leven Moeders tweede caballero. de sigaret 42 BLIK DOOR HET WERELD RUSSEN !N EGYPTE VENSTER Tom Mix Gin Nieuwe radar ZIERIKZEESOTE NIEUWSBODE Donderdag 26 maart 1970 Nr. 20375 De Russische levering van SAM-3 rakellen aan Egypte opent ietwat griezelige perspectieven. Niet zozeer door de aard van het wapen dat on geveer overeenkomt met de Hawk- raketten waarvan Israël er een flink aantal heeft, maar meer door de vermoedelijke bemanning van de SAM's die uit Russen zal bestaan. tiet corps adviseurs uit de Sow- jet-Unie is in Egypte in de afgelo pen paar maanden van 3500 tot 6000 gestegen en vooral in Washington herinnert men zich maar al te goed uit Vietnam hoe licht het adviseren overgaat tot meevechten. Nasser had reeds SAM-2 rakelten, die overigens weinig indruk hebben gemaakt wal er voorat aan gelegen kan hebben dut ze niet deskundig werden gebruikt. (Hetgeen tussen haakjes voor de Sowjet-Unie vrij on aangenaam was: als leverancier van oorlogsmateriaal, is ze niet erg ge baat met dergelijke anti-reclame). De SAM's zijn net als de Hawks typisch bedoeld om vliegtuigen te onderscheppen en kunnen daardoor moeilijk ivorden beschouwd als aan valswapenen. Dat de Russen met lede ogen aanzien hoe de Israëlische luchtmacht vrijwel ongehinderd bo; ven Cairo opereert, valt te begrijpen. Wapens Niet alleen om prestigeredenen, maar ook omdat de Russen nogal wat geïnvesteerd hebben in Egypte, o.m. in de kolossale Aswandam die binnenkort officieel geopend wordt. Dit monument van Russische hulp zou zich voortreffelijk lenen voor een Israëlisch bombardement - die dreiging alleen at is een stevig wa pen voor generaal Dayan - dat hem echter uit handen geslagen wordt als de Russen een waterdichte lucht verdediging opbouwen, waarvoor de SAM's zeer geschikt zijn. Uiteraard mits vakkundig bediend en daarvoor zijn er de „adviseurs". Het is overigens wel zo dat de Russen duidelijk tonen hoezeer ze zich vereenzelvigen met Egypte als voornaamste der Arabische landen. En voor Washington wordt een en BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 18 mrt. Mariëlle, d. van Lamberthus Jan Zóndag en Jaspe- rijntje Visscher (Zierikzee); 18 mrt. Margaretha Wouterina, d. van Jan Anthonie Schiettekatte en Jannetje Hendrika den Haan (Zierikzee); 19 mrt. Marinus, z. van Marinus Jobse en Jannigje Anthonia Langerak (Bruinisse); 19 mrt. Hester Jacoba, d. van Johannes Philippus Kamer ling en Janna de Jonge (Bruinisse). Gehuwd. 20 mrt. Christopher Ro bert, 22 jr. (Walton on Thames in Engeland) en Frederika Cornelia Leonore Berrevoets, 22 jr. (Zierik zee). under dun wel pijnlijk. I)e betrekke lijke gelatenheid waarmee men de broeihaard hier in het nabije oosten kon beschouwen houdt op wanneer bij het conflict ook Russisch militair personeel betrokken raakt. En de vraag wordt voor Nixon bijzonder pijnlijk hoeveel oorlogsmaterieel hij zich nog kan veroorloven In de toe komst naar het nabije oosten te stu ren zonder daarmee automatisch nieuwe leveranties van Russisch ma terieel plus „adviseurs" uit te lok ken. Eindelijk is er... di: ideale "tic" in longdrinks mei frisdrank of vruchtensap Om"lang"le drinken voor moderne mensen financien en economie Gunstig 1969 voor Coöp. Raiffeisenbank „Schouwen' RENESSE, 19-3. Vorige week hield de Coöp. Raffeisenbank „Schouwen- Duiveland" de algemene ledenverga dering in het dorpshuis te Renesse. De voorzitter, de heer K. J. K. v. d. Slikke heette in zyn welkomstwoord alle aanwezigen welkom, maar sprak