DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dc „Odysseus" stormt met reuzekracht in richting van maan Kantoorbediende verduisterde bedrag van MORRIS f 2 miljoen Dode door vermoedelijk gestichte brand Zware brand in New York GIFTEN VOOR TURKIJE Brandt tevreden terug uit de Ver. Staten rieven Dreigbri aan Ajax Bomaanslagen in Belfast ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuiuiuj: 13 april 1970 126ste jaargang Nr. 20384 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannev/ekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 225S, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Corso-mensen in het zonnetje Lancering Apollo-13 HOUSTON, KAAI» KENNEDY, 12- 4. Met drie hemelbestormende paar den als symbool vliegt de Apollo 13 sinds zaterdagavond de maan tege moet, waar de drie ruimtevaarders Jim Lovell, Fred liaise en John Swi- gert een uitgebreid programma van wetenschappelijk onderzoek gaan verrichten. Zondagavond ongeveer vier minuten over half twaalf Ned. tyd had de Apollo-13 de weg naar dc maan al voor de helft afgelegd. Het ruimteschip had toen een af stand van 207.330 km van dc aarde bereikt. De snelheid was gezakt van 40.U00 km/u tot „slechts" 5474 km/u. Deze snelheid zakt nog geleidelijk totdat dinsdag om 11.02 uur Ned. tijd de grens is bereikt waar de zwaarte kracht van de maan de overhand be gint te krijgen. Dat is dan op 62.569 km afstand van de maan en 352.819 km van de aarde. Het ruimteschip heeft daar nog slechts een snelheid van 3996 km/u, die dan geleidelijk weer grotei- wordt. De lancering van het ruimteschip verliep zaterdag onder veel gunstiger weersomstandigheden dan aanvan kelijk was verwacht, maar er deden zcih enige minder ernstige techni sche moeilijkheden voor. De middelste van de vyf motoren van de tweede trap van de raket viel enige seconden eerder stil dan dc be doeling was, zodat de buitenmotoren iets langer moesten werken. Dat moest ook met de motoren van de cterde cn laatste trap van de Saturnus-5. Invloed op het verdere verloop van de reis zal dit niet hebben, on danks het verbruiken van reserve- biandstof, omdat daar toch voldoen de van aan boord is. Voor de eerste maal in de geschie denis van de bemande ruimtevaart heeft een Apolio-vaartuig een inval ler aan boord. In plaats van de mo gelijke besmette Mattingly was 24 Advertentie. uur voor de lancering John Swigert aangewezen om de besturing van de „Odysseus" op zich te nemen. Het vertrek van de drie mannen werd op Kaap Kennedy gadegeslagen door honderdduizend belangstellenden, onder wie de Westduitse bondskan selier Willy Brandt en de Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew. Brandt ontmoette daar ook Wernher von Braun, de ontwerper van de Sa- turnus-raketten. Bij de lancering waren de twee nieuwelingen rustiger dan ruimteve teraan Lovell. Terwijl Lovells hart slag 116 slagen per minuut bereikte, kwam die van Haise en Swigert niet boven de 102. Lovell, die al 572 uur en 10 minuten verblijf in de kosmos achter de rug had, meldde zich met de woorden: „het is fijn om hier weer boven te zijn". Ontkoppeling Tweeeneenhalf uur na de lance ring stootte de derde trap de Apollo uit de parkeerbaan in de richting van de maan. Vervolgens ontkoppelden de astronauten hun „Odysseus", het moederschip, van de rakettrap, draaiden haar, maakten vast aan de maanlander „Aquarius" en trokken die uit de raket. Swigert „aan het stuur" verrichte deze operaties feil loos. Nadat de aan elkaar gekoppel de stuurcabine en maanlander zich op veilige afstand van de rakettrap hadden gebracht, werd deze door een nieuwe ontsteking eveneens naar de maan gestuurd, waar hij in de nacht van dinsdag op woensdag te pletter