AGENDA TOCHT GOEDKOPER BETER is Gebouw A.B.N. op stijlvolle en funktionele wijze verbouwd Landbouwkundig onderzoek, milieu-hygiene en ontwikkelingswerk „Black Powcr"-leicler gearresteerd op Trinidad Cent op melk niet „het laatste woord" INGEZONDEN STUKKEN Viijdag 24 apiil Zierikzee School Manhuisstraat. aula, 8 uur, voordrachtsavond Marga Minco, (Z.V.U.). Concordia, B uur, ontspanningsavond P.J.Z. Zaterdag 25 april Zierlkzee Concoixiia, 8 uur feestavond buurt vereniging „De Stenen Brug". Huis van Nassau, 10 uur, „hearing" georganiseerd jeugdwerk. Maandag 27 april Oosterland Conferentiekamer, 9 uur n.m., voor lichtingsbijeenkomst over eigen wo ningbouw. Ouwerkerk Hotel Vijverberg, 8 uur, alg. vooi- jaarsvergadering V.V.V. Ouwerkerk. Scharendyke Gemeentehuis, 13.3U uur, openb. ver gadering raad Middenschouwen. Dinsdag 2B april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, vor mingscursus Herv. kerkeraadsleden. De Lichtboei, 6.30 uur opening jaar lijks werkstukkententoonstelling. Jannewekken 23. 7.30 uur, bestuurs vergadering „AU Heady". Stadhuis, 8 uur, vergadering gemeen teraad. Dreischur De Drie Schorren, 8 uur, vergadering Coöp. Raiffeisenbank. Woensdag 29 april Zierikzee 1-Ierv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur vergadering C.P.B. Advertentie. Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Bescherming kievitstand EPE. 23-4. öp de Veluwe hebben vogelliefhebbers maatregelen geno men om de bedreigde kievitstand te beschermen. Nu de voorjaarswerk- zaamheden op hel land zijn verlaat, is het risico vergroot dat tientallen nesten door landbouwmachines zul len worden vernield. Om dat te voorkomen zullen de nesten worden gemarkeerd door lange latten met daarop 4 eieren geschilderd. Geble ken is ook, dat deze latten de roof vogels afschrikken om de jonge kie vieten aan te vallen. Belgische vrienden komen met het „verhaal van het jaar" over een wel iaat uit de hand gelopen tocht van een echtpaar per auto en caravan. Ca het maar vertinnen; het lukt niet. Het hoeft ook niet, want het is nu eenmaal echt gebeurd. Mevrouw zondigde overigens wel iets legen de regels, maar ze heeft voor opwin dend nieuivs gezorgd en het zij haar dus vergeven. Zij zat in de caravan, terwijl pa aan het stuur zijn combi natie snel naar het zuiden koerste. Het wordt avond en al wat later en mevrouw is vermoeid van het in pakken. Zij treft toebereidselen voor de nacht, steekt zich in een glanzen de en ijldunne nachtjapon en slaapt even later als een roos, want dat doen - gelijk bekend - vrouwen. (Mannen snurken als ossen). Op een gegeven moment echter ontwaakt ze en ontdekt dat auto en dus ook caravan stil slaan. Ze gluurt door een ruitje en ziet dat haar echtvriend is verdwenen. Geen mis drijf irc het spel vrienden, maar wist mevrouw veel. De man was even uitgeweken in een bos, zoals een man wel uitwijken moet. Mevrouw was er niet gerust op. Koude deert haar niet; ze stapt naar buiten en begeeft zich ook in het bos, maar in de kor te spanne tijds is pa alweer gereed ten strijde. Hij keen terug naar de wagen en rijdt weg. Met rouw schie lijk opgedoken uit hel bos, heeft het nakijken. De rode achterlichtjes wor den vager en mevrouw rest niets dan bibberend te gaan wachten op een lift. Auto's snellen voorbij, maar middeleeuwse restanten aan spokig bijgeloof, doen velen iets harder op de pedaal trappen. Eén chauffeur blijkt een heer, stopt en nodigt de nachtdame naast zich op de voor bank. De toestand is stiel verteld. Gaal die meneer even enorm de sokken er