DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrij foi •se kritiek op de nota „democratisering onderwijs" Bankovervallen maken Brussel berucht Geldboeten geëist in loodsenaffaire Scheepsramp bij Genua: twintig doden INRUILACTIE BEDDEN Tuinman Zoon Onderzoek Internationale Rode Kruis naar situatie van Braziliaanse Indianen De gebombardeerde Egyptische „school" Zware verliezen in Vietnam Europees parlement: Hulp aan Turkije BILT Beatles voorgoed uit elkaar? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 april 1970 126ste jaargang Nr. 20383 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jónnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Recfakteur: M. J. Bi| de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J f,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Z* O.V. klaar met feestprogramma's Tweede Kamer DEN HAAG, 9-4. De discussienota „Democratisering van het onder was" heeft donderdag in de onder wijscommissie van de Tweede Ka mer geen onverdeeld gunstige ont vangst gekregen. Vooral uit de so cialistische fractie viel forse kri tiek te beluisteren. P.v.d.A.-ondcr- wjjsspccialist Laban: „wy zyn bijzonder teleurgesteld over dit stuk. Zelden zal een nota van deze bewindslieden in de pers zo slecht zyn ontvangen. Be P.v.d.A.-t'ractie onderschrijft deze kritiek. Wy had den een uitgestippeld beleid ver wacht. maar wat dat betreft blijft de nota ver onder de maat". Uit bijna alle fracties beklaagde men zich er over. dat het in de nota gehanteerde cijfermateriaal jaren oud is cn in sommige gevallen zelfs uit 1960 stamt. Met name de kamer leden Vonhoff (VVD), Schuring (CH). Van Bennekom (AR) en Ter Voorst (KVP) hadden hier weinig goede woorden voor over. Dr. Schuring constateerde een. wat hij noemde, schrikbarend tekort aan gegevens. Hij vroeg minister Veringa een sys teem te laten ontwerpen teneinde allerlei gegevens op snellere wijze beschikbaar te krijgen. De heer Ter Voorst had eveneens een aantal on zekerheden ontdekt. Hij meende, dat een steekproefgewijs onderzoek naai de resultaten van de onderwijsdc- mocratisering gedurende de afge lopen 10 a 15 jaar interessante re sultaten zou kunnen opleveren. „Geen therapie" De Anti-Revolutionaire woord voerder Van Bennekom zei genuan ceerde waardering voor de nota te hebben. Want enerzijds zag hij een goed stuk departementale arbeid, maar met de socialist Laban vroeg hij zich af wat er in de praktijk mee moet worden gedaan. „Er is een diag nose gesteld, maar de therapie ont- ontbreekt". Hij miste in de nota ver der een passage over de zgn. opvoe ding van de opvoeders: „er is over de opleiding van het onderwijzend personeel bedroevend weinig te vin den". Be heer Van Bennekom wees de minister en de staatssecretaris met klem op het belang van het ver vallen der scheiding tussen basis- en kleuteronderwijs. De grens van zes jaar voor toelating tot het basis onderwijs kwalificeerde hij als een onnatuurlijke censuur. De hoofdfase van de opvoeding ligt naar de mening van dit kamer lid tussen 4 en 12 jaar. De P.v.d.A.- afgevaardigde Laban had eveneens aangedrongen op verlaging van de leerplichtige leeftijd tot 4 jaar. Minister dr. Veringa hield de com missie voor dat het nooit in de be doeling heeft gelegen een beleidsno ta te producex-en. „De nota moet een discussiestuk zijn dat de basis vormt voor het gesprek tussen regering en kamer". Dr. Veringa meende te kunnen stellen dat vanaf 1958 tot heden een een duidelijke verbetering in het to tale wetenschappelijk onderwijs valt te constateren. De doorstromings- kacsen voor de onderscheiden milieus zijn zeker met 60 procent toegenomen, al moet naar de me ning van de bewindsman worden toegegeven dat de vooruitgang zich nog in te traag texrxpo voltrekt. Een steekproefsgewijs onderzoek, zo be aamde hij, zal wellicht een beter in zicht in de veranderingen der laat ste jaren kunnen verstrekken. Twee „hold-ups" op één dag BRUSSEL, 9-4. De Belgische hoofdstad, die langzamerhand be rucht gaat worden om de bankover vallen die er worden gepleegd, heeft donderdag twee van zulke „hold-ups" op cén dag te verwerken gekregen. Eerst overvielen twee in .militaii uniform geklede bandieten een bij kantoor van de Generale Bankmaat- schappij, waar ze aan de haal gingen met ongeveer 14 duizen gulden en waar ze de beheerder, die zonder aarzelen weid