H B Juldsse is de lente begonnen B B Geniet uw dagje IwukenhoJ Boekje op komst„ZIERIKZEE, ZOALS HET WAS STREEKNIEUWS „Het Dumppaleis" (Appelmarkt) geopend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 april 1970 N'r. 20382 4/ W j/f S ~M M M ^0 Onan (a( mMWan ma! uan O imr 'c.mnrnon Open tot midden mei van 8 uur's-morgens tot zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Llsse tijdens de weekends. ZIERIKZEE, 8-4. De laatste jaren worden in vele steden en dorpen van Nedeiiand boekjes uitgegeven met oude prentbriefkaarten, foto's en prenten van de betreffende gemeente of streek. Meestal is er in elke plaats wel een verwoed verzamelaar, die zijn kostbare bezit wil afstaan als belangrijkste bijdrage voor de tot standkoming van een dergelijk boek werk. Vaak geven deze boekjes een verrassend heldere kijk op de ont wikkeling van het dorps- of stads- patroon in de laatste halve eeuw. Zo'n boekje is echter meestal een kostbare zaak en daarom zijn er heel wat kooplustigen nodig om de hoge produktiekosten te kunnen dekken. „Zierikzee, zoals het was": een stille Grachtweg met alleen wat koeien ais weggebruikers Aan de andere kant is de belangstel ling voor de historie in de laatste vijfentwintig jaar erg toegenomen, hetgeen aan velerlei dingen merk baar is. Het is dan ook een gelukkig verschijnsel, dat het verleden voor steeds meer mensen een warme plaats in gaat nemen en een dank baar terrein is geworden voor na speuringen. Zorgvuldig worden daar bij allerlei afbeeldingen uit ..groot vaders tijd" verzameld en bewaard. Op Schouwen-Duiveland en zeker ook in Zierikzee is in de laatste wereldoorlog en tijdens de ramp veel aan foto's, kaarten, etc. verlo ren gegaan. Daarom heeft de uitgeverij Steen gracht in Zierikzee een boekje in produktie genomen met als titel: „Zierikzee, zoals het was". Het boek je bevat ca. 150 oude „ansicht kaarten" en foto's en tal van histo rische bijzonderheden over het oude Zierikzee, vanaf ca. 1900 tot 1940. Vele van deze prentbriefkaarten hebben een zekere historische waar de gekregen, omdat verschillende af gebeelde straten, pleinen, gebouwen, etc. zijn gewijzigd of zelfs helemaal verdwenen zijn. Naast deze soort kaarten zullen echter ook foto's van feesten en het verenigingsleven wor den opgenomen maar de oude prent briefkaarten, die het dagelijks le ven van toen zo treffend weergeven, blijven de hoofdschotel vormen. Het deeltje over Zierikzee krijgt dezelfde vorm en -opzet als het vorig jaar ver schenen boekje over Dreischor, doch er zullen wat meer kaarten in wor den opgenomen, mede door het feit, dat van Zierikzee veel materiaal be schikbaar is. De samenstellers zullen alle afbeeldingen van onderschriften en van bijzonderheden voorzien. avond de film vertoonde. Begonnen werd met de film „Dinky". Hierin wordt behandeld de geschiedenis van een jongen, een meisje en een weg gelopen aap. De kinderen gaan het aapje op de fiets achterna en komen dan in allerlei verkeerssituaties te recht, waarbij het meisje goed oplet, maar de jongen maakt er niets van. Hierna kwam de film: „De Cydis ten", waarin men kon zien hoe een fiets een vriendje kreeg, hem weer kwijt raakte en later toch weer te rug vond. Na de pauze werd er eenverkeers- quiz gehouden met behulp van dia's. Er moesten 21 vragen beantwoord worden, waarbij wel wat moeilijke waren, hetgeen bleek uit de punten telling. Nadat enkele kleine prijsjes uitgereikt waren, volgde er nog een tekenfilmpje. Dit ging over „Mijn heer de wandelaar" maar zodra hij achter het stuur van zijn auto plaatsnam, veranderde hij is een wegpiraat, wat tot allerlei dolle si tuaties leidde. Uit de reacties van de jëugd bleek wel dat de avond bij zonder in de smaak gevallen was, zodat dit voor een herhaling vat baar is, ook omdat nog veel meer films waren, die door tijdgebrek niet meer gedraaid konden worden. Nadat de heren Pfann en Harmsen bedankt