Moeders tweede leven h J Rijkspostspaarbank rente tot 7% BLIK DOOR HET WERELD Verkeken kans op gesprek in Nabije Oosten Hoe is die Italiano nou? Italiano js dus alles? de candy drop ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 april 1970 Nr. 20385 De toestand in hel nabije oosten zou er heel wat beter uitzien als de Israëli's en de Egyptenaren vooral van de Arabische buren met elkaar in gesprek konden komen. Dut is een stellig juiste opvatting die al menig diplomaat goedsmoeds langs de di verse hoofdsteden heeft doen reizen - onlangs nog minister Luns. Niet dal zo'n gesprek nu opeens wonde ren zou verrichten, maar juist het leven in een sfeer van we praten niet met elkaar dwingt juist iedere keer als de een of ander iets mis haagt tot een actie - een bombarde ment, een commandoraid, een geur- rilla-overval enzovoort. Plus vervol gens de vergelding en zo maar in een spiraal omhoog tot er weer een hele veldslag of oorlog volgt. Als men ooit ook eens aan een tafel zat zou wellicht in menig geval een paar harde woorden met daar op een uitleg en desnoods af en toe eens „sorry" de atmosfeer iets vredi ger kunnen houden en - wie weet - ook nog wel eens tot een echte vre de kunnen leiden. Onderhandelingen Wat moet men in dit verband nu denken over de merkwaardige uit nodiging aan dr. Nahum Goldrnann, de voorzitter van het Joods We reldcongres, die van Egypte schijnt uitgegaan om eens met Nasser te komen praten. Ondanks ontkennin gen nu uit Cairo lijkt een dergelijke verkapte en geheime uitnodiging wel gedaan. En dan heeft Egypte mis schien wel de goede persoon geïnvi teerd. Goldrnann is tenslotte diplo matiek een der vaders van de staat Israël, zoals Ben Goerion dat als vechter was. En zijn invloed in Is raël is niet gering. Hij zou - wanneer de hele con versatie geheim was gebleven- in Is raël voorbereidingen hebben kun nen treffen om een modus te vin den voor een eerste echt gesprek tussen Israël en Egypte. Juist daar om is het jammer dat in de eerste plaats de geheime uitnodiging is uit gelekt. Vervolgens is het jammer, maar wel verklaarbaar, dat de Isra ëlische regering tegen een bezoek van Goldrnann aan Nasser bleek - vooral nu het toch niet meer geheim was. Verkeken kans Israël kan terecht zeggen dat als er dan een niet-geheim gesprek ge voerd moet worden dat dan de Is raëlische gesprekspartner iemand uit Israël en niet uit Zwitserland, iemand die de regering nastaat en niet iemand die zich tegen de rege ringsopvattingen verzet moet zijn. Het uitlekken van het geheim heeft van het beraamde gesprek als verkenning een diplomatiek onder handelen gemaakt dat het alleen maar had moeten helpen voorberei den. Bovendien is door dit uitlek ken. van de uitnodiging de ruimte voor het informele gesprek al weer beperkt - men spreekt heel anders als alles onder de roos blijft dan wanneer bij wijze van spreken de journalisten vragend op de stoep staan. Goldrnann is verdrietig dat het gesprek niet door kan gaan - hij heeft gelijk: er was nu een kans dat een beetje rede in de gespannen re latie kwam en die kans is verkeken. UTRECHT. Van 26 tot en met 30 december 1970 houdt de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in de Julia- nahal op het Croeselaantererin te Utrecht een ideeënmarkt voor toeris me en recreatie „Vakantie '71". MOSKOU. Omdat Lenin 100 jaar geleden is geboren hebben 60 tot 80 miljoen Russische arbeiders zaterdag doorgewerkt, hoewel zij recht heb ben op een vrije zaterdag. Het loon, dat met deze extra-werkdag wordt verdiend, is bestemd voor een staats fonds voor openbare uitgaven. Advertentie 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoldertje een zaehtertje een knappertje een suikertje een dropje Ja, 't is een lekkertje! Monteur doodgestoken AMSTERDAM, 13-4. De 22-jarite autospuiter G. J. B. uit Amsterdam wordt ervan verdacht zondagnacht de 20-jarige elektromonteur Robbie van der Vegt tijdens een woorden wisseling in een café in de Amster damse Paardenstraat met een zak mes een dodelijke steek in de