z\jn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Hy noemde vervolgens het jaar 1969 een zeer woelig jaar. Ook op monetair gebied vielen verschil lende structuurveranderingen waar te nemen. De financiële resultaten van de le den noemde de voorzitter zeer varia ble. In de akkerbouw waren zij goed tot matig te noemen terwijl de vee houderij bevredigende resultaten te zien gaf. De fruitteelt heeft grote verliezen geleden. Er werden weer veel bomen gerooid. De recreatie en middenstand, die de voorzitter onder een noemer bracht had volgens hem, ondanks de stille maand juni geen reden tot klagen. Daar de Raiffeisen bank het jaarverslag in een keurig boekje op schrift had gesteld, wilde de voorzitter hier voorlopig nog niet te diep op ingaan. De direkteur, de heer H. J. A. Blom gaf een toelichting op de jaar stukken. Aan het begin van het boekjaar bestond het personeel uil totaal negen personen. Dit groeide echter uit tot veertien. Gestegen omzet De omzet steeg dit jaar met bijna f 18.000.000. Dit jaar f 117.096.374,85 tegen het vorig jaar f 99.098.858,73. Ook het aantal boekingskosten nam toe nl. van f 137.976 tot 169.194. Het aantal spaarrekeningen nam sinds vorig jaar toe met 366 en bedraagt thans 4495 rekeningen. De schoolkin deren spaarden op vier scholen voor een totaalbedrag van f 4505,70. waar voor de heer Blom dank bracht aan het onderwijzend personeel en de heer Dalebout voor de vele moeite die zij zich getroostten om dit school- sparen tot een succes te maken. Het aantal leden steeg met 50 tot 861. De heer Blom kwam tot de con clusie, dat men zeer tevreden mocht zijn over de gang van zaken gedu rende het boekjaar 1969. Hij besloot zijn verslag met een dankwoord aan het personeel voor de wijze waarop zij steeds de hun opgedragen taak hadden uitgevoerd. Bij de vaststelling van de balans en verlies- en winstrekening over 1969 was er een winstsaldo van f 31.195,65. Als bestuurslid werd hierna de heer W. J. de Vrieze uit Scharendij- ke met algemene stemmen herkozen. Dit gebeurde ook met de heer C. Dalebout (Scharendij- ke) als lid van de raad van toezicht. Als plaatsvervangend lid van de raad van toezicht werd de door het bestuur voorgestelde mr. A. Qast uit Brouwershaven benoemd. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Padmos zich af of het bestuur mo menteel nog voldoende vergoeding heeft. Uit de hieropvolgende discus sie blijkt men het tol nu toe gel dende tarief te laag te vinden. Be sloten werd dan ook dit te verhogen en wel tot f 1500 (vooreerst f 1000,-) voor de voorzitter, f 1200,- (800,-) voor de sekretaris, terwijl de leden van het bestuur en de Raad van Toezicht f 30,- (20,-) per vergadering zullen ontvangen. De heer J. P. C. Boot gaf tenslotte zijn reisindrukken uit de D.D.R. weer waarbij hij verschillende dia's ver toonde. Voorzitter K. J. K. v. d. Slik ke sloot tenslotte de vergadering. SAN DIEGO, 25-3. In het ma rine-laboratorium van San Diego in Calif ornië is een nieuwe radar ontwikkeld door een geleerde van Duitse af komst, dr. Jiirgen E. Richter. Het nietnve apparaat is zo sterk dal er een mug op 3 km. afstand mee kan worden waar genomen. Het is vooral ge schikt voor meteorologische ivaarnemingen, zoals de ge heimzinnige verschijnselen waardoor de normale, tot dus- ver gebruikte radarstralen in de troposfeer worden mis vormd. Afscheid en intrede ds. J. Keizer Gereformeerde Kerk Brouwershaven Ds. J. Keizer zal - zoals bekend - Paaszondag (29 maart), 's middags om drie uur afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Brouwers haven. Veertien dagen later, nl. zon- dagmiddag 12 april 1970 zal hij om drie uur, na vooraf 's morgens te zijn bevestigd door dr. P. G. Kunst uit Amsterdam, intrede doen als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Bleiswijk, waar hij beroepen is in de vakature van ds. F. Spoelstra, die op 2 februari van het vorige jaar (1969) naar Sprang is vertrokken. Johannes Keizer werd op 14 no vember 1910 te Heerenveen gebo ren. Hij bezocht het gereformeerd gymnasium te Leeuwarden, daarna dat te Kampen en studeerde vervol gens aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij in 1942 zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde. Nadat de heer Keizer kort daarna na praeparatoir examen door de classis Heerenveen was be-' roepbaat- verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland en hij naderhand nog door de classis Zaan dam peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot genoemde Kerken werd hij oktober van datzelfde jaar (1942) door zijn oudere broer, ds. P. K. Keizer, toen nog predikant van de Gereformeerde Kerk van Voor burg en thans predikant van de Ge reformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Groningen-Noord, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Krommenie. In deze eerste gemeente ging ds. Keizer op 3 sep tember 1944 met de Vrijmaking mee en maakte zich los van de synodale besluiten. Op 20 februari 1946 ver wisselde ds. Keizer de Gereformeer de (Vrijgemaakte) Kerk van Krom menie met die van Heemstede, van waar hij in april 1948 naar die van Leiden vertrok en op 23 december 1951 is hij door zijn ambtsvoorgan ger, nu wijlen ds. F. Kouwenhoven, toen nog predikant van de Gerefor meerde (Vrijgemaakte) Kerk van Hattem, bevestigd als predikant van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Brouwershaven. In deze zijn vierde gemeente herenigde ds. Keizer met zijn kerkeraad zich op 8 oktober 1968 met de Gereformeerde (Synodale) Kerken in Nederland en sindsdien diende hij de Gerefor meerde (Synodale) Kerk van Brou wershaven, welke toen ongeveer tien jaar vakant was geweest. Tijdens zijn langdurige ambtsbe- FEU1LLETON „Wat je zegt, is inkonsekwent. Je wilt van Lettie een vrouw maken, zoals bijvoorbeeld je aanstaande schoonzuster Janneke, nietwaar? En zelf zeg je, dat je van zulke vrouwen niet houdt!" „Niet zoals Janneke. Bij Janneke zijn ook de verkeerde eigenschappen nog aan wezig. Let op mijn woorden. Misschien ontdek je er zelf één bin nen niet al te lange tijd. Ik ken de vrouwen. Lettie zal ik vormen naar mijn evenbeeld. Ze heeft al het een en ander van mezelf. Help maar een handje mee, dan zul je later met mij trots zijn op onze dochter." In de loop van de morgen gaf ze ongewild de vierjarige Lettie een klap, toen ze bleef doorgaan met het door de kamer slingeren van haar speelgoed. Tootje, die juist bezig was voor de zoveelste maal het speel goed bij elkaar te rapen, hield van schrik haar hand voor de mond. Want dat mevrouw een der kinderen sloeg, had ze nog nooit gezien. Lettie huilde niet. Ze kreeg alleen een kleur als vuur en keek haar moeder met vlammende blik aan, voor zover dat bij een kind mogelijk was. Toen draaide ze zich om, greep haar pop en zei enkel: „Mammie stout. Mammie Lettie pijn gedaan. Zeg het tegen pappie." Hoewel ze zelf geschrokken was, omdat ze een ogenblik haar zelfbe heersing had verloren, wond deze uitlating haar nog meer op. Ze schreeuwde het kind toe: „Kruip