lekker lui Sw Treffer Cairo meldt dood van dertig kinderen bij bombardement Aardbeving in Griekenland SPECIALE AANBIEDING! A. R0MB0UTS Wraakneming in Guatemala Bourguiba jr: „Verschrikkelijk pessimistisch over het Midden-Oosten" „Hearing" over milieuhygiëne in Zeeland De hulp aan Turkije l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 april 1970 126ste jaargang Nr. 20X82 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij i/'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8.T.W. In dit nummer: Jeugd sociëteit te Zonnenwire? Israël: I)ocl was militair CAIRO, 8-4. Israëlische vliegtuigen hebben woensdag een aanval uitge voerd op Egyptisch gebied ten noor den van Isamailia. Volgens het mi nisterie van binnenlandse -/aken in Cairo z(jn daarbU eenendertig Egyp tische burgers, onder wie dertig ATHENE. 8-4. Bij een aardbeving in midden-Griekenland hebben drie personen woensdag lichte verwon dingen opgelopen. Er werden onge veer 150 huizen beschadigd, waarvan ca. vijftig in Delphi. De ruïnes uit de oudheid werden niet getroffen. Het epicentrum van de beving, die een kracht had van 6,25 op de schaal van Richter, lag op 130 km. ten noordwesten van Athene. In west-Sicilië werd op dezelfde dag een lichte aardschok gevoeld in het gebied van Valle Del Belice, waar in 1968 bij aardbevingen 500 doden vielen. Grassnijmachine snijbreedte 25 cm van 48.50 voor 34,50 G r assn ij ni acli ine snijbreedte 30 cm van 52,50 voor 37,50 Black Decker Electro maaier van 139,voor 119,50 J HEM 20 ZIERIKZEE Meisjes blijven thuis van school door rattenplaag BOLOGNA, 8-4. Een 200-tal meis jes-scholieren in Bologna hebben dinsdag geweigerd naar school te gaan in verband met een ratten- plaag, waardoor hun school nog steeds wordt geteisterd ondanks een intensieve uitroeiingsactie. De meisjes klagen ook dat de lucht in de school ondraaglijk is door de vele dode ratten onder de vloeren van de school. HONOLULU. Prinses Beatrix en prins Claus, getooid met de traditio nele bloemenkrans, bij aankomst op het vliegveld van Honolulu. Het prinselijk paar blijft een paar dagen op Hawaii, waarna Hongkong en de wereldtentoonstelling in het Japanse Osaka op het programma staan. leerlingen van een lagere school in de provincie Sjakia, gedood. Zesen dertig scholieren en tien volwasse nen werden gewond. Een Egyptische militaire woord voerder zei, dat verscheidene forma ties Israëlische „Phantoms" tegen het middaguur Egyptische stellingen in de centrale sector van het Suezkanaal aanvielen. Daarbij werden vier Egyptische militairen gewond. De toestellen do ken vervolgens op een schoolgebouw in El Sjarkia, dat onder vuur werd genomen. Als gevolg daarvan vielen 30 doden en 36 gewonden onder de scholieren. Voorts werden een vol wassene gedood en 10 gewond. Lek in pijpleiding bederft landbouwgebied KOPENHAGEN, 9-4. Een lek in een geheime Navo-pijpleiding waar door brandstof voor vliegtuigen van Duitsland naar Noord-Jutland vloeit heeft het water in een landbouwge bied van Jutland wellicht voor twintig jaar verontreinigd. Dit heeft het Deense persbureau „Ritzaus Bu reau" woensdag bekend gemaakt. Volgens dit bericht is de pijplei ding op 25 maart lek gesprongen, waardoor 20.000 liter brandstof over de akkers in de buurt wegstroomde. Do directeur van de waterleiding, G. O. Andrup verklaarde dat het drinkwater mogelijk voor een tijd van 20 jaar besmet is. Politie en leger hebben het gebied afgesloten, het lek gedicht en zoveel mogelk brandstof weggepompt, al dus het Deense persbureau. Vechtpartij om romance ALMELO, 8-4. De 18-jarige in in Almelo wonende Italiaanse gast- ai beider A. S. is voor de officier van Justitie in Almelo geleid. De jonge man bracht de 21-jarige II. N. uit Wierden tijdens een vechtpartij een messteek toe. Deze moest in het prinses Ireneziekenhuis te Almelo worden opgenomen. De gastarbeider had een romance met het 14-jarige zusje van de Wier- denaa^. De ouders van het meisje hadden daar bezwaar tegen .Haar brcer ontmoette de Italiaan op het marktplein in Almelo en begon een twistgesprek. De Italiaan bleef ech ter voor zijn jonge liefde op de bres staan. Toen de Wierdenaar daarop in woede ontstak en de gastarbeider schoppen en slagen toediende, rea geerde de Italiaan met een messteek. GUATEMALA-STAD. 8-4. Leden van de Guatemalaanse „Georgani seerde Nationale Anti-communisti sche Beweging" (Mano) hebben woensdagochtend een man opgehan gen die zij betitelden als een „com munistische vijand van het vader land". De politie werd in een ano niem telefoontje op de hoogte ge steld van deze „eerste