OOK VOOR HOGE SPAARRENTE Nederlandse expeditie in Himalaja stuit op „godsdienst-moeilijklieden" gameluwtjjdmee-ganaardenmb Afscheid voorzitter W. Middendorp vanVliegclub Haamstede' Vier kinderen zijn na botsing verbrand Protestvergadering tegen kruidendokter 'M STREEKNIEUWS (»een toestemming voor beklimming van heilige berg' KATMANDOE. 19-4. De Neder landse Himalaja-expeditie onder lei ding van dr. Noordijk heeft onlangs moeilijkheden gehad bij het vestigen van een kamp in het dal van de Li- danda KhoJarivier. van waaruit men de Dakoera tlimal-top wil beklim men. Inwoners van de in dit gebied ge legen plaats Sama wilden niet dat hun „heilige berg" werd geschonden KERKNIEUWS Ger. Gemeenten Ds. J. Karens nam afscheid te Oosterland OOSTERLAND. 19-4. Het kerkge- bouw van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdük alhier was zondag avond tjokvol toen ds. Karens uit Nieuwcrkerk, na een consulentschap van ruim 614 jaar. afscheid nam van de gemeente. Nadat gezongen was Psalm 84 6 en voorgelezen Joh. 16 5-28, volgde bediening van de H. Doop, en na ge bed bepaalde de scheidende predi kant zijn gehoor bij de woorden uit Numeri 6 24, 25 en 26, n.l. deze woorden: De Here zegene U en be hoede U. De Heere doe zijn aange zicht over U lichten en zij U genadig. De Heere verheffe Zijn aangezicht over U en geve U vrede. Z.Eeerw. sprak over de Hoogepriesterlijke ze genbede. 1. In de Naam des Vaders. 2. In den Naam des Zoons. 3. In de Naam des Heiligen Geestes. Hij wees verder op het bevel dat Mozes voor God aan zijn broeder Aaron geven moest als hij de kinderen Israëls ze genen moest, en wees op de rijke genade die in dezen zegen verborgen ligt. Ruim zes en een half jaar heeft spreker de gemeente van Oosterland als consulent mogen dienen, zij het met veel zwakheid en tekortkomin gen, en het stemt hem tot grote dankbaarheid dat hij dit gewichte werk heeft mogen doen, en dat zijn Zender hem hiertoe lust en kracht wilde schenken. En nu op deze laat ste avond stemt het tot weemoed dat er banden verbroken moeten worden. Vooral het werk op de catechesatie was spreker zeer lief. „Hebt acht op de kudde" zo riep spreker de kerke- raad toe en wenste hen en de hele gemeente 's Heeren onmisbaren ze gen toe. Gods Woord zal nooit ledig wederkeren, en Hij schenke groot en klein, oud en jong Zijn vrede, zo be sloot ds. Karens zijn laatste predika tie. Ouderling J. A. van der Weele was de tolk van kerkeraad en ge meente toen hij ds. Karens recht hartelijk dankte voor alles wat hij voor de gemeente heeft verricht. „We deden nooit tevergeefs een beroep op u en als we u nodig hadden was u steeds present. Vooral 's Heeren Naam zij hiervoor geprezen". Op zijn verzoek zong de gemeente staande ds. Karens Ps. 121 4 toe. Ds. Karens dankte geroerd voor deze vriende lijke woorden en verzocht- als slot zang te zingen Ps. 134, vers 3 waar na de zegenbede volgde. HAMBURG. „Twen tours de France" heet een nieuwe attractie in de sec tor jeugdreizen in West-Duitsland. Tussen mei en oktober zal twaalf maal een veertiendaagse auto-rallye plaatsvinden door Frankrijk, start en finish te Keulen. De reis wordt met twee gemaakt in een sportieve „Buggy" en het gaat minder om snelheid en meer om een stuk van rankrijk ie leren kennen. De onder weg op te lossen opgaven vereisen geen bijzondere vaardigheden. en voerden als bewijs voor het on heil dat daaruit voort zou