Bolletie Speculaties over het Kremlin BLIK DOOR HET WERELD Verdovende middelen in Amerika Voor 30 jaar „Hard drugs" in Heerlen Zorg om industrialisatie van Sloegebied ■meój&fttoeveK// Wat biedt de BEELDBUIS? Flitsen uit het buitenland ZIERIKZF.ESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 april 1970 Nr. 20382 Een aantal griepgevallen - maar is het wel griep'.' - in het Kremlin geeft aanleiding hernieuwd te spe culeren over op handen zijnde grote machtsverschuivingen in het Krem lin.Tenslotte is het centraal comité van de partij ook al een paar keer onaangekondigd bijeengekomen en er is tenslotte een brief van Sjelepin, Soeslow en anderen waarin de hui dige leiding wordt aangevallen. Bovendien herinnert men zich dat nu net als voor de val van Chroesjt- sjow, de afdeling propaganda de eerste was die grondig werd gere organiseerd. Weliswaar is het hoofd van „agitprop" - het centrum voor agitatie en propaganda van het cen traal comité - Stepakow benoemd tot ambassadeur in Peking, wat men toch niet kan zien als een degrada tie, maar hij is dan toch maar weg uit de propaganda-afdeling. Het giswerk dat op niets kan be rusten, maar evengoed een kern van waarheid in zich kan bergen, ver andert niet veel aan de feitelijke toestand die van belang is: het kan zijn dat Kosygin, Podgorny, Brezj- Town J new en nog een paar topfiguren af gelost worden. Tenslotte hebben ze nu zes jaar lang de kans gehad om te bewijzen dat ze het beter konden dan Chroesjtsjow zonder daarin geslaagd te zijn. Er zijn slechts wat verschui vingen: Nikita kreeg vooral de jam merlijke mislukking van een aantal landbouw-experimenten op zijn brood, thans gaat het misnoegen vooral over het niet bereiken van de doelstellingen van enige vijfjaren plannen voor de industrie. En beiden kan even sterk verweten worden dat ze geen kans hebben gezien de re latie met China wat te verbeteren, of althans voor verslechtering te behoeden. Driemanschap Wat nu zowel als toen geldt is dat binnenslands allerlei stemmingen zich voelbaar maken waarin twijfel wordt geuit aan de wijsheid van alle beslissingen die in het Kremlin ge nomen worden. Stalin had met dit soort zaken weinig moeite: hij on derdrukte ieder geluid dat hem niet zinde. Misschien dat Chroesjt sjow daartoe ook wel aanvechtingen heeft gehad, maar hy besefte dat het eenvoudig niet meer ging en poogde wat meer vrijheid toch nog binnen door de partij geduide banen te lei den. Het huidige driemanschap aan de top zoekt weer een middenweg tus sen Stalin en Chroesjtsjow, met even weinig succes: men kan me ningsvrijheid niet gedeeltelijk toe staan - het is alles of niets. Daar komt dan bij dat intern in het driemanschap nogal wat ver schillen van inzicht bestaan. Kosy gin is in de eerste plaats de mana ger, de industriemens, die alles zo zakelijk mogelijk tracht te regelen met het oog op het beste resultaat. Brezjnew daarentegen is meer de partij-apparatsjik die zich toch in de eerste plaats laat leiden door ideolo gische overwegingen. Wat er ook gebeurt, zelfs als geen hoge functionarissen afgezet worden, het kan op zijn hoogst betekenen dat anderen met geringe wijzigingen de oude koers voortzetten. Waarschijn lijk is het zelfs niet meer zo dat het Kremlin echt leidt maar meer en meer ook zelf geleid wordt door de onontkoombaarheid van de ontwik kelingen in de hoe langer hoe com plexer wordende Sowjet-samenle- ving. WASHINGTON, 8-4. Meer dan zes miljoen Amerikanen gebruiken marihuana en de handel in het ver dovende middel heeft een omzet van