APOLLO 13 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee en zeventig slachtoffers bij aardverschuiving in Alpen Ongeregeldheden bij betogingen in V.S. Herindeling Tholen Houston en de wereld wachten in spanning op terugkeer Apollo 1 TERUGKEER vvïy X; ;.x Was sabotage oorzaak brand bij E.N.C.K.? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 april 1970 126ste jaargang Nr. 20387 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: (el. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bi) de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v 'h Lakenman 6 Ochtman, Zierifczee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag én vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer Baggeren in de Nieuwe Haven Lawine van sneeuw en aarde treft kindersanatorium 1 Hoop op het vinden van vermisten (47) opgegeven PLATEAY D'ASSY, 17-4. Tot heden (vrtfdag) ochtend vroeg was het stof felijk overschot geborgen van 25 slachtoffers van de aardbevingsramp, woensdagnacht op het Plateay d'Assy in de Franse Alpen. De gehele nacht hebben bergingsploegen doorgewerkt, maar de hoop dat van de 47 vermisten nog mensen de ramp hebben overleefd is opgegeven. Zevenenvijftig van de in totaal 72 slachtoffers waren jongens van tien tot veertien jaar uit het tuberculosesanatorium. Vanaf het begin van de ramp heb ben ongeveer 1000 man onder wie vele vrijwilligers aan de reddings werkzaamheden deelgenomen. Dat die echter ook nu nog zeer moeilijk verlopen vindt zijn oorzaak in het feit dat het niet alleen sneeuw maar ook en vooral gaat om stenen, bomen en honderden tonnen aarde. Hoewel men de hoop nog overleven den te vinden al heeft opgegeven worden de werkzaamheden nog steeds voortgezet. De ramp bij Saint Gervais is de tweede grote binnen enkele weken in de Franse Alpen. Zoals bekend werd op 10 februari nog het Franse wintersportcentrum Val d'Isere door een lawine getroffen. Daarbij vielen toen 39 doden voornamelijk onder de gasten van een jeugdherberg. Met deze ramp nog vers in het ge heugen is de publieke opinie in Frankrijk vandaag zeer ernstig ge schokt. De kransen, radio en televi sie hebben de moeilijkheden met de Apollo-13 naar het tweede plan ver schoven. Met hernieuwde krachten is de vraag naar voren gekomen wie voor deze nieuwe ramp nu weer verantwoordelijk gesteld moet wor den. Men denkt daarbij met name aan berichten dat een van de laatste weken ook al een kleine lawine op één van de gebouwen van het sana torium is neergekomen, waardoor het dak werd beschadigd. Men be sliste toen dat de inwoners slechts voor korte tijd behoefden te worden geevacueerd en men vraagt zich nu dus af of er toen geen drastischer maatx-egelen genomen hadden moe ten worden. Bovendien hebben deskundigen, onder wie Marcel de Quervain, di recteur van het lawine-instituut in het Zwitserse Davos, dit jaar al va ker gewaai'schuwd voor het grote Geweld in vele grote steden NEW YORK, 16-4. Organisatoren van betogingen tegen de oorlog heb ben donderdag hun bezorgheid uit gesproken over het geweld, dat don derdag in verscheidene Amerikaanse steden losbarstte toen daar protest- büeenkomsten werden gehouden te gen het aanwenden van federale be lastingen voor de oorlog in Vietnam. In Cambridge, Massachusetts, weid een uitgaansverbod uitgevaai-digd, nadat duizenden demonstanten slaags waren geraakt met de politie. Men telde driehonderd lichtgewonden. De dol geworden mehigte ging zich te buiten aan brandstichting en ver nieling, waardoor een schade van naar schatting een half miljoen dol lar werd aangex-icht. De gouverneur van Massachusetts heeft 2.000 man van de nationale garde opgeroepen. Op het terrein van de universiteit van Californië in Berkeley vielen bij soortgelijke uit de hand lopende be togingen tientallen gewonden. Meer. dan twintig personen werden aange houden., De politie maakte gebruik van