neergeschoten, achter lieten met ernstige verwondingen aan maag en lever. Nauwelijks was het politieapparaat op de been of er kwam een nieuwe melding van een overval. Een gewapende bandiet had in een postkantoor een vrouwelijke bediende bedreigd en was daar ver dwenen met een kleine drieduizend gulden. Aan alle grote uitvalswegen in Brussel vond men dan ook korte tijd later met machinepistolen bewa pende agenten die iedere automobi list aanhielden en zijn wagen door zochten. De weg naar Zeventem, het vliegveld, werd zelfs gebarricadeerd. Experimenten Staatssecretaris dr. Grosheide deelde de commissie mee in 1971 een aantal uiteenlopende onderwijsex perimenten te zullen ondernemen. En daarvan zal de start zijn van een zgn. middenschool, met een ge meenschappelijk basisjaar voor do gehele leeftijdsgroep en een gelei delijk toenemende differentatie naar vak en niveau in het tweede jaar. de liberaal Vonhoff toonde zich over dit experiment nogal verontrust. „Weer een structuurexperiment, dat een beroep op de spankracht van de mensen bij het onderwijs doet. Dit is niet de goede manier van experi menteren", zo vond hij. De bewinds man meende echter dat, indien uil het onderwijs nieuwe vormen wor den aangedragen, daar ruimte aan dient te worden gegeven. Vliegtuig stort op woning WOLVERHAMPTON, 9-4. Bij een poging op het vliegveld van de En gelse stad Wolverhampton te landen is een twee-motorig zakenvliegtuigje op een huis neergestort en in brand gevlogen. Drie personen vonden de dood, van wie een de bewoonster van het huis was en de andere twee de bemanningsleden van het toestel De zoon en schoondochter van de vrouw konden door snel te vluchten aan de dood ontsnappen. De oorzaak van het' ongeval is niet bekend. Vol gens ooggetuigen vielen de motoren uit vlak voor de landing. Gouden medaille van stad Jeruzalem voor Sam kalden JERUZALEM, 10-4. - Een gouden medaille van de stad Jeruzalem is donderdag aangeboden aan de Am sterdamse burgemeester Samkalden tijdens een receptie van het gemeen tebestuur. Later was burgemeester Samkalden eregast op een lunch die hem werd aangeboden door zijn ambtgenoot van Jeruzalem. Mr. Samkalden heeft woensdag di- rekt na zijn aankomst de Klaagmuur in de oude stad bezocht, nog voordat hij naar zijn hotel ging. OSAKA (Japan). Een gasontploffing bij een snelwegconstructie bij Osaka heeft 92 mensen het leven gekost en verwondde nog eens 122 personen. Op de foto dragen brandweermannen één van de gewonden uit hel brandende gebied. Engelse vrachtboot door storm legen pier gesmakt nrvttx o Zie advertentie elders in dit blad Nu voordelig bedden kopen bij Zierikzee - Telefoon 2887 Dodelijke sprong BUSSUM. 9-4. Donderdagmorgen is in het Majellaziekenhuis te Bus- sum overleden de 24-jarige boek verkoper J. Haverman, die gister nacht op de ventweg langs de rijks weg in Bussum verongelukte. De heer Haverman had met zijn auto pech gekregen en was aan de over zijde. waar zijn a.s. schoonouders wonen hulp gaan halen. Omstreeks 0.30 uur ging hij even terug naar de auto om daar een kaartje aan te hangen om politie of wegenwacht op de pech te attenderen. Toen hij te rugliep naar de ventweg. sprong hij over een heggetje en kwam daarbij pardoes voor een passerende auto te recht. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht waar hij inmiddels is overleden. Het ongeval gebeurde voor de ogen van zijn verloofde en zijn a.s. schoon vader die hem stonden op Ie wach ten. HAARLEM, 9-1. Dc officier van .justitie bij dc Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft donderdag tegen dc eerste drie rijkszeeloodsen die zich ter verant woorden hadden in de z.g. loodsen affaire in IJmuiden voor het aanne men van gelden (art. 363 W.v.S.), een onvoorwaardelijke geldboete van f 500,subsidiair 50 dagen hechtenis en een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk geëist. In de komende weken zullen nog meer rijkszeeloodsen die in het ar rondissement Haaidem werkzaam zijn terechtstaan, en voor de Amster damse rechtbank zullen ongeveer 40 Kind in liedje geslikt BUSSEM, 9-4. Gisternacht is de bijna 2 jaar oude Caspar Nagel in zijn bedje gestikt. Het kind was vroeg in de avond door zijn moeder naar bed gebracht en zoals gebrui kelijk vastgemaakt in een bedtuigje. In de loop van de nacht moest de moeder tot de 'ontstellende ontdek king komen