kunnen komen de lawine aan, die zich in 1953 voordeed nadat een Japanse expeditie de berg had „ontheiligd". De lawine verwoeste een eeuwenoud klooster en drie monniken werden gedood. Een Japanse expeditie, die een jaar later weer een poging wilde wagen, werd weggejaagd. Geen indruk Omdat dr. Noordijk van het verzet van de bergbewoners wist had hij op een geluidsband opgenomen bood schap meegebracht van een in Lei den wonende Tibetaanse monnik, die de dorpelingen moesten geruststellen De woorden maakten geen enkele indruk op de voor wraak van de go den beduchte bergbewoners, die voet bij stuk hielden en de expeditie geen toegang verleenden. De expeditie heeft van de beklim ming afgezien en de Nepalese auto riteiten toestemming gevraagd voor de beklimming van een andere nog niet eerder bedwongen top ten zui den van de Dakoera. Volkstelling in de Sowjet-Unie MOSKOU, 18-4. Een sterke groei van de bevolkihg in Sow jet-Russisch Midden-Azië en een trek van het platteland naar de steden de afge lopen tien jaar, vormen de voor naamste punten van het eerste deel van de uitslagen van de volkstelling die dit jaar in de Sowjet-Unie wordt gehouden en dat zaterdag in Moskou is gepubliceerd. De cijfers tonen aan dat 56 pro cent van de bevolking in steden leeft, vei'geleken met 48 pxocent in 1959 en slechts 33 procent in 1940. Zestien miljoen gezinnen zijn uit de dorpen naar steden getrokken. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voelt! HAAMSTEDE, 20-4. Tot verwondering van oelen, verscheen zondagmorgen in het parkvijvertje van de gemeente te Haamstede, achter hel benzine service station van garage Dijkman, een eend met 13 poelen De beestjes, geelbruine donsdotjes, waren kennelijk nog geen week oud. Het gezin, vader was niet „thuis", dobberde rustig in het vijverwater rond en werd be wonderende blikken gegund door kerkgangers die juist de kerk hadden verlaten en vele andere passerenden. Volgens omstanders moet het paar langs de Slotgracht de eieren uitgebroed hebben. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). Het hoofd van de Russisch Ortho doxe Kerk van Moskou en heel Rus land, patx-iarch Alexiues, is aan een hartaanval overleden. Hij was 93 jaar. Geringer spaaroverschot AMSTERDAM, 20-4. Bij de Bonds spaarbanken werd in maart f 619,4 min. ingelegd en f 601,1 min. terug betaald. Het spaaroverschot bedroeg derhalve f 18,3 min. Evenals bij an dere spaax-instellingen is het spaax-- excedent bij de Bondsspaax-banken in maart lager dan dat van maax-t 1969, toen f 48,1 min. wex'd geboekt. Hiex-mede wordt de tendens die zich in het begin van dit jaar reeds afte kende, voortgezet. VUGT, 20-4. Tengevolge van een autobotsing op de Helvoirtseweg te Vught, ter hoogte van „Sparren- daal" zijn zondagavond rond negen uur drie kinderen van het gezin Van de Bruggen uit Vught levend ver brand. Het vierde kind, een achttienjarig meisje is in de loop van de nacht aan haar verwondingen overleden. De drie anderen waren respecieve- lijk zestien, twaalf en tien jaar. De ouders werden ernstig, maar niet- levensgevaarlijk gewond in het „Groot Ziekengasthuis" te 's Hex-to- genbosch opgenomen,' De botsing, waardoor de auto van' de familie Van de Bruggen in brand vloog en geheel uitbrandde, is waar schijnlijk ontstaan door het niet ge ven van voorrang bij de uitrit van een laantje op de Helvoirtseweg. De inzittenden van de andere auto, die