Moeders tweede leven caballero. de sigaret opschieten in t verkeer? t even met de fiets! ikL De algemene beschouwingen bij behandeling van de begroting N.F.O. moet eisen formuleren voor het verkrijgen van een schadeloosstelling ZlERIkZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 april 1070 Nr. 20383 Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 7-4. Als derde spreker werd in de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad van üuivelanü het woord gevoerd door de heer S. Overbeeke, (AR), in het kader van de algemene beschou wing over de gemeentebegroting 1070. Hij was de mening toegedaan dat de begroting 1070 dit jaar wel lang op zich heeft laten wachten. Verder wees hij op het belang van een goe de openbare veiligheid, en noemde dit één van de voornaamste taken van het gemeentebestuur, terwijl een goed geoutilleerde brandweer met prima materiaal een urgente /.aak is. Betreffende de dienst Open bare wei ken, attendeerde spr. op een goed onderhouden van de begraaf plaatsen in de gemeente in het al gemeen. en te Nieuwerkerk wel in het bijzonder de graven van de rampslachtoffers. Onderhoud van wegen is eveneens van groot belang. Nu het in de bedoeling ligf de Del tastraat in Nieuwerkerk en de Oud Heilige Weg te Oosterland van een deklaag van asfalt-beton te voor zien, pleitte de heer Overbeeke voor een breder wegdek hiervan. Vervol gens een opmerking over het kleu- tervervoer naar Oosterland en Ouwerkerk, dat een kostbare zaak is, doch in een behoefte voorziet. Het kan echter niet getolereerd worden dat regelmatig meer kinderen in de zelfde auto plaats nemen als wette lijk is toegestaan. Verder informeer de spr. hoe ver het momenteel staat met de geldlening, nodig voor scho lenbouw in Oosterland. Tot verho ging van de leefbaarheid in de ge meente dienen ook de plantstroken en de plantsoenen en men zij zuinig en voorzichtg met de groenstoffering. Het geld, hieraan besteed is geen luxe. Spr. zag een verstrengeling tussen de cultuurtaak en de ruimte lijke ordening. Met betrekking tot de recreatie constateerde de heer Over beeke nog steeds een mistig beleid. Binnen afzienbare tijd wordt de Oosterschelde afgesloten dat zal diep ingrijpende veranderingen teweeg brengen. Belangrijk achtte spr. ver der het ontwerpen van een ontwik- kelingsschets voor de gemeente, welke een inzicht verstrekt van de bevolkingsopbouw naar de leeftijden der ingezetenen, b.v. hoeveel alleen- staade bejaarden van boven 65 jaar wonen in een woningwetwoning en hoeveel kinderen van 1-10 jaar zijn er in de verschillende dorpen aan wezig? Allemaal vragen die na be antwoording een inzicht verschaffen kunnen als er besluiten moeten wor den genomen betreffende bouw van van bejaardenwoningen of stichting van scholen enz. Verder informeerde spr. hoe het staat met de bushalten in Nieuwerkerk. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat b. en w. ook hierin een weifelend karak ter toont. Ook betreurde hij de aar zelingen en de halfslachtigheid in zake het uitblijven van een concreet voorstel voor de ambtswoning van de burgemeester. Het college trekt hier z.i. een zeer zware wissel op het ge duld van de raad in deze, of wil het de kant uit dat de raad zelf het ini tiatief in handen gaat nemen". Tot slot, Duiveland met een gezonde eco nomische structuur, verdient een krachtig doortastend gemeentebe leid. Laten wij als gemeenteraad en college van b. en u\ alles in het werk stellen