STREEKNIEUWS HET STREEKPLAN VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND SB wegen 1eorde e Dokumentaire over Martin Luther King industrieoebied ZIERIKZEESOIE NIEUWSBODE Donderdag 26 maart 1870 Nr. 20375 KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Zonnemalre Ds. L. M. Vei-sejjiit wordt vlootpredikant Ds. L. M. Verseput uit Vlissingen. die met ingang van 1 april 1970 is benoemd tot vlootpredikant bij het Marine Opleidingskamp, het M.O.K.. te Hilversum en die in verband daarmede door de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden, zal Paaszondag (29 maart 1970), in de Sint Jacobskerk afscheid nemen van de hervormde gemeente van Vlissin gen. Drie weken later, nl. zondag 19 april zal hij in de morgendienst in de Bethlehemskerk te Hilversum, na vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door ds. Y. van der Schoot uit Vlissingen, intrede doen als pre dikant voor buitengewone werk zaamheden bij de Nederlandse Her vormde Kerk in haar geheel. Leendert Marinus Verseput werd op 28 septeptber 1931 te Zonnemaire op Schouwen-Duiveland in de pro vincie Zeeland geboren. Hij bezocht eerst het Zierikzeês lyceum te Zie- rikzee en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in juni 1954 zijn kandidaats- en ruim vier jaar later in oktober 1958 ook nog zijn doctoraal examen theo logie aflegde. In januari 1956 deed de komen. De leerlingen hebben hun werk een dag van te voren mee naar huis genomen, opdat de ouders de schriften en dergelijke konden na zien om zich een beter beeld te kun nen vormen over hun kinderen op school. Aan de hand hiervan kon met de betrokken onderwijzer of onder wijzeres worden overlegd. Voor ieder ouderpaar was vijf minuten uitge trokken per leerling. Verder was er nog een kleine tentoonstelling te be zichtigen van door de kinderen ge maakte handwerken, die het bekij ken wel waard was. Ongetwijfeld zijn dergelijke avonden, die het con- tact-onderwijzer-ouder-leerling in de hand werken, zeer nuttig. De be langstelling was dan ook, ondanks het slechte weer, goed te noemen. Restauratie hervormd kerkgebouw Het is ongetwijfeld verheugend nieuws dat dezer dagen besloten werd,op een vergadering van kerke- raad én kerkvoogdij, waarbij ook een architect en een bouwkundige uit eigen gemeente aanwezig waren, over te gaan tot restauratie van het kerkgebouw. Getracht zal worden om in april van het volgend jaar (1971) met de werkzaamheden te starten. Rijk en provincie dragen aan de kosten hun steentje bij, terwijl ook de hervorm de gemeente zelf een niet onbelang rijk bedrag op tafel zal moeten leg gen. Deze restauratie zal hoofdzake lijk nog plaats vinden aan het dak der kerk, dat al geruime tijd ernstige gebreken begint te. vertonen, en waarvoor enige jaren geleden reeds noodvoorzieningen zijn getroffen door een gedeelte dakleien, die ver teerd waren, te vervangen door dak- leer. Muren, steunberen en ramen zijn reeds in 1951 door de fa. Huur man te Delft op keurige wijze geres taureerd. Nu nog een nieuw dak dan kan de eeuwenoude kerk er weer voor vele jaren tegen. Aan de Christelijke Pedagogi sche Academie te Middelburg slaag de voor het verkeersexamen 1970, onze dorpsgenote mej. Marja van der Maas Jac.d. heer Verseput aan de rijks universi teit te Utrecht zijn kerkelijk examen en naderhand heeft hij van oktober 1958 tot februari 1959 nog vier maan den stage gelopen (is hij nog vier maanden leervicaris geweest bij nu wijlen ds. H. J. Drost, toen nog pre dikant van de Bethelkerkgemeente van de hervormde gemeente van 's-Gravenhage). Verschillende gemeenten Nadat de heer Verseput in juli 1959 na een te Rotterdam gehouden collo quium was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij daarna van 1 augustus 1961 eerst nog ruim twee jaar te Krimpen aan den IJssel werkzaam was geweest als vicaris werd hij op 5 november 1961 door ds. S. Bijl uit Krimpen aan den IJs sel bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Kerkdriel in de classis Bommel. Op 16 janu ari 1966 verwisselde ds. Verseput deze gemeente met die van Vlissin gen, waar hij bevestigd werd door dr. C. Bezemer uit Scheveningen en toen nog predikant van de hervormde ge meente van Hattem. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de hervormde ge meente van Kerkdriel was ds. Ver seput o.a. eerst assessor en nader hand praeses van het breed modera- men van de classicale vergadering van Bommel, bestuurslid van de pro testantse contactraad voor maat schappelijk- en jeugdwerk in de Bommelerwaard en voorzitter van het bestuur van de hervormde dia conieschool te Kerkdriel. Te Vlissin gen was hij namens de classis Mid delburg kerkvisitator in de kerkpro vincie Zeeland, docent kerkgeschie denis aan de catechetenopleiding, uitgaande van de provinciale kerk vergadering van Zeeland en tot eind december van het vorige jaar (1969) voorzitter van de Raad van Kerken te Vlissingen, waarvan hij mede één van de oprichters was. Vier baby's in Artis berenhuis AMSTERDAM, 25-3. Dezer da gen heeft 'men achter de scher men van het berenhuis in Ar tis de balans opgemaakt. Het resultaat is vier jonge bruine beren. Frieda heeft het leven geschonken aan een drieling, Els stelde zich tevreden met één baby. De jongen werden zoals gebruikelijk bij bruine beren begin januari geboren. Sinds die tijd verblijven ze in een als kraamhol ingericht nachthok en pas dezer dagen is men voorzichtig gaan kij ken hoe groot de oogst was. WASHINGTON. Als de positie van de Amerikaanse betalingsbalans zwak blijft en de stijging van de prijzen in de Verenigde Staten niet tot staan worden gebracht kan de dollar opnieuw in gevaar komen. Dat heeft minister van financiën David M. Kennedy op 9 februari ver klaard tegenover de commissie voor toewijzing van overheidsgelden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. XltHIKZtt Aanleg electra in veertig woningen Voor de N.V. Den Hartog te 's Gra- vendeel-Zierikzee werd het aanleg gen van electra in 40 woningen in het bouwplan West te Zierikzee op gedragen aan A. Barth te 's Graven deel. NOORD WELLE Afd. Plattelandsvrouwenbond De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle, heeft na de jongste bestuursvergade ring de taken van het bestuur als volgt verdeeld: Mevrouw H. Krijger-Vrij is presi dente geworden; mevrouw G. H. J. van Wijck-Donker, vice-presidente; mej. J. Gaanderse, secretaresse; me vrouw J. Breunis-Rebel, eveneens secretaresse; mevrouw A. van den Hoek-van der Gaast, penningmees- teresse; mevr. M. Hanse-Box, be stuurslid. Mevrouw M. Gilijamse- Meijers zal voortaan fungeren als contactlid met het provinciaal be stuur. ELLEMEET Bijeenkomst Plattelandsvrouwen De Nedei'landse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle en omgeving houdt op donderdag 26 maart (vandaag) een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw te Ellemeet. Deze avond zal worden verzorgd door Conimex N.V. uit Baarn. Er zal een causerie met demonstratie over de bereiding van nasi-goreng, bahmi, en kroepoek worden aange boden. DREISCHOR De reumacollecte De reumacollecte, gehouden onder leiding van mevr. A. C. van der Vel de, heeft alhier opgebracht f 144,65. Een woord van dank aan collectrices en de burgerij is zeker op zijn plaats. DUIVELAND Nieuwe uniformen brandweer De brandweerlieden van Duive- land zijn thans van nieuwe unifor men voorzien, waarmee ze bij de eerstvolgende oefening gekleed zul len zijn. Ze verschillen in zover van de oude dat de broeken zwart ge kleurd zijn, met een geelkleurige uniformjas. Dit laatste om bij nacht en ontij en bij zware rookontwikke ling gemakkelijker gezien te kunnen worden. De jassen zijn mooier afge werkt dan de huidige, die meer het aanzien hadden van een oliejas uit vroeger tijden. Distinctieven op de uniformen geven de rangen aan of men met een brandwacht eerste, dan wel tweede klasse te doen heeft, met de commandant of de onder-com mandant. De helmen kunnen nog mee, alleen zullen ze een verfje krij gen. OOSTERLAND Contactavond openbare basisschool Dinsdag had in de lokalen van de openbare basis-school alhier, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, een con tact-avond plaats, waarop voor de ouders der leerlingen gelegenheid bestond om over de