waren voor hun komst naar Kerkwerve werd deze avond geslo ten op de gebruikelijke wijze. BURGHHAAMSTEDE Hengelwedstrijd „De Krabbe" De weersomstandigheden, afgelo pen zondag, waaronder de 3e club- hengel wedstrijd aan het strand te Westenschouwen waren zo bar en boos, dat na een uur gevist te heb ben, verhuisd moest worden naar mildere oorden. Alle deelnemers vertrokken toen naar de zeedijk bij de Plompetoren van Koudekerke waar het aangenamer was, hoewel de temperatuur nog veel te laag voor de tijd van het jaar was. Er waren 28 deelnemers die 26 bovenmaatse- en ondermaatse vissen vingen. De uitslag bij de senioren was: 1. M. Wessels 733pnt.; 2. A. Overweg 525 pnt; 3. Jac. Verseput 419 pnt; 4. A. v. d. Bos 398 pnt; 5. J. Hart 359.; 6. W. Lemson 345 pnt.; 7. H. de Glopper 257 pnt.; 8. T. v. Vliet 234 pnt.; 9. D. Braai 190 pnt.; 10. P. Huson 175 pnt.; 11. A. Deurloo 160 pnt.; 12. P. d Rijke 159 pnt.; 13. A. P. Deurloo 122 pnt.; 14. W. de Jonge 119 pnt. en 15. J. Tuinman 119 pnt. Junioren uitslag: 1. G. Overweg 618 pnt.; 2. T. Kostense 280 pnt.; 3. S. Blom 116 pnt.; 4. D. Blom 100 pnt. en 5. H. v. d. Wielen 100 pnt. BURGH Het sportpark „Van Zuijen" In de raadsvergadering van maan dagavond heeft burgemeester Ever wijn medegedeeld dat de door leden van de sportvereniging D.F.S. ver richte boringen met het doel de overtollige plassen weg te krijgen, succes hebben gehad. B. en w. heb ben dan ook mensen van de ge meente beschikbaar gesteld om te helpen met de verdere boringen in de grasmat. Bijeenkomst Rode Kruis-afdeling Maandagavond 13 april zal in ho tel Bakker te Burgh de afdeling Schouwen (W.) van het Ned. Rode Kruis bijeenkomen om de campagne- prijs voor de tweede plaats in Zee land in ontvangst te nemen. Na af loop enkele films door de heer J. v. d. Berge uit Haamstede. HAAMSTEDE Geslaagde jeugddienst Goed voorbereid door de jeugd commissie werd zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te Haamstede een jeugddienst gehouden. Voorganger in deze dienst was twika Hiensch te Goes, die sprak over het thema: „Zeg maar ja tegen het leven". Voor de dienst werd onder leiding van de heren Groenleer en Braamse. respektievelijk orgel en trompet, en kele van de te zingen liederen ge speeld. Verder werkten aan deze morgen enige jongeren mee door het lezen van verschillende bijbelgedeel ten. Na afloop werd druk gebruik ge maakt van de mogelijkheid met wi- ka Hiensch en de jeugdcommissie te spreken over de preek en over de dienst in zijn geheel. De zeer goede opkomst in deze dienst betekent een flinke stimulans voor de jeugdcom missie om verder te gaan met het organiseren van dergelijke diensten. Lezing over antiek voor Ned Ver. van Huisvrouwen Wat is antiek? Een zeer interes sante lezing, gehouden door de heer Jilleba, werd een dezer dagen aan gehoord in een zaal van hotel „De Schouwse Boer", door een aantal damesleden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westelijk Schou wen. De heer Jilleba opende zijn lezing met een klop, van de stamper in een oude antieke vijzel. Er is de laatste tijd zeer veel belangstelling voor an tiek ontstaan, een gevolg van de welstand na de tweede wei-eldooxiog. Het antiek, dat door de heer Jille ba werd besproken, bestond hoofd zakelijk uit kunstnijvex-heids voor werpen die in de huishouding een bestemming hadden. Aan de stijl van het voorwerp kan men zien uit welke tijd de voorwei-pen afkomstig zijn. De Bask-stijl was in de tijd dat het gevoel stex*k ovei'heerste. In de 2e helft van de 19e eeuw is het gilde ten onder gegaan, dat wil zeggen dat het vakmanschap overgenomen werd door de machines. De heer Jilleba toonde de dames een kopexen kandelaar van 300 jaar oud, waarvan de stijl veel mooier is dan van de machinaal gemaakte kandelaar. Ook vele tinnen voorwer pen werden door spreker besproken, waarbij de antieke voorwerpen sterk genuanceexrd zijn. Het tin wex'd