in zetten. Hij wint het van de combinatie en krijgt die in het oog op de aanlooproute naar een stadje. De chauffeur gaat naast de eenzame echtgenoot rijden. Deze kijkt op en ziet zijn vrouw in nacht gewaad naast een vreemde man in ren auto zitten. Hij is zo perplex dat hij aan de slinger gaal en de hele trein pardoes in de naast de weg gelegen sloot rijdt. Einde drama. Niemand had een schrammetje, maar er moest nadien wel iets uit dc doe ken worden gedaan. Heeft hel ver haal nog ren vervolg? Mogelijk een verkoudheid van mevrouwwant je nlt daar :o uit jc caravanbed SCnirUKILANDMAN. Eierprijzen omlaag getuimeld ZEIST. 23-4. De eierprijzen zijn tengevolge van het grote aanbod sinds half maart sterk gedaald. ..De prijzen liggen ;n de goot", zo zei de voorzitter van het Produktsehap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, op de openbare ver gadering van het schap in Zeist. Hel is nog niet te voorspellen tot welk niveau de prijzen uiteindelijk zullen zakken. De exportprijs, die half maart op f 13 per 100 eieren lag, was begin vorige week gedaald tot f 9,75. n Drie gewapende gangsters hebben donderdag in de Londensé juweliers- wijk Halten Garden een pakje dia manten ter waard van 128.000 pond (ruim 1 miljoen gulden) buitgemaakt; Zij overvielen twee postbodes, die de diamanten bij een juwelier wilden afleveren. Advertentie bij de tijd Elegant kleding is omdat het zoveel De fa. J. den Boer heeft in de Sint Domusstraat opnieuiv de beschikking gekregen over een nieuw, aanvullend bedrijfspand dat inmiddels met name voor meubelen en woningtextiel in gebruik is genomen. Wij komen op deze nieuwe aanwinst voor Zierik zee nog nader terug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).. Stille tocht naar Waalsdorpervlakle DEN HAAG.'23-4. Maandagavond 4 mei zal in Den Haag de jaarlijkse stille tocht worden gehouden naar de fusiladeplaats op de Waalsdorper vlakte. De stoet vertrekt om half acht vanaf de oude Waalsdorper weg bij de Van Alkemadelaan. Bij de met gasfakkels verlichte fusilladeplaats zal de erewacht worden betrokken door het ere-peleton Waalsdorp, dat is samengesteld uit een groep oud verzetsstrijders. Op de vlakte zal, be halve het blazen van de „Last Post" en het spelen van het Wilhelmus na d^ twee miniuten stilte rond de klok vah acht uur, geen muziek ten ge hore worden gebracht. Alleen zal de Bourdonklok worden geluid tot het einde van de tocht. Beeld van Rembrandt voor Mexicaanse stad DEN HAAG. 23-4. De Nederlandse ambassadeur in Mexico, mr. S. ba ron van Heemstra, zal de burge meester van Guadalajara, Efrain XJrzua Macias, morgen namens 18 Mexicaans - Nederlandse bedrijven een bronzen beeld van Rembrandt aanbieden. Hel beeld, een kopie van het beeld dat 4 oktober '69 ter ge legenheid van de herdenking van de dood van Rembrandt aan Amsterdam werd geschonkenis vervaardigd door de Nederlandse beeldhouwer Henri M. Wezelaar. Het initiatief tot de oprichting van een beeld van Rembrandt ut Guada lajara is genomen door de directie van het' internationale vriendschaps centrum, mevr. OIga Silva Leija de Sandoval, korte tijd nadat dit cen trum als tentoonstellingscentrum Was ingewijd mét een expositie over Ne derland. Na het aanbod van het beeld geeft het gemeentebestuur van Guadalajara een park de naam „Jar- din de Los Paisos Bajos(Tuin van Nederland) gegeven. Ruimtewinst in efficiënt ingericht geheel ZIERIKZEE, 24-4. Met een stijlvolle en zeer functionele verbouwing sluit de Algemene Bank Nederland de rij van stedelijke banken, die in de loop