(PFAFF) RUIL BIJ ONS „Gezondheidsbroocl,, Landbouw, recreatie en natuurbehoud blijven de hoofdfuncties Frankrijk wil weer bij de W.E.U. Start van uitbreiding Zierikzeese jachthavenaccomodatie ii't!'UI twills j Nu ook in literfles I !Met kans op gratis fles SIIITA c-Z^ ÈN^chieda^; EST0 nt KUYPfj, DUTCHGEHEVA Tiit olJtit »nd ibmi popultt Aptrilif in Hollind Drink it itralght. tod where ponlble ,trvc from aa ice cold liottlc. Ww— 3S% ALC. —r— INH. 100 CI. UW OUDE NAAIMACHINE IN (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeeslraat 17 Telefoon (01640) 5878 BON VOOR GRATIS FOLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: ...- Plaats: Ernst van milieu verontreiniging UTRECHT, 2-4. „Als de snel- heid waarmee de wereldbevol king groeit blijft toenemen z'n er drie alternatieven: een hongersnood, het ineen stor ten van het hygiënische sys teem (epidemieën) of een zo danige psychische storing, dat er toch weer een oorlog uit breekt". Deze waarschuwende woorden liet prof. dr. D. J. Kuenen, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem, in Utrecht horen op de voor vrouwen bestemde kadercur sus „Milieuverontreiniging"- Hij noemde geboortebeperking de enige uitweg voor de toe komst van de mens. Maar ook in dat geval zal de milieuver vuiling doorgaan als die niet principieel anders wordt be naderd. Een economie die als uitgangspunt „steeds meer in een steeds hoger tempo" heeft, aldus prof. Kuenen, voert ons net zo hard naar een catastro fe als een onbeperkte bevol kingsgroei. Alleen als de eco nomie zo wordt omgebogen, dat afvalstoffen als een ver storing van het milieu worden beschouwd en als zodanig worden „aangepakt", is het volgens hem mogelijk, de ver vuiling tegen te houden. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 5 APRIL. NED. I. Het vaste zondagmiddag programma: het journaal, weekjour- naal, verkeersinformatie, Verrekij ker en Skippy. Een derde uilzen ding over hart- en vaatziekten gaat vooraf aan Passepartout, waarin ditmaal geen sport, maar een afle vering van Die goede oude tijd. Leonard Sachs onwangt in het City Variété Theatre in Leeds allerlei ar tiesten, zoals Japanse zwaarddansers en humoristen. De avond begint met Woord voor woord en Zingend ge loven, ditmaal uit Boxtel. De NCRV opent met deel twee van de Hande lingen der Apostelen. De apostelen hebben het moeilijk, vooral Stefa- nus. Hij wordt gestenigd omdat hij brood uitdeelt aan de armen. Dan komt er een Duitse film over de eveneens Duitse staatsman Walther Rathenuu, die in 1922 werd ver moord. Drie jonge mannen, die het niet eens waren met de loyale na oorlogse politiek van Rathenau, ten opzichte van de overwinnaars in de eerste wereldoorlog, waren de da ders. Er is een sterke rolbezetting met Paul Dahlke, Lina Carslens en Christiaan Dóermer. De NCRV sluit met de zesde solocantate van Bach: Gott soil allein mein Herz haben. De cantate wordt gezongen door Aafje Heynis, die wordt begeleid door het Radio Kamerorkest. Tot slot een rechtstreekse reportage van de eerste evangeliedienst, die Billy Graham in het kader van een grote actie houdt. NED. II. Catweazle is weg, leve de Vrijbuiters. Weer een spannende af levering, waarin kolonel Buchman en zijn jeugdige vrienden opnieuto in actie komen tegen de oudrnazi Von Gelb. Tussen de twee delen van Studio Sport in, de NOS met Pano- ramiek, gepresenteerd door Joop van Zijl. Tob-spion Max komt in een uiterst gevaarlijke situatie te verke ren, maar de organisatie redt hem. Na het laatste deel van Studio Sport een dokumentaire: Een huis in de jungle, een Australische film over Indonesië, waarin het probleem van de transmigratie wordt behandeld. Na het laatste nieuws een KRO-sa- menvatting vdn de openingsbijeen komst van de plenaire zitting van het pastoraal concilie, waarop kardi naal Alfrink een toespraak zal hou den. MAANDAG 6 APRIL. NED. I. Letty Kostermans met haar nieuwe programma, de Licht krant, opent deze avond. Letty krijgt een vol uur van de VARA voor licht muzikaal nieuws. Aansluitend aan 