minimaal 850 miljoen dollar per jaar. Dit heeft een commissie van het Amerikaanse congres dinsdag in Washington meegedeeld. Na een uit voerig onderzoek, waarbij getuigen wei-den gehoord in verscheidene Amerikaanse steden, heeft de spe ciale commissie voor misdaden van het huis van afgevaardigden voor gesteld dat de straffen voor bezit Voor slecht* enkele centen méér per glas genietU van een jonge jenevervan wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER HEERLEN, 8-4. De politie te Heerlen heeft vijf jongelui gearres teerd, o.w. een 17-jarig meisje, die zich in een flatwoning aan de Vos- sekuil in Heerlen ophielden en gere geld „hard druggs" gebruikten. Behalve een jongeman uit Eijgels- hcven, die na verhoor weer op vrije voeten werd gesteld, zullen de ande re jongelui, variërend in leeftijd van 17 tot en met 20 jaar, onder beschul diging van overtreding van de opiumwet, vandaag aan de officier van justitie in Maastricht worden voorgeleid. Bij een huiszoeking vond de Heerlense politie twee potjes hennep en enkele injectiespuiten. Twee van de gearresteerde jongelui stonden reeds eerder onder behan deling van een psychiater. Een plaatje uit het stormjaar 1911 toen een zeer hete zomer eindigde met een geweldige storm op 30 sep tember en 1 oktober. De toenmalige tramboot „Minister Lely" werd op de aanlegsteiger te Zijpe geworpen. van en handel in marihuana worden verlaagd. „Zeer strenge strafwetgeving kan niet worden verdedigd als een oplossing voor het marihuana-pro- bleem", aldus de commissie in haar rapport, dat marihuana niet als een verslavend middel beschouwt. In het rappoit wordt gezegd dat het ge bruik van marihuana niet noodzake lijkerwijs leidt tot verslaving aan heroïne, maar dat de commissie wel erkent dat er sterke banden bestaan tussen marihuanagebruik en een la tere verslaving aan zwaardere ver dovende middelen. de bevolking naar veiliger streken zal verhuizen. In haar raadsvergadering heeft de gemeente Borssele besloten een brief te sturen naar onder andere het pro vinciaal bestuur van Zeeland en de ministers van Economische Zaken en van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. Men zal aandrin gen op bezinning over de gevqlgen van de industrialisatie. Tevens zal men. verzoeken de verontrusting, die vooral in de dorpen Borssele, Nieuw- dorp en Driewegen bestaat, zoveel mogelijk weg te nemen. Deze dor pen komen door hun ligging onder de rook van het Sloe niet meer voor uitbreiding in aanmerking. BORSSELE, 8-4. Door de expan sieve industrialisatie in het Sloege bied is in de dorpen die in de onmid dellijke nabijheid van dit gebied lig gen verontrusting ontstaan, vooral door de alarmerende berichten over de sterk verontreinigde lucht. Het gemeentebestuur van Borssele vreest, dat hierdoor een gedeelte van NIEUWERKERK. In zaal Reho- both werd het gecombineerde jaar feest gehouden van de chr. meisjes club „Excelsior", de jongemannen- vereniging ,,'t Mosterdzaadje" en de chr. knapenvereniging „Die mij vroeg zoeken zullen mij vinden". BRUINISSE. Uitgaande van het N.V.V. werd een propaganda-film- avond gehouden. ELLEMEET. De afdeling Ellemeet -Eikerzee van de Bond voor Staats- pensionering gaf in café Van der Have een propaganda-avond. NOORDWELLE. Voor het eerst sinds de heropening van de school werd vrijdag een ouderavond ge houden. DREISCHOR. De gehouden col lecte in deze gemeente ten bate va!n de vereniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden, heeft 19,28V> opgebracht. BUITENLAND (Frankrijk). - Het kabinet Daladier heeft zijn ontslag aan de Franse staatspresident aan geboden. BURGH. De laatste avond van dit seizoen van het Departement van het Nut, was zeer geslaagd. Niemand minder dan de bekende vogelkenner en natuurminnaar Jan P. Strijbos trad deze avond op. SEROOSKERKE. De mondharmo nicaclub O.B.K. viert haar 2-jarig bestaan met een opvoering van Strijkmans „Wantrouwen". OOSTERLAND. De Groene Kruis vereniging Oosterland en Sirjans- land, hield de jaarvergadering in de conferentiekamer. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kesteren: J. van Rootselaar, Barneveld; te Sommels- dijk: J. M. de Raad, St. Annaland; te Ter Apel (toez.): G. J. van dei- Stouw, vicaris te Utrecht; te Win schoten: P. Inberg, Britsum. Aangenomen naar Wilnis: vicaris P. J. Droogers, Ridderkerk; naar Middelstum: kand. E. Stegenga, Gro ningen. Bedankt voor IJsselmuiden: D. van den Berg, Huizen (N.H.); voor Zetten-Andelst: T. Lekkerkerker, Oosterwolde. Benoemd tot godsdienstleraar aan het Baudarius College te Zutphen: M. G. Sterringa, Zutphen; tot bij— stand in het pastoraat te Scherpen- zeel: H. Roelofsen, a.s. emeritus predikant te Zeist. Ger. Kerken Aangenomen naar Schiedam: J. Stolk, Waarder; naar Dubbeldam: C. J. Tissink, Amsterdam-Osdorp- Siotervaart. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Creil-Emmel- oord: E. Koops, Daarlerveen; naar Bunschoten-Spakenburg: J. Straling te Hattem; naar Amsterdam-Z.W.: H. J. de Vrie, Mariënberg, die be dankte voor Steenwijk. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Sliedrecht (Middel diepstraat): J. van Amstel, Middel burg. Bedankt voor Enschedé-Oost: J. Plantinga, Rozenburg. Ger. Gemeenten Beroepen te Zeist: P. Blok, Dirks- land, die bedankte voor West-Ka- pelle; te Wolfaartsdijk: J. C. West- strate, Meliskerke; te Wageningen en te Nieuwerkerk (Zld.): Chr. van den Poel, Yerseke. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Den Haag (Gaslaan): C. P. Groenewegen, Aalburg. Ned. Herv. Kerk NIEUWERKERK. Vrijdagavond 10 april, „Rehoboth", 7.45 uur, Herv. gemeente-avond. Scheepvaartberichten Abida, 6-4 Yokkaichi naar Singa pore. Ameland, 7-4 te Grangemouth. Mississippi Lloyd, 6-4 Singapore naar Hongkong. DEN HAAG. De Nederlandse Rampenbrigade zal een eigen vlag krijgen en daaraan zal de ontvangen onderscheiding, het officierskruis in de republiek Tunesië, worden beves tigd. ZIERIKZEE BURGERLIJKE STAND Geboren. 1 april Leon Toby Wim, z. van Tonus Cornells Jacobus Sim mers en Elisabeth Martina Cathari- na Stoutjesdijk (Zierikzee); 6 april Helena, d. van Leonardus Juffer mans en Cornelia Pieternella Dek ker (Zierikzee); 4 april Esther Mar jan, d. van Jan Machiel Bodbijl en Maria Huisman (Westerschouwen) 3 april Sanna Maatje Jakoba, d. van Maarten Pieter Bruijnes en Marga- retha Hendrika Willemse (Zierikzee). Gehuwd. 3 april Abraham Vijver berg, 26 jr. (Duiveland) en Ida Sara Sprengelmeijer, 22 jr. (Zierikzee); 3 april Izaak Vreeke, 22 jr. (Rotter dam) en Jozina Maria Laven, 20 jr. (Zierikzee). Overleden. 