dat de kleine zich in hel tuigje had vastgewoeld en reeds was gestikt. Ontvoerd Frans meisje terecht PARIJS, 9-4. Het zesjarig dochter tje Carole van het in Parys wonende echtpaar Benainous is donderdag ochtend ongedeerd bij haar ouders teruggekeerd, nadat deze een los- prys van 30.000 franc, ongeveer 22.000 gulden, hadden betaald. Het kind werd ontvoerd, toen hel zoals gewoonlijk per taxi werd op gehaald. De taxi wordt door de ou ders van een aantal klasgenootjes van Carole gehuurd om hun kinde ren naar school te brengen. Het was mevrouw Benainous wel opgevallen dat de taxichauffeur dit maal iemand anders was, maar op haar vraag of hij opdracht had de kinderen naar school te brengen, ant woordde de man bevestigend, waar na zij Carole in de auto liet stappen. Toen het meisje niet uit school kwam werd de politie gewaarschuwd maar het duurde tot 's avonds voor- dot haar ouders een telefonische me dedeling kregen dat hun kind was ontvoerd en tegen een losprijs van 30.000 franc zou worden vrijgelaten. loodsen uit de Amsterdamse haven zich ter verantwoorden hebben. De verdachten waren de 57-jarige ge pensioneerde zeeloods D. L. S. uit IJmuiden, de 43-jarige J. M. van S. uit Haarlem en de 40-jarige G. D. uit Overveen. Volgens de officier be hoorden zij tot de categorieën gepen sioneerden, oudere en jongere lood sen. Hij achtte hen schuldig aan het aannemen van gelden in de periode van 1961 tot 1966. GENUA, 9-4. Een scheepsramp even buiten de haven van Genua heeft donderdag vermoedelijk twin tig mensen het leven gekost. De Britse vrachtboot „London Va lour" van bijna 16.000 ton werd door een plotseling opgestoken storm te gen de rotsen van de pier gesmakt en zonk vrijwel onmiddellijk. Binnen enkele uren zag men alleen nog de masten en het bovenste van de pijp, nadat het voorstuk van het schip nog geruime tijd boven water uit had gestoken. Donderdagavond laat waren de lijken van acht opvarenden geborgen RIO DE JANEIRO, 10-4. Drie me dici van het Internationale Rode Kruis worden binnenkort in Brazilië verwacht, waar zy een onderzoek zuilen doen naar dc situatie van de Indianen in het land. Dit heeft de Braziliaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Coasta Cavalcanti, vrijdag bekend gemaakt. Het onderzoek zal het Rode Kruis de gegevens moeten verschaffen om een plan te kunnen opstelen tot in tegratie van de indianen in de maat schappij, aldus de minister. Een an der doel van het onderzoek is vol- TEL AVIV, 9-4. Volgens Israëli sche functionarissen blijkt uit be richten uit Egypte dat de Egyptische autoriteiten de gebombardeerde school niet aan buitenlandse ver slaggevers willen tonen. Dit gaf steun aan de veronderstel ling dat de kinderen - van wie er dertig zouden zijn omgekomen - bin nen een militaire installatie verble ven. De verslaggevers waren wel naar het ziekenhuis gebracht waai de slachtoffers van het bombarde ment lagen. Officieel is in Tel Aviv meege deeld dat uit de foto's van het aan gevallen doel voor en na het bombar dement blijkt, dat alleen militairs inrichtingen zijn geraakt. gens generaal Cavalcanti, „de laatste twijfel over de lasterlijke beschuldi gingen van massale slachtingen van •indianen in Brazilië te doen verdwij nen". Mei krommer legen stilstaande trekker WIERDEN, 9-4. Tijdens de mist is donderdagmorgen de scholiere Aagje van der Schee uil Wierden op de Piksenweg in haar woonplaats met haar bromfiets tegen een stilstaande trekker met aanhangwagen gereden. Zij kwam te vallen. Op weg naar een ziekenhuis in Almelo is zij over leden. waaronder die van twee vrouwen: de echtgenoten van de 58-jarige Schotse kapitein David Muir en de marconist. De gezagvoerder ging met zijn schip tenon der. Van de twaalf vermisten bevonden de meeste, naar men aan neemt, zich nog aan boord toen de tussen schip en pier gespannen red- dingslijn knapte. Vierendertig be manningsleden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Enkelen hebben veel olie binnengekregen. Van de in to taal 58 opvarenden - 20 Britten en 38 Indiërs - zijn er slechts vier on gedeerd gebleven. Ook veertien red ders zijn gewond geraakt bij hun po gingen, de bemanning in de ruwe zee van boord te halen. SAIGON, - 9-4. Het verrassende nieuwe offensief dat de Vietcong vorige week inzette heeft dc ver liescijfers aan Amerikaanse en Zuid- vietnamese zijde