YVkjh Naam nieuwe openbare lag. basisschool Renesse: ,,'t Staepelhof' Verontrust C.B.T.B.-bestuur over het landbouwbeleid van minister Geen paasmaandag in Suriname Regeringsdelegatie naar Djakarta Raad Westerschouwen gaat rioleringsplan behandelen de candy drop ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 31 maart 1970 Nr. 20377 Geslaagde ouderavond HENESSE, 26-3. Tijdens de ouder avond van de openbare basisschool Renesse is de naam van de nieuwe school, die momenteel aan de Emma- weg te Renesse wordt gebouwd en «lie binnen enkele maanden betrok ken kan worden, bekendgemaakt. De naam van de school zal ,,'t Staepel hof" zijn. De plaats waar de school nu gebouwd wordt heette vroeger ,,'t Staepelhof" en men vond deze ty pisch Zeeuwse naam het best ge schikt, ook al omdat hierdoor een stukje geschiedenis bewaard blijft. De voorzitter van de oudercommis- sie, de heer J. C. Braber, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Men had dit jaar i.v.m. het betrekken van de nieuwe school een programma willen maken, zodat de opening van het nieuwe gebouw nog feestelijker zou zijn, maar hier had men i.v.m. het seizoen geen kans toe gezien. Daarom zou deze avond in het teken van de nieuwe school staan en ook daarom waren deze avond alle inwo ners van Renesse uitgenodigd. De op komst (ruim 200 man) overtrof de verwachtingen. Het was spijtig dat burgemeester H. P. Ever wijn elders een vergade ring had, dat de wethouder van on derwijs de heer Van Waveren door ziekte afwezig was. Wel kon de voor zitter enkele raadsleden begroeten, terwijl ook de voorzitter van de ver eniging voor Volksonderwijs, de heer J. Lustig acte de presence gaf. De heer Braber deelde vervolgens mede dat bij de opening van het nieuwe gebouw een geschenk zal worden aangeboden. Hij stelde daarop alle aanwezigen in de gelegenheid hier aan mede te werken. Door de leer lingen zelf geïllustreerde program ma's werden tegen een zelf te bepa len prijs aangeboden. Dit leverde liefst f 264,05 op. Na het verslag van penningmees- teresse mevrouw Kostense-de Vos en het jaarverslag van mevrouw Staal- Bosma kwam het hoofd der school de heer J. H. Blom aan het woord. Luchtkastelen? In het „Schoolnieuws" had men volgens hem alle schoolgebeurtenis- sen van dit jaar kunnen lezen. Over „Politieke" scène uit de musical. het vroeger naar huis zenden van klassen deelde hij mee dat dit nood zakelijk geworden was daar twee leerkrachten cursussen voor onder wijsvernieuwing volgen en deze meestal onder schooltijd vallen om dat tijdens deze cursussen met kin deren gewerkt moet worden. De heer Blom noemde vervolgens de ideeën van staatssecretaris Grosheide een droom die sinds lang door alle on derwijzers gekoesterd wordt. De on derwijs vakvereniging klopt al ja ren bij de minister aan voor de ver laging van het leerlingenaantal per klas, maar er blijkt steeds geen geld te zijn. Daar er bovendien in de toe komst een tekort aan onderwijzers verwacht wordt zal de heer Blom de voorstellen als verre toekomstmuziek en noemde het voorlopig nog lucht kastelen. Wat betreftt het zitten blijven vond hij de persberichten hierover vaak niet prettig omdat hij van mening is dat zolang er een klas- kale indeling is het zittenblijven on vermijdelijk, ja zelfs vaak veel be ter is.Hij dacht dat op de scholen, waar men het blijven zitten heeft afgeschaft iedereen wel tevreden zal zijn, de ouders zowel als de onder wijzers, maar hij was bang, dat het betrokken kind tussen wal en schip zou vallen. Hij vond dit ronduit een schandaal en gaf voorbeelden van kinderen die ondanks het zittenblijven op de l.s. uiteindelijk toch hun Mulo-diploma hadden gehaald. Hij noemde i.v.m. het zittenblijven cijfers, waaruit bleek, dat men in Renesse toch ver onder het landelijk gemiddelde bleef. De heer Blom vond