moet slaan. Men hoopt dat de seismograaf die de mannen van dc ApolIo-I2 op dc maan hadden achtergelaten, deze klap zal registreren, zodat men weer wat meer te weten kan komen over de diepere lagen van de maan. Tot dusver werd na het loskoppe len de derde trap van de Saturnus- raketten in een baan om de zon ge bracht. Na een drukke werkdag van acht tien uur gingen de ruimtevaarders zondagochtend om 09.13 uur Ned. tijd eindelijk slapen voor een periode van tien uur. De medische gegevens die in het controlecentrum in Hous ton zijn ontvangen tonen dat de drie perfect gezond zijn. Ze hebben geen medicijnen ingenomen. Ook het ruimteschip werkt volgens Houston feilloos. Om 19.13 uur Ned. tijd was voor de ruimtevaarders de nachtrust af gelopen en moesten zij beginnen aan een werkdag van 14 uur met weinig opwindends. Er stond alleen een koerscorrectie op het programma. - objuty FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DEN BOSCH, 11-4. De 46-jarige kantoorbediende H. L. uit Nieuw- kuyk heeft tegenover ambtenaren van dc fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst bekend dat hij ten nadele van het bedryf waar hy op de loonadministratie werkzaam was, de Verkadefabriek in Den Bosch, gedurende tien jaar jaarlgs rond 200.000 gld. heeft verduisterd. L. was aangehouden voor een ver hoor wegens een veronderstelde mo gelijkheid tot fraude inzake de ver- mogensaanwasbelasting. Hij ver klaarde de sterke toename van zijn vermogens steeds uit winsten in de Lotto en een door hem geërfde kost bare postzegelverzameling. Daar de opsporingsdienst deze verklaringen niet afdoende vond werd hij voorge leid aan de officier van justitie in HAARLEM. 12-4. Een brand in het zuide!ük deel van Haarlem die mo gelijk deor een pyromaan is gesticht heeft zondagavond een bejaarde vrouw het leven gekost, terwijl een andere vrouw in ernstige toestand in een ziekenhuis moest worden op genomen. Om kwart voor tien rukte de Haarlemse brandweer uit voor een uitslaande brand in de Bosch- en Vaartstraat no 26. Op de beneden verdieping van dat pand. waar de brand woedde, trof de brandweer twee vrouwen aan, die er ernstig aan toe waren. Zij werden overge bracht naar resp. het Diaconessen- huis en de Mariastichting, maar bij aankomst bleek een van hen reeds te zijn overleden. Vermoed wordt, dat zij door rookverstikking om het leven is gekomen. De andere vrouw verkeert met verschijnselen van rookvergiftiging in zorgwekkende toestand. Het pand werd door ver scheidene mensen bewoond, maar er was verder niemand van de bewo ners aanwezig. Het vuur was ontstaan aan de tuinzijde van het pand en had zich over de gehelen benedenverdieping verspreid. De brandweer, die zes slangen uitlegde, was het vuur bin nen een half uur meester. Over de oorzaak van de brand kon de politie geen inlichtingen ver schaffen, maar haar vermoeden gaat Folteringen in verschillende landen VATICAANSTAD. 11-4. Foltering is een gangbare methode in Brazilië Griekenland. Zuid-Afrika, Vietnam. Haiti. Zanzibar en het Midden-Oos ten, zc constateert het „Colloqiuem over de Vrede" dat onder voorzitter schap van kardinaal Koenig in de Oostenrijkse stad Baden is gehou den. Het slotcommuniqué is opge steld onder auspiciën van „Sodepax" (commissie voor maatschappij, ont wikkeling en vrede), waarin de Ka tholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken samenwerken. Aan het col loqiuem hebben vertegenwoordigers uit 37 landen deelgenomen onder wie curie-kardinaal Wright en de voorzitter van dc Wereldraad Car- son-Blake. o.a. uit naar brandstichting. Veer tien dagen geleden is er in hetzelfde pand ook een brand geweest, die toen geen grote vormen heeft aange nomen. De keuken en een