inéén! Algemene beschouwingen op gemeentebegroting 1970 maar... 695,- Bruinisse heeft een nieuwe bloemen/aak SMILLEGANGE Zaak jeugdsociëteit te Zoiinemaire komt weer aan de orde Wereldbevolking: 3 miljard 632 miljoen Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND. 6-4. de laatst ge houden raadsvergadering werd de gemeentebegroting vastgesteld. Daar voor gaven enkele raadsleden hun algemene beschouwingen. De heer A. van Klinken (SGP), had veel waardering voor het werk van de samenstellers van deze begroting, die naast enige vr|j grote reserve ringen sluit met een belangrijke past onvoorziene post. Gok He SGP-fractie vond dat er meer parkeerstroken in de gemeente moeten komen. Dat de beide wind- korenmolens gerestaureerd zullen worden en de beplantingen uitge breid kreeg de volldige instemming van deze fractie. De heer Van Klin ken viel op dat juist in deze welvaartstijd men steeds vaker een beroep doet op de gemeentekas voor culturele en creatieve doeleinden. De SGP is niet tegen elke vorm van subsidie voor gezonde lichamelijke oefening, maar mits deze niet op Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. Angie Brooks, de Liberiaanse voorzitster van de alge mene vergadering der V.N.. heeft zich bereid verklaard te bemiddelen in het Israëlisch-Arabische conflict. Zij deed dit op een persconferentie in Jeruzalem, aan het einde van een verblijf van dertien dagen in Israël. LONDEN. Op de Londense kunst veiling Christie is een Rembrandt- tekening van 12 bij 15 centimeter ge veild voor een bedrag van 22.050 pond sterling (bijna 200.000 gulden). De tekening, die vier baardige man nen voorstelt, is thans in het bezit van een Londense kunsthandelaar. BONN. De Westduitse luchtmacht heeft haar 119de „Starfighter" verlo ren. De piloot slaagde erin zichzelf te redden. Dinsdag is ook een een- motorig straaltoestel van het type Fiat G 91 verongelukt en maandag ging nog een Fiat-toestel verloren. Ook de piloten van de Fiat-straalja gers wisten zichzelf in veiligheid te brengen. MADRID. Het onderwijs zal voort aan gratis en verplicht zijn voor alle Spaanse kinderen van 6 tot 13 jaar. GUATEMALA-STAD. De West- Duitse ambassade in Guatemala-stad heeft een beroep gedaan om de ont voerders van de vermoorde ambas sadeur Von Spreti. diens portefeuille met persoonlijke papieren terug te zenden. DACCA. Prins Bevphard is voor een eendaags bezoek aan Oost-Paki- stan aangekomen. De prins, die uit Bangkok kwam, zou woensdag door reizen naar Karatsji. TEL AVIV. Israëlische vliegtuigen hebben gedurende drie-eneen-half uur aanvallen uitgevoerd op Egypti sche militaire doelen in de centrale en zuidelijke sectoren van het Suez- kanaal en het noordelijk deel van de Golf van Suez. GUATEMALA. Verscheidene in Guatemala geaccrediteerde ambas sadeurs willen het land veriaten, zo wordt uit diplomatieke kring verno men. Tijdens een bijeenkomst beslo ten zij hun regeringen te verzoeken hen terug te roepen. DJAKARTA. Van Houten uit Weesp heeft in Bandoeng een fabriek geopend voor de produktie van cho colade en aanverwante artikelen met een capaciteit van 1200 ton per jaar. Deze fabriek, zegt het Indonesische persbureau Antara, is een van de 18 Nederlandse investeringsprojecten in Indonesië. PNOM PENH. Het Cambodjaanse leger bereidt een grote aanval op de Vietcong voor om de geurrillastrij- ders te verdrijven uit de provincie Svey Rieng - bekend als de „pape gaaienbek - een stuk land dat als een scherpe wig Zuid-Vietnam „bin nendringt". ROME. Precies twee maanden na het begin van de regeringscrisis (7 februari) heeft premier Mariano Ru- mor in het parlement het program ma van zijn nieuwe regering bekend gemaakt. De hoofdpunten waren de buitenlandse en economische poli tiek en het vraagstuk van de echt scheiding. PHNOM PENH. Strijdkrachten van de