lik. Balletje JÊ waarom? «i I 1 Commandopost voltooit reorganisatie van Zeeuwse B.B. Vierhonderd jaar onafhankelijkheid vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ■bwbSe^ 'ftmufeft'cewt/ JmBMËm ONZE PUZZELRUBRIEK Vfliulaag officiële in^chriiiksfclliii^ ROTTERDAM. De Kultuurkabouters van Oranje Vrijstaat hebben besloten de bomen, die op de Coolsingel geplant zijn, in bescherming te nemen. Hier zien we hoe een bordje „beschermde boom" wordt aangebracht aan één van de stammen. Burghse Coöp. Kolenvereniging „E.M.M." vergaderde (Van onze verslaggeefster) GOES, 9-4. AJs vandaag de com missaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, te Goes de nieu we commandopost van de B.B. in gebruik heeft gesteld is de complete reorganisatie van de B.B. in Zeeland een feit. De commandopost uitermate gunstig gelegen achter het hoofdkan toor aan de Kloetingse weg, bestrijkt Walcheren, de BeveJanden, Schou- wen-Duiveland en Tholen, dus het hele gebied ten noorden van de VVes- terschelde. Voor het gebied ten zui den van de Westerschelde is er een Zeeuws-Vlaamse post. Beiden staan in directe verbinding met de pro vinciale post in Middelburg, waar in geval van nood om assistentie kan worden gevraagd. De kelder, die men alleen via een stelsel van druk- en gassluizen kan betreden, is bestand tegen nucleaire wapens, heeft een inhoud van 1100 kub. en een oppervlakte van 400 m-. 25 November 1968. begon men te bouwen en op 12 januari j.l., 29 da gen eerder dan gepland, was de post gereed. Er is voor de kelder geen fundering geheid en hij zweeft dan ook in de „blubber", waardoor aard schokken en trillingen beter opge vangen worden. De betonnen wan den zijn 60 a 70 cm dik en alleen al voor de binnenverbindingen is 940 m kabel gebruikt. Voor grondkosten, bouw en inrichting is f 900.000 gul den uitgetrokken en hoewel nog niet alle rekeningen binnen zijn ver- Ook ditmaal weer een flink aan tal inzendingen, waarvan een op vallend groot aantal juist bleek te zijn. In dit opzicht moeten velen hebben gedacht: puzzelen en goed puzzelen is twee. De eerste prijs is bestemd voor: De heer C. L. van Felius Prof. Zeemanstraat G Zonncmairc De tweede prijs gaat naar: De heer B. Th. v. d. Berg Herman Costerstruai 385 Den Haag - 2028 De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. kroppev; 6. inhalig 12. muis; 14. raak; 15. eb; 17. 11.; IS. bok; 20. N.P.; 21. la; 22. urn; 24. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. grootspreker: 6. R. K. geestelijke; 11. mannelijk beroep; 12. voorzetsel; 13. reigerachtige vo gel; 14. vrouwelijk dier; 15. tot rouwbeklag (afk.) (op visitekaartjes) 17. landbouwwerktuig; 19. titel (afk.) 21. eertijds het typische attribuut van de nachtwacht; 24. klein ver trek; 26. zijspan v.e. motorfiets (scherts); 29. soort bergkristal; 30. sierlijk bewerkte fles; 32. grondsoort 33. bittere vloeistof: 34. zuster (afk.); 35. voegwoord; 37. onderricht; 38. roofdier; 3.9. ontvlekkingsmiddel; 40. plaats op de Vel uwe; 42. muziek noot; 44. stoomschip (afk.); 45. sna vel v.e. vogel; 48. gevierde zangeres 50. te gener tijd: 63. denkbeeld, ge dachte; 54. welpenleidster; 56. woon schip; 57. roofvogel; 58. protestantse godsdienst (afk.): 60. bijwoord; 61. muzieknoot; 62. rank vaartuigje; 64. hetzelfde (Latijn); 65. paardeslee; 67. Europeaan; 69. raamwerk van evenwijdig lopende staven; 70. loof boom. Verticaal: 1. elegant; 2. vogelpvo- wacht men