't journaal Achter het nieuws, gevolgd door Ironside. Hij neemt het op te gen een zekere juffrouw Alice Flynn die een malafide huwelijksbureau exploiteert. Eva Withfield wordt er als trouwlustige juffrouw naar toe gestuurd, maar Alice ontdekt wie Eva in 'werkelijkheid is en vat het plan op haar te vermoorden. De rol van Alice wordt gespeeld door de bekende actrice Anne Baxter. Er zijn vijfentwintig minuten beschik baar voor VARA's ombudsman Mar cel van Dam, voordat een korte een- acter, het Mannetjesdier, met in de hoofdrol Sean 007 Comiery begint. Hij speelt in dit stuk, dat speciaal voor hem werd geschreven door de bekende acteur Alun Owen, de rol van een leugenachtige verleider'. De vijfde les van de Teleac-cursus Me thodiek van de burgerschapsvor- ming is het laatste programma-on derdeel. SAIGON. De Zuidvietnamese re gering heeft een Frans voorstel van de hand gewezen betreffende een in ternationale conferentie over Indo- China ter neutralisering van het ge bied. Minister van buitenlandse za ken Tran van Lam noemde het voor stel „onrealistisch". DEN HAAG, 2-4. Vanaf volgende week dinsdag zal in de winkels ...ge zondheidsbrood" te verkrijgen zijn, dat ontwikkeld is onder leiding vah prof. dr. J. J. Groen, buitengewoon hoogleraar in het psychobiologisch onderzoek aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Het brood bevat een tweemaal zo hoog gehalte tarwe-ei- wit (24 pet van de droge stof) als ge woon brood. Hel. heeft per snee brood, die .ongeveer de helft weegl van een „normale" snee brood, een hogere verzadigingswaarde. maar daarbij een veel geringer voedings- waarde-in-calorieën. Vandaar dat het. gezondheidsbrood een vermage rend effect kan hebben. Met Streekplan Sehouwen-Duiveland DEN HAAG. De socialistische Tweede-Kamerleden mejuffrouw N. Barendregt en de heer J. W. Mas- man hebben de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de 'staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen schriftelijk gevraagd of al een definitieve beslissing is ge nomen inzake een voorwaardelijk arbeidsaanbod voor 15-jarigen per augustus a.s. PARIJS, 2-4. Frankrijk wil zijn plaats in de ministerraad van de Westeuropesc Unie weer innemen, zo heeft de Franse minister van bui tenlandse zaken, Maurice 'Schumann, donderdag op een perslunch in Pa rijs meegedeeld. Schumann zei dat hij overleg heeft gepleegd met de Belgische minister van buitenlandse zaken, Pierre Har mei, die op het ogenblik voorzitter van de ministerraad van de W.E.U. is en dat dit overleg beslist niet ont moedigend is geweest. Als Frankrijk de enige belanghebbende zou zijn, kan men de kwestie als opgelost be schouwen, aldus de Franse minister. „Harmei moet echter nog meer Overleg plegen. Hij zal mij van het resultaat van dit overleg op 20 en 21 april in Brussel op de hoogte stel len". Zoals bekend heeft Frankrijk de W.E.U. - waarbij de zes van de E.E.G. plus Engeland zijn aangeslo ten - al 13 maanden links laten lig gen. Voedings- en genotmiddelen DEN HAAG, 2-4. Met de groeiende welvaart treden er grote verande ringen op in het consumptiepatroon, aldus een rapport inzake de structu rele dntwikkeling van de detailhan del in voedings- en genotsmiddelen, uitgebracht door het economisch in stituut voor het midden- en klein bedrijf. Dit kwam reeds lot uiting in het recente verleden toen bij een parti culiere consumptiegroei in de jaren zestig van gemiddeld 5 pet per jaar het aandeel van de voedings- en ge notsmiddelen terugliep van 37 pet in 1960 tot 32 pet in 1968, terwijl het in 1970 vermoedelijk beneden de 30 pet gedaald zal zijn. Voor 1980 wordt een aandeel van ruim 25 pet ver wacht. Tegenover deze daling staat een sterke toeneming van het aan deel van duurzame goederen. Voor 1980 wordt- een aandeel van deze goederen vernacht van 38 pet tegen over 33 pet in 1968, gerekend in prij zen van 1958. Zondag 5 april, Ned. I. Een Duitse film over de staatsman Walther Ra thenuu. NED. II. Iu het NCRV-voorpro- gramma: de Scheepsjongen van Bontekoe en de Waaier van