4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANLANDING AFGELAST - APOLLO TERUG NA AR AARDE Zieke Griekse componist Theodorakis vrijgelaten en in Parijs gearriveerd 1 9aat trouwen Israël wil papyrusrollen kopen Bevolking van woonkernen in het Waterweggebied gealarmeerd voor giftige dampen door brandin Eerste Ned. Kunstmestfabriek Nasser blijft krijgslustig I i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 april 1070 126ste jaargang Nr. 20385 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 6ij de Vaate, tel. (OHIO) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B T.W. In dit nummer: Prorincialp ondertvijscotnnnssie Mislukte missie HOUSTON, 14-4. Officieel is mee gedeeld dat de opdracht van Apollo- 13, een landing op de maan, is afge last. De bemanning heeft opdracht gekregen naar de aarde terug te ke ren. Het Apollo-ruimteschip, op weg naar de maan, heeft heden (dinsdag) ernstige moeilijkheden met de ener gievoorziening gekregen. Twee van de drie brandstofcellen zjjn op last van de vluchtleiding uitgeschakeld. De bemanning is geadviseerd uiter ste zuinigheid met de elektriciteit te betrachten. Het leven van de beman ning is vooralsnog niet in gevaar. De batterijen in de maansloep werken normaal en zij kunnen de astronauten de van levensbelang zijnde energie leveren. Getracht zal worden door ont branding van de stuwraket van de maansloep in de vrije-terugkeer- Advertentie. Zowel tijdens uw werk als in het weekeinde met deze modellen bent U altijd GOED gekleed! Wanneer mogen wij U eens adviseren? bakker [W/Hm vm Ugeknipt! baan te komen. De ontsteking van de voor deze manoeuvre eigenlijk niet bestemde motor zal waarschijnlijk om 03.43 in de nacht van dinsdag op woensdag plaatsvinden. Als deze ma noeuvre gelukt zullen de drie astro nauten maandag op aarde terugke ren. Knal Nader is vernomen, dat volgens mededelingen van Lovell het uitval len van „hoofdverdeler B" met een tamelijk harde knal gepaard ging. Koortsachtig probeerde Houston in samenwerking met de astronauten de fout op te sporen door het verde lersysteem te testen. Daarbij viel op een bepaald moment dit hele systeem uit. Door de nervositeit had men de luidspreker in de perskamer la ten aanstaan, waai-door de weinige verslaggevers die zich daar bevon den de geprikkelde opmerking hoor den „nu heb je het systeem helemaal verknoeid" en na een ogenblik stilte zei iemand „dood". Om 09.43 uur heeft de ontsteking van de landingsmotor van het maan landingsvaartuig gedurende 30 sec. de Apollo-13 in een baan voor vrije terugkeer gebracht, zo maakte de NASA bekend. Het ruimtevaartcen trum in Houston heeft meegedeeld dat de astronauten vrydag, waar schijnlijk tegen 09.00 uur Nederland se tijd, in de Atlantische oceaan zul len landen. In maanlander Volgens dr. Kraft is de situatie thans „onder controle" en is er op het ogenblik geen gevaar. Twee van de astronauten, Fred Hais en James Lovell, hebben zich in de maanlander, die normaal werkt, teruggetrokken. Jack Swigert blijft in hot moederschip. James McDivitt, leider van het Apollo-program is van mening, dat er genoeg lucht en energie zal zijn voor de terugkeer. De astronauten in de maansloep zullen naar het moe derschip terugkeren als de Apollo in de buurt van de aarde komt. Het moederschip is volgens McDivitt in tact gebleven. Advertentie II111111111111111111111111111111111111111 i 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 IJ ATHENE-PARIJS, 13-4. De zwaar zieke Griekse componist en voorma lig linkse afgevaardigde in het Griekse parlement, Mikis Theodora kis, die paicnlang door de Griekse militaire junta als „staatsvijand" werd geïnterneerd, is maandag on verwacht vrijgelaten en per vlieg tuig in Parijs aangekomen. Hij reisde in het privé-toestel van de secretaris-generaal van de Franse Radicale pai-tij, Jan-Jaques Servan- Schieiber. Deze had in Athene ge- spieken met de Griekse premier George Papadopculos over Theodor ra kis en de veroordeelden in he t „proces van de 34" onder wie profes sor Karageorgas, die levenslang kreeg. Een Grieks officieel communiqué verklaarde maandagavond dat pre mier Papadopoulos heeft goedge keurd dat Mikis Theodorakis mee ging „met een