het vooral be langrijk dat als de kinderen moesten blijven zitten dit in de klassen - en 2 moest gebeuren. Blokkensysteem Om het percentage zittenblijvers nog meer te verlagen en tevens een betere leersituatie te scheppen deel de de heer Blom tenslotte mee, dat men het volgend schooljaar met re kenen een blokkensysteem zal invoe ren, waarbij de rekenstof in taken van zes a zeven weken verdeeld zal worden. In feite wordt hierdoor het klassesysteem wat betreft dit vak doorbroken en zal het „blijven zitten op rekenen" inderdaad uit de tijd zijn. Een ander voordeel is dat de goeden niet meer door de slechten geremd zullen worden. UTRECHT. 28-3. Een duidelijk verontrust C.B.T.B.-bestuur richtte kritische woorden aan het adres van de minister van landbouw over zijn beleid, of beter gezegd over het uit blijven van een duidelijk beleid voor de landbouw. Met grote bezorgdheid konstateer- de het bestuur dat de minister niet alleen regelmatig de voor-stellen van het Landbouwschap en de georgani seerde landbouw naast zich neer legt, doch evenmin zelf met een duidelijk alternatief komt. Het is bv. voor het C.B.T.B.-bestuur onbegrijpelijk hoe onze minister als enige minister van landbouw, bij de behandeling van de Inperking Russische tuchtoefeningen TOKIO. 30-3. De Sowjet-Unie heeft bombardementsoefeningen op zee sterk ingekrompen na protesten van de Japanse regering, maar Ja pan heeft al laten weten niet tevre den te zijn omdat de luchtroutes naar Moskou en overig Europa als mede de visserij in de Japanse zee ernstig gehinderd zullen worden. Nadat de Japanse regering offici eel had geprotesteerd werd via de Russische radio bekendgemaakt dat oefeningen bij het eiland Sjikokoe waren beperkt tot de periode 18 tot 27 april. Advertentie prijsvoorstellen van de E.E.G.-com- missie in Brussel zowel vóór een prijsverlaging als ook vóór een ver mindering van het Nederlandse quo tum suiker was. Als de minister enerzijds met de georganiseerde landbouw van mening is, dat een herstrukturering in de landbouw noodzakelijk is, doch anderzijds de voorstellen om deze herstrukture ring, vernieuwing en voor een deel der landbouwers de afvloeiing mo gelijk te maken, afwijst en zelfs prijsverlagingen bepleit, ontkomen wij niet aan de gedachte dat er spra ke is van een koude sanering. Dat in zo'n situatie het vertrouwen van de agrariër in de regering zwaar op de proef wordt gesteld en op een aan tal punten geheel als verdwenen, merken wij dagelijks bij onze leden, aldus de reacties van het bestuur van de C.B.T.B. West Nederland op haar vergadering van vrijdag 20 maart jl. Uitvoerig ging het bestuur in op een groot aantal knelpunten van het landbouwbeleid, zoals het zuivelbe leid, de financiering van het sane ringsfonds enz. enz. Tevens besteed de het bestuur ruime aandacht aan de steeds toenemende vraag naar ge organiseerde acties ter ondersteu ning van de door de georganiseerde landbouw naar voren gebrachte BELGRADO. 200 havenarbeiders in de Zuidslavische havenstad zijn sinds donderdag in staking daar het havenbestuur geen gunstig gehoor aan hun salariseisen heeft gegeven. PARAMARIBO, 29-3. Voor het eerst sinds mensenheugenis is in Su riname de paasmaandag niet „ge vierd". Bij landsbesluit van 16 maart j.l. werden tweede paasdag en twee de pinksterdag als algemeen erkende christelijke feestdagen ingetrokken. Daarvoor kwamen in de plaats het Hindostaanse Holy Phagwafeest en het Idul Fitr feest der moslims. Musicals leerlingen Na deze verhandeling kwamen de kinderen aan het woord. De eerste klassers brachten het toneelstukje „Spreekuur van dokter Boon". Het was vooral vertederend deze zeer jonge kinderen aan het werk te zien. Zij kregen dan ook een daverend ap plaus, waarna de tweede en derde klas een mini musical „Koning Snoepjas" opvoerden waarbij op ko