achterka mer brandden uit. Men vond toen lappen, die met benzine doordrenkt waren geweest. De omgekomen vrouw is de 85- jarige mevr. G. Stallinga-Hoekstra. De vrouw, die in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis is opgeno men, s de 79-jarge mevr. Verhagen, de bij mevr. Stallnga op bezoek was. NEW YORK, 12-4. In New York heeft zondag een zware brand ge- vveed, waardoor twee gebouwen van vijf verdiepingen en een restaurant werden verwoest. Volgens dc brandweer was de brand „verdacht". In de betrokken gebouwen was o.a. het kantoor van een verdediger van de 13 „Zwarte Panters" gevestigd die op het ogen blik op beschuldiging van samen zwering terechtstaan. Er zouden pa pieren verloren zijn gegaan, die van groot belang zijn voor de verdedi- SinS- Bij het blussingswerk liepen der tig brandweerlieden verwondingen op, doordat een plafond naar bene den kwam. Ernstig autobusongeliik in Australië ADELAIDE. 12-4. In Australië zijn zondag op 50 km. ten noorden van Adelaide 16 mensen om het leven gekomen en ongeveer 20 gewond. toen een trein een dubbeldeksauto bus ramde. In de bus zaten ongeveer 60 mensen die op weg waren naar Elizabeth, een industrieplaats op 25 km .ten noorden van Adelaide. Vele van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Het ongeluk deed zich bij het invallen van de duisternis voor. De autobus werd geheel venield. Van de trein liep een wagon uit de rails Geen van de treinreizigers werd ge wond. Den Bosch. Daar heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd over de verduistering van in totaal twee miljoen gulden. Koningin terug naar Nederland DEN HAAG, 12-4. H.M. de Konin- gin zal maandag in de loop van de middag van haar wintersportvakan tie terugkeren. Zoals bekend brengt de koningin haar vakantie door in Megeve in Frankrijk, samen met de prinsessen Irene en Margriet en hun gezin. Gisteren heeft de koninginde begrafenisplechtigheid van prins Felix van Luxemburg bijgewoond. Zij heeft daarbij in de kerk bij het afdalen van een trap een val ge maakt, die echter geen schadelijke gevolgen heeft gehad. Hare majesteit is dezelfde dag teruggekeerd naar Megeve. BROOD EN BANKET DUURDER DEN HAAG, 11-4. Na overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting heeft de minister van economische zaken erin toegestemd dat met in gang van maandag 13 april a.s. de maximum-broodprijzen als volgt worden verhoogd: groot brood per 800 gr. met twee cent, groot brood per 400 gr. en klein brood met een standaardverpakking van tenminste 400 gr., beide met één cent. De minister is er tevens mee ak- kord gegaan dat ondernemingen in de broodbakkerijsector de prijzen van banketartikelen met ingang van dezelfde datum met 3lh. pet. verho gen. DEN HAAG, 11-4. Mede dank zij vele nieuwe giften op rampgiro 777 - het totaalbedrag ligt al boven de f 160.000 - heeft het Nederlandsche Roode Kruis kunnen besluiten een bedrag van f 100.000 ter beschikking van de Turkse Rode halve maan. ter leniging van de nood van de slachtoffers van de aarbevingen, die het westelijk deel van Turkije heb ben geteisterd. Deze f 100.000 zijn speciaal bedoeld als bijdrage in de kosten van de noodhuisvesting van de tienduizenden daklozen in het gebied rond Gediz. De Turkse Rode halve Maan zal hiervoor plaatselijke materialen aankopen. BONN, 12-4. Bondskanselier Willy Brandt is over het verloop van zijn bezoek aan Amerika en in het bij zonder zijn gedachtenwisseling met president Nixon zeer tevreden. Dit heeft de Westduitse regerings woordvoerder ConradAhlers zondag avond verklaard. Hij zei dat Brandt en Nixon het er over eens zijn, dat de bondsrepubliek een aanzienlijke ruimte bezit om te manoeuvreren in haar onderhandelingen