Ontwikkelingshulp voor het Midden- en Kleinbedrijf 100 jaar geleden overleed Charles Dickens Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan De subsidie die in het kader van de ontwikkelingshulp voor de kosten van de voorlichting (dagtarief f 300) wordt verleend bedraagt 90 procent. De aanvrager betaalt dus slechts 30,per dag. In de tweede plaats kan de ont wikkelingshulp bestaan uit een vol ledige vergoeding van de kosten ver bonden aan de behandeling van een aanvraag om een bedrijfsontwikke lingskrediet, waarover zo dadelijk nadere bijzonderheden volgen. Voorts kan de ontwikkelingshulp de vorm hebben van een tegemoet koming In de kosten die voortvloeien uit de instandhouding en/of de ver plaatsing van het bedrijf naar elders of van de omschakeling naar een an dere branche, indien het eigen kapi taal van de ondernemer door deze verplaatsing of omschakeling zeer klein zou worden. Bovendien kan 90 procent worden vergoed van de kos ten (inclusief eventuele reiskosten) voor het volgen van een cursus. Laatstgenoemde mogelijkheid is pas onlangs aan de ontwikkelingshulp toegevoegd. De gedachte, die aan de ze maatregel ten grondslag ligt is dat in de persoon van de onderne mer in het midden- en kleinbedrijf een aantal uiteenlopende kundighe den verenigd moeten zijn. De onder nemer moet b.v. zelf kunnen inko pen, produceren, verkopen, zelf zijn personeelsproblemen en financie ringsvraagstukken oplossen. Het is duidelijk dat hij onmogelijk op al deze gebieden even deskundig kan zijn. De subsidie voor het volgen van cursussen voorziet in de mogelijk heid om de ondernemer te helpen in gevallen waarin gebrek aan deskun digheid op een of ander gebied zijn bedrijf in ernstige moeilijkheden brengt of wanneer een duidelijke noodzaak van omschakeling naar een of andere branche aanwezig is. Voorwaarden Ondernemers die op ontwikke lingshulp een beroep willen doen moeten aan de volgende voorwaar den voldoen'. In de eerste plaats: a. minstens gedurende drie jaren onafgebroken een bedrijf uitoefenen; b. het fiscale inkomen uit de onder neming moet over de laatse drie ja ren mindér dan f 25.000,hebben bedragen; een uitzondering is even wel gemaakt voor de te verlenen te gemoetkoming in de kosten van voorlichting (eventueel met inbegrip van bedrijfsdoorlichting). Hiervoor geldt een inkomensgrens van f 18.000 (brandstoffenhandel f 18.900); c. de bedrijfsuitoefening moet rechtmatig zijn. Voor de branches waarvoor vestigingseisen gelden moet de ondernemer dus over een vestigingsvergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken be schikken. Natuurlijk moet de ondernemer, die om ontwikkelingshulp vraagt capa bel worden geacht een op zichzelf gezonde onderneming doelmatig en efficiënt te kunnen beheren. Mocht blijken dat de ondernemer niet aan de eis voldoet, dan zal de aanvraag om ontwikkelingshulp worden afge wezen. De Minister van Economische Za ken kan bovendien op verzoek van de Stichting O. en S. doeltreffende hulp verlenen aan ondernemers in een plaats of streek, die met moei lijkheden te kampen krijgen, die sa menhangen met de bijzondere situa tie van die plaats of streek. In het voorafgaande was al even sprake van het bedrijfsontwikke lingskrediet. Gevestigde ondernemers die niet over voldoende eigen mid delen beschikken, wordt met deze kredietregeling de mogelijkheid ge boden hun ondernemingen tot ont wikkeling te brengen. Het bedrijfs ontwikkelingskrediet is één van de kredieten welke, door de rijksover heid worden gegarandeerd, dat wil zeggen indien het krediet niet kan worden afgelost neemt de overheid het verlies voor zijn rekening. Achtergestelde Jening Tevens is het een zg. achtergestel de lening, want de aflossing kan uit gesteld worden, opdat eerst andere kredieten kunnen worden afgelost. Het vervult dus mede de functie van eigen vermogen, in die zin dat het als basis dienst kan doen voor ver dere kredietverlening. De onderne mer hoeft dan zelf maar te beschik ken over ten minste 5 pet. van het benodigde kapitaal. Voor dit krediet is geen maximum vastgesteld; het mag echter niet meer