leven daniela Moeders tweede rrico Prins Bernhard zeer enthousiast over land en volk van Indonesië Na „nog zo'n jaar" is de Proeftuin verleden tijd Moeilijke personeelssituatie bij het mavo-onderwijs niet vergeten*. trieoeten J ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Lege beurzen voor minister Lardinois ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 maart 1970 Nr. 20376 Sombere vergadering HAAMSTEDE, 25-3. ten 20-tal leden der Ver. tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schou- wen-Duiveland waren in hotel Bom bijeen om te luisteren naar de re sultaten van het Proe/tuinjaar 1969. Mede aanwezig waren ir. A. Syt- stra. Rijks Tuinbouw consulent, Hoofd-ass. bij het R.T.C. J. A. v. d. Weel en het ere-lid, de heer K. J. Dambruin die een welkom werden toegeroepen door de voorzitter de heer Jac. Steur. De heer Steur noemde in zijn ope ningswoord de toestand in de fruit teelt triest. Een aantal gerenom meerde fruitbedrijven verdwijnt dan ook en het schijnt dat het zwaarte punt van een zekere hulp door de overheid in het beëindigen van het bedrijf ligt. Spreker meende dat men er toch goed aan zal doen wat over te houden in ons land, want verwaar lozing der agrarische sector is een gevaarlijk spel. Het wordt hard tijd voor daden, want nog een jaar zo en er is geen sprake meer van fruit teelt. De donkere wolken boven de Proeftuin zijn gitzwart geworden en het is te danken aan de bedrijfslei der de heer J. Jonker dat de zaak nog drijft. Met ir. Sytsra en ir. Roos- jen is de financiële zijde besproken, doch er is geen enkele subsidie te verwachten Slechts 6 proeftuinen in Nederland krijgen op basis van fif ty- fifty een subsidie waarbij die voor ons in Numansdorp van belang is. „Een wonder kan de Proeftuin nog redden: we kunnen moeilijk de ogen sluiten voor de werkelijkheid. Is 1970 weer zo slecht dan zal de Proeftuin noodgedwongen moeten stoppen". Met het allerbeste voor dit jaar aan de leden toe te wensen be sloot de voorzitter zijn openings woord. Uit de notulen van de secretaris, de heer P. Adam kon de vergadering een beeld krijgen van het vorige teeltjaar. Een brief met een mede levende inhoud was ontvangen van de heer C. A. Hartog uit Veenendaal. Ernstig verlies Uit de resultaten rekening 1969, toegelicht door de penningmeester, de heer W. Capelle bleek dat het verlies f 12.228,39 bedroeg. Namens- de kascommissie adviseerde de heer C. v. d. Kreeke het financiëel beleid goed te keuren. Uitvoerig behandelde de bedrijfs leider, de heer J. Jonker het wel en wee van 1969. Daaruit bleek dat er 11 infectieperioden van de schurft- zwam waren geweest met de zwaar ste op 21 april. In totaal viel er 819 mm regen. Door hittebeschadiging ortstond er in de tweede helft van juli een zware bladval bij de De licious waardoor de vruchten wat kleiner bleven dan gewoonlijk. Er brachten 84 mensen een bezoek aan de tuin. De heer Jonker werkte 205 uren in loondienst bij derden. Een proef met een geleid best rij- dingsschema had een voordeel van f 135,per ha tot gevolg. Voor de bloei werd geen insecticide verspo ten; na de bloei met Dipterex Kara- thar.e was voldoende om het spint in bedwang te houden. Voor schurft en meeldauw werden aangewend: 4 x Dodine, 2 x Aastimulan, 8 x T. M.T.D. en gemengd met deze midde len 9 x Karathane. Causerie voor kleutercursus „Het ontwikkelingsspel tussen moeder en kind' BURGH, 25-3. Over het onder werp „Het ontwikkelingsspel tussen moeder en kind" sprak de heer \V. B. van Leeuwen, hoofd der B.L.O.