over een normalisering van haar betrekkin gen met Oost-Europa. Zij waren zich er echter ook van bewust, dat er er gens een grens is en dat overschrij ding daarvan het Navo-bondgenoot- Wieriugermeer herdenkt inundatie WIERINGERWERF, 11-4. Op vrij- dag 17 april zal het precies vijfen twintig jaar geleden zijn dat de Wie- ringermeer - de eerste IJsselmeer- polder - in het laatste jaar van de oorlog kort voor de bevrijding dooi de Duitse bezetters werd geïnun deerd. Ter herinnering hieraan zal op 17 april op de plaats van de dijkdoor braak aan de Noorderdijkweg te Wie- ringerwerf een eenvoudig gedenkte ken worden opgericht, waaraan een door het gemeentebestuur van Wie- ringerwerf belegde bijeenkomst zal voorafgaan in hotel Friesland in Wieringerwerf. AMSTERDAM, 11-4. Dc Amster damse politic onderzoekt op dit mo ment een aantal dreigbrieven, die de laatste tijd min of meer geregeld bij Ajax binnen komen en waarin wordt gedreigd met een vernieling van het Ajax-stadion. De brieven, soms gesteld in goed Nederlands, soms in een Duits-ach- tig Nederlands of een Nederlands- achtig Duits, zouden, volgens de vermelding van de afzender worden verstuurd door El Fatah-Europa. Onder de steeds in hetzelfde hand schrift gestelde, gewoon zeer korte, epistels staat de naam Yassir Ara fat. De brieven word engericht aan voorzitter Van Praag, verzorger Sa- lo Muller, aan de administratie, aan de spelers Swart én Mullr en aan clubarts Rolink. De heer Van Praag heeft de meeste brieven in handen gesteld van de politie. Zaterdag had hij er nog een in zijn bezit met de volgende tekst: „Waarschuwing. Dit Joodse imperialistische sportcom plex zal vkroeg of laat door ons wor den vernietigd. Namens El-Fatah- Europa, Yassir Arafat". Sombere conclusie over het voortgezet onderwjjs NAARDEN, 11-4. „Ons voortgezet onderwas vertoont, dc cultuurcrisis van heden weerspiegelend, het beeld van een beginnende chaos. De verwarrende en ingewikkelde regels voor subsidie en arbeidsvoor waarden, de volslagen onzekerheid omtrent de komende structuur van het voortgezet onderwijs, de aan moediging van buiten de scholen tot provocaties en conflicten, de lood zware druk die een onrijpe democra tie op de schoolleiding legt, hebben bij zeer velen die het onderwijs ja renlang mei idealisme, toewijding en verantwoordelijkheids gevoel dien den, een diepe moedeloosheid ver oorzaakt", aldus de voorzitter van de katholieke leraren „Sint Bonaventu- ra", drs. H. L. C. Michielsen, op de algemene vergadering van de vere niging in Naarden. „Steeds meer schoolleiders infor meren bij ons naar de rechtspositio nele gevolgen als ze hun ambt voor tijdig neerleggen, oudere leraren tel len de dagen die hen van hun pen sioen scheidt, enkele scholen merken dat jonge leraren wegsolliciteren naar het oosten en noorden van het land, naar rustiger en bewoonbare streken", aldus de heer Michielsen. schap in gevaar zou brengen. Ahlers achtte het positief, dat door het bezoek van Brandt de politieke belangstelling in Amerika voor het denkbeeld van een evenwichtige troepen vermindering in Oost en West is toegenomen. Roofoverval op Roerenleenbank SITTARD, 11-4. Een overval is gepleegd op de Boerenleenbank in Roosteren. Twee jonge mannen arriveerden op hun bromfiets voor hel gebouw aan het Schetterseind drongen naar binnen en sloegen een klant bewus teloos. Daarna werd de kassier, de heer G. Lijnen, door hen met een vuurwapen bedreigd, waarna ze er met ongeveer 20.000 gulden vandoor gingen. De overvallers vluchtten beiden met een bromfiets in de richting Susteren. Inwoners van Roosteren achtervolgden het duo met een auto. Men kon de overvallers echter niet te pakken krijgen doordat ze gebruik maakten van smalle landweggetjes, die voor auto's niet toegangkelijk zijn. Eén van de bromfietsen heeft men reeds in de Geleenbeek gevon den. Doden bij ernstige brand in Egyptisch dorp CAIRO. 