mische wijze de tand verzorging aan de kaak werd gesteld. Tenslotte brachten de klassen 4, 5 en 6 een uur dux-ende musical, die door de heer Blom zelf was geschreven en die liet zien hoe de kinderen en het gemeen tebestuur over de oude en de nieu we school dachten. Bij de gespeel de opening van het nieuwe gebouw toonden tenslotte twee kinderen de naam, waarop een hartelijk applaus volgde dat de instemming van de ou ders wel weergaf. De heer Braber vertelde dat de ou dercommissie unaniem achter de naam had gestaan. Hij hoopte, dat ook de raad zijn instemming nog zou betuigen. Hij dankte de leerlingen voor de manier voor het enthousias me waarmee zij de musical hadden gebracht. De grootste dank ging vol gens hem uit naar de schrijver, de heer J. H. Blom, die dit op zo'n ori ginele wijze had gedaan. Hij dankte vervolgens het onderwijzend perso neel en de dames van de oudercom missie, welke laatsten op het toneel werden geroepen, alwaar zij een ap plausje van het enthousiaste publiek in ontvangst mochten nemen. De heer Braber sloot hierna de vergade ring. Advertentie. MEUBELNIEUWS ZIERIKZEE. Met ingang van af gelopen zaterdag is de Paasshow van meubelen geopend. Er worden, zoals gebruikelijk, de nieuwste voorjaarsmodellen op meu- belgebied getoond, tegen de bijzon der aantrekkelijke Intermeubelprij- zen. De show wordt gehouden tot en met zaterdag 4 april, van 2 tot 5 uur- en is voor ieder vrij toegankelijk, bij de „Meubelshowroom van Zierikzee", Deurloo, Meelstraat 31. SPORT VOETBAL Dreischor I-Kwadendamme I 3-0 Door een duidelijke 3-0.overwin ning op Kwadendamme wist Drei schor zich in de kopgroep van de 2e klasse te handhaven. De harde wind deed veel afbreuk aan het vertoon de spel, doch uiteindelijk wist de thuisclub de kansen het beste te be- nutenen. Pas vijf minuten voor de rust ontstond de openingstreffer, welke werd gescoord door Kwaden damme zelf. De keeper sloeg de bal in eigen doel. Na de rust was er een kwartier gespeeld toen Simon de Vlieger de voorsprong tot 2-0 wist te verhogen. Ofschoon de gasten af en toe aardig bij een doelpunt kwamen, zat er dat voor de Bevelanders uit eindelijk toch niet in. Toen De Vlie ger er na een half uur 3-0 van maak te, hadden de blauw-witten de over winning definitief binnen. MICROKORFBAL Eindstand competitie afdeling Zuidwest, rayon 3 Door de adspiranten van de Zie- rikzeese korfbalvereniging „All-Rea- dy" werd het afgelopen seizoen met twee achttallen deelgenomen aan de microkorfbalcompetitie in het rayon 3 van de afdeling Zuid-West van de K.N.K.B. Deze competitie werd ge houden in de sporthal te Oude Ton- ge. Het eerste achttal van All-Ready eindigde definitief op de tweede plaats, terwijl All-Ready II met een minder goede plaats, de laagste ge noegen moest nemen. De eindstand ziet er als volgt uit: Good Luck I 14 13 1 0 71- 7 27 All-Ready I 14 10 1 3 54-16 21 Delta I 14 10 1 3 52-16 21 Good Luck II 14 6 3 5 30-23 15 D.B.G.C. I 14 7 0 7 27-24 14 Delta II 14 3 2 9 13-44 8 Good Luck III 14 2 1 11 8-58 5 All-Ready II 14 0 1 13 4-71 1 Delta I en Delta II kregen elk twee winstpunten in mindering. Busongeluk in Mexico CHIGNAHUAPAN, 28-3. 27 men- sen zijn om het leven gekomen en 18 zwaar gewond geraakt toen een bus donderdagavond op een bergweg ten oosten van de stad Mexico van een steile rotswand in de diepte stortte. Aanslagen te Beiroet BEIROET, 29-3. Op het Ameri kaanse culturele centrum cn de „Bank of America" in Beiroet zijn zondagavond bom- en raketaansla gen gepleegd. Beide gebouwen liepen slechts lichte schade op. In de afgelopen 24 uur zijn er vier aanslagen op Ame rikaanse instellingen in Beiroet ge pleegd. Het Volksfront voor de be vrijding van Palestina heeft ver klaard verantwoordelijk voor de aanslagen te zijn. Het heeft laten weten dat ze zijn gepleegd uit ver