DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z.-Vietnam leverde met instemming V.S. wapens aan Cambodja Verldaring Israëlische ambassadeurs V.S. overgordijnen en vitrages Tuinman Zoon Naadloos tapijt M Tuinman Zoon Maximum-aantal leerlingen per lokaal van aeht-en-veertig naar veertig Zuid-Afrika wijst uiterst rechts af Sirenes loeien niet op vier mei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Yrijilag 21 april 1970 12öt4r jaargang Ni /u.iai WAARIN OPGENOMEN 1797 - 188S «6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij t'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regeU) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn e*clusiel 4 B T W. In dit nummer: Westhoekevenementen in komend seizoen WASHINGTON, 23-4. Zuid-Viet nam heeft met medeweten en in stemming van Amerika enkele dui zenden lichte wapens aan Cambodja geleverd. Dit heeft het Witte Huis donderdag bekendgemaakt. Deze le verantie stond los van de door Cam bodja tot Amerika gerichte verzoe ken om militaire hulp, die nog „in ernstige overweging" waren. De door Zuid-Vietnam naar Cam bodja gezonden wapens waren buit gemaakt op de Vietcong en de Noordvietnamese troepen. De pers chef van het Witte Huis, Ziegler, wilde geen preciesè aantallen noe men maar zei dat het hoofdzakelijk om AK 47-geweren ging, van Rus sisch model en in China gefabriceerd. De Democratische fractieleider in de Amerikaanse senaat, Mike Mans- field, heeft medegedeeld dat hij ge kant bleef tegen Amerikaanse hulp aan Cambodja. De Verenigde Staten hadden zo langzamerhand toch wel een les moeten leren in Vietnam. „Hoeveel fouten moeten worden ge maakt voordat wij leren?" vroeg hij zich af. In de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh is van gezaghebbende zijde meegedeeld, dat ook Indonesië op het verzoek om wapenhulp is in gegaan. Mogelijk hadden de drie mi litaire toestellen die woensdagavond op de voor alle overige verkeer ge sloten luchthaven van Pnom Penh waren geland, de eerste Indonesische zending afgeleverd. Het waren naar verluidt transportvliegtuigen van de Australische luchtmacht. Die konden echter ook de door Zuid-Vietnam beschikbaar gestelde wapens hebben gebracht. In Cambodjaanse militaire kringen is overigens opgemerkt, dat er aan vrijwel alles dringend behoefte be staat, van schoeisel tot aan commu- nicatie-apparatuur, transportmidde len, helikopters en artillerie. Uit Honkong is vernomen dat de Cambodjaanse regering Washington ook heeft gevraagd of het ongeveer 10.000 man sterke „Khmer-huurlin- genleger", dat al enkele jaren als onderdeel van de Amerikaanse „Spe cial Forces' in Zuid-Vietnam vecht, niet in Cambodja kan worden inge schakeld. Deze „Khmers" staan bekend als uit stekende oerwoudstrijders. Woens dag zouden in Pnom Penh enkele CIA-functionarissen zijn aangeko men om daarover van gedachten te wisselen met de Cambodjaanse auto riteiten. Zou Washington gehoor ge ven aan het verzoek, dan zullen waarschijnlijk ook de Amerikaanse militaire adviseurs van de bewuste eenheden naar Cambodja worden overgeplaatst. Zo'n besluit zou echter grote risico's met zich meebrengen. Politieke kringen wijzen erop dat ook de uitbreiding van de oorlog in Laos en daarmee de directe verwik- „Stilzwijgen bewaren over leveranties vliegtuigen" TEL AVIV, 24-4. „Als de V.S. be sluiten, positief te antwoorden op ons verzoek om nieuwe vliegtuigen, is het zeer te betwijfelen of dit be kendgemaakt wordt", aldus heeft gisteren de Israëlische ambassadeur in Washington, generaal Yitzhab Ra bin, in een telefonisch vraaggesprek Varkenspest ook in Zeeland MIDDELBURG, 23-4. De inspec teur voor de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland heeft ontdekt, dat er op het fokbedryf van de heer Wonderghem in 's Heer Arendsker- ke varkenspest heerst. In totaal zullen 45 varkens naar een destructiebedrijf in Eindhoven worden vervoerd om daar te worden afgemaakt. Hiermee heeft de var kenspest zich na Overijssel en Noord-Brabant ook in Zeeland ge manifesteerd. Er is in een straal van tien km rond het bedrijf van de heer Wonderghem een handels- en ver- voersverbod afgekondigd voor alle varkens. Ondanks deze maatregel, die ook in de andere provincies werd afgekondigd, breidt de varkenspest zich daar toch langzaam maar zeker uit. De oorzaak van de besmetting kon nog niet met zekerheid worden vast