hals te hebben toegebracht. De verdachte, die enkele uren later werd aangehouden, heeft een beken tenis afgelegd. Volgens de politie had het tweetal ai enige tijd onenigheid over een meisje. Npdat hij gestoken was verliet het slachtoffer met een vriend het café om op het Rem- brandtplein een taxi te nemen. Op weg daarheen zakte de monteur in elkaar en overleed door bloedverlies. Hij bleek in een slagader te zijn ge troffen. WINKELSLUITING OF 5 MEI UTRECHT, 13-4. Sluit uw winkel op 5 mei. Dit adviseren de gezamen lijke organisaties van werkgevers en werknemers in de detailhandel alle winkeliers. Er wordt gewezen op de mogelijk heid in de week van 4 tot 9 mei de halve-dag-sluiting te laten verval len, als dat tenminste in overeen stemming is met de plaatselijke winkelsluitingsverordening. Het personeel behoudt het recht op een vrije halve dag in die week. Omdat in deze week tevens He melvaartsdag valt, adviseren dc werkgevers op vrijdag 8 mei een koopavond in te stellen, die bij het gemeentebestuur kan worden aan gevraagd. Tenslotte wordt geadvi seerd op koninginnedag' de winkels 's middags te sluiten. Man greep vrouw bij haar keel Barcndrecht, 13-4. In dc nacht is een onbekende man de woning bin nengedrongen van de alleenwonende 50-jarige mej. J. van der Schoor te Barendrecht. De man kwam binnen door het forceren van een keukenraam aan de woning. Via de keuken en de woon kamer is hij naar de slaapkamer op de bovenverdieping gegaan waar de vrouw sliep. De man, die een ny lonkous over het hoofd' had getrok ken, greep de op bed liggende vrouw enkele keren stevig om de keel, waardoor zij het benauwd kreeg. Doordat de vrouw zich heftig ver weerde en hard gilde is de man ver moedelijk vertrokken. Hij vertrok nadat hij haar enkele keren had vast gegrepen en naast het bed op de vloer bad laten vallen. Het motief van de dader is de po litie niet duidelijk. Voor 35 jaar... BROUWERSHAVEN. Kaas: Ko- mijne kaas kost 16 cent per pond, een Edammer van 4 pond kost S0 cent. ZIER1KZEE. Als gast van het in stituut voor arbeidsontwikkeling, trad, de alom van de radio bekende voordrachtskunstenaar Jan Lemaire op. Hij las fragmenten uit Quérido's meesterwerk, De Jordaan. OOSTERLAND. De damclub O.D. C. heeft haar wekelijkse clubavon den beëindigd. BUITENLAND (Duitsland). - De predikanten Wolff en. Brunner van de Landskerk Hessen Nassau zijn gearresteerd en naar het concentra tiekamp Dachau overgebracht. KERKWERVE. - Gedurende de werkcampagne 1934-'35 zijn in deze gemeente door spitten en scheuren plm. 42 ha. weiland in bouwland, omgelegd. BUGH. In het plaatselijke hotel voerde de rederijkerskamer V.Z.O.S. „Hallo Bandoengen „De Wedden schap" op. Z1ERIKZEE. De heer C. Geelker ken algemeen secretaris der N.S.B., sprak maandagavond voor een groot aantal belangstellenden in de Con certzaal. NIEUWERKERK. In De Meebaal werd de 10de jaarlijkse vergade ring van de Coöperatieve Boeren leenbank gehouden. HAAMSTEDE. De bijenhouders vereniging „Schouwen-Duiveland" hield voor haar leden uit westelijk Schouwen, een praat-avond in de tuinbouwschool. Advertentie 1 lJ\J Hi vÊÊÊt, Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. Geslaagde uitvoering Herv. kerkkoor te Haamstede KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken Beroepen te Ermelo Tj. Kuipers te Dwingeloo (verb, bericht). HAAMSTEDE, 11-4. Het Ned. her vormd kerkkoor te Haamstede mocht zich dok dit jaar weer ver heugen in een grote belangstelling voo dc in de Winterkerk gehouden jaarlijkse uitvoering. Door omstan digheden kon deze uitvoering pas zaterdagavond worden gehouden. Onder leiding van de directeur, de heer J. Schouls uit Brouwershaven werd eerst een aantal zangnummers ten gehore gebracht. Hoewel het koor te weinig mannelijke leden heeft en enkelen bovendien ziek wa ren, stond hetgeen ten gehore werd gebracht op een zeer behoorlijk peil. Twee nummers, waarvan één alleen door de heren werd gezongen en het and ere alleen door de dames, kwa men wat minder goed uit de verf hetgeen gezocht