voor mijn part in zijn jaszak, dan ben je altijd bij hem!" Doch 's avonds schoot ze in een lach, toen het kind op haar vaders knie was geklauterd en aan zijn col bertjas trok. „Wat moet mijn meisje toch? Pappie heeft niets in zijn zak voor je!" „Pappie in de zak," legde het kind uii. „Mammie stout. Pappie lief. Pap pie in de zak? Ja?" Willemien legde uit, wat er die diening als predikant van de Gere formeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Brouwershaven, vervulde ds. Keizer vele deputaatschappen in de classis Zierikzee. Van zijn hand verscheen bij Kok N.V. te Kampen een boek „Postille Het Woord aan het Woord" en ver der publiceerde hij artikelen en bij dragen in „Homiletica". KERKNIEUWS Samen kerk of niet DELFT, 25-3. Samen kerk of niet. Dat is het thema van een aktie die de hervormde gemeente in Delft gaat voeren om uit de financiële zorgen te geraken. Ruim 72 procent van de hervormde gemeenteleden le vert geen enkele financiële bijdrage aan het kerkewerk, zo heeft een ac tiecommissie berekend. Daaraan wil men in mei wat gaan doen. Dan zal nl. een actie worden gevoerd die ten doel heeft de gemeenteleden te acti veren hun bijdrage aan het kerke lijk werk te leveren en zo ze daar niet toe bereid zijn ze te bewegen de hervormde kerk te verlaten. Een en ander is tijdens een persconferen tie meegedeeld. De hervormde kerk in Delft heeft ruim negenduizend leden. Kerk onder druk in Tsjecho-SIowakije Rome, 25-3. Volgens het Itali aanse persbureau Ansa worden in Slowakije priesters beperkingen op geiegrd in hun werk. Zij moeten voor alle activiteiten buiten hun parochies van tevoren toestemming vragen aan de staats- autoriteiten. Dit zou zelfs gelden voor bijstand aan stervenden. Ook leken zouden voor godsdienstig werk ver gunning moeten vragen. Het partij orgaan van oost-Slowa- kije, „Vychodoslovensk Pravda", heeft zich volgens Ansa fel gekeerd tegen de Grieks-katholieke Kerk, die in het gebied van Presov 350.000 vol gelingen telt. Het blad sprak afkeu rend over een „ideologische herle ving" van de Kerk, wier leiders in opstand zijn gekomen tegen de wet. Er moest maar een einde komen aan de liberale houding jegens de ker ken, aldus het blad, dat te kennen gaf dat er een nieuwe godsdienst wet in de maak is. morgen was voorgevalen. Hij schud de zijn hoofd. „Een kind moet je niet slaan. On der alle omstandigheden je beheer sen." Ze voelde het bloed omhoog krui pen. „Goed, mijn wijze gemaal.... zondag mag jij je pedagogische kun sten vertonen bij je dochter. Eens kijken, hoe lang jij geduld zult heb ben." „Jij pakt het verkeerd aan, vrouw." Willemien knikte enkele malen. „O ja, dat neem ik onmiddellijk aan. Als je een betere opvoedster voor je dochter kunt vinden, ial ik wel gaan, hoor!" „Alsjeblieft, Willemien, dramati seer niet altijd. Kinderen opvoeden is helemaal geen kunst, als je de slag maar weet." „Mis, helemaal mis. Knderen op voeden is het moeilijkste, wat je maar bedenken kunt. Omdat je in je kinderen veel ziet weerspiegeld van jezelf. Van je goede en slechte ei genschappen." Bram keek haar beamend aan, zijn vinger opgestoken. Precies, vrouw, nu zijn we het weer eens. De goede eigenschappen gaan we ontwikkelen, de slechte onderdruk ken. Maar niet met slaan. Dat heeft een averechtse werking." „We zullen zondag de resultaten van jouw methode eens rustig bekij ken", beloofde ze. Maar zondag lag Willemien de halve dag op bed met een zware verkoudheid. Bram, die sinds kort weer een auto had, nam beide kinde ren mee voor een tochtje in de om geving. Willemien lag alleen in het grote huis met tegen de veertig koorts. Want Tootje had haar vrije dag, die ze met haar vrijer, een sto ker van de gasfabriek, doorbracht. 