Moeders tweede leven MISERE IN ROME BLIK DOOR HET WERELD Voor 25 jaar.... Flitsen uit het buitenland DAM9 ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Het pauskabinet-Moro maakt een eind aan een zeer lange, maar wat erger is: ook een hoogst gevaarlijke regeringscrisis in Italië. En slechts barre optimisten kunnen geloven dat hel gevaar bezworen is. De coalitie partners zijn niet met elkaar in zee gegaan omdat ze samen de zaken willen klaren, maar alleen uit het besef dat ze onderhand hoe dan ook maar eens moesten gaan regeren omdat het zo niet langer kon. De kern van het kabinet wordt als van ouds gevormd door de christen-de mocraten, maar wie denkt dat dit één partij is, heeft het mis. Binnen dit verbond zijn stromin gen vertegenwoordigd van de meest conservatieve richting tot en met forse groeperingen die een vrijwel communistisch programma voorstaan en die derhalve er ook geen been in zien met de Italiaanse communisti sche partij in zee te gaan, een partij overigens die met de Moskouse ideo logie geen enkele relatie haast meer heeft. Binnen deze groepering kost het akrobatische toeren om nog tot een gemeenschappelijk programma te komen dat een beetje het mid den houdt en grote groepen in de party berusten ook maar node in dit programma. Is dit al geen forse ba sis, de andere partyen verstevigen haar al evenmin. Comunistcn De grote socialistische partij is uit de vorige regering getreden omdat ze te weinig vooruitstrevends tot stand ziet gebracht door christende mocratische ministers van conserva tieve allure, die wel in het kabinet moeten om hun party niet uiteen te laten vallen. Dan is er de nog maar pas herenigde socialistische partij alweer uiteengevallen in twee groe pen die elkaar haten maar nu toch RENESSE. Het stationnement der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Renesse is opgehe ven en verplaatst naar Haamstede. ZIERIKZEE. De Zierikzeesche Zwem- en Reddingsvereeniging or ganiseerde in „Juliana" een propa- ganda-avond. HAAMSTEDE. Duizenden bloei ende narcissen geven kleur aan de omgeving van de Tempélput, langs het duinwandelpad naar Westen- schouwen. ZIERIKZEE. Mej. C. Arntzenius sprak op een druk bezochte Nuts- avond over het onderwerp: „Van Kaapstad naar Nairobi". ZIERIKZEE. Concertzaal Bioscoop: Het historische schouwspel „Tsarina van Rusland" met in de hoofdrol Mariene Dietrich. ZIERIKZEE. Het Crisiscomité deelde dit jaar tot nu toe aan 250 gezinnen kleding uit. Ook ruim 250 schoolkinderen werden bedacht. ZONNEMAIRE. De gemeente kocht een pand aan de Oostweg, dat zal worden ingericht tot gemeentehuis. ZIERIKZEE. Het Nieuw Zierik- zeesch Dilettantentoneel gaf in de Concertzaal een opvoering van Ro man Tamello", cle held van het witte doek, een blijspel in drie be drijven. ZIERIKZEE. Een collecte ten bate van een op te richten monument voor wijlen koningin Emma bracht 336 op. samen een coalitie moeten vormen. Bij dat alles kwam dan nog een nota van het Vatikaan over de echt scheidingswet die al aangenomen was in het parlement. Maakte die nota als poging de democratie terug te draaien al een onaangename in druk op velen, de socialisten, repu blikeinen en afgescheiden socialis ten plus de communisten waren nog bozer omdat de christen-democra ten daarop blijkbaar nog wensten in te gaan ook. Voeg bij dit alles nog een flinke dosis onderlinge ruzies tussen politieke kopstukken en het is begrijpelijk waarom men in Rome alsmaar niet slaagt in het vormen van een solide regering. Dat men een ongenoegen over de democratie ziet groeien is zeer ver klaarbaar, waarover de extreme groepen alleen zich kunnen verheu gen, zowel die van rechts als van links. Maar die linkse zijn het best georganiseerd en trouwens ook het best in staat de zaken over te nemen. Zodat - als er niets verandert - Italië heel goed de eer kan krijgen van het eerste N.A.T.O.-land te wor den met communisten in de rege ring. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Marken: E. K. Teijge- ler, kandidaat te Uithoorn; te Burgh (Zld.): G. J. van der Stouw, kandi daat te Utrecht; te Goudswaard: W. G. J. van der Sluijs, kandidaat te Putten; te Voorst: Joh. Brezet te Pij- ze; te Vlissingen: R. P. IJtsma te Co- lijnsplaat; te Rotterdam-zuid: J. Blo- net te Overschie; te Alblasserdam: J. N. de Ruiter te Beekbergen. Aangenomen naar Den Briel: D. J. Froentjes te Den Burg (Texel). Bedankt voor Naaldwijk: G. C. Vij zelaar te Veenendaal. Geref. Kerken Aangenomen naar Alkmaar: D. C. Firet te Eefde-Gorssel. Kandidaat H. Mintjes, Emmalaan 22 boven te Amsterdam-zuid is i.v.m. studie nog niet beroepbaar, maar wel bereid 's zondags de kerken te die nen. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-west: J. C. Weststra te te Meliskerke; te Enkhui zen- Andijk: G. J. van den Noort te Capelle aan den IJssel. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Bruinisse: M. van Beek te Opheusden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Austerlitz: H. Föas, Hemelum; te Nunspeet: Th. Lekker- kerker, Oosterwolde (Gld.); te Mid delburg: R. P. IJtsma, Colijnsplaat; te Lunteren: C. J. P. Lam, Putten. Aangenomen naar Zijderveld: J. Vis, kand. te Sommelsdijk. Ger. Kerken Aangenomen naar Amsterdam: D. N. Wouters, Pijnacker-Nootdorp. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Arnhem: T. J. Keeg- stra, Ermelo. Aangenomen naar Zeist: A. Veld man, Rotterdam-Delfshaven. Ger. Gemeenten Beroepen te Franklin Lakes (U.S. A.): C. Harinck, Utrecht. Bedankt voor Veen (N.B.): J. C. van Ravenswaay, Arnhem. Dikke portefeuille geleegd DEN HAAG, 28-3. Een nog onbe kende insluiper heeft donderdag nacht in een woning aan de Loeve- steinlaan in Den Haag op een ge makkelijke wijze zijn slag kunnen slaan. Nadat hij via een niet afge sloten raam het huis was binnenge komen, zag hij een colbertjasje han gen. Een greep in de binnenzak van hel jasje leverde een portefeuille op, waar de bewoner f 10.500 in had la ten zitten. De insluiper liet deze on verwachte kans niet onbenut. PARIJS. Drie van de vier Euro pese kunstmanen, die door de Euro pese Organisatie voor Ruimte-Onder zoek ESRO zijn gelanceerd, hebben de hun beschoren leeftijd al ruim schoots overschreden. WASHINGTON. De Ver. Staten hebben op hun proefterrein in Neva da een ondergrondse kernproef ge nomen met een sterkte van een me gaton vijftigmaal zoveel als de kracht van de atoombom die Hiro shima verwoestte. Tot in de wijde omtrek beefde de aarde een halve minuut. In de gokstad Las Vegas, op 190 km afstand, stonden gebouwen te schudden. ATHENE. In Athene zijn twee Palestijnen wegens een aanval met een machinegeweer op een Israëlisch lijnvliegtuig in december 1968 ver oordeeld tot resp. 17 jaar en vijf maanden 14 jaar en drie maanden. Bij hun aanval werd een Israëlische passagier gedood en een stewardess gewond. LONDEN. China heeft twee Brit se zeelieden, een gezagvoerder en een tweede stuurman van twee vracht schepen, vrijgelaten. Zij waren aan gehouden omdat zij in Sjanghai het havenreglement zouden hebben over treden. Hun schepen konden al eer der vertrekken. HOUSTON. De Apollo-15 die vol gens de plannen in maart of april volgend jaar een reis naar de maan zal maken, krijgt als bemanning Da vid Scott, Al Worden en James Ir win. Dit heeft het Amerika nse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) donderdag in het ruimte vaartcentrum te Houston bekend ge maakt. SANTO DOMINGO. De ontvoer de Amerikaanse luchtmachtattache Donald Crowley is in Santo Domingo vrijgelaten, in ruil voor het op vrije voeten stellen van 20 politieke ge vangenen door de Dominicaanse autoriteiten. NIEUW DELHI. Het Indische Ho gerhuis heeft het wetsontwerp van premier Gandhi aangenomen, dat voorziet in de naasting van 14 grote banken. Het Lagerhuis ging dinsdag met het wetsontwerp akkoord. Het ontwerp wordt wet als president Giri er zijn handtekening onder zet. BRUSSEL. De EEG heeft in Brus sel een drietal overeenkomsten ge tekend met het Internationale Comtie van het Rode Kruis over leveringen in het kader van voedselhulp. SANTIAGO. Het Chileense mini sterie van binnenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat 20 officieren en 5 onder-officieren zijn gearresteerd in verband met het onderzoek naar een militaire samenzwering, die woensdag in Chili werd ontdekt. PARIJS. Communistische afge vaardigden in het Franse parlement hebben zich geschaard achter de protesterende middenstanders. TEL AVIV. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft donder dagavond meegedeeld, dat een Isra- elishche luitenant is gesneuvelt en drie miltaren zijn gewond bij een aanval van een Egyptische gevechts groep, die het Suez-kanaal was over gestoken. De Egyptenaren overvielen een gemotoriseerde Israëlische pa trouille, die terugschoot. NEW YORK. De New Yorkse postbeambten zijn na een staking van een week bezig met het wegwerken van de achterstand die ontstaan was na een staking van een week, de eerste staking in de 196-jarige ge schiedenis van de Amerikaanse PTT. HAVANNA. Een Brits Cessna- toestel, dat de verbinding onderhoudt tussen Belize in Brits Honduras en een eilandengroep, is door twee man nen gedwongen, naar Cuba te vlie gen, aldus in Havanna bekendge maakt. Behalve de piloot en de twee luchpiraten, waren er slechts twee passagiers aan boord, een Chinees- Amerikaans echpaar. TEL AVIV. Israëlische vliegtui gen hebben bij een luchtgevecht in de omgeving van het Suez-kanaal vijf Egyptische Mig-21 toestellen neergeschoten, zo heeft een woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. MODENA. Drie bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen en zeven gewond toen vrijdag het dak in stortte van een nieuwe fabriek te Fiorano, bij Modena. Jaarvergadering van de Proeftuin te Haamstede HAAMSTEDE, 26-3. On de jong ste vergadering van de Proeftuin werden nog de volgende gegevens verstrekt. De groenstrokenproef werd in 1965 opgezet en is nu klaar. In de lengte richting naast de bomen werden de stroken 1: ingezaaid met gras. 2: in gezaaid met klaver, 3: zwartgehou- den banen. Het beste resultaat toon de de grasbanen die de structuur veel verbeterden. Daarnaast werd op andere veldjes bekeken wie de beste structuur verbeteraar was. Dit was gras plus kalk, gevolgd door gras plus stalmest en tenslotte een tuin- turf perceel dat even slecht was als onbehandeld. De gemiddelde prijs voor de appels was in 1969 23,6 cent en voor de pe- Slachtoffer van gladheid VELDHOVEN, 28-3. In Veldhoven is vrijdag een Duitse personenauto tijdens een sneeuwbui geslipt en in een langs de weg gelegen greppel te recht gekomen. De bestuurster, de 21-jarige mevrouw D. T. Bongarts uit Rheinhausen (Duitsland), raakte hierbij zo ernstig gewond dat zij tij dens het transport naar een zieken huis in Eindhoven is overleden. De twee andere inzittenden werden licht gewond. BRUSSEL. De Sabena, de Bel gische nationale luchtvaartmaat schappij, heeft in 1969 een verlies moeten boeken van ruim 35,5 miljoen heeft besloten dat dit tekort uit de gulden. De Belgische ministerraad schatkist zal worden bijgepast. ren 35,8 cent. De heer Jonker werd dankgezegd voor zijn toewijding aan de Proeftuin en voor de uitwerking van het uitvoerige verslag. In de nieuwe kaseommissie nemen zitting de heren J. v. d. Zande, M. J. Maas en G. J. de Glopper. Tijdens de diskussie vroeg de heer K. J. Dambruin zich af of het wel economisch is om een perceeltje waarvan de appels (Ellison's) gerooid zijn, braak te laten liggen. Hij zou liever een tuinbouwproduct panten. De voorzitter antwoordde dat de heer Jonker beter bij derden kan werken dan b.v. spruiten telen. Ook cara vans kunnen geen redding brengen. De heer J. v. d. Berge dankte het bestuur voor de genomen beslissing- FINANCIËN EN ECONOMIE De N.M.B. in 1970 AMSTERDAM, 28-3. „De Neder- landsche Middenstandsbank N.V. verwacht in 1970 waarschijnlijk even positieve resultaten te bereiken als in 1969. Omdat wij leven in een tijd van een zekere