Wathebje aan een dure automobiel alsergeen Mercedes-service achter staat Fa. W. Gilijamse Verton's Schoenen Zeeuwse Gedeputeerde Staten stellen provinciale commissie onderwijs in Komt er tweede Panamakanaal? HieuweVindlnb! Tiiioccfïïo SANDALEN gezondeTzorgenvrije JEUGDSCHOEN EN voorde hëeee'fe zomer Russische kernonderzeeboot vergaan? smillegange Duikster in kreek Ouwerkerk omgekomen Groot aanbod van appelen op veilingen Twee weken voorwaardelijk en 2.000,- voor oud-burgemeester van Alkmaar België heeft 9,5 miljoen inwoners STEEDS BU DE TUD rae„nd„fmgegeven lot wie "ten zich MIDDELBURG, 13-4. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben inge steld een provinciale commissie on derwijs. Het besluit daartoe is geno men naar aanleiding van de behan deling van de sociaal-culturele ont- wikkeüngsschets door provinciale staten. De commissie zal een ruirfie taak hebben, namelijk het gevraagd en op eigen initiatief gedeputeerde sta ten adviseren over alle onderwerpen ter bevordering van het onderwijs in de brede zin in Zeeland. Daarbij kan worden gedacht aan een inven tarisatie van de behoeften, de aan sluiting tussen de diverse vormen van onderwijs e.d. Daarnaast zal de commissie zich moeten beraden op allerlei andere onderwijsaspecten, die voor Zeeland van belang zijn. De commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, zal de commissie op korte termijn officieel installeren. De samenstelling van de commis si e is als volgt: J. V',h den Bos, lid van g.s., voorzitter- J. M. A. C. van Dongen, lid van j-s., vice-voorzitter; ir. C. J. A. P^x, directeur hogere technische school Vlissingen; G. W. Bergman, directeur Zeeuwse Mu- ziekschoo' Middelburg; P. J. W. Boeren rector r.k Janseniuslyceum Hulst G. A. Dronkers, directeur christelijke nijverheidsschool voor ir^sjcs Goes; A. P. M. Goossens, ^ónrectov scholengemeenschap St. Eloy Oostburg; M. A. Hage, direc teur pedagogische academie Middel burg; ir. W. J. ter Hart, secretaris Industriegroep Midden-Zeeland Goes A. F. J. Jacobs, rector scholenge meenschap Scheldemond Vlissingen; drs. K. de Jong Ozn., rector chris telijk lyceum Goes; G. P. Maas, di recteur stichting levensschool voor jonge werknemers in Zeeuws- Vlaanderen Axel; N. Verboon, di recteur christelijke pedagogische academie Middelburg; drs. P. Vis, rector rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman" Zierikzee; dr. ir. J. P. M. van der Wolf, directeur r.k. middelbare landbouwschool Hulst; mr. H. F. M. van der Heijden, chef 3e afdeling provincie griffie, secreta ris. Adviserende leden zijn de heren drs. M. C. Verburg, directeur ETI voor Zeeland, en dr. G. J. Smalle- gange, directeur Stichting Zeeland. De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft in de Russische stad Kharkov aangekondigd dat nog dit jaar het 24ste congres van de Rus sische communistische partij zal worden gehouden. Enorme kometenwolk WASHINGTON, 13-4. Begin april heeft een kunstmaan van de Nasa, de Ogo-5, rond de komeet Bennett een enorme wolk waterstofgas gere gistreerd die vanaf de aarde onzicht baar is. De komeet verscheen eind maart boven de V.S. De gaswolk is ongeveer 13 miljoen kilometer in doorsnee en daarmee het grootste hemellichaam draaiend om de zon dat ooit is waargenomen. De metin gen zijn verricht over een periode van drie dagen, waarin de komeet ongeveer honderd miljoen km. van de aarde verwijderd was. De Ogo-5 bevond zich toen tussen 22.000 en 110.000 km. boven de aarde. WASHINGTON. 13-4. Een groep geleerden in de Ver. Staten heelt geadviseerd geen kernladingen te gebruiken by de aanleg van een ka naal door Midden-Amerika, dat de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan zal verbinden, zo is in Was hington meegedeeld. Deze groep biologische adviseurs van de Amerikaanse studiecommis sie voor het kanaal heeft verklaard dat kernontplof fingen gevaarlijke radioactiviteit en andere gevaarlijke gevolgen met zich mee kunnen brengen voor de bevolking in dat ge bied. Volgens de Washington Post zijn de biologen het er ook over eens dat niemand kan voorspellen of het biologisch gezien verantwoord is, om zelfs maar met