bedragen dan 30 pet. van het totale kapitaal (dit krediet zelf inbegrepen), dus na kre dietverlening. Het bedrijfsontwikke lingskrediet heeft een zeer lange looptijd, namelijk maximaal 20 jaar. Het kan evenals alle andere ontwik kelingshulp worden aangevraagd bij de Stichting Ontwikkeling en Sane ring voor het Midden- en Kleinbe drijf, Burg. Hogguerstraat 1183-1187 te Amstevdam-Slotermeer. De aan vrager dient te voldoen aan de ver eisten die al eerder in dit artikel werden genoemd. Bovendien zal dit krediet als basis voor verdere kre dietverlening slechts worden gege ven indien de ondernemer de andere kredieten kan verkrijgen zonder te zware verplichtingen op zich te ne men. Tussen haakjes kan nog worden opgemerkt dat ondernemers in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Zuid-Limburg, alsook ondernemers in de brandstoffenhan del, waar ook in Nederland geves tigd, met een inkomen van meer dan f 18.900 per jaar, eveneens een be- drijfsonwikkelingskrediet kunnen aanvragen. Deze kredieten vallen echter buiten het kader van de ont wikkelingshulp die door de Stichting Ontwikkeling cn Sanering wordt verleend; zij moeten worden aange vraagd bij één der kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank. Tegen de afwijzing van de aanvraag kan beroep worden aangetekend bij de Minister van Economische Zak én. Collectieve ontwikkelingshulp Tenslotte is het zeker ook nog van belang te vermelden dat de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf naast de in dividuele ontwikkelingshulp ook collectieve ontwikkelingshulp kan verlenen. Deze hulp kan bestaan uit financiële steun voor branche- en/of streekonderzoekingen ten behoeve van struktuurverbetering en het on dersteunen van initiatieven van re gionale en/of branche-organisaties, die ter bevordering van de doelstel ling van de Stichting van belang kunnen zijn. Het is ook deze hulp die een eerste stap kan zijn voor hulp aan ondernemers die door ingrijpende wijzigingen in de naaste omgeving van hun vestigingsplaats of in de functie van hun branche in moei lijkheden geraken. De uitslag van dit onderzoek kan eventueel aanleiding zijn voor de Minister van Economi sche Zaken tot verruiming van de ontwikkelingshulp, zoals hierboven reeds even werd aangeduid. Nadere inlichtingen over de ont wikkelingshulp kunnen worden inge wonnen. bij de Stichting Ontwikke ling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf, Burg. Hogguerstraat 1183-1187, Amsterdam-Slotermeer. MARKTBERICHTEN Eierveilingeu Bariieveld CoÖp. Veluwse eierveiling Barneveld BARNEVELD, 16-4. Aanv. 1.496.540 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 53-54 gram f 8,16-3,39; van 56-57 gram f 8,82-9,04; van 60-61 gram f 9,23-9,39; van 64-65 gram f 9,91- 10,04. Eierveiling Barneveld Aanvoer 676.980 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 8,10-8,37; van 56-57 gram f 8,67-9,04; van 61-62 gram f 9,39-9,59; van 66-67 gram f 10,20- 10,40. Eiermarkt Barneveld Aanvoer 2.250.000 stuks, handel kalm, afloop traag. Prijs per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 8,50-9,50; kg. prijs f 1,20 -1,64; van 59-65 gram f 9,65-10,65, kg. prijs f 1,64. Witte eieren 25-50 cent per 100 stuks lager. Het is niet toevallig dat de N.C.R.V. juist dit jaar een televisieserie uit zond, die geïnspireerd was op de roman Dombey en Zoon van Charles Dickens. Het is immers binnenkort een eeuw geleden, dat de beroemde Britse schrijver aan een beroerte overleed. Enkele dagen later werd hij met veel staatsie begraven in de dichtershoek van de Westminster Abbey. Nu. honderd jaar later, worden de romans van Dickens nog steeds gelezen en is zijn befaamde Christmas Carol nog steeds „het op een na bekendste kerstverhaal", zoals Godfried Bomans eens treffend opmerkte. Dickens was meer dan een knap entertainer, hoe weergaloos zijn gevoel voor humor ook was. Vanuit zijn sterke verbeeldingskracht schiep hij een eigen wereld, be volkt met zeer uiteenlopende en grillige figuren. Humor en observatievermogen Zelfs zeer grote schrijvers als Dos- tojefski en Kafka hebben hun be wondering