Vietcong hebben in de nacht verscheidene grensplaatsen in de Cambodjaanse provincie Svey Rieng aangevallen en het strategische dorp Sji Phoe bezet, hebben militaire zegslieden in Phnom Penh meege deeld. MOSKOU. Kolonel-generaal Nico- lai Novikov, die bevelhebber is ge weest van de Russische tanks bij de verdediging van Stalingrad in de tweede wereldoorlog, is op 69-jarige leeftijd overleden, aldus heeft het persbureau Tass uit Moskou gemeld. MADRID. Ongeveer 4000 Spaanse spoorwegambtenaren hebben voor 20 minuten het werk neergelegd om hun economische eisen te ondersteu nen. Zij eisen een dagloon van 350 peseta's. GUATEMALA. Ongeveer twee honderd arrestaties zijn in de hoofd stad van Guatemala verricht sinds de moord op de Westduitse ambas sadeur Von Spreti. Dit is van ver scheidene goed ingelichte kringen vernomen. WASHINGTON. President Nixon van de V.S. en de Westduitse bonds kanselier Brandt hebben besloten, samen de mogelijkheid te onderzoe ken van een internationale actie tot het stuiten van de golf van ontvoe ringen van diplomaten in Lotijns- Amcrika. zondag bedreven wordt. „Gewaakt dient te worden voor zondagsrust en zondagsheiliging en tegen wedstrijd- vermaak dat leidt tot sportverdwa- zing", aldus de heer Van Klinken, die hoopte dat de herdenking van de bevrijding een waardig karakter dra gen zal en dat eikend wordt dat God ons 25 jaar geleden verloste. Daarna sprak de heer A. L. Bak ker namens de P.v.d.A.-fractie. Hij vond het jammer dat in de toelich ting op de begroting de plannen van b. en w. niet staan, want men vraagt om inspraak en overleg. Een hearing op de onderscheiden dorpen, waarbij iedere ingezetene zich zou kunnen uitspreken zou dan ook wenselijk zijn om de afstand bevolking bestuur te overbruggen. De actie van de Vrije Lijst vond de heer Bakker ver velend- Dat de brandweerlieden in nieuwe uniformen zijn gestoken, was nood zakelijk, ir.aar toestemming hiervoor was nog niet verkregen. De straat verlichting is - volgens deze spreker - onvoldoende. De uurlonen bij brandblussingen zouden verhoogd dienen te worden. Voor de B.B. (Be scherming Bevolking) had de heer Bakker geen geen goed woord over; momenteel profiteren alleen de hoge Pieten er van. Een fusie van Groene Kruisverenigingen in de gemeente achtte hij overbodig. Verder vond nij een zuiveringsinstallatie voor Sir Jansland geen overbodige luxe. Hij wees op de moeilijkheden met de zuiveringsinstallatie te Oosterland en informeerde of de capaciteit van de installatie te Nieuwerkerk wel vol doende is. Over het strandje te Ou- werkerk zei hij dat het er vaak vuil en slordig bij ligt en ingrijpen van Gemeentewerken vereist. Onderhoud gemeentelijke eigendommen Pijnlijk vond hij het dat Ooster land zonder industriegrond zit en hij informeerde of er nieuwe plannen zijn voor grondaankopen in dit dorp en of reeds vorderingen zijn ge maakt om te komen tot de bouw van bejaardenwoningen en een twee tal schoolgebouwen te Oosterland. Een bedrag van f 12.000 is uitge trokken voor de aankoop van een maaimachine voor de gemeente. De toelichting vond de P.v.d.A. wat summier. De plantsoenen en wandel paden worden slecht onderhouden. Toe te juichen is intussen dat er nu meer coördinerend zal worden opge treden. Terwijl het onderhoud aan gemeentelijke eigendommen ook te wensen over laat. Voorts zag de fractie van de P.v.d.A. graag dat er meer gedaan werd voor cultuur en recreatie. Men had ook wat eerder de sportraad op kunnen richten, ter wijl de gelden die zijn uitgetrokken voor een open bad in Ouwerkerk be ter kunnen worden besteed aan het grote overdekte zwembad in Zierik- zee. Voor de bestudering van de re creatie acht deze fractie de instel ling van een recreatie-commissie noodzakelijk. Een wekelijks spi-eekuur van b. en w. in de dorpen zou wel gewenst zijn en we hopen verder dat onze voorzitter spoedig in de gemeente zal komen wonen, liefst in een definitief huis. Als volgend jaar de Herv. Kerk zul worden gerestaureerd zou de heer Bakker het college in overwe ging willen geven of de mogelijkheid bestaat het oude gemeentelijke ver gadergebouw te slopen. De P.v.d.A.