Sevilla. Pablo en zijn vriend sluiten zich nu aan bij een groep zigeuners. De Ka tholieke Hogeschool in Tilburg en de Rijksuniversiteit uil Groningen nemen dit keer deel aan de finale competitie van Tweekamp mei Kick Slockhuyzen als spelleider. Een heel bijzondere aflevering van Kijkkijk, dal dit jaar meedingt naar de Gou den Roos krijgen we eveneens te zien. Deze Kijkkijk is samengesteld uit de beste onderdelen van vorige aflveringen. Dan een intermezzo met het ballet van Jozef Mazilier en Adolphe Adam, le Corsaire, uitge voerd door Dame Margot Fontyn en Rudolf Nurejew, gevolgd door twee delen van Dombey en zoon. Meneer Dombey gaat trouwen en Walter is dood: zijn schy) is met vtan en muis vergaan. Hier en Nu en een muzi kale dagsluiting met een koor uit Overschie en de Freedom Singers zijn de laatste NCRV ^onderdelen van deze dag. Nieuws van het pastoraal concilie wordt nog gebracht door de KRO. ZONDAG 5 APRIL. NED. I: 15.25 Verkeersinformatie; 15.50 De Verrekijker; 16.00 Hart en Vaatziekten; 16.15 Passepartout; 18.55 Fabeltjeskrant: 19.00 Woord voor woord; 19.05 Zingend geloven; 19.30 Handelingen der Apostelen; 20.30 Journaal; 20.35 Politieke moorden; 21.50 De solocantates van Bach; 22.25 Journaal; 22.30 Billy Graham. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Journaal; 19.05 De vrijbuiters; 19.30 Studio Sport; 20.15 Panora- miek; 20.40 Tob-spion21.05 Studio Sport; 21.30 Een huis in de jungle; 22.20 Journaal; 22.25 Pastoraal Con cilie. MAANDAG 6 APRIL. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.04 De lichtkrant; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.45 Ironside; 21.35 Ombudsman; 22.00 Het mannetjesdier; 22.25 Jour naal; 22.30 Teleac. NED II: 18.55 Journaal; 19.04 Sca la; 19.30 Scheepsjongeyis van Bonie koe; 19.40 .De waaier van Sevilla; 20.00 Journaal; 20.20 Tweekamp; 20.45 Kijkkijk; 21.25 Le Corsaire; 21.35 Dombey Zoon; 22.25 Actua liteitenrubriek; 22.50 Het 1. J. E.- koor; 23.00 journaal; 23.05 Pastoraal Concilie. deel van de gronden van Sehouwen- Duiveland in gebruik blijven hou den. Opgemerkt wordt dat de land bouw in het algemeen het meest ge diend zal zijn met een zo vrjj moge lijke ontwikkeling. Gewezen wordt op het feit dat de recreatie sinds lange tijd op Sehou wen-Duiveland een belangrijke functie vervult. In dit verband kan dadelijk worden genoemd het uitge strekte duin- en natuurgebied in de kop van Schouwen. Het zoveel mo gelijk handhaven van het karakter van dit gebied blijft één van de doelstellingen van het streekplan. Grevelingenbekken De afsluiting van de Grevelingen voegt belangrijk nieuwe mogelijkhe den voor de recreatie toe aan de reeds langer bestaande. Het Greve lingenbekken zal geleidelijk uitgroei en tot een zeer belangrijk gebied voor de watersport en andere vor men van recreatie. Tenslotte tekenen zich, met de afsluiting van de Oos- terschelde, zij het op langere termijn belangrijke nieuwe mogelijkheden voor de recreatie af aan de oever van het Zeeuwse meer, zodat Sehou wen-Duiveland - aldus wordt gecon stateerd - als het ware aan alle oe vers - met enkele plaatselijke onder brekingen - een intensieve ontwikke ling van de recreatie te zien zal ge ven. Bij de te verwachten ontwlkke- I ZlKKIKZKl., 1-4. „Het streekplan- gebied, gelegen in het cent rule ge deelte van het Deltagebied tussen de grote stedelijke zones, zal zoals de tweede nota over ruimtelijke or dening in Nederland het duidelijk heeft gesteld, in beginsel een open gebied dienen te blijven. Nader uit gewerkt komt dit hierop neer, dat landbouw, recreatie en natuurbe houd de hoofdfuncties van het ge bied zullen blijven vormen". Aldus wordt opgemerkt in het tweede deel van het voorontwerp Streekplan Sehouwen-Duiveland, „De ontwikkeling in hoofdlijnen", waarvan wij in enkele artikelen een en ander nader on der de aandacht hopen te brengen. Gesteld wordt dat Zierikzee, ten behoeve van het strcekplangebied, wil deze stad zijn streekverzorgende functie op een verantwoord en ge wenst peil kunnen vervullen, zich royaal moet