lekker lui M Treffer /aujt&r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Thailand neemt maatregelen, die bezorgdheid verraden Spionnen in West-Duitsland Joodse gezinnen naar Hebron Zes doden bij beschieting van Palestijnse commando's Utrechtse landbouwers vragen om een duidelijk beleid Verzending van periodieken duurder Komplot in Chili ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 maart 1970 126ste juargung Nr. 20375 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Poïlbus 1, (el. (01110) 2255, na 18.00 uur: Ie). (01)10) 2)18, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uilgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar j 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 Vo 8.T.W. In dit nummer: Streekplan Schouwen-Duivelaml Roerig zuidoost-Azië DEN HAAG, 25-3. De regering van Thailand heeft de afgelopen weken enkele maatregelen getroffen die \v(jzen op een stijgende bezorgdheid over de ontwikkelingen, niet alleen in eigen land maar vooral in overig zuidoost-Azië. Begin deze maand werd bekend dat duizenden Vietnamese vluchte lingen uit het noorden wegens toe nemende communistische invloed daar, naar elders werden overge bracht en vorige week werd gemeld dat om dezelfde redenen begonnen was met de evacuatie van leden van de Meo-stam uit hetzelfde gebied. Voorts is in Washington en Saigon officieel bekendgemaakt dat Thaise militairen aan de zijde van de Ko ninklijke Laotiaanse strijdkrachten in Laos deelnemen aan de strijd te gen de Pathet Lao en Noord-Vietna- mezen, maar de regering in Bang kok heeft dit tegengesproken. Reeds jaren Door het zenden van troepen en door de aanwezigheid van grote Amerikaanse luchtmachtbases van waar aanvallen op de Vietcong en de Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam (en vroeger ook op Noord-Vietnam) worden uitgevoerd, is Thailand reeds jaren rechtstreeks betrokken bij de Vietnamese oorlog. Daar het van Vietnam gescheiden ligt door Laos KAISERSLAUTEREN, 25-3. Twee Westduitsers die naar men aanneemt militaire geheimen aan Oost-Duits- land hebben verraden, zijn in Kai- serslautern gearresteerd. Beide man nen zouden twee jaar lang voor de Oostduitse geheime dienst hebben gewerkt en deze dienst in het bij zonder gegevens hebben verstrekt over militaire installaties in het ge bied van Kaiserslautem. en Cambodja, behoefde Thailand geen grootscheepse infiltratie van Vietcong- en/of Noordvietnamese troepen te vrezen en konden de op standelingen in het achterlijke noor den van Thailand niet in belangrijke mate materieel en personeel worden gesteund. De regering trachtte het noorden open te leggen door sedert enkele ja ren de communicatiemiddelen te ver beteren en ploegen artsen, leerkrach- JERUZALEM, 25-0. Israël zal nog meer Joodse gezinnen, ditmaal 250. in Hebron vestigen, dat op de bezet te westelijke oever van de Jordaan ligt. Vice-premier Jigal Allon deelde dit woensdag in het Israëlische par lement mee. Hij zei, dat het besluit om de gezinnen toestemming te ge ven zich te voegen bij de groep reli gieuze Joden die al in Hebron woont geen politieke betekenis heeft en dat daarmee geen wijziging is ekomen in de politiek van Israël ten aanzien van de bezette gebieden. De rege ring zal de gezinnen financieel steu nen en huizen voor hen laten bou wen. In Hebron wonen ongeveer 40 duizend Arabieren. ten en ambtenaren te zenden voor de ontwikkeling. Bovendien werd de activiteit van het 7.000 man tellende korps grens politie, soms gesteund door het leger, tegen communistische rebellen ver hoogd. Desondanks zou, blijkens be richten uit het gebied, de activiteit van de opstandelingen zijn uitge breid. Vooral door de ontwikkelingen in Laos, waar sedert het jongste of fensief grote gebieden in handen van de Pathet Lao en de Noordvietname zen zijn gevallen, is de kans op in filtratie in Thailand ten gunste van de opstandelingen groter geworden. Nixon wil einde van rassenscheiding op scholen WASHINGTON. 