- fractie vond het jammer dat Duive land volgens het streekplan Schou- wen-Duiveland groen moet blijven. Als het in de raad geweest is wil ze het plan wel graag met de burgerij bespreken. Tot slot; „een gemeente moet leven van plannen. We zijn zo bang dat we in slaap vallen. Wij wensen U, burgemeester, wethouders en personeel veel sterkte toe om wakker te blijven. Wij als raadsle den willen en kunnen een dynamisch beleid steunen. Daarna sprak de heer Bakker de wens uit dat de be volking de 25-jarige herdenking van de bevrijding in saamhorigheid zul len mogen herdenken en vieren. Vervolgens stelden de heren S. Overbeeke (A.R.) en M. K. Romeijn (V.V.D.) enkele vragen, die werden beantwoord door b. en w. Politie geeft inspraak ALPHÉN AAN DEN RIJN, 8-4 De gemeentepolitie van Al phen aan den Rijn zal elke zaterdagmorgen van 11 tot 12 uur verkeersspreekuur houden Hierop mogen de inwoners komen met wensen en sugges ties ten aanzien van het ver keersbeleid. Een ambtenaar van de dienst gemeentewerken en een politiefunctionaris zul len die wensen, suggesties en eventuele klachten een uur lang aanhoren. Bij de Alphen- se politie vindt men dat het publiek een kans moet heb ben op inspraak. Bovendien verwacht men van de inwo ners ook bruikbare ideeën. Eiivit uit aardgas... VANCOUVER, 9-4. Canadese ge leerden hebben uit aardgas een nieuw eiwit weten te vervaardigen, dat zou kunnen helpen de voedsel problemen in de hongergebieden van de wereld op te lossen. Hel fijne witte poeder kan wor den gemengd met meel, rijst en an dere eiwitafme granen en is ge schikt voor menselijke zowel als dierlijke consumptie. Het poeder, dat de naam Biomass heeft gekregen, bestaat voor zestig tot zeventig pro cent uit pure eiwitten. Onderzoek van Brits Columbia, on der welks auspiciën het onderzoek is verricht, gelooft dat Biomass het eiwitrijkste is van alle tot dusver bekende bijmengsels. He wordt net als gist via een fermentatieproces vervaardigd, waarbij de belangrijk ste bestanddelen lucht, bacteriën en het in grote hoeveelheden in aard gas voorkomende methaan zijn. Advertentie als je vertelt, dat je voor je vrouw een ELEKTRISCH GASFORNUIS hebt gekocht heeft in zijn serie nu ook een KOMBINATIEFORNUIS GAS én ELEKTRISCH COMPAGNIE GE NERALE D'ELECTRICITE KONINGINNEGRACHT 61 - DEN HAAG ÏEltFpON. 0/0 6088 10' Burgemeester Hokken verrielitte de opening BRUINISSE. 8-4. Dc kleine Linda Jonker, dochtertje van de eigenaar, overhandigde burgemeester G. Hok ken te Bruinisse een bloemstukje in de vorm van een scheepje, waarin de sleutel van een nieuwe bloemenzaak. De burgemeester opende de deur en verklaarde daarmee de zaak voor geopend. Maar eer deze symbolische plechtigheid werd verricht compli menteerde burgemeester Hokken de jeugdige eigenaar met z|jn nieuwe, zeer smaakvol ingerichte zaak, her innerde aan de moeilijkheden die er aanvankelijk nog waren, maar die bevredigend konden worden opge lost en was blij met deze aanwinst voor z|jn gemeente. Een bloemenzaak veronderstelt een zekere welvaart, hij vertrouwde dat de zaak een goede toekomst tege moet zou gaan. Een middenstand flo reert, waar de bevolking floreert. De keuze van de tentoongestelde bloe men en planten, en het sortiment had hem verbaasd doen staan. Hij prees de smaakvolle inrichting en de sym boliek van het bloemstukje, waarin de sleutel hem werd overhandigd, omdat schepen en Bruinisse bij el kaar horen en het mandje een scheepsmodel vertoonde. Een bloem stuk namens de gemeente was hier water