rrico AGENDA Heftige kritiek op leiders in Kremlin Jaarvergadering Vogelwacht te Burgh April doet wat hij wil Kapers van de Japanse Boeing lieten de passagiers vrij LAATSTE NIEUWS Successen voor W. Evertse en Chr. de Jonge STREEKNIEUWS ARAM EN DE BROEDERS DER KUST WEEK Dutx'ekïsiiie in Rusland 1969 was een actief verenigingsjaar Z1ERIK7.EE MOSKOU, 2-4. Na de recente hef tige aanval van drie vooraanstaande communistische partyleden op de drie leiders in het Kremlin, een aan val die voornamelijk gericht was te gen het beleid ten aanzien van de economie van Rusland, hebben Breznjev, Kosygin en Podgorny on langs opnieuw een ongeveer 4000 woorden tellende brief gekregen waarin zij, weliswaar in gematigde bewoordingen, aan scherpe kritiek worden onderworpen. De brief is volgens welingelichte kringen afkomstig van drie voor aanstaande. Russische intellectuelen, met name een van de vaders van de Russische atoombom Andre Sakha- rov, de historicus Roy Medvedev en de fysicus Valentin Toerchin, die hiermee niet alleen de economische maar vooral ook de sociale wantoe standen aan de kaak willen stellen. Volgens westerse waarnemers ten deert de lijn in de brief in hoge ma te aan het program dat de Tsjeeho- slowaakse communistische partij in de eerste helft van 1968 opstelde on der leiding van de hervormingsgezin de Alexander Dubcek. De brief be gint met: „Zonder fundamentele de mocratisering kan onze samenleving niet de problemen oplossen waarvoor zij zich nu en in de toekomst gesteld ziet. liet ritme in de groei van het na tionaal inkomen stokt. Meer en meer wordt er geld uitgegeven terwijl men niet weet waar het blijft. Er beginnen zich reeds tekenen van inflatie te vertonen. De vertra ging in de ontwikkeling van het on derwijs is onrustbarend: de uitgaver) die aan het onderwijs worden gedaan zijn veel lager dan in de Verenigde Staten en zijn ook veel minder pro gressief. Maar vooral in het vlak van de productiviteit is de situatie het ernstigst. Vergelijking met de V.S. Als men onze economie met die van de V.S. vergelijkt constateert men dat ze niet alleen kwantitatief veel minder is maar, en dat is veel droeviger, ook kwalitatief". De auteurs van de brief wijzen ook op de grote achterstand op het gebied van de computors. „Ons com puter-park, zeggen zei, is slechts het honderdste gedeelte van dat van Amerika. Aan het einde van de jaren zestig hebben wij de eerste plaats moeten afstaan in de wedloop om het heelal en de eerste mensen die op de maan liepen waren Amerikanen". Na het door westerse waarnemers als zeer verrassend omschreven be toog stellen Zakharov, Medvedev en Toerchin een serie ingrijpende demo- cratiseringsmaatregelen voor. Zij op perden de idee dat de communisti sche partij van het Kremlin een ver klaring uitgeeft die zegt dat „het noodzakelijk is deze democratisering door te voeren, dat er een einde wordt gemaakt aan het storen van buitenlandse radio-zenders, dat am nestie wordt verleend aan de politie ke gevangenen, dat de kredieten voor het lager en middelbaar onder wijs worden verhoogd, dat er een nieuwe wet komt voor 'de pers even als de mogelijkheid voor de „sociale 'Advertentie. nletvergeten~ FrieoeUn FRICO. KAAS MET EEN GROTE K organisaties' en de „burgers" om nieuwe pers-organen te creeëren, dut er een nieuw systeem voor de ver kiezingen wordt opgesteld in die zin dat het mogelijk is voortaan op meer dan een kandidaat te stemmen en dat de macht van de Sowjets (ra den van het volk) wordt uitgebreid. DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft positief gereageerd op een verzoek voor een tijdelijk verblijf van koning Mosjoesjoe van Lesotho in Nederland, aldus blijkt uit een donderdagmiddag door het ministei rie van buitenlandse zaken in Den Haag uitgegeven mededeling. Brand in veilinggebouw POELDIJK, 3-4. Vanmorgen kort voor negen uur is brand uitgebroken in het veilinggebouw van de Veiling Noord in Poeldijk. De brandweer van Monster, waartoe Poeldijk be hoort, en de Haagse brandweer zijn met groot materieel uitgerukt. Vol- g ens de eerste berichten staat de grote loods van de veiling geheel in brand. Het nieuwe veilinggebouw, dat sedert 1 januari j.l. in bedrijf is, moest nog officieel geopend worden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. ZIERIKZEE. 