DE ZIERIKZEESCHE COURANT WARE SLAG AAN ISR AÉLISG H - SYRISCHE BESTANDSLIJN Nederlands paviljoen op Expo in Japan doet het heel goed Dreiging in Buenos Aires DE STRIJD IN VIETNAM Schooladviesdiensten en de middenschool INRUILACTIE BEDDEN ZEG T Ot bilt O v C3 Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 april 1970 126ste jaargang Nr. 20375» WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RTDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer Hoofdfuiikties voor Schouiveu-üuiveluiul Luchtgevechten en artillerieduels TEL AVIV, DAMASCUS, 2-1. Aan de Israëlisch-Syrisehc bestandslijn is het donderdag na een grote Israëli sche aanval op de Syrische stellingen tot zware artillerieduels en luchtge vechten gekomen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat drie Syrische straaljagers, van het Sowjetrussische type MIG-21 zyn neergeschoten en dat een Israëlisch toestel verloren is gegaan. Een mili taire woordvoerder in Damascus ech ter zei dat de Israëliërs zeven vlieg tuigen en de Syriërs er slechts twee hebben verloren. De gevechten begonnen tegen 9 uur in cle ochtend en duurden langer dan zeven uur. De internationale Russische gebouwen beklad in Amsterdam AMSTERDAM. 2-4. In Amster- dam zijn rond middernacht het ge bouw van de Russische handelsver tegenwoordiging aan het Museum plein. het kantoor van de lucht- vaartmij. Aeraflot aan het Singel en het reisbureau van Intourist in de Honthorststraat beklad met Davids sterren en de leuzen „Iet my people go". Volgens een anoniem telefoon tje is dit gebeurd door „kritische zi onistenvoornamelijk studenten-, als protest tegen de behandeling van de Joden in Rusland, luchthaven van Damascus werd in de ochtend voor onbepaalde tijd ge sloten. De Israëlische actie, een van de zwaarste tegen Syrië sedert de juni- oorlog van 1967, was volgens de woordvoerder in Tel Aviv bedoeld als antwoord op de steeds frequenter wordende Syrische luchtaanvallen op de hoogvlakte van Golan. „Niet eenzijdig" „Deze aanvallen kunnen niet een zijdig blijven, het bestand kan niet door slechts een partij worden ge broken zei hij. Radio Damascus onderbrak in de ochtend het programma om hét nieuws van de gevechten mee te de len. Als de Israëlische opgave juist is hebben de Syriërs sinds juni 1967 20 vliegtuigen in de strijd met Israël verloren. In dezelfde periode heeft Israël op alle Arabische fronten een zelfde aantal vliegtuigen verloren. Boven Damascus werden donder dagochtend sterke formaties van Sy rische jachtvliegtuigen gezien, mo gelijk om de stad tegen aanvallen te verdedigen. Militaire (loeien Israël verklaarde echter dat de actie alleen tegen militaire doelen was gericht, vooral rond Rafid in het zuiden van Syrië. Drie dorpen, Adouan, Jilline en Sjeik Saad in het district Hauran zijn eveneens gebom bardeerd, zo is uit Damascus verno men. Deze dorpen liggen op ongeveer 20 km van de grens met Israël. Tel OSAKA, 2-4. De commissaris-ge neraal van het Nederlandse pavil joen, mr. J. Cals, heeft in een vraag gesprek verteld, dat het Nederlandse paviljoen op de Expo in Osaka een succes is. Maar volgens mr. Cals was de au diovisuele conscptie riskant ddor ge brek aar. technici. Op de ochtend De A.N.W.B. en de verhoging van de motorrijtuigenbelasting AMSTERDAM, 2-4. De ANWB /.al zich niet verzetten tegen de door de regering per 1 januari 1971 aange kondigde verhoging van de motorrij tuigenbelasting. die rechtstreeks ten goede komt aan voorzieningen voor het wegverkeer, mits de regering blijk geeft het algemeen maatschap pelijk belang van een vlot en veilig verkeer in te zien door tegelijkertijd de bijdrage aan het rijkswegenfonds uit de algemene middelen met min stens hetzelfde percentage extra te verhogen. Dit zou overigens over eenkomstig de toezeggingen zijn. ge daan bij de oprichting van dit