afkomstig was uit Helvoirt, wei-den met lichte verwondingen ter obser vatie naar een ziekenhuis in 's Her togenbosch overgebracht. HAAMSTEDE, 20-4. In het eigen clubgebouw vergaderde zaterdag avond een flink aantal leden van de vliegclub Haamstede, ditmaal voor de laatste maal onder voorzitter schap van de heer W. A. Middendorp uit Maasland. De heer Middendorp die in 1960 aan het bewind kwam heeft gemeend er mee te moeten op houden, omdat een goed uitgevoerd voorzitterschap veel tijd vraagt en dat ontbreekt hem de laatste jaren steeds meer. „Het gaat me aan het hart, doch het is beter dat ik er een streep onder zet". Daar de heer Middendox-p „niet zo maar een twee uitgerangeerd kon worden", sprak de penningmeester der vliegclub, de heer N. A. Dam- bruin een dankwoord voor het zeer vele dat deze in het belang der vlieg- sport deed. „We hebben prettig sa mengewerkt vanaf 16 juli 1960 toen u het voorzittex*schap aanvaax-dde. U bracht enoi-m veel totstand. U zag dat de manier van kabels ophalen met Sommigen voor duizenden benadeeld ANTWERPEN, 20-4. In een zaal te Antwerpen hebben zondag circa hon derd personen, die zich gedupeerd achten door de Nederlandse kruiden dokter Van den Moosdijk, een pro test vergadering gehouden. Voor sommige benadeelden loopt de scha de in de duizenden guldens. Een advocaat uit Eindhoven, mr. Ledenvergadering Oranjevereniging te Oosterland OOSTERLAND, 18-4. Vrijdag avond vergaderde de Oranjevereni ging Oosterland in het café „Even Buiten" van de heer Bouma, onder voorzitterschap van de heer Matth. Steenpoorte Lz. De bijeenkomst, zeer matig bezocht, werd door de voor zitter geopend met een welkomst woord tot de aanwezigen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat deze laatste ver gadering voor de a.s. festiviteiten bedoeld was om het voorlopig op gestelde feestprogramma nog eens te herzien en besprekingen te hou den met diegenen die aan de orga nisatie hun medewerking willen ver lenen. Het bestuurslid, de heer J. P. Boogert, wil zich beschikbaar stel len om met zijn vx-achtauto denne- groen te halen in de domeinen, dat de vereniging is toegezegd. Zulks om aan de optocht deelnemende voer tuigen, fietsen en dergelijke te ver sieren. Voor de kinderspelen heeft de heer Henk Beije met enige ande ren een hindernisobject vastgesteld, reeds in tekening te zien op de ver gadering, dat zal worden opgesteld op het sportterrein „De Saële", be stemd voor oudere leerlingen der scholen. Na de middag zal er een optocht zijn voor verschillende voer tuigen waarop verenigingen en der gelijke zullen plaats nemen. Voor Koninginnedag bestaat het plan om de oudere inwoners in de conferen tiekamer een prettige middag te be zorgen met zang en muziek, onder het motto „Wees eens een zonnetje". Op zaterdag 2 mei hoopt men een oriëntatierit te organiseren voor automobielen, waaraan, in tegenstel ling met het vroegere gepubliceerde, ook personen uit de andere dorpen van Duiveland mogen deelnemen. Op zondag 3 mei zal in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst en dankdienst zijn, voor alle gezindten, waarin voor zal gaan ds. H. Orame- ring. Verder volgde nog de meede ling" dat voor het gezellig samenzijn op de avond van de 5de mei het ge bruik v^n de grote aardappelloods aan de van den Abeelstraat niet is toegestaan, zodat deze avond zal worden gehouden in de grote zaal van de conferentiekamer. Binnen