Moeders tweede leven Situering scholencomplex in het plan zuidwest-Haamstede Vietcong-opmars in Cambodja ZÓVEEL RUIMTE JUNIOR Hoog prijsniveau op de varkensniarkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 april 1970 Nr. 20379 Gemeenteraad Westersehouwen HAAMSTEDE, 2-4. Op de maan dag 6 april te houden raadsvergade ring komt - behalve de belangrijke rioleringszaak - nog een dertiental punten aan de orde. Daar het pand Westerseweg 4 ei gendom is van de Aann. Mij Jac. G. van Oord en niet van de particulier de heer Jac. v. Oord, werd door de gemeente ten onrechte woonforen- senbelasting geheven. De Aann. Mij stak haar vreugde hierover niet on der stoelen of banken en schonk de gemeente de reeds betaalde f 250, Onder dankzegging zal de raad be sluiten dit te storten in de pot schoolinstructiezwembad. Het college steit voor het presen tiegeld der leden van de stembu- reau's te verhogen van f 25,naar f 35,met Ingang van 1 jan. 1970. De naam van de nieuwe o.l. school te Renesse wordt ,,'t Staepelof", een naam ontstaan uit de bouwplaats. De leerlingen hadden diverse namen bedacht, o.a. Prins Mauritsschool, Prins Willem Alexanderschool, De Start, Nooi gedacht, maar toch ge kregen, Het Spreeuwennest, Meester De Ndoyerscbool, Het Wonder en Deltaschool. De oudercommissie meende geen van allen toepasselijk en koos het „Staepelof". De vergoeding voor de exploitatie kosten der Chr. Nat. School te Haamstede zal in een voorstel van o. en w. vastgesteld worden op f 13.301,33 waarvan nog verrrekend moet worden f 580,Het bedrag van de te vergoeden erfpachtsom zal bepaald worden op f 2,76. Bestemmingsplan Voor het gebied dorpskern Renesse een gedeelte van de Hogezoom en een deel van de Laone geldt het vrij summiere bestemmingsplan „Rege ling bebouwde kom Renesse". Voor het gebied is een nieuw plan in voorbereiding. Het college stelt dan ook vcor dat de vaststelling wordt voorbereid voor het gebied waarvoor PHNOM PENH, 1-4. In de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh is woensdag meegedeeld dat verschei dene duizenden Vietcongstrijders en Noordvietnamese militairen doorge drongen zijn tot het gebied van Snoei in de provincie Kratie, 2000 kilometer ten noordwèsten van Phnom Penh. Het plaatselijke Cam bodjaanse detachement heeft 22 man aan doden verloren, onder wie een officier. De Cambodjaanse hoofdstad zelf biedt het beeld van een belegerde vesting. Maarschalk Simion Timosjenko, een van de vooraanstaande Russi sche bevelhebbers uit de tweede wereldoorlog, is na een langdurige ziekte op 75-jarige leeftijd overleden. DE KERKDIENSTE!\ VOOR ZONDAG Ned. Hcrv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk; 10 uur ds. Chr. v. d. Leeden, Puttershoek; 7 uur ds. M. v. d. Bosch, Goes. Luther se kerk: 7 uur ds. Assendorp. Kerk- werve: 11 uur dhr. Cornet, Goes; 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur dhr. Cornet. Burgh: 9.30 uur ds. Faber. Haamstede: 10 uur wika Hiensch, (jeugddienst); 7 uur geza menlijke dienst, ds. Homans, ger pred. Eindhoven. Renesse: 11 uur ds. Van der Schee. Noordwellc: 9.30 uur ds. Van der Schee. Scharcndijke: 10 uur ds. Van den Berg (bevestiging ambtsdragers). Brouwershaven: 6.30 uur ds. Feunekes. Zonnemairc: 11 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 11 uur ds. De Wit. Dreischor: 9.30 uur ds. De Wit. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Feunekes. Oostcrland: 10 uur ds. Ommering, 6 uur ds. G. J. Voortman Oud-Vossemeer. Sirjansland: 10 uur ds. Schipper, Dordrecht; 6.30 uur ds. Stelwagen. Delft. Bruinisse: 10 uur de heer W. v. d. Kaden, Rotterdam; 5 uur ds. v. d. Berg. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Nierop, Middel burg. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. H. de Bruin te Rotterdam. Haamstede: 10 uur ds. Homans, Eind hoven; 7 uur gez. dienst in de Herv. kerk, (ds. Homans). Scharendykc: 9.30 en 2.30 uur ds. Put. Brouwers haven: 10.30 uur leesdienst; 3 uur ds P. Schravendeel, Middelhamis. Zonnemaire: 9.30 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 err 5 uur ds De Valk, Stad aan 't Haringvliet. Oosterland: 10 uur gezamenlijke dienst met Nieuwerkerk; 3 uur ds. H. de Bruin, Rotterdam. Bruinisse: 10.45 en 5 uur ds. Jansma, (voorber. H.A.). Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 uur leesdienst, 7 uur ds. Van Jagt. Doetinchem. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Cleijssen, Utrecht. Kerkwerve: 10 uur ds. Ma- ris, Vlissingen; 6 uur ds. Westerink. Gangsters met gevangene vertrokken PARIJS, 2-4. De vier gangsters, die woensdag in „Hotel de Versail les" in Villefranche-sur-Mer aan de Franse Rivièra twee hotelgasten als gijzelaars hebben vastgehouden zijn heden (donderdag)morgen vroeg met één van hun gevangenen vertrok ken. Zij verdwenen per auto in de richting van Monaco. De politie deed geen pogingen de wagen met de vier bandieten en hun gevangene te vol gen. flaamstcdc: 10 uur ds. Westerink; 3 uur ds. Maris. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Cleijssen Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur studqnt A. van den Berg. jRenesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst; zaterdagvond 4 april 7 uur student Van den Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur, de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Semmelsdyk: 10.15 uur ds. J. C. van den Berg, Vlissingen. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugd- samenkomst, 19.30 uur verlossings samenkomst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. het bestemmingsplan „Regeling be bouwde kom Renesse" van kracht is. Van het stedebouwkundig advies bureau is een voorstel binnengeko men met betrekking tot de situering van een scholencomplex in het plan zuid-west Haamstede. Daarin zouden zowel hei openbaar als het bijzonder onderwijs ondergebracht kunnen worden. In gezamenlijk overleg zal getracht worden één architect aan te trekken en Indien hiermede wordt ingestemd zal een afvaardiging dei- scholen met college een bezoek bren gen aan het Bouwcentrum te Rotter dam. Om deze architect te kunnen betalen vraagt het college de raad een bedrag groot f 10.000, Bij de Unimog-trekker komt een hydraulische kraan. Dit voorstel kwam uit de raad van 2 maart. De prijs bedraagt f i4.803,08. Aan degenen die voor permanente bewoning een Oostenrijkse woning van de gemeente in huur hebben en deze vrijwillig of door huuropzeg- ging gaan verlaten voor vestiging in een duurdere woning zal een tege moetkoming in de verhuiskosten worden verleend van f 250,Een en ander met ingang van 1 mei 1970. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zegveld: kand. C. Evers, Putten; te Nieuwerkerk in Duiveland: kand. H. van der Heuvel, Stolwijk; te Kollum: A. K. van dei- Schoot, Appelscha. Aangenomen naar Marken: kand. E. K. Teygeler, Uithoorn; naar Scherpenzeel: G. Westland, Wierden; naar Moercapelle: kand. W. G. J. van der Sluijs. Putten, die bedankte voor Bedum, Goudswaard, Holland- scheveld, Lexmond, Ondex-dendam, Nieuw Beijerland en voor Schoon- re woerd. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. J. Dijkstra, Maarten Lutherweg 235, Amsterdam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroep ente Enschedé-Noord: M. K. Drost, Dalfsen; te Steenwijk: H. J. de Vries, Mariënberg. Bedankt voor O.