tü Mei Feyenoord naar Milaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT APOLLO-ASTRONAUTEN MAAKTEN PERFECTE LANDING MORRIS Schoolgaande jeugd koopt een bos Zuidvietnamese troepen dringen steeds verder door in Cambodja BIJDEVAATE REIZEN BIJDEVAATE REIZEN Jordaanse regering afgetreden Z£or BlU C?iCZ? Bouwgronden en recreatieterreinen overdragen aan de overheid Apollo-astronauten in goede gezondheid Maandag 20 april 1970 126ste jaargang Nr. 20388 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 SfDAKriE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbuj 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8ij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij i h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 Vo B.T.W. In dit nummer: Feestprogramma Veren.-raad Nienwerkerk HOUSTON, 17-4. Dc ruimtevaar ders van de Apollo-13 zijn gered. Aan de angstige spanning van mil joenen, die toch ook gemengd was met een «zeker vertrouwen in de kunde van de mensen in Houston, kwam vrijdagavond een einde met een landing die even perfect ver liep als deze was berekend. De reis van de Apollo-13 was be gonnen onder de tanende belangstel ling van de wereldpers. Dat veran derde toen maandagavond de fatale ontploffing zich voordeed in de dienstcabine. Sindsdien volgde men over de hele wereld de wanhopige pogingen van de mensen in Houston en de „schipbreukelingen" om de Apollo-13 veilig naar huis te loodsen. De drie mannen hebben in groot le- vensgevaarverkeerd. Wanneer de ontploffing zich na een landing op de maan zou hebben voorgedaan, zouden zij nooit meer zijn terugge keerd. Nu hebben zij hun leven te danken aan dezelfde maansloep die hen op de maan had moeten brengen Zij hebben zich voorbeeldig dapper gedragen, evenals hun echtgenotes en ouders. De ruimtevaarders heb ben allerlei ontberingen moeten doorstaan, angst, koude, onzekerheid, slapeloosheid, gebrek aan water en mede daardoor aan goed voedsel. Zij waren dan ook zichtbaar blij toen zij op het vliegdekschip Iwo Jima stap ten. In het vluchtleidnigscentrum te Houston brak een storm van jubel los toen de ruimtevaarders eenmaal waren geland. Dat gebeurde vier maal; toen de radioverbinding her steld was, nadat de cabine "zichtbaar was geworden, bij het te water ge raken en nog eens toen de cabine stabiel lag. Men was nog geestdrifti ger dan na de eerste maanlanding van de Apollo-11. Naar huis Dc Apollo-astronauten Lovell, Hai- se en Swigert zjjn zondagavond uit Honoloeloe in Houston teruggekeerd - acht dagen na het begin van hun ongelukkige maanreis. Onmiddellijk na aankomst op de vliegbasis Elling ton bjj het ruimtevaartcentrum ver trokken ze naar huis. President Nixon, die de ruimte vaarders tegemoet was gevlogen om ze op Hawaii de vrijheidsmedaille uit te reiken, is ook weer terugge keerd in zijn buitenverblijf te Sant Clemente in Californië. Tijdens zijn verblijf op Hawaii heeft hij tevens met Amerikaanse militaire leiders beraadslaagd over de toestand in Vietnam en in Zuid- oost-Azië in het algemeen. Vandaag (maandag) houdt hij een toespraak, waarin hij naar verwacht wordt een nieuwe terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Vietnam zal aan kondigen. Hij houdt zijn televisierede waarschijnlijk om 03.00 uur Ned. tijd in de nacht van maandag op dinsdag. President Nixon heeft zijn krach tige steun onderstreept voor het pro gram van bemande ruimtevluchten, zei de directeur van het Amerikaan se ruimtevaartbureau, dr. Thomas Paine, bij de begroeting van de as- trt^nauten in Houston. Nixon had hem gezegd dat er wel mensen zou den zijn die het ongeluk met de Apollo-13 zouden aangrijpen om aan te dringen op een vertraging of te ruggang. „Maar wij zijn zo niet. Wij laten ons niet door tegenslagen van ons pad afbrengen. Wij hebben een goede koers uitgezet, een koers voorr uit, en we zullen niet wankelen in onze vastbeslotenheid", zo had Nixon volgens Paine gezegd. De president had hem toestemming gegeven deze woorden openbaar te makenf De astronauten werden bij hun aankomst op Ellington toegejuicht door ongeveer 5.000 mensen, onder wie veel Nasa-medewerkers. Over een rode loper liepen ze naar een met vlaggen overdekt podium, waar een huldiging volgde. In een korte toespraak merkte Lovell op dat hij en zijn metgezellen daar helemaal niet hadden gestaan wanneer de mensen in het ruimtevaartcentrum op dc grond er niet waren geweest, die hen hadden teruggeleid na de ex plosie. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 Aanbieding herdenkings tien 1 je aan de koningin DEN HAAG. 18-4. De minister van financiën, dr. H. J. Witteveen, zal op maandag 20 april de eerste exemplaren van de zilveren tien guldenstukken, die zijn geslagen ter herdenking van de bevrijding, aan H.M. de koningin aanbieden. Dezer dagen begint ook de afgifte van de gedenkmunten, die in de pe riode eind februari/begin maart door het publiek op alle post- en bank kantoren konden worden aange vraagd. Een aantal aanvragers heeft de bestelkaarten reeds terugontvan gen. De overige kaarten worden zo spoedig mogelijk teruggezonden. Op vertoon van deze kaarten kan het bestelde aantal munten (verpakt en onverpakt) t'm 15 mei tegen beta ling van f 10.per munt (f 10,10 voor verpakte munten) worden afge haald op het kantoor waar de kaart destijds werd ingeleverd. Dieven stalen 30.000 AXEL. 19-4. Dieven hebben in gebroken bij de familie M. in de Ver- distraat te Axel en van de afwezig heid van dc bewoners gebruik ge maakt om alle kasten leeg te halen. Uit een kast in de woonkamer is een geldkistje met dertigduizend gulden in contanten meegenomen. DEN HAAG, 18-4. De leerlingen van de 16.000 scholen voor basis- en voortgezet ondcrwys in ons land zou den met elkaar een „punt voor dc natuurbescherming kunnen scoren"; zo is de gedachte van het onder wij zend personeel van de „Jacob Wol- lingschool" in Westerbork. Op initiatief van de 25-jarige on derwijzer J. Waninge hebben zij een actie op touw gezet om een dub beltje per scholier in te zamelen, om in het Europese natuurbeschermings jaar 1970 een bós op de Veluwe aan te kopen en zo veilig te stellen. Alle 16.000 scholen krijgen dezer dagen een brief van de initiatiefne mers. Als alle leerlingen mee zouden doen, kan er volgens ii\ A. Coops, inspecteur van de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland, een bos gekocht worden van rond 25 hectare. Deze vereniging zal het beschikbare geld krijgen voor de aanRoop van een bos. Aangezien de rijksoverheid bij der gelijke aankopen gewoonlijk voor 50 procent in de kosten bijdraagt, kan het ..bos van de schooljeugd" alles bij elkaar mogelijk 50 hectare gaan beslaan. -*• - Britse „Black Power"- leider gearresteerd LONDEN, 18-4. Michael X, de Britse „Black Power"-leider, is in Londen gearresteerd. De beschuldi gingen tegen hem zullen later wor den bekendgemaakt. De politie deed een inval in Black House, een commune voor gekleur- den in het noorden van Londen, en nam Michael X, ook bekend onder de naam Michaël Malik, en verschei dene andere leden van zijn groep mee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NEW YORK. In New York woedde een zware brand, waardoor twee ge bouwen van vijf verdiepingen en een restaurant in de as werden gelegd. Volgens de brandweer was de brand verdachtIn de betrokken gebouwen was o.a. het kantoor van een verdediger van de 13 Zwarte Panters geves tigd, die terecht staan op beschuldiging van samenzwering. Er zouden pa pieren verloren zijn gegaan, die van groot belang zijn Poor de verdediging. Dertig brandweerlieden werden gewond. m De vertegenwoordiger van de Griekse centrumpartij in het buiten land, Andreas Papandreoe, heeft zijn landgenoten tot gewapend verzet tegen het militaire bewind opgeroe pen. Klein koninkrijk wordt nauwer betrokken bij de Vietnamese oorlog SAIGON, 19-4. Dc Zuidvietnamese strijdkrachten dringen steeds dieper door in Cambodjaans gebied