ongewisheid is het niet mogelijk er thans reeds meer van te zeggen". Dit heeft de directie van de N.M.B. meegedeeld in de al gemene aandeelhoudersvergadering. Wat de investeringen betreft, wordt verwacht dat, evenals in 1969, in het lopende jaar opnieuw ca. 40 nieuwe vestigingen kunnen worden geopend Daarnaast hoopt men in de loop van dit jaar te beginnen met de bouw van een nieuw hoofdkantoor aan de Parnassusweg in Amsterdam, dicht bij een toekomstig station van de metro. SCHIPHOL. Wereldkampioen Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols keerden eind vorige week uit Oslo in Nederland terug, na een succes vol schaatsseizoen. ./NDERWIJS t Eindexamens R.S.G. „Prof. Zeeman" De mondelinge eindexamens aan de Rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman" te Zierikzee zullen dit jaar gehouden worden op de vol gende data: Afdeling gymnasium op 1 en 2 juni. Gecommitteerden: mevr. prof. dr. C. J. de Vogel te Utrecht en ir. S. Tirtoprodjo te Valkenswaard. Afdeling H.B.S. A op 28, 29 en 30 mei. Gecommitteerden: drs. N. K. C. A. in 't Veld te Amsterdam, mevr. A. J. Creutzberg-de Groot te 's-Gra- venhage en drs. G. Busser te Dor drecht. Afdeling H.B.S. B op 21, 22 en 23 mei. Gecommitteerden: dr. W. J. C. de Heer te Berkel en Rodenrijs, drs. J. Noordhoek te Rotterdam en drs. H. van Breukelen te Leiden. Dames- en heren paraplu's In alle bekende merken LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE FEUILLETON „Dat zal in Rotterdam helemaal niet meevallen," mengde Bram zich in het gesprek. „Jawel," antwoordde Hans, die zich bij zijn zuster en zwager nog beter op z'n gemak voelde dan in de Zocherstraat. „Vanmorgen zijn we in Rotterdam geweest en hebben we met een der directeuren gesproken. Hij zal al zijn invloed aanwenden om ons te helpen. „Jullie houden zeker geen brui loft?" informeerde Willemien voor zichtig. „Jawel," antwoordde haar aan staande schoonzus. „En goed ook. Bij ons in Creil. Daar hebben we de ruimte. Juist zo uitgebreid mogelijk en feestelijk. Des te minder zullen de families vermoeden. En aan mij kun je toch nog niets zien." 5. „Wat bij de golfslag van de zeven zeeën bedoel je man?" beet Tudof de verschrikte waard toe. „Geen schip dat de haven wil verlaten! En waarom niet?" „Genade, grootmachtige", jammerde de waard handenwringend. „Het is mijn ha ven niet! Ware dat het geval, dan zou zij ogenblikkelijk voor uwe hoog edelheid wor den opengesteld. Maar helaas! Onze kust wordt geteisterd door nietsontziende pira ten. Seewart de Schuimer en diens trawan ten enteren ieder schip dat uitzeilt. En zelfs de schepen in de haven zijn niet vei lig", voegde hij er zuchtend aan toe, „want t.nze goede stad heeft slechts een kleine bewapening en Seewart is steeds stout moediger geworden. Zijn mannen zwerven openlijk door de havenkwartieren en wij worden diep beproefd, zeerweledele. Onze scheepvaart ligt lam". Aram begreep dat de man zeer bang was. Hij hield met zijn reusachtige vriend even gefluisterd krijgsraad, na de waard het be loofde juweel als loon voor zijn maaltijd te hebben gegeven, waarmee deze zich vol huilerige dankbaarheid wegspoedde. „Het is het beste dat je met een stuk of wat mannen eens poolshoogte bij de haven gaat nemen, mijn vriend", stelde hij voor. „Ik zal achterblijven om op Tamahia te pas sen". F.n nnar zijn glimlach te oordelen vond hij dat allerminst een onaangename plicht. En zo zag de waard, die met glinsterende ogen zijn nieuw verworven schat in het zonlicht stond te bekijken, enige ogenblik ken later een troepje hoogweledelgebore- nen zijn herberg verlaten, op weg naar de haven. Maar wat hij niet zag was een kleine groep veel ongunstiger uitziende mannen, die van de andere zijde naderden en hem opmerkzaam opnamen. „Die landhaai heeft daar een blinker die beter thuishoort op het buis van Seewart de Schuimer!" gromde een van hen ruw. „Volgt mij, makkers. Zo'n prooi is te mooi om voorhij te laten gaan...." Bram knikte. „Daar zit wel wat in. Als je