25-3. President Nixon heeft in een 10.000 woorden tellende boodschap aangekondigd, dat hij een bedrag van ongeveer 5,4 miljard gulden heeft bestemd om in de komende twee jaar de openbare scholen in de V.S. te helpen om een einde te maken aan de rassenschei ding, zoals in 1954 door het opperste gerechtshof is gelast. Ook zal het onderwijs in de gebieden waar de kleurling-leerlingen in de minder heid zijn. moeten worden verbeterd. Incident te Beiroet BEIROET, 25-3. De spanning tus sen de Palestijnse commando's in Libancn en rechtse groepen is woensdag tot uitbarsting gekomen in een aantal incidenten in Beiroet Advertentie weekenders en shirts UTRECHT, 26-3. Het bestuur van het Utrechts Landbouw genoot schap heeft in telegrammen aan de ministers van Landbouw, van Eco nomische zaken en van Financiën, uiting gegeven aan de onder zijn le den heersende onrust over het uit blijven van een economisch sociaal vei antwoord regeringsbeleid voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Het acht het van het allergrootste FRANKFURT. Vijftienhonderd liter Duits mineraalwater zal per schip naar Mexico verscheept worden ten behoeve van het Duitse nationale voetbalelftal tijdens cle komende werledkampioenschappen in dat land. Foto: een beeld van het in laden van het eerste water. belang, dat de voorstellen van het Landbouwschap - vastgelegd in het Program 197 - met zeer grote spoed worden gehonoreerd. Het bestuur van het Utrechts Landbouw genoot schap vindt dat de agrarische on dernemers recht hebben op een doel treffend en duidelijk beleid. „Langer uitblijven van een zodanig beleid zal onrust vergroten en gevolgen met zich brengen", aldus het telegram. De aandacht van de minister van Economische Zaken wordt nog spe ciaal gevraagd voor de onbevredi gende gang van zaken bij de prijs stelling van consumptiemelk. Aan de minister van Financiën wordt voorts aangedrongen op spoe dige instelling van een belasting vrije - in het bedrijf te beleggen - i esei-ve voor de oudedagsvoorziening. en omgeving. B(j vuurgevechten werden zes commando's gedood. Verder werd de zqon van minister Gemayel ontvoerd. De ernstige incidenten vonden plaats in het stadje Kahhala, in de buurt van Beiroet, een bolwerk van rechtse christenen. Hier werd ge schoten op Palestijnse commando's die het lijk van een van hun offi cieren die dinsdag in een gevecht met smokkelaars om het leven was gekomen, naar Amman wilden brengen om daar ter aarde te stel len. Volgens ooggetuigen werden de auto's van de Palestijnen van de da ken af, uit de heuvels en uit een kerktoren met machine geweervuur bestookt. Vier commando's werden bij deze beschieting gedood en 25 ge wond. De commando's vluchtten uit deze gevarenzone met achterla ting van auto's die met kogels door zeefd waren en waarop overal bloed zat. Volgens de burgemeester was de schietpartij het werk van „on verantwoordelijke elementen" en niet van de bewoners, "die de Pa lestijnse zaak steunen". Een tweede incident vond plaats toen een delegatie van de inwoners van Kahhala en een aantal leiders van de Palestijnse commado's in Beiroet een bespreking hadden met de minister van binnenlandse za ken, Kemal .Joemblatt, die de ver antwoording draagt voor de over eenkomst van Cairo van vorig jaar november, waarbij de positie van de commando's in Libanon werd gere geld. DEN HAAG. Een beeld van de heropening van de luchthaven op Maduro- dam door de minister van verkeer en waterstaat drs. Bakker. Tweede Kamer DEN HAAG, 25-3. Minister drs. J. A. Bakker heeft in de Tweede Ka mer meegedeeld dat een drastische Paus keert zich tegen martelingen in Znid-Anierika VATICAANSTAD, 25-3. Paus Pau- lus heeft woensdag op zijn algemene audiëntie in de Sint Pieter laten doorschemeren dat hij persoonlijk druk heeft uitgeoefend op de rege ringen van diverse Zuidamerikaanse landen, in het bijzonder Brazilië, om een einde te maken aan de folterin gen van politieke gevangenen dooi de politie. De paus zei dat hij deze mai'te- lingen „in landen die hem dierbaar zijn", diep betreurde en dat hij zelf „niet zonder hoop" tussenbeide was gekomen zoals zijn plicht hem voor schreef". Staking verkeersleiders in Amerika WASHINGTON, 25-3. Het Ameri kaanse luchtverkeer ondervindt se dert woensdagmorgen ernstige ver tragingen door een staking van enige honderden verkeersleiders. Zij heb ben het werk voor onbepaalde tijd neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eisen voor nieuwe veilig heidsmaatregelen, betere secundaire arbeidsvoorwaarden en compensatie voor overwerk. Volgens hun orga nisatie zal de staking zich tot alle verkeersleiders - in totaal 14.000 - in de Verenigde Staten uitbreiden. Nederlandse Himalaya-expeditie vertrokken SCHIPHOL, 25-3, Met het Iraditi- onle maharadja-beeldje van Air In- dia als talisman is een uit 16 man en een vrouw bestaande Nederland se Himalaja-expeditie van Schiphol naar New Delhi vertrokken voor een barre voetmars van bijna 700 kilo meter op de besneeuwde hellingen