DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plan van Nixon voor terugtrekking van 150.000 man uit Vietnam U gaat trouwen Kleine suikeroogst verwacht in 1970-71 Aardbeving in Griekenland Grote muntenvondst op bouwterrein Minister Nelissen: Stringent prijsbeleid blijft noodzakelijk i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 april 1970 126ste jaargang Nr. 20389 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jónnewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij s h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Strandbrigade in de Westhoek Tclevisiercilc Amerikaanse president SAN CLEMENTE, 21-4. President Nixon heeft maandagavond plannen bekendgemaakt om in verloop van één jaar nog 150.000 Amerikaanse mili tairen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Hij zei dit in een rede voor de televisie. De uitvoering van deze plannen zou afhangen van de beoordeling van de situatie op militair en diplomatiek gebied. De president verklaarde dat het aangekondigde program duidelijk ri sico's met zich meebrengt, gezien de communistische activiteit in Laos en Cambodja en de toeneming van de aanvallen van de Vietcong in Zuid- Vietnam. In dit verband herhaalde het staatshoofd eerder geuite waar schuwingen, dat hij „krachtige en doeltreffende maatregelen" zou ne men als de tegenstanders door uit breiding van hun activiteit de vei ligheid van de achterblijvende Ame rikaanse troepen in Vietnam tijdens de terugtrekkingsoperatie in gevaar zouden brengen. Nixon zei dat het „plafond" van de Amerikaanse troepenmacht in Viet nam tegen volgend voorjaar zal zijn verlaagd tot 284.000 man. Toen hij in januari 1969 het Witte Huis be trok, was deze sterkte nog 549.500 man. Tot dusver zijn 115.500 man te ruggetrokken. Volgens de president is het nu mo gelijk een terugtrekkingsplan op lan ge termijn vast te stellen, doordat de „vietnamisering" zijn verwachtin gen van vorige zomer had overtrof fen. Het vredesoverleg Het Amerikaanse staatshoofd sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er bij het Vietnamese vredesover leg in Parijs geen vooruitgang is ge maakt sinds hij vier maanden ge leden een rede aan de kwestie-Viet- nam had gewijd. Volgens hem eisen de communisten nog steeds een een zijdige en onvoorwaardelijke terug tocht van alle Amerikaanse strijd krachten. Dit weigerde hij echter te aanvaarden, omdat dit op een ver nedering en een nederlaag voor de V.S. zou neerkomen. Nixon deed een beroep op Noord - Vietnam om in te stemmen met een politieke regeling, gebaseerd op er kenning van het zelfbeschikkings recht van het volk van Zuid-Viet nam. Ook verzocht hij de regering in Hanoi inlichtingen te verschaffen Advertentie iiiiiiiiuiiii mui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Minimin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii E En dan heeft u een matras nodig. Maar is dat dan gewoon E E een stukje inboedel dat erbij hoort? Net als de lectuurbak E en de eierwekker en al die andere dingen die je bezig houden. Dingen die natuurlijk sfeer bepalen of dingen die E E gemakkelijk zijn, maar die op de keeper beschouwd niet E écht belangrijk zijn. E In de slaapkamer is dat afhankelijk van de matras. Die E E moet ondersteunen waar steun nodig is, maar ook lekker E komfortabel inveren, waar ingeveerd mag worden om goed en gezond te slapen. Dat is het geheim van een goede E matras. Deurloo kent dat geheim. E En laat die eierwekker dan desnoods een paar weken E wachten en koop een lekkere matras. E DEURLOO helpt u met een ongestoorde rust. ïïiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTi 6ÜÜ.0G0 ton zal bereiken. Dal is ruim 15 procent minder dan in de vorige campagne. Ook in de andere Europese landen (inclusief oost-Europa) zijn de ver wachtingen ten aanzien van de sui- kerproduktie uiterst matig. De vertraging in de zaaitijd en de omstandigheid dat de grond vrijwel overal abnormaal nat is, terwijl de Britse meteorologische dienst een koude meimaand voorspelt, laten geen andere conclusie toe dan dat de produklie van zowel suiker als van andere voorjaarsgewassen dit jaar aanzienlijk zal achterblijven bij die van vorige jaren, aldus de Suiker unie. over de verblijfplaats van alle Ame rikaanse krijgsgevangenen en althans de gewonden en zieken onder hen vrij te laten, terwijl de overige con tact zouden moeten kunnen opne men met hun verwanten. Hij noem de het een „onvergeeflijke schending van de elementaire gedragsregels tussen beschaafde naties om „de angsten en smarten van de ouders.) de vrouwen en kinderen van deze* dappere mannen als onderhande lingspionnen te gebruiken". In kringen van het Witte Huis gaf men te kennen, dat de Amerikaanse stafchefs en de bevelhebber van de strijdkrachten in Vietnam, generaal Abrams, niet gelukkig zijn met het nieuwe terugtrekkingsplan van de president. Over de verdere situatie in zuid oost Azië zei president Nixon nog, dat hy met belangstelling kennis had genomen van de recente verklaring van de Sowjet-ambassadeur by de V.N. Malik, over mogelijke Russische steun aan het streven naar het hou-" den van een nciuwe Geneefse confe rentie. Echtpaar verongelukt VREELAND. 