5-4. De jaarvergade ring van de Vogelwacht „Schouwen- Duiveland" zal gehouden worden op vrtfdag 24 april a.s. in hotel „Het Wapen van Burgh", te Burgh. In de ze vergadering zullen de gebruike lijke jaarstukken worden uitgebracht Aftredende bestuursleden zjjn de he ren J. P. C. Boot, L. Kouwen en Jac. Viergever, die allen herkiesbaar zijn. Voorgesteld wordt om aan het be stuur toe te voegen de heer C. Ver ton te Haamstede. Na de pauze zul len de Flakkeese natuurgidsen, de heren J. A. Witvliet, A. K. Vogelaar en P. Vroegindewey een praatje met dia-vertoning houden over „De flora van Goeree-Overflakkee". Het jaarverslag Uit het jaarverslag van de vereni ging over 1969 blijkt dat - de reeds in het laatst van 1968 geconstateer de - sterfte van roofvogels en uilen, veroorzaakt door bij de uitzaai van wintertarwe gebruikte bestrijdings middelen tegen kiemschimmel^, in het begin van 1969 zeer ernstige vor men heeft aangenomen. Vooral in zuidwest Nederland. Een aantal le den van de vereniging zette zich in voor het verzamelen van de slacht offers en van gegevens voor de on derzoekingen op dit gebied door drs. J. H. Koeman van het Instituut voor Vet. Farmacologie en Toxicologie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Uit deze onderzoekingen is geble ken dat behalve gechloreerde kooi- In ruil voor minister SEOEL, 3-4. De kapers van de Ja panse Boeing 727 op het vliegveld van Seoel hebben vanmiddag (pl. tijd) de eersten van de ongeveer 100 passagiers vrijgelaten. Voor de 108 passagiers en be manningsleden van de ontvoerde Ja panse Boeing-727 op het Zuidkore- aanse vliegveld Kimpo bij Seoel kwam, na bijna drie dagen van on zekerheid en ontbering de vrijheid. De linkse studenten, die het vliegtuig in hun macht hebben, accepteerden donderdag de Japanse onder-minis ter van vervoer, Sjinjiro Jamamoe- ra, als gijzelaar in ruil voor de pas sagiers. Zij willen met Jamamoera naar Noord-Korea vliegen, maar hebben geëist, dat het Japanse socia listische parlementslid Soekeja Abe ter plaatse bevestigt, dat de vrijwil lige gijzelaar inderdaad de onder minister is. Beiden zijn al in de Zuidkoreaanse hoofdstad gearri veerd. De toestand is voor de passa giers, die al sinds dinsdag in het ge kaapte JAL-toestel zitten, langza merhand ondragelijk geworden. Een 57-jarige hoogleraar, die hartpatiënt is, kreeg woensdag een zware hart aanval. Door een luik in de cockpit werden medicamenten voor hem aangereikt. Andere passagiers kre gen zenuwtoevallen. Daar de kapers de gordijnen voor de ramen gesloten houden is het de hele dag schemerig in het bedompte vliegtuig. De toe stand van het sanitair was zó slecht, dat de aanvoerder van de. kapers, Takamaro Tamija, toestemming gaf van buiten af. de tanks te ledigen. Japanse Boeing in Pjongjang aangekomen TÖKIO, 3-4. De gekaapte Japanse Boeing is te 11.00 Nederlandse tijd in de Noordkoreaanse hoofdstad aan gekomen. SPORT WIELRENNEN SCHOUWEN-DUIVELAND, 3-4. Hoewel het weer nog weinig aanlok kelijk is, is het wielerseizoen op de de weg alweer volop aan de gang. Na zich in de eerste wedstrijden wat te hebben ingereden hebben Wim Ever tse en Chris de Jonge in België enige aardige successen weten te boeken. In de Omloop van het Waasland reed vooral Chris de Jonge uit Brui- nisse een bijzonder goede wedstrijd. Toen Kees Priem en de Belg Rik van Linden er in het. bslissende stadium erin waren geslaagd te ontsnappen vormde achter hen zich een groepje achtervolgers van een zevental ren ners, waaronder Chris de Jonge en Wim Evertse. Hoewel in deze groep De Jonge bijzonder sterk reed slaag de men er niet