- school te Zierikzee, voor deelnemers van de kleutercursus, georganiseerd door het Groene Kruis afd. Haam stede Burgh, voor genodigden en le den van de afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, in de Koebel te Burgh. Mevr. A. Friderichs-Landegent, bestuurslid van het Groene Kruis sprak een algemeen welkomstwoord en gaf een toelichting op de aanwe zigheid der dames van de Huisvrou- wenvereniging, n.a.v. het artikel „Achterstand begint in de kleuter jaren", gepubliceerd in hun maand blad „Denken en Doen", jan. no. 1 1970. De heer Van Leeuwen zette aan de hand van humoristische voor beelden de verschillende ontwikke lingsfasen vanaf het pasgeboren kind tot aan de lagere schoolleeftijd uiteen. Hierbij kwam wel duidelijk naar voren, dat vooral in het begin van het bestaan van het kind, de moeder de voornaamste plaats in neemt. Zij voedt, verzorgt, speelt met het kind, praat ermee, kortom zij geeft het veiligheid, zekerheid en zorgt dat het kind zo zijn eigen plaats in de wereld kan innemen. Ze begeleidt het tot aan de lagere school toe. moeten leren" Dan komt de grote verandering. Het spelen leren wordt nu moeten leren. Maar in de voorgaande 6 ja ren heeft het kind zoveel ervaring opgedaan dat het zich nu wel op de lagere scHool kan handhaven. Van heel veel betekenis is het voorbeeld van de moeder voor het kind. Moe der moet op tijd thuis zijn als het kind uit school komt; aandacht voor zijn verhalen hebben, kritisch zijn in haar taalgebruik (niet krom pra ten), het op gang brengen van ge sprekken, het beantwoorden van vragen van het kind, (stimuleert de drang tot leren) vooral veel voor lezen of vertellen en liedjes zingen. En wees baas over de knop van het t.v.-toesel! Kortom moeder is de cen trale figuur in het gezin en zij kan veel doen voor de onderlinge goede verstandhouding van de gezinsleden. Vragen Moeizame wandeling LOS ANGELES, 26-3. Een Britse poliopatiënt, de 23-jari- ye David Ryder, heeft aange kondigd, dat h\j met zijn kruk ken van Santa Monica in Ca- Hfornië naar het 4.800 km. oostelijker gelegen New York wil wandelen. Hij wil 40 km. per dag afleggen, waardoor hij vier en een halve maand on derweg zal zijn. Ryder wil op die manier geld inzamelen voor een organisatie, die het paardrijd en van poliopatiënten propageert. Hij heeft al eens van het ene eind van de Brit se eilanden naar het andere gelopen. ARNHEM, 26-3. Was in 1962 de personeelssituatie bij het Mulo on houdbaar, thans dreigt ze catastro faal te worden. Voor bepaalde vak ken zijn gewoonweg geen leraren te krijgen en de toestroom uit hel ba sisonderwijs is mede door de lage aanvangssalarissen vrijwel nihil. Veelal moet een beroep op gepen sioneerden worden gedaan of moeten nog niet bevoegden benoemd wor den. Acht jaar geleden werd de mammoetwet ingediend, anderhalf jaar later kwam er een commissie DEN HAAG, 25-3. Minister Lardi- nois zit deze week met een overschot aan lege beurzen. Woensdagmorgen Advertentie Elke woensdagavond in april voetbal op t.v. FRICO, KAAS MET EEN GROTE K voor de lerarenopleiding, maar de nieuwe lerarenopleiding is ook nu nog niet tot stand gekomen. Het gro te tekort aan leraren bij het mulo mavo vraagt om maatregelen op kor te termijn. De lerarenopleiding moet nog dit jaar van start gaan, want langer uitstel wordt fataal vpor het mavo. Deze opmerkingen maakte de heer P. J. Geelkerken, voorzitter vna de vereniging voor mulo, de mavo-sec tie in de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP), in zijn openingswoord voor de algemene vergadering in hotel Haarhuis in Arnhem. leverde de post er bij zijn departe ment aan de Eerste van den Bosch straat in Den Haag al vyf ton van af. (Ton op te vatten als gewichtseen heid). Dat was nog maar een begin. Die eerste zendingen waren voorname lijk uit de omgeving van Den Haag afkomstig, vandaag (donderdag) werd er nog heel wat verwacht uit andere delen van het land. Aangezien de or ganisatoren van de actie hun volge lingen hebben aanbevolen, de beur zen te verpakken in dozen met hooi en stro, mag verwacht worden dat de minister en zijn ambtenaren er wat die artikelen betreft warmpjes in komen te zitten. De lege-beurzenactie vindt, zoals bekend, haar oorsprong in Friesland. Daar besloot de algemene vergade ring van de Friese Maatschappij van Landbouw enkele weken geleden tot instelling van een actiecomité. Nadat ook in Groningen, de veenkoloniën en Utrecht actiecomité's waren ont staan kwam het tot vorming van een