moet worden in de korte tijd van voorbereiding. De leden van de zangvereniging uit Scharendijke zorgden ditmaal voor een toneelopvoering en met „De Trekpleister" troffen ze de juis te snaar want er is veel en naar hartelust gelachen, terwijl het dave rend applaus bewees dat het stuk ten zeerste werd gewaardeerd. Ook de verloting, al jaren een succes werd, gezien de vele prijzen een kasstuk zodat de penningmees ter een zorgeloos jaar tegemoet gaat. De meeste prijzen werden beschik baar gesteld door de middenstand, doch ook de leden zorgden voor di verse mooie dingen. In zijn slotwoord deed de voorzit ter, de heer W. v d. Maas een di-in- gend beroep op de aanwezigen om zich als lid op te geven teneinde het koor weer in de toestand van enige jaren geleden terug te brengen. Hij dankte speelsters en spelers voor hel gebodene en bood hun een ge schenkje aan. De directeur mocht weer de gebruikelijke enveloppe met inhoud in ontvangst nemen en voor mevr. Schouls waren er bloemen. Met een kort woord van ds. G. E. Huizing werd deze avond besloten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ede (in samenwer king met Wageningen) N. Bruin te Helpman te New Westminster (Can. Reformed Church) A. Kooij te Emmen; te Murmurwoude E. J. Oosterhuis te Lemelerveld. VOORHAAM EH STIJLVOL Clipperfassen Attachékoffers h'j OVU» DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE FEUILLETON „Dan kan ik u uit Rotterdam af halen. Wacht.ik weet nog beter! Morgen heb ik een bespreking in Apeldoorn. Daarna moet ik nog naar Enschede. We werken namelijk sa men met een paar nederlandse tex tielfabrieken. Overmorgeno nee, dan is het Kerstmis. Jammer." „Misschien ga ik tweede kerstdag met mijn zoon naar Rotterdam voor een paar dagen. Schikt het u, als ik de dag na Kerstmis kom?" „Mevrouw, ik zal het geweldig op prijs stellen. Want ik hecht heel veel waarde aan het oordeel van iemand, die in het verleden japon nen heeft ontworpen". 10. Op tweede kerstdag was Wille- mien met Simon in Rotterdam. Des ARAM EN ÜE BROEDERS DER KUST 12. „Ha!" gilde Seewart de Schuimer hees, „ze proberen door de achterpoort te ontko men! De dwazen! Voort, mannen! De beste wijn welke die schurk van 'n kastelein in z'n kelder heeft, indien jullie mij de aan voerders en het meisje levend in handen speelt!" Aram hoorde de piratenaanvoerder zijn schreeuwende bevelen geven, terwijl hij z'n mannen haastig door de achterpoort in een nauwe straat voerde. Hij moest Tudor, tot wie de woorden ook waren doorgedrongen, met geweld naar achteren slepen, omdat de reus het aanbod van een vat wijn als een persoonlijke belediging wenste op te vatten cn aanstalten maakte om. dol van drift, in z'n dooie eentje een tegenaanval op de aanstormende piraten te ondernemen. Het straatje waarin zij terecht kwamen, was nauw en gemakkelijk te verdedigen. Reeds wilde Aram het geluk zegenen dat hun zo'n gunstige aftocht verschafte, maar toen hij een blik achter zich wierp, stokte die zegewens hem in de keel. Want het straatje was ontegenzeggelijk nauw, maar even ontoezeggelijk liep het dood. Het mondde 'uit op een groot grauw huis en werd daar hermetisch afgesloten door een reusachtige poort. Zij zaten als ratten in de Terwijl hij strijdend terugweek voor de pi raten. die juichend ontdekt hadden in welke wanhopige toestand hun tegenstan ders waren geraakt en volstrekt zeker wa ren dat die wijn hen niet meer kon ont gaan, trachtte Aram radeloos een oplos sing te vinden, een uitweg, een mogelijk heid op redding. Zijn ogen zochten het grote grauwe huis af. Was er geen moge lijkheid om die poort te openen? Kon dc bewoner gewaarschuwd worden? Bijna op hetzelfde moment ontdekte hij een gelaat voor één van de hoge vensters. Reeds wilde hij de onbekende wenken hen binnen te laten, toen dat gebaar plotseling verstarde. Want ondanks de totaal andere tooi, leek het gelaat van de man achter het vensters als twee druppels water op dat van Séewart de Schuimer! middags, na het eten, had ze Tootje drie dagen vrijaf .gegeven. „Donder