lekker lui Sw Treffer irachfmod# DE ZIERIKZEESCHE COURANT f Overeenstemming over de wijn Amerikaanse en Engelse oorlogsbodems houden zich paraat Actie tegen milieuverontreiniging in de Verenigde Staten thuis of op reis.zorg dat u altijd 'n doosje bij de hand hebt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dunilenlag 23 april 1970 12b'ste jaargang Nr. 20390 waarin opgenomen 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewelcken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01 HO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Georganiseerd jeugdwerk in de regio I)it nummer bestaat uit 10 pagina's 4 Tranen brengt een ui alras 4 t f Voor lachen is er geen gewas. 4 4 4 4 Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen In de nacht en ochtend veel bewol king met tijdelijk regen, later van het westen uil opklaringen en plaat selijk een bui; matige tol krachtige wind tussen zuidwest en west en on geveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voer zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temperaturen: omstreeks nor maal. Max. temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 24 april Zon op 5.25, onder 19,52 Maan op onder 6.05 Laatste kwartier 28 april te. 18.18 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 april 4.51 v.m. 17.16 n.m. BROUWERSHAVEN 24 april 4.35 v.m. 16.55 n.m. Doodtij: 1 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt gebied van hoge luchtdruk strekte zich donder dagochtend uit van het zeegebied circa 500 km. ten zuiden van Ber muda tot boven de Alpen, via de Azoren. het Iberische schiereiland en de Alpen. Ten noorden van deze gordel lag een uitgestrekte zone met lage barometerstanden, waarin de belangrijkste kern, met een lucht- drukwaarde van 976 mbar tussen IJsland en Schotland lag. In de bre de zuidwestelijke stroming werd een front meegevoerd, dat in de nacht en ochtend wat lichte regen of mot regen bracht. Onder het dicht wol kendek bleven de minimumtempera turen vrij hoog, 8 tot 11 graden. Een tweede koufront trok donderdag ochtend over Schotland en Ierland naar het oosten. Het ziet er naar uit, dat dit front vrijdag ons land ge passeerd zal zijn, na in de nacht en ochtend regen te hebben veroor zaakt, waarna opklaringen zullen voorkomen. Het Midden-Oosten TEL AVIV. 23-4. Israëlische troe pen hebben woensdagavond in een gevecht met Palestijnse guerilla's bij het Libanese grensdorp Sjetoela twee Arabische infriltanten gedood. Dit is donderdagmorgen meegedeeld door een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Ongeveer te zelfder tijd zijn van Libanees grondgebied af het Israëlische dorp Zarit en de kibboets Manara in boven Galilea beschoten. Er zijn daarbij geen slachtoffers ge vallen, aldus de woordvoeder. De E.E.G. LUXEMBURG, 22-4. Rond ccn uur in de naclit van dinsdag op woens dag hebben de ministers van land bouw van de Europese Gemeen schap tenslotte een akkoord bereikt over een Europees wijnrcglcnicnt. Dat opende de weg tot onderteke ning door de ministers van buiten landse zaken van het in december vorig jaar in principe bereikte mara thonakkoord inzake de gedeeltelijke verruiming van de Europese parle- mentare bevoegdheden, de eigen middelen van de gemeenschap en de definitieve landbouwfinanciering. tevens betekent dit akkoord dat de beletselen zijn weggenomen voor het begin van de onderhandelingen met Groot-Brittannië. Ierland, Noorwe gen en Denemarken over toetreding tot de Europese gemeenschappen. Noodtoestand oji Trinidad Advertentie TILBURG, 22-4. De Sociale