öe qoeöe week AGENDA C.J.M.V.-jeugd uit Llibbecke bezoekt CJ.V.-vrienden te Zierikzee De toestand bi Cambodja Politieke gevangenen vrijgelaten Opening nieuwe dancing „De Waereldt" Prinses Beatrix opende kunstexpositie STRE E K N l E U WS ])oni. republiek in ruil voor V.S.-attaché Onrust in gezinnen van boeren en tuinders TOEN It es. tan t je van feest Prijzen voor winnende „burgemeesters-ballonnen' BRUINISSE, 26-3. Eén der pro grammapunten van het feest ter ver welkoming van burgemeester G. Hokken, was het loslaten van bal lonnen op de haven toen burge meester Hokken voet aan wal zette. Aan deze ballonnen waren kaar tjes gehecht en de kinderen wier ballonnen het verst zouden komen, konden rekenen op een prijs. Er kwamen van de ongeveer 400 opge laten ballonnen 34 meldingen binnen en het eigenaardige was dat de bal lonnen eerst in noordoostelijke rich ting bleken te zijn afgedreven en daarna boven de grote rivieren een zwenking naar het zuiden hebben gemaakt. Veel meldingen kwamen binnen uit noordelijk Limburg of uit de Brabantse Peel. Drie meldin gen kwamen uit het buitenland (2 uit België en 1 uit Duitsland, name lijk respektievelijk uit Molenbeersel (België), Grevenbricht (Duitsland) en Ophoven bij Maaseijk (België). Ze waren resp. van Anita IJzelenberg, Hans Bal en Japie de Jager( drie eerste prijzen dus, een paraplu, een muziekinstrument en een toeter en verfdoos. Verdere prijswinnaars wa ren Ad. Krepel, Ina de Waal, Elleke Vreugdenhil, Marius Verkamman, Henny Jumelet, Hennie Kik, Hellen Littooij, Daan Krepel, Leen van Dui- vendijk, Jan Hansen, Ina de Waal en Bert Hokken. Zij wonnen voet ballen, boeken of speelgoed. Burgemeester G. Hokken heeft op het gemeentehuis, in tegenwoordig heid van de schoolhoofden of hun plaatsvervangers, de prijzen uitge reikt, vergezeld van een toespraakje. De kinderen kregen eerst limonade aangeboden en ontvingen een ge meentevlaggetje met standaard. ZIERIKZEE', 27-3. Dit Paasweek einde staat weer in het teken van de C.J.M.V.-jeugd uit de Westduitse stad Lübbecke, die te gast zijn van hun Zierikzeese vrienden en vrien dinnen. Reeds vandaag (vrijdag 27 maait) arriveren de jongelui uit de D.B.R. te Zierikzee. Zij worden ontvangen in het jeugdgebouw aan de Visstraat en be groet door burgemeester D. W. Kas telein. Zaterdag wordt een rondvaart per R.T.M.-schip gemaakt over de Costerschelde en aan boord van het schip vindt 's avonds een gezellig samenzijn plaats. Gp Eerste Paasdag wordt de dienst in de Gasthuiskerk bijgewoond en 's middags is er een - wat genoemd wordt - „Hollandse klompenrace". De avond vooi*ziel in en gezellig samenzijn en een strand wandeling. Maandag wordt op het sportpark een voetbalwedstrijd ge speeld tussen ploegen van Zierikzee en Lübbecke. WASHINGTON. Het State Depart ment heeft te kennen gegeven, dat minister van buitenlandse zaken Ro gers woensdag nul op het rekest kreeg toen hij by de Sowjet-Unie aandrong op aanvaarding van Ni- xons voorstel inzake beperking van de wapenleveranties aan het Mid den-Oosten. PEKING HONKONG, 26-3. Hanoi heeft laten weten, dat het afgezette staatshoofd van Cambodj prins Norodom Sihanoek, „volledig steunt", maar daaraan toegevoegd dat het hem bij de huidige toestand in Cam bodja geen praktische hulp kan ver lenen. De bevrijding zou door het volk zelf moeten worden bewerk stelligd. Het ministerie van voorlichting Phnom Penh heeft gezegd dat men niet kan spreken van een nieuwe regering in Cambodja. De tegenwoor dige regering van generaal Lon Nol bestend al sinds augustus 1969. De enige wijziging lag in de persoon van het staatshoofd. mmm ■SK33 TWEEDE PAASDAG: in het „Wapen van Renesse" Schitterende colourgram-verlichting 's Middags van half 3 tot 5 uur GRATIS ENTREE 's Avonds van half 8 tot half 12 entree 2,50. BAR open tot 02.00 uur Stijlvolle paasviering bejaarden te Brouwershaven BROUWERSHAVEN. 