IIsi AGENDA Afdeling Schouwen-Duiveland Ver. van Bloembolleneultuur A w STREEKNIEUWS Betogingen tegen belasting en oorlog Wijkverpleegsters en verpleegkundigen protesteren tegen „armoedige pensioenen" in de Ver. Staten olletje Mollen kwekers waren bijeen te Noordgouwe Yokaal lentesymptoom In de Westhoek liet de koekoek zich horen NOORDGOUWE - De vraag of men in de toekomst bloembollen- kweker of exporteurkweker moet worden kwam duidelijk naar voren tijdens de in hotel Van der VVeyde te Noordgouwe gehouden algemene vergadering van de afdeling Schou wen-Duiveland van Bloembollencul tuur, waarvoor een vrü goede be langstelling bestond. Voorzitter, de heer A. Neele uit Sir-Jansland legde er in zijn ope ningswoord de nadruk op, dat deze vergadering enigszins in het teken stond van een dringende reorgani satie in het bloembollenvak. Hij ver geleek dan ook het bollenvak met de jaargetijden. Na een mooie zomer in het verleden is de herfst aange broken in de bloembollenwereld. De areaalbeperking bij de tulpen is af geschaft met als gevolg dat we in een lange barre winter terecht zijn gekomen, waardoor de glans van het bloembollenvak verloren is gegaan. Geen eigen standpunt meer Een meespeler in dit spel is vol gens de heer Neele wel het surplus bij de tulpen, deze had gelijktijdig met het afschaffen van de areaal beperking moeten verdwijnen, doch dat is niet gebeurd. De surplusprij- zen fungeren in veel gevallen als maatstaf voor de te bepalen inkoop prijs. Van een prijsvorming door middel van vraag en aanbod is hier zeker geen sprake meer. Het is zelfs als zelfstandige ondernemer niet meer mogelijk een eigen standpunt inzake teelt- en prijsvorming te be palen. Dit zal ook in de toekomst met of zonder steun of een andere vorm van garantie van overheidswege geen haalbare kaart meer zijn. Het toenemend aantal onrendabele be drijven even buiten beschouwing ge laten, zal het voor de goede onder nemer een harde dobber worden. Kwaliteit wordt betaald Tijdens deze vergadering kwam de vraag naar voren of men zelf niet de bloembollenexport zou kunnen verzorgen. Men zit hier in het zuid westen altijd een week voor mei de tulpen t.w. voor de vroegbroei ten opzichte van andere teeltgebicden. Die week is een heel groot voordeel, ©Outim n.v. Osgstgeeat welke men de kwekers in dit ge west moeilijk kan ontnemen. Alleen de verwerking en aflevering van de produkten moet nog secuurder wor den, want kwaliteit wordt ten alle tijde betaald. De voorzitter ant woordde hierop met het volgende: vorig jaar zijn we als initiatiefne mers van start gegaan om een gla- diolentelersvereniging op te richten. Hiervoor is van de zijde van de overheid volledige medewerking ge geven en verdere steun toegezegd. Van een fusie tussen de telers is ech ter totaal niets terechtgekomen. De ze fusie had betrekking op de afzet Men had dan, aldus voorzitter Neele in zijn antwoord, in januari 1970 de overvloedige aanvoer van gladiolen op de veilingen wel een bepaalde spreiding kunnen geven, zodat een al te sterke prijsdaling voorkomen had kunnen worden. Een volgende vraag was of er niet meer gedaan kon worden aan markUnderzoek. Men houdt zich nu bezig met het telen van een sorti ment, wat misschien niet helemaal beantwoordt aan de vraag in het buitenland en waarmee men als on dernemer de beste resultaten heeft behaald. Een begeleiding in deze zaak zou zeker nodig zjjn. Bij de veilingen beschikt men over voldoende gegevens, die vrij gemak kelijk en binnen de kortst mogelijke tijd ter beschikking van de teler zouden kunnen komen. Men krijgt dan een richtlijn betreffende