dagavond, ben ik weer thuis. Ais je vrijdagmorgen er weer bent, is het mij vroeg genoeg". „Heel graag, mevrouw". In Rotterdam zat het haar niet meer zo lekker als aanvankelijk. Tenslotte was ze een getrouwde vrouw. Kon ze zo maar een hele dag met Vandermeere optrekken? En was die man betrouwbaar? Je hoorde zo vaak van die gekke din gen tegenwoordig. Ze vroeg het oordeel van Janneke, doch die wuifde lachend alle bezwa ren weg. „Meid, doe niet zo gek! Wat steekt daar nou achter? Je bezich tigt toch zeker alleen maar zijn fa briek? Nu ja, hij zal je wel een eten tje aanbiedenAls je zo krap kijkt.Hans heeft zo vaak bespre kingen met zakenvrouwen en gaat er daarna soms een hele avond mee uit. Op kosten van de zaak: diner en een cabaret. Ik weet er alles van, hoor, want hij vertelt het me altijd. Ik ben helemaal niet jaloers, omdat, ik toch wel weet. dat ik hem alleen heb. Dan moet je niet met een za kenman trouwen, vind ik." „Voor een man is dat misschien wat anders?" „Waarom? Zijn wij vrouwen min der? In welke eeuw leef jij? O ja, ik weet ook wel, dat Bram er in dit opzicht eigenaardige principes op na houdt. De vrouw van deze tijd is zelfstandig en kan tot op zekere hoogte doen en laten wat ze wil. Ga jij morgen maar gerust zonder enige gewetenswroeging met die Vander meere mee naar zijn fabrieken. Ik ken hem wel nauwelijks, maar ik kreeg van de week toch een goeie indruk van 'm.Hans zegt ook, dat hij een echte heer is. En zou-d-ie lastig worden, wat let je dan om de benen te nemen? Zorg er Voor, dat je voldoende geld bij je hebt. En anders bel je maar.... komt Hans je wel halen. Die is vanavond toch bijtijds thuis." Dus reisde ze met de trein naar Breda, na hem eerst gebeld te heb ben. In de Baroniestad stond zijn citroen bij de stationsuitgang. Willc- mien zag zijn blik verhelderen, toen ze het plein opliep. Met uitgestoken hand begroette hij haar. „Fijn, dat u gekomen bent, mevrouw. Ik zal proberen er Voor u een gezellige dag door Henk van Heeswijk van te maken. We gaan eerst bij mij thuis koffie drinken. Dan kunt tevens kennismaken met mijn moe der." Naast haar in de wagen reed hij snel de stad uit op weg naar de grens. Ze zag nu, dat hij aan geen van zijn vingers een ring droeg. Zou hij nog ongetrouwd zijn? De grensbeambten schenen hem goed te kennen, want toen ze hem zagen, tikten twee Belgische doua niers aan hun pet en beduidden hem, dat hij door kon rijden. „Dat gaat even gemakkelijk hier. riep Willemien verbaasd uit. „Tegenwoordig geloven zc het wel," antwoordde de fabrikant. Wanneer u individueel aangekomen was, hadden ze u wel naar uw pas gevraagd." Sint Leonard was spoedig bereikt en bleek een klein dorp te zijn met wat industrie, waarin de twee grote textielfabrieken wel domineerden. Hij wees naar de hoge daken en zei: „Daar zijn de fabrieken, mevrouw. Precies er tussen staat ons huis. Dat is makkelijk, maar ook lastig. Maar ik kan hier geen grond meer kopen. Vandaal-, dat ik expansie zoek in in Holland." In de woning werd Willemien hartelijk begroet door een oude da me, die haar scherp aankeek. „Mijn zoon heeft al over u verteld, me vrouw. U bent een zuster van me neer Holstegger nietwaar? Uw broer Hans kennen wij heel goed. Die is hier al dikwijls geweest. Ja, u en uw broer lijken op elkaar." „Ik ben oudei*. mevrouw." „Dat zal dan niet veel zijn. U ziet er jeugdig uit. Gebruikt u suiker en melk' Ja? Een ogenblik, gaat u bij het raam zitten. Dat is het hoekje van uw broer, als hij er is." Later op de ochtend liep ze met de directeur door zijn fabriek. Hij wees naar de verschillende machi nes, liet haar de vervaardigde stof fen keuren, vroeg haar oordeel over de kwaliteit, de dessins en de kleu rencombinaties. „Ik vraag het u, om dat ik graag eens het oordeel van een buitenstaander wil horen. Die is me veel waard, temeer omdat u zelf in het verleden japonnen hebt ont worpen. Natuurlijk niet alleen de vorm, de coupe, maar ook de dessins en kleuren, neem ik aan." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7