Facul teit heeft de afgelopen maanden ve le pogingen gedaan om met de stu denten tot een reëel en vruchtbaar overleg te komen. Pogingen die steeds op niets uitliepen. Altijd als er over bepaalde concrete zaken overeenstemming was, trokken de studentenvertegenwoordigers zich weer terug, liepen ze uit overlegor ganen weg of zochten ze nieuwe ge schilpunten. Dat stelde de voorzitter van de So ciale Faculteit van de Tilburgse ho geschool, prof. dr. Ph. C. Stoulhard, woensdagmiddag op een persconfe rentie. Hij gaf een uitvoerige opsom ming van die pogingen. De studie raad is eenzijdig oj^geheven door de studenten. De partners in die raad werden daarin gewoon niet gekend. Een voorstel om een raad van gede legeerden in te stellen was voor de faculteit onaanvaardbaar. De oppo sitionele studenten wilden n.l. in feite alleen hun aanhang laten kiezen voor die raad van gedelegeerden. Studenten die niet aan werkgroepen deelnamen zouden geen stemrecht hebben. De overgrote meerderheid van de sociologiestudenten in Til burg zou daardoor onmondig zijn ge maakt. Tolk van Hitler overleden MUNCHEN, 23-4. De gewezen tolk van Hitler, dr. Paul Schmidt, die na de eerste wereldoorlog tal van be langrijke conferenties heeft bijge woond, is woensdag op 70-jarige leeftijd overleden. Tijdens hel derde rijk was hij chef-tolk. De laatste be langrijke bespreking waarbij hij te genwoordig was, is de ontmoeting tussen Hitler en Mussolini geweest na de aanslag van 20 juli 1.944. Amerikaans vliegtuig neergesehotcn SAIGON, 23-4. Opnieuw is boven Laos een Amerikaans militair vlieg tuig neergeschoten. Dit is donderdag meegedeeld door het Amerikaanse opperbevel in Saigon. ITet toestel, een OV-10 Bronco van de marine, is dinsdag neergeschoten. Een van de twee bemanningsleden kon niet ge wond worden gered. De andere man wordt vermist. Hel is het zesde Ame rikaanse vliegtuig in zeven dagen dat boven Laos verloren is gegaan. Poging tot sfeerverbetering De faculteit, hooglex*aren en we tenschappelijke medewerkers hebben ernstig en oprecht gewerkt aan een verbetei'ing van de sfeer. De facul teit ging daarvoor akkoord met de instelling van een stuux-groep die het gesprek binnen de faculteit weer op gang moest brengen. Dat was in ovex*eenstemming met het advies van de voorzitter van de strucluurcom- missie, mr. P. Kuyper, die stelde bij de opheffing van die cominissie dat eex-st de sfeer op de Hoge School moest worden verbelex*d, alvox*ens men tot concx*ele andex*e verbeterin- gen kon komen. Maar toen die stuur- groep er eenmaal was, aldus prof. Stouthax-d. kwamen de studenten weer met hun eis van one man - one vote, ook voor benoemingen, en ook wexisen ze volledige vrijheid tot ondex*wijsexperimenten. Dat was en is onaanvaardbaar, aldus de hoogle- x*aar. Leninlierdenking afgesloten MOSKOU, 22-4. Met ccn toe spraak van premier Kosygin is woensdagavond in lxet Kremlin de tweedaagse Lenin-hcrdenking afge sloten. Communistische leiders van over de hele wex*eld en ruim zesduizend Russische partij - functionarissen barstten los in luid applaus, toen Kosygin verklaarde dat het in de geesl van Lenin was. de eenheid van alle revolutionaix*e krachten in de strijd tegen het wereld imperialisme te vex-sterken. en kx-achtig voor de vrede te strijden. Lenins ideeën zou den tot in eeuwigheid blijven voort leven. Even tevoi'en had een gene- ï-aal de Russische strijdkrachtcix be titeld als „een onoverwinnelijke macht, in staat elke agx*essor een vernietigende slag toe te bi'engen". Doden hij ontploffing in Zweden STOCKHOLM. 