deze raming niet te over schrijden. Verschillende „units" Het hoofdkwartier bestaat uit ver schillende „units". De belangrijkste is wel de commandokamer van waar uit het hoofd van de Bescherming Bevolking, de heer H. B. Pilaar, sa men met zijn plaatsvervanger, de heer J. R. de Boer, en hun assistent commandanten het werk van de vijf sectorgroepen coördineren. Dit ge beurt via 5 mobilofoon-radioverbin dingen met de algemene sectorcom mandanten. Dan komt de ABC-kamer waar de ABC-offieieren berekenen of een hulpverlening mag geschieden in verband met de radioactieve straling. (Voor het meten van de radioactivi teit zijn stationaire en verplaatsbare meetposten in de provincie). De post krijgt via een tijdsbesparende foto zender kaarten waarop de besmette gebieden staan aangegeven, zodat de officieren niet meer aan de hand van coördinaten het betreffende ge bied behoeven te lokaliseren. Belangrijk is eveneens het uitge breide radiografische en telefonische berichtencentrum dat beschikt over een eigen telefooncentrale, die in verbinding staat met alle 39 gemeen tehuizen en wijkposten van de kring. Er zijn eveneens directe verbindin gen met de ziekenhuizen, het rijk en overheidsinstanties als: Pezem, Ze- gam en politie. De radiocentrale is volautomatisch, zowel radio als te- smaragd; 27. zon; 28. toss; 30. partij; 31. mooi; 32. e.k.; 33. a.m.; 35. ree; 36. wij; 37. de; 38. brons; 40. riant; 43. kudde; 44. ether; 46. niets; 48. breel; 50. rij; 52. nl.; 53. pol; 55. re; 56. ho; 57. akte; 59. koren; 61. riem; 63. set; 64. rondino; 66. alm; 67. Sr.; 68. fa; 69. sen; 70. Ra; 72. M.O.; 73. beul; 75. Edam; 77. rijbewijs; 78. pressie. Verticaal: 1. kleuter; 2. om; 3. pul; 4. pils; 5. es; 7. nr.; 8. hand; 9. aap; 10. L.K.; 11. graniet; 13. lorre; 16. brok; 18. baars; 19. kater; 21. lood; 23. N.S.; 25. M.P.; 26. gij; 27. zo; 29. sardine; 31. mijnheer; 34. model; 36. water; 38. bun; 39. net; 41. Ier; 42. tel; 45. krasser; 47. spons; 48. blein; 49. commode; 51. ijker; 54 .order; 56. helm; 58. T.T.; 59. K.O.; 60. N.N.; 62. ia; 64. rauw; 65. orde; 68. fee; 71. aas; 73. B,B.; 74. lij; 75. er; 76. ms. du kt; 3. metselaarsgereedschap; 4. onvergelijkelijk; 5. geslacht van mensen of dieren; 6. zaadkorrel in een vrucht; 7. levenslucht; 8. veel kracht hebbend; 9. trekdier; 10. voorlopig bewijs van storting dat la ter ingewisseld kan worden tegen een aandeel of obligatie; 16. soort schilderij: 18. zoogdier; 20. maal- of roerbak waarin lompen worden fijn gemaakt; 22. bontgekleurde papegaai 23. loofboom; 24. ongeveer (afk. La tijn); 25. schuifbak; 27. schijngestalte van de maan (afk.); 28. honingdrank 30. bovenste deel v.h. hoofd; 31. vrolijke bijeenkomst en samenzijn ter viering v.e. heuglijk feit; 34. tel woord; 36. voorloper van de N.O.S. (afk.); 40. inwoner van zekere plaats in Noord-Holland; 41.'corpulent; 43. deel v.e. fiets; 46. telwoord; 47. tot rust komen; 49. hoewel, ofschoon; 51 .onder andere (afk.); 52. persoon lijk voornaamwoord; 53. titel (afk.); 55. afzonderlijk; 57. strijdperk (fi guurlijk); 59. zoogdier; 60. wars van laagheid; 63. sterk ijzerhoudende grond; 64. boom; 66. op deze wijze; 68. uitdrukking van bevestiging. lefoon komen er binnen en ovcrspre- ken hoeft niet meer. Zeventig mensen Als de commandopost wordt ge bruikt werken er 70 mensen in een drieploegenstelsel. Het is dan ook begrijpelijk dat de kantine erg be langrijk is, vooral omdat de?.e ruimte