der jaren of nieuw zijn gebouwd of in een nieuwe, eigentijdse jas werden gestoken. Het kantoorpand aan de Oude liaven 9 is een schoolvoorbeeld van hoe - met behoud van het historische schoon - een gebouw in de binnenstad voor het beoogde doel kan worden gerestaureerd. De A.B.N. ter plaatse is - geljy: bekend njet altijd A.B.N. geweest. „Deze" bank (hoek Paardestraat) heeft al een lange geschiedenis. Oor spronkelijk startte in de dertiger jh- ren van de vorige eeuw R. Koole Zn. de bank, die in de wijde omtrek vele jaren lang bekendheid genoot als de „Koole-bank". In 1925 werd het bankbedrijf een naamloze vennootschap en werd de officiële naam R. Koole Zn. Bank N.V. De naram Van der Vliet is onlos makelijk verbonden aan deze nu in een groter verband opgenomen bank. Door overlijden van de heer M. Koo le in 1900, kwam de heer Van dei- Vliet senior in het bedrijf, later (in 1924) kwam de heer C. van dei- Vliet, die de verschillende rangen doorliep en in 1934 tot directeur werd benoemd. Het huidige - thans gerestaureerde - gebouw werd be trokken in 1906. Relevant in dit his torische kadertje is verder vernoe ming van de overgang naar de Twentse Bank in 1964 en later de fusie met de Algemene Bank Ne derland. Toen en nu Het oude gebouw is vele jaren in zijn oude toestand gebleven. Er was een brede gang, een trapje, even ver der op nog een trapje en dan stond men in het kantoor, temidden van de ratelende schrijfmachines; een toe stand die lange tijd werd gedekt door de liefde voor het oude, maar die vanzelf moest eindigen met deze bijzonder geslaagde verbouwing, die plaats vond onder toezicht van de afdeling Bouwzaken van de A.B.N. Door verbreking van muren is thans een royale kantooroppervlakte verkregen, aan de voorzyde afgezet met een brede balie. In de hal! is fraai natuursteen verwerkt en een comfortabel „zitje" kort het wachten voor de clientèle. Ook is een aparte spreekkamer in gericht. In de „grote ruimte" zijn bronzen pilaren opgericht, dienend voor de nodige constructieve steun, maar te vens als „brekend versieringsorna ment, waardoor het geheel beter oogt voor het publiek, maar ook voor de negen man personeel, dat het werk m deze ruimte moet dqen. De kluis heeft een oppervlakte van bijna 8 m- en het allermodernste soort safeloketten is hier ingebouwd, 'n S'jusetererain gelegen toiletgroep completeert deze afdeling. Boven is een kofiekeuken ingericht en bevin den zich (inclusief de zolder) ruime archiefafdelingen. De A.B.N. te Zierikzee is „gesteld" met deze geslaagde verbouwing, die in oktober 1969 van start ging en werd uitgevoerd door de hoofdaan nemer fa. Van Aken. Onderaanne mers: Quant (timeren), Schults (schilderen), Steutel (loodgieters- werk), fa. De Boer (inrichting txtiel). Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland is donderdag in Oslo aangekomen voor een officieel be zoek van drie dagen aan Noorwegen. ROTTERDAM. De officier van jus titie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. P. A. H. Bos. heeft donderdag tegen de 46-jarige koopman Jan van A. uit de Maasstad een gevangenis straf geëist van acht maanden we gens een omvangrijke sigaretten smokkel. De fraaie toegangsdeur van het bankgebouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 24-4. Van het voor landbouwkundig onderzoek bestemde budget van f 100 miljoen heeft 20 procent rechtstreeks betrekking op milieuhygiëne, 5 procent indirect. Voorbeeld van dit laatste: verede ling van gewassen op resistentie te- Ontsnapte psychopaat doodt man en ontvoert vrouw