23-4. Zeven men sen vonden woensdagavond de dood bij een ontploffing in een vuurwerk fabriek in Kungsbacka, nabij Göte- borg (zuid-Zweden). Twintig mensen werden gewond. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets be kend. AMSTERDAM. Na afloop van een Griekenland-bijeenkomst' in de Amster damse Westerkerk, trok een groep jeugdige demonstranten gewapend met spandoeken door het centrum van de stad. Foto: de groep onderweg. PORT OF SPAIN/YVASHINTON/ LONDEN, 22-1. Zes Amerikaanse oorlogsschepen koersen in de rich ting van Trinidad en twee Britse fregatten met geleide projectielen worden in de Caraibischc zee paraat gehouden, terwül uit Trinidad zelf verwarde berichten komen over on geregeldheden, muiterij en brand stichting. De regering van Trinidad heeft heeft ook voor woensdagnacht een uitgaansverbod uitgevaardigd nadat de dag tevoren de noodtoestand was afgekondigd wegens vechtpartijen tussen politie en leden van de „Black Power"-beweging. Het Amei'ikaanse smaldeel dat op weg is naar Trinidad, bestaat uit het vliegdekschip „Guadalcanal", de met raketten uitgeruste kruiser „Biddle", vier landingsvaartuigen. Volgens de officiële woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, is er geen sprake van, dat de oor logsbodems bij het gebeuren op Tri nidad beti-okken zullen wox-den. Bystand Hij onderstreepte dat hun op dracht is voor bijstand te zorgen, als er Amerikaanse burgers zouden moeten worden geëvacueexd. De oor logsschepen zullen het eiland naar verwachting donderdagochtend be reiken. Hoewel een vvuordvoerder van hel Pentagon heeft geweigerd te ant woorden op vragen over de hoeveel heid militairen eix materieel aan boord van het smaldeel, meent men te weten dat zich op de „Guadalca nal" ca. 2.000 mariniers en 15 heli kopters bevinden. Ofschoon twee Britse fregatten met geleide projectielen pax-aat wor den gehouden zijn er geen „onmidde- lijke plannen" om tx-oepen naar Tri nidad te zenden, zo deelde het En gelse ministerie van defensie mee. Geruchten dat Bx-itse troepen al op het eiland zouden zijn geland, wer den, door een woordvoei-der van de fensie met klem tegengesproken. Britse hulp Eerder had een voorlichtingsamb tenaar van het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen gezegd, dat Trinidad de Britse regering om hulp heeft verzocht. Hij wilde echter niet zeggen van welke aard de ge- vi*aagde bijstand is. „Het verzoek NEW YORK, 22-4. Duizenden Amerikanen over het hele land heb- bexi woensdag actie gevoerd tegen milieuvervuiling. Politici, studenten, huisvrouwen en fabrieksarbeiders en kantoorpersoneel hebben deelgeno men aan bijeenkomsten, schoonmaak campagnes, optochten, boycot acties tegen het openbaar busvervoer en andere demonstraties. Op deze „Dag van de aaxde" voer den studenten in vex*schillende ste den x-ituele vernielingen van oude auto's uit. Zij px*otesteex*den hiermee tegen de verbrandingsmotor, een van de grote boosdoenex*s die de atmos feer vex-giftigden. In New Yox*k plaatsten ax*beiders in dierentuin van Bronx grafstenen, die ieder een in de laatste vierhonderd jaar uitge storven diersoort vertegenwoox*dig- den. Elders in de stad werden twee grote straten, de modieuze Fift Ave- DEN HAAG. Woensdag was de eer ste dag van uitgifte van een speciale bevrijdingszegel. Het eerste boekje met zegels werd door P.T.T.