het verheimelijkt, gaan ze er juist wat achter zoeken." „Later zullen ze het toch wel snappen," merkte Janneke luchtig op, „maar dat zal me een zorg zijn. En denk maar niet, dat ik er spijt van heb, want dan zou ik liegen. Hoe lang hadden we anders nog moeten wachten op een huis? Nou? Dan hoef ik zeker niets te zeggen! Bovendien, ik word ook ouder en ik wil ook wel eens een baby hebben." „Hoe oud ben je?" informeerde Willemien. „Vijf en twintig, bijna zes en twin tig. Ik dacht, dat ik onderhand de leeftijd wel had." „Dus je bent ouder dan Hans". Janneke streek haar aanstaande man over zijn hoofd. „Twee jaar. Wat is nu twee jaar?" Hans keek lachend naar zijn ver loofde. „Je ziet het niet eens aan haar. Ze lijkt nauwelijks een en twintig". „Dat zegt-ie, om me te vleien", constateerde Janneke nuchter, maar de blos op haar wang verried, dat ze het toch wel leuk vond. Eind september werd het huwelijk van Hans en Janneke gesloten, op uitbundige wijze gevierd met zo on geveer alle wederzijdse familiele den. In één van de grote schuren stonden lange schragen en stoelen, terwijl de rest bestemd was voor de danslustigen. Er was een orkestje van vijf man, een conferencier, die op humoristische wijze zorgde voor de nodige afwisseling middels spel letjes. stoelendans en rondezoenen, polonaise rond de boerderij in het nachtelijk uur, maar dat kon hier, want de naast buurman woonde on geveer een kilometer verder. Dat was hier anders dan in Amsterdam. De volgende dag vertrok het jon ge paar naar Schiphol, waar hun huwelijksreis begon, want Hans had veertien dagen vrij gekregen. In die tijd werd er woonruimte gevonden, zodat het paar een onderkomen had, toen ze half oktober terugkeerden. Bram en Willemien reisden een keer naar de Maasstad, waar ze hel huisje - het bovengedeelte van een oud herenhuis in het oude centrum - bewonderden en de meubels. „Het is maar voor tijdelijk", legde Janneke uit. „Te zijner tijd krijgen door Henk van Heeswijk we wel een beter huis en één hele maal voor onszelf. Voorlopig zijn we geholpen, dat is het voornaamste". Bram knikte begrijpend. „Jullie zitten hier toch leuk?" zei hij, uit het raam kijkend. „Het lijkt me hier een rustige straat". „Gaat wel", beaamde Hans. „Al leen kan ik m'n wagen hier nergens kwijt". Hij kwam overeind en liep naar het raam, naar beneden wij zend. „Kijk maar, overal auto's, geen plekje vrij. Staan hier de hele nacht. Nu ja, ga ik wel met de tram". Bram keek verbaasd. „Van wie zijn al die wagens?" Hans wees naar de overkant. „Twee garages aan deze kant van de straal en een aan de andere kant. Handelen allemaal in dumpwagens, opgekocht van de Canadezen en zo. Staan hier zowat dag en nacht. Naar ik hoorde, heeft men er al over ge klaagd, maar er zal weinig aan te doen zijn". Bram antwoordde: „Over tien of twintig jaar heeft iedereen een auto. Moet je eens opletten, wat een cha os het dan zal zijn op de wegen en in de steden". Om half elf maakten Willemien en Bram aanstalten om huiswaarts te rijden. Janneke omhelsde haar schoonzuster, haar gelijk in het oor fluisterend: „Dank je wel. Willemien dat je me nooit iets verweten hebt. Dit zal ik altijd in mijn gedachten houden. En reken er maar op, dat Hans en ik gelukkig zijn. Dat is toch zeker het voornaamste?" Op weg naar huis, vroeg Wille mien: „Hoe vond je ze? Hans leek me wel tevreden." „Je broer is een gemakkelijk mens. Het prototype van de bezadigde huisvader in de naaste toekomst. Janneke zal wel degene zijn. die in huis zo ongeveer alles beslist. Ach voor elke pot is een passend deksel." „Ze houden van elkaar, dat is duidelijk merkbaar. Is dat niet vol doende?" „Voor heel wat mensen inderdaad. Alleen zullen bij Hans en Janneke de verhoudingen altijd scheef ge trokken zijn. En daar houd ik niet van In een huwelijk moet de man domineren, niet de vrouw." „Jij kletst weer eens van je ge bruikelijke onzin. Eigenlijk ben jij een eeuw te laat geboren." Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5