13-4. Bij een ernstige brand in een dorp ergens in midden- Egypte zijn gisteren minstens 20 mensen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond geraakt. Een tiental huizen zou door het vuur zijn verwoest. Dit meldt het Egypti sche blad „Al Goumhourya". Reddingsploegen en brandweerlie den uit de drie grootste provincies van Egypte vochten gisteravond laat nog tegen de vlammenzee. De oof- zaak van de brand is niet bekend. Britse soldaten blijven in IN.-Ierland LONDEN, 11-4. De Britse regering heeft opnieuw verzekerd dat dc Britse soldaten voor onbepaalde tyd in het onrustige Noord-Ierland zul len blijven. Het ministerie van binnenlandse zaken in Londen zegt dit in een ver klaring na besprekingen tussen mi nister van binnenlandse zaken Ja mes Callaghan en premier James Chichester-Clark. Zij kwamen over een dat de sterkte van de Britse strijdkrachten in Noord-Ierland al tijd voldoende moet zijn om aan elke situatie het hoofd te bieden. Er zal krachtig worden opgetreden tegen „gewelddadige en ondermijnende elementen". WEINHEIM Het geduld van de zon- liefhebbers overal in Europawordt dit jaar wel bijzonder lang op de proef gesteld. De lente wilde maar niet komen en zelfs aan de Berg- strasse lussen Darmstadt en Heidel- berg heeft het allemaal lang ge duurd. In maart en april wordt, deze Bergstrasse, met het aangrenzende Odenwald tot een zee vdn bloesems. Het begint met forsythia en aman delboompjes en eindigt met de zacht roze pracht van winterharde appel soorten. Dit nummer bestaai uit 6 pagina's r De schrijver bouwt een i luchtkasteel, de lezers bewo- nen hel en de uitgever int de J huur. J BELFAST. 11-4. Op twee bedrij ven in Belfast van William Morgan, die minister van gezondheid van Noord-Ierland is geweest en bij een tussentijdse verkiezing voor een par lementszetel op donderdag voor de aan het bewind zijnde Unionistische partij kandidaat zal staan, zijn za terdagmorgen twee bomaanslagen gepleegd. Er zijn geen doden of ge wonden gevallen. Wel werd een van de bedrijven zwaar beschadigd. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook veel bewolking; af en toe regen. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 14 april. Zon op 5.47, onder 19.35. Maan op 11.26, onder 3.36. Eerste kwartier: 13 april te 16.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 april 9.01 v.m. 21.30 n.m. BROUWERSHAVEN 14 april 8.52 v.m. 21.32 n.m. Doodtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een lange periode van winters weer trad gedurende het af gelopen weekeinde een geleidelijke verbetering in wat de temperatuur betreft. Vooral zondag was dit goed te merken. Hetkwik bereikte toen overdag op de meeste plaatsen waarden van 11 tot 12 graden. Deze zachtere lucht werd met zuidooste lijke winden aangevoerd onder in vloed van een depressie, die over het zeegebied bezuiden Ierland naar Engeland koerste. Een front van dit druksysteem drong zondagmiddag en -avond over noord-Frankrijk cn België tot onze omgeving door en veroorzaakte bijna overal enige re gen. Maandagochtend was het front boven het noorden van ons land tij delijk tot stilstand gekomen. Terwijl de depressie over de Nooixlr.ee in onze richting trok. Ten westen van dc Britse eilanden is echter een rug van hoge druk tot ontwikkeling ge komen. die nog in betekenis toe neemt cn zich achter de wegtrek kende depressie naar onze omgeving zal uitbreiden, waardoor de regen kansen belangrijk zullen afnemen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1