gesteld. Wel is bekend, dat veel Bra bantse varkenfokkers hun dieren via Zeeland exporteren. De inspecteur voor de Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland verwacht, dat hij de ziekte in deze provincie toch de baas zal kunnen blijven. Zaak door brand verwoest na gas-ontploffing SPRANG CAPELLE, 23-4. Don- derdagmiddag is de zelfbedienings zaak met woonhuis van de familie P. van der Mei in Sprang-Capelle door brand verwoest. Terwijl elek triciens bij een koelkast werkzaam waren, ontstond een gasontploffing. Men had in het gebouw reeds enige tijd gas geroken, maar kon het lek niet vinden. Het pand brandde ge heel af. De familie kon zich nog op tijd in veiligheid stellen. Advertentie U vindt een zeer grote sortering Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 keling van Amerika in dat conflict onder zulke omstandigheden plaats vond. In Laos vormde de CIA zo'n leger met Amerikaanse adviseurs uit de Meo-stam. Inschakeling van het „huurlingenleger" in Cambodja zou zodoende precies datgene kunnen be werkstelligen wat Nixon vermoede lijk gaarne vermijden wil: dat Ame rika steeds meer bij de strijd in Cambodja betrokken raakt. Ander zijds is de militaire toestand in Cam bodja voor de regeringstroepen zo zeer verslechterd, dat Amerika mis schien ondanks alle risico's toch het Cambodjaanse verzoek zal inwilligen Uit voorraad leverbaar Geen korting, maar gratis gelegd Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 met de Israëlische staats-radio-om- roep verklaard. Generaal Rabin zei verder: „de V.S. willen doen zoals Frankrijk, toen het ons wapens verkocht: het stilzwijgen bewaren over deze leve ranties. In elk geval zullen de V.S. pas een beslissing nemen als zij er van overtuigd zijn, dat het nodig is om het machtsevenwicht te bewa ren". Over het bezoek aan Cairo van de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Joseph Sisco, zei ge neraal Rabin: „dat bezoek heeft slechts één ding kunnen uitrichten, de dialoog herstellen. Wat de stand punten van beide landen in het Mid- denoostelijke conflict aangaat: deze zijn niet gewijzigd". Waarschuwing tegen „kernchantage" WASHINGTON, 23-4. De Ameri kaanse minister 'van defensie, Meivin Laird, heeft gewaarschuwd, dat com munistisch China verscheidene ja ren „kernchantage" op de Ver. Sta ten zal kunnen plegen, als Peking tegen 1973 een intercontinentale ra ket zal hebben geconstrueerd. Vol gens de minister zal het Amerikaan se verdedigingsstelsel dan nog niet voldoende zijn ontwikkeld om het land te beschermen tegen Chinese raketten. Koningin en prins bij nationale herdenking AMSTERDAM, 23-4. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 4 mei a.s. aanwezig zyn by de Na tionale Herdenking en tijdens de plechtigheid by het Nationaal Mo nument in Amsterdam een krans leggen ter nagedachtenis aan alle gevallenen. Deze plechtigheid die ditmaal om twaalf uur wordt gehouden, vormt een inleiding op de plaatselijke her denkingen in de avonduren. Na de kranslegging door koningin en prins zullen ook kransen worden gelegd namens nabestaanden, namens de ministerraad en döor de chefs van Staven. Tevoren zal Lo van Hens- bergen een korte declamatie verzor gen. Na de kranslegging, gevolgd dooi de taptoe, zal een minuut stilte in acht worden genomen, waarna de plechtigheid wordt besloten met het eerste couplet van het Wilhelmus. De plechtigheid bij het Nationaal Monument zal door circa 3500 recht streekse nabestaanden van alle ge vallenen worden bijgewoond Tevo ren zullen om 11 uur voor deze na bestaanden in drie Amsterdamse kerkgebouwen bijeenkomsten wor den gehouden, waarin protestant- christelijke, joodse en rooms-katho- lieke geestelijken zullen voorgaan. De Nationale Herdenking wordt ge organiseerd door het Comité Natio nale Herdenking militaire gevallenen en de Commissie Nationale Herden king. In verband met de plechtigheid bij het Nationaal Monument zal het verkeer rond de Dam vanaf 11.15 tot circa 12.45 uur grotendeels gestremd zijn. Vrouwen in Andora mogen gaan kiezen ANDORRA, 23-4. De ongeveer 1.300 vrouwen in Andorra die daar voor qua leeftijd in aanmerking ko men, hebben donderdag het actieve kiesrecht gekregen. Dit gebeurde bij decreet van de Franse president Pompidou en de Spaanse bisschop van Urgel, die op grond van een overeenkomst uit de 13e eeuw teza men over Andorra regeren. De