gelding voor wat genoemd wordt de plannen van de Amerikaanse ambas sade om de beweging van de Pales tijnse commando's te verlammen door de godsdiensttwisten en moor den in Libanon aan te wakkeren. Minister van binnenlandse zaken Kamal Dzjoemblatt heeft de aansla gen veroordeeld. Hij verklaarde dat zij niets positiefs zullen opleveren en dat de steun van het Libanese volk aan het Palestijnse verzet er alleen maar nadelig door beinvloed kan worden. SCHIPHOL, 30-3. Een regeringsde legatie van zes personen is onder leiding van de directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen, dr. W. P. H. van Oor schot, maandagmiddag van Schiphol naar de Indonesische hqofdstad, Dja karta vertrokken. In Indonesië zal de delegatie be sprekingen voeren in het kader van het verdrag tot economische samen werking, dat in 1967 tussen Indone sië en Nederland werd gesloten. Kort voor zijn vertrek vertelde dr. Van Oorschot: „Wij gaan de econo mische samenwerking bekijken en analyseren. Het gaat er vooral om of verbeteringen zijn aan te brengen in de handel tussen beide landen, in de problematiek rond de investeringen en de internationale samenwerking". Dx*. Van Oorschot zei teleurgesteld te zijn, daar hij onder andere vond dat de in- en uitvoer van beide lan den een te langzame opgaande lijn vertoonden. Hij wijdt de trage gang van zaken onder meer aan de moei lijkheden rond de verbindingen door het Suezkanaal. Walcheren had vroeger met Schou- iven-Duiveland gemeen, dal er noch in het vóór- noch in het echte sei zoen van echte drukte sprake was. Het (duin)landschap was nog voor de eigen mensen en dit oude plaatje geejt er een beeld van. Matroos verdronken ROTTERDAM, 30-3. De rijkspoli tie te water heeft uit de Nieuwe Wa terweg het stoffelijk overschot opge haald van de 21-jarige binnenvaart- matroos K. Hoogwerf uit Numans- dorp. Volgens de politie is de ma troos op 6 februari jl. bij het aan boord gaan van zijn schip te water geraakt en verdronken. (I) WESTERSCHOUWEN, 31-3. Vol gende week maandag zal in een openbare raadsvergadering die des avonds ten gemeentehuize wordt ge houden, het grote rioleringsplan in een meerderheidsvoorstel aan de raadsleden worden voorgelegd. Zoals bekend heeft wethouder V. d. Kloos ter in enkele artikelen in onze krant zijn mening geuit die er op neer kwam dat, volgens hem, het plan veel goedkoper kan. Het Ingenieurs-Bureau Witteveen en Bos zegt dat het plan v. d. Kloos ter met de bouw van enkele rioolwa terzuiveringsinstallaties niet be langrijk goedkoper zal zijn dan het grote plan met lozing op de Ooster- schelde. Volgens dit bureau, zal het zeer moeilijk zijn om toestemming van het RIZA te krijgen om dan rechtstreeks te lozen op sloten en watergangen van het Waterschap Schouwen-Duiveland in verband met de eisen die gesteld worden ter beperking van de water- en bodem verontreiniging. Het zal bovendien technisch moeilijk zijn een dergelij ke installatie te bouwen die in de zo mer bijv. 20.000 inwonerequivalenten te verwerken krijgt en in de winter ,maar 500. Het water dat in de riole ring komt van de woon- en kam peer gelegenheden op de hoge gron den wil weth. v. d. Klooster graag houden i.v.m. instandhouding der flora doch dit bureau zegt dat deze hoeveelheden slechts 5 a 7 pet. uit maakt van de normale jaarlijkse re genval en tot slot zal er geen ge vaar bestaan dat dit lange buizennet buiten de zomermaanden niet goed zal funktioneren. Het grote plan Door deze toelichting, al bekend in 1966 bij de voorbereidingen blijft de meerderheid van b. en w., nl. burgemeester Everwijn en wethou der van Waveren het grote plan voorstaan en zal in de raad het meerderheidsvoorstel aan de leden voorleggen. Tevoren 2al echter een openbare voorlichtingsbij eenkomst gehouden worden die in de namiddag van maandag 6 april