conventionele ontplofbare stoffen een nieuw ka naal op zeeniveau aan te leggen. Want door zo'n waterweg zou een vermenging ontstaan van de zee fauna en -flora van de twee oceanen wat tot gevolg zou kunnen hebben, dat sommige soorten fauna en flora uitsterven. De commissie moet op 1 december verslag uitbrengen aan president Nixon, over de vraag of naast het Panamakanaal een tweede kanaal nodig is, ook uit commer cieel en technisch oogpunt. Advertentie Op verboden plaats Amerikaanse verklaring WASHINGTON, 13-4. Ongeveer 400 mül van de Spaanse kust op de Atlantische Oceaan is in het afgelo pen weekeinde mogelijk een Sowjet- Russische kernonderzeeboot, die Advertentie Gezellige onder jurkjes Natuurlijk Het domein voor de vrouw avery had, vergaan, zo meldt het Amerikaase ministerie van defensie. De onderzeeboot werd vrijdag door een Amerikaans patrouillevliegtuig gesignaleerd en scheen, in nood tè verkeren, aldus het Pentagon. Later zagen Amerikaanse vliegtuigen be manningsleden aan dek en twee Russische koopvaardijschepen die de onderzeeboot trachtten te slepen. Vanwege zee scheen dat niet te luk ken. Zondag zagen de bemanningen van patrouillevaartuigen de oorlogs bodem niet meer, maar wel werden twee olievlekken waargenomen. De koopvaardij schepen waren nog wel in het gebied en schenen te zoe ken. „Het is mogelijk dat de Russische kernonderzeeboot is gezonken. Het lot van de bemanning is niet be kend", aldus de verklaring van het Pentagon. EERSSEL. De 28-jarige tandarts G. F. J. Rombouts uit Waalre is bij een verkeersongeluk in de gemeente Eerssel om het leven gekomen. Bij het afleggen van zwemproel OUWERKERK, 13-4. De 29-jarige mejuffrouw J. F. Keuskamp uit Den Haag is zaterdagmiddag in de kreek van Ouwerkerk, achter de caissons aldaar verdronken. Zij was met enkele leden van de duikersclub „Barracuda" aan het oe fenen en legde verschillende proeven af. De eerste proef, 500 meter zwem men in duikersuitrusting, had zij met goed gevolg afgelegd. De tweede proef was zwemmen in duikersuit rusting met verschillende verzwa ringen. Nadat zij van deze proef 150 meter had gezwommen gaf zij enkele tekens dat er iets mis ging. Men snelde haar van verschillen de kanten te hulp, maar kon niet verhinderen, dat zij in de toch niet al te diepe kreek, onder water raak te. Het mocht spoedig gelukken haar lichaam boven water te halen en aan land te brengen, maar noch eerste hulp, noch mond op mond beademing noch de hulp van dokter Van de Zande uit Nieuwerkerk, die zeer snel ter plaatse was, mochten helpen om de levensgeesten weer op te wekken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. Gisternacht is in een ziekenhuis de 36-jarige mevrouw J. Pieterman uit Amsterdam overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeval, waarbij een autobestuurder, een 23-jarige tweede stuurman uit Amsterdam, onder invloed van drank zou hebben verkeerd. AMSTERDAM. Verdacht van ver krachting van een 15-jarig meisje is door de Amsterdamse zedenpolitie aangehouden de 19-jarige werkman F. van der H. De jongeman, die heeft bekend, was zaterdagavond na af loop van een dansavondje tegen haar zin met het slachtoffer meegelopen. In Betondorp (Amsterdam-oost) ver greep hij zich aan het meisje. NAARDEN. Op de IJsselmeerweg tussen Naarden en de nieuwe brug naar Zuid-Flevoland is de 51-jarige maatschappelijke werkster, mejuf frouw R. Roorda, uit Otterlo dodelijk verongelukt. Zij haalde met haar au to een vrachtwagen in en kwam daarbij in de berm terecht. Zij ver loor de macht over het stuur, bot ste tegen de vrachtwagen en werd uit haar auto geslingerd. Daarbij werd zij op slag gedood. DEN BOSCH. De 21-jarige J. de H. uit Helmond heeft tegenover de politie van Den Bosch bekend in een aantal plaatsen in ons land in totaal zo'n honderd inbraken en inbraak- jes te hebben gepleegd. Hij heeft dit gedaan samen met een metgezel, die nog voortvluchtig is. NISTELRODE. De 57-jarige land bouwer A. L. van Uden uit Nistel- rode, werd toen hij op de Udense- weg in zijn woonplaats met zijn fiets linksaf sloeg, aangereden door een achteropkomende auto. De man werd zwaar gewond en overleed ter plaat