enige dagen zullen de definitieve feestprograma's gestencild huis aan huis worden bezorgd. Admer, door een aantal gedupeerden als raadman aangesteld, zette uiteen hoe Van den Moosdijk eventueel ge rechtelijk zou kunnen worden ver volgd. Dit bleek wegens gebrek aan bewijzen erg moeilijk te zijn. Toen het de aanwezigen duidelijk werd dat ze moeite zouden hebben hun geld terug te ki'ijgen, kwam het in de zaal tot hooglopende discussies. Tenslotte werd beslist een comité op te richten dat bewijsmateriaal zal trachten te verzamelen, speciaal de advertenties van V. d. Moosdijk in Belgische x-eclameblaadjes. Ook zal geprobeerd worden een zo volledig mogelijke lijst van benadeelden op te stellen. Men was algemeen van me ning dat in ieder geval tegen V. d. Moosdijk een klacht moest worden ingediend wegens aftroggelarij. SPORT HENGELEN Competitiewedstrijd H.S.V. „Oosterschelde" Een gi'oot aantal deelnemers, nl. 55, waren present bij de tweede competitiewedstrijd van de H.S.V. Oosterschelde. De vangst was zeer matig terwijl de harde wind het hengelgenot niet bevoi'derde. Er werden 40 bovenmaatse vissen ge vangen en de uitslag van de wed strijd luidt als volgt: 1. G. Wolkaerts 473 pnt.2. G. Mol 470 pnt.; 3. A. Schoeter 406 pnt.; 4. E. Smit 385 pnt.; 5. C. v. Schelven 290 pnt.; 6. C. v. d. Werve 247 pnt.; 7. A. Kort 201 pnt.; 8. M. v. d. Wekken; 9. A. Mol 180 pnt.; 10. S. Coppoolse 169 pnt.; 11. G. Stehouder 169 pnt.; 12. L. Fobé 133 pnt.; 13. P. v. Mourik 128 pnt.; 14. L. v. d. Berge 126 pnt.; 15. H. d. Vrieze 118 pnt.; 16. C. Droog 118 pnt.; 17. P. v. d. Werf 113 pnt.; 18. A. Verbeek 112 pnt.; 19. W. t. Haaf 111 pnt.; 20. R. Timmeiman 101 pnt. De volgende wedstrijd zal plaats vinden op 7 mei aan het strand. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden", Wedvlucht vanuit Moeseroen 112 km. Hieraan namen 23 liefhebbers deel die 198 duiven in manden. Ge lost 8.15 uur arriveerde de eerste duif 9.52 uur, 12 minuten later werd de laatst prijswinnende duif geklokt: B. Wesdorp 1, 3, 30; Felius - Wes- tenbrugge 2, 8. 9, 15, 18, 25; W. Blom Schxidebeui's 4. 7, 11 13, 20, 36; J. Kaaisteker 5, 26, 32; Abx*. Stoutjes- dijk 6; M. Krijger 10, 43; C. Groen- leer 12; C. Bevrevoets en zonen 14, 17, 24, 27, 33, 39; L. Fonteine Dreir schor 16; M. Gieskens 19; J. C. Wes dorp 21. 23. 28, 35, 37; J. Krijger 22, 31, 40, 46, 50; J. v. Almkerk 29; M. de Zeeuw 34, 38, 41; W. den Boer 42; W/ Pankow Ouwerkerk 44; M. Wes dorp 45; J. Dekker 47; A. C. Stoutr jesdijk 48; C. Verwest 49. Hoofdprijs gewonnen door B. Wes dorp. Voor de extra prijs, ook -voor B. Wesdorp, zal getracht worden bij de plaatselijke middenstand weke lijks een prijs aan te kopen. Vrijdag a.s. in manden Beaumetz 179 km van 18.30 tol 19.00 uur. de oude tweewielige Harley David son, waarbij de motor soms meer achteruit reed dan vooruit reed, on houdbaar was en er kwamen vier wielige voertuigen met de histox-ische Peugeot en later de jeeps en de Fiat- trekker." Ook op het gebied van het liersy steem waarbij de V.Z.A.C. de enige zelfrijdende lier bezat deed de heer Middendorp zeer veel. „Uw grootste hobby was om de zweefclub groot te bx-engen en dat is volkomen gelukt. Naast al het goede in die jperiode maakte u ook het rampjaar 1963 mee toen drie kx-aken de V.Z.A.C. bijna op de knieën brachten. Doch er mee stoppen? Nooit. Uit uw bi'ein kwam de gedachte om zelf toestellen aan te