om de daar verborgen Vietcong- en Noord- vietnamese eenheden op te sporen en te vernietigen, zo biykt uit dc be richten uit het gebied. De generale staf van Saigon negeert hiermee de biedt u keuze uit drie vliegreizen 4-7 mei: Amsterdam-Milaan 290,— 6-7 mei: Amsterdam-Milaan 260,- 6-7 mei: Rotterdam-Milaan 215,— In deze prijzen is INBEGREPEN:- Alle vervoer. Luchthavenbelasting. Plaats in het stadion. Begeleiding van gidsen. Voor meerdaagse reizen: Verblijf in hotels op basis logies- ontbijt. Voor nadere inlichtingen: Nieuwe Haven 105 - Telefoon 2577 - Zierikzee officiële Amerikaanse oproep dc grens tussen Zuid-Vietnam en Cam bodja te eerbiedigen en zodoende te voorkomen dat het kleine koninkryk steeds nauwer bü de oorlog in Viet nam betrokken raakt. Naar zaterdag in Saigon verluidde hebben Zuidvietnamese troepen bij een vierdaagse actie in Cambodja 72 tegenstanders gedood en een wapen fabriek van de Vietcong vernietigd. Westelijke journalisten die de ope ratie vanuit dé Zuidvietnamese pro vincie Tay Ninh volgen constateer den de volgende feiten: lange kolon- nes vrachtwagens en jeeps trekken over de grens Cambodja binnen, Zuidvietnamese artilerie beschiet vanuit het grensgebied Cambodja, Zuidvietnamese verkennings- en ge- vechtshefschroefvliegtuigen landen in de nabijheid van de Zuidvietna mese gevechtsstellingen tot 20 kilo meter op Cambodjaans gebied en op Vietnamees gebied vlak bij de gi'ens worden drie nieuwe legerkampemen- ten gebouwd. Een bataljon van de 25ste Amerikaanse infanteriedivisie heeft voorts in het grensgebied een stelling betrokken en Zuidvietnamse jachtbommenwerpers voeren regel matig aanvallen uit op Noordvietna- mese posities in Cambodja. Men schat in Saigon het aantal Vietcongstrüders en Noordvictnamc- zen in dc grensprovincies ten oosten van Phnom Penh op minstens 10.000 man. Inmiddels wordt het beeld van de strijd in Cambodja steeds onover zichtelijker. Hoewel Phnom regelma tig van overwinningen heeft gespro ken, moest een militaire woordvoer der in de Cambodjaanse hoofdstad nu bevestigen dat de Vietcong het gebied waarover zij de controle uit oefent fn de afgelopen twee weken heeft verdubbeld en alle provincies ten oosten van de Mekong van de rest van het land heeft afgesneden. „Valse-toondichter" CORBY (Engeland), 18-4. - Een schooljongen die uit het koor gezet was, 'omdat hij vals zong, heeft des kundigen in verbazing gebracht door een symfonie voor vol orkest te schrijven. Het is de 18-jarige Jim Graham, zoon van een garagehoofd- monteur in het Noordengelse plaats je Corby, die zichzelf uit bibliotheek boeken muziek leerde schrijven. Zijn symfonie is door het Britse Konin- lijk Genootschap van Muziekleraren gekozen voor een eerste uitvoering op het kunstfestival van Corby in juli. Jim zei op geen enkel instru ment te kunnen spelen. AMMAN, 19-4. Koning Hoessein van Jordanië heeft zondagavjond na urenlang beraad met zijn ministers de ontslagaanvraag van het kabinet- El Talhoeni aanvaard. Hij droeg de demissionaire premier op een nieu we regering te vormen. Verwacht wordt, dat deze uit vijf tot zeven nieuwe bewindslieden en vier uit het afgetreden kabinet zal bestaan. Nauwere samenwerking eierhandel bepleit ARNHEM, 18-4. Op de jaarver- gadering van de Algemene Neder landse Vereniging van Eierhandela- ren (A.N.E.V.E.I.) in Arnhem, heeft de voorzitter, H. H. Knoop, zaterdag gepleit voor een nauwere samen werking van de binnenlandse eier handel. Hij wees in dit verband op de samenwerking die er bij de ex port bestaat, waar een tiental export combinaties vrijwel de gehele eier- uitvoer verzorgen. Daardoor is een wezenlijke bijdrage geleverd tot de zo hoog nodige rust op de inter nationale eiermarkt. Een zekere vórm van samenwer king betsaat er, waarbij de heer Knoop wees- op de prijsadviezen, die opgesteld worden cjoor de regionale verenigingen. Torens meet men naar hun schaduw, groten naar hun af- VJAT Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Opklaringen, maar ook enkele bui en; overwegend matige zuidwestelij ke wind; minder koude nacht; mor genmiddag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1-7. Min. temperaturen: omstreeks nor maal. Max. temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 21 april Zon op 5.32, onder 19.47. Maan op 20.07. onder 5.02. Volle maan: 21 april te 17.