vorderingen van hun kinderen met het desbetreffen de onderwijzend personeel van ge dachten te wisselen. Voor het eerst werd deze organi satie op een andere leest geschoeid om van de vaak lange wachttijden, zoals vorige malen voorkwam, af te Voorontwerp verschenen mm wegen 2 orde pss wegen 3eorde De wegen Het wegenstelsel op Schouwen- Duiveland zal met het oog op de verwachte verkeersstromen tenge volge van de ontwikkeling van het gebied aanzienlijke verbeteringen moeten ondergaan. De belangrijkste wegen (wegen van de eerste orde) zijn de weg die de Deltadammen verbindt, de oost- westweg over het voormalige eiland en de verbinding van de Greveling- endam naar de Zeelandbrug. Iets minder belangrijk (wegen van de tweede orde) is de weg van Brui- nisse naar Haamstede, die vrijwel parallel loopt aan de oostwestweg van eerste orde, en de zgn. recre- atieverdeelwegen langs de Westhoek en langs de noordkant van het ge bied. Dit zijn regionale verbindingen, terwijl de wegen van de eerste orde vooral het doorgaande, dus boven regionale, verkeer verwerken. Verder is er nog een aantal regio nale wegen van de derde orde in hoofdzaak bestaande wegen. Huidig streekplan basis Vergelijking van dit voorontwerp met het geldende streekplan leert, dat dit laatste in belangrijke mate als basis voor het voorontwerp heeft gediend. Dit laatste is voornamelijk een aanpassing en een uitbreiding van de in het „oude" streekplan neergelegde gedachten. Brochure Op Schouwen-Duiveland zal op ruime schaal een beknopte samen vatting in brochurevorm van dit voorontwerp worden verspreid. Daana zal de mogelijkheid worden geschapen tot het naar voren breng en van wensen en gedachten over het ontwerp in enkele openbare hoorzittingen onder leiding van een lid van het college van gedeputeer de staten. De gemeenten en andere instanties en instellingen krijgen ge durende vier maanden de tijd om hun mening kenbaar te maken. Daarna zullen gedeputeerde staten een definitief ontwerp ter visie leg gen. Daartegen kan ieder binnen twee maanden bezwaren indienen. Provinciale staten tenslotte oordelen over de ingediende bezwaren en stellen het streekplan vast. PARIJS. Een akkoord is bereikt tussen de Franse regering en de vrachtautochauffeurs. Tijdens de paas- en pinksterperiode zullen de zware vrachtwagens op zeven rou tes niet rijden. NEW YORK, 25-3. In duizend bio scopen van ongeveer 300 Ameri kaanse steden is dinsdagavond een lange documentaire getoond van de levensloop van Martin Luther King, de negerpredikant die zich heeft in gezet voor rassenintegratie en bijna twee jaar geleden in Memphis werd vermoord. De recette, ongeveer vijf miljoen dollar, is bestemd voor een vereniging die geweldloos wil strij den tegen armoede en analfabetisme en voor eerbiediging van de burger rechten. De vertoning duurde bijna 3 uur. Een nog vollediger versie komt ter beschikking van scholen en instellingen. woongebied landhuizen fandooed jachthaven natuurgebj ZIERIKZEE, 25-3. Het voorontwerp-streekplan voor Schouwen-Duiveland, dal onlangs gereed is gekomen en thans voor publikatie is vrijgegeven, bestaat uit twee delen: een wetenschappelijk onderzoek (waaruit de basisgegevens voor het programma naar voren ko men) en het beleidsprogramma, n.l. de streekplan- kaart met toelichting. liet thans geldende streekplan heeft in 1965 koninklijke goedkeuring ver kregen op enkele onderdelen na, die in eerste herziening in 1968 door Pro vinciale Staten zijn aangevuld. Een algehele herziening van het streekplan was nodig geworden als gevolg van de afsluiting van het Grevelingenbekken door de Brouwersdam (1971), die nieuwe kansen geeft aan de noordelijke kuststrook van het gebied, door de afsluiting van de Oosterschelde (1978), die grote wijzigingen zal veroor zaken aan de zuidkant, en door de mogelijkheden, die de dammenwegen voor de verdere ontwikkeling bieden. In het algemeen was er ook behoefte aan een streekplan „nieuwe stijl" voor dit op een zo strategisch punt gelegen gebied. P parkeerterrein V vliegveld J de sectoren recreatie met aanver wante bedrijven en industrie zal met zich meebrengen