vroe ger door het gilde geconti-oleerd en gemerkt. Antiek glas is erg licht en te herkennen aan luchtbelletjes in het glas. Het laatste onderwex-p was aarde werk en porcelein. De tegels werden het eerst door spreker bespx'oken, waarvan hij een zeer waardevolle collectie bij zich had. De zeer oude tegels zijn erg dik en die met een ovei'hoekse ruit zeer waardevol. Het Delfts aardewerk staat in de wereld aan de top; het is met de hand ge schilderd. Porcelein is vervaardigd van een veredelde kleisooi't. Het werd ontdekt door een Chinees voor het jaar 1000. De heer Jilleba ein digde zijn leerzame lezing met het accent op het feit dat het grote his- oi'ische waarde heeft en commexxi- eel gezien ook zeer aantrekkelijk is. De presidente, mevr. C. Hack- Sloover dankte de spreker voor zijn boeiende en leerzame vooi'dracht. WESTERSCHOUWEN Kandidatenlijst C.H.U., A.R.P en S.G.P, Westerschouwen De drie Protestants Christelijke groeperingen in Westersch'ou/wen hebben weer besloten gezamenlijk aan de a.s, gemeentei'aadsvex-kie- zingen deel te nemen. In de namenlijst die hieronder volgt, zijn de oneven nummers C.H.U-candidaten terwijl de even nummers gevormd worden door om en om A. R P. en S. G. P.: 1. L. C. Hoogerhuis; 2. L. Tiele- man; 3. A. D. Dalebout; 4. J. v. d. Bei'ge; 5. A. J. Padmos; 6. P. L. van Waveren; 7. C. Kommer; 8. J. Boot; 9. Joh. Hanse; 10. P. van Dalsen; 11. Goudzwaard; 12a. C. v. d. Kreeke; 13. J. J. Geleijnse; 14. J. C. Braber; 15. W. J. Goudzwaard; 16. K. Man- nie; 17. C. W. Jonker Mz.; 18. W. M. de Geus en 19. L. M. Leeuwe. Zoals bekend komen in deze gx-pe- pering in de volgende zitting de he ien J. v. Waveren. J. J. Padmos en Joh. Goudzwaard niet meer terug. De p.c. fxactie bezet momenteel 5 zetels in de x-aad. NIEUWERKERK Geslaagde gorep „Dol-fijn"-kandidaten Twintig geslaagden voor het A- zwemdiploma, was de oogst van de afgelopen week, toen de uit twintig deelnemex-s bestaande „Dol-fijn"- groep van het Duivelandse instruk- tiebad „Dol-fijn" 7 april jl. in het gemeentelijk overdekt instruktiebad te Middelhax-nis, examen deed. Re den voor zwemonderwijzer, de heer J. Groenenbex-g, om tevreden te zijn. Allen slaagden. De examencommis sie bestond uit: de heer Van Bode- gi-aven als official, diploma-konsul mevx-ouw Wagenaar-Weijermans, en zwemondex'wijzer J. Groenenbex-g. De geslaagden zijn: Afdeling dames. Nieuwerkerk: E. H. v. d. Velde, N. E. v. d. Velde, E. N. v. d. Wielen, J. de Rijke, W. J. IJzelenbexg, C. J. Cats. Schuddebeurs: E. J. Quist, Y. T. v. d. Hooitx. Oostex-land: L. M. v. d. Werf, A. A. Bey-Bax-el. Bruinisse: E. v. d. Beige. Ziei'ikzee: J. W. Weekhout. Afdeling heren. Nieuwerkei-k: W. Slootmakei*. A. W. Wandel, A. W. v. d. Wielen, W. A. v. d. Wielen. R. v. d. Wielen, M. Lievense. Bruinisse: A. van Breda. Zierikzee: M. C. Timmennan. ZIERIKZEE, 8-4. Een mengsel van zakelijkheid en sentiment, typeerde woensdagmiddag de sfeer bjj de ope ning van „Het Dumppaleis" in het vroegere Albert Heyn-pand aan de Appelmarkt, de derde zaak van de heer B. YVilkens, die gelijksoortige bedreven heeft te Middelharnis en Stellendam. Het „dump" ziet niet op gebruik te of legergoederen, maar heeft een adjectieve betekenis in de vox-m van zeer lage prijzen, die - de heer Wil- kens heeft het ons uiteengezet - kun nen worden vei*ki-egen door een gro te omzetsnelheid. Dat was het zake lijk tintje rond de opening van deze exclusieve zaak en het sentiment werd bepaald door het feit, dat de van oorsprong Zierikzeese familie Wilkens, weer terug is in deze stad. Het „vroeger" werd gepersonifieerd door de aanwezigheid van één der familieleden, mevr. L. Wilkens-de Ruyter te Schiedam. Service De heer B. Wilkens - oorspronke lijk afkomstig uit Amsterdam - gaat zich metterwoon te Zierikzee vesti gen, boven de thans door hem ge opende zaak, de zaken op Goeree- Ovex-flakkee in beheer overlatend aan bedrijfsleiders. Tegen