areaal en sortiment gebaseerd op gegevens van de afgelopen jaren. Als spreker trad tijdens deze vergadering op de heer A. E. Stienstra, welke aan de hand van cijfers enkele gladiolen- opbrengsten liet zien van de laatste jaren, welke gebaseerd waren op voorverkooppi-ijzen. Verder gaf spre ker enkele wenken met betrekking tot de teeltverzorging en waar schuwde tegen spuitschade in tul pen, welke veroorzaakt kunnen zijn door een voorjaarsbespuiting in gra nen. Deze interessante avond werd be sloten door voorzitter Neele met de woorden: „Achter de wolken schijnt toch de zon en hij kan er elk ogen blik achter vandaan komen". Groene Kmis-afd. Bruinisse prefereert zelfstandigheid Politie belegert huis waarin gewapende man met gijzelaars TOWNVILLE, Engeland, 13-4. De politie- in het dorp Townville in het Engelse graafschap Yorkshire be reidt zich voor op een langdurig be leg van een huis, waar zich een ge wapende man heeft verschanst die zeker twee en misschien wel vier kinderen bij zich heeft als gijzelaars. Twee agenten werden uitgezonden naar aanleiding van een melding dat er bij een huis in het dorp ge schoten werd. Toen zij daar aan kwamen, dreigde een man twee kin deren dood te schieten als de agen ten naderbij kwamen. Er viel een schot uit het jachtgeweer van de man, dat een agent aan een oog ver wondde. KERKNIEUWS Ger. Gemeente Oosterland Zondag 19 april a.s. hoopt ds. J. Karens uit Nieuwerkerk, predikant van de Ger. Gemeente aldaar, en cortsulent van de Ger. Gemeente al hier, als zodanig afscheid te nemen in de avondgodsdienstoefening, die aanvangt om half zeven. Slechts no de neemt men alhier afscheid van de sympathieke predikant die tijdens zijn consulentschap zeer veel voor Oosterlands Ger. Gemeente heeft ge daan. Hij stond altijd klaar als er een beroep op hem werd gedaan, en ook vooral de catechisanten zullen veel aan de naar Opheusden ver trekkende leraar missen. Zoals be kend neemt ds. Karens op woensdag 22 april afscheid van zijn Nieuwer- kerkse gemeente. BRUINISSE, 13-4. De afdeling Biuinissc van de Prov. Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis ver gaderde onder leiding van de heer W. van Gilst. Deze besprak in zijn openingswoord, de fusies, die zich eek ie, hel Groene Kruiswerk op Schcuwcn-Duivelaml hebben voor gedaan. Het bestuur van de afd. Bruinssé was unaniem van mening, dat men zich daarbij voorhands nog niet rrocst aansluiten, omdat men de voordelen daarvan nog niet zag. Bruinisse is een ideale afdeling, met ongeveer zoveel leden-patiënten als vc or een middelbare gemeente met één wijkverpleegster wordt aange nomen, dat kan worden bediend. De noodzakelijke contributiever hoging werd door de voorzitter toe gelicht. De afdeling staat in verband met aanleg van centrale verwarming (aardgas) voor grete uitgaven. De heren dokter K. van Leeuwen en W. van der Have werden als be stuurslid herkozen (bij akklamatie). De secretaris de heer St. de Ko ning ging in zijn jaarverslag nog wat dieper in op de voor- en nade len van fusie (één vereniging voor geheel Schouwen-Duiveland) en me moreerde dat de vereniging ge spaard bleef voor een wijkverpleeg stersvacature wegens huwelijk. Er zijn echter geruchten, dat dit vol gend jaar niet zal kunnen worden vermeld. Verslag werkzaamheden Zuster Risseeuw gaf daarop een kort verslag van 'haar werkzaamhe den (2453 verpleeghandelingen, 1664 bezoeken, 26 zuigelingen op het zui gelingen- en 34 kleuters op het kleuterbureau). De Emmabloemcol- lecte in 1969 f 475,60. Bij de rond vraag vrceg mevr. V. d. Bout-Gk- kerse naar de mogelijkheid van aan schaf van een