fonds. Daarmee zou dan de uitvoering van het vigerende vijfjarenprogramma voor de rijks wegenbouw veilig ge steld moeten worden. MEGEVE. Een vrolijke familie groep in hotel „Mont d' Arbois". H.M. de koningin, de prinsessen Margriet en Irene met echtgenoten en kinderen, die hier een winter sportvakantie doorbrengen. van de openstelling was men pas op zes-uur gereed. Thans echter zijn al le problemen overwonnen. Het paviljoen kan 20.000 bezoekers verwerken, maar reeds vele malen zijn er 30.000 bezoekers per dag ge weest. De gehele Japanse keizerlijke familie heeft het Nederlandse pavil joen reeds bezocht, met uitzondering van de keizer zelf. Ook alle leden van de Japanse regerirtg hebben het Nederandse paviljoen bezocht. Mr. Cals zegt dat het hem voldoe ning schenkt, dat de dynamische conceptie van het Nederlandse pa viljoen zozeer de aandacht der Ja panners trekt. Tijdens feestdagen jiosl als op zondag DEN HAAG, 2-4. In de periode tussen 29 april en 8 mei komt kort na elkaar een aantal feestdagen voor, waarop de postdienst zal worden uit gevoerd als op zondag. Op donderdag 30 april (Koningin nedag), dinsdag 5 mei (Nationale Feestdag) en donderdag 7 mei (He melvaartsdag) zal er geen vervoer en geen bestelling van post plaatsheb ben. Hoewel verschillende bedrijven en instanties op de tussenliggende werk dagen, namelijk op vrijdag 1 (even tueel zaterdag 2 mei) maandag 4, woensdag 6 en vrijdag 8 mei (even tueel zaterdag 9 mei) de poorten slui ten, zodat hun personeel door het opnemen van snipperdagen vrij kan zijn, zal de P.T.T. op deze dagen en kele vervoersmaatregelen nemen, waardoor de doorstroming van de zeker nog in ruime mate ter verzen ding aangenomen post zoveel moge lijk wordt bevorderd. Aviv zegt dat Israëlische vliegtuigen 15 artilleriestellingen en luchtaf- weerposities hebben getroffen. Dc gevechten hebben langs het hele, bij na 100 km lange front gewoed en duurden tot half vijf Ned. tijd in de middag. BUENOS AIRES. 2-4. De illegale uiterst rechtse organisatie M.A.N.O. (Nationale Georganiseerde Argen tijnse Beweging) dreigt met het op blazen van het gebouw van de Rus sische ambassade in Buenos Aires (of van een van de andere Russische vertegenwoordigingen) als cte Russi sche diplomaat Youri Pivovarov die zondag nog maar juist aan een ont voering kon ontsnappen niet binnen 48 uur Argentinië verlaten heeft. Demonstratie tegen goud zending naar Amsterdam MANILLA, 2-4. Een vliegtuig dat met 94 kratten goud ter waarde van twee miljoen dollar uit Manilla naar Amsterdam zou vertrekken, is don derdag enige t(jd tegengehouden door een groep studenten en arbeiders. Het goud is eigendom van de Phi- lippijnse Centrale Bank. De studen ten zeiden dat de rijkdom van het land „niet steeds het land uitge smokkeld mag worden om dubieuze redenen". Na 25 minuten lieten zij het vliegtuig evenwel vertrekken na dat de Centrale Bank verklaard had dat de goudzending volstrekt in or de was. Het goud gaat naar ec'it Zwitserse bank als onderdeel van een regeringsplan, dat vier miljoen dollar aan goud in het buitenland opgeslagen wil houden. De eerste zending is al enige maanden geleden verzonden. SAIGON, 3-4. De Vietcong en de Ncordvietnamezen hebben vannacht vcor de derde achtereenvolgende dag aanvalcn van betekenis uitgevoerd op Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen en installaties in heel Zuid-Vietnam. Volgens in Saigon ontvangen be richten waren het er juim veertig. Bij de beschieting van een Ameri kaans mariniershoofdkwartier te An Hoa, ten zuidwesten van Da Nang, werden een aantal militairen en zes burgers gewond. Bij een beschieting van Binh Long, ten ncorden van Saigon, sneuvelden 14 Zuidvietnamese militairen en werden er 36 gewond. Bij gevechten aan de Cambodjaan se grens sneuvelden zeven Ameri kanen en werden er 26 gewond. Staking Amerikaanse posterijen voorbij WASHINGTON, 2-4. De Ameri- kaanse regering en de vakbonden van P.T.T.