er DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lichamelijke en geestelijke problemen bij de ruimtevaart Bonn „bevriest" betrekkingen met Guatemala U gaat trouwen Achtergronden van de Ierse kwestie SPECIALE 5 AANBIEDING! i A. R0MB0UTS S De zieke top in Rusland JUNIOR Geruchten over staatsgreep in Guatemala ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 april 1970 126ste jaargang Nr. 20381 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v.'h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Westerschouiven koos „grote plan De maanreis van de Apollo-13 CAPE KENNEDY, 6-1. In Cape Kennedy Ls maandag bekend ge maakt, dat de drie bemanningsleden van de Apollo-13, die zaterdag a.s. naar de maan moet worden afge schoten, contact hebben gehad met iemand, bjj wie rode hond is gecon stateerd Bovendien blijkt de zoon van een van hen aan mazelen te lij den. Bij een grondig medisch onder zoek werd het drietal - James Lovell Fred Haise en Thomas Mattingly - overigens in een uitstekende fysieke conditie bevonden. Het is nog niet bekend, of de besmetting van invloed za! zijn op het tijdstip van de lan cet ir.g. De man bij wie rode hond is ge constateerd, is Charles Duke, een majoor die deel uit maakt van de reserve-bemanning voor de Apollo- 13. Het gevaar voor de besmetting met mazelen komt van de kant van de vierjarige Jeffrey Lovell. Alleen z(jn vader heeft contact met hem gehad. Overigens hebben Lovell, Haise en Mattingley alle drie al eens mazelen gehad. Het aftellen voor de lancering ver loopt intussen naar wens. Veel bewegingsvrijheid Artsen van het bureau voor lucht en ruimtevaart (Nasa) konden niet direct meedelen, of de drie astro nauten al eens aan rode hond heb ben geleden. De incubatietijd is twee a drie weken. Mazelen kan men meer dan eens krijgen. In het bijUonder als men de eerste keer in lichte mate aan deze ziekte heeft BCNN, 6-4. De regering van de bondsrepubliek Duitsland zal in ver band met de moord op ambassadeur Karl graaf Von Spreti de betrekkin gen met Guatemala „bevriezen". Naar in regeringskringen in Bonn vanmiddag bekend werd, krijgt am bassaderaad Gerhard Mikesch (twee de man van de ambassade) de op dracht naar Duitsland terug te keren Het overige ambassadepersoneel zal vooralsnog in de Guatemalaanse hoofdstad blijven. Advertentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllMI S En dan heeft u een matras nodig. Maar is dat dan gewoon een stukje inboedel dat erbij hoort? Net als de lectuurbak en de eierwekker en al die andere dingen die je bezig houden. Dingen die natuurlijk sfeer bepalen of dingen die gemakkelijk zijn, maar die op de keeper beschouwd niet écht belangrijk zijn. In de slaapkamer is dat afhankelijk van de matras. Die S moet ondersteunen waar steun nodig is, maar ook lekker 5 komfortabel inveren, waar ingeveerd mag worden om goed en gezond te slapen. Dat is het geheim van een goede S matras. Deurloo kent dat geheim. En laat die eierwekker dan desnoods een paar weken E wachten en koop een lekkere matras. DEURLOO helpt u met een ongestoorde rust. mumMiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi LONDEN, 7-4. Een afgescheiden groep van het verboden „Ierse Re publikeinse Leger" (I.R.A.) probeert de gewelddadigheden in Noord-Ier- land aan te wakkeren en is waar schijnlijk verantwoordelijk voor de huidige golf van bomaanslagen. Dit wordt gezegd in een speciaal verslag van een groep journalisten van het Britse dagblad „The Times", dat op de middenpagina van het blad is gepubliceerd. In het verslag wordt gezegd dat „een nieuw en zeer ge vaarlijk, hoofdstuk" geopend is in de woelige geschiedenis van de politie- PRAAG. Nog steeds ligt Europa in de greep van de winter, ondanks het feit, dat de kalender al dagen lang april aanwijst. Hier een beeld van een straat in Praag, waar het stads beeld bepaald wordt door een witte deken, afgewisseld met vieze brei. ke verhoudingen in de Britse pro vincie. „Onze onderzoekingen in Belfast wijzen cp moedwil achter de.ongere geldheden van vorige week in het Rooms-Katholieke gebied van Bally- murphy en de reeks bomexplosies, die daarop gevolgd is", zo schrijven de journalisten. „Ons onderzoek heeft voorts ge toond dat het initiatief in handen is genomen door een groepering die de verjongde „oude garde" van het Ier se republikeinse leger vertegenwoor digt. Zij zijn van oordeel dat hun oude doelstelling, om tot een vere nigd Ierland te komen door vernie tiging van het door de protestanten beheerste noorden, nieuwe aanvaard baarheid heeft verworven in het kli maat van gewelddadigheid dat ont staan is door de onlusten van de af gelopen zomer", aldus de „Times". geleden. De bemanningsleden van de Apol lo-13 hebben veel meer bewegings vrijheid gehad dan hun voorgangei's, vooral meer dan de deelnemers aan de eerste maanvlucht met de Apollo- 11. Gebeden Intussen heeft een actie om Ame rikaanse ruimtevaarders te verbie den tijdens de vlucht via de radio gebeden uit te spreken, geen weer klank gevonden bij het opperste ge rechtshof in Washington. Deze actie was ondernomen door mevrouw Ma- dalyn Murray O'Hair, die acht jaar geleden gedaan wist te krijgen, dat het opperste gerechtshof het laten bidden in openbare scholen in strijd met de grondwet verklaarde. Dit maal had zij het hof verzocht om een uitspraak, dat de Nasa zich van alle religieuze activiteit zou moeten onthouden.. Grassnijniachine snijbreedte 25 cm J van 48,50 voor 34,50 Grassnijniachine snijbreedte 30 cm van 52,50 voor 37,50 K J Black Decker Electro maaier van 139,voor 119,50 i 5 HEM 20 ZIERIKZEE Koningin naar ex-kamp Westerbork ASSEN, 6-4. Vergezeld van prins Bernhard, de commissaris der konin gin in Drenthe en enkele vertegen woordigers van Joodse instanties zal de koningin op 4 mei in kamp Wes terbork de twee minuten stilte in acht nemen ter herdenking van de gevallenen in de laatste wereldoor log. Zij zal dat doen bij het herden kingsteken, dat dan juist is gereed gekomen naar een idee van de gra ficus Ralph Prins uit Den Haag, die zelf als gevangene in het kamp Wes terbork is geweest. Het herdenkings teken bestaat uit 60 meter rails. Aan het einde hiervan - evenals tijdens de oorlog - is een stootblok van de Nederlandse Spoorwegen geplaatst. Van het in de oorlog bestaande stootblok was niets meer over en daarvoor werd een stootblok uit Den Haag overgeplaatst. Om het stoot blok staat een licht gebogen muur, waarvan aan weerszijden betonnen sokkels met marmeren platen zijn geplaatst. Op deze platen staat de tekst „Klaagliederen, hoofdstuk 4 18". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's GUATEMALA-STAD, 6-4. Ge- luchten over een staatsgreep en nog meer ontvoeringen verspreidden zich maandagavond door geheel Guate mala na de door linkse rebellen ge pleegde moord op de Westduitse am bassadeur, graaf Karl von Spreti. Een gerucht, dat de i-egering van Julio Cesar Mendez Montenegro om- Vliegtuigkaper ontwapend PITTSBURG, 7-4. Een man die mét een pistool de cabine was bin nengedrongen van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines, dat op weg was van San Fransisco naar Pittsburg, is tijdens de vlucht ont wapend. Het toestel is zonder onge lukken aangekomen op zijn eind bestemming. Dit is bekendgemaakt door de fe derale recherche (FBI), die de man bij de aankomst in Pittsburg heeft gearresteerd. De kaper, wiens iden titeit niet is vrijgegeven, werd dooi de piloot ontwapend. MOSKOU, 6-4. De Sowjet-over- heid heeft maandag bevestigd dat vier leidende leden van het politbu reau ziek zijn. Op vragen van journalisten heeft iemand van de afdeling pers van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat premier Kosygin in een ziekenhuis is opgenomen, presi dent Podgorny kou heeft gevat en dat partij ideoloog Soeslov en vak verenigingsleider Sjelepin ook ziek zijn. De aard van deze ziekten is niet genoemd. Volgens westelijke waarnemers is de officiële mededeling gedaan om een eind te maken aan de speculaties dat er iets niet in orde zou zijn bij de hoogste leiding. teld was, een verklaring waartoe hij Koningin bij bevrijdingsherdenking DEN HAAG., 6-4. Tijdens de pleoh- tige herdenkingsbijeenkomst ter ge legenheid van de 25e verjaardag van onze bevrijding in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam op dins dag 5 mei a.s., zal koningin Juliana een toespraak houden. De twee an dere sprekers zijn prof. dr. J. H. Presser en drs. M. de Groot. Muzi kale medewerking wordt verleend door het Nederlands Kamerkoor, on der leiding van Felix de Nobel. deze fantastische sJaüL met dubbele ruit, af- dekplaat, thermostaat en opbergvak compleet f 290,- COMPACNIE GENERALE D'ELECTRJCITE KONINGINNEGRACHT 64 - DEN HAAG TELEFOON: 070-6088 10* De boeken die iedereen be wondert zijn die, welke nie mand leest. ATLANTA. In vele plaatsen werd de dood van de negerleider ds. Martin Luther King herdacht. Op de foto: mevrouw King en haar kinderen leggen een krans bij het graf van man en vader Martin Luther King. ver was geworpen, nam zo'n omvang aan dat de regering een speciaal bul letin uitgaf, waarin de juistheid er van werd ontkend. Terwijl vliegtuigen van de Guate malaanse luchtmacht boven de hoofdstad vlogen hielden de berich ten over een staatsgreep en nieuwe ontvoeringen de 600.000 inwoners tellende stad in voortdurende opwin ding. Het ministerie van defensie zag zich hierdöor genoodzaakt de ge ruchten tegen te spreken. Een woordvoerder van het ministerie zei dat deze geruchten het gevolg wa ren van de grote nervositeit onder de burgerij, maar dat de situatie vól kernen normaal is in het gehele Gua temalaanse gebied. Verwachting tot woensdagavond: Kouile nacht Opklaringen maar ook regen-, hagel- of sneeuwbuien; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest; vanavond en vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 lot 6. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. - Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 8 april. Zon op 6.00, onder 19.25. Maan op 6.24, onder 23.10. 9 april. Zon op 5.58, onder 19.27. Maan op 6.48. onder Eerste kwartier: 13 april te 16.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 april 4.40 v.m. 17.05 n.m. 9 april 5.14 v.m. 17.40 n.m. BROUWERSHAVEN 8 april 4.24 v.m. 16.41 n.m. 9 april 4.58 v.m. 17.19 n.m. Doodtij: 1 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-4. Het K.N.M.I. meldt: Maandag vormde een nieuw diepte punt in het aan dieptepunten zo rij ke voorjaar 1970 De as van een lang gerekt lagedrukgebied zwaaide rond een vrijwel stationaire kern boven Denemarken via zuid-Engeland over ons land naar Duitsland Dit i-esul- teerde in langdurige neerslag, die in de noordelijke provincies en later op de dag ook elders in het land, in de vorm van sneeuw viel. Uit Gronin gen en Friesland werd maandagmid dag een sneeuwdikte van omstreeks 4 cm gemeld. In zuid-Europa stijgen de temperaturen overdag nu tot 15 a 20 graden, maar de ook daar aan wezige koude lucht manifesteert zich in doorgaans nog zeer koude nachten. Inmiddels heeft zich over onze omgeving opnieuw een noorde lijke stroming ingesteld Het blijft te koud. Bomaanslagen in Belfast BELFAST, 6-4. In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn maandaga vond opnieuw twee bomaanslagen gepleegd. Daarbij gebeurden volgens de eerste berichten geen persoonlijke ongelukken. Ironisch genoeg deden de explosies zich voor kort nadat de Noordierse regering in verband met de aanslagen van het afgelopen weekeinde de beloning voor de op sporing van de daders tot 85.000 gul den had verdubbeld. Applaus voor Stalin MOSKOU, 7-4. Het publiek in de Moskouse bioscoop „Rossia" heeft langdurig geapplaudisseerd voor de voormalige Sowjetleider Josef Sta lin en maarschalk Zjockow, toen de zen op het witte doek verschenen ttfdens de première van de film „De ambassadeur van de U.S.S.R." De film behandeld het leven van Alexandra Kollontai, de eerste am bassadrice van de Sowjet-Unie (van 1923 tot 1945) en eindigt met docu mentaire opnamen van het défilé van de overwinning in 1945 op het Rode Plein, onder leiding van maar schalk Georgi Zjoekow. Het is voor het eerst sinds Stalins dood in 1953. dat men deze film over het défilé ongecensureerd in de Sowjet-Unie heeft vertoond. Tijdens de première, die zondag plaatsvond, veroorzaakte het ver schijnen van maarschalk Zjoekow te paard groot enthousiasme onder het publiek dat overging tot een donde rend applaus toen men op het mau soleum Stalin naast Zjoekow zag staan. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1