het uitgebx-eide soi-timent in een zaak als de onderhavige kijkt men wel even aan, omdat talrijke ongelijksoortige artikelen bijeen zijn gebracht, die enerzijds duidelijk funktioneel zijn, anderzijds de fan- BRUINISSE Opbrengst collecten De opbxengsi van de te Bruinisse gehouden collecte ten bate van de stichting Het Hoogeland heeft opge- bi-acht f 133,31. De opbrengst van de alhier gehou den rheuma-collecte was niet zoals gemeld f 419.13, maar f 491.13. Vrouw omgekomen door brand VOORBURG, 8-4. Bjj een brand in een woning in het Damzigtkwar- tier te Voorburg is de G9-jarige me vrouw A. Albcrda om het leven ge komen. De brandweer van Voordburg werd gealarmeerd voor n uitslaande bi-and in het huis in het Damzigtkwartier. De i'ookontwikkeling was zo hevig, dat de bx-andweex-lieden van pex-s- luchtmaskers gebruik moesten ma ken om de woning binnen te kunnen gaan. Zij slaagden erin de 69-jarige alleenwonende vx-ouw uit het bran- dende huis te halen Per ambulance werd zij overgebracht naar het zie kenhuis St. Antoniushoeve, waar zij kort na aankomst is overleden. De ooi'zaak vai^ de brand is nog niet bekend. De aangerichte schade is, zo deelde de Voorbui-gse politie me de, zeer aanzienlijk. Nog een massamoord in Zuid-Vietnam? SPRINGFIELD. 8-4. I)e „New York Times" meldt in een artikel uit Springfield in de staat Massa chusetts dat een adjudantvlieger, David Bressem, een majoor beschul digt van moord op 33 ongewapende Zuidvietnamese burgers tijdens een operatie cp de centrale hoogvlakte van Zuid-Vietnam in 1967. Bressem heeft vcor een burgex-- comité dat oorlogsmisdaden onder zoekt, verklaard dat hij niet per soonlijk aanwezig was, maar dat hij de orders via-.de boox'dradio van zijn hefschi'oel'vliegtuig had gevolgd. Daarna had Bressem zijn toestel aan de grend gezet en de lijken, onder wie vrouwen en kinderen, geteld. De slachting had plaats in augus tus 1967 ten noorden van Doec Pho. tasie prikkelen. „En hoe dat allemaal kan", wilde we wel weten. Geen zakenman legt zijn laatste troef op tafel, maar de heer Wilkens noemt de tweede pij ler van zijn zakelijk optx-eden het vei'lenen van een zo gx-oot mogelijk service. „Dat geeft bij het publiek zekerheid en vex-trouwen". Het sortiment Het soi'timent in deze nieuwe zaak is gevarieerd; het „loopt" van x-adio's en bandi'ecordex's via kampeerartike- len naar autoaccessoii-es en daartus senin ligt nog „van alles". De heer Wilkens ontdekte bij een toevallig aan Zierikzee gebracht be zoek, het leegstaande pand aan de Appelmarkt en - gelijk met zijn echtgenote - wist hij „dit is het". De nieuwe zaak heeft een vloeropper vlakte van 150 m2 en tijdens de ope ning was het interieur gesiei'd met verschillende bloemstukken. De heer Wilkens (het gezin gaat boven de zaak wonen) zal niet wach ten tot de bloemen zijn vex-welkt, om hier aan de slag te gaan. AMSTERDAM. Leerlingen van de technische scholen voor bedrijfskle ding toonden zelf hun creaties in Krasnapolsky te Amsterdam. Op de foto: Hilly van der Hoeven loont een linnen hansop, terwijl Ria van Ewijk en haar vriend een ensemble in unisex dragen. Nico Vos (r.) sluit de rij met een dxiidelijk avant-garde costuum. ZIERIKZEE Gevonden voorwerpen Gx'oene sportkousjes; speelpop wit gekleed met muts; 2 paddestoelen rood-wit; trouwring; kettinkje met ringetjes; linker lichtbruine kinder schoen met steunzool; goudkl. da meshorloge met zwart bandje; he- renbril; gasaansteker; regenjack geel; zwart kinderschoentje; blik cellulose lak; bruin geribbeld jon genspetje; bedelkettinkje; zwarte rechter rubberschoen steunzool; paar gymschoenen nieuw; zilverkl. arm bandje met br. ronde steen; zilver kleurig armbandje met hartje; blauw regenjack; bi-uin vest; houten duim stok 1 m. lang; schakelarmband „Wilma"; een touwtjespringer gele handvaten; vistuig; rechter witte babyschoen; schroevedraaier rood handvat; doublé ring; buskaart R. T.M.; gouden dasspeld met granaat- jes; zilveren oorbel knop; blauwe muts rood witte rand; br. linker kinderschoentje. Verder zijn op het politiebureau inlichtingen te bekomen omtrent ge vonden sleutels, dassen, handschoe nen, wanten, portemonnaies en geld. Jaarvergadering N.V.V.