-pei-soneel zijn het don derdag eens geworden over een loonsverhoging van 14 procent, waar mee de staking bij de posterijen dan beëindigd moet zijn. Vakbondsleider George Meany zei ervan overtuigd te zijn dat de postbeambten in New York met deze regeling tevreden zLtllen zijn. Vergadering P.C.B.O. ARNHEM, 2-4. „Het is zonder meer een eis van democratisch den ken gekend te willen worden in zeer belangrijke kwesties, die op het ogenblik op het terrein van het on derwijs aan de orde zijn. Wij hebben de indruk, dat dit niet meer ge schiedt in die mate als in het verle den het geval was". Dit merkte de heer A. G. Brouw, tweede voorztter van de Protestants Christelijke Bond van Onderwijzend personeel (P.C.B.O.), donderdag op in de openingsrede voor de algemene vergadering, die in hotel „Haarhuis" in Arnhem wordt gehouden. Hij zei, dat het gonst van de geruchten ten aanzien van bijvoorbeeld de school adviesdiensten. Een stuurgroep en een commissie zijn er mee bezig, maar voorzover de P.C.B.O. bekend is, is hel georganiseerde personeel dat straks moet werken met de schooladviesdiensten, geen partij in de opbouw van deze zaak. Hij ging ook in op het experi ment met de middenschool, dat is aangekondigd. Met vrees en beven zag hij de dag komen, dat men op nieuw tot een andere organisatie van het voorgezet onderwijs zal moeten Prins Bernhard's bezoek aan Japan TOKIO, 2-4. Prins Bernhard heeft voor het eerst sinds lang weer Hol landse pot gegeten aan boord van dc Nederlandse fregatten van Galen en van Speijk, die op een wereldreis in Kobe zijn aangekomen. Aan boord is alles wel. De sche pen gaan -later naar Australië en vervolgens naar Soex-abaja en Dja karta. Op 9 augustus komen zij in Den Helder aan. Het bezoek van de prins aan de Nedei'landse fregatten droeg een informeel karakter. De prins vertrekt vandaag uit To kio en x-eist via o.a. Bangkok naar Nedex-land terug. Meer kleurentelevisie verwacht EINDHOVEN, 3-4. Voor 1970 ver- wacht Philips een voortzetting van de stei-ke groei van de vx-aag,naar kleurentelevisietoestellen. De pro- duktiecapaciteit wordt verder uitge breid. aldus het jaarverslag. Ver wacht wordt, zo verneemt het ANP nader, dat in 1970 de gezamenlijke pi-oducenten in west-Europa 1,8 min. kleuren- t.v.-toestellen aan de con sumenten zullen verkopen. In 1969 zijn 850.000 van deze toestellen ver kocht, in 1968 waren dit er nog maar 450.000. Wat betreft de zwart wit toestellen verwacht men een lichte daling van 8V2 min .toestellen in 1969 tot 7.8 min. in 1970. Totaal mag in 1970 worden gerekend op een verkoop in Europa ter waarde van f 9,8 miljard, waarvan 42 pet. kleur. Turken in Nederland zamelden geld in AMSTERDAM, 2-4. De Turkse medewerkers bij de N.V. Neder- landsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam hebben een spontane inzamelingsactie in de fabriek ge houden voor de slachtoffers van de aardbevingsramp. Hel resultaat was dat er f 2.165.60 werd opgehaald. De directie heeft dit initiatief on- dei-steund door hel bedrag te ver dubbelen. Het geld is overhandigd aan de Turkse consul tc Rotterdam ten gunste van de Turkse Rode Hal ve Maan. komen om de middenschool waar te maken. Hij achtte het overigens de hoogste tijd, dat er zo spoedig moge lijk een definitieve wet op het basis onderwijs komt, wil de uitbouw van het onderwijs voor jonge en wat ou dere leerlingen eindelijk een geslo ten geheel vormen. Prinses Beatrix en prins Claus op wereldreis DEN HAAG, 2-4. Prinses Beatrix en prins Claus zullen vandaag, vrij dag 3 april, voor een partikulicr be zoek van enkele dagen naar New York gaan. Vervolgens vliegen zij via Hono- loeloe en Hong Kong door naar Ja pan, waar zij op 14 april hopen aan te komen. Daar