schaffen. We deden het en we bleven er financieel gezond bij. Een beloning is onmogelijk doch we heb ben gemeend u te moeten benoemen tot „ere-voorzitter". Deze toespraak werd met luid applaus onderstreept. De heer Middendorp dankte voor deze benoeming, doch merkte op dat niemand op deze wereld iets alleen doet. Jaarverslag Uit het jaarvei-slag van de secre- taris, de heei- L. Klompe bleek de opening van het clubhuis het hoog tepunt. Burgemeester Everwijn ver- i richtte de opening en werd toen tot beschermheer benoemd. Dit ge schiedde op 29 maart. De naam V.Z. A.C. zo bleek uit het verslag behoort tot het verleden en voortaan wordt de zweefclub „Vliegclub Haamstede" genoemd. Er waren weer zeer vele goede prestaties die menigeen eexi „meeuwtje" meer op de box-st deed krijgen. Er zijn nu 53 leden waarvan 18 met een zweef vliegbewijs. Helaas ontviel de club haar ere-lid Leen BROUWERSHAVEN De kandidatenlijsten van de P.v.d.A. en de V.V.D. Voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen zal in de gemeente Brouwex-s- haven de Partij van de Arbeid met de volgende kandidaten hiex-aan deelnemen 1. P. de Moor (Brouwex-shaven)2.. L. C. Braber (Zonnemaix-e); 3. M. M. Matthijsse (Brouwershaven); 4. A. J. Kommer (Dreischor); 5. A. C. Visser (Noordgouwe); 6. C. J. de Munnik (Zonnemaii-e)7. F. Dooge (Drei- schox-); 8. C. Adriaanse (Noordgou we); 9. J. J. Klomp (Zonnemaire); 10. mevrouw Vonk-v. d. Eist (Drei schor); 11. L. Hillebrand (Zonnemai x-e). De V.V.D. komt met de volgende kandidatenlijst: 1. L. M. Moermond (Dreischor); 2. Ph. J. van Ast (Bx-ouwershaven)3, P. C. S. van Hattem (Noordgouwe); 4. J. K. Goemans (Zonnemaire); 5. J. H. Molenaar (Schuddebeux-s)6. Mr A. Gast (Brouwershaven); 7. mej. J. M. v. d. Bout (Zonnemaix-e); 8. J. J. v. d. Linde (Dreischoi-)9. Mevr. G. Gast-de Winter (Bx-ouwei'shaven). OOSTERLAND Verbreding Zeedijkweg Door het Waterschap Schouwen-: Duiveland wordt momenteel onder eigen beheer de weg, gelegen op het gedeelte zeedijk vanaf de boerderij, bewoond door de heer Jac. Nikex-k tot aan de weegbrug Viane, onge veer twee meter verbx-eed door een stuk aan de dijk te storten met gxond, afkomstig van de aanleg van de langzaamverkeerswegen aan de rijksweg 18. Ongetwijfeld een zeer goede vex'betering daar deze weg ten enenmale te smal is voor het huidige vex-keer. Twee grote vx-achtauto's kunnen daar elkaar niet passeren. Het gedeelte in de richtin Schoof is ook niet breed, doch hier ligt, zoals bekend, nog een tweede weg onder de dijk tot aan de boerderij van de heer Kwaak, zodat hier éénrichting- verkeer kan plaats vinden en passe- i-en op de smalle dijk uitgesloten is. Het ligt in de bedoeling om metter tijd het gedeelte vanaf de heer Kwaak tot de oprit bij Schoof dc onderweg ook door tc trekken, zo dat dan hier ook een dubbele weg ontsfaat. Donderdagavond jl. deed zich bij deze verbx-edingswerkzaamheden nog een klein incident voor dooi'dat een gedeelte aangestorle dijk van ongc- Walx-aven een der mede oprichters en grote steunpilaar. Zijn naam zal onvergetelijk in de geschiedenis dei- zweef sport verbonden blijven. Het nieuwste toestel de Ka-13 werd met zijn naam gedoopt. Een nog zeer jong lid, Dick Schouten vond de dood bij een vex-keex-songeluk. In 1969 werden 4934 starts ge maakt, doch de activiteit in de win- tei*maanden, wanneer er toch ook veel werk aan toestellen en gebou wen te verrichten