-Bestuurdersbond De jaarvergadering van de NVV- Bestuurdersbond Schouwen-Duive land zal gehouden worden op vrij dag 10 april a.s. in de grote zaal van het Huis van Nassau. Aan de orde komen o.a. de jaarverslagen van de secretai'is en penningmeester. Aftre dende bestuursleden zijn de heren Kr v. d. Ouden (ANMB) en C. J. Manni (ANGB), beiden herkiesbaar, en A. Kristaleijn (ANAB), niet her kiesbaar. Verder staat op het pro gramma een gesprek met enkele dis trictsbestuurders van de aangeslo ten bonden in Zeeland, over allerlei problemen. Ouderavond R.K. basisschool In Hotel van Oppen werd een zeer geslaagde ouderavond gehouden van de R.K. scholen te Zierikzee. De voorzitter, de heer Van Aken opende de bijeenkomst met een kort gebed en heette de ouders, leerkrach ten en de leden van het schoolbe stuur van harte welkom. Daarna hield de schoolarts mevr. Germing-Steidl een causerie over haar werk. Zij besteedde aandacht aan de meest voorkomende klach ten bij het kind. Zij wees op het nut van regelmatige medische begelei ding van het schoolkind. Gok o.a. de voeding, het gebit en gedragsmoei lijkheden kregen de aandacht. Na deze lezing kregen de ouders gele genheid om aan de schoolarts vra gen te stellen, waar onder meer het nut van fluor-tabletten uitvoerig werd besproken. Uit handen van de voorzitter ontving mevi\ Germing een geschenkenbon, als dank voor de leerzame causerie. In de pauze werd een kopje koffie gedronken en was er een loterij met leuke prijsjes, waaronder enkele ge schonken door Hotel van Oppen. Na de pauze sprak de heer van Velthoven zijn spijt uit over de nog niet te realiseren nieuwbouw van de R.K.-basisschool. Alle ouders wairen het er over eens dat het een schande was, dat kinderen en leerkrachten nog langer in deze school moeten werken. Met de rondvraag werden zeer veel vragen gesteld aan het be stuur en het hoofd van de school de heer P. v. d. Sneppen. Ouderavond Chr. Nat. School Gp vrijdag 10 april wordt in het hervormd verenigingsgebouw de ouderavond gehouden van de Chr. Nat. School. Het programma wordt verzorgd door leerlingen van de vijfde klassen. Bijeenkomst Chr. Ger. Vrouwen Vandaag (donderdag) vindt de provinciale bijeenkomst plaats van Chr. Ger. vrouwen in Zeeland. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van het kerkgebouw aan de Zevengetijstraat. De leiding berust bij mevr. Westerink te Kerkwerve. In de middaguren houdt mevr. Op den Velde een deklamatorium en 's avonds behandelt mevi'. Panne- koek-v. d. Weele het onderwerp: „De tcekomstvex-wachting van de Chris ten". Een koortje van de Zierikzeese gemeente, zal zich onder leiding van laatstgenoemde laten hor-en. DREISCHOR Opbrengst collecte De Hemava-collecte, gehouden door Janny Goudzwaax-d, Joke Dorst, Helen de Jager en Jorie Verburg heeft f 80,30 opgebracht. KERKWERVE Filmavond Verbond voor Veilig Verkeer In de consistorie van de hervorm de kerk werd een filmavond gehou- van het Verbond van Veilig Verkeer. Dit gebeurde op uitnodiging van de meisjesclub „Kleine Kracht". Zij hadden als gasten de Chr. Ger. meisjesclub „Brandende kaarsen". Ook belangstellende jongens en meisjes hadden vrije toegang. Nadat de avond geopend was met het zingen van een gezang en gebed, werd het woord gegeven aan de heer Th. Pfann. Deze was aanwezig als districtconsulent van Zeeland. In zijn inleidend praatje verielde hij ondermeer dat deze avond werd aangeboden door de afdeling „Schouwen" van het vex-bond. Hier na was het de beurt aan de heer Harmsen van de filmdienst, die deze „Zakelijkheid en sentiment"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3