meer in de twee vluchters bij te benen. In sprint wist Van Linden met gering verschil van Priem te winnen. Peter Vonck legde beslag op de 3e plaats, terwijl Wim Evertse en Chris de Jonge op de 5e- en 6e plaats beslag wisten te leggen. In Nieuwkerken-Waes kwam Wim Evertse bijzonder goed voor de dag. Samen met Kees Priem slaagde hij erin te ontsnappen en tot het einde toe weg te blijven. In de eindsprint toonde Kees Priem zich iets sneller dan Evertse, die op de 2e plaatts eindigde. Met 30 seconden achter stand legde Theo van Poeeke beslag op de 3e plaats. VOETBAL Competitie voor pupillen Morgen, zaterdag 4 april, zal er door de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. weer een aanvang worden gemaakt met de competitie voor pu pillen. Op Schouwen-Duiveland zal hieraan worden deelgenomen door 11 elftallen welke in twee groepen zn ondergebracht n.l. Groep 16: Brouwershaven C I; DFS C I; DFS C II; Renesse C I en ZSC C I. Groep 17: Bruse Boys C I; Duive land C I; Mevo C I; SKNWK C I; Zierikzee CI en Zierikzee C II. In groep 16 wordt morgen gespeeld: Brouwershaven C I-ZSC C I; DFS C I-Renesse C I. Groep 17: Bruse Boys C I-Zierikzee C II; Duiveland C I-Zierikzee C I en Mevo C I- SK NWK C I. waterstoffen nu ook methylkwikver- bindingen oorzaak van de roofvogel- sterfte zijn. Het gebruik van een aantal van deze middelen is intussen door de minister van landbouw aan banden gelegd. In 1969, aldus wordt opgemerkt, werd door de natuurgidsen, vogel wachters, controleurs-Vogelwet en ook door een aantal „gewone" leden weer heel wat werk voor de vereni ging verrciht. Zo werd steeds meer „mankracht" gevraagd voor rondlei dingen van vakantiegangers, vereni gingen en scholen langs de natuur gebieden. Dikwijls werd ook een be roep gedaan op de gidsen door de Jeugdvogelwacht. In het jaarverslag wordt met spijt vastgesteld dat van de ruim 40 natuurgidsen er maar een beperkt aantal zijn die actief mee helpen aan de rondleidingen. Het aantal leeddnen van de vere niging was eind 1969: 571. Nieuwe Sterna redaltleur De heer L. Kou wen die 13 jaar redakteur was van Sterna, het vere nigingsblad van de Natuur en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland, stopt er mee. Hij heeft, aldus Sterna: „de ze functie tot ieders tevredenheid vervuld en het bestuur en de leden danken hem oprecht voor het zeer vele werk dat hij voor de vereniging heeft verzet". Zijn functie wordt overgenomen door de heer J. W. Eckhardt te Zie rikzee, die vooral voor de jongere leden van Sterna geen onbekende meer is. Zeeuwse recreatiedag Op dinsdag 12 mei a.s, zal in De Schouwburg te Middelburg door de provinciale raad voor. de recreatie in Zeeland een Zeeuwse recreatiedag worden georganiseerd. Het thema van deze dag zal zijn „De recreatie ve functie van Zeeland in de toe komst". Op het programma staan inleidingen te houden door de heren A. L. van Geesbergen, lid van ged. staten en voorzitter van de prov. re- creatieraad, P. L. van Steënveldt, di- rekteur Recreatiegemeenschap Velu* we, mr. E. Wage,' voorzitter prov. Zeeuwse V.V.V., B. M. van Griet- huysen, hóófd afdeling openluchtre creatie ministerie van C.R. en M„ N. J. M. de Rooy, adj. dir. binnenland Van de Stichting Nat. Bureau vóór Toerisme. De dag zal worden afge sloten, met een discussie met de in leiders onder leiding van de commis saris der Koningin, mr. J. van Aart- sen. Rectificatie Verslag Paasberoek In het verslag over het Paasbe- zoek van do-Duitse C.V.J.M. (Lüb- fcecke) aan Zierikzee heeft helaas èen. storende omzetting van een aantal regels plaatsgevonden. Men gelieve het betreffende stukje tekst ais volgt te lezen; In het C.J.V.