vrou wen kunnen zich echter nog niet kandidaat stellen voor de plaatselijke raad. Jeugdactie voor aankoop bos AMSTERDAM, 23-4. Op de koude en winderige Dam in Amsterdam hebben 27 leerlingen met zes leer krachten van de Jacob Woltingschool uit Westerbork (Drente) een korte demonstratie gehouden voor hun „aktie 1 - 0", die georganiseerd is in het kader van het Europese Na tuurbeschermingsjaar 1970. In hun drie dagen durende blik semactie willen de scholieren geld bijeen brengen om daarmede in sa menwerking met de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten een bos op de Veluwe aan te kopen. Daartoe zijn aan 16.000 scholen (ba sis- en voortgezet onderwijs) brieven verstuurd, waarin aan de leerlingen gevraagd wordt tien cent of een vee.lvoud hiervan naar school te ne men voor „N 70", waarmede het Eu ropese Natuurbeschermingsjaar 1970 wordt aangeduid. Het is de bedoe ling het bos namens de.Nederlandse schooljeugd aan de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten aan te bieden, die dan de zorg er voor op zich zal nemen. Eind mei in Utrecht proef met cardulances UTRECHT, 23-4. Eind mei zal in Utrecht de cardulance, de tot rijden de hartbewakingskamer in gerichte ambulance, voor het eerst uitruk ken. Volgens de directeur van de Utrechtse G.G.D., dr. P. D. van Leeu wen, is de apparatuur in de wagen zo geperfektioneerd, dat de cardu lance zijn weerga nergens ter we- Utrecht is de eerste Nederlandse reld vindt. stad waar de cardulance wordt ge ïntroduceerd. Ook in Nijmegen be gint binnenkort een dergelijke hulp verlening aan hartpatiënten, maar dat experiment is eenvoudiger van opzet. DEN HAAG, 23-4. Het kabinet heeft besloten het maximum aantal leerlingen per lokaal bij het basis onderwijs van 48 tot 40 te verlagen. Naar schatting zyn er in ons land rond 3000 klassen met meer dan 40 leerlingen. De verlaging heelt niet zonder meer tot gevolg dat de richtlijnen voor aanstelling van boventallige on derwijzers wordt aangepast. Het maximum van 48 leerlingen per klas dateert uit de tijd, dat de leerlingen- schaal 45 bedroeg, maar die is in middels verlaagd tot 37. Het ligt voor de hand, dat het aantal van 48 leer lingen per lokaal daaraan wordt aan- Politieman pleegde winkeldiefstallen LEEUWARDEN, 23-4. Voor de Leeuwarder politierechter diende de zaak tegen de wachtmeester eerste klasse der rijkspolitie H. J. M. te Menaldum, die ervan werd beschul digd in het laatste kwartaal 1968 en vrijwel het gehele jaar 1969 op ver schillende tijdstippen winkeldiefstal len gepleegd te hebben in het filiaal van Vroom en Dreesman te Leeu warden. Hij toonde een voorliefde voor grammofoonplaten, maar ook een platenspeler, een grammofoon versterker, een bandrecorder en een casetterecorder behoorden tot de buit, die een totale waarde had van bijna f 4000. De verdachte kon zelf geen verklaring geven voor zijn misdragingen. Hij vertelde niets van de gestolen voorwerpen gebruikt te hebben. Het meeste stond onaange roerd op zolder. De aanschaf van knnstnieren DEN HAAG, 23-4. Volgens het Tweedekamerlid H. Koekoek (B.P.) sterven er jaarlijks ongeveer 200 mensen die met een kunstnier in le ven en valide hadden kunnen blij ven. Er zou echter niet voldoende geld voor het aanschaffen van kunst nieren beschikbaar zyn. Het kamerlid vraagt premier De Jong subsidies voor vermakelijk heidsdoeleinden in algemene zin, „zoals b.v. subsidies voor toneelcom posities van Jan Cremer" onmiddel lijk stop te zetten zolang de finan ciële middelen ontbreken om ook in eigen land mensenlevens te redden. De Omstandigheid dat „patiënten uit sluitend door geldgebrek sterven" is onaanvaardbaar, in strijd met de christelijke gedachte en de democra tie. JOHANNESBURG, 23-4. De blan ke bevolking van Zuid-Afrika heeft zich by de gisteren gehouden parle mentsverkiezingen duidclyk uitge sproken voor de Nationale Party van premier John Vostcr en tegen de ui terst-rechtse .Hcrstigtc Nationale Party" van de afgescheiden Atbcrt Hertzog. Dit is de voornaamste tendens die in Johannesburg te bespeuren viel toen de uitslagen van 113 van de 166 kiesdistricten binnen waren. De Na tionale Partij had toen 70 zetels ver overd en de „Herstigte Nationale Partij" ook wel „Verkramptes" ge noemd, nog geen enkele. Een andere verrassing was de gro te winst die de grootste oppositie partij, de Verenigde Partij van sir