DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZWARE AARDBEVING VERWOEST TURKSE STAD CEDIZ Jordanië liet meest geïnteresseerd in een regeling met Israël Ongeregeldheden in Noord Ierland Prins Bernhard in Jap au MORBIS Ernstige toestand in Cambodja Druk buitenlands bezoek ondanks slechte weersomstandigheden ZIERIKZEESCHE™. NIEUWSBODE Dinsdag 31 maart 1970 126ste jaargang Nr. 20377 WAARIN OPGENOMEN «fOAKDE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. 8., de Vaate, tel. (OHIO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 ®/g 8.T.W. In dit nummer: I Staepelliof" - naam school te Renesse GEDIZ, 29-3. Men vreest dat by een aardbeving, die zich zaterdagavond in het westen van Turkije heeft voorgedaan, btfna tweeduizend doden zijn gevallen. Maandagavond had men zeventienhonderd stoffelijke overschotten onder het puin van ingestorte en afgebrande huizen vandaan gehaald. Het Turkse persbureau meldde vijfhonderd doden in Akcaalan en in Gediz en Kayakoy elk 250. In de dorpen D'Emet, Dogancilar en Eece had men res pectievelijk 40, 35 en 15 doden geborgen. In zeven andere dorpen in deze streek bedroeg het aantal doden 37. Er zijn duizenden gewonden. Mogelijk meer» dan tweeduizend doden Nieuwe aardschokken, duizenden daklozen, voedselschaarste regen en onzekerheid over het lot van talrijke vermisten kenmerkten op paasmaan dag de toestand in het rampgebied, dat zich uitstrekt rond de zwaarge- troffen stad Gediz, in West-Anatolië. Ongeveer negentig dorpen liggen in de zone, die zaterdagavond een zwa re 48 seconden durende aardbeving te verduren kreeg. In het hele land was de beving te voelen en in Istan- boel en Ankara vluchtten de mensen de straat op. In deze steden werd echter bijna geen schade aangericht. Het reddingswerk wordt ernstig belemmerd door gebrek aan commu nicatiemiddelen en ongunstige weersomstandigheden. Op vele plaat sen is de elektrische stroom uitge vallen en talrijke plaatsen en wegen zijn onbegaanbaar door brede scheu ren in de bodem. Premier Soeleyman Demirel heeft zich naar Gediz, dat het zwaarst is getroffen, begeven. Gediz ligt in Anatolië en is een marktplaats met 10.000 inwoners. Een 48 seconden du rende hevige aardbeving trof de stad zaterdagavond te 22.08 uur Ned. tij. Hulpzending DEN HAAG, 30-3. Als directe reac tie op een oproep van de liga van Rode-Kruisverenigingen te Genève CAIRO. 28-3. Na zijn besprekin gen in Beiroet en Amman en vrijdag in Cairo met zijn Egyptische ambt genoot, Mahmoed Riad. heeft minis ter Luns in Cairo verklaaxd, dat de toestand in het midden-oosten ern stiger is dan twee jaar geleden en dat de gematigde groepen aan in vloed aan het verliezen zijn. Dit wordt toegegeven door de lei ders van de drie landen, die - en minister Luns legde daar de nadruk op - de resolutie van de veiligheids raad van 22 november zouden als één geheel beschouwen. Als deze re solutie zou worden uitgevoerd, zou den de onafhankelijkheid, het be staansrecht en de grenzen van Israël worden geëerbiedigd. Op het ogen blik is dit nog steeds zo, maar ik weet niet hoe de toestand over een jaar zal zijn. Mr. Luns zei, dat de Arabische landen die hij had bezocht zichtbaar minder optimistisch over de vredeskansen waren dan tijdens zijn laatste bezoek aan de Egypti sche hoofdstad in 1968. Toen hadden de Arabische leiders nog meer hoop, in het bijzonder in Jordanië. In ant woord op de vraag of vooral Jor danië, dat het ernstigst door de oor log is getroffen en zich geïsoleerd voelt, ontvankelijk is voor de voor stellen inzake een rechtvaardige en eervolle vrede, zei mr. Luns dat Jor danië verreweg het meest gematig de land was en zeer geïnteresseerd bij een spoedige regeling. LONDONDERRY, 29-3. - Britse troepen hebben zondag honderden roomskatholieke betogers terugge dreven, die een politiekazerne in Londonderry met stenen bekogelden. Volgens de eerste berichten is nie mand gewond. De ongeregeldheden begonnen ter wijl een stoet overwegend rooms katholieke republikeinse demon