-gebouw aan de Vis- straat. sprak de heer J. van Kliriken namens het Lübbecke-comité harte lijke woorden ter begroeting welke beantwoord werden door dé leider van de Duitse groep, Reiner Stein- kamp. Na de begroeting volgde het koffiedrinken en was het wachten op burgemeester D. W. Kastelein welke namens het gemeentebestuur van Zierikzee het woord voerde. Burgemeester Kastelein vond het verheugend te mogen constateren dat de uitwisselingsbezoeken nog steeds op gang zijn en stelde vast dat het een ^ijzonder goede zaak is, dat ook jongeren uit verschillende landen contact met elkaar blijven onderhouden. SCHARENDIJKE Ledenvergadering Diepvriesverenigfng De Coöp. diepvriesvereniging „Scharendijke" houdt heden vrijdag een algemene ledenvergadering in hotel „Witte Hert" te Scharendijke. NIEUWERKERK Geslaagden verkeersproef De lijst van geslaagden voor de verkeersproef op de Chr. Nat. School moet nog worden aangevuld met de leerlingen Cora Geuze en Jaap Kik die beiden met nul fouten slaagden, daarmede het totaal op 25 geslaag den brengend. 7. Aram keek verbaasd op toen hij even later door een ruwe stem werd aange sproken. Hij had de ongunstige groep wel binnen zien komen, maar er verder geen aandacht aan geschonken. Tenslotte was dit een herberg waar iedereen toegang had. „Waren uw woorden voor mij bedoeld?" vroeg hij. De piraat koek hem laatdunkend aan. „Ik spreek niet met jonge melkmuilen, jochie", zei hij beledigend. „Als je je huid heel wil houden, blijf je hier buiten —en bemoei je je nergens mee. Ik had het tegen het meisje". Zijn blik gleed brutaal over Tamahia's ranke gestalte. „Ze heeft rijke lijk veel juwelen naar mijn smaak. Ze zal zich een stuk lichter voelen wanneer ze al die stenen aan ons heeft gegeven". Aram nam hem vorsend op. „Het is een ideezei hij langgerekt. „Maar bij na der inzien heb ik misschien nog wel iets beters voor je". „En wat kan dat wel zijn, melkmuil vroeg de piraat spottend. Hij kreeg niet eens de tijd om z'n zin af te maken. „Ditzei de jonge krijger grimmig en een goedgeplaatste vuistslag deed de schuimer achterover tuimelen. Z'n mak kers slankten een kreet van woede en rukten hr.n zwaarden tevoorschijn. Maar Aram's mannen stortten zich meteen naar voren en om hun jonge aanvoerdeV ter hulp te komen en nog geen tien seconden nadat Aram de piraat had neergeslagen, was het vertrek gevuld met een kluwen van vechtende gestalten, die woedend op elkaar inhakten. De waard, die juist enigszins bijkwam van de doodsangst die de mannen van See- wart hem bezorgd hadden, hief in wanhoop de handen ten hemel. „En dit was altijd zo'n fatsoenlijke herberg.1" riep hij harts tochtelijk uit, om dan in doodsangst te vluchten voor een paar vechtenden, die angstig dicht in zijn richting kwamen. In memoriam Marinus van As Weinig Zierikzeeënarep, die rond* 1940 daar woonden, zullen aandacht geschonken hebben aan de adver tentie, dat op 29 maart jl. in Zeist is overleden Marinus van As, oud 88 jaien. Zij, die dit wel deden her inneren zich de oud-gemeente-amb tenaar van de sociale dienst tussen de jaren 1935 - 1950, bekend als „Ma- rientje van As". Voor velen een klei ne wal stekelige man, maar voor zeer velen een trouwe hulpverlener in sociale en maatschappelijke nood. Oorspronkelijk was hij boekbinder bij de boekhandelaar 11. G. Krom, later werd hij reiziger in papierwa- ren en in textiel. Maar dat werd hem financieel noodlottig en een streng vonnis bezorgde hem bijna zijn ge hele verdere leven een uiterst sober bestaan, waar zijn gezin lang het slachtoffer van werd. Dit maakte hem verbitterd en scherp van tong vooral tegen de heren machthebbers, zcals de president van de rechtbank toen en velen die zijn zienswijzen niet konden delen. Het was een ver dienste van de. toenmalige wethouder Catshoek, die Marien van As had leren kennen als een rechtvaardig strijder voor de economische ver drukten, dat hij hem een plaats gaf op het kantoor voor sociale zaken, toen het Burgerlijk Armbestuur werd opgeheven. Wel had hij de verplich tingen van een gemeente-ambtenaar, maar de rechten werden hem steeds onthouden, hij bleef op arbeidscon tract werkzaam en genoot zelden van een verbeterend salaris. Voor de armlastigen, vooral de werklozen was hij een