van de nog nooit overwonnen Daku- ratop in Nepal. Leider is de Rotterdamse kinder chirurg dr. J. A. Noordijk die reeds twee maal eerder (in 1965 en 1967) expedities naar de Himalaja heeft georganiseerd en aangevoerd. Gehoopt wordt dat de hele expe ditie mei behulp van 80 sjerpa's en dragers lot een hoogte van ca. 4700 meter bijeen zal kunnen blijven. Daarna zullen echter de 7 meest vermetele alpinisten van het gezel schap - en nog wel voor het eerst zonder buitenlandse gids - een po ging wagen de ca. 6500 meter hoge top te bereiken terwijl de overige met dr. Noordijk in een kamp op de helling achterblijven. '«"J;- '1. deze fantastische JUNIOR met dubbele ruit, af- dekplaat, thermostaat en opbergvak compleet 290,- compagnie generale d'electricite KONINGINNEGRACHT 64 - DEN HAAG TELEFOON: 070 - 6088 10* Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Wijsheid is beter dan kracht. verhoging van de tarieven voor de verzending van drukwerken, nieuws bladen, periodieken enz. noodzake lijk is. Een dergelijke verhoging zou, naar zijn mening, al in 1971 in gevoerd moeten worden. Tijdens de begrotingsbehandeling van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie in de vaste commissie voor verkeer en water staat zei de bewindsman dat PTT niet langer het grote verlies op de drukwerken kan dragen. Voor 1970 wordt dit geschat op 52 miljoen. De briefpost is een rendabele sector, die dit jaar naar schatting een winst van 60 min. te zien zal geven. „Maar PTT kan tegen het huidige lage ta rief niet langer als pakezel blijven fungeren", aldus de minister volgens wie wellicht een oplossing via het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te vinden zal zijn. Overigens neemt de verzending van dagbladen maar een zeer klein deel van het totale verlies in beslag. Enkele buien Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, later mogelijk met hagel; matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noord west; minder koude nacht, morgen iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: 0 lot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 27 maart. Zon op 6.28, onder 19.04. Maan op onder 7.31. Laatste kwartier: 30 maart te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 maart 5.40 v.m. 18.06 n.mh. BROUWERSHAVEN 27 maart 5.28 v.m. 17.46 n.m. Doodtij: 1 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag trok een rug van hoge luchtdruk in zuidwaartse richting over ons land. Bij weinig wind en flinke opklarinen vroor het in een groot deel van het land licht en plaatselijk zelfs matig. De rug van hoge luchtdruk is een uitloper van een hogedrukgebied, dat zich op de oceaan bevindt tussen Ierland en de Azoren. Het verandert daar niet veel van plaats. Tussen IJsland en Noor wegen ligt een diepe depressie. Een bij dit lagedruksysteem behorend frontensysteem trok naar Schotland en Ierland en veroorzaakte er plaat selijk wat regen. Het zal de komende nacht ons land passeren, waarbij plaatselijk wat regen wordt ver wacht. Achter het frontensysteem zal met noordwestelijke wind vrij koude lucht worden aangevoerd, waarin enkele buien voorkomen. SANTIAGO, 26-3. In Chili zijn zestien personen aangehouden op beschuldiging van het voorbereiden van een staatsgreep tegen president Eduardo Frei op 30 april a.s.. zo heeft een regeringswoordvoerder in Santiago békend gemaakt. De leider van hel komplot was volgens hem generaal Horacio Gamboa, voorma lig commandant van het garnizoen van Santiago die 13 jaar geleden met pensioen is gegaan. De overige sa menzweerders zijn zes officieren en negen burgers. Zij werden woens dagochtend aangehouden. Hertenjager gepakt ETTEN LEUR, 25-3. De rijkspoli tie heeft Johan Gl. aangehouden. De man wordt ervan verdacht afgelopen maandagnacht in het hertenkamp te Etten Leur een hert te hebben dood geschoten en een ander hert te heb ben verwond. Het dode hert had hij mee naar huis genomen. Bij huiszoeking werd bij hem nog een vuurwapen gevon den en in beslag genomen. Jongen verdronken BREDA, 25-3. Woensdagmiddag is lijdens het spelen de 10-jarige Hu- bertus IJpelaar uit Breda in het wa ter van de Aa gevallen. Het jonge tje verdronk. De politie, die om kwart voor twee kennis kreeg van dit ongeval, heeft nog geprobeerd de jongen te vinden. Brandweerlieden hebben ruim een uur na de melding het stoffelijk overschot uit het water gehaald. De jongen was afkomstig uil een gezin van 10 kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1