om zo'n beleid te voe ren^ „Gezamenlijk de schouders on der een constructief en progressief beleid, een beleid, waarbij gemeente en ingezetenen wel bij varen". Re sumerend constateerde de heer Overbeeke tenslotte dat het instel len van een vaste raadscommissie voor de recreatie zeer urgent ge noemd kan worden. Mooi resultaat De vierde en laatste spreker, die een begrotingsbescHouwing hield, was het raadslid de heer M. K. Ro- meijn (VVD). Ook hij was niet te spieken over het late verschijnen van de begroting 1970 en informeer de naar de mogelijke oorzaak hier van. De excuses van het college vond spreker niet steekhoudend. De post vóór onvoorzien in de be groting van f 33.000,vond hij een mooi resultaat, en zeker als daar nog bijgevoegd worden de verschillende reserveringen van nog uit te voeren kapitaalswerken, b.v. van uitbrei ding rioolwaterzuiveringsinstallaties, die van uitermate groot belang zijn. De griiei van de dorpen Oosterland en Nieuwerkerk en de te verwach ten recreatieve ontwikkeling van Ouwerkerk en Sir-Jansland, de ves tiging van kippenbedrijven, var kens mesterijen etc. vormen een be dreiging van de reinheid van lucht en water, en 'n installatie ook voor Sir-Jansland en uitbreiding van de andere, zal in de toekomst nodig blijken te zijn. Hoe denken b. en w. dit op te lossen? Leefbaarheid Een absolute voorwaarde voor de aandiening als toekomstig wbon- en recreatiegebied is wel de leefbaar heid van de gemeente, waar dit mogelijk is, omhoog te brengen. Ge lukkig was de heer Romeijn met de binnenkort te openen turnzaal te Oosterland en met het instructie zwembad in Nieuwerkerk. Herhaal delijk had hij aangedrongen op de verschijning van een gemeente lijk voorlichtingsblad, waaraan ech ter tot hiertoe nog geen gevolg is gegeven. Zeer wenselijk kwam spr. verder een centraal alarmeringssysteem voor in de gemeente, zoals dit in Zeeuwsch Vlaanderen reeds op ver schillende plaatsen is tot stand ge komen. Hier kunnen politie, brand weer, ziekenhuis en ambulance, Ro de Kruis en B.B. in deelnemen en nauw samenwerken. Ook nauwe sa menwerking tussen de eilandelijke brandweerkorpsen achtte hij van groot belang. Verder wees de heer Romeijn op het onderhoud van ge meente-eigendommen dat volgens hem te wensen overlaat. Een te zui nig beheer ook aan de gemeente-ge bouwen is op den duur funest. Als voorbeeld noemde spr. een Noorse woning te Ouwerkerk eigendom van de gemeente, die in veertien jaar slechts driemaal geverfd is, terwijl de naastliggende partikuliere Noorse woningen om het jaar een schilder beurt krijgen. Gelukkiger was hij met het feit dat waarschijnlijk te Ouwerkerk met de bouw van een vijftal bejaarden woningen en zes woningwetwoningen kan worden be gonnen. Gelukkig kan de Chr. Wo- ningbouwver. de woningwetwonin gen voor de curveprijs realiseren. Ge hoopt werd verder op een spoedige scholenbouw in Oosterland. Te Ouwerkerk bestaat behoefte aan een ruimte waar het vak handenarbeid kan worden beoefend. Een samen smelting van de drie gemeentelijke Groene Kruisverenigingen zou spr. verder graag verwezenlijkt zien. De heer Romeijn drong er verder op aan, wanneer de gemeente opdrach ten van werken, hetzij kapitaals- of onderhoudswerken verstrekt, zoveel mogelijk de plaatselijke bedrijven in te schakelen en ze een eerlijke kans te geven deze werken uit te voeren. Recreatie beleid Op het gemeentelijk recreatiebe- leid wilde spr. niet diep ingaan, al leen wilde