26-3. De be jaardensociëteit te Brouwershaven kan weer terugzien op een stijlvolle paasviering in het verenigingsge bouw. De aanwezigen werden hartelijk verwelkomd door de presidente me vrouw Boersma, waarna ds. J. Kei zer voorging in gebed. Het dames koor o.l.v. de dirigent de heer Schouls, met orgelbegeleiding door mevr. v. d. Bijl-Kik, zong diverse liederen uit de bundel van Joh. de Heer. Het gebodene getuigde van een goede studie; de prestaties gaan nog steeds in opgaande lijn. Jammer dat LAND- EN TUINBOUW Uienexport blijft groot DEN HAAG, 26-3, Nog altijd zijn de uien naar hoeveelheid het be langrijkste exportartikel van de Ne derlandse tuinbouw. Dagelijks gaan grote hoeveelheden van dit produkt de grenzen over naar vele landen. De wekelijkse export ligt tussen 4 en 5 miljoen kg. Daarbij is West-Duits- land dan de belangrijkste afnemer maar Engeland en Frankrijk tellen de laatste tijd ook goed mee want deze landen namen begin maart rond 1 miljoen kg. Nederlandse uien af. De uitvoer naar Oost-Duitsland is ook geruime tijd van betekenis ge weest maar deze is nu tot stilstand gekomen. Een appelinterventie DEN HAAG, 26-3. Sinds vorige week maandag worden in ons land met overheidsgeld appelen uit de markt genomen zonder dat er sprake is van een „crisis", dus zonder dat de veilingprijzen beneden de zg. cri- sisprijs gezakt zijn. Het gaat hier om een speciaal aan Nederland toege stane vervroegde toepassing van de interventieregeling, die in het ko mende fruitoogstseizoen voor de hele E.E.G. gaat gelden. De tegenwoordige hervormde pasto rie Schouwenoordis een tijd. lang notariswoning geweest. In 192S werd het kapitale huis verkocht aan de Hervormde Kerk en trok de toen malige notaris Korteweg er uit. De eerste predikant die er zijn intrek nam was dominé S. H. J. Voors, die van 1928-1932 in Zierikzee stond en later naar Enschedé vertrok. Van 1933 tot 1937 werd het tijdelijke wo ning van ds. Joh. Gerritsen Jr. Op de foto was er van enige bebouwing in de omtrek nog niets te zien. dit dameskoor geen gemengd koor is. Ter plaatse zouden nog vele goede zangers uit het voormalig kerkkoor een welkome aanvulling betekenen. Het paasverhaal werd gelezen door ds. J. Feunekes aan de hand van fraaie dia's. De dames Bos en Kwaak verzorgden een paar voordrachten. In de pauze werd genoten van koffie met gebak, geschonken door de fam. W. Janse. Het programma werd ver der gevuld met koorzang en samen zang. De gehouden collecte bracht f 55,85 op. Mevr. Boersma dankte allen die deze middag tot een groot succes hielpen maken. Voor het ge bodene dankte de heer W. Janse na mens de bejaarden. Allen keerden voldaan met een chocolade paasei huiswaarts. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE (Vex-beterde opgave). Gehuwd: Christopher Robert Raw lins, 22 jaar, Walton on Thames (En geland) en Frederika Cornelia Leo- nore Berrevoets, 22 jaar, Zierikzee. DEN HAAG. Dondexxlagavond is op 'de rijksweg Waddinxveen-Rot- terdam onder de gemeente Moor drecht een pex-sonenauto door nog onbekende ooi-zaak tegen een boom terechtgekomen. In de auto zaten twee Zuidslavische gastarbeiders. Een van hen is om het leven geko men, de ander is zwaar gewond. ZIERIKZEE Collecte reuma-bestrijding De opbrengst van de reumabcstrij- dingscollecte heeft de verwachtingen ovei-troffen en bracht f 1047,50 op. Allen die medewerkten aan dit goe de resultaat komt een woord van dank toe. Ger. Vrouwenvereniging De gereformeerde vrouwenvereni ging „De Lampen Bx andende" te Zie- x-ikzee vei-gaderl op woensdag 1 april a.s. in het Geref. Verenigingsgebouw St. Domusstraat. Het onderwerp van deze avond is: „Philippus - aktief randlid" door mevrouw A. M. Hanse- Luyk, terwijl er ook nog een Paas- meditatie zal zijn. Alle leden en be langstellenden zijn welkom. NIEUWERKERK Trainer voor volleybalclub Onlangs is door de Nieuwerkerkse volleybalclub een vaste trainer aan getrokken, nl. de heer Meyer uit Zierikzee. Iedex-e dinsdagavond vin den de trainingen plaats voor jon gelui vanaf 13 jaar. Eerst was deze tijd voor dames, maar nu zijn er ook heren bij gekomen. Het ligt in de be doeling bij voldoende deelname, om binnenkort met een speciale heren afdeling te starten. Nieuwe leden zijn dan ook van harte welkom. De trainingen vinden plaats in het gym nastieklokaal naast de opbare lagere school aan de Weststraat. BRUINISSE, Bond van Bejaarden De afdeling Bruinisse van de Bond van Bejaarden komt a.s. dinsdag 31 maart weer samen in het Ned. hei-v. vei-enigingsgebouw. Alle leden wor den vei-wacht, maar verder zijn ook niet-leden en belangstellenden wel kom. SANTO DOMINGO. 26-3. De re gering van de Dominicaanse repu- b'iek heeft donderdag 20 politieke gevangenen in vryheid gesteld, een maatregel die resulteerde in de vrij lating van de ontvoerde Amerikaan se luchtmachtattaché Donald Crow ley De gevangenen zyn overgedra gen aan de Mexicaanse ambassade. AMSTERDAM, 26-3. Prinses Bea trix heeft donderdagmiddag de kunst tentoonstelling geopend, die tot 1 juni in het Amsterdams historisch mu seum wordt gehouden. Deze expositie is de vierde niet- commerciële manifestatie van de Confederation Intex-nationale des Ne- gociants en Oeuvi'es d'Art (Cinoa) die eerder exposeerde in het Rijksmu seum in 1936, in het Louvre in Parijs in 1954 en in het Victoria and Albert museum in Londen in 196 Prinses Beatrix, die bij haar bin nenkomst in de kerk uit handen van de negenjarige zoon Michael van de direkteur S. Levie van het museum een tuil bloemen had gekregen, ver richtte de symbolische opening door een spandoek te ontrollen, dat door menlyke actiecomités van de Friese en van de Groninger maatschappij van landbouw, van de veenkoloniale bond en van het Utrechtse Land- Verkeersproef Chr. Nationale school te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 26-3. Onlangs is cp de Christelijk Nationale Lagere School, de jaarlijkse schriftelijke verkeersproef afgelegd door de leer lingen van de zesde klas. Het exa men werd afgenomen door de heer J. M. W. Boogerd te Nieuwerkerk. Voor deze schriftelijke proef slaag den met nul fout: Kitty Dalebout, Saar Fclmei\ Hennie Geuze, Adrie Kik, Jacob van Klinken, Tm us Kooijman en Joke van der Velde. Met één en meer fouten slaagden: Gerrit Bal, Coen van den Berge, Jaarverslag 1969 Ver. Technische School voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 26-3. „Het ziet er naar uit dat nieuwbouw