in Frans dorp DIJON, 24-4. De 25-jarige Claude Boudoin, die uit een psychiatrische inrichting is ontsnapt, heeft donder dagavond in hot dorp Chivigny- Fenay, in het Franse departement Cote d' Or, een dertigjarige man doodgestoken en vervolgens een in woonster van het dorp met een auto ontvoerd. Nat. dodenherdenking 4 mei in Ridderzaal DEN HAAG, 23-4. H.M. de konin- gin, prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Margriet, prins Claus en mr. Pieter van VoIIenhovcn zuilen op 4 mei aanwezig zyn by een natio nale dodenherdenking in de Ridder zaal in Den Haag. Tijdens deze bijeenkomst zal prins Bernhard een herdenkingsrede uit spreken. In de Ridderzaal zullen voorts o.a. aanwezig zijn premier De Jong, enkele ministers, leden van de Raad van State, leden van het corps diplomatiue, verzetsstrijders en na bestaanden van verzetsstrijders en ■vele kerkelijke en burgelijke autori teiten. PORT OF SPAIN, 23-4. Dc politic van Trinidad heeft donderdag de „Black Power" leidbr Geddes Gran ger gearresteerd. Sinds de regering van Trinidad en Tobago dinsdag dc nood toestand afkondi:^'»- is Gran ger onvindbaar gewet :;4-ja- rige ..BJnck Powt Ic mt is ergens midden op het eiland gearresteerd en onder gewapend escorte naar de hoofdstad Port-of-Spain gebracht. gen ziekten en plagen, zodat het ge bruik van bestrijdingsmiddelen kan worden beperkt. Met elkaar dus f 25 miljoen of 25 procent. Minister Lardinois vertelde dit donderdag aan de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer, waarmee hij over het landbouwkundig onderzoek discussi eerde. Van de drie prioriteiten die dit onderzoek kent is de milieuhygiëne .de hoogste. De werkgroep bestrijdingsmidde len heeft de minister geadviseerd een hele reeks van gechloreerde koolwaterstoffen uit te sluiten. In de loop van dit jaar zal hij dit advies in grote lijnen opvolgen. Het landbouwkundig onderzoek besteedt ook aandacht aan de pro blemen van de mestverwerking, die zich in het oosten, midden en zuiden des lands voordoen. Koningin op „Mooie vrijheid" AMSTERDAM. 23-4. Lalcn ,vc er allemaal nog maar eens heel goed rvfr nadenken". Deze tekst schreef k< ningin Juliana gisteren op een schcclbcrd nadat zy de nationale tentoonstelling „Mooie vrijheid?" in de Nieuwe Kerk in Amsterdam in ogenschouw h.-d genomen. Zij gaf hiermee gevolg'aan dc uit nodiging aan de bezoekers „Vrij je eigen mening" te geven. Op het bord dat a en hel einde van do tentoori- sti Hing hangt. De bezichtiging door de vorstin was tevens de officiële opening van dc expositie, die ter ge legenheid \an de 25ste herdenking v;<n t n/.c bevrijding wordt gehou den Hoofdzakelijk in foto's worden (i diie tijdvakken in beeld gebracht 1930 - '40 (de crisisjaren, hot voor spel). 1940 - '45 (oorlog en bezetting, dc illegaliteit) en 1945 - '70. waarbij centraal de vraag staal, wal we met onze herwonnen vrijheid hebben gedaan. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft donderdag bevestigd. 'lal vliegtuigen van de V.S. Noord- Vletnam hebben gebombardeerd om onbewapende Amerikaanse verken ningsvliegtuigen te beschermen. De ze acties hadden onlang .ts ge had. DEN HAAG, 23-4. De ene cent per liter, waarmee de consumptiemelk prijs per 1 juni a.s. wordt verhoogd, is niet het laatste woord. Accountants van het ministerie-van landbouw zijn bij 'een groot aantal consumptiemelkbedrijven bezig met het maken van kostenanalyses. Van de uitslag daarvan zal het afhangen of er verder nog iets gaat gebeuren met de prijs van melk of melkpro- dukten. Minister Lardinois