se. UTRECHT. Drie bestuurders van het Joegoslavisch Vakverbond heb ben een bezoek van zes dagen aan Nederland gebracht als gast. van de Nederlandse vakcentrales. ZOELEN. De 54-jarige bakker A. J. van Voorthuizen uit Lienden, die de vorige week in Zoelen op zijn bromfiets door een auto werd aange reden en zwaar gewond naar een zie kenhuis in Tiel werd vervoerd, is aan zijn verwondingen overleden. Advertentie Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zi'iii vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel AUTOMOBIELBEDRIJF - Rencssc, Lange Rcke 2, tel. 01116-370 35 Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 A rcheologische vondst in Egypte CAIRO, 13-4. De Britse professor Walter Emery heeft in Sakkara Egypteeen kleitablet opgegraven dat zou kunnen leiden tot de ontdek king van de graftombe van de farao lmhotep, die als geneesheer in het hele land als een godheid werd ver eerd en die geleefd heeft omstreeks 2980 voor Chr. Archeologen zijn van mening dat dit de belangrijkste op graving zou zijn sinds 1922, toen het graf van de farao Toet-Ankh-Amon gevonden werd. Emery, professor in de Egyptologie aan de iiniversiteit van Londen, doet al 40 jaar opgra vingen in Egypte. DREISCHOR. Hoewel dit officieel verboden is, waren in hel afgelopen week einde al weer kampeerders neergestreken bij de bebossing ran hel voor malige Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland. Het mooie weer mag dan wat langer uitblijven dan verwacht werd, de Jcampeerders komen toch op lijd een rustig plekje opzoeken. Een klein voorproefje van de drukte, die ons ook deze zomer weer te wachten staat, maar dan liefst wel op de aan- gewezen plaatsen. Heel zo'n toestand hoort niet thuis in een natuurgebied. LAND- EN TUINBOUW Overproduktie knelpunt in de Europese landbouw AMSTERDAM, 13-4. Het knelpunt van de Europese landbouw is over produktie. De uitweg is het op grote schaal benutten van landbouwgron den voor andere doeleinden, waarbij de norm achtereenvolgens de ruim telijke ordening, de mogelijkheid van vervangende werkgelegenheid en de agrarische produktiemogelijk- heden van de grond moet zijn. Beïnvloeding via de prijzen van agrarische produkten lijkt weinig doeltreffend, tenzij voor bijsturing gebruikt. Gezien de stijging van de produktie per hectare en per man kan men de landbouw moeilijk in het. algemeen achterlijkheid of con- DEN HAAG, 13-4. Op de Neder landse fruitveilingen is nog steeds een gioot aanbod van appelen en hoewel het aantal rassen minder minder wordt mag toch worden aan genomen dat het totale aanbod^ voor lopig ruim zal blyven, aangezien de voorraden nog grdot zyn. Ambassadeur in Rome gearresteerd wegens „drugs" bezit van ROME, 23-4. De Romeinse politie heeft bekend gemaakt dat zij de Pa kistaanse ambassadeur in Tunesië heeft gearresteerd wegens het bezit van verdovende middelen.. De 46-ja- rige prins Haroon-al-Rasjid is inge sloten in de „Koningin van de he mel'-ge vangenis. Een gelukkige omstandigheid voor de telers is, dat door de lage tem peraturen de kwaliteit van het fruit nadat het uit de koelhuizen komt, bijzonder goed blijft. Ook de be- waarbaarheid in de koelhuizen is dit jaar redelijk door het fraaie weer in de pluktijd. De prijzen van de belangrijkste rassen blijven ove rigens nog steeds te laag. Goede kwaliteiten Golden Delicious doen op de veilingen rond 40 cent per kg. terwijl de bewaarkosten zeer hoog zijn geworden. Er is nog steeds export van appe len naar Oost-Duitsland, maar ove rigens is er op de buitenlandse markten weinig vraag naar het Ne derlandse produkt. Sierra Leone, Nicaragua en Nepal zijn benoemd tot lid van de V.N.- commissie die moet toezien op de naleving van de sancties tegen Rhodesië. GROOTEGAST. In het Groningse Grootegast is het tweejarige dochter tje Alie Maz'ia van de familie J. Hui- zinga verdronken. Het kindje is ver moedelijk spelenderwijs in een sloot achter de woning in het water ge raakt. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. SCHIPHOL. Op Schiphol is de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, van een bezoek van één dag aan Parijs in ons land teruggekeerd. In de Franse hoofdstad heeft hij besprekingen gevoerd met zijn staatsambtgenoot Gregorio Lo pez Bravo over de betrekkingen tus sen Spanje en Nederland. DEN HAAG. Het 400 ton metende Spaanse motorschip „Siërra Bravia" is bij de Engelse zuidkust gezonken, nadat het ter hoogte van Dungeness in aanvaring was geweest met het 8200 ton metende Liberiaanse scchip „Ruhr Ore". HILVERSUM. Een felle uitslaan de brand heeft voor verscheidene tonnen schade aangericht aan Van Son's inkt- en verffabrieken aan de Kleine Drift in Hilversum. De meng- afdeling van het bedrijf, waar zich vele brandbare grondstoffen bevon den, is geheel in de as gelegd. UTRECHT. Maandagmiddag is de 29-jarige mevrouw A. van Muysen- berg-Woudwijk uit Prinsenbeek op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg met haar auto tegen een passerende trein gebotst. Zij was vrijwel op slag dood. Negentien uur in koelkast GLASGOW, 13-4. De vierjarige Steve Bain heeft zondag een ver blijf van 19 uur in een oude koel kast overleefd. Hij ivas 's ochtends vroeg in de kast gekropen die op een open veld bij Kïlbiernie in Schotland lag. Toen het kind werd vermist, gingen 70 politiemannen hem zoeken. Een boerenknecht vond hem tenslotte. Steve heeft het leven te danken aan het feit, dat de deur van de koelkast, die hij van binnen uit niet open kon krijgen, niet goed sloot, waardoor er wat frisse lucht in de kast kwam. ALKMAAR, 13-4. Alkmaars oud- burgemeester, mr. H. J. W. is maan dagmiddag door de Alkmaarse po litierechter, mr. D. Resig wegens rij den onder invloed veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van f 2.000,— en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid met aftrek. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, had een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van f 2.000,— en achttien maanden ontzegging met aftrek ge- eist. Zowel de officier van justitie, als verdachte hebben hoger beroep van dit vonnis in beraad gehouden. Voor mr. W. is deze affaire aan leiding geweest om het burgemees tersambt neer te leggen en ver vroegd met pensioen te gaan. Voor zijn vonnis uit te spreken zei de politierechter „het is bijzonder schrijnend dat iemand struikelt na zo'n eervolle loopbaan." Herdenkingsprogramma Bruinisse voor 4 en 5 mei BRUINISSE, 13-4. Het herden kingsprogramma luidt als volgt: Maandag 4 mei: half acht stille omgang, gemeentehuis naar de be graafplaats; 8.30 uur herdenkings dienst in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 5 mei: 8 uur aankondi- ging festiviteiten, een omroeper zal MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 13-4. Klei-aardap- nelen voor het binnenland: Bintje, 35 mm opwaarts f 32,00-33,00, 50 mm opwaarts f 34,00-35,00. Klel-aardap- pelen voor de export: Bintje, 35-50 mm f 31,50-33,00, 40 mm opwaarts f 33,50-34,00, 50 mm opwaarts 1 34,uu- 35,00. Voeraardappelen f 2,00-7,00. Stemming: binnenland en export Vaprijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto, volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. door het dorp trekken en overal kond doen van het blijde nieuws. Vanaf de kerktoren zullen koper blazers het startsignaal geven. 9 uur: het vreugdevuur, uit Wage- ningen gehaald, zal door estafette lopers het dorp worden binnenge bracht. Voor het gemeentehuis zal het vuur worden ontstoken. „Nu met Hope" zal daarbij tegenwoordig zijn. 9.30 uur: „Nu met Hope" brengt de kinderen, via een korte rondgang naar het Kerkplein, waar kinderspe len zullen worden gehouden. Voor de grote kinderen zal dat een speur tocht zijn. Onderduikers en mijnen zullen gezocht moeten worden. 13.30 uur: grote bevrijdingsoptocht 16.00 uur: Zeskamp spelen op de Oude straal. 19.00 uur: gecostumeerde voetbal wedstrijd. 