Dyatermin apparaat. Dokter Van Leeuwen beantwoordde deze vraag. Het is wel mogelijk, maar erg duur en niet voordelig voer hen die er gebruik van moeten maken verder werden nog vragen gesteld over de centrale verwarming waarna aan mejuffrouw H. Schil- percort, werkzaam bij het Provinci ale Groene Kruis het woord werd gegeven voor een causerie over „On ze voeding". Zuster Schilperoort was niet te spreken over het menu van onze voorouders, waarbij spek, veel dier lijk vet en veel aardappelen een grot rc 1 speelden. Hoe het dan wel moet liel zij horen in een boeiende causerie. Zij iet aan de hand van het flanclbmd zien, hoe de samen stelling van It menu moet en kan zijn en wees op melk, als een ideaal voedsel voor jorge kinderen en voor ouderen. Er waren veel vragen en er werden veel vouwbladen ovèr de voedingsleer en recepten verkocht. Er waren 45 personen aanwezig. Scheepvaartberichten Abida. 11-4 540 m. n. Miri. Diloma, 11-4 195 m. w.n.w. Freetown Gulf Swede, 11-4 90 m. n.w. Agadir. Kenia, 13-4 te Geelong. HAAMSTEDE Jeugdsoos „Big S" Zaterdagavond hebben veel leden van de Jeugdsoos „Big S" hun licht op kunnen steken bij twee groten onder de wielrenners, nl. Jo de Roo en Piet Rentmeester. Gezeten op de kruk hebben deze heren veel ver teld over de wielersport en menige vraag beantwoord. Jaarvergadering vliegclub Haamstede De jaarvergadering van de vlieg club V.Z.A.C. te Haamstede is vast gesteld cp zaterdag 18 april in het clubhuis. Gp de agenda de gebrui kelijke punten. Voorzitter W. A. Middendorp heeft gemeend af te moeten treden en het bestuur stelt voor de heer P. M. Sweep te kiezen. Tevens stellen de bestuursleden P. Adam, mevr. H. Middendorp-Vene- ma en H. den Hollander hun zetels ter beschikking. Het bestuur meent dat het aantal bestuursleden tot vijf ingekrompen kan worden yvaardoor slechts één nieuw be stuurslid ge kezen moet worden en stelt voor de heer T. de Bruine. Ter tafel komt verder het programma voor 1970 en een bespreking der zo merkampen. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 21 april wordt in het jeugdge- bouw voor leden en niet-leden van WESTEKSCIIOUWEN, 13-4. Tal rijke mensen moeten vrijwel op het zelfde moment het geluid van de grote voorjaarsverkiikker hebben gehoord en bij „onze man in de Westhoek!' rinkelde de telefoon on ophoudelijk: „de koekoek is er". Het exemplaar dat de Westhoek was binnengevlogen zorgde gewoonweg voor een sensatie, want zijn geluid behoort thans tot de graag gehoorde. Het is nu wel zeker dat het weer stilaan zal gaan verbeteren. Merk waardig genoeg was de officiële roepdatum in 1969: 17 april, zodat „die van 1970" toch nog enkele da gen voor ligt, hetgeen men niet ver wachten zou. Toch zit er hier en daar nog wel een wintergast, zoals de waterral. Deze vogel had al lang weg moeten zijn, maar zij plompt en dartelt nog altijd lustig in het de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst gehouden, waarop een show van cos- tuums te zien zal zijn van 500 jaar voor tot 2000 jaar na Chr. Een toe lichting wordt gegeven door mevr. Kakebeeke-Inckel te Rilland-Bath. ZONNEMAIRE Het feestprogramma voor 5 mei De Oranjevereniging van Zonne- maire heeft in haar laatst gehouden vergadering, voor 5 mei (bevrijdings dag) het volgende programma opge steld 10 uur v.rn.: optocht door het dorp met versierde fietsen, steps e.d.. Verklede kinderen. Na de optocht uitreiking prijzen. 11 uur: traktatie aan de kinderen. 1 uur: afhalen ballonnen, waarna in optocht naar het sportveld. 1.30 uur: ballonnenwedstrijd. Kinderspelen enz. op het sportveld. 