van zijn Franse vrienden die had gezegd zich met zijn verpleging ih Fx-ankrijk te be lasten". Het communiqué vervolgt: „hoewel de gezondheidstoestand van Theodorakis deze reis niet dwingend noodzakelijk maakte, heeft de eerste minister zijn toestemming om huma nitaire redenen gegeven, nadat deze politieke persoonlijkheid (Servan Schreiber) formeel had verklaard dat hij persoonlijk verantwoordelijk is voor de ziekenhuisverzorging van Theodorakis en op voorwaarde dat Theodorakis in Frankrijk geen on derwerp van politieke exploitatie wordt". Brand eiste tweede slachtoffer in Haarlem HAARLEM, 13-4. De brand in de Bos en Vaartstraat, die zondagavond om tien uur heeft gewoed en moge lijk is aangestoken, heeft een twee de slachtoffer geëist. In de loop van maandagmiddag is de 79-jarige me vrouw K. Verhave-Wijnbrans, die naar het Diakonessenhqis was ver voerd, aan de gevolgen van rook vergiftiging overleden. Zij was op visite bij de 85-jarige mevrouw G. Stallinga-Hoekstra. Deze mevrouw is tijdens vervoer naar een ziekenhuis aan de gevolgen van een rookver- stikking overleden. En dan heeft u een matras nodig. Maar is dat dan gewoon een stukje inboedel dat erbij hoort? Net als de lectuurbak en de eierwekker en al die andere dingen die je bezig houden. Dingen die natuurlijk sfeer bepalen of dingen die gemakkelijk zijn, maar die op de keeper beschouwd niet écht belangrijk zijn. In de slaapkamer is dat afhankelijk van de rnatras. Die moet ondersteunen waar steun nodig is, maar ook lekker komfortabel inveren, waar ingeveerd mag worden om goed en gezond te slapen. Dat is het geheim van een goede matras. Deurloo kent dat geheim. En laat die eierwekker dan desnoods een paar weken wachten en koop een lekkere matras. DEURLOO helpt u met een ongestoorde rust. (iriiiiiiiiiiiiiiiKiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ATHENE. De Parijse journalist Jean Straklis (l.) en de professor George Mangakis van de universiteit van Athene, die heiden door een militair tribunaal in de Griekse hoofdstad tot IS jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. - Zij werden beiden schuldig bevonden aan aktiviteiten tegen het Griekse kolonelsregime en het plaatsen van bommen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's JERUZALEM, 13-4. Vice-premier Jigal A'tlcn van Israël heeft opge- BONN. De Westduitse Bondsdag heeft de in Guatemala vermoorde ambassadeur graaf von Spreti her dacht. De kist met het stoffelijk overschot, bedekt met de Westduitse vlag, was opgesteld voor het spreek gestoelte. Op de foto de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel tijdens zijn herden kingsrede. ROTTERDAM, 14-4. De bevolking van een aantal woonkernen ten zui den van de Nieuwe Rotterdamse Wa terweg zijn gisteravond (maandag) omstreeks tien uur gealarmeerd voor giftige dampen door brand in de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek (E.N.C.K.) in Vlaardingen. Bij deze brand - deskundigen noemden bet een ontledingsproces door broei - in een bulkvoorraad van 1000 ton kunstmest kwam een chloorhoudende, nitreuze damp vrij die evenwel door de noordelijke wind naar de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg werd gedreven. De burgerlijke ramporganisaties wa ren in staat van paraatheid gebracht, maar tegen middernacht had men de brand onder controle. Het terrein van de brand was her metisch afgesloten. De scheepvaart op de Nieuwe Waterweg, het goede renverkeer per trein en het wegver keer langs de zuidelijke oever onder vonden nogal wat hinder van de overtrekkende dampen. Waarschuwing Enige tijd na het uitbreken van de brand was de bevolking van de Rot terdamse stadswijk Hoogvliet en van Rhoon, Portugaal, Brielle, Rozenburg en Spijkenisse gewaarschuwd ramen en deuren gesloten te houden en zich niet op straat te begeven. Overigens zijn er geen meldingen geweest van mensen, die door de prikkelende damp bedwelmings verschijnselen hebben gekregen, behoudens een employé van de kunstmestfabriek, die een mengsel van bluswater en kunstmest over zich heen kreeg en enige tijd voor controle in een zie kenhuis werd opgenomen. Omdat het terrein van de kunst mestfabriek hermetisch afgesloten werd gehouden