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 april 3.06 v.m. 15.34 n.m. BROUWERSHAVEN 21 april 2.54 v.m. 15.10 n.m. Springtij: 23 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een fx*ont, dat zater dag over Nederland trok en maan dagmorgen over Finland, west-Rus land en de Alpen lag. sti'oomde koe lere oceaanlucht west-Europa bin nen. De maximumtemperaturen kwa men daardoor weer op een wat la ger niveau terecht. In Frankrijk werd het zaterdag nog ongeveer 18 graden, maar zondag werd het vrij wel nergens warmer dan 12 graden. Het front veroorzaakte vooral in de Alpen langdurig x-egen. Plaatselijk werd er 20 mm. afgetapt. De koe lere lucht is onstabiel van opbouw maar ook vrij dxoog, zodat er slechts spoi'adisch een bui in voorkomt. Ook dinsdag houdt de aanvoer van deze lucht nog aan. Laatste slachtoffers lawineramp geborgen PARIJS. 19-4. De lijken van ne gen nog vermiste slachtoffers van de lawineramp in de Franse Alpen, waar dondei'dag een sanatorium on der sneeuw en gesteente werd be dolven, zijrt zondag geborgen. De ramp heeft aan 71 mensen, onder wie veel kinderen, het leven gekost. AMSTERDAM. De Nederlandse spoorwegen hebben vrijdag op het station Amsterdam-Amstel de hon derdduizendste auto uitgewuifd die per slaaptrein vertrok naar Nar- bonne in zuid-Frankrijk, bij dc Spaanse grens. Mening C.N.V.: HOUSTON WASHINGTON. 18-4. De astronauten van dc ongelukkige Apollo-13: Lovell, liaise en Swigert, „verkeren in goede gezondheid, hoe wel ze behoorlijk meer vermoeid zijn" dan dc astronauten van vorige vluchten. Dit heeft dokter Baird van dc NASA zaterdag bekendgemaakt. Fred Haise lijdt wel aan een lichte aan doening van de urine-wegen en had ongeveer 38 graden koorts. Veel heeft dit echter niet te betekenen. Dokter Baird voegdé er nog wel aan toe dat de astronauten door dc ontberingen, die ze na de moeilijk heden met het ruimteschip hebben moeten doorstaan, allen tussen de vijf en tien pond zijn afgevallen. Intussen heeft president Nixon na de goede afloop van het hachelijke ruimte-avontuur honderden felicita ties ontvangen van vooraanstaande persoonlijkheden uit dc gehele we reld. UTRECHT, 18-4. By dc vaststel ling van uitbrcidingsrccrcatic-, sa neringsplannen en dcrgctykc beho ren dc daaronder vallende gronden automatisch eigendom te worden van dc overheid. De eigenaars moeten een rcdciykc vergoeding worden toe gekend op basis van dc oorspronke lijke gebruikswaarde. Overdracht van de eigendom van bouwgronden en terreinen voor re creatiedoeleinden is noodzakelijk om prijsopdrijving en speculaties tegen te gaan en om ernstige vertraging bij onteigenningprocedures te voor komen. Dit is een van de aanbevelingen die is opgesteld aan het slot van een tweedaagse studieconferentie van bestuursleden en kaderleden van het Christelijk Nationaal Vakverbond over ruimtelijke ordening en volks huisvesting. Een goede aanpak van de sane ring en reconstx-uctic van oude bin nensteden en vervallen stadswijken kan volgens de C.N.V. conferentie misschien worden bevox-derd door de tot standkoming van een sane- ringswet. In een dergelijke wet die nen regels te worden vastgesteld voor de onteigening van gronden, de inspx-aak van belanghebbende gx-oc- peringen. dc financiering van dc sa nering en reconstructie, verplichte medewerkng van dc eigenaai-s aan vervanging en vernieuwing van wo ningen enz. De declncirxcrs aan de studieconferentie hebben het bestuur van hei C.N.V. verzocht een studie groep in te stellen om deze mogelijk heid nader te onderzoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1