens de officiële Barne veldse marktnotering is dat jaren niet meer voorgekomen. Al enkele weken klagen de pluimveehouders steen en been over de voor hen mi serabele prijzen die belangrijk onder de kostprijs van het ei liggen. De vele eieren die de laatste weken op de markt zijn, zijn volgens insiders verantwoordelijk voor de prijsont wikkeling. Over de industrie staat er: De in dustrie waai-op onze welvaart berust tast ons welzijn aan en dreigt het om te zetten in een onwelzijn met dode lijke gevolgen. Er wordt ook nog ge sproken over de Silent Spring „Waarin niet de bloesems, maar dé bladeren zullen vallen". We kunnen inderdaad op de maan ook leven, maar of dat nu zo leuk is betwijfelt de schrijver, en terecht! Hij conclu deert: als wij doorgaan met de na tuur te vermoorden zal er niets meer bloeien of piepen. Ook wij niet. Aktiviteiten Tenslotte nog een beknopt over zicht van de aktiviteiten die met het oog op N 70 in de loop van dit jaar zullen plaats vinden. Omstreeks half mei zal een speciale natuurboeken- week worden georganiseerd, waarin de boekhandel de aandacht zal ves tigen op boeken over natuurbehoud en milieubescherming. Bovendien ligt het in de bedoeling, degene, die in die week een- bepaald bedrag aan boeken koopt, een boek cadeau te doen, waarin een groot aantal des kundigen het probleem van de bescherming belichten. Verder zal er op onderwijsgebied' heel wat gaan gebeuren (vouwbladen voor kleu ters), en zullen er voordrachten ge houden worden voor universiteiten en hogescholen. Omzet Gasunie steeg tot een miljard gulden GRONINGEN, 24-4. De sterk stij- gende lijn in de gasafzet heeft zich ook in 1969 voortgezet, zegt het jaar verslag van de N.V. Nederlandse Gasunie. De afzet van gas nam te genover 1968 met 56 pet. toe. De to tale omzet (f 692 min. in 1968) steeg in 1969 tot f 1 miljard. De investe ringen in het hoofdtransport belie pen circa f 140 min. De aanleg van de regionale en aansluitleidingen vergde ongeveer f 80 min. Ter dek king van kapitaalbehoeften werden leningen aangegaan ad f 370 min. De winst beliep f 42,4 min. (v.j. f 53,2 miljoen). Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een ziiigertje een bijtertje een zoetertje een zoldertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus alles? Ja, 't is een lekkertje! WARSCHAU. De secretaris van de missiecongregatie („Propaganda de fide"), aartsbisschop Sergio Pig- nedoli, is Voor een kort bezoek aan Polen in Warschau aangekomen. TRINIDAD. Een beeld van de brand die uitbrak in een regeringsgebouw Ï7i Port of Spain, Trinidad. In de straten werd geschoten en gevochten. De politie zou tweemaal het vuur hebben geopend op groepen onrust stokers. Gezellige onder jurkjes Natuurlijk. Het domein voor de vrouw Een idyllisch voor-oorlogs plaatje van een brokje Ring te Noordgouwe, uitmondend op de straatweg naar Zon n ema ire. Uitvaren haringvloot op maandag 25 mei a.s. DEN HAAG. 23-4. Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft donderdag de datum van uitvaren van de haring vloot vastgesteld op maandag 25 mei a.s., met dien verstande dat niet voor 7 uur op die datum mag worden uit gevaren. Van 25 april af zal geen gezouten of diepgevroren haring meer mogen worden aangevoerd. Als eei'ste verkoopdatum van de Hol landse Nieuwe werd vastgesteld 28 mei om 0.00 uur. De regeling van het uitvaren in groepen, zoals die in de voorgaande jaren gold, vervalt, zodat alle schepen op genoemde da tum zullen mogen uitvai-en. De puzzel van vorige week - ken nelijk een van middelzwaar „kali ber" trok weer heel wat belangstel ling, zodat de inzendingen tot op het laatst bleven binnenstromen. De eerste prijs is bestemd voor: De heer A. C. v. d. Eyk