zullen px-inses Bea trix en prins Claus zich oriëntex-en omtx-ent sociale, educatieve en pla nologische problemen. Ook cultux-ele en historische objecten zullen hun aandacht kx-ijgen, met name in Kyo to, Nax-a en Nagasaki. Het Japanse verblijf van het px-inselijk paar zal worden afgesloten met een bezoek aan de wex-eldtentoonstelling in Osa ka op 23 en 24 apx-il. De prinses en prins zullen op 25 april in Nedei'Iand terug kei-en. Zie advertentie elders in dit blad BELFAST. Noord-Ierland. - In de nacht van woensdag op donder dag zijn weer hevige gevechten ont staan tussen de katholieken en pro testanten enerzijds en demonstran ten en politie anderzijds. De politie moest gebruik maken van traangas. Op de foto: de Britse politie in ak- tie nabij Springfield, Road. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De vromen, dat zijn geen 4 l i Zonder de daden. (vromen VJAT Nu voox-delig bedden kopen bij Zierikzee - Telefoon 2887 Mannen overvielen alleenstaande weduwe BAUNEVELD, 2-4. Twee schilders uit Utx-echt, dc 22-jarige J. J. M. en de tien jaar oudere P. J. M., hebben' tegenover de politie in Barneveld bekend de roofoverval te hebben ge pleegd op een alleenwonende wedu we te Barneveld in dc nacht van 5 op 6 maart. De schildex-s gaven toe in de be wuste nacht de vrouw in haar slaap de mond gesnoerd te hebben na haar met chloroform te hebben be dwelmd. Het uitschakelen van de be- jaax*de weduwe werd voltooid door dé handen met nylonkousen te kne velen. De buit bedroeg net meer dan f 2000. De recherche van de Bax-nc- veldse politie hield eei-st twee schil dei's aan, die bij familie van de we duwe hadden gewerkt. Daarbij werd o.m. over de financiële positie van oma gesproken. De schildei's knoop ten dit in hun oren en tipten twee collega s. die kort daarop voor het nachtelijk bezoek naar Barneveld gingen. De tipgever en dc vei'dachtcn zullen aan de officier van justitie in Arnhem woi'den vooi-geleid. Verwachting tot zaterdagavond: Minder koud Aanvankelijk zwaai'bewolkt met re- gen of natte sneeuw, maar morgexi ook opklaringen; meest matige winct i'uimend van zuidwest naar noord west; vannacht temperatui'en om bet vx-iespunt, mox-gen ongeveer dezelfde tempei-atux-en als vandaag. Voor Zondag: Aantal ui'en zon: 2 tot 7. Min.-tempei-atux'en: 0 tot 4 gx-aden onder noi*maal. Max.-tempeiaturen: 1 tot 6 gx-aden onder noi'maal. Kans op een dx'oge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 40 procent. 4 api'il. Zon op 6.09. onder 19.18. Maan op 5.29, onder 17.22. 5 api'il. Zon op 6.07. onder 19.20. Maan op 5.41, onder 18.49. 6 april. Zon op 6.05, onder 19.21. Maan op 5.53, onder 20.17. Nieuwe maan: 6 april te 5.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 api'il 1.42 v.m. 14.20 n.m. 5 april 2.33 v.m. 15.07 n.m. 6 api'il 3.17 v.m. 15.47 n.m. BROUWERSHAVEN 4 api'il 1.38 v.m. 14.00 n.m. 5 april 2.25 v.m. 14.44 n.m. 6 apx-il 3.05 v.m. 15.23 n.m. Springtij: 8 apx-il. HET WEEKOVERZICHT Ook het afgelopen etmaal lag ons land in een nooi'dwestelijke stroming met talrijke sneeuwbuien en tem- peratux-en die ongeveer zes gx-aden beneden het gemiddelde lagen. Bo ven het Middellandse zeegebied deed de koude lucht een wei-vel ontstaan, die in Italië op vele plaatsen regen en onweer bracht. In Finland cn zuid-Zweden viel geruime tijd sneeuw door de aanwezigheid van een langgerekt lagedrukgebied met een kern ten noordoosten van Hel sinki. Allen in de Balkan cn in Por tugal was het aangenaam weer. Vrijdag trekt in dc loop van de dag een storing via de Britse eilanden ons land naar het zuidoosten. Er achter bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die in betekenis toeneemt en zatex-dag ongeveer van Ierland naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen zal reiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1