binnen enige ja ren gerealiseerd kan worden". Aldus wordt medegedeeld in het jaarver slag over 1969 van de Vereniging Technische School voor Schouwen- Duiveland. In het verslag wordt mel ding gemaakt van de steun die werd ontvangen van de inspekteur van het dagonderwijs by de voorbereidingen om tot nieuwbouw te komen. Opgemei'kt wox*dt dat de aanslui ting basisondevwijs-voortgezet on derwijs zich naar nieuwe vormen ontwikkelt. De schooltoetsen - taal en rekenen - wei-den in geheel Zee land beproefd. Dit heeft niet tot con tinuering geleid. Schouwen-Duive land gaat hieimee echter door en heeft in deze aansluiting gezocht bij Rotterdam. In ontwikkeling is ook de aansluiting L.T.S.-M.T.S, In de nabije toekomst zal elke jongen die het (landelijk) T-examen met goed gevolg heeft afgelegd, op een M.T.S. toegelaten kunnen wox-den zonder verder ondei-zoek. Geconstateei'd wordt dat de plaat sing van de leex-lingen bij de bedrij ven weinig moeilijkheden oplevei'de. De plaatsing in de automobielbran che was dit jaar iets beter dan vorig jaai\ De samenwerking met het re- gionale leexTingstelsel was zeer goed. Joke Flikweert, Nel Flikweex-t, Betje Geuze, Marrie Hoogerland, Nelleke Kik, Loura van Klinken, Kees van der Maale, Koes van der Male, Nel leke Mathijsse, Jaap Scheele, Paul Schiettekatte, Jeannet Sijrier, Ella van der Wekken en Rinus van der Wielen. Het hoofd der school, de heer N. Slingexiand heeft alle reden om te vreden te zijn. Het gemiddelde van zijn school ligt hoger dan het ge middelde van alle scholen van Dui- veland De Christelijke school heeft 37,7 punten gemiddeld, terwijl het Duivelandse gemiddelde op 34,6 lag. Grote Vier-besprekingen over het Midden-Oosten NEW YORK, 25-3. Het op don derdag vastgestelde gesprek over het Midden-Oosten van de VN-am- bassadeurs van de Vier gróte mo gendheden is uitgesteld tot dinsdag na Pasen. Een reden werd officiëel niet opgegeven, maar in kringen van de Verenigde Naties heeft het Duitse persbureau DPA vernomen, dat de ambassadeurs willen wachten hoe de besprekingen tussen het Amerika an - se ministerie van buitenlandse zaken en de Russische ambassadeurs Ana toli Dobrynin aflopen. In deze goede week staan wij voor het lijdenhet sterven en de verrijzenis van Jezus Christus. Wij bezinnen ons opnieuw op de plaats van Jezus in ons leven, Hij die heeft geledenis ge storven en is verrezen. Vooral dat laatste vieren wij. Die ver rijzenis, dat wonder van de opstanding 'uit de dood, wat tot de aan ons allen bekende christelijke uitspraak heeft geleid: Dood waar is uw overwinning? Jezus heeft, door te verrijzen, lijden en dood overwonnen. Maar om lijden en dood te kunnen overwinnen, moest Hij ermee te maken krijgen, er strijd mee voeren. En in feite heeft Hij dat gedaan. Hij heeft, het lijden gekendhei doorgemaaktde een zaamheid ook waarin het lijden iemand kan brengen: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij Mij verlatenHet lijden heeft Hij doorstaan en de strijd die ermee gepaard gaatmaar ook de dood, de doodstrijd: „Laat deze kelk aan Mij voorbij gaan", bad Hij in de Hof van Olijven. Om lijden en dood te kunnen overwinnen, zullen wij de strijd ermee moeten durven aangaan. Daarom ook zei Jezus tot de leerlingen van Enimaus na zijn verrijzenis: „Moest de Christus dit alles niet lijden om zo zijn heerlijkheid binnen te gaan?" Hetzelfde geldt voor ons. Lijden, dood en verrijzenis: zij horen bij