Govert Flinckstraat 3 APELDOORN De tweede prijs gaat naar: De heer W. Bom St. Domusstraat 89 Z1ERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. kaalkop; 6. rotting; 12. boer; 14. pair; 15. eb; 17. klik spaan; 20. la; 21. leb; 23. portaal; 24. set; 25. gram; 27. spie; 28. Annam 29. lid; 31. steel; 32. ka; 33. eikel; 35. e.k.; 36. absint; 37. Beerta; 39. R.K.; 40. telex; 42. ia; 44. opeen; 46. rit; 47. sekte; 49. trui; 52. leer; 53. hek; 54. leef net; 58. lek; 59. ui; 60. zeil jacht; 62. nr.; 63. koen; 64. ceel66. swagger; 67. toelast. Verticaal: 1. keelgat; 2. a.b.; 3. lok; 4. kelp; 5. Orion; 7. opaal; 8. taal; 9 .tin; 10. Ir.; 11. gaalels; 13. estrik; 16. Bern; 18. Kr; 19. p.a.; 20. Leie; 22. bankbreuk; 24. spektakel; 26. maaskei; 27. steriel; 29. liter; 30. de bet; 33. ent; 34. Lex; 38. pothuis; 41. liefje; 43. kerkrat; 45. prei; 48. teen; 50. Seine; 51. pecco; 54. leeg; 55. el; 56. na; 57. thee; 60. zog; 61. tel; 63. ka; 65. la. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vogel; 7. beroeps werkzaamheid v.e. dokter; 13. onzin, nonsens; 14. verworpeling (figuurlijk) 15. algemene voorschriften (afk.); 17. deel v.e. boom; 19 .tuimeling; 20. Ned. Spoorwegen (afk.); 21. duin vallei; 23. op hetzelfde tijdstip; 26. vochtig; 27. onduidelijk; 29. plaats in \t Gooi; 30. afgestoken stuk gras; 31. muziekinstrument; 33. niet be vestigd; 34. gevleugeld dier; 35. plaats op de Veluwe; 36. eminentie (afk.); 38. chemisch symbool; 39. vlaktemaat; 40. duivenhok; 41. tropi sche vleermuis; 44. Roemeense munt 45. soortelijk gewicht (afk.); 46. kort muziekstuk; 47. rijksdaalder (spreek taal); 49. de onbekende'(afk. Latijn); 50.. Chinees vaartuig; 51. roofdier; 52. per felicitatie (afk.); 54. chrede; 56 .licht weefsel; 57. Militaire Poli tie (afk.); 59. geslacht van mensen of dieren; 61. roodhuid; 63. vlecht werk van metaaldraad; 64. boomloot; 65. bijbeldeel (afk.); 66. chemisch symbool; 67. buurt onder Gramsber- gon (O.); 68. ophaalgordijn; 70. lof dicht; 72. mechanische mens; 74. vloeibare spijs; 75. honderd gulden (Bargoens); 77. stof; 78. meisjes- speelgoed; 79. knijpbril; 81. metaal; 82. vóór de middag (afk Latijn); 83. laagte tussen bergen; 84.-gevangenis (Bargoens); 86. ex tempore (voor de vuist) Haflc.); 87. lengtemaat; 89. meubelstuk; 91. op geen enkele plaats; 92. plaats in Zeeland. Verticaal: 1. stap voor stap; 2. oude lengteëenheid; 3. knaagdier; 4. kleine eeltachtige uitwas; 5. vrucht van zekere boom; 6. muzieknoot; 7. per procuratie (afk.); 8. bergkloof; 9. rijstbrandewijn; 10. waterkoud; 11. chemisch symbool; 12. herber gier; 16. behendig, bedreven; 18. vak, ambacht; 20. dichterbij komen; 22. spijker met smalle kop; 24. bit tere vloeistof; 25. onderricht; 26. ta melijk; 28. persoonlijk voornaam woord; 30. op deze wijze; 32. weefsel 34. padvinder v.e. bepaalde leeftijd; 37. in het oog vallend; 38. voorman der arbeiders aan een hei; 42. motor schip (afk.); 43. titel (afk.); 46. bos- gewas; 48. onderdeel v.e. tennispar- tij; 52. isolatiemateriaal; 53. spook: 55. per dag (afk.); 56. oeverdam; 57. eenstemmig gezang zonder instru mentale begeleiding; 58. aanmatiging 60. stenen opstap; 62. verfstof; 63. lang opperkleed van kloosterlingen; 69. antwoord betaald (afk. op tele grammen); 70. sterk ijzerhoudende grond; 71. telwoord; 73. oostzijde (afk.); 75. specifieke Hollandse be- zienswaai-digheid voor vreemdelin gen; 76. opbrengst van belegd ka pitaal; 79. schuif bak; 80. klank met standvastig aantal trillingen; 83. tijdruimte van 24 uur; 85. sierlijk dier; 87. vrouwelijk (afk.); 88. mo torschip (afk.); 89. de oudere (afk. Latijn); 90. den lezer heil (afk. La tijn).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3