van landbouw vertelde dit donderdag aan de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer, waarmee hij, naar aanleiding van zijn reis naar Noord-Nederland, discussieerde over de landbouwproblemen in dat gebied Het Landbouwschap heeft voor de consumptiemelk een prijs gevraagd die voor de boer zou neerkomen op tenminste de richtprijs van 35,3 cent. Materiëel is de minister het daarmee eens. Misschien is de ene cent, waar mee zijn collega van economische za ken de consumptiemelkprijs ver hoogd heeft, niet voldoende om dat doel te bereiken. Zou dit uit het ac countantsonderzoek blijken, dan, al dus ir. Lardinois, moeten daaruit de consëkwenties worden getrokken. DORTMUND. Deze machine zou de grootste hydraulische laadschop ter wereld zijn. Het dienstgewicht be draagt meer dan 100 ton, het motor vermogen totaal 420 p.k., de snij- breedle van de laadschop drie meter, goed voor een hap van 6-S nv\ De laadschop wordt gepresenteerd op de Hannover-Messe. Zonzee Zeeland Weer is er iemand die een per soonlijke mening ten beste geeft en meent dit te kunnen doen: namens iedereen, en dan nog wel in de Randstad!! Ik begrijp dat niet. Ook ik ken de gewraakte folder van de V.V.V., ook ik heb dove folder inclu sief tekst getoond n enige mensen in de randstad. „Mijn mensen" re ageerden zéér positief, enigen von den het een verademing tussen de vele prullaria op dit gebied. Het is blijkbaar toch niet zo dat een ieder zo negatief reageert als Dr. van Zuylen c.s. Als dan Dr. van Zuylen zijn per soonlijke opvatting weergeeft, wil ik dit ook wel doen. Typografisch vind ik de folder een staaltje van uitnemend vakman schap. De kleurenkwaliteit van de beelden is bijzonder goed. De ge kozen onderwerpen typeren de streek Schouwen-Duiveland uitste kend. De tekst past goed in het ge heel. Het toegepaste lijnenspel in de uitbeelding Van het gedeelte van Ne derland waar Schouwen-Duiveland gelegen is, vind ik een vondst. Kort om ik vind het eenvoudig een „eer lijke folder". Bij dergelijke kritieken vraag ik me wel af: wat wil men nu eigen lijk? Moet een folder voor een va- kantiereklame soms ook geënga geerd zijn? Of moet het een geval worden zo in de sfeer van „Beter naakt dan namaak?" Deze laatste zaken zijn zo de wer kelijkheid van alle dag, een werke lijkheid die de toerist nu juist in.de vakantietijd wil ontvluchten. Want eerlijk gezegd, worden we toch soms wel ziek en misselijk van al die „werkelijkheden". Moe van het ge ëngageerd zijn; moe ook van al die commercieel uitgedokterde rekla- mes. Verklaart dit ook niet de hang naar „het oude boerderijtje"? Ook ik vraag nogal eens folders aan in binnen- en buitenland bij de planning van mijn vakantie. Ik kan u verzekeren dat die folders van plaatsen, waaruit uit iedere letter de commercie druipt, zeker bestemd zijn voor de prullcmand. Mij bekruipt dan zo het angstige gevoel dat de sfeer- in zo'n omgeving dezelfde is en daar niets nagelaten wordt me bij mijn bezoek in zo'n kort mogelijke tijd volledig „kaal te plukken"! Natuur lijk begrijp ik als toeristen-consu ment dat de gastvrijheid die geboden wordt betaald moet worden. Ik vind het daarnaast gewoon een pluspunt als men althans probeert te tonen dat de houder van de portemonnaie een mens is die gewoon wat wil „re laxen". Of denkt men' nu echt dat de consument de mening is toege daan als bij een nieuw model auto op de folder eveneens een sexy foto-model wordt afgebeeld dat dat model wordt bijgeleverd? A. P. DEN REIJER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2