valt was slecht. Het vliegseizoen was opnieuw kx-aak- loos. In zijn jaarverslag dankte de heer Klompe het gemeentebestuur van Westerschouwen voor het ge bruik van het vliegveld. De financiën Uit de financiële stukken van de penningmeester de heer N. A. Dam- bruin dat de exploitatiexekening 1969 in inkomsten en uitgaven slooi met een bedrag, groot f 36.788,88 met een batig saldo van f 6.644,79. De begroting 1970 sloot precies rond met f 30.500,in baten en lasten. Namens de kascommissie advi seerde mr. Altepost tot goedkeuring der x-ekening. Hij vroeg echter wel wat meer accuratesse in het beheer van het clubhuis. Als nieuw lid van de kascommissie wei-d de heer L. Bom benoemd dié de heer T. de Bruine verving. In plaats van de heer Middendorp werd als voox-zitter benoemd de heer P. M. Sweep uit 's Hex-togenbosch. Het bestuur werd terug gebracht op 5 leden waardoor in de plaats van de aftx-edende mevr. Middendorp- 'Venema en de heren P. Adam en H. den Hollander slecht één nieuw lid gekozen te worden. Dit werd de heer T. de Bruine uit Haamstede. De heer Middendorp dankte de aftx-edende bestuursleden. Als evene menten staan dit jaar weer zomer kampen op het px-ogx-amma en vlie gen op Teriet met een Ka-8. De voorzitter vroeg de leden om te pi-o- beren nieuwe leden, en dan vooral scholieren te winnen omdat het hui dige aantal echt te weinig is. Ook de opkomst kon groter zijn omdat de instructeui-s andex-s te veel voor niets naar Haamstede komen. Uitgeloot wex-den 20 obligaties voor de P.H. 334. Het wex-den de numers 6, 14, 90, 28, 9, 36, 29, 77. 37, 78, 89, 76, 32, 64, 2, 19, 70, 35, 13, 26. In de rondvx-aag dankte de nieuwe voorzitter, de heer Sweep voor het vertrouwen en deed een beroep op de aanwezigen om het hem zo ge makkelijk mogelijk te maken en po sitief tegenover het gehele bestuur te staan. veer 10 a 12 meter naar beneden schoof en de daaronder gelegen sloot inschoof met alle narigheid van dien, zoals een defecte waterleiding, een vei'stopte drainering etc. Inmid dels zijn deze euvels weer hex-steld. HAAMSTEDE Donateuravond „Big S" De vrijdagavond in het „Praet- uus" gehouden donateursavond van de jeugdsociëteit „Big S." kon zich verheugen in een goede belangstel ling van de zijde der donateurs. Zij wex-den welkom geheten door de voorzitter van de soos, de heer P. J. Landegent, die blij was ook eens iets voor de „steunpilaxen" te kunnen doen. Allereerst vertoonde Leo Ver ton een aantal dia's over het soos- leven. en een toegift in de vorm van natuuropnamen uit de Westhoek. Het muzikale gedeelte werd vex-zorgd door een eigen gxoepje bestaande uit Adrie v. d. Pol. gitaar; Aldi Plaa- ting, gitaar; B. J. Kloosterman (do- uateur), drums en Corrie Landegent. zang. Zij bi-achten, hoe kan het ook anders, moderne wijsjes. Namens de donateurs sprak de heer H. P. Everwijn. die in deze functie er op wees dat Big S. wel eens over ccn grotere lokaliteit moest gaan praten bij het gemeente bestuur. Hij dankte de soos namens N de donateurs en vroeg tot slot nog een drumsolo van de heer Klooster man die hier gaarne aan voldeed. DEN HAAG. De prijzen van mar garine worden met ingang van maandag twee cent per pakje van 250 gram hoger. Een en ander is be sloten na overleg mei het ministerie van Economische Zaken. Dc prijs verhoging is het gevolg van dc ge stegen kosten voor grondstoffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4