3.30 uur: wedstrijd in tekeningen op het schoolplein en ringsteken op fietsen en brommers voor oudere jeugd. 6.30 uur: Gekostumeerde voetbal wedstrijd. 7.45 uur. optreden Boerenkapel en stoelendans. 8.30 uur: lampionoptocht. OUWERKERK Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond Al laat het voorjaar dit keer lang op zich wachten, toch zullen we straks weer genieten van het uit botten van bomen en planten en het geluid van de vogels. De heer J. P. C. Boot, voorzitter van de Vogel wacht Schouwen-Duiveland uit Burgh-Haamstede zal voor de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland op maandagavond 20 april a.s. in het Dorpshuis te Ouwerkerk een lezing houden over flora, fauna en de kleine fauna van Schouwen-Duive land. De heer Boot zal ook dia's ver tonen. Op 28 mei a.s. houdt de afde ling Duiveland een Ierse avond. OOSTERLAND Vergadering Oranjevereniging Op vrijdagavond 17 april hoopt de plaatselijke Oranjevereniging een le denvergadering te houden in het café „Even Buiten" van de heer Bouma, onder voorzitterschap van de heer Matth. Steenpoorte Lzn.. Er zal op deze bijeenkomst nog een laatste be spreking plaatsvinden over de te houden festiviteiten op 30 april a.s. (Koninginnedag), over de oriëntatie- rit op 2 mei en over de feestviering ter gelegenheid van het vijfde lus trum van de bevrijding op 5 mei a.s. Het bestuur hoopt op goede belang stelling. „Kom op met de poen'' DEN BOSCH, 13-4. Ruim duizend wijkverpleegsters en andere ver pleegkundigen in de maatschappelij ke gezondheidszorg hebben maan dagmiddag in Den Bosch een de monstratieve bijeenkomst gehouden oir. te protesteren tegen hun pen sioenregeling. „Wij willen een hoger pensioen kem op met de poen" slorxd er cp een van de spandoeken in de Brabanthallen. Het huidige opbouwpensioen in de maatschappelijke gezondheidszorg is niet waardevast, het bereikt het so ciaal minimumloon lang niet en bo vendien gaat het al op zestigjarige leeftijd in zodat de gepensioneerden neg vijl jaar lang. AOW-, zieken fonds- cn andere sociale premies heldere slootje langs het Duinwegje te Burgh. Intussen begint wel het onkruid de kop op te steken, zowel op de landerijen en wat meer bosachtjgc streken. Het fluitekruid trekt zich duidelijk omhoog, weer of geen weer. De eerste blaadjes van de brandne tel doen al venijnig en ook het gras begint nu groen aan te lopen. Het boerenwerk Op de landerijen is er nog niet zo heel veel gebeurd. Een enkele boer begon aan de aardappelen, maar de zomertarwe is nog niet te rijen, maal ais het weer even zit, is dit een kwestie van een week. Bietenzaad is nog niet uitgezet en - vergeleken met vorig jaar - gaat dit wel drie weken schelen. De landbouwers ma ken zich echter niet al te grote zor gen, want een te koud voorjaar wordt nog al eens gevolgd door een te warme zomer en dan maakt de biet immers eerst goed wortel. Een voorzichtig van alles is er in ieder geval. Woningen onder de kap De twee woningen, die in de Sand- strömstraat ealhier worden gebouwd door het Bouwbedx-ijf Boogert, en die de laatste zullen zijn in deze straat omdat deze dan volgebouwd is, wor den momenteel onder de kap ge bracht. Ze worden gebouwd voor re kening van de heren P. Beije te Zie- rikzee en A. H. Koster alhier. BRUINISSE Perslucht-diploma's uitgereikt In het recreatiekamp Stoofpolder heeft burgemeester G. Hokken van Bruinisse, het diploma voor het wer ken met de perslucht-apparaluur uitgereikt aan de brandweerkorps leden W. de Graaf en M. Haeck, bei den leden van het Bruinisser korps. Oudere leden gaan, jongeren ko men; dat bleek ook deze avond, waarop afscheid werd