31 maart Adriana Pie ternella Klink, 32 jr., echtg. van Dingeman Hei j boer (Duiveland); 1 april Nicolaas Joannes Parmentier, 52 jr., echtg. van Anna Geertruida Salgo (Amsterdam); 3 april Jacobus van den Kommer, 75 jr., echtg. van Geertruida Christina Dreijer (Brou wershaven); 4 april Hendrik Stout jesdijk, 84 jr., geh. gew. met Janne tje Hoogstrate (Zierikzee). Vrijdag 10 april, 20.20 uur: 't Schaep met de 5 pooten. Alles loopt in de ivar, omdat tante Door te nroeg van vakantie terug komt. VRIJDAG 10 APRIL. NED. I. De Evangelische Omroep vult het voorprogramma met: Een handvol muziek, Close-up en Sange under Segeln. In Close-up presen teert Hans van Seventer Zomaar een christen, een filmpje over een groep evangeliserende zangers. Na het nieuws ,,'t Schaep met de vijf pooten". Kroegbaas Kootje de Beer heeft moeilijkheden met zijn huis baas. En aangezien tante Door met vakantie is, vraagt hij advies aan zijn vrienden, maar Door komt plot seling terug en neemt eveneens maatregelen. Een aflevering van Brandpunt, voordat Gunsmoke be gint. Mat Dillon komt in conflict met rovers en wordt neergeschoten, doch hy neemt wraak. Het recht zegeviert en zo hoort het. Tot slot Riskante kerk en Teleac met les 12 uit de cursus Van molecuul tot mens. LYON. In een voorstad van Lyon is een man gearresteerd, die vermoe delijk behoorde tot de vier gewapen de lieden die vorige week een hotel aan de Franse Riviera bijna een et maal bezet hielden. WASHINGTON. In een vraagge sprek met de Washington post heeft de Israëlische premier, mevr. Golda Meir, gezegd dat het overleg van de „Grote Vier" over de crisis in het Midden-Oosten onnodig en wellicht schadelijk is. Mevr. Meir vindt dat dit overleg bij de Arabische landen een gevaarlijke illusie wekt. NEW YORK - PNOM PENH. On danks pi'otesten van het afgezette staatshoofd prins Sihanoek, heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties besloten de vertegen woordiger van het nieuwe bewind in Pnom Penh als gedelegeerde van Cambodja bij de volkerenorganisatie te erkennen. VITERBG. De Italiaanse politie van Viterbo heeft valse Italiaanse bankbiljetten in beslag genomen, die een waarde aangaven van 300 mil joen lire. Twee mannen zijn gearres teerd en beschuldigd van het na maken van bankpapier. BEIROET. Libanese en Israëlische troepen hebben aan de grens een artillerieduel geleverd. Een militaire woordvoerder in. Beiroet zei dat de Israëliërs waren begonnen. Aan Libanese kant: waren geen verliezen geleden. MADRID. Het Spaanse staats hoofd generaal Franco heeft bij de creet twee wetten uitgevaardigd waarbij de nationale beweging „Mo- vimento" tot een staatsrechtelijke instelling wordt verheven. De na- tiona'le»Raad van de beweging heeft het recht gekregen wetsvoorstellen te doen. SAIGON. In het centrum van Saigon is het weer tot botsingen ge komen tussen de politie en demon strerende oorlogsinvaliden, die met een jeep de prikkeldraadversper ringen rondom het presidentiële pa leis doorbraken. TOKIO. De uiterst-linkse Japan se studentenorganisatie „Het Rode Leger", verantwoordelijk voor de op- zlienbarende vliegtuigkaping van vo rige week, is volgens politiekringen in Tokio nu van plan hoge rege ringsfunctionarissen en buitenlandse diplomaten te ontvoeren. MADRID. Spanje en Portugal hebben bekendgemaakt, dat zij van plan zijn een „gemeenschap van het schiereiland" op te richten, die moet leiden tot integratie van de econo mieën van de beide landen. BRUSSEL. Een felle brand heeft in Maisieres nabij Bergen en dicht bij Shape, het militaire hoofdkwar tier van de NAVO-slrijdkrachten in Europa, twee winkels en een benzi nestation in de as gelegd en daarbij voor enkele honderdduizenden gul dens schade aangericht. NED. II. Eerst Scala, gevolgd door Weivaardigheden, met wetenswaar digheden uit het bedrijfsleven. Het wordt gepresenteerd door Nan de Vries Wamelink en Frans van Hou- tert. Na het populair klassieke pro menadeconcert opnieuw een een- acier uit AVRO's Drama Workshop. De Hutkoffer van Mar ga Minco, ge regisseerd door Heieen