vraagbaak en een grote steun om de hun toeko mende hulp te verschaffen. In de oorlogsjaren, toen de overheid alleen hulp in natura mocht verschaffen via de Winterhulp-bonnen en de kerke lijke diaconiën slechts zeer in het ge heim mochten bijspringen, dat voor al door wantrouwen en vrees voor verraad velen de hulp deed missen, wist Van As de nooddruftigen te vinden en hen, in plaats van de ver smade en gehate bonnen de levens middelen en textiel in natura te doen toekomen. Ook na de oorlog werkte hij hard om de zendingen dekens, textiel, kleding en kindervoeding uit het buitenland zo rechtvaardig mo gelijk te verdelen. Wee hen, die door onjuiste voorlichting of valse voor wendsels trachtten meer te ontvang en dan hun toekwam. Dan kon Ma- rientjes scherpe tong hen gevoelig op de plaats zetten, waardoor hem door deze veel laster en verdacht making tèn deel viel. Desondanks gaf de kracht van zijn geloof hem het vermogen „zijn le ven in dienst te stellen van zijn naasten", al waren deze naasten in merendeel „de kleine luyden", waar van de ouderen zijn nagedachtenis nog zullen eren evenals steller dezes, die in die moeilijke jaren de op dracht kreeg met hem samen te wer ken. d. B. Voorstelling Groot Limburgs Toneel Op vrijdag 10 april brengt - gelijk reeds gemeld - het Groot Limburgs Toneel, onder auspiciën van de Z.V.U. het toneelstuk: „Gevallen als een bom" van de Amerikaanse ro manschrijver Joseph Heller. De oorspronkelijke titel van het stuk, dat gebracht wordt onder regie van Paul Melton, is: „We bombed in New Haven". Men tekent bij het stuk het volgende aan: „We bombed in New Haven" is het eerste toneelstuk van de romanschrijver Joseph Hel ler. Hij werd in 1923 geboren in Brooklyn en vervulde gedurende de Tweede Wereldoorlog zijn dienst plicht op een B-25 bommenwerper. Hij behaalde zijn „master degree" in de Amerikaanse literatuur aan de Columbia Universiteit en studeerde aan de universiteit van Oxford. Op het toneel spelen een aantal acteurs een toneelstuk waarin zij oorlogsvliegers zijn. Het toneel stelt de vliegbasis voor. Dag in dag uit voeren zij bombardementsvluchten uit, van Konstantinopel tot. Minne sota. De dubbele-bodem-situatie van „het is niet echt, we spelen dit maar" wordt consequent volgehouden: zo noemen de acteurs elkaar bij hun werkelijke namen. Maar naarmate het stuk vordert, beginnen fictie en werkelijkheid door elkaar te lopen. In het stuk dat de acteurs opvoe ren sneuvelt een vlieger bij een van de vluchten. Henderson, één van de acteurs-piloten, ontdekt dat niet al leen de piloot dood is, maar ook de acteur die hem op het toneel uit beeldde. De verwarring die daarvan het gevolg is, groeit uit tot paniek, als Henderson verneemt dat het to neelstuk voorschrijft dat de piloot, die hij zelf speelt, de volgende vlucht niet zal overleven. Henderson pro beert uit de toneelvoorstelling weg te lopen. Kapitein Starkey belooft hem zijn naam van de vluchtlijst te schrappen en Henderson besluit te blijven. Maar Starkey is niet in staat het toneelstuk, waarin hij zelf speelt, te veranderen en Henderson sneu velt. Dit alles speelt zich af in een volkomen geest-dode sfeer, die nog het meest verpersoonlijkt wordt in kapitein Starkey, die nooit zijn eigen leven op het spel zet, maar zich er toe beperkt orders van zijn meerde ren door te geven aan de manschap pen en die zodoende de dood in te jagen. Starkey is geconditioneerd om zich aan te passen en praktisch te zijn. Als het koffie-en-gevulde- koeken meisje Ruth hem vertelt dat zij zwanger van hem is, trouwt hij met haar. Niet omdat hij van haar houdt, maar omdat dat de meest comfortabele oplossing is. Deze Star key nu moet een vervanger voor Henderson, wiens dood hij niet heeft weten te voorkomen, gaan zoeken. Als hij de kandidaten oproept blij ken zij allen, hoe ze ook mogen he ten, zijn eigen zoon te zijn. Niet de de zoon van kapitein Starkey, die hij speelt, maar van de acteur, die hij is." Vrijdag 3 april Scharendijke Hotel „Witte Hert", 8 uur Coöp. Diepvriezenvej eniging. Duiveland Gemeentehuis Nieuwerkerk, 7.30 uur vergadering gementeraad. Zaterdag 4 april Brouwershaven Hotel Graaf Floris V. 7.30 uur, mu ziekverenigingen „Apollo" en „Con Amore". Scharendijke Geref. Jeugdgebouw, 7.30 uur. Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Cor- da". Maandag 6 april Haamstede Gemeentehuis, 8 uur, vergadering gemeenteraad. Dorpshuis. 15.30 uur, voorlichtings bijeenkomst riolering. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afde ling Plattelandsvrouwenbond. Dinsdag 7 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, vor mingsavond Hervormde kerkeraads- leden. Openbare MAVO-school, .7.45 uur, ledenvergadering speeltuinvereniging Woensdag 8 april Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 10 april Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Groot Limburgs Toneel (ZVU). KOSTELOZE INNING van AOW en PENSIOENEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Havenpark 16 UTRECHT. In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is een team gevormd, dat twaalf niertransplanta ties per jaar hoopt te kunnen ver richten. Tot dusver geschiedden nier transplantaties hier incidenteel onder leiding van enkele hoogleraren. MILAAN. In een interview met het Milanese weekblad „L'Europeo" heeft koning Hoessein van Jordanië gezegd dat de Palestijnse comman do's hun aanvallen op Israël zullen beëindigen als Israël akkoord gaat met de resolutie van de veiligheids raad van juni 1967. De „grote wereld" is deze week weer lelijk de huiskamer binnenge komen en een weekeinde is tekort om er over na te denken. Een dikke honderd mensen opge sloten in een vliegtuig, de gordijn tjes dicht, vrijwel zonder voedsel en drinken en een stel verpolitiekte gekken, die ieder moment de dolste dingen kunnen uithalen en boven dien willen vliegen naar een land, waarheen niemand wil. Tweede zaak: de domino-theoriezo vaak als belachelijk verworpen door de genen, die „anders willen", blijkt nu toch minder belachelijk te zijn, dan werd vermoed. Vietnam, Cambodja, Laos, Thailand, allemaal dominoste nen, die kunnen vallen, als er hard tegenaan geduwd wordt. Derde zaak hevig wapengekletter in het Midden- Oosten. Het moet daar altijd nog wa penstilstand heten, maar met tanks, atillerie en vliegtuigen gaat men el kaar te lijf. Het zal je land maar wezen. En (vierde zaak), wat zei een huisvrouw op de grote vergadering te Utrecht van de A.F.O.? Die vrouw - nog nooit was zo'n dolle fruitmina in dit heilige der heilige van fruit- mannen doorgedrongen - zei: „een fruitkweker is geen abstract ding, maar een man met een gezin; hij kan alleen in leven blijven als hij zich steeds verder in de schulden steekt. Bezuinigd moet worden op de op leiding van de kinderen, de kleding en het voedsel en voor dat alles mo gen de vrouwen gratis meewerken op het bedrijf". Hel is allemaal samengeraapt in de eerste iveek na pasen, het feest dat vernieuwing, van opstanding, van herwonnen levenskansen ge waagt. Althans in de wereldlijke praktijk klopt het allemaal niet. Met het weekeinde zal Billy Graham op zijn reuzeschermen, komen vertellen hoe het wel moet. Kijk, met die Billy zit ilc al jaen omhoog. Het is me al lemaal te druk, te groots, te laicaai- erig, te modern, te dioingcrig ook, maar misschien is er een gierigaard die - na afloop - toch zegt: „kom ik ga eens een duizendje aan de ont wikkelingshulp geven"; een man met een wrokkige brok in de keel, die zegt: kom ik ga toch weer eens een praatje met Juffermans makenof een buurvrotiw die bij het ophangen van de ivas, iets heel lelijks wilde zeggen over mevrouw Jansen en het niet doet. Zou geweldig zijn en de - (tv-schermen) - moeite ivaard, want al die omgekeerde vrekken, haters en roddelaarsters opgeteld kunnen een andere wereld dichterbij brengen. schiereilandman A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2