sterk doen stijgen. Volgens een rapport van de mili taire bevelhebbers in Zuid-Vietnam zijn in de week die eindigde op 4 april aan Amerikaanse zijde 138 do den gevallen, het hoogste aantal voor een dergelijke periode sinds september 1969. Het Zuidvietnamese leger verloor 754 man tegen 326 in de voorafgaande week. Aan de zijde van de Vietcong en de Noordviet- namezen beliep het dodencijfer in dezelfde periode ongeveer 1200, het grootste verlies sinds augustus van het vorig jaar. LUXEMBURG, 9-4. Het Europese Parlement heeft zich donderdag tc Luxemburg met algemene stemmen uitgesproken voor hulp van de Eu ropese gemeenschappen aan Turkije na de aardbevingsramp in het gebied van Gediz. De desbetreffende resolutie werd ingediend door de voorzitter van de DEN HAAG. Hel Hoofdbedrijfs schap Detailhandel heeft voor het personeel in de detailhandel 5 mei 1970, de bevrijdingsdag en dus als extra vrije dag aangewezen, aldus een mededeling van dil hoofdbe drijfsschap. commissie voor de associatie met Turkije, de Belgische christendemo craat E. P. de Winter. In de resolutie aan de ministerraad en de 7uropese commissie wordt aangedrongen op „aan de omvang van de ramp even redige hulp". Koningin naar begrafenis prins Felix DEN HAAG, 9-4. H. M. de konin- gin heeft besloten om zaterdag 11 april a.s. de plechtige uitvaart van z.k.h. prins Felix van Luxemburg te Luxemburg bij te wonen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'» f Hel liefst grijpen vele lezers t J 'naar die boeken, welke hun J datgene vertellen wat zij al j f lang weten. VJAT UQT VI Verwachting tot zaterdagavond: Weinig wind Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord cn oost; weinig verandei-ing in tempe ratuur. Voor zondag: aantal uren zon: 2 lot 8; min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 1 lot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 11 april: Zon op 5.53; onder 19.30. Maan op 8.06; onder 1.38. 12 april: Zon op 5.51; onder 19.32. Maan op 9.04; onder 2.32. 13 april: Zon op 5.49; onder 19.33. Maan op 10.13; onder 3.10. Eerste kwartier: 13 apx-il te 16.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 apx-il 6.26 v.m. 18.45 n.m. 19.26 n.m. 20.19 n.m. 13 april 7.55 v.m. BROUWERSHAVEN 11 april 6.13 v.m. 18.37 n.m. 12 api'il 6.54 v.m. 19.21 n.m. 13 april 7.45 v.m. 20.18 n.m. Doodtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-4. Het K.N.M.I. deelt ïrxede: Een depressie boven de Oost zee tx-ekt verder in noox-delijke x'ich- ting en laat het weer in ons land ongemoeid. Tussen deze storing en een vore van lage druk boven de Britse eilanden zijn de luchtdruk- verschillen gering en de wind zwak. In de nacht kwam tijdens opklarin gen op vele plaatsen weer lichte vorst voor, terwijl eveneens op gro te schaal mist ontstond. Aangezien in de hogei'e luchtlagen nog steeds zeer lage temperatuurwaax-den voor komen moet overdag met de moge lijkheid van buien rekening gehou den worden. Inmiddels is op het midden van de Atlantische oceaan een diepe depressie tot ontwikkeling gekomen. Deze breidt zijn invloed in oostelijke richting uit en tast de heerschappij van een omvangrijk hogedx-ukgebied. dat de laatste da gen hier zijn domicilie had gekozen, aan de zuidelijke flank aan. Het ziet er naar uit dat een randstoring van deze depi'essie naar zuidwest-Europa zat opdringen. Deze ontwikkeling verandert weliswaar nog niet het weer in ons land maar is toch een doorbreking van het patroon zoals de weerkaart de laatste tijd te zien heeft gegeven. LONDEN, 10-4. Paul MacCartney verlaat de Beatles nu definitief, zo heeft het Engelse dagblad „Daily Mirror" bekendgemaakt. Het blad opende met hel nieuws, en meldde dat MacCartney, die vaak de creatiefste van het viertal wordt genoexrid, zijn beslissing zal bekend maken in een communiqué waarvan de afschriften voorlopig in een brandkast in het Apple-hoofdkwar- tier zijn opgesloten. De beslising volgt op een maan denlange strijd over het beleid van de maatschappij van de Beatles „Ap ple". Er was een steeds grotere kloof ontstaan tussen Paul MacCartney en John Lennon, irxet wie hij samen de liedjes schreef. In Marokko is dondex-dag een au tobus ten zuiden van Casablanca frontaal op een vrachtauto gebotst. Vijf passagiei's kwamen om liet le ven en 17 wei-den gewond. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1