kunnen ontwikkelen. Voor deze ontwikkeling zal mede een zekere uitbreiding van de werk gelegenheid in de industrie de basis moeten verschaffen. De agrarische functie van Sehou wen-Duiveland zal, ruimtelijk ge zien, de bulangrijkste blijven. Al zal hier en daar enige grond moeten werden afgestaan aan wegen, recre atievoorzieningen en aan groei voor steden en dorpen, in absolute zin zal de landbouw verreweg het grootste ZIERIKZEE, 2-4. Het Aanne mingsbedrijf „Sehouwen-Duiveland" N.V. te Zierikzee heeft een begin ge maakt met de werkzaamheden tot uitbreiding van de jachthavenacco- medatie. Zoals ook reeds bleek uit tijdens de jongste raadsvergadering gemaakte opmerkingen, is spoed t.a.v. het on derhavige projekt zeer aan te beve len, daar men uiteraard in het ko mend seizoen nog wil profiteren van de aanvullende accomodatie. Zou de uitbreiding van het aantal ligplaat sen niet gereed zijn, dan zou er on voldoende gelegenheid zijn orp alle jachten af te meren. De aanvulling van ligplaatsen in tussen zal - hoe welkom ook - voor een verdere toekomst toch nog on voldoende soulaas geven. Doel is en blijft een aparte jachthaven, een noodzaak voor Zierikzee, hetgeen ook zijn erkenning vond in recente lijk verschenen publicaties over het Streekplan Sehouwen-Duiveland. De ramp in Turkije GENEVE, 2-4. Op grond van een rapport van zijn vertegenwoordiger die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, heeft het Zwitserse "Rode Kruis donderdag laten weten dat het het aantal daklozen en behoefti- gen in verband met de aardbeving in Turkije op 150.000 schat. Het Zwit serse Rode Kruis zal in de komende dagen 25 ton levensmiddelen, kleding en dekens naar het getroffen gebied zenden. Advertentie lingen ten aanzien van de recreatie, zullen vele voorzieningen moeten worden getroffen of verder ontwik keld. Dit geldt in het bijzonder voor de ontsluiting van de Grevelingen- cever, doch ook elders zijn enkele aanvullende wegen noodzakelijk. Volledigheidshalve wordt opgemerkt dat het Grevelingenbekken en het Zeeuwse meer een belangrijke wa- terhuishoudkundige functie zullen vervuilen. Structuur van het gebied Op langere termijn zal Zierikzee zich moeten kunnen ontwikkelij tot een streekkern, die allerlei voorzie ningen van hoger niveau tot stand zal kunnen brengen zowel ten be hoeve van de gehele streek als ten behoeve van de zeer grote aantallen recreanten die tijdelijk op het eiland verblijven. Om deze groei van Zie rikzee mogelijk te maken, aldus wordt opgemerkt, zal ook een zekere industriële ontwikkeling mogelijk moeten zijn. Het wegenhoofdkader wordt ge vormd door de wegen van de eerste orde: twee noord-zuid wegen, de Dammenweg en de centrale Delta weg, en een oost-west-verbinding. Hierop aansluitend de wegen van de tweede orde: a. een verdeelweg langs de West hoek die de nodige aansluitingen geeft naar dit recreatiegebied, als ook op enkele directe strandontslui- tingswegen van de derde orde; b. een verdeelweg langs de noordkust van het ei land waaraan de behoefte zal toenemen naarmate de recreatie langs deze kust zich verder ontwikkelt, terwijl de realisering van de eerder genoemde cen trale Deltaweg de behoef te verder zal vergroten; c. van het aansluitpunt bij Bruinisse op de weg van de eerste orde is er de bestaande doorverbinding naar West-Brabant via het veer Zijpe-Anna Ja- coba, of mogelijk een vas te o ververbinding; d. de bestaandé oost west-verbinding Bruinis- se-Haamstede is aangege ven als weg van de twee de orde. Een aantal wegen van de derde orde verzorgt de overige belangrijkste ver bindingen, waarbij gewe zen moet worden op de toeristisch bijzonder be langrijke parallelwegen op de afsluitdammen en de ontsluiting van het in de toekomst belangrijke ter rein bij Schelphoek en Burghsluis. FRANKFORT. Australische geleer den hebben een insektenverdelgings- middel. ontdekt dat even sterk werkt als D.D.T., maar niet de nadelen heeft die de laatste tijd zoveel stof hebben doen opwaaien. Aan de we reldgezondheidsorganisatie zijn mon sters van dit preparaat voor verder onderzpek ter beschikking gesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Per week worden voor het onderwijs gemiddeld hon derd nieuwe lesruimten en vijf nieu we gymnastieklokalen gebouwd. Dit blijkt uit een overzicht van de scho lenbouw in ons land, dat in het weekblad „Uitleg" van het ministerie van onderwijs en wetenschappen is opgenomen. UTRECHT. De 44-jarige H. G. A. Wolders uit Alphën aan de Rijn, vei ligheidsman van een N.S.