naar de zee dragen geweest, zodat de attentie ditmaal bestond uit een taart. Andere sprekers De Middenstandsvereniging had de heren S. J. P. Jumelet en Jac. Lit- tooy afgevaardigd.De heer S. J. P. Jumelet feliciteerde de gemeente, daarna ook de eigenaar, want voor beiden was het een blijde dag. Een echte bloemenwinkel was iets dat Bruinisse tot dusver nog miste. De fleurige zaak aan de ingang van het dorp betekent ook, dat deze zaak het begin is van enkele zeer goed voor de dag komende straten. Namens de Middenstandsvereniging bood hij de heer Jonker voor zijn nieuwe winkel een hygrometer (vochtigheids en temperatuurmeter) aan. Namens de V.V.V. sprak de heer Jac. Kleppe. De vader van de heer Jonker, haalde herinneringen aan vroeger dagen op. De heer Jonker zelf dankte als nieuwe eigenaar en jong zakenman voor de hulp van alle zijden ontvangen en voor de ve le cadeaux die hij en zijn vrouw in ontvangst mochten nemen. Daarna kwam een stroom van kopers binnen. Bruinisse is trots met zijn nieuwe bloemenzaak, dat bleek uit de grote belangstelling. Israëlische bladen melden Russisch voorstel TEL AVIV, 8-4. De Russen hebben de Amerikanen voorgesteld, dat et- langs het Suezkanaal stilzwijgend een bestand in acht wordt genomen, dat niet officiëel bindend zou zijn voor president Nasser. Dit hebben woensdag de Israëlische bladen „Maariv" en „Jedioth Aharonoth" gemeld. Zij zouden dit hebben ver nomen in kringen in de omgeving van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. De twee bladen spreken van een „nieuwe Russische manoeuvre" en een „grove valstrik". Moskou zou net doen alsof het akkoord gaat met het Amerikaanse streven naar een sta ken van het vuren. Intussen zou Egypte echter de kans krijgen om zijn posities langs het Suezkanaala te versterken met Russische lucht doelraketten. Bovendien zouden de Egyptenaren elk moment de strijd kunnen hervatten. Katastrophale ontploffing in Osaka TOKIO, 8-4. In een buitenwijk van Osaka, Japan, waar men werkt aan de aanleg van een metro, heeft zich woensdag een gasontploffing voorgedaan, waardoor 92 mensen het leven hebben verloi-en en 80 èm- stig gewond werden. Het wegdek werd weggeslagen, geparkeerde auto's vlogen door de lucht en voorbijgangers sloegen te gen de grond. Er brak een brand uit die 30 huizen aantastte. HAMBURG. Men was in het begin sceptisch gestemd of een hier gelan ceerde actie tot behoud van de oehoe's zou slagen. Thans kan wor den gezegd dat deze actie inderdaad succesvol is geweest. In de bossen van Beieren leven weer ongeveer 50 paren van deze grootste middel- Europese uilen. Vele van hen kropen in dierentuinen uit het ei en werden pas uitgezet, nadat zij het vangen iian ratten, muizen en duiven had den geleerd. Ook een deel van de In 1969 in Beieren opgekweekte meer dan 50 jonge eohoe's is afkomstig uit dierentuinen. Advertentie Gezellige onder jurkjes Natuurlijk. Het domein voor de vrouw Zaak-Jo Kopechne afgesloten EDGARTOWN, 8-4. Het nieuwe, geheime onderzoek dat een „grand jury" maandag begonnen was naar de dood van Mary Jo Kopechne, is op de tweede dag al geëindigd. Kort nadat de tien vrouwen en tien man nen hun ondervragingen hadden hervat, deelde de voorzitter, de dro gist Leslie Leiand, mee dat de jury geen aanbevelingen te doen had. Op perrechter Wilfred Paquet gaf de jury daarop verlof het onderzoek te staken. De 67-jarige rechter herin nerde de juryleden echter aan hun zwijgplicht. Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 8-4. Op de eerstvolgende gemeenteraadsverga deringder gemeente Brouwershaven te houden op dinsdag 14 januari zal de raad opnieuw het hoofd buigen over het jeugdhuis te Zonnemaire. Besloten werd om een bedrag be schikbaar te stellen van f 1342, voor het geschikt maken van de wo ning Gangetje 7 te Zonnemaire tot jeugdsociëteit. Van diverse zijden rezen er nogal bezwaren en b. en w. meenden deze zaak alsnog opnieuw te moeten on derzoeken. Ze komen nu met een nieuw voorstel n.l. het badhuis te Zonnemaire verbouwen tot gemeen tewerkplaats en de bestaande ge meentewerkplaats in te richten tot sociëteit. Vele. geopperde bezwaren zouden dan ondervangen zijn, zo meent het college. Verder staat op de agenda de verlenging termijn ontruiming onbewoonbaar verklaar de woning te Noordgouwe; de vast stelling bezoldigingsverordening per soneel brandweer; benoeming van een vakman le klasse gemeentewer ken. Het voorstel tot plaatsing van een abri aan de Kromwal te Brou wershaven werd in de laatstgehou den vergadering door de raad ver worpen, omdat de Schendersweg absoluut ongeschikt werd geacht voor autobussen. Instaphaltc Met de directie van de R.T.M. en de Rijkswegen ver keersinspcctie werd het technisch overleg heropend en voornoemde partijen kunnen zich er mee verenigen dat de bushalte niet in de Kromwal komt. In gezamenlijk overleg is naar een andere halte plaats gezocht en deze zou het gunij plaats gezocht en deze zou het fiun- voor het nieuwe bestemmingsplan op de hoek van do Zuiddijkdam. De ze planning is beter dan het eerder voorgestelde aan do Zuidwal tegen over garage Slager aan hél Spuislop. De halte zal enkel dienen als „in- staphalte". Het uitstappen zal n.l. plaats vindep op de Zuidwal'onge veer bij de ingang van de gemeente werkplaats. Door de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee is mee gedeeld dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat binnen afzienbare tijd kan worden overgegaan tot de bouw van 22 premiewoningen in het bestemmingsplan Brouwershaven- West. Het college van b. en w. is van mening gezien de vlotte wijze waar op de juist gereed gekomen wonin gen geaccepteerd zijn en de nog aan wezige woningzoekenden op de wo- ninglijst, dat het verantwoord is te achten om medewerking te verlenen aan het tot stand komen van voor noemde bouw. B. en w. stellen de raad voor in principe te besluiten de gevraagde medewerking te verlenen. Tenslotte vermeldt de agenda een post voor de verbetering der openba re verlichting in de gehele gemeente. WASHINGTON. 8-4. De wereldbevolking bedraagt op het ogen blik 3-miljard 632 miljoen mensen en neemt iedere week met on geveer 1,4 miljoen toe. Indien deze ontwikkeling voortduurt zal de wereldbevolking in 35 jaar verdubbeld zyn. Deze c|jfcrs zijn bekendgemaakt door het „Bureau voor Bevol kingsonderzoek", een privc-organisatie die zich bezig houdt met de bevolkingsaanwas in dc wereld en geboortecontrole. Op het ogen blik, zo zegt het bureau, groeit dé wereld bevolking met 138 perso nen per minuut. Dc aanwas is op het ogenblik bet grootste in Koe weit met 8,3 procent, gevolgd door Costa Rica met 3,8 procent. De groei van dc bevolking in Koeweit is mede tc danken aan een 4,2 procent toename van bevolking door immigratie in verband met de olierijkdommen van het land. De landen waar de groei het lang zaamst gaat zjjn Oost-Duitsland cn Hongarije, waar de aanwas res pectievelijk slechts 0.3 en0,4 procent bedraagt. Dc Afrikaanse lan den hebben het hoogste geboorte- cn sterftecijfer. Dahomey heeft het hoogste geboortecijfer met een gemiddelde van 54 geboorten per 1000 mensen cn deelt samen met Bocrocndi het op een na hoogste sterftecijfer van 26 per 1000. Het hoogste sterftecijfer heeft Opper Volta met 28 per 1000 per jaar. De laagste geboortecijfers worden gevonden in Oost-Duitsland, Zweden cn Luxemburg. Z.wcdcn en Noorwegen hebben dc laagste c|jfers voor kinder sterfte met gemiddeld 13 sterfgevallen per jaar per 1000 kinderen jonger dan 12 maanden. In Afrika, zo zegt het bureau, hebben cij fers tussen 100 cn 200 do overhand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4