eveneens als ontspanningszaal moet dienen. Men is dan ook van plan de ze ruimte op te fleuren met wand schilderingen. Er zijn twee slaapzaaltjes voor res pectievelijk, 14 en 16 personen en er is een kamertje bestemd voor het hoofd en zijn plaatsvervanger, maar deze ruimte zal in geval van nood voornamelijk als ziekenboeg funge ren. Dat er voldoende sanitaire voor zieningen zijn compleet met douches spreekt vanzelf. De commandopost heeft een wa tervoorraad van 3000 liter en een ei gen luchtverversingsinstallatie. Een noodaggregaat is beschikbaar voor voor het geval de stroom uitvalt. Als deze post een bepaalde calamiteit niet aan zou kunnen kan zij de pro vinciale commandant om assistentie vragen. Het materiaal dat ligt opgeslagen in Wemeldinge, Tholen, Zierikzee en in het dubbele magazijn Sloe is alle maal Rijkseigendom dat goed moet worden onderhouden en waarvoor een magazijndienst is opgezet. Iedere sectorcommandant heeft voortaan zijn eigen magazijn. De B.B. heeft zelf drie commando wagens aangeschaft, die nu zijn in gericht als rampwagens, die zowel zelfstandig als in samenwerking met het Rode Kruis ingezet kunnen wor den. DEN HAAG, 9-4 .Over twee jaar is het vier eeuwen geleden, dat in Dordrecht de eerste vrije vergade ring van de Staten van Holland ge houden werd. Op initiatief van de commissaiüssen der koningin in de Hollanden en van de burgemeester van Dordrecht is een commissie ge vormd om deze herdenking voor te bereiden, gezien het grote histori sche belang van 400 jaar onafhan kelijkheid. Leraren storten sneller in dan „managers" UTRECHT, 8-4. Alle ontwikkelin- gen in het onderwijs lopen vast op de leraren. Een zeer recent rapport van de Unesco meldt, dat de lera ren de „managers" en het lager lei dinggevend personeel voorbij zijn gestreefd wat betreft neurotische klachten en hart- en vaatzieken. Deze conclusie is gebaseerd op ge gevens uit Engeland en Duitsland, maar ook in Nederland vallen tal van leraren uit en dat verschijnsel is niet van voorbijgaande aard. DEN HAAG. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in een brief aan de Braziliaanse ambassa deur een „uiterst dringend" beroep op de regering in Rio de Janeiro ge daan om „trouw te blijven aan de roeping van christelijk volk dat de democratie lief heeft". ARNHEM, G.S. van Gelderland willen, naar zij aan provinciale sta ten van dit gewest voorstellen, met f 140.000 van provinciewege bijdra gen in de kosten van aankoop van het 300 ha. grote landgoed S. Jans- berg ten zuiden van Groesbeek bij Nijmegen door de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland. Voor 40 jaar.... BURGH. In een donderdagavond jl. gehouden vergadering is besloten de 50ste verjaardag van H.M. de ko ningin feestelijk te herdenken. ZIERIKZEE. De gymnastiekver eniging Olympia organiseerde zater dag jl. een gezellige avond voor haar leden. BUITENLAND (Italië). Als van een koningsdochter is te Rome het huwelijk ingezegend van Edda Mus solini, de dochter van de Italiaanse dictator, met graaf Galeazzo Ciano, de zoon van de Italiaanse minister van verkeerswezen. NIEUWERKERK. Bij het bouw plan voor het nieuwe raadhuis is re kening gehouden met een kluis, waarin het gehele archief kan wor den geborgen. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan, gaf Kunst en Eer" een concert in de tent op het Havenplein. BINNENLAND (Amsterdam). De bekende actrice mevr. Theo Mann- Bouwmeester is heden 80 jaar ge worden. RENESSE. Alhier is naast een vrijzinnig christelijke vereniging, tellende over de honderd leden, een christelijk historische vereniging op gericht met aanvankelijk 34 leden. ELLEMEET. De raad in vergade ring bijeen, besloot tot de verkoop van ongeveer 12 m-. gemeentegrond aan het burgerlijk armbestuur - no dig voor de bouw van vier nieuwe woningen - voor de som van een gulden. DREISCHOR. In de vergadering van de ingelanden van de polder Dreischorwerd de begroting voor hei dienstjaar 1930-1931 behandeld. ZIERIKZEE. De waterleiding zal 27 mei officieel op ons eiland in ge bruik worden gesteld. KORTE BERICHTEN UT 1IET BINNENLAND AMSTERDAM. De stoel tan de Amsterdamse burgemeester die op 31 maait op mysterieuze wijze uit de raadszaal van het stadhuis ver dween, is -onbeschadigd - terugge vonden. Het meubelstuk werd ont dekt in een bergruimte bij de pers kamer onder de raadszaal. SCHIPHOL. Na een officieel be zoek van vier dagen aan ons land is van Schiphol de Tunesische mi nister van buitenlandse zaken, de heer Habib Bourguiba jr., via Parijs naar Tunesië vertrokken. ZUTPHEN. In het ziekenhuis te Zutphen is in de loop van donder dagochtend de 30-jarige J. W. Haij- ting uit Laren (Gld.) aan de gevol gen van een verkeersongeval overle den. Het slachtoffer was woensdag middag ernstig ewond geraakt toen zijn auto op de kruising Harsense- steeg-Arseleweg te Gorsel werd aan gereden door een auto waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. DEN HAAG. De Haagse politie heeft in Amsterdam in samen wer king met de hoofdstedelijke politie de 43-jarigë koopman D. A. de C. in diens woning aangehouden. De man wordt ervan verdacht eind fe bruari bij een inbraak in een haar- parfumerieboetiek in Den Haag voor ongeveer f 25.000 aan o.m. pruiken en haarstukjes te hebben ontvreemd DEN HAAG. De vraag, of de in Griekenland gevangen gehouden po liticus-componist Mikis Theodorakis ernstig ziek is en naar een zieken huis zal worden overgebracht moet ontkennend worden beantwoord. Aldus minister Luns (buitenlandse zaken) in een antwoord op schrifte lijke vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. UTRECHT. Tijdens werkzaamhe den aan de nieuwbouw van het St. Johannes de Deo ziekenhuis in Utrecht is de 39-jarige montagechef H. W. T. Louwen bekneld geraakt tussen een vallende ijzeren balk en een betonnen paal. De man bleek na zijn aankomst in het ziekenhuis aan zijn zware verwondingen te zijn overleden. DEN HAAG. H.K.H. prinses Mar griet heeft het voornemen op maan dag 27 april de officiële opening te verrichten van de nieuwe container terminal in de Prins Willem-Alex- anderhaven te Rotterdam. Dit be drijf is door „Europe Container Ter- minsus" N.V. gebouw ten behoeve van „Sealand Service" Inc. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Berahard hebben het voorne men op woensdag 27 mei a.s. aanwe zig te zijn bij de opening van het congres van de „Union Internatio nale de la Resistance et de la De portation" in het internationaal congrescentrum RAI te Amsterdam. ROTTERDAM. In de Nieuwe Maas te Rotterdam is het stoffelijk over schot gevonden van de 40-jarige los arbeider C. P. E. de Brouwer, zonder vaste woon- of verblijfplaats, die sinds drie maart werd vermist. Hij raakte bij werk aan boord van de zeezandzuiger P. G. S. van Hattum te water. ROTTERDAM. In het Dijkziglzie- kenhuis in Rotterdam is de 62-jari ge bankwerker