20-4. Op de provin ciale weg bij'de Vechtbrug in Vree land heeft zich maandagavond om- streeks half negen eeri zeer ernstige autobotsing voorgedaan, dat aan het betrekkelijk jonge echtpaar A. Lam- Zeldenrijk, wonende op de boerderij Breevecht aan de Nigtevechtseweg te Vreeland, het leven heeft gekost. Het echtpaar laat vijf jonge kinde ren, waaronder een baby van onge veer twee maanden, achter. Zonder acht te slaan op het nade rende verkeer is de heer Lam ko mende uit Duinkerken (gem. Vree land) de provinciale weg opgereden, zijn auto werd gegrepen door een uit de richting Loenersloot komende truck met oplegger. Het echtpaar moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. De personenauto werd totaal vernield. ATHENE, 20-4. Bij een aardbe ving in het dorp Kallith in het noor den van de Peloponnesos is maan dagmiddag een meisje van 10 jaar zwaar gewond. 35 huizen zijn inge stort. De aardbeving had op de in ternationale schaal van ichter een sterkte van 5.7. De aardbeving is ook duidelijk gevoeld in Athene, waar gedurende enige seconden de grote gebouwen stonden te trillen. RAAMSDONKVEER, 20-4. Twee zcons uit het gezin Heesters in Raamsdonkveer hebben op een bouwterrein van hun vader aan de Bergenstraat in Raamsdonk het af gelopen weekeinde ongveer 300 zil veren munten, en vier gouden duka ten gevonden, die alle moeten date ren uit de periode tussen 1630 en 1710. Maandagmorgen heeft de 64-jarige vader Heesters nog eens 20 zilveren en zes gouden munten uit de grond gehaald. Zijn zoons deden de vondst tijdens graafwerkzaamheden met Koeien sterven aan voedselvergiftiging OSSENDRECHT, 20-4. In een slal bij landbouwer Jansen-Koolen te Ossendrecht zijn 12 dode koeien ge vonden. Enkele andere koeien lagen op sterven. Een dierenarts vermoedt dat er hier sprake is van voedsel vergiftiging. Daarom zijn meel en water opgestuurd naar het labora torium in Wageningen voor onder zoek. De rijkspolitie heeft geen di recte aanwijzingen voor een mis drijf, maar heeft de zaak toch in onderzoek genomen. een bulldozer. Het is de tweede keer dat op dit stukje grond van ongeveer 400 vier- kante meter munten worden gevon den. Drie jaar geleden vonden enke le knechts van aannemer Heesters ongeveer 200 gouden dukaten. Zij namen die mee zonder hun baas op de hoogte te stellen. Toen zij de mun ten aanboden aan een antiquair wil de die de vindplaats weten. Zo kwam de heer Heesters erachter, dat er op zijn terrein munten waren ge vonden. De gemiddelde opbrengst van de munten op een veiling was toen ongeveer 200 gulden per stuk. Van de hele buit ontving de familie Heesters echter slechts 12.000 gulden. Dit keer zal de hele vondst eigen dom van het gezin blijven. De heer Heesters deelde mee dat hij de munten niet particulier zal verkopen, maar ze zal laten veilen. Geen vers brood in Parijs PARIJS, 21-4. De bewoners van Parijs en omgeving hebben het zon dagmiddag en maandag de gehele dag zonder vers brood moeten stel len. Dit was het gevolg van een sta king van de bakkers, die geen toe stemming van 'de overheid hebben gekregen, de broodprijs met ongeveer 3,5 cent te verhogen. ROOSENDAAL. 20-4. Op grond van de thans beschikbare statistische en landbouwkundige gegevens schat de Suikcrunic dat de Nederlandse produktic van vvitsuiker in het sui kerjaar 1970-71 slechts onder zeer gunstige groei-omstanigheden in de nog komende maanden een peil van Brief aan I weetle Kamer Krachtige opwaartse druk op de prijzen ROTTERDAM. De minister voor ontwikkelingshulp drs. B. J. Udink rechtsheeft maandag de donorlan denconferentie geopend. Tijdens de ze conferentie zal worden bezien wat de hulpbehoefte voor het jaar april '70-april '71 voor Indonesië zal zijn en hoeveel de diverse landen aan hulp te bieden hebben. Links op de foto de Indonesische delegatie. DEN HAAG, 20-4. De minister van economische zaken, mr. R. J. Nelis sen, meent dat een stringent prijsbe leid voorlopig noodzakelijk blijft omdat de factoren die een opwaartse druk op het prijspeil uitoefenen nog steeds krachtig zijn. Hij zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van de prijsstijging van 2,3 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. De ze stijging is voor ongeveer de helft een gevolg van de prijsstijging van