stranten door Londonderry trok ter herdenking van de opstand van 1916 in Dublin, die een einde maakte aan de Britse heerschappij over wat thans de Ierse republiek is. om bijstand na de aardbevingsramp in Turkije heeft het Nederlandse Roode Kruis een eerste hulpzending beschikbaar gesteld. Een Neder lands chartervliegtuig zal morgen een partij medicamenten (waaronder 12.600 flacons peniciline en strepto- mycine), minstens 2000 dekens en ruim 1500 cartons baby- en kleuter voeding van het Nederlandsche Roo de Kruis naar een vliegveld in de buurt van het geteisterde gebied brengen. Het gironummer 77 ten name van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis in Den Haag is opengesteld voor giften van de Nederlandse bevolking ten behoeve van hulp aan de slachtoffers van de aardbeving. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan zijn zustervex-eniging in Turkije een telegx-am van deelne ming gezonden en meegedeeld dat het zich voorbex-eidt om meer hulp te kunnen vex-lenen. Op het hoofdbu- x-eau in Den Haag woi'den daarvoor speciale maatx-egelen getx-offen. TOKIO, 29-3. Prins Bernhard is, na zijn bezoek aan Indonesië, voor een officieel bezoek van zes dagen aan Japan in Tokio aangekomen. De pi-ins zal o.m. de wereldtentoonstel ling bezoeken en maandag werd hij door keizer Hix-ohito en keizerin Na- gako op het paleis ontvangen. Twee doden bij slippartij HEDEL, 28-3. Op de Hedelse brug. deel uitmakend van de rijksweg Utrecht-Den Bosch, is zaterdagoch tend als gevolg van het gladde weg dek een pex-sonenauto in een slip geraakt en frontaal in botsing geko men met een vrachtauto. Twee van de drie inzittenden van de personen auto wei-den op slag gedood, de der de wei-d zwaar gewond. De chauffeur van de vrachtwagen werd licht gewond, tex-wijl twee kindei-en, die zich eveneens in de ca bine van de chauffeur bevonden, met de schrik vrij kwamen. De per sonenauto werd totaal vernield, de vrachtwagen liep minder ernstige beschadigingen op. Er hebben zich tot nu toe geen moeilijkheden voor het verkeer vooi-gedaan. Op het moment dat het ongeluk gebeui-de, was er vi-ijwel geen vei'keer op de weg. Man bekent aanrandingen DEN HAAG, 28-3. De 23-jarige L. V. uit Rijswijk heeft tegenover de Haagse politie bekend vorige week zaterdag in de Scheveningse bosjes in Den Haag een 16-jarig meisje te hebben aangerand. Hij had het meis je de bosjes ingeti-okken, haar ge deeltelijk de kleren van het lijf ge- rukt en haar geslagen. Het meisje was daai-bij bewusteloos geraakt. V. kon worden aangehouden op aanwij zing van mensen die hem zatei'dag gezien. Hij heeft ook bekend zater dag na de aanranding van het meis je een 37-jarige seci-etai-esse te heb ben lastiggevallen. Hij is ingesloten. Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 AMSTERDAM. Vierduizend m beschilderd kaasdoek is nodig om de Am- stelhal van het RAl-gebouw aan te kleden voor het boekenbal, dat 3 april wordt gehouden. Een enorm karwei voor de kunstenaar Piet er Groot en zijn assistent, die druk doende zijn om alles tijdig gereed te hebben. Pseudo-jonkheer in arrest SOESTERBERG, 28-3. De politic van Soesterbei-g heeft de 38-jarige Th. J. A. L. uit Hilversum aange houden, nadat hij in hotel-restaurant „Het Zwaantje" te Soesterbei-g uit naam van een jonkheer uit Wasse naar voor tweede paasdag een diner voor dertig personen, onder wie prins Claus en mr. Pieter van Vol- lenhoven had besteld. De pseudo-jonkheer woi-dt ver dacht van oplichting en valsheid in geschi-ifte. Kort na zijn arrestatie bleek, dat hij in het bezit was van een vervalst Duits paspoort, dat wel was voorzien van zijn foto, maar op naam stond van een Duitser, die door Interpol woi'dt gezocht. Gelijk tijdig met de manager werd ook de 4Ó-jai'ige taxichauffeur G. L. uit Hil versum aangehouden. Het tweetal had eerst uitgebreid in „Het Zwaan tje" gegeten, alvoi-ens de bestelling werd opgegeven. De eigenaresse van de zaak vertrouwde het echter niet en waarschuwde de politic. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Een beeld van de verwoesting van Gediz. Thans is nog niet definitief vast gesteld hoeveel mensen door vallend puin en brand zijn omgekomen. Snelle opmars van rode troepen in dat land PHNOM PENH, 30-3. De toestand voor de nieuwe machthebbers in Phnom Penh wordt, blijkens de be richten uit dat gebied steeds hache lijker. In een communiqué dat de regering Lon Nol heeft gepubliceerd wordt gezegd dat de toenemende Noord Vietnamese en Vietcong-infil- tratie een ernstige situatie heeft ge schapen en dat alle diplomaten van landen met missies in Phnom Penh en die vertegenwoordigd zijn bij de Verenigde Naties zijn ingelicht over de positie van het land met het oog op kelonnes oprukkende communis tische troepen. Het communiqué komt nauwelijks 24 uur nadat in een officiële ver klaring was meegedeeld dat Viet- congtroepen waren opgerukt tot op 50 kilometer van de hoofdstad. Het vandaag gepubliceerde -com muniqué maakt geen melding van een verder oprukken van de tegen stander, maar gezegd wox-dt dat de Vietnamezen „alle methoden hebben gebruikt om de dox'pelingen te dwin gen deel te nemen aan hun subver sieve manoeuvres". Cambodjanexi worden gedwongen op vrachtwagens naar Phnom Penh te tx-ekken. Volgens het communiqué bevinden zich in de provincie Takeo 2000 Viet- cong-stx-ijdex-s, terwijl andex-e groe pen over de bergachtige grens met Vietnam Cambodja binnentrekken in de provincie Kampot. Het eindigt met de vraag: „Willen de Vietname se agressors een wex-eldoox-log px-ovo- cex-en?" Ncox-d-Vietnam waar-schuwde zon dagavond de Nieuwe Cambodjaanse regering in een radio-uitzending te gen „illegale daden tegen de Vietna mese inwonex-s van Caxnbodja". Als DEN HAAG, 30-3. Van Goede Vrij dag af tot en met tweede Paasdag hebben - ondanks hel slechte paas- wecr - 540.000 buitenlandse toeristen een bezoek aan ons land gebracht. Het nationale bux-eau voor toerisme is tot dit cijfer gekomen aan de hand van steekproeven bij veertien grens- doorlaatposten. Vorig jaai\ toen het weer niet alleen mooi was, maar er ook een overweldigende bollenpracht te zien was. werden er 530.000 bui tenlandse gasten genoteerd. Derhalve hebben de deskundigen even vreemd tegen het hoge aantal van dit jaar zitten aankijken, maar men is van mening dat er onder het aantal van 540.000 een vrij gi'oot aantal grens passanten uit Duitsland was, dat naar ons land was gekomen om paasinkopen te doen. In tegenstel ling tot de afgelopen jaren is dit voor een groot aantal artikelen, gezien de Duitse x-evaluatie weer aantrekkelijk geworden. In vele plaatsen in het westen van ons land waren de hotels en pensions dan ook zeer goed bezet. Ook in dc winters aandoende gi-ole badplaatsen in de wat genoemd wordt centrale kuststreek was dat het geval. Hier en daar moesten de V.V.V.'s zelfs parti culiere resffve-adi'essen inschakelen. Behalve vele Duitsex*s kwam ook een opvallend aantal Fransen naar ons land. Tevens waren de Belgische en Scandinavische bezoekers vrij talrijk. Bij enige doox-laatposten sig naleerde men voorts een ongewoon groot aaixtal in Duitsland werkzame Tux-kse gastarbeiders. Bij de Keulse barrière bij Venlo kwamen meer Ja panners in particuliere auto's de grens over dan ooit tevox-en. Automatische koppeling UTRECHT, 28-3. Met Pasen 1967 zal het gehele internationale goede renwagenpark van de Europese Spoorwegunie (U.I.C.) binnen een week met automatische koppeling worden uitgerust. Hel zal dan tol 1980 duren voordat de rest van het wagenpark van de automatische koppeling is voorzien. De invoering van de automatische koppeling is een belangrijke stap op dc weg die naar automatisering van het inter nationale spoorwegverkeer moet leiden. f i t Zie voorwaarts j lot het einde. -« en volhard i deze acties voortdux-en „zullen de Cambodjaanse autoriteiten de volle dige verantwoordelijkheid dragen vcor alle ernstige consequenties". De Cambodjaanse ambassade in Moskou heeft zich inmiddels achter et afgezette staatshoofd prins