voor Charles Dickens nimmer onder stoelen of banken ge stoken. Ook zij raakten in de ban van Dickens' onovertroffen vertel kunst en observatievermogen. In de boeken van deze romancier gaat het eigenlijk minder om de ge beurtenissen dan om de sfeer. Niet de gebeurtenissen als zodanig zijn opwindend, het gaat om de manier, waarop die gebeurtenissen worden verteld, de toon, de stijl, kortom de persoonlijkheid van de schrijver. Dickens' filosofie en ethiek zijn erg naief, zijn spychologie peilt niet. bij- zonder diep, hij is soms erg senti-' menteelook wel eens pathetisch. Maar zijn observatievermogen, zijn gave om schijnbaar onbelangrijke persoonlijkheden zo té tekenen, dht zij belangrijk worden, doen de zwak heden van zijn werk volkomen ver geten. Dickens, die in zijn jeugd op een schoensmeerfabriek heeft gewerkt, was bovendien een hekelaar van de sociale misstanden, de kenmerkend waren voor zijn tijd, toen èen groot deel van de bevolking in armoede leefde. De harteloosheid van vele re genten heeft hij meesterlijk getekend en zo krijgen we door zijn boeken ook een brok sociale geschiedenis voorgezet. Maar overheersend blijft in zijn werk toch het verhaal, de hu mor, de karaktertekening. Pickwick De in 1812 geboren schrijver ver overt i?i 1836 heel Engeland, wanneer zijn Pickwick Papers in maandelijk se afleveringen verschijnen. De wel sprekende, oubollige redenaar Sa muel Pickwick, die met één hand achter de panden van zijn rokkos- tuum en de andere in de lucht zijn onstuitbare woordenvloed beklem toont, deze op en top Engelsman, is de beroemdste held van Dickens' droomwereld gewordjen. Met zijn al even oubollige vrienden Tupman, Snodgrass en Winkle vormt hij een zeer bruikbare doorsnede van het oude England. Pickwick werd min of meer een nationaal bezit der En gelsen. Hij bestreedt immers het kwade en genoot van het goede. Het zijn dezelfde karaktertrekken van de doorsnee Engelsman. In de volgende jaren behaalt de auteur opnieuw groot sukses met twee romans, t.w. Oliver Twist en Nicholas Nickleby. In 1842 brengt Dickens een bezoek aan de Ver. Sta ten, waar hij een groots welkom krijgt. Hij schrijft kort daarna zijn Amerikaanse notities, die door hun kritische inhoud veel opwinding in de States veroorzaken. In 1844 ontstaat het beroemde Christmas Carol. Twee jaar later verschijnt voor het eerst het dagblad Daily News onder Dick- ^ens' leiding. Copperfield Na Dombey en Zoon verschijnt in 1851 zijn beroemdste roman, David Copperfield, waarvan Dickens zelf ook, het meest hield. Deze roman is deels autobiografisch, in zoverre de auteur zich in dit boek probeert te bevrijden van allerlei jeugdtrauma's. Dickens heeft als kleine jongen in een fabriek gewerkt, etiketten plak kend op flesjes in een smerige kelder, waar het wemelde van ratten, tus sen het uitschot van Londen. Die vernedering heeft hij nooit kun nen vergeten. De herinnering aan die jaren knaagde hem aan het hart. Men moet Dickens met zijn voorlief de voor blinkende vesten en smette loze boorden gekend hebben om te begrijpen wat hij in die jaren heeft doorgemaakt. Daarom is David Cop perfield met zijn hartebloed ge schreven. In dit boek verloste Dic kens zich van zijn boze droom. In de laatste 12 jaren van zijn le ven werd Dickens een openbare fi guur door z'n vele voordrachten. Hij bracht ook nog een tweede bezoek aan de Ver. Staten en schreef in zijn laatste levensjaar nog de roman Ed win Drood, die onvoltooid bleef. PARIJS. De Europese Organisa tie voor Ruimteonderzoek (ESRO) heeft vrijdag in Parijs bekend ge maakt, dat Ierland zich als waarne mer bij de ESRO heeft aangesloten. ARAM EN DE BROEDERS DER KUST 15. Zodra Seevvart de Schuimer zijn broe- op zich zag toetreden, sprong hij woedend op en overlaadde hem met scheidwoorden en verwijten, omdat Seewart de aHndelaar hem zijn gevangenen afhandig had ge* maakt. De sluwe handelaar schudde in ge huicheld verdi-iet het hoofd. „Ruwe taal en dreigementen", mompelde hij ontzet. „Ge zakt steeds dieper, Seewart! In plaats van een voorbeeld aan mij te nemen en een zakelijk, arbeidzaam leven