J. A. Hoogeveen aan de gevolgen vap een verkeersonge- luk overleden. Hij raakte gewond toen hij bij het oversteken van de Prins Hendrikkade in Rotterdam werd aangereden door een aiito. DEN HAAG. Enige tientallen jon geren hebben op het Binnenhof de Oranje Vrijstaat Den Haag uitgeroe pen. Ze bezegelden hun vreedzame coup door een kleurig beest, bereden door een kabouter, op te richten op de plek waaromheen, de regerings gebouwen zich groeperen.1 BURGH, 8-4. Behalve het bestuur en de Commissie van Toezicht wa ren slechts vier leden van de Coöp. kolenvereniging „E.M.M." naar ho tel Het wapen van Burgh gekomen om te horen hoe het hun vereniging was gegaan. Zij werden welkom ge heten door de voorzitter de heer H. J. A. Blom die het 60 jarig bestaan nog eens de revue liet passeren. Hij dankte daarbij het bestuurs lid de heer L. v. d. Klooster die de idee naar voren bracht om elk lid een feestpakket aan te bieden. Zeer veel dankbare reacties waren het gevolg. De vereniging heeft een goed jaar achter de rug wat te dan ken is aan het uitstekende beheer dloor de heer J. Tuinman. Het accountantsrapport bewees dat. De verkoop van kolen nam iets af, doch de olie- levering nam enorm toe. De financiële positie dér vereniging is goed te noemen. Na de notulen memoreerde de voiorzitter het overlijden van twee trouwe leden, nl. de heren A. Schoonaard en N. Slager. De voor zitter van de Commissie van Toe zicht, de heer D. Dijkgraaf deelde mede het rapport nauwkeurig te hebben nagezien en adviseerde het bestuur het financiëel beleid goed te keuren. Het boekjaar 1968/1969 werd vast gesteld met een totaal in de resul tatenrekening van f 142.948,96. Het jaarverslag Uit het jaarverslag van de be heerder, de heer J. Tuinman bleek dat dat btw veel meer werk bracht Advertentie en dat ook de prijzen omhoog gin gen. In totaal werden 615 ton vaste bi-andstoffen verkocht en 161.000 1 olie. De kwaliteit was goed dank, zij de medewerking van de Cëbeco Rotterdam. De eigen vrachtauto' deed het best, terwijl ook het ver voer door de heer Rademaker weer ten zeerste werd gewaardeerd. Er is een gezonde afschrijving en het ei gen vermogen werd verterkt. Door het koude weer is de afzet nu nog vrij groot. In het bestuur werd de heer J. J. ^ademaker herkozen, evenals de heer P. v. d. Kreeke in de Commissie van Toezicht. Na het huishoudelijk gedeelte.nam de heer M. C. Visser, medebestuurs lid de aanwezigen mede, via een film, naar Montenegro en het Zeepe. Pracht documentatie- materiaal waarbij bleek dat de heer Visser een open oog heeft voor de natuur, zo wel in eigen omgeving als in het buitenland. SPAKENBURG. Het 2%-jarige zoontje uit het gezin van ds. K. J. Kapteyn te Spakenburg is in de na bijheid van de ouderlijke woning spelenderwijs te water geraakt en verdronken. De moeder, die het kind zocht, trof het in het water aan toen het reeds was overleden. BEIROET. De Amei'ikaanse predi kant James Dale Kinkendalle is dinsdagavond verdwenen toen hij op weg was naar de Amerikaanse ambassade in de Libanese hoofd stad. Ieder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor -TN.-- liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merk je wat mr 20 a"emaa' voor ie kunnen doen. Verieden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. ga mei uw lydmee- ganaardenmb! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Advertentie De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4