genomen van de leden L. Capelle en A. W. Jume- let. Er werden goede woorden ge sproken en men was nog lange tijd gezellig bijeen. Noordzeekotter wordt bedrijfsklaar gemaakt Bijna direct na de UK 42. kwam voor de wal van machinefabriek P. Maaskant en Zonen te Bruinisse de ARM 23 de opengevallen plaats in nemen. In deze Noordzeekotter, die is verkocht aan de firma Gebrs. Ma rijs uit Arnemuiden, moet een 800 p,k. Stork Dieselmotor worden ge bouwd. De ARM 23 is de achtste uit de serie bij de firma Velthuis in Groningen gebouwde Noordzeekot- ters, die bij Maaskant bedrijfsklaar wordt gemaakt, de negende staat op stapel en vorige week is de opdracht, voor de bouw van de tiende gegeven. Kandidatenlijst Prot. Chr. Groepering Uit de kandidaten van de verschil lende partijen, die samen de Prot. Chr. Groepering vormen, is voor de gemeentex-aadsverkiezingen op 3 juni a.s. de volgende lijst opgesteld (lijst 2): 1. W. van Gilst (SGP); 2. S. A. Jumelet(CHU); 3. H. Groeneveld (A R); 4. M. Bolier (SGP); 5. H. Schot (CHU); 6. M. Me.euwsen (AR); 7. L. van den Ouden (SGP); 8. W. Koot- stra (CHU); 9. S. Beekman (AR); 10. A. Slingerland (SGP); 11. C. W. van der Werf (CHU); 12. A. Wiebrens (AR). Een lijst mag niet meer dan 12 namen bevatten. Dinsdag 14 april Oosterland Herv. verenigingsgebouw, 7.45 uur, vergadering afdeling Groene Kruis. Woensdag IS april Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Vex-enigingsgebouw, 2.30 uur, Bejaardenbond. Donderdag 16 april Zierikzec Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, voorlichtingsbijeenkomst baggerbe drijf. Advertentie moeten betalen. Op de demonstratieve vergadering die was georganiseerd door de ge bundelde sectie maatschappelijke gezondheidszoi'g der federatie van verenigingen die de verpleging en andere onderdelen van de gezond heidszorg bevordei-en, noemde mej. C. F. A. Maquiné bestuurslid van de sectie, de pensioenen karig, armoe dig en onleefbaar. WASHINGTON, 13-4. Deze week werden in de Ver. Staten betogingen verwacht in vele steden tegen de betasting en tegen de oorlog. Op 15 april verstrijkt de termijn voor het inzenden van de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting. Drie organisaties, de tegen de oor log in Vietnam zijn gekant, willen vandaag (dinsdag) en woensdag age ren. Zij willen protesteren tegen de militaire begroting en verband leg gen tussen oorlog, inflatie en maat schappelijke vraagstukken. Het me rendeel van de betogingen zal ge houden worden voor federale belas tingkantoren. In New York is een groep belas tingplichtigen zondag een honger staking begonnen, die woensdag moet eindigen in het centrum van dc stad met een betoging waaraan, naar de organisatoren verwachten, 50.000 mensen zullen meedoen. Deze uit de jaren 1900-1910 date rende fotoreproduktie geeft een beeld van de aanlegsteiger „Grote Hoofd te Dordrecht. De boten van Fop Smit en later van de R.T.M. hadden hier hun derde aanlegplaats tijdens de reis vanaf Zierikzee naar Rotter dam. De foto geeft een gezellige be drijvigheid te zien, zoals in vroeger jaren gebruikelijk was bij de aan komst of het vertrek van de passa giersschepen. r jmsm zb«*vc K V%. Ja, dat is ze! Speciale JEUGD- SPAARBANK op donderdag van 4.00-5.00 uur NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Bond van bejaarden De bejaardenclub „Tot ons Genoe gen' 'komt woensdagmiddag 15 april weer samen in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. Hel bestuur van de ze bejaardenclub nodigt ook al de leden en adspirantleden van om en nab de 60 jaar tot hel bezoeken van de samenkomsten uit. Vakature