De Villiers-Graaff, op dat moment reeds had behaald, namelijk vijf zetels ten opzichte van het oude aantal. Verder viel er ook nog een lichte stemmen winst te noteren voor de Progressie ve Partij van Helen Suzman, de eni ge partij tegen ,de apartheid. Men verwacht echter niet dat zij de ene zetel die ze bezit kan verdubbelen. gepast. Door de verlaging van de leerlingenschaal per 1 augustus aan staande zal de gemiddelde klassebe zetting circa 30,5 gaan bedragen. Spreiding De verlaging van 48 naar 40 per klas is dan niet alleen verantwoord, maar zal ook een betere spreiding van de leerlingen over de school kunnen bevorderen. Daardoor wordt dan het ontstaan van te grote klas sen tegengegaan. Eventueel met een doorbreking van het jaarklassensy steem is het na 1 augustus van dit jaar normaliter mogelijk de leerlin gen zo te verdelen, dat klassen met meer dan 40 leerlingen tot de uit zonderingen zullen kunnen gaan be horen. Waar het nieuwe voorschrift nog aanleiding geeft tot grote bezwaren, kan - evenals tot nu toe het geval is geweest - dispensatie worden ge vraagd en waar nodig zal die ook worden verkregen. Een en ander blijkt uit het ant woord, dat staatssecretaris Groshei de van onderwijs en wetenschappen geeft op vragen van het Tweede- Kamerlid C. Laban. h Op 15 april was de werkloosheid in Engeland gestegen tot een peil, dat het hoogste is voor dit seizoen in de afgelopen 22 jaar. DEN HAAG, 23-4. Minister Beer- nink van binnenlandse zaken heeft de kringraden van de dienst Be scherming Bevolking (B.B.) bericht het ongewenst te vinden als op 4 mei de dag van de dodenherdenking, de sirenes zouden loeien, zoals elke eer ste maandag van de maand het geval Het lijkt hem gewenst, dat deze ge bruikelijke beproeving op 4 mei niet door gaat. Bij de A-kring Zuid-Hol land van de B.B. in Den Haag was vernomen, dat het loeien van de sire nes op 4 mei is afgelast ingevolge de wens van de minister. Aangenomen woi'dt dat ook in andere B.B.-krin- gen deze regelmatige beproeving van de sirenes in mei achterwege wordt gelaten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een opvullende depressie, met een kerndruk van 978 mb, bevond zich vrijdagochtend ten noorden van Schotland. Het bijbehorende kou front trok in de nacht snel naar het oosten over ons land, doch bracht maar weinig regen. Boven België werd het front echter vrijwel sta tionair waardoor er in het zuiden vrij veel bewolking aanwezig bleef. Elders klaarde de hemel na de front passage snel op. waardoor in het noorden de temperatuur nog tot 4 graden kon dalen. Een rug van hoge luchtdruk, die voor zonnige perioden zorgde, lag in de ochtend boven zuid Engeland en verplaatste zich vrij snel naar het oosten. Aan de west flank werd deze rug aangetast door een eveneens oostwaarts koersend lagedrukgebied, dat zaterdagmiddag dicht bij Nederland zal liggen en veel bewolking, en opnieuw regen zal veroorzaken. -NEW YORK. Fifth Avenue was ge vuld met duizenden mensen, nadat de belangrijke straat voor motor voertuigen werd afgesloten ter ge legenheid van „Aarde-dag" in de V.S. De Dag der Aarde was een na tionale demonstratie voor hel be houd van onze planeet met alle vor men van leven. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's l Mc" Men vergeet naarmate men lief heeft. Op donderdag 30 april a.s. (Ko ninginnedag) zal de Zierik- zeesche Nieuwsbode niet ver schijnen. In plaats hiervan wordt op woensdag 29 april wel een courant uitgegeven. Advertenties voor dit nummer dienen uiterlijk dinsdag 28 april 's morgens half twaalf in ons bezit te zijn. DE DIRECTIE Verwachting tot zaterdagavond: Tijdelijk regen Toenemende bewolking met tijdelijk regen, later gevolgd door enkele zon nige perioden; matige tot krachtige wind tussen zuid en west en onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 25 april. Zon op 5.23, onder 19.54 Maan op 0.15, onder 6.47 26 april, i Zon op 5.21. onder 19.56 Maan op 1.21, onder 7.49 27 april. Zon op 5.19, onder 19.57 Maan op 2.10. onder 9.07 Laatste kwartier 28 april te 18.18 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 april 5.24 v.m. 26 april 6.06 v.m. 27 april 6.51 v.m. BROUWERSHAVEN 25 april 5.08 v.m. 26 april 5.53 v.m. 27 april 6.40 v.m. Doodtij: 1 mei. 17.52 n.m. 18.29 n.m. 19.16 n.m. 17.36 n.m. 18.21 n.m. 19.11 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1