traangas om het terrein te ont ruimen. SAN DOMINGO. Ex-president Juan Bosch van de Dominicaanse republiek, die in 1963 door een mili- taii'e staatsgreep werd verdreven in vei'bard met zijn linksgeoriënteerde opvattingen, heeft toestemming ge kregen van de regering der Domini caanse republiek om naar zijn land terug te keren. SAINT GERVAIS. Op het plateau van Assy in de Franse Alpen is een sanatorium bedolven onder een la wine. Twee en zeventig mensen, w.o. 52 kinderen kwamen bij deze vrese lijke ramp om het leven. Op de foto een beeld van de ravage. In New York verliep een protest- bijeenkomst wanordelijk, nadat ver scheidene demonstranten de kreet „de revolutie op de straat" aanhie ven. Op verscheidene bijeenkomsten werd de vrijlating van zwartepanter- lcider Babby Seale geëist. gevaar van lawines en aardverschui vingen. Met name de Alpen zijn dit jaar met een meer dan noimale hoe veelheid sneeuw bedekt en een plot seling intxedende dooi is dan zeer ge- vaai-lijk. Het komt dan vaak voor dat het eerste smeltwatex-' onder de sneeuwlaag wegstroomt waardoor deze begint te schuiven. Minister Boulin heeft meegedeeld dat de hoop nog overlevenden te vin den nu definitief is opgegeven. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 16-4. De gemeente lijke herindeling van Tholen - op heffing var. zeven gemeenten en de \oiming van een nieuwe gemeente Tholen - bleek de goedkeuring van een meerdex-heid in de Tweede Ka mer te kunnen wegdragen. De Ka mer zal zich volgende week dinsdag hiex*over uitspx-eken. „TROS knoeit niet met ledental" HILVERSUM. 16-4. De directeur van de TROS, mr. J. M. Landré, is voor de televisie ingegaan op de cir culerende berichten, als zouden 50 duizend van de 250.000 TROS-leden geen kijk- en luistex-geld betalen of niet geabonneerd zijn op omx'oepbla- den. Op gx-ond hiexvan zou de TROS geen B-omi'oep kunnen worden. Mr. Landré vond het kwalijk, dat in de pers gesuggereerd is, dat de TROS met de opgave van het leden tal geknoeid zou hebben. „De TROS belazei't niemand", aldus de TROS- dix-ecteur. „Krasnapolsky" werd door kabouters „bezet" AMSTERDAM, 16-4. Een groep an circa 250 „kabouter-s" heeft don derdagavond - op zoek naar een stadhuis voor oranje vrijstaat - ho tel Krasnaposky in Amsterdam ge durende ongeveer een uur bezet. Eerder war enzij in in het Sigma centrum en bij hotel Doelen. De po litie heeft niet ingegx-epen en na verloop van een uur verlieten de „kabouters" hotel Krasnapolsky weer. Zij amuseerden zich geduren de die tijd met het maken van film opnamen en geluidsbanden. Er wer den geen vernielingen aangex*icht. Narcissen bij dodenherdenking DEN HAAG, 16-4. De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" stelt narcissen beschikbaar voor de do denherdenking op 4 mei aanstaande op de ei-ebegraafplaatsen te Loenen op de Veluwe, op de Grebbeberg en te Bloemendaal. De bedoeling is dat ze door schoolkinderen op de gx-aven woixlen gelegd, op elk van de in to taal 3000 graven een bosje. De vex-- eniging zal de 'narcissen tijdig op de normale wijze op de veilingen ko pen - het gaat dus niet om door- diaaibloemen - en ze in water zet ten zodat ze geopend zijn als ze op de gx-aven komen te liggen. Inbreker neemt 14.000 gulden mee EINDHOVEN, 16-4. In de nacht van woensdag op donderdag is inge- bi'oken in het kantoor van Van Grootel's Bouwmaatschappij in Eind hoven. Bij het doorzoeken van het kantoor wei'd de sleutel van de brandkast in een bureau gevonden. Uit de brandkast werden twee geld kistjes met in totaal 14.000 gulden meegenomen, alsmede een aantal vakantiebonnen ter waarde van 17 duizend gulden. Weersverwachting gunstig voor komende landing HOUSTON, 16-4., Honderden men sen, ruimtevaarders, constructeurs, professoren, en leden van de vlucht- leiding slapen niet meer, eten brood jes uit de hand en slurpen enorme hoeveelheden koffie om er voor