20.30 uur: georganiseerd vreugde vuur, indien mogelijk buitengaats, d.w.z. op het waier. Advertentie BRUSSEL, 13-4. België telde aan het eind van 1969 ruim 9,5 miljoen inwoners, om precies te zijn 9.660,154 In 1969 zijn er 28.244 inwoners bij gekomen, wat voor het grootste deel te danken is aan een geboorteover schot van 21.459 en voor een kleiner deel aan een migratieoverschot van 6.785. In alle Belgische provincies is de bevolking gegroeid met uit zon dering van de Waalse provincies Luik en Henegouwen. inctiroom-staal-doublé-goud fin ast 'i OrwaniW» Havenploln 1 ZJerltaw TeL (01110) 2443 servatisme toeschrijven. Het zijn juist de goede resultaten die de landbouwers in dc zorgen hebben gebracht. Eigenlijk zou er niet van proble men mogen worden gesproken. Voor ons welzijn is er bij het huidige le venspatroon grote behoefte aan ruimte. Die wordt ons nu verschaft doordat de andbouw op een kleine re oppervlakte meer kan produce ren. Om deze vruchten te plukken is een Europese politieke wil nodig. Tot deze conclusie komt drs. H. Jacobs in een artikel in Economisch- Statistische Berichten (E.S.B.) over de Europese landbouw. Vau de boekenplank Groentegids voor dc volle grond Dc eerste Groentegids voor dc vollegrond is uit. Deze gids is een zo volledig mogelijke handleiding voor deze gevarieerde sector van de land. en tuinbouw. In alfabethische volgoj'de worden de belangrijkste teelten besproken. ei gewas gaat men in op oogstver- iYÜ?gin& JmachinaI" oogst, nieuwe *aettmethoden, ziekte en onkruidbe- strijding. Daarna volgen de hoofd- stukken bodem en bemesting, zaad en zaaien, mechanisatie en gewasbe- T°l. sl°t oen algemeen overzicht waarin een aantal statis tische gegevens zijn verwerkt, onder andere neerslagcijfers. Voorts is er een lijst van instellingen en perso- landelijk en regionaal voor verdere informatie kan wenden. Het overzichtelijk boekje is ver- r dc* Uitgever Stichting af lö f" .Tu,nbou«'gidsen. mgr. Van de Weteringstraat 103, Utrecht, bij hf u i' Boerenleenbanken en boekhandel. De prijs bedraagt f 8,50 excl. 4 BTW en verzendkosten H. A. van Lith: „De bevrijding van Walcheren" N" de 25-jarige herdenking van de bevrijding nadert verschijnen er weer diverse publicaties over dit onderwerp. Een daarvan is de Be. vandLifhVan Walcheren" door H. A. De bevrijding van Walcheren is df u zegl het "I. hè' relaas van foal fVrlJ 8 van dit oilond. Maar zegt de auteur in zijn inleiding, „het is eigenlijk geen goede titel, omdat hij zou kunnen suggereren dal het innemen van het eiland een doel op zichzelf vormde. Dit was bepaaW niet het geval. Uiteindelijk ging hei om het gebruik van de haven van Antwerpen. Een haven die voor de bevoorrading van onze bondgenoten onmisbaar was". s n geaft de schrijver een over- goallieerde activiteiten 1944 Ho JUm' D"Da>'. tot 31 oktober 1944 de vooravond van de landin gen^ op Walcheren. Dan behandelt hij in afzonderlijke hoofdstukken de bevrijdingsgeschiedenis. Deze begint mol de inundatie van Walcheren waarover dr. L. de Jong tijdens een lSS^taSlu °P 1 november 1969 ie Middelburg zei.- „Het onder water zetten van Walcheren was uitvloeisel van een besluit van de Canadese legerleiding goedgekeurd door de generaals Montgomery en Eisenhower, niet voorgelegd" en naar mijn mening opzei lelijk niet voorgelegd aan de Nederlandse re gering te Londen, vermoedelijk van uit het besef dat men van die rege ring nauwelijks kon vergen dat zij haar uitdrukkelijke instemming be tuigde met een operatie die duizen den burgers het leven kon kosten en die Walcheren, naar toen gevreesd werd. voor lange lijd maken zou tot een troosteloze en onvruchtbare woestenij". Er zijn hoofdstukken gew«d aan de moeilijke verovering van de bloedam, de landingen in Vlissingen waar een ware slag is geleverd om „Britlania en Westkapelle en dc bevrijding van Middelburg. Hc[ bpekje is rijkelijk voorzien van fotos en kaarten en wordt ge completeerd door een uitgebreide literatuuropgave en een lijst met verklaringen van al dc gebruikte specialistische termen. Dc Bevrijding van Walcheren is ondanks het gewelddadige onder werp zeer wel leesbaar, omdat dc schrijver, ook mensen die daadwer kelijk bij de bevrijding van het ei land betrokken waren aan het wcord laat. Maar het blijft natuur lijk verre van plezierig om te lezen dat alleen al xbij deze acties 30.000 geallieerde militairen gedood of ge wond raakten. Dc bevrijding van Walcheren kost f 8,90 en is een uitgave van G. W. den Boer te Middelburg. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3