No x-odom Sihanoek geschaax'd. Gewonden bij botsing DE LIER, 30-3. Omstreeks kwart over één in de nacht van zondag op maandag zijn op de Burgemeester Cx-ezeelaan in De Lier twee auto's frontaal met elkaar in botsing geko men. In de beide auto's zateiT twee mensen. Ale vier personen zijn met zeer ernstige verwondingen opgeno men in het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft. Maandagmorgen waren al len buiten levensgevaar. De gewonden zijn twee jongelui uit Schiedam en een 25 jarige man uit Wateringen en een 19-jarig meis je uit Naaldwijk. Beide auto's werden totaal ver nield. Mail onder ecu trein UTRECHT, 29-3. Op het station in Nijmegen is een nog onbekende man tussen de tx-ein en het perron géval len, toen hij uit de x-ijdende trein Nijmegen-Den Bosch op het perron wilde springen. Hij kwam onder de wielen terecht en was op slag dood. De man had enige kennissen, die hij naar het station had gebx-acht. tot in de tx-ein vex-gezeld. Het slachtoffer was de 44-jarige laborant J.Oosterdijk uit Nijmegen. koud weer Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt'met af en toe buien, soms met hagel of nutte sneeuw; matige tot kx-achtige, aan de kust tijdelijk harde nooidweste- lijke wind; koud weer. Voor donderdag: Aantal ui-en zon: 1 lot 6. Min.-tempex-aturen0 tol 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een di*oge periode van min stens 12 uur: 70 pi'ocent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 40 procent. 1 april. Zon op 6.16, onder 19.13. Maan op 4.40, onder 12.50. 2 april. Zon op 6.14, onder 19.15. Maan op 5.00, onder 14.23. Nieuwe maan: 6 april te 5.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 april 2 apx-il 10.28 v.m. 12.05 n.m. 23.15 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 1 april 10.21 v.m. 23.19 n.m. 2 april 11.54 v.m. n.m. Doodtij: 1 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 31-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depi'essie boven de Noox'dzee die zeer langzaam oost- waai-ts trekt beheex~st het weer in ons land. Een randstoring aan de zuidoostflank bi-acht in de nacht van maandag op dinsdag in vrijwel hel gehele land x-egen. Dit regengebied wordt gevolgd door koude en onsta biele lucht waarin i-egen- en hagel buien voox-komen. Tussen de eerder genoemde depressie en een ki*achlig hogedrukgebied dat zich al geruime tijd boven de Atlantische oceaan handhaaft staat een sterke nooxde- lijke luchtstroming, waarmee zeer koude lucht van arctische oox-sprong naar zuidelijker bx"eedten wox-dt ge- transporteei'd. Het ziet er naar uit dat deze lucht in de nacht van dins- dap op woensdag ook Nedex-land zal bereiken, waarmee een nieuwe kou de periode wox-dt ingeluid. ASSEN. Op de px-ovinciale weg tussen Hoogeveen en Assen zijn bij hel viaduct over het Oranjekanaal twee personen, de heer A. Frerichs en mevr. J. E. Fx-ex-ichs-Joris uit Eindhoven, bij een fi-ontale botsing om het leven gekomen. Tijdens een sneeuwbui i-aakte de heer Frerichs waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt. Hij kwam in frontale botsing met een vrachtauto. Brutale inbraak in benzinestation OSSENDRECHT. 29-3. In de nacht van zaterdfg op zondag is een bx*u- tale inbx-aak gepleegd in het benzin- ne service station van de heer Ha- vermans op de hoek van Onze Lieve Vi'ouw ter Duinen laan te Ossen- drecht. De inbraak werd zondagmorgen om 9 uur ontdekt toen de bed rij fs- leidei-, de heer P. Vex-helst, het sta tion wilde gaan openen en een grote ravage in het gebouw en kantoor ontdekte. De inbraak moet na 1 uur 's nachts gepleegd zijn. De inbrekers zijn via hel dak bin nen gekomen. Zij reden een gestalde auto naar buiten en zetten hun eigen auto erin. Vrijwel het geheel station werd leeggeioofd waarbij voor een waarde van f 14.000 tot f 20.000 aan auto-accessoii-es wex-d gestolen, die zij in de auto laadden. Van de da- dexs ontbreekt elk spoor. De rijks politie stelt een onderzoek in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1