te gaan leiden, jaagt ge onschuldigen vol bloeddorst na en verwijt mij dat ik ze uit edel mededogen bescherm. Misdaad en hebzucht hebben uw leven verwoest'^ vervolgde Seewart Je Handelaar verslagen. „Ik vraag mij nu zelfs af of de goederen, die ik altijd voor zulke belachelijk hoge prijzen van u be trek. soms niet van misdaad afkomstig rijn Ik wil hel ergste niel geloven, broe der", zei hij. „Had ik de zekerheid dat uw veel te duur geprijsde goederen waar lijk van zeeroof afkomstig waren, dan zou ik, als eerlijk koopman, natuurlijk direct weigeren nog langer zaken met u te doen. Ge moet me bewijzen dat ge niet zo ver dorven zijt als ge u voordoet, wil onze zakelijke band voortduren. Ge moet uw gevangenen niet langer bedreigen. Vergeef hen, Seewart. Laat een bloem in uw hart ontspruiten, fn plaats van een distel. Dan zal ik u geloven". Zo werd Seewart genoodzaakt om de achtervolging van Aram en diens vrienden op te geven. Hij was wel gedwongen het te beloven, zij het dan onder onbeschrijfe lijke woede. Die woede steeg nog toen zijn broeder hem enige kleine schrammen op do poort aanwees. „Uw ruwe mannen hebben mijn koste lijke poort grotendeels verwoest", zei de handelaar ontdaan. „Wat gaat ge toch mei ruw volk om, broeder. Ge kunt niet van mij verwachten dat ik alleen deze hoge schade lijd. Laat ons zeggen dat uw aan deel honderd goudstukken beslaat. Hij kreeg het goud. Hij staarde de ziedende Seewart glimlachend na toen deze aftrok, maar droeg er zorg voor die glimlach voor een uitdrukking van zalvende ernst te ver vangen alvorens naar Aram terug te keren „Ik heb gelukkig de bétere instincten in mijn schurkachtige broeder boven te kun nen roepen, mijn lieve gast", sprak hij. „Hij heeft toegestemd uw leven te sparen. Maar ik heb een hoog losgeld voor u moeten be talen. Het is niet meer dan redelijk dal, gij mij dal icruggcofl. nietwaar....?" Twee prinsen op bezoek in het Nederlandse Expo-paviljocn OSAKA, 18-4. Het Nederlandse paviljoen op Expo 70 te Osaka dat dagetyks ongeveer 30.000 mensen trekt - de maximale capaciteit - heeft vorige week twee prinsen op bezoek gehad: prins Charles van Engeland en prins Albert van België. Beide prinselijke bezoekers spra ken bewonderend over de filmische presentatie van ons land. Tot de belangrijke bezoekers van de Expo die speciale aandacht aan de Nederlandse inzending be steedden, behoorden ook de heer en mevrouw Benson. De heer Benson is minister van financiën van Cana da: mevrouw Benson is geboren in Arnhem, woonde te Oosterbeek en Nijmegen en emigreerde 24 jaar ge leden naar Canada. Zij spreekt het Nederlands nog als of zij vorige week haar vaderland verliet. Mevrouw Benson had grote bewondering voor het Nederlandse paviljoen, waar zij zich, naar haar zeggen, thuis voelde. Flitsen uit het buitenland HONG KONG. Leonid Brezjnew, leider van de Russische communis tische partij, en zijn collega's, zijn ge degenereerd tot reactionairen en hun propaganda is anti-leninistisch, al dus de Qhinese krant „Het Volks blad", die vrijdag door radio Peking werd geciteerd. MOSKOU. Premier Kosygin is hersteld van een ziekte, die hem ge durende veertien dagen het werken heeft belet. Dit maakte het Russische ministerie van buitenlandse zaken donderdag bekend. De premier was als gevolg van complicaties na een verkoudheid in een ziekenhuis opge nomen. BELGRADO. De Russische oud kolonel Nikola Grolitsj is door een Zuidslavische rechtbank in Bihac veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Hij is ervan beschuldigd zich in het openbaar vijandig te heb ben uitgelaten ten opzichte van het huidige regiem in Zuid-Slavië. Dit wordt in Belgrado vernomen. BELFAST. Dominee Ian Paisley, de onverzoenlijke leider van de anti- roomskatholieke stroming in Noord- Ierland, heeft bij een tussentijdse verkiezing een zetel in het parle ment van de Britse provincie gekre gen. CARACAS. Venezuela heeft be kend gemaakt, dat het weer diplo matieke banden met de Sow jet-Unie heeft aangeknoopt. 