dat deze natuur lijke aanwas in het streekplange- bied zal blijven wonen en niet el ders een werkkring zal behoeven te zoeken. Voor de andere helft wordt een immigratie verwacht van personen die óf als forens in het gebied ko men wonen óf na pensionering er zich zullen vestigen dan wel - en dat zal waarschijnlijk de belangrijkste groep zijn - er een werkkring zullen vinden. De recreatie Wat de verblijfsvoorzieningen voor de recreatie betreft wordt een spec taculaire toeneming van het aantal slaapplaatsen (in tenten, caravans, zomerhuizen, pensions of hotels) ver wacht, nl. van minder dan 45.000 thans tot 95.000 in 1990. De ruimte, die daarvoor nodig zal zijn, is uiter aard in het streekplan gereserveerd. Daarbjj is gestreefd naar een ze kere mate van concentratie van deze voorzieningen om het landschap zo veel mogelijk te sparen en econo mische haalbare eenheden te schep pen. Verder is een aantal gebieden aangewezen als parkgebieden, be stemd voor actieve en passieve re creatie. Tenslotte is een groot aan tal jachthavens geprojecteerd. Daar bij is gebruik gemaakt van de thans als werkhaven vóór Deltawerken ge bruikte havens. Landbouw en industrie De landbouw heeft thans de be schikking over 16.000 hectare cul tuurgrond. Tot 1990 zal hiervan ten behoeve van andere sectoren (wo ningbouw, recreatie, wegen etc.) 1.000 hectaren afgaan. Daarbij zal het streven erop gericht zijn de winst van de herverkaveling niet te loor te doen gaan. De industriële activiteiten zullen dienen plaats te vinden b(j Zierik zee en Bruinsse. Daarbij wordt ge dacht aan bedrijven in de ambach telijke of verzorgende sfeer. De werkgelegenheid zal door de geschetste ontwikkelingen in gun stige zin worden beïnvloed. De ver wachting bestaat, dat in 1990 in de dienstensector (waaronder de re creatie valt) 3.600 mannen zullen werken, in de landbouw nog 800 en in de industriële bedrijven 3.200 mannen, in totaal 7.600 mannen. iandsch. waardevol agn gebied verbiijfsvoorz. voor de recreatie Darkaebied 1 SiJSsI Uitgangspunten Eén van de uitgangspunten bij de opstelling van het voorontwei-p- streekplan was een zo goed mogelijk gebruik maken van de grote moge lijkheden, die Schouwen-Duiveland biedt en zal gaan bieden voor de re creatie. Dat betekent een verdere ontslui ting van de stranden aan de west kant van Schouwen, handhaving van de natuurgebieden en een daarop ajansluitencJe ontwikkeling van de verblijfsmogelijkheden voor meer daagse bezoekers. Langs de oever van de Greveiingen en de Ooster schelde kan worden gebruik ge maakt van de kansen, die de afslui ting van de beide zee-armen biedt voor de recreatie op of nabij het wa ter. Dat wil zeggen: jachthavens, verblijfsvoorzieningen ten behoeve van de recreanten, stimulering van bestaande kernen. Diensten sector Een ander geeft mogelijkheden tot een belangrijke groei van de werk gelegenheid in de dienstensector. Dit is mede van belang met het oog op de afnemende werkmogelijkheden in de agrarische sector. Deze sector is de tweede pijler van de ontwikkeling. Het voorontwerp streekplan pleit voor het handhaven en het versterken van de agrarische functie van Schouwen-Duiveland door in het streekplan een zo groot mogelijke vrijheid te laten voor de landbouw. Ten derde is er het streven naar een versterking van de centrum functie van Zierikzee, waarbij mede aan een zekere industriële ontwik keling is gedacht. Aan al deze ont wikkelingen is een wegenstelsel ge koppeld, dat het gemotoriseerde ver keer voldoende zal kunnen verwer ken. Groei bevolking en werkgelegenheid Deze doelstellingen brengen een zekere bevolkingsgroei mede, het geen voor de toekomst van Schou wen-Duiveland een onmisbaar ele ment voor de vooruitgang op vrij wel alle gebieden is. Woonden er in 1968 bijna 24.000 mensen op Schou wen-Duiveland (Zierikzee bijna 8.000), voor 1990 wordt een inwo nertal van 33.000 verwacht, waar van 12.000 in Zierikzee. Deze groei van 9.000 personen zal naar ver wachting voor de helft bestaan uit de natuurlijke aanwas. De verwach te groei van de werkgelegenheid in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3