landelijke actiegroep. Vooral jonge boeren doen aan de actie mee. Hun grief is dat de boer steeds meer bekneld raakt tussen da lende opbrengstprijzen en stijgende kosten. Voor Zeeland is de actie gestart te St. Pilipsland. Zij bleef vrij beperkt van omvang. Wellicht is in het zui den het plan voor de lege-beurzen actie wat minder duidelijk doorge komen. Na de pauze werden nog enkele vragen gesteld, o.a. Hoe vindt u dat werkende vrouwen hun kinderen in een crèche stoppen? Is dat niet na delig voor jonge kinderen? Spreker vond, dat heel jonge kinderen bij de moeder moeten blijven, maar wat oudere kinderen kunnen zonder be zwaar in een crèche bij elkaar zijn. Voordelen zijn: een beter onderling taalgebruik en gemakkelijker met elkaar omgaan. Dit alles natuurlijk onder zeer deskundige leiding. In Zweden heeft men hiermede al veel ervaring opgedaan en de uitkom sten zijn gunstig. De presidente van de Huisvrou wen, mevr. C. Hack- Sloover dankte namens allen de heer Van Leeuwen voor zijn geestig betoog en bood hem een boekenbon aan. Mevr.Fri- derichs kreeg een compliment voor de heerlijke koffie. Een gezellige en frisse indruk maakten de nieuwe ta felkleedjes die voor het eerst de ta fels sierden. LONDEN. John Lennon en Yoko Ono krijgen twee nieuwe medewer kers: chimpansees, waarmee binnen kort voor een radioprogramma op namen zullen worden gemaakt. De Lennons zullen de zang verzorgen, Bugsie en Rosie de pianobegeleiding. Boekbestellingen per computer TILBURG, 26-3. Met ingang van het komende zomerseizoen zal een belangrijk deel van de Nederlandse schoolboekenbestellingen via een centraal computersysteem worden geleid en volautomatisch worden ge administreerd. Om dit mogelijk te maken gaan twee combinaties van boekverkopers in ons land hun dagelijkse vraag naar studieboeken samenvoegen. Het plan voorziet voorts in een proce dure van dagelijks afhalen bij de uitgevers en dagelijks aónleveren bij de aangesloten boekverkopers met eigen auto's. Bij het programma zijn 200 van de meest vooraanstaande boekwinkels aangesloten. Er is spra ke van dat nog andere bestaande combinaties in het programma gaan deelnemen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te N ij kerk: T. Lekker- kerker, Oosterwolde (Gld.); te Nieuw Buinen: kand. J. J. Valk, Bilthoven. Benoemd door de Stichting Inter confessioneel Ziekenhuis tot predi kant van het Lucasziekenhuis te Apeldoorn: P. C. de Bruyn, Wage- ningen, welke deze benoeming heeft aangenomen. Ger. Kerken Beroepen te Badhoevedorp: A. van Egmond. Wormer, die dit beroep heeft aangenomen; te Nijkerk: W. Haverkamp, Aalsmeer; te Harder wijk: dr. H. J. Kouwenhoven, Vlaar- dingen. Bedankt voor Rotterdam-Delfsha- ven: D. N. Wouters. Pijnacker-Noot- dorp. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Pretoria (Die Vrije Geref. Kerk): J. G. Meijer, te Zwijndrecht. Ger. Kerken (vrijgemaakt) (buiten verband) Beroepen te SliedrechtM. Bak ker, Maastricht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam: kand. J. van der Vlies, Apeldoorn. Bedankt voor Hoogeveen: J. Wes terink, Kerkwerve. WASHINGTON. President Nixon heeft voorgesteld de maximum-straf die op bomaanslagen staat te ver dubbelen tot twintig jaar gevange nisstraf of een boete van meer dan 70.000 gulden. Mocht er iemand ge wond raken dan zouden beide straf fen moeten worden opgelegd. BUENOS AIRES. In de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires is een consul van Paraguay ontvoerd. De daders, die zeggen te behoren tot het Argentijnse Bevrijdingsfront, eisen in ruil voor hem de vrijlating van twee politieke gevangenen. Reeds Kerstmis 1945 was het ver lovingsfeest gevierd van Hans en Janneke. In Rotterdam stonden ze ingeschreven voor een woning en in verband met zijn positie bij de ex portfirma zelfs op een soort urgen- tielijst. Maar er waren duizenden woning zoekenden in de Maasstad, zodat het nog enige jaren kon duren, voor hij aan de beurt was. Misschien duurde het Janneke, die de afstand Rotterdam-Creil