te zorgen dat de drie ruimtevaarders veilig terugkeren. Elke fout van be lang kan fataal zijn en daarom zijn de beste koppen gemobiliseerd in het ruimtevaartcentrum van Houston om de beste oplossingen voor de to taal onvoorziene toestand te vinden. Z\j leven en slapen in het ruimte vaartcentrum. Het nut daarvan is al onder meer gebleken uit de noodoplossing voor het züivex-en van de lucht door mid del van lithiumhydx-oxide, die zij aan de ruimtevaarders hebben doorge geven en die daarna door de man nen in elkaar werd geknutseld. De vraagstukken van navigatie, stand in de ruimte en de koers zijn bij een noi-male vlucht al zo ingewik keld dat zij volgens de mensen in Houston een elektronische x-ekenma- chine hoofdpijn bezorgen. En nu staan zij nog voor de taak een to taal afwijkend ruimteschip naar de aai"de te loodsen. Eenzelfde improvisatie gold voor de vex-deling van het nog beschik- bare water, zuurstof en de energie. Ruimtevaarder Donald Slayton zei donderdag op een persconferentie optimistisch te zijn. „Als het zo door gaat als nu maken wij ons geen zor gen over een eventuele mislukking", zei hij. Geen stormgevaar De tropische storm Helen, die de landing van de Apollo-13 in moei lijkheden kon brengen, heeft zich van het landingsgebied verwijdex-d en vormt geen gevaar meer, zo hebben ruimtevaartfunctionarissen donder dag gezegd. De weersverwachting ziet er gunstig uit: matig tot half bewolkt, golven 1,2 meter hoog, windsnelheid 15 knopen en een zicht van 20 km. Wanneer de ruimtévaarders door de Iwo Jima zijn gebox-gen zullen zij met een hefschx-oefvliegtuig naar Samoa woi-den ovex-gebx-acht en van daar naar huis in Houston. De Sowjet-Unie heeft aan twee schepen, de Tsjoemikan en een vis sersvaartuig opdracht gegeven koers te wijzigen en naar het landingsge bied op te stomen. De Sowjet-Russische ruimtevaar ders hebben aan Lovell, Haise en Swigert een boodschap gezonden waarin zij zeggen de vlucht „nauw lettend en bezorgd" te volgen. „Wij wensen u van ganser harte een vei lige terugkeer op moeder aarde". De boodschap is uit naam van al zijn collega's ondertekend door ruimte vaarder Sjatalow, die zijn eerste ruimtevlucht maakte in januari 1969 aan boord van de Sojoez-4. Verscheidene landen hebben bui tengewone maatregelen getroffen om de radiovex-binding met de Apollo niet te storen. In Engeland zullen de televisie-uitzendingen naar Schot land en naar het eiland Wight op bepaalde frequenties gestaakt wor den. India heeft zeven fx-equenties vrijgemaakt, Parijs staakt de uitzen dingen op de golflengten die in het kader van het Apolloprogramma worden gebruikt. Moeilijke uren Te 09.00 uur hedenmox-gen (vrijdag) besloot de bemanning van de Apollo rust te nemen, hetgeen door de con troledienst op aax-de goed gevonden werd. Want de komende uren, waar in moeilijke manoeuvres moeten worden verricht, zoals het afstoten van de dienstcabine en daarna van de maancabine, zullen moeilijke ogenblikken zijn voor James Lovell, Fred Haise en John Swigex-t, uitge put als zij zijn door de spanning, het vele werk en de ontbex-ingen van de ze gedenkwaax-dige ruimtevlucht.Wat de afgelopen dagen vooral op hun „zenuwen" heeft gewerkt is de ver moeiende bezigheid van het bijna onafgebroken opnoemen van lange reeksen getallen en het doen van on eindig veel verificaties. De gi-ondcontx'ole heeft goed ge merkt, dat gezagvoerder Lovell in een gepx-ikkelde stemming begint te komen. Het lot van de gehele be manning hangt nu in feite van deze veteraan onder de Amex-ikaanse ruimtevaarders af. Toen de „gx-ond" Lovell vi-oeg om een nieuwe vei'ificatie van de bat terijen uit te voex-en, barstte hij los: „Wij kunnen niet onze gehele tijd doox bi-engen met het oplezen van een lange lijst getallen. Wij moeten ook rusten. Gij moet daar x-ekening mee houden". Kox-t daarna kx-eeg de be manning van de Apollo toestem ming om te gaan slapen. SCHEI Dl-V" A„\ MAAM-ANCAA v> DXEXSTCOXVAR- TIVENT y-*> 4 AAS AS .j: i S&& A i f TVT^r-x T f SCHOTEN DTPS «j y 4j ysyi ■t v>.. A JSa. .