hij het college onder ogen brengen dat er in de toekomst grote kansen liggen voor de gemeente. Voor Ouwerkerk hebben de plan ologen goede verwachtingen voor de toekomst terwijl te Sir Jansland enkele goede campings in opbouw zijn. Nog altijd was spr. de mening toegedaan dat een recreatie-raads commissie het gemeentebestuur tot steun kan zijn bij het nemen van belangrijke beslissingen. De heer Romeijn besloot z'n beschouwing met de wens uit te spreken dat ook de nieuwe raad die in juni van dit jaar zal worden gekozen en waarin mo gelijk verschillende thans zittende leden, niet meer in zullen terugkeren positief met het college zal mogen werken aan een verdere gezonde op bouw van de gemeente. Man zwaar gewond brand in kelder Wens aktiecomité fruitteelt Zeeland: bij ARNHEM, 8-4. Een Arnhemse verwarmingsmonteur, de 26-jarige F. H„ van W. is zwaar gewond ge raakt bij een brand in de kelder van een voormalig confectieatelier aan de Velperweg te Arnhem, dat wordt verbouwd. De brand ontstond doordat vbn- ken van snijbranders, die werden gebruikt voor het doorbranden van verwarmingsbuizen terecht kwamen in verpakkingsmateriaal drf in de kelder lag. Met een collega trachtte verwarmingsmonteur van W. de vlamrtien te doven. Toen een blus- apparaat was leeggespoten, ging een collega een nieuwe halen. Op het moment dat hij terugkeerde, kon hij van W.' echter niet meer bereiken". Ook andere collega's snelden te hulp. Zij slaagden erin de reeds door rook bedwelmde monteur via een luik aan de buitenzijde van het gebouw te bevrijden, maar van W. had reeds zeer ernstige brandwonden opgelo pen. anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel. KRUININGEN, 8-4. Het aktie comité Fruitteelt Zeeland vindt dat de Nederlandse Fruittelersorgani satie eisen moeten formuleren om schadeloosstelling te verkrijgen voor wat aan de Nederlandse fruittelers d«|or discriminerende subsidies in andere EEG-landen is onthouden. Het heeft dit geschreven aan het bestuur van de kring Zeeland van de N.F.O. en een afschrift van zijn brief gezonden aan alle NFO-krin- gen in Nederland en aan het hoofd bestuur. De te stellen eisen zouden volgens het aktiecomité de volgende kunnen zijn: uitkering van een be drag per kg (15 cent) op het gele verde fruit van de kwaliteitsklasse 1 en 2 van oogst 1969. Rentesubsidie op het gehele in de fruitteelt geïn vesteerde vermogen, resulterend in de uitkering van een bedrag van f 1500 Hot f 2500 per ha, een uitke- Bewoners versperden slechte weg NIEUWE PEKELA, 9-4. Bcwo- ners van Hoetsmansmeer (gemeente Nieuwe Pekela) hebben voor de der- de maal een openbare weg versperd. Ze zijn ontstemd, omdat de weg, waarlangs hun kinderen naar school moeten in een dermate slechte toe stand verkeert, dat het begaan er van niet zonder gevaar is. Het opruimen van de eerste ver sperring door de rijkspolitie ging niet geheel zonder moeilijkheden. Om rijn gezag kracht bij te zetten trok een der politiemannen een pi stool, doch er werd niet geschoten. De burgemeester van Nieuwe Pe kela, de heer Evenhuis, heeft toege zegd voor de schoolkinderen, die vandaag thuis blijven, een busje te laten rijden. Hiermee zijn echter nog niet alle moeilijkheden verhol pen. De boeren die langs de weg moeten om op hun land te komen kunnen de weg niet gebruiken, even min als de auto die de melk. moet ophalen. ring ineens van f 2.000 per ha aan alle Nederlandse fruittelers. Voor verbetering van de afzet zouden