-direc teur-generaal H. Reinoud overhan digd aan de voorzitter van de Ex- pogé, mr. Aalders. Op de foto v.l.n.r. mr. G. Ch. Aalders, H. Reinoud, prof. dr. L. de Jong en mevr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter Natio naal Comité. nue en veertiende straat, twee uur voor het verkeer gesloten. Een van de voetgangers daar was burgemees ter John Lindsay. Het belangrijkste organiserende comité, „Envii-onmental Action In- cox-porated", schatte dat 2.000 univer- siteiten en colleges 2.000 diverse groepex*ingen en 10.000 middelbax*e en lagere scholen aan de acties heb ben deelgenomen. Algemene staking in Argentinië BUENOS AIRES, 23-4. In Argen tinië is donderdagmorgen een alge mene staking van 24 uur uitgebro ken. Tot de staking is opgeroepen door het CGT en andere vakbonden uil protest tegen de economische po litiek van de regering. De autoritei ten houden streng toezicht op alle kwetsbare punten, waar de stakers ongeregeldheden zouden kunnen ver oorzaken, met name in de industrie steden Avellaneda, Lanus, San Mar tin en Matanza, waar in totaal on geveer een miljoen arbeiders werk zaam zijn. In de hoofdstad Buenos Aires patrouilleei't de verstei'kte po litie door de straten. Het is rustig in de stad. wordt behandeld als een vertrouwe lijke boodschap van een soevereine regel ing", aldus de woordvoerder. De twee Britse fregatten zijn de 2450 ton metende „Sirius" en „Jupi ter" die behoren tot het „British West Indies Squadron". De schepen vervoeren elk 263 man en zijn uit gerust met helicopters en geleide projectielen van het type „Seacat". Advertentie bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend grote doos 1.20 - familiedoos 1.80 Doodstraf voor lid „Mansonfamilie" LOS ANGELES. 22-4. De als „hip- pie" betitelde Robei-t Beausoleil is in Los Angeles veroordeeld tol de dood in de gaskamer wegens het doodmartelen van de 34-jarige mu sicus Gary Hinman. vorig jaar juli. Beausoleil (22) is als eei'ste veroor- deeld van de „Manson-familie", die verantwoordelijk wordt gesteld voor een reeks vari acht mooxden, waar onder die op de filmster Shai-on Tate, de vrouw van regisseur Polanski. Zes andere leden van de groep, on der wie Charles Manson zelf. zijn in afwachting van hun pi*oces. De po litie is nog op zoek naar een zeven de man die volgens haar betrokken was bij de moord op Himrian. Cholera in India NIEUW DELHI, 21-4. Vijftien men sen zijn de afgelopen drie dagen in Raigarh, een stad in de Indiase staat Madhya Pradesj. aan cholex*a overleden. Dit is dinsdag officeel in Nieuw Delhi bekend gemaakt. - De autoriteiten zijn een groot scheepse vaccinatie begonnen ën hebben andere maatx*egelen getrof fen om te voorkomen dat de ziekte zich tot andere delen van het land uitbxeidt. MANILLA, 22-4. Drieëndertig mensen hebben het leven verloren bij een vliegtuigongeluk op de Phi- lippijnen. 120 km ten noorden van Manilla is volgens een woox*dvoeder van de Phlippijnse luchtvaartmaatschappij P.A.L. een Hawker Siddeley van de ze onderneming waarschijnlijk in de lucht ontploft. Op één na wax*en alle passagiers Aziaten. De verkeex*storen van Manilla heeft 20 minuten voor de aankomst van het toestel in die stad het radio contact ex-mee verloren. Het bevoxid zich toen op 3.000 meter hoogte en zou aan de daling beginnen. Doden door grole hitte in Mexico MEXICOSTAD. 22-4. Meer dan zestig mensen in Puebla, een stadje gelegen op ongeveer 100 kilometer afstand van Mexico-stad zijn door uitdroging om het leven gekomen als gevolg van een hittegolf die se dert enige dagen Mexico teistert. In de fabrieksstad Montterx-ey, in het noox-den van het land, lijden ook veel mensen, vooi-al kinderen, aan uitdroging door de warmte. De tem peratuur is gestegen tot 41 graden Celcius. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1