in het Dorpshuis te Renesse zal worden gehouden. Al daar zullen een aantal prominente personen aanwezig zijn, waaronder de heer Zijlstra, directeur van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afavalwater (RIZA), mej. Laanbroek inspectrice van Volksgezondheid op het gebied van de hygiëne en het milieu, de hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, een deputatie van het Waterschap Schouwen-Duive land, een vertegenwoordiger van G. S., enkele hoofdambtenaren van de Prov. Griffie en ir. Bos van boven genoemd bux-eau. Deze middag is voor iedereen toegankelijk. Daar de ontwikkeling van de Westhoek op recreatieve basis ge heel afhangt van dit grote plan ziet de meerderheid van het college toch gaarne op de ï-aadsvergadering een beslissing. In de raad van 22 decem ber was het college van mening dat in het exploitatie-tekoi-t van de eer- ste 10 jax-en een extra bijdrage van het Rijk vexleend zou worden doch dit is niet gelukt. Wel is de toezeg ging gedaan dat, indien de gemeen te hiei-door een niet sluitende be groting zou krijgen, het tekort zal woi-den aangemerkt als bedoeld in art. 12 van de Wet Financiële vei*- houding Rijk-Gemeenten. Deze ach- tei-deur blijft dus open voor de bij drage in het tekort. De gemeente wordt dan noodlijdend. De gevolgen hiervan zullen later in een nota uit een gezet worden. De financiële vrij heid woi-dt dan zeer beperkt en voor nieuwe uitgaven moet dan de toe stemming van het departement van Binnenlandse Zaken verkregen wor- den. Het college heeft opnieuw ge- spi-ekken gevoei-d met Den Haag om de zg. vei'fijningsuitkering voor rio leringen ook van toepassing ver klaard te krijgen op bestaande kam- peerteri*einen. Mogelijk dat hier wat in zit en dat zou de financiële druk weer wat verlichten, vooral op de bedrijven. De waterschappen In de Staten-zitting van 20 maart jl. is gesteld dat men er sterk voor geporteerd is de taak van zuivei-ing van afvalwater op te di-agen aan de Waterschappen. De zuiveringsinrich- tixig gaat de gemeente 2 miljoen gul den kosten. Indien dit aan het Wa terschap kon worden overgedragen kan dat weer besparingen beteke nen doch de ingelanden zullen dan de kosten moeten betalen. Het is dus van belang voor deze ingelanden de 1 miljoen overheidssubsidie thans te incasseren zodat de lastenverzwa- ï'ing straks bepex-kt blijft tot de in vestering van deze 1 miljoen. Door het E.T.I. Zeeland werd in 1965 een onder-zoek ingesteld naar de dx-aagkracht van de kampeerter reinen waórvan de uitkomsten de raad bereikten april 1968. Het col lege heeft zich nu gewend tot het hoofdbestuur van de Vex-eniging Re- ki-on, een vex-eniging waax-bij kam- peex-teri-einen zich kunnen aanslui ten en daaruit resulteex*den de vol gende opvattingen: a. we hebben begrip voor de jaai"- lijkse x-ioolrechten die u de be drijven wilt oplegen en we wil len gx-aag stappen ondernemen om dë minister van economische za ken te bewegen de 'daaruit voort vloeiende tariefsvei'hoging goed te keuren; b. we hebben bezwaar tegen de heffing ineens van de bestaande bedrijven. In feite zou die heffing niet nodig moeten zijn omdat u al x-ioolbelasting heeft: Probeert u daax-voor een andex-e oplossing te vinden. Er is nog een aspect waax-om op 6 april de dekkingsmiddelen niet wor den besproken, omdat de gemeente Middenschouwen de i-iolei-ing Scha- rendijke die op het Brouwershaven- se Gat loost, door de afsluiting der Gx-evelingen, moet wijzigen. In prin cipe wil deze gemeente de kern Scharendijke en ook mogelijk Elle- meet de riolering gaan lozen op de Oosterschelde. Ook hierin zou finan cieel voordeel kunnen schuilen. Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje 1 een dropje Italiano is dus alles? Ja, 't is een lekkertje! kihgfabwcV

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3