wraakoefe ning van de Mano". Meegedeeld werd dat het lijk kon worden ge vonden langs de weg bij het plaatsje Chinautla. Dat bleek ook het geval. Het slachtoffer, ongeveer 45 jaar, is nog niet geïdentificeerd. De man was voor hij werd opgehangen, ge marteld. Israëlisch commentaar De Israëlische minister van defen sie, generaal Mosje Dayan, heeft woensdagavond in een vraaggesprek voor de radio verklaard dat als bij de Israëlische luchtaanval op een mi litair doel nabij Kantara kinderen zouden zijn gewond, zij zich in deze militaire installatie moeten hebben bevonden. „Als dit is gebeurd, dan is het zeer onverantwoordelijk kinde ren op een dergelijke plaats te bren gen", aldus Dayan. Eerder op de dag is in een officiële mededeling gezegd dat de luchtaan val is ondernomen tegen een militair doel in Eldalahiya, ongeveer 20 km ten westen van Kantara. Kort voor de aanval waren van de militaire installaties luchtfoto's ge maakt en ook kort daarna. Uit de foto's bleek dat het hier een zuiver militair doel betrof, aldus de mede deling. Vrouw overleden als gevolg van scheepsbrand LUDWIGSHAFEN, 8-4. De 29-ja- rige Nederlandse Rikie Meijer uit Lobith is in een ziekenhuis in Lud- wigshafen overleden aan de brand wonden die zij bij de grote scheeps brand op de Rijn van 7 februari had opgelopen. Bij deze brand nabij Ludwigshafen zijn ook haar man, de 26-jarige matroos Wilhelmus-Alex- ander Meijer, en haar 4-jarig doch tertje Annemarie om het leven ge komen. De 9-jarige zoon, die zich op het moment van de brand aan de wal bevond, is de enige van het ge-, zin die gespaard ïs gebleven. In to taal heeft de brand aan zes mensen het leven gekost. De schade beliep meer dan een miljoen gulden. Verjonging Haarlemmerhout HAARLEM, 8-4. De gemeenteraad van Haarlem heeft voor de tweede keer een krediet beschikbaar ge steld van 200.000 gulden voor ver jonging van de Haarlemmerhout. Vorig jaar besloot de raad de Hout in een snel tempo van vijf jaar te verjongen, opdat dit fraaie bosge- deelte ook voor het nageslacht een rol zal blijven vervullen. Als niet tot verjonging wordt overgegaan ver wacht het gemeentebestuur dat het historische bos in de toekomst ver loren zal gaan. DEN HAAG, 8-4. De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Habib Bourguiba jr., is „verschrik kelijk pessimistisch" wat de toe stand in het Midden-Oosten betreft. Minister Bourguiba verklaarde op een persconferentie dat hij het, evenals minister Luns, niet mogelijk achtte optimistisch te zijn. Men kan Dochter van Stalin opnieuw hertrouwd PHOENIX ARIZONE, 8-4. De dochter van Stalin, Svetlana Alli- lyueva, is in ondertrouw gegaan en vervolgens in het huwelijk getreden. Betrouwbare zegslieden in Phoe nix hebben woensdag bevestigd dal de 44-jarige Svetlana, die in 1967 naar de Verenigde Staten is ge vlucht, is gehuwd met de 58-jarige William Wesley Peters, schoonzoon van de architect Frank Lloyd Wright. Advertentie pyjama en nachtmode MIDDELBURG, 8-4. Op 24 april zal in Goes een „hearing" worden ge houden over milieuhygiëne. De bij eenkomst wordt georganiseerd door de vereniging Milieuhygiëne in Zee land. Deze vereniging is opgericht door mensen die verontrust zijn door de industriealisatie. De vereniging is niet tegen industrieën in Zeeland, maar men propageert een meer se lectief industrialisatiebeleid dan tot nog toe door de gedeputeerde staten van Zeeland wordt gevoerd. De hea ring in Goes moet ertoe bijdragen dat de bevolking zich meer bewust te laten worden van de problemen rond water-, lucht- en bodemveront reiniging. Drs. C. Bakker van het Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke, drs. C. A. Velds van het K.N.M.I. en drs. W. Siddre van de Economische Hoge school in Rotterdam zijn voor deze hearing uitgenodigd.. Na de inleidin gen zal er een forumdiscussie wor den gehouden. DEN HAAG, 7-4. Op rampengiro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag, dat speciaal is opengesteld ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije, is thans de eerste 100.000 gulden binnenge komen. Het Rode Kruis heeft mede daardoor kunnen besluiten op korte termijn een nieuwe partij van 2.000 dekens te sturen naar het gebied van rond Gediz, waar de nood nog zeer groot is. Zoals bekend werden een week goleden ook 2.000 dekens ,ccn grote hoeveelheid antibiotica en voorraden kindervoeding met een chartervliegtuig verzonden. Gisteren stegen van de lucht machtbasis Socstcrberg twee trans portvliegtuigen op met voedselvoor raden en twee mobiele röntgenap- paratcn van het Rode Kruis, die in middels behouden in