voorts op ruime schaal subsidies ge geven moeten worden en zolang het noodzakelijk is zou de overheid aan ondernemers op goede fruitteeltbe- drijven een redelijk inkomen dienen te garanderen. Het aktiecomité heeft kritiek op de afdeling West-Brabant van de NFO, omdat deze op de 2 april te Utrecht gehouden algemene verga dering lof heeft toegezwaaid aan het hoofdbestuur. Het aktiecomité vindt dal het hoofdbestuur niet geneigd is een be leid te voeren naar de wil van de le den. Wel gaat het akkoord met het voorstel dat de voorzitter van de kring Zeeland in die vergadering deed: vorming van een werkgroep van vertegenwoordigers uit alle kringen om aan de gerechtvaardigde eisen van de fruittelers kracht bij te zetten. Het aktiecomité besluit zijn schrijven met de wens dat de een heid in de NFO en de goede ver standhouding tussen hoofdbestuur en leden spoedig hersteld zal wor den. EINDHOVEN. In het ziekenhuis te Tilburg is overleden de 21-jarige C. Rovers uit Waalre, die afgelopen za terdag nabij Animali in Eindhoven met zijn bromfiets ten val was ge komen. Een boeiend beeld van de Engelse kade, met uitzicht op het Zuidha venpoort-complex en afgemeerd een garnalenkotter. De garnalen werden destijds gepeld in één der aldaar staande pakhuizen, die thans in een vergevorderd stadium van restaura tie zijn. De plaat moet uit het begin van de dertiger jaren stammen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alphen aan den Rijn (wijk Oudshoorn): S. W. Verploeg, Leerdam. Aangenomen naar Hindeloopen: kand. H. A. van Olst. Oosterwolde; naar Bergen (N.H.): J. Walstra. Jor- werd. Bedankt voor Houten: P. J. Dors man, Staphorst. Ger. Kei-ken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Groningen-N.: O. J. Douma. Assen. Bedankt voor Mussel: H. J. Bege- mann, Drogeham. Ger. Gemeenten Beroepen te Rhenen: C. Wisse, Elspeet. BERGEIJK. De 29-jarige gehuw de chauffeur C. G. de Haas uit Eer- sel, welke in dienst was van een Bergeijks autobusbedrijf, is tijdens het wassen van een langs de weg geparkeerde bus door een passeren de1 personenauto gegrepen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Advertentie én... geen parkeerproblemen meeri U kunt ook een fonkelnieuwe fiets winnen. Hoe? Vraag dat uw fietsen-handelaar, of lees de advertentie in uw damesblad! FEUILLETON Ed. LAURENS Willmien greep ze bij de arm en zei: „Kom es mee." Door de brede, ouderwetse gang gingen ze naar een ander vertrek. Janneke gooide de deur open en wees vol trots naar binnen. „Onze salon. Wat zeg je er van?" „Heb je er kamers bij gekregen?" vroeg ze verwonderd. „De mensen beneden zijn weg. We hebben nu het hele huis, maar ik wil niet beneden wonen. Ik heb aanleg voor rheuma. Zit bij ons in de fami lie. We verhuren het beneden aan een jong stel. Nu hebben we boven alle vertrekken. Dit is onze salon." Een meisje vertoonde zich in de deuropening. „Mevrouw, moet ik aardappelen bij schillen?" Janneke knikte. „O ja, Jos, doe maar. Mijn schoonzus blijft met haar zoon eten." Toen het meisje weg was, vroeg Willemien: „Wie is dat?" „M'n dienstbode," verklaarde Jan neke trots. „Sinds vorige maand. Dat wil Hans. omdat we nu zo'n groot bovenhuis hebben. En omdat ik in verwachting ben, begrijp je? Als we straks twee kinderen hebben, is zo'n hulp erg gemakkelijk." „Ik val van de ene verbazing in de andere," verklaarde Willemien eer lijk. „Hans verdient gelukkig goed. Wc kunnen het betalen, dus waarom zullen