en informatie over de aard van de brand aanvankelijk zeer schaars was, had men kort na het uitbreken van de brand weinig inzicht in wat er gebeurd was. Na middernacht bleek dat een en ander nogal was meegevallen. De uiteinde lijke materiële schade blijkt een be drag van f 15.000 te belopen, zo deel de een woordvoerder van de E.N.C.K. mee. Kort voor middernacht kon de be drijfsbrandweer, die werd bijgestaan door de plaatselijke brandweer, het sein „brand meestei-" geven. Tot vroeg in de ochtend is men daarna bezig geweest met de nablussings- werkzaamheden De verantwoordelijke autoriteiten lieten direct na het uitbreken van de brand ekele boten op de Nieuwe Wa terweg intensieve luchtmetingen ver richten om zodoende de intensiteit van de giftige dampen te kunnen vaststellen. De onderzoekingen ble ken evenwel niet van ernstige aard te zijn. De damp was in de lucht in korte tijd zozeer verdund, dat zij geen gevaar voor haar directe omge ving kon opleveren. roepen geld bijeen te brengen voor de aankoop van papyrusrollen, die een Arabische antiquair in Jerusa lem voor ongeveer een miljoen dol lar (ruim 3,5 min. gulden) van de hand wil doen. Het gaat om fragmenten uit de Koran, gedichten en ander Ietter- kundig werk en handelspapieren, welke een beeld geven van het begin van de Islam in de achtste en negen de eeuw. Ook zijn er Egyptische teksten bij van enige eeuwen voor Chr., doch deze zouden in zeer slechte staat verkeren. Generaal Allon heeft met een commissie de echtheid en het eigen domsrecht van de stukken vastge steld. Hij zei dat d^ staat het geld niet kan missen. De handelaar, Fawzi Mansoer, zou een uitvoerver gunning kunnen krijgen, doch Allon zei te hopen dat de stukken in Israël kunnen blijven. De collectie kwam een half jaar geleden uit Jordanië naar Israël. CAIRG. 12-4. „De strijd heeft nog niet zijn hoogtepunt bereikt, maar de bestandslijnen bestaan praktisch'niet meer, als zij ooit heb ben bestaan", aldus president Nas ser zaterdag op een bijeenkomst van het „Burgercomité voor de strijd" in Cairo. Deze organisatie is onlangs opgericht om de bevolking op de oorlog tegen Israël voor te bereiden. Nasser zei dat er geen alternatief is voor deze oorlog, die volgens hem lang zal duren en hevig zal zijn. Bloedige actie in Vietnam SAIGON, 12-4. Zuidvietnamese regeringstroepen hebben zaterdag „met steun van bergkrijgers en Amerikaanse en Australische advi seurs" een actie uitgevoerd om de Noordvietnamese troepen terug te drijven, die sinds twee weken het kamp Dak Seang belegeren, zo is in Saigon bekendgemaakt. Volgens een Zuidvietnamese woordvoerder wa ren bij de operatic 649 tegenstanders gesneuveld, maar slechts 34 wapens buitgemaakt. Aan eigen kant waren 105 doden en 389 gewonden gevallen Een hart-verovert men vaak J slechts door een hoofd te t offeren. Verwachting tot woensdagavond: Hogere ïniddagteinperaturen Droog weer met weinig wind; plaat selijk nachtvorst en hier en daar mist; moi-gen zonnige perioden en hogere middagtemperaturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 15 april. Zon op 4.45, onder 19.37. Maan op 12.40, onder 3.55. 16 april. Zon op 5.42, onder 19.39. Maan op 13.53, onder 4.09. Volle maan: 21 april te 17.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 april 10.20 v.m. 16 april 22.59 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 15 april 10.13 v.m. 23.03 n.m. 16 api'il 11.39 v.m. n.m. Doodtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied trok maandag over onze omgeving naar het oosten en lag dinsdagmoi-gen bo ven Tsjecho-Slowakije. In hel noor den van het land viel hierbij lang- dui-ig regen, omdat een bij de de- pi-essie behorend front daar tijdelijk tot stilstand kwam. De temperatu ren wei-den daar dan ook niet hoger dan omstreeks 5 gi-aden, terwijl el ders het kwik tot 9 11 graden op liep. Woensdag zal het weer in onze omgeving gunstig beinvloed wox-den door een krachtige rug van hoge druk, die zich van de Nooi-dzee naar het oosten uitbi-eidt. Genoemd druk- systeem zorgt ervoor, dat boven de Atlantische Oceaan aanwezige de- pi-ossies vooralsnog niet tot onze omgeving kunnen doordringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1