elkaar. Herinneren we ons slechts het evangeliewoord: Als dc graankorrel niet sterft, brengt zij geen vrucht voort. Wanneer we daarom trillen delen in zijn heerlijkheidmoeten wij ook delen in zijn lijden en doodin de betekenis die Jezus eraan heeft gegevennamelijk: zijn leven geven voor Zijn broede en zusters. Dinsdag 31 maart Bruinisse: Hervormd Verenigingsge bouw, 2 uur afdeling Bejaardenbond. Woensdag 1 april Ouwerkerk: ledenvergadering mu ziekvereniging „Nieuw Leven". Zierikzee: Ger. verenigingsgebouw, 8 uur, Ger. Vrouwenvereniging. Advertentie ZIERIKZEE 1 HET PREMIE- SPAARPLAN met 20 °/o belasting vrije premie! Uw moderne gezinsbank, de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE De ontvoerders lieten overste Crowley vx-ij, toen de 20 gevangenen zich van de Mexicaanse ambassade - waar zij asiel hadden gekregen na hun vrijlating uit de gevangenis - naar het vliegveld begaven. Het Charter vliegtuig waarmee de man nen naar Mexico zouden reizen, ver trok, zodra bekend was dat de Ame rikaan was losgelaten. twee dertienjax-igen, Chaia Levie en Alexander Nystadt, was binnenge dragen. ROTTERDAM. De 25-jarige Gha- nees Ch. Quansah, de vex-stekeling die het afgelopen weekeinde meer dood dan levend in het ruim van een Nigeriaans vrachtschip in Rotterdam aankwam, rhag in Nederland blijven. Japanse funktionarissen ver wachten serieuze besprekingen over belangrijke kwesties tijdens het offi ciële bezoek dat president Podgorney van de Sowjet-Unie volgende maand aan Japan brengt. De actie „Lege beurzen" LEEUWi|RjDEN, 26-3. De geza- bouwgenootschap, die zyn betrokken by de actie „Lege beurzen", hebben in telegrammen aan de ministers van Landbouw en Visserij, van Financiën en van Economische zaken uiting ge geven aan de grote ongerustheid en onzekerheid die in de gezinnen van de boeren en tuinders heerst over de toekomst van de Nederlandse land en tuinbouw. De actiecomités zyn van mening dat in het urgentieprogramma-1970 van het Landbouwschap duidelijk middelen werden aangegeven die kunnen bijdragen tot een gezonde land- en tuinbouw. „Geef de agra rische ondernemers de kans op de ingeslagen weg naar modern onder nemersschap voert te gaan. De si tuatie van dit moment eist directe uitvoering", aldus het telegram. Zy delen tenslotte in het telegram mee niet te zullen berusten in het uitblijven van spoedige maatregelen. Ontruiming bezette panden in Amsterdam AMSTERDAM, 26-3. Dondei'dag- middag moesten 35 mensen, die in het kader van de „Actie 70" twee panden in de Sarphatistraat te Am sterdam hadden bezet, de betrokken huizen verlaten. De „rampendienst" werd ingeschakeld om hen, die niet zelf elders een onderkomen vonden, onder te brengen Bux-gemeestër Samkalden had op grond van de woonnximtewet aan de politie bevel gegeven tot ontruiming van beide panden. Het vertrek van de jeugdige „illegale" bewoners ging vrij rustig. Wel raakten een paar jeugdige moeders, die hun kinderen op de arm droegen, door de emotie wat overstuur. Politiek paasei van Sch.-Duiveland op Haags Binnenhof ZIERIKZEE, 26-3. Op het Haagse Binnenhof treft men doorgaans niet elke dag politieke figuren ^van Sch.-Duiveland maar deze week (woensdag) was het een keer zover. Een uitspraak, na de verkiezingen gelanceerd door de V.V.D.