we het ons niet gemakkelijk maken? De oude woonkamer wordt binnenkort helemaal ingericht als kinderkamer. Hier wonen we. O ja, ga es mee. van de kamer naast de keuken hebben we een eetkamer gemaakt. Hoeven we ook niet meer zo te sjouwen. Hans zal een dien luik in de muur laten maken. Maar dat moeten we eerst aan de huis baas vragen. Als hel niet te gek duur is, koopt Hans misschien dit huis wel. Het is wel niet zo modern, maar in ieder geval stevig gebouwd. Solide, zegt Hans." Ze liepen weer terug naar de nieuw ingerichte salon. Willemien keek naar het kogelronde figuur van haar schoonzuster. „Hoe voel je je nu?" „Best. Zo lekker als het maar kan. Nergens last van. Ik ben nooit zo ge zond als in deze dagen." Tegen twaalven kwam Hans thuis. Hij begroette zijn zuster op harte lijke wijze en tilde zijn neefje een eind in de hoogte. „Kerel, wat begin jij groot te worden," zei hij lachend. En tot Willemien: „Hoe is het thuis?" „Het huis staat leeg. Tootje heeft vandaag verder vrij. Bram is met Lettie naar de wintersport." Het echtpaar werd plotseling stil. Als bij afspraak keken ze de vrouw aan. Maar Willemien lachte alleen maar. „O. ik vind het best, hoor. Bram vroeg, waarom ik niet mee wilde," fantaseerde ze. „ik heb nooit van die sport gehouden. Overigens, het is een modeverschijnsel van deze tijd. En als ze het leuk vinden, mij best." „Dat je het goed vindt." mompelde Janneke geschrokken. „Zo'n kind nogEn als ze haar benen breekt ■met die rotdingen?" „Dan breek ik de zijne ook." ant woordde Willemien opeens grimmig. „Maar maak je in dit opzicht geen zorgen. Daar ken ik hem te goed voor; hij zal vast geen risico nemen." „Zeg." bracht Hans het gesprek op een ander onderwerp: „Ik krijg vanavond een zakenrelatie voor een korte bespreking. Ik heb 'm uitge nodigd mee te eten. Kan dat?" Janneke keek hem geamuseerd lachend aan. „Je hebt hem al uitge- door Henk van Heeswijk nodigd, hè? Dan hoef je het niet meer te vragen." Ze wendde zich tot haar schoonzus. „Is jouw man ook zo inkonsekwent?" „Dat zijn ale mannen," beweerde Willemien kort. „Het is goed hoor. Is-ie knap, jong? Houdt-ie van flirten? Dan doe ik mee. He, ik zou best eens een avondje met een leuke, vlotte jongen uit willen, wil je dat wel geloven?" Willemien keek haar ontzet aan. „Je bent niet goed, zeg. Zo zeker. Ze wees op Janneke's gestalte. „O. als dit. achter de rug is na tuurlijk. Wat denk je? Zou ik een man nog kunnen behagen?" „Als je het graag wilt, mag je van mij gerust, hoor," antwoordde Hans rustig. Janneke greep hem bij de arm. „Daar meent-ie natuurlijk niets van. In zijn hart is hij o. zo jaloers. Maak je maar geen zorgen, m'n ventje. Jij bent. het en jij blijft het alleen." Na het eten verontschuldigde Hans zich. maar beloofde tijdig voor de avond terug te zijn. Om vijf uur stel de hij een rijzige veertiger, pijnlijk nauwkeurig gekleed, aan de beide vrouwen voor: meneer Vandenneere uit Sint Leonard in België, waar hij twee textielfabrieken heeft. Dit is mijn vrouw en dit is mijn zuster, mevrouw de Vorn uit Amsterdam." v Willemien drukte zijn hand. die stevig aanvoelde. Ze zag. dat hij Tiaar rustig onderzoekend aankeek, waar na hij zei: „Mevrouw, het is voor mij een groot genoegen." Gedurende een half uur zaten Hans en zijn bezoeker in de salon, doch daarna was het zakelijke ge deelte afgemaakt en dronken ze ge vieren een aperitiefje voor het eten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7