-onder- houdsploeg, is door een goederentrein aangereden en daarbij om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op het baanvak Woerden-Bodegraven, de goederentrein kwam uit de rich ting Woerden. ARNHEM.: De twaalfjarige Arn hemse scholier Kees de Kramer is om het levëri gekomen door een zo- naamde kraak'wage, van de gemeen tereiniging. De jongen was de auto achterna gefietst om riog een óud tv-toestel in de wagen te deponeren. Toen hij achter de kraakwagen stónd reed de chauffeur, die de jongen niet kon zien, achtuit, met het gevolg dat hij op slag werd gpdood. LEEUWARDEN. Herman P. een van de daders van een boritroof bij de firma Heeger te Leeuwarden werd door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tót tien maanden ge vangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk zonder aftrek van het voorarrest. DEN HAAG. De circa 14Ó0 P.T.T.- sorteerders op de. Nederlandse post kantoren zullen geen vrijwillig over werk meer verrichten, terwijl zij evenmin op .vrijwillige- basis zullen meewerken 'aan het omzetten van diensten. Zij zullen hieraan alleen gevolg geven, indien zij van hoger-' hand opdracht krijgen. UTRECHT. „Werkende Jeugd", de jongerenorganisatie van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, heeft in haar blad „Jonge Handen" gepleit voor één ongedeelde christelijke vak organisatie, bestaande uit verschil lende secties of vakgroepen, zoals overheid, industrie, transport en bouw. Reereatieteams op kampeerterreinen UTRECHT, 2-4. De stichting ten dienste van het recreatiewerk van kerken „Stirk" zoekt weer jongeren van achttien jaar en ouder voor het vormen van recreatieteams die het komende seizoen activiteiten gaan ontplooien op kampeerterreinen en stranden. Vorig jaar hebben méér dan duizend jongeren aan dit vakan tiewerk deelgenomen. De teams, die worden begeleid door plaatselijke interkérkelijke com missies, organiseren spelen, wedstrij den, handenarbeid en voorstellingen voor kinderen, en dans- en muziek avonden, kerkdiensten, wandelingen en dergelijke voor ouderen, terwijl ze ook vaak kiosken exploiteren. Elk team blijft twee of drie weken op een camping en wordt dan afge lost. De teamleden krijgen een zak geld van 25 gulden per week plus kost en inwoning en een reiskosten vergoeding. In mei en juni worden ter voorbereiding op verschillende plaatsen regionale instructieweek ends georganiseerd. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid E. R. Wieldraaijer (P.v.d.A.) heeft de ministers van defensie en van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening gevraagd of er geen aanlei ding is om aan dienstplichtigen die werkzaam zijn in de woningbouw voorlopig uitstel van herhalingsoe feningen te verlenen. De heer Wiel draaijer vraagt dit met name aange zien er een nieuwe vrijstellingsrege ling voor bouwvakarbeiders van de lichting 1970 geldt. AMSTERDAM. Op voordracht van b. en w. heeft de Amsterdamse ge meenteraad zonder hoofdelijke stem ming besloten de naam van een ge deelte van het tweede Wetering plantsoen in het centrum van de hoofdstad te wijzigen in H. M. van Randwijkplantsoen. DEN HAAG. Met ingang van resp. 6 en 13 april zal in een aantal wij ken van resp. Den Bosch en Apel doorn een proef worden genomen met melkbezorging om de andere dag. Het experiment zal zich uit strekken over een periode van vijf zes maanden. Het initiatief is ge nomen door de Vei-eniging van Co- operatieve Melkinrichtingen. Advertentie Voor slecht» enkele centen meer per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4