te ver vond, te lang. Hoe het ook zij, op een winde rige najaarsdag in 1946 kwamen ze beiden naar de Zocherstraat: Hans bedeesd, teruggetrokken en schich tig. Maar Janneke stelde zijn ouders zonder blikken of blozen kort en bondig voor de uitgemaakte zaak: „Ik ben in verwachting, dus willen we trouwen." Dat gaf heel wat consternatie in huize Holstegger. Misschien nog niet zozeer bij Peter Holstegger, dan wel bij zijn vrouw. Mevrouw kreeg de Koningin zal ook graag willen komen DJAKARTA, 25-3. „Het land lieelt zo'n diepe indruk op m|j gemaakt, dat ik gewoon vaker moet komen. Ik zal er geestdriftig over vertellen te gen familie, vrienden en kennissen. Ik weet zeker dat de koningin en mijn dochters ook graag naar dit land zullen komen". Prins Bernhard zei dit woensdag op een persconfe rentie voor Indonesische en Neder landse journalisten in het presidenti ele paleis in Djakarta. De prins was nog onder do indruk van zijn bezoek aan Bali, waar hij drie dagen is geweest. Hij loofde de Indonesische danskunst en zei daar over, dat zij een van de mooiste din gen is die op de wereld te zien zijn. Het zou een ramp zijn als deze kunst ooit verloren zou gaan. De prins noemde zijn zestiendaagse reis door Indonesië een heel bijzondere erva ring, waarvan hij positieve indruk ken had opgedaan. Het land noemde hij mooier en de mensen vriendelij ker dan hij ooit had kunnen dromen. Militair bewind? Op een vraag of in Nederland de mening heerst, dat Indonesië een mi- schrik van haar leven, zodat Hans bezorgd naar zijn moeder keek. Hij wilde haar in haar stoel helpen, maar het was zijn vader, die hem opzij duwde. „Ga weg, jij.... jullie moesten je schamen kijk eens, wat voor uitwerking dit heeft op je moeder!" Zorgzaam hielp hij zijn vrouw in haar stoel, bij haar blijvend. ..Dat is wel prachtig, he?'" mopperde hij, beurtelings kijkend naar zijn zoon en aanstaande schoondochter. „Waar willen jullie wonen?" „O, dat is van minder belang." antwoordde Janneke luchtig. „Als we eenmaal getrouwd zijn, vinden we er wel wat op. En zo kon het toch niet blijven. Zijn we misschien tachtig, voor we in aanmerking ko- voor een huis." „Wat zeggen jouw ouders?" vroeg mevrouw Holstegger aan Janneke. „Of weten ze het soms nog niet?" „Jawel. Hans heeft er danig van langs gehad," antwoordde het meis je nonchalant. „Hier zal ik wel op m'n kop krijgen, veronderstel ik." Het was Peter Holstegger, die wel inzag, dat boos worden en lelijk doen de feitelijke situatie niet kon veranderen. „Wanneer willen jullie trouwen?" vroeg hij. „Als het kan nog deze maand. Hoe eerder hoe beter, niet Hans?" De jongen knikte enkel, af en toe benauwd naar zijn moeder kijkend. Er werd die avond nog lang en breed geredeneerd over de toekomst van Hans en Janneke. Want op een of andere manier zou er woongele genheid geschapen moeten worden. Het was tenslotte Janneke, die op besliste toon zei: „Hans en ik gaan volgende week op een dag wel naar zijn directie. Ze moeten maar zor gen voor een huis, willen ze Hans houden. Er zijn zat banen, die min stens zo goed zijn als wat hij nu heeft, waar wèl een huis bij is Ze moeten nu ook maar eens wat voor ons doen." De volgende dag bracht mevrouw Holstegger de mare over aan haar dochter aan de Amstelveenseweg. Willemien schrok, haar moeder ont zet aankijkend. Haar eerste reactie was: „Als ze maar zo weinig moge lijk drukte van hun huwelijk ma ken. zodat de familie het niet dade lijk te weten komt. Hoe kan hij ons litair bewind heeft antwoordde prins Bernhard dat weliswaar militaire mensen het bewind vormen, maar dat dit niet behoeft te betekenen, dat het bewind ook militaristisch is. Ook de Nederlandse regering telt ver scheidene officieren. Hij waarschuw de er tegen dat men zich een oor deel vormt zonder alle details te kennen. Ten eerste ben ik door mijn functie a-politiek, ten tweede laat ik me door geen enkele partij als bood schappenjongen gebruiken en ten derde is het onjuist op grote afstand aanklager en rechter tegelijk