-AK ÏSL /J ■JAN» v^> SCHKn LA> I LA Kj JAi Dit nummer bestaat uit 16 pagina's RUIMTEVAARTSTATION HOUSTON. Een schematische weergave van de landing van de Apollo 13 capsule in de Stille Oceaan, zoals deze - als alles goed verloopt - vanavond zal plaats vinden. Mededeling minister Roolvink DEN HAAG, ,16-4. Niet uitgeslo- - ten is, dat de ontleding van de meng- mest bü Enck/Delta Chemie te Vlaar- dingen op 13 april jongstleden een gevolg is van sabotage. Minister B. Roolvink (Sociale Za ken en. Volksgezondheid) heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld. In dit geval, aldus de bewindsman, moet zeker aan de mogelijkheid van sa botage worden gedacht, daar op vrij dag 10 april zowel bij het bedrijf als bij de politie te Vlaai-dingen een anoniem telefonische mededeling is ontvangen, dat in de kunstmest- loods een bom zou zijn geplaatst. Op aandx-ang van de arbeidsin spectie wordt, in afwachting van de resultaten van hét onderzoek, de- produktie van mengmest van de be- tx-okken samenstelling gestaakt. De nog aanwezige voor raden van dezelf de samenstelling als de betrokken partij zullen onder bijzondei-e bewa king blijven, vooral met betrekking tot mogelijke temperatuurstijging, tot ze het bedrijf verlaten hebben. De wijze heeft zijn tong in het hart, de dwaze draagt hel hart op de tong. VIM" UQT Pt bilt at s-2> Zuivering bij televisie in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 16-4. Ongeveer 85 re dacteuren en andere medewerkers van de Tsjechoslowaakse televisie zijn van hun functies ontheven om dat. ze niet op de juiste manier het beleid van de communistische pax-tij zouden hebben gepresenteex-d De be kendmaking is afkomstig van colle geredacteuren die het bex-icht in Praag hebben verspreid. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland ligt aan de noox-d- flank van een uitgestrekt hogedx-uk- gebied, dat van Spanje via noord- Italië naar Roexnenië x-eikt. Laag zijn de luchtdrukken in een zone van IJsland naar noox-d-Scandinavië. Tussen deze druksystemen staat een westzuid westelijke stroming. Hierin trekken storingen mee, die af en toe wat regen vex-oorzaken, maar ook gebieden, waarin de lucht aanzien lijk droger is en weinig bewolking bevat. De lengte van het tx-aject over zee, dat de lucht moet afleggen om ons land te bei-eiken speelt boven dien een rol, omdat de zeewatertem peratuur maar ongeveer 6 gx-aden is. In het noox-den van het land blijven de teiriperatux-en daardoor aanzien lijk lager dan eldex*s. Inmiddels na dert over Engeland een nieuwe sto ring, jnaar op grotere schaal bezien verandex-t er in het weerbeeld niet veel. Verwachting tot zaterdagavond: Iets lagere middagtemperatureii Aanvankelijk zwaar bewolkt en hiel en daar enige regen of motregen; la ter van het westen uit enkele opkla ringen en op de meeste plaatsen dx-oog weer; zwakke tot matige zuid westelijke wind; in het algemeen iets lagere middagtempei-aturen. Voor zondag: ■Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-tempera turen: van ongeveer noi-maal tot 4 gx-aden boven nox-moal. Max.-tempei'atui-en: omstx-eeks nor maal. Kans op een dx-oge pex-iode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 18 april. Zon op 5.38, onder 19.42. Maan op 16.18, onder 4.31. 19 april. Zon op 5.36, onder 19.44, Maan op 17.31, onder 4.41. 20 april. Zon op 5.34, onder 19.45. Maan op 18.48, onder 4.50 Volle maan: 21 apxil te 17,21. HOOGWATERSTANDEN Z1ER1KZEE 18 april 1.10 v.m. 13.42 n.m. 19 api-il 1.54 v.m. 14.26 n.m. 20 apx-il 2.30 v.m. 15.01 n.m. BROUWERSHAVEN 18 april 1.10 v.m. 13.26 n.m. 19 april 1.50 v.m. 14.06 n.m. 20 april 2.22 v.m. 14.38 n.m. Springtij: 23 april.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1