van Meurs. Het wordt gespeeld door Ina van der Molen, Wim van den Heuvel, Sjef van Leeuwen en Marielle Violet. Twee zusters die eikaars antipoden zijn, de ene staat midden in het le ven en is knap, de andere is saai en slijt haar leven in de schaduw van de eerste. Zij krijgen in de loop van het stuk ruzie. Tot besluit deel zes van Vandaag of Morgen, van Willem Simon, gepresenteerd door Romano M. Stinga. In dat deel, „Lang zullen we leven", worden de levenskansen van de mens van nu en van de toe komst behandeld. Hart- en vaatziek ten bedreigen ons nog steeds al wordt voortdurend research op dit terrein verricht. ZATERDAG 11 APRIL. NED. I. Deze zaterdagmiddag ko men de voetballiefhebbers ruim schoots aan hun trekken in een ex tra aflevering van Vara's Sporttri- bune. De cupfinale tussen Chelsea en Leeds United wordt daarin uit gezonden. Voor de jeugd zijn er de Banana splits. In de bejaardenru- briek „Dagje ouder", vanavond aan dacht voor Hair, gymnastiek, kook lessen en inspraak in bejaardente huizen. Mies Bounxan ontvangt in „Een van de acht" opnieuw mensen die denken veel te weien. Te gast zijn Vico Torriani en een komisch trampolinenummer. Dan volgt de spannende detective Hawaii Five O. De vloedgolf van Wo Fat, heet deze aflevering, waarin een geleerde door spionnen wordt ontvoerd. Hierna komen beelden van de vlucht van de Apollo dertien naar de xnaan. NED. II. In het voorprogramma twee delen van Dombey en zoon. Het gezin wordt herenigd, maar de tweede mevrouw Dombey wordt nog niet ten volle geaccepteerd en dat neemt meneer Dombey niet. Als op Cape Kennedy alles volgens plan verloopt kunnen we tegen acht uur getuige zijn van de lancering van de Apollo 13. De NCRV gaat daarna verder mei een film uit de fameuze serie World Première Theatre. Voor het oog van de wereld, met in de hoofdrol Bury Ives, die tracht het vertrouwen van studenten te win nen. Hei programma wordt voort gezet met popparlement, waarna ds. W. Verstoep spreekt over de bijbel. VRIJDAG 10 APRIL. 'NED. 1: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur): 18.51 Ster18.55 Journaal; 19.00 Sier; 19.04 Een handvol muziek 19.15 Close-up; 19.25 Sange under Segeln 19.53 Mededelingen; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 't Schaep met de 5 pooten (kleur); 21.00 Brandpunt; 21.40 Gunsmoke (kleur); 22.30 Riskante kerk; 22.55 Journaal; 23.00 Van molecuul tot mens (12 herh.). NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.51 Ster; 18.55 Journaal; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Weivaardigheden; 19.55 Ster; 20.00 Journaal20.15 Ster 20.20 Promenadeconcert; 21.20 De hutkoffer (kleur); 22.10 Vandaag of morgen (6); 23.00 Journaal. ZATERDAG 11 APRIL. NED. 1: 9.20 Vamos a ver (11); 10.00 Van molecuul tot mens (13); 10.30 Bij leven en welzijn (13); 11.00 Methodiek van de burgerschapsvor ming (6); 11.30 Ruimtelijke ordening; (7); 14.30 Journaal; 14.32 Vara Sport- tribune extra (kleur); 16.50 Banana splits (kleur); 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Journaal; 19.00 Ster; 19.04 Dagje ouder; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Een van de acht; 22.00 Hawaii Five O (kleur); 22.50 Journaal; 22.55 Pau ze; 23.15 Apollo 13. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster: 18.55 Journaal; 19.00 Ster; 19.04 Dombey en zoon; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster 20.20 Voor hel oog van de wereld (kleur); 22.00 Popparlement (kleur); 22.50 Evangelie; 22.55 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9