-voorzit ster mevrouw Van Someren-Downer was hiervan de directe aanleiding. De aanleiding nl. tot de komst van de heer P. Verschuur uit Scharen- dijke, die 'namens de afdeling Noord- Zeeland van D '66 een smakelijk ge vuld Puas-ei aanbood aan mevrouw Van Someren, met de mededeling dat zij kon rekenen op een goedge vulde inhoud van dit kleurige grote ei. En dat gebeurde dan allemaal omdat mevrouw Van Someren na de verkiezingen D '66 had vergeleken met een weliswaar mooi gekleurd maar van binnen hol en leeg ei" waar ze medelijden mee had. „U hoeft met ons bepaald geen mede lijden te hebben", aldus sprak de heer Verschuur zijn paas-boodschap op het Binnenhof: „D '66 behaalde in Zeeland 3,66 procent winst Flitsen uit het buitenland ATHENE. De Griekse officier van justitie Mitsopoulos heeft donder dag voor een rechtbank in Athene verklaard dat de twee Palestijnen, die op 26 december vorig jaar op het vliegveld van Athene een El-Al- vliegtuig met een machinepistool en handgranaten hadden aangevallen, op alle punten schuldig zijn. Bij de aanval werd een Israëlische passa gier, Leon Sirdan, gedood. SAIGON. Boven het zuiden van Laos is zaterdag een hefschx-oef- vliegtuig neergeschoten. De vier in zittenden zijn daarbij gedood, aldus het Amerikaanse commando in Sai gon. Men kan - vlak bij Pasen 1970 - op de gedachte komen: „eens kijken hoe het rond die tijd was in 1935". Dat is gauw verteld en' toch weer niet. Wel even medegedeeld dat de „Arend" (juist, van onze K.L.M.) het dan toch maar presteerde in twee uur van Amsterdam naar Berlijn te vliegen. Ander nieuws dichter bij huis en niet zo prettig, was het vangen van een wolhandkrab onder Brouioers- haven. Het beest had nog veel zaad bij zich en de vissers sloeg de schrik om het hart. Op de Turkse lagere scholen werd militaire on derwijs als verplicht leervak inge voerd en waarom ze dat nu deden? De kerken waren goed bezet tij dens de Paasdagen; te Zierikzee wa ren dat de Grote Kerk en de Gast huiskerk even hier er uitgelicht, want toen de gemeente(n) naar bui ten stroomden stond er een cineast gereed, die het allemaal filmde. Het moeten prachtige films zijn gewor den. En waar die films nu zijn en hoe het allemaal is met de mensen, die daar op stonden. Weliswaar was in de stille week een avond van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm te Zierikzee druk bezet, maar de ver gaderde leden konden vijf jaar later toch de S.S. Doodskopregimenten niet tegenhouden. Voor de vrouw werd als Paasgerecht doorgegeven: beschuitpudding met bitterkoekjes en rozijnen. Dal moeten we destijds toch misgelopen zijn. Te Utrecht liep er een flesje traan gas leeg onder de stoel van Mussert; het had een aanwijzing kunnen zijn, maar het werd verdrongen door ad- vertentienieuws: zeven cent voor een bruine borstel en een kwartje voor een (grote) doos zeilwas. Uit een artikel,.Nu dc lente weer in het land komt en de natuur be gint te ontwaken, komt ook over de mens een geheel ander gevoel. Een ieder wordt weer als met nieuw le ven bezield, het leven gaat ons weer wat vriendelijker toeschijnenJa, ja, maar op dezelfde pagina is Hitier aan het ivoord: „Ik kan verklaren dat Duitsland geen oorlog wenst. Het wil in vrede gelukkig leven. Voor alles wil hel echter achting voor zichzelf hebben en kon het derhalve niet langer onder den vernederenden druk van Versailles leven". Maar de narcissen tooiden, hel pad langs de duinen naar Westenschou- wen ..met kleurigcn sier" cn dat was al weer heel wat om. blij mee te zijn. SCII1ERE1LANDMAN. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2