Turkije zijn aangekomen. Als het Nederlandse volk giro 777 blijft gedenken zal het Rode Kruis nog meer hulp aan de slachtoffers van deze aardbevings ramp kunnen bieden. zelfs niet zeggen dat sprake is van een dialoog tussen doven; eerder kan men constateren dat doven 2ich aan een monoloog overgeven. Het werkelijk probleem, aldus mi nister Bourguiba, is dat twee natio- nalismen, het Israëlische en het Pa lestijnse, zich om hetzelfde grond gebied bestrijden. Een dialoog tus sen Israëliërs en Palestijnen is niet mogelijk zolang een partij, gefrus treerd ddor nederlagen en gebrek aan middelen, tegenover een partij staat die, uit arrogantie welke een gevolg is van de overwinningen die zijn heeft behaald, weigert begrip te tonen voor de Palestijnse zaak. Minister Bourguiba veijjdaarde te hopen dat de gevechten tussen Pa lestijnen en Israëliërs zullen leiden tot het minimum aan achting en be grip dat tot een dialoog kan leiden. Dit zal echter zeer veel tijd vergen, zo voegde hij hier aan toe. Nederlandse consumptie van (koude) spinazie DEN HAAG, 8-4. Nederlandse huisvrouwen kopen steeds meer diepvries-spinazie. Vorig jaar aten wij Nederlanders per persoon per jaar vier kilo spinazie op. Daarvan was een halve kilo verse kasspina- zie, een kilo vers natuurprodukt, 0,7 kilo spinazie uit blik en 1,8 kilo diepvries. (De verwerkte spinazie uitgedrukt in vers gewicht). Het aandeel van de diepvries-spinazie was dus 45 procent en aangenomen kan worden dat het daarmee groter was dan ooit tevoren. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft dit alles becijferd. Hongaar vlucht met „Mig" naar Italië UDINE, 8-4. Een Hongaarse offi cier-vlieger, luitenant Sandor Zo- boki (25), is met een „Mig-115" van Russische makelij naar Italië ge vlucht. Zoboki landde op korte af stand van Udine bij Venetië. De Mig is onder de radarnetten van Hongarije, Zuid-Slavië, Oosten rijk en Italië doorgevlogen. Zoboki heeft asiel gevraagd. Drie andere Hongaren, die als toe risten in Zuid-Slavië waren, vlucht ten te voet naar Italië. Overval op postspaar bank te Cothen UTRECHT, 8-4. In Colhen bij Bunnik is een overval gepleegd op de postspaarbank. Er is geen geld ontvreemd. Om kwart voor drie kwam een jongeman het kantoor binnen en kocht aan hel loket twee postzegels van een kwartje. Daarna ging hij even naar buiten, kwam toen weer terug en zei tegen de lo- kettiste, mej. Middel weert, dat hij de postzegels in wilde wisselen. De lokettiste draaide zich hierna om. De jongeman haalde een grote rub ber hamer tevoorschijn die hij te gen haar achterhoofd aangooide. De vrouw zette het op een gillen waar na de jongeman de benen nam. Ver moedelijk is hij weggereden met nog twee andere mannen in een zwarte Volkswagen van een oud model. De politie heeft alle wegen in de om trek afgezet. MANILLA. Enkele doden en tien tallen gewonden vielen als slacht offers van een 20 seconden durende aardbeving, die de Philippijnse hoofdstad Manilla heeft getroffen. Op de foto zien we het bergings werk aan de Pedro Guevara school. Tijdens de betnng was de school verlaten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men moet zo schrijven dat de lezer het begrijpt of hij wil of niet. Verwachting tot vrijdagavond: Koud weer Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen of sneeuw; zwakke tot ma tige wind uit west tot nooi'd; morgen overdag iets kouder dan vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 10 april. Zon op 5.56, onder 19.28. Maan op 7.21, onder 0.30. 4 Eerste kwartier: 13 april te 16.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 april 5.51 v.m. 18.14 n.m. BROUWERSHAVEN 10 april 5.35 v.m. 17.58 n.m. Doodtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgebreid gebied van lage druk lag donderdagmorgen bo ven west- en centraal Europa. In dit gebied waren twee kernen te onderkennen, waarvan de meest ac tieve zich boven Oostenrijk bevond en in grote pielen van centraal Euro pa regen bracht. De tweede lag bo ven de Noordzee, maar was van on dergeschikte betekenis. De lucht- drukverschillen in onze omgeving waren klein en er was dan ook wei nig wind. Wel is de polaire lucht die over geheel west-Europa is uitge vloeid nog steeds verantwoordelijk voor enkele buien, voornamelijk overdag en voor vorst in de nacht, in Drente werd een minimumtempe ratuur van 6 graden onder nul be reikt. De druk boven de oceaan blijft hoog en het ziet er niet naar uit. dat in de grote lijnen van de weerssituatie snelle veranderingen zullen gaan optreden. k t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1