gemeentewerkman Voor de betrekking van gemeen tewerkman in dienst der gemeente Bruinisse hebben zich 13 sollicitan ten aangemeld. AMSTERDAM. Dank zij de op- bi-engst van de in november 1969 ge houden „Klaprooscollecte" kan het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer gastvrijheid bieden aan talrij ke nabestaanden van hen, die in de jaren 1940-1945 tot de geallieerde le gers behoorden en in ons land sneu velden, zo deelt het coirxité mede. GORDIJNTJE In een cursief moet men niet over angst schrijven, maar de mensen opbeuren, maar zo in gedachten heb ik nogal eens zitten spelen met de mogelijkheid dat er een knal wordt vernomen en het licht uitvalt in een stalen sinaasappel, waarmee men op weg is naar de maan. Nu, dat is dan gebeurdhopelijk komen de jongens heelhuids terug om de koekoek te' kunnen horen, maar zo'n klap en dat uitvallende licht is wel iets om er wat nachtjes over te liggen nawoelen. Deze angst herinnert dezerzijds aan een eens gemaakte vlucht per wentelwiek boven Brussel, toen daar de Expo werd gehouden. Iedereen moest naar boven met zo'n stalen bromvlieg en 'wij dus ook naar Meis broek, waar men op een rijtje werd gezet, als gold het een keuring voor de militaire dokter. Zou zo'n toestel nu telkens wel goed worden nagekeken? Kunnen die rotorbladen er niet afknappen en kan er geen vuiltje in de bougie zitten? Dergelijke primitieve over leggingen kortende tijd en dan nog dit: „die Belgen, enig volkje hoor, maar zullen ze het niet een beetje op de luchle toer doen, een beetje gezelligoubollig en misschien wel een tikje slordig?" Enfin, enfin, het grote moment was daar en samen met een vriend bestegen we het toe stel, dat grimmig stond le doen als een horzel op het achterste van een landbouwpaard. De sfeer rond deze „ontspannings- vlucht" was nog wel le redden ge weest, ivare het niet dat een grond- employé de deur van de 12-persoons wentelwiek niet zo onverhoeds had dichtgesmeten, dat er een afscherm- gordijntje tussen zat. Het uitsteken de gedeelte wapperde fel in de wind en hield de aandacht geboeid. Voor de hand lag de vraag of die deur straks niet open zou waaien, want denk er om dat er boven een stevige bries stond. Maar de „show" ging gewoon door. Het insect begon plot seling le steigeren, een hevig geraas werd vernomen en spoedig zweefden we op een hoogte van zeshonderd meter boven het overschone Brussel. Daar bleej het toestel in de lucht hangen, bijna zo gespannen als een vliegje dat zijn vleugelslagen heeft verdubbeld om op één plaats te kun nen blijven. Met een wentelwiek lukt dat niet helemaal, want het is precies of men - in zo'n situatie - op een heel hoge toren slaat, die telkens een meier uit het lood gaat hangen. En het gordijntje irugpcrdc en een mevrouw aan boord was zo bang dat ze heel voorzichtig op het uiterste puntje ren dc stool ging zitten, als of dal helpen zou Als dc toren weer heen cn weer ging, greep ze mij - :c was echt aan het verkeerde adres - bij de arm. Misschien onder nor male omstandigheden een prettig gevoel, maar toen symptoom van on ze collectieve ongerustheid in deze gecapuchoneerde beschuitbus, die ge lukkig heelhuids weer aan de grond gekomen is. Torn we uitstapten zag mijn vriend lijkbleek, maar ik had geen spiegeltje bij me. Blozend is het vast ook niet geweesthei is niet meer na te gaan. Maar zegt, wat is een uitstekend xvappergordijntje in vergelijking mei ecu klap, uitstro mende zuurstof en plotselinge duis ternis.. Als „ze" terug komen, hoe ven ze voor mi) niet meer! schilreilandmAn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2