-Flevoland: T. J. Keegstra, Ermelo. Vluchtelingenkampen Nigeria worden gesloten LAGOS, 1-4. De vluchtelingenkam pen in Nigeria, waar duizenden slachtoffers van de burgeroorlog ge herbergd zijn geweest, zullen worden gesloten. Dit is woensdag in Lagos meegedeeld door functionarissen van de „Nationale Commissie voor Her stel", die het beheer over deze kam pen heeft. Het handhaven van deze kampen wordt niet meer gerecht vaardigd geacht, daar de meeste vluchtelingen kort na het einde van de burgeroorlog in januari weer naar huis zijn teruggekeerd. Advertentie GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke staml en loop der bevolking over dc maand maart 1970 Geboren: 13. Cornelia Elisabeth Catharina, d. van P. M. van Aarsen en C. W. Deurloo (Haamstede); 12. Lydia Catharina Micheline. d. van A. R. Verseput en A. M. T. Sitters (Renesse. geboren te Zierikzee). Gehuwd: 20. Bartel de Jonge, 25 jr. en Betsy de Vast. 20 jr. (Renesse- Delft, gehuwd te Delft). Overleden: 4. Cornelis van dei- Nood, 89 jr.. wedn. van S. C. Koo- man (Haamstede); 8. Cornelis Adri- aan Braai, 66 jr., echtg. van G. van Dijk (Haamstede, overleden te Zie rikzee); 9. Hub recht van der Est. 85 jr.. echtg. van M. Kloet Overbeeke (Haamstede); 14. Abraham Kievit. 49 jr., echtg. van A. L. Gebraad (Rotter dam); 31. Karei Viergever. 80 jr.. wedn. van J. Klompe (Renesse). Vertrokken: 3. R. C. de Leve (Haamstede) naar Wildervank; 3. N. ,T. Flink en echtg. (Burgh) naar Wad- dinxveen; 6. A. Koster en echtg. (Noordwelle) naar Brouwershaven: 16. J. J. M. Maas (Renesse) naar Til burg: 17. mevr. L. J. v. d. Hoek- Boot (Renesse) naar Zeist; 25. B. de Jonge (Renesse) naar Vlissingen. a<- was er nog maar in onze kleine keuken voor 'n gasfornuis Ti* "Ni-i, en nu hebben we deze fantastische ^/cuder met dubbele ruit, af- dekplaat, thermostaat en opbergvak compleet 29C,- (en we hebben nog ruimte over!) COMPAGNIE GENERALE D'ELECTRICITE KONINGINNEGRACHT 64 - DEN HAAG TELEFOON: 070 - 6088 10* In Frankrijk 3 gevallen van zelfverbranding c PARIJS, 1-4. In Frankrijk hebben dinsdag twee mannen en een vrouw zich door zelfverbranding van het le ven beroofd. In een park in Nice begoot een 30- jarige man uit Dahomey. Gregoire Monhak, zich met benzine en stak daarna zijn kleding aan. Enige uren tevoren had in het 40 km verder gelegen Grasse de 36-ja- rige Georges Bianco hetzelfde ge daan. In een Pa rij se buitenwijk koos de 29-jarige Vietnamese Thi Tran Tvan moeder van twee kinderen, uit zwaarmoedigheid de dood in de vlammen. AMSTERDAM. Prins Bernhard zal 7 april in Dacca (Oost-Pakistan) de opbrengsten van een schoolwedstrijd. die in ons land is gehouden, aan de Pakistaanse afdeling van het World Wildlife Fund overhandigen. Roofoverval op garagehouder NIEUWSTADT. 1-4. Drie gemas- kerde en gewapende mannen hebben bij een roofoverval op de garagehou der A. Hensgens in Nieuwstad bij Sittard f 20.000,buit gemaakt. De mannen zijn het huis omstreeks één uur binnengedrongen door het forceren van een spagnoletraam. Op hun speurtocht door hel huis. waar bij ze niets van hun gading aantrof fen, belandden ze na het intrappen van een deur in de verlichte slaap kamer van het echtpaar. Ze dwon gen daar de heer Hensgens onder bedreiging met een pistool tot het afgeven van het geld. Van dc daders ontbreekt elk spoor. Zuinig mei water! AMSTERDAM, 1-4. Nederland is een waterarm land en zal bijzonder zuinig moeten om springen met hel voor handen zijnde water, dat dreigt te ver vuilen en daardoor voor con sumptie ongeschikt kan wor den. Dit zei dr. H. L.a Golter- man uit Nieuwersluis op de tweede en laatste dag van het symposium Biosfeer en Mens" dat de biologische raad van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen in Amsterdam in het RAI-con grescentrum in de hoofdstad houdt. Militair gedood bij