6. Enkele jaren verliep hot leven in CLEVELAND (Ohio). Danny Desmith (22) houdt hier een pistool gericht op zijn keel, terwijl detective Roger Bolton hem tracht te overreden niet de hand aan zichzelf te slaan. Na veel praten lukte het de politie De smith te bewegen het pistool voor zich neer te leggen en met zijn vrouw'te praten. Toen echter een politieman trachtte hem Ie overman nen, pakte Desmith het pistool en school zichzelf door het hoofd. Hij werd in zorgivekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Advertentie attracties in H (leeReling kaatsheuvel Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk: G. H. van Kooten, Delft; te Heerewaarden: kand. J. Klinkhamer, Leeuwarden. Aangenomen naar Soest: P.°Kloek, Leiden; naar Léeuwarden-Oost: B. Klopman, Zelhem; naar Leeuwarden -West: dr. L. J. R. Ort. Alblasser- dam. Ger. Kerken Aangenomen naar Epe: J. C. van Egmond, 's-Gravenzande. Bedankt voor Landsmeer en voor de benoeming tot studiesecretaris van de Raad voor Contact en Over leg v.h. Ned. Bijbelgenootschap: D. N. Wouters, Pijnackker-Nootdorp. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Rozenburg: T. Harder. Hoogeveen. Ger. Gemeenten Beroepen te West-Kapelle: P. Blok, Dorksland. AMSTERDAM. Uit het water van de Rechtsboomsloot in Amsterdam is het stoffelijk overschot ogedregd van de 67-jarige N. Hassing. De man. die bleek te zijn verdronken werd sinds begin februari vermist. door Henk van Heeswijk huize De Vorn zonder schokkende gebeurtenissen. Of het zou het vrij haastig gesloten huwelijk van Hans Holstegger en Janneke Everzeel moeten zijn. Maar dit viel eigenlijk buiten het gezin van Bram en Wil lemien. Hans had na de bevrijding vrij spoedig werk gevonden. In Rotter dam kwam hij op een expeditiekan toor, dank zij zijn kennis van de moderne talen, die hij goed had aan geleerd in zijn tweejarig verblijf in de Noordoostpolder. De firma, in wier dienst hij was getreden, was vrijwel geheel weggebombardeerd. Voorlopig zat men in een aantal loodsen en noodketen, tot er eens een bouwvergunning zou komen voor een permanent gebouw. Doch dat kon nog wel een paar jaar du ren. De taak van Hans was vrij belang rijk, veelomvattend en verantwoor delijk. Hij had tot taak nieuwe kon takten te leggen met buitenlandse firma's. Dat geschiedde zowel schrif telijk als telefonisch, maar ook wel persoonlijk. Zodat hij af en toe in het vliegtuig stapte en reizen maak te, niet alleen door Europa, ook over zee. Nog steeds studeerde hij, dit maal Portugees, omdat de firma re laties had in Brazilië, die nodig uit gebreid moesten worden. Men had toch al een verlies van vijf jaren als gevolg van de oorlog in te halen en de concurrerende bedrijven uit andere landen hadden in die tijd niet stil gezeten. Het ging er nu maar weer om een behoorlijke plaats op de wereldmarkt te heroveren. Van daar dat men in eerste instan tie iemand had gezocht met een be hoorlijke talenkennis en verder, als het enigszins kon. met verkoopta lenten. Het eerste bezat Hans Hol stegger. het tweede was tc. leren, vond hij. En hij leerde het, tot gro te voldoening van zijn directeuren. Wordt vervolgd Advertentie anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Eric Schneider.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 13