18 jaar geleden had de regering in Caracas deze be trekkingen verbroken. ATHENE. Het partijloze Griekse dagblad „To Vima" meldt, dat Jean Jacques Servan Schreiber, secreta ris-generaal van de Franse radicale partij, in de Griekse hoofdstad is aangekomen. De Franse politicus kwam evenals de vorige week met een privé-vliegtuig. WENEN. De Hongaarse auteur Peter Veres is op 73-jarige leeftijd in Boedapest overleden, zo is door radio Boedapest bekendgemaakt. Veres, die in zijn boeken het platte landsleven schilderde en de socialis tische strijd van het Hongaarse volk beschreef, was een van de bekendste Hongaarse schrijvers van deze tijd. ATHENE. Van gezaghebbende zij de in Athene is vernomen, dat het Griekse burgerschap bij besluit van de Griekse minister van binnenland se zaken is ontnomen aan de journa list Jean fetarakis. Starakis, die een Griekse v&der en een Franse moeder heeft, werd zondag j.l. door een Griekse krijgsraad tot 18 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON. Naar hoge Ameri kaanse regeringsfunctionarissen me nen, zullen voorstellen voor een soe peler wisselkoersensysteem, die thans door monetaire autoriteiten worden besproken, nog dit jaar tot een aantal hervormingen kunnen leiden. SAIGON. De Zuidvictnamese re gering heeft maatregelen getroffen cm de Vietnamczen in Cambodja die naar Vietnam terug willen, Ie re patriëren. De Ring van Dreischor kende voor de oorlog tal van pittoreske trap- gevelijes, die - behalve van het plaesenuus- allemaal verdwenen zijn. Hier zien we echter nog zo'n oud geveltje met links daarvan de schoenmakerij, de pastorie en de dokterswoning. Men was hier - 'in 1025 - juist bezig de kruideniers winkel van bakker M. P. Blaas le verbouwen. Advertentie (dan kijkt u véél prettiger) Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 21 APRIL. NED. I. Na Tobben voor Tokio nog geen Peyton Place, dat na hei nieuws van acht uur komt, maar Ne derpop 70. In dat programma van John Schelfhout brengen de Tee Set en The George Baker Selection de hits, die zelfs tot de hoogste re gionen van de Amerikaanse top hon derd zijn doorgedrongen. Ze worden aangevuld met nieuwe hitgevoelige werkjes. Dan eindelijk de twee Peyton Place afleveringen. Rila Jacks moet getuigen tegen Rodney. Met Allison gaal het goed, maar ze kan zich nog steeds iveinig herinne ren, Tom Jones ontvangt daarna Mi- reille Mathieu, Fran Jeffries, de gi tarist Manilas de Plata en de pop groep The Who. Avro's Televizier is hel laatste programma. NED. II. Tussen zeven en acht van avond Scala en Verslag op dinsdag. De KRO brengt vanavond een ge- engageerde documentaire over de werkende jeugd, waarin aandacht wordt besteed aan de eisen van de jongerenorganisaties. Voor deze do cumentaire enquêteerde de KRO werkende jongeren van veertien tol achttien jaar, om na te gaan wat zij willen en hoe ze denken. Dromen zijn geen bedrog, althans niet in het deel van de Wrekers, dal vanavond wordt uitgezonden. Het gaal overeen psychiater, die mensen hypnotiseert en hen dan moorden laat plegen. Zo als iedere dinsdag de David Frost show. Met Daind, Ronnie Corbett en Ronnie Baker, de Amerikaan Gene Pitney, de blueszanger Lou Rawls en Kelly Rritt. Teteae beslui deze dag met Ruimtelijke ordening. Een uitermate belangrijk ondcrwcrj) is aan de ordede vcrkëersordéning. DINSDAG 21 APRIL. NED. I: Verkennen en óntd li- ken; 11.10 Verkeer11.3: Uioi- oic de brugklas; 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur): 18.51 Ster (kleur); IS. 55 Nieuws (kleur): 19.00 Ster (kleur): 19.30 Nederpop '70; 19.55 Ster (kleur) 19.04 Tobben voor Tokio (kleur i: 20.00 Journaal (kleur): 20.15 Ster (in kleur); 20.20 Peyton Place; 21.05 Tom Jones show; i 22.00 Avro's Telem- zier; 22.50 Journaal (kleur). NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur): 18.51 Ster (kleur); 18.55 Nieuws (kleur): 19.00 Ster (kleur): 19.04 Scala; 10.30 Verslag op dinsdag 19.55 Sier (kleur); 20.00 Journaal (in kleur); 20.15 Ster (kleur); 20.20 Wer kende jeugd '70 (kleur); 21.10 De wrekers (kleur): 22.00 David Frost - show (kleur): 22.50 Journaal (kleur). 22.55 Ruimtelijke ordening

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5