landbouwprodukten, vis, voedings- en genotmiddelen. De prijsstijging van aardappelen, groenten en fruit bedroeg 0,64 procent, voornamelijk als gevolg van de vraag en aanbod verhoudingen op de veilingen. De veilingprijzen zijn niet gebonden aan de prijzenbeschikking, al wordt er cp toegezien dat de groot- en klein handelsmarges niet onaanvaardbaar worden verruimd. Ook de invloed van de prijsstijging van voedings- en genotmiddelen (0,32 procent) werd bepaald door prijsverhogingen van slechts enkele artikelen, waar onder koffie (0,17 De totale prijsstijging van indu striële produkten (0,47 pet) is voor de helft een gevolg van de gedeel telijke overgang van winter- naar zomerkleding. De invloed van deze overgang is groter "geweest dan voorgaande jaren, en de economische controledienst onderzoekt of deze prijsverhogingen aanvaardbaar zijn, aldus minister Nelissen. Duurdere medische verzorging (7,3 pet, voornamelijk als gevolg van ho gere ziekenhuiskosten), verzekerin gen en diverse belastingen deden het prijspeil met 0,56 pet stijgen. Ontheffing Sinds het afkondigen van de prijs- beschikking, op 1 januari 1969, zijn tot 10 april 3013 verzoeken om ont heffing ingediend, waarvan 661 bij Aadere overweging werden overwe ging werden ingetrokken, 896 wer den ingewilligd, 230 werdenafgewe- zen en 829 zijn nog in behandeling, (in 397 gevallen zijn de benodigde gegevens nog niet ontvangen). Het merendeel van ae verzoeken was afkomstig uit de sector particuliere DEN HAAG. De minister van finan ciën, dr. H. J. Witteveen, heeft maandag de eerste exemplaren van de zilveren tienguldenstukken, welke zijn geslagen ter herdenking van de bevrijding, aan H.M. de Koningin aangeboden. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's* 5 f De verzadigde buik kehi hel t f gemoed van de hongerige niet. f dienstverlening, 2090. Hiervan wer den 300 ingetrokken, 551 ingewilligd en 198 afgewezen. Over 670 verzoe ken moet nog worden beslist, en in 321 gevallen zijn de benodigde ge gevens nog niet ontvangen. In de periode december 1969- maarl 1970 werden 417 processen- verbaal wegens overtreding van de prijsbeschikkingen opgemaakt (in de sector industrie 27, handel 33. dienstverlening 145, ambacht 142 en diversen 70). De processen-verbaal hebben een duidelijke corrigerende en preven tieve werking, aldus de minister. Na een veroordeling probeert niet meel de prijzen te verhogen, en vaak wordt met de economische controle dienst overlegd alvorens een prijs verhoging wordt doorgevoerd. Als gevolg van onderzoeken van de controledienst kwamen prijsver lagingen tot stand voor *>.a. speel goed (1 lot 15 pet), specerijen (1 tot 15 pet), elektrotechnisch materiaal (1 tot 13 pet), brilleglazen (6 tot 13 pet), corsctterie 2 tot 12 pet.) en populaire geneesmiddelen (2 tot 11 pet). .Jongen gestikt in kamferkisl HAARLEM. 20-4. De 14-jarige George de Wijs uit Haarlem is in een kamferkist gestikt. Toen zijn ouders 's nachts thuiskwamen mis ten zij in het verlichte huis hun zoon. Na het doorzoeken van de wo ning deed de moeder een luchtdichte kamferkist open. Daarin bevond de jongen zich levenloos. Aangenomen wordt dat hij in de kist is geslapt en dat deze in het slot is gevallen waardoor de jongen is geslikt. Verwachting tot woensdagavond: Iets zachter Veel bewolking met af en toe regen of motregen; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; van nacht minder koud, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden bovep normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 22 april. Zon op 5.30. onder- 19.49. Maan op 21.31, onder 5.16. 23 april. Zon op 5.27, onder 19.51. Maan op 22.56. onder 5.36. Volle maan: 21 april te 17.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 april 23 april 3.42 v.m. 4.16 v.m. 16.09 n.m. 16.43 n.m. BROUWERSHAVEN 22 april 3.27 v.m. 15.44 n.m. 23 april 4.00 v.m. 16.19 n.m. Springtij: 23 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag bevond alleen oost en zuidoost Europa zich nog in war me lucht. Boven de Balkan werden maxima van ongeveer 27 graden ge meten. Overal elders was koelere oceaanlucht aanwezig, waarin dc temperaturen alleen in Spanje en Italië tot dicht bij 20 graden stegen. Noordelijker kwamen buien voor cti ook op het front tussen beide lucht soorten regen, vooral in hel Alpen gebied. Op de oceaan ontwikkelden zich inmiddels halverwege IJsland en de Azoren een storing in een front, dat de scheiding vormt tussen arctische en tropische lucht. Gestuurd door een krachtige straalstroom be reikte deze storing met regen dins dagmorgen ons land. Het ziet et- naar uit dat het front ook morgen nog dicht bij of over ons land zal liggen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1