te wil len zijn. Deze opmerking van de prins sloeg op een telegrafisch ver zoek dat hij had ontvangen om zich met de situatie van de politieke ge vangenen in Indonesië te bemoeien. In ieder geval is dit een interne aan gelegenheid van Indonesië, waar ik mij als gast van dit land buiten dien te houden, zei hij. PORTADOWN. Woedende protes tanten hebben in het Noordierse stadje Portadown een pro-katholie ke burgerrechtengroep op de vlucht gedreven en moest daarna door hon derden politiemannen en Britse mi litairen worden weerhouden van een bestorming van de katholieke wijk. 14 door Henk van Heeswijk dit aan doen?" „Dat heb ik hem ook al gevraagd. Ik krijg zo het idee, dat Janneke hem er wel toe overgehaald zal heb ben. Zoiets zou ik nooit achter Hans gezocht hebben." Moeder heeft gelijk, dacht Wille mien. Ik zie Janneke er best voor aan. Twee dagen later waren Hans en Janneke plotseling in de woning aan de Amstelveenseweg. Bram en Wil lemien hadden die middag besloten 's avonds naar de bioscoop te gaan om een nieuwe film te zien. De kaartjes ervoor waren ai gekocht. Willemien had nog net even gele genheid om ongemerkt voor Hans en Janneke tegen haar man te zeggen: „Bel de bioscoop op en zeg,, dat we van a\k>nd onverwacht verhinderd zijn. Misschien willen ze ruilen voor morgenavond Dat was helemaal niet naar de zin van Bram. „Dus voor die twee moe ten we vanavond thuis blijven?" vroeg hij, zijn wenkbrauwen fron send. Willemien schudde haar hoofd. „Nee, Bram, dat is niet nodig. Als je het zo ziet. ga jij maar gerust en wissel je het andere kaartje in. Ik blijf natuurlijk thuis. Als jij je plicht niet kent. ik als gastvrouw wel." „We storen toch niet?" vroeg Jan neke. Willemien onderzoekend aan kijkend. toen ze weer terug kwam in de salon. „Jullie storen nooit, omdat jullie hier altijd welkom zijn. Bram ver kleedt zich even. Willen jullie al -s koffie?" „Dat smaakt altijd," vond Hans. Tijdens het koffiedrinken zei Jan neke plotseling op kalme toon: „Jul lie hebben natuurlijk al gehoord, hoe we er voor staan en hoe in het bizonder mijn positie is. We hebben in Creil al een zedeprcek gehad en dinsdag in de Zocherstraat een ver volg ervan. Spaar ons verder dus jullie verwijten. Dal het in strijd is met bepaalde fatsoensnormen, weel ik. En kijk Hans er alsjeblieft niet lelijk om aan. De violen des toorns mogen geheel op mijn hoofd terecht komen, want ik heb Hans ertoe overgehaald. Anders wordt het maar op de lange baan geschoven, omdat er geen huis is. Nu hebben wij het omgedraaid en moet er dus een huis op de proppen komen." Wordt vervolgd 4. Tamahia kon een ironische glimlach niet weerhouden toen zij de waard zo plot seling als een blad aan een boom zag om slaan. „Treedt binnen! Treedt binnen!" riep hij geestdriftig uit en boog zó verschrikke lijk vaak dat Aram hem met een vader lijk „kom, kom", weer wat gerust meende te moeten stellen. „Breng ons wat voedsel, heer waard", verzocht hij lachend en de dikke herbergier stoof weg onder het jui chend verzekeren dat het beste uit zijn tuin en kelder nog niet goed was voor de edele heren". „Een merkwaardige man", zei Aram, plaats nemend. „Het is goed dat je je ju welen uit Pareh hebt meegenomen, Ta mahia. Niet alleen voor deze waard trou wens. maar ook omdat we hiermee de huur van het schip moeten betalen dat ons naar Tudor's rijk moet brengen". „Denk je dat je hier een schip kunt huren?" vroeg Tudor. „Dit is toch een havenplaats? Een kapitein zal zeker ge negen zijn ons tegen goede betaling te brengen waar we maar willen. Nietwaar vriend waard?" vervolgde hij tegen de dikke herbergier, die met een „maak plaats voor het voedsel van de edele heren", een goedgevuld blad opdiende. De waard keek hen meewarig aan. „De edele heer moet wel van zeer ver gekomen zijn. Heeft zijne genade dan nog niet ver nomen dat geen schip meer de haven durft verlaten. Zelfs al bood ge tienduizend goud stukken Advertentie FEUILLETON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7