munitie-ontploffing BRUSSEL, 1-4. Een 36-jarige Bel gische beroepsmilitair, vader van zes kinderen, is woensdag gedood bij een munitieontploffing die zich voordeed bij het militaire depot Westrozebeke bij Houthulst. Een groep militairen was daar bezig de oude munitie uit een treinwagon over te laden op een vrachtauto. Zes beroepsmilitairen liepen verwondingen op. De oude munitie was naar Westro zebeke gebracht om daar onschade lijk te worden gemaakt. Op een ge geven moment explodeerde er een kist fosformunitie door tot nu toe onbekende oorzaak. KNOKKE. „Wie applaudisseert voor wie?" is de vraag bij deze leuke foto van Toon Hermans en Maurice Chevalier, die in het Casino van Knokke werd gemaakt. RIJSWIJK, 1-4. Op dc varkens- markt handhaaft zich nog altijd een hoog prijsniveau, al is er op het ogenblik enige teruggang. De export toont een zekere terug houdendheid. Zo karakteriseerde de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk, woensdagmorgen op de openbare be stuursvergadering van het schap in Rijswijk de situatie op de varkens- markt. Volgens het bestuurslid, de heer S. Homburg wordt in de handel ook enige verlaging van de varkens- prijzen verwacht. De prijsnoteringen van de inkoopcombinaties zijn van f 3,34 per kilo in de twee afgelopen weken teruggelopen tot f 3,24 deze week. De prijzen van onderdelen zullen deze week naar verwachting De diplomatieke vertegenwoordi gingen in eikaars landen van China en de Sow jet-Unie zullen weer door ambassadeurs worden geleid, zo is woensdag van betrouwbare zijde in Moskou vernomen. De ontvoerders van de Westduit- se ambassadeur in Guatemala Karl von Spreti hebben van de Guatemal teekse regering geëist dat in ruil voor de ambassadeur alle gevangen guerrillastrijders zullen worden vrij gelaten. van de industrie zo'n 15 cent lager zijn dan vorige week, met uitzonde ring van buikspek, dat gelijk in prijs zal blijven. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand maart 1970 Geboren: 17. Jacobus Marinus, z. van Hendrik van den Bos en Corne lia de Jonge; 19. Marinus. van Marinus Jobse en Jannigje A. Lan- gerak; 19. Hester, d. van J. P. Ka merling en Janna de Jonge. Gehuwd: 5. Coi-nelis van As, 26 jr. (Noordgouwe) en Elizabeth IJzelen- berg; 6. Frans Cornelis Deurloo. 22 jr. en Maria de Waal, 23 jr. Overleden: 13. Marinus de Ronde. 92 jr. wedn. van Cornelia Voorbeytel Vertrokken: Elizabeth IJzelenberg naar Noordgouwe; Neeltje L. Ta nis naar Goedereede; Marinus J. Wil- lemse en echtg. naar Zierikzee; Neeltje A. van Popering naar Poor- tugaal; Klaas de Winter en gezin naar Nieuwerkerk a.d. IJssel; Johan nes van den Bos en gezin naar Leid- sendam; Lena Stoutjesdijk naar Venraay; Robert Helmer en gezin naar Bergen op Zoom. FEUILLETON Maar na een week was Willemien er helemaal aan gewend, dat de kin deren met de bus van vijf voor half negen wegreden naar Amstelveen en precies vier uur voor de deur weer uitstapten. Daarna was er weer le ven en bedrijvigheid in huis, want Lettie was erg druk, in tegenstelling tot haar broertje. Simon gaf je z'n speelgoed, een plekje op de vloer en je hoefde de eerste uren niet meer naar hem om te zien. Met een blokken bouwdoos kon hij een hele middag zoet zijn. Alleen als Lettie langs kwam en de zorgvuldig opgebouwde toren omver gooide, gingen de poppen aan hel dansen. Want Simon was een erg ge voelig kereltje en begon in zo'n ge val te huilen. Tot ergernis van zijn één jaar oudere zus, die hem min achtend aankeek en alleen maar zei: „Jankerd, wat geeft dat nou?" Soms kwam Willemien wel eens tussen beide; Dan nam ze Lettie bij dearm en zette haar met haar pop pen ergens anders neer. „En hier blijf je zitten Pas op. dat je Simon niet weer plaagt." „Krijg ik dan een klap, mam?" „Dat zul je dan wel zien." „Zeg ik het lekker tegen pappie. Je mag niet slaan, zegt pappie." Op een keer had Lettie het zo bont gemaakt, dat Williemien buiten zich zelf raakte en het kind een stevig pak slaag gaf. „Zo," zei ze voldaan na de strafoefening, „misschien dal je nu begrijpt, dat je niet alles kunt doen Vooruit, ga daar zitten en pas op, dat je er niet vandaan komt." Het kind snikte, misschien nog meer om de vernedering dan wel om de pijn. en hield met moeite haar tranen in. Tot overmaat van ramp was Simon getuige van het pak rammel, dat zijn zusje kreeg cn zette van de weeromstuit ook een keel op, zodat Tootje haastig uit dc keuken kwam kijken, wat er aan de hand was. Willemien, die nog niet lot zichzelf gekomen was, wendde zich nu tot haar zoon: „Houd je mond, je hebt helemaal -geen reden om te huilen. Het is juist om jou.... jank dan niet altijd om het minste geringste". Natuurlijk kwam Bram het des avonds te weten. Daar zorgde zijn dochtertje wel voor. In het bijzijn van de kinderen zweeg hij erover, maar 's avonds, toen Tootje haar vrije avond had en naar huis was. ize hij, over zijn krant heen: „Je moet de kinderen niet slaan, Wille mien. Dat geeft geen enkel resul taat". „Ik heb de kinderen niet gesla gen".' „Lettie zei, dal je haar een pak voor de broek hebt gegeven". „Ze had het verdiend. De hele middag uit school vandaan heeft ze niets anders gedaan dan Simon thei- teren". Hij haalde zijn schouders op. „Die jongen kan ook niets hebben. Als je je er wat minder mee bemoeide? Jij neemt die jongen altijd in bescher ming". „En jij Lettie: Zijn we qujtte en is het evenwicht zo ongeveer her steld." „Je jaagt haar tegen je in het har nas. Willemien. Ik waarschuw je. Zo'n behandeling, als jij haar van daag liet ondergaan, vergeet ze haar leven. Latei zal ze het je verwijten." „Dat moet ze dan maar doen. Overigens snap ik niet, dat je dat geklik niet afkeurt." Ze imiteerde: „Pappie, mammie heeft me gesla gen. Weet je wat jij daarop had moeten antwoorden? Jij mag niet klikken en als je hot nog eens doet, krijg je van mij ook een portie." door Henk van Heeswijk Hij schudde gedecideerd het hoofd. „Ik sla mijn kinderen vast niet. Ik denk er niet aan. Dat is zo ouder wets." „Soms kan ik van jou geen hoog te krijgen," merkte Willemien hem aankijkend op. Je bent modern en conservatief, net zoals het in je kraam te pas komt. De 'inkonse- kwentie ten voete uit." Daar lachte hij om. „Wat vroeger goed was en past in het raam van deze tijd, moet blijven. Dat ver ander je niet. Maar voor de rest ga je met je tijd mee. Een voorbeeld? De stoommachine was een halve eeuw geleden een prima, tamelijk voordelige krachtbron. Maar in deze eeuw van elektriciteit, olie en benzi ne is er voor hem geen plaats meer. En over vijftig, zestig jaar, zal atoomenergie die plaats ingenomen hebben". „En de onderdanige vrouw, die in alles ja en amen op het besluit van haar gemaal en echtgenoot moet zeggen, is zeker het goede uit dc oude tijd. dat ook in deze eeuw past. nietwaar?" Bram schudde zijn hoofd. „Dat be grijp jij verkeerd. Natuurlijk is jul lie positie als huisvrouw ook veran derd. Of het nuttiger is geworden, laat ik er nu maar buiten. Maar de vrouw is en blijft de echtgenote, dc Haar plaats is in huis, dat was vroe- moeder van zijn en haar kinderen, ger zo en nu nog. Jouw definitie geeft een verwrongen beeld. Overi gens. jij bent me er nog al een om op alles, wat